Kinderboekenweek overal in de stad KORTWEG Klaar voor de metro 'Tussen Licht en Donker' STRALUMA straimma Verlichting SCHIEDAM Inbrekers slaan toe Autodief aangehouden Keurig gedrag in verkeer Grote opkomst bij achtste Branderstocht Heikel punt lijkt te zijn wie de nieuwe directeur wordt van regionale zalen Woede en wanhoop na zoveelste inbraak en brandstichting Duur Brandersfeest DONDERDAG 3 OKTOBER 2002 40 - 1512 SCHIEDAM - Een woning aan de Snelliussingel en een bedrijfs pand aan de Daniel Pichotstraat waren vorige week het doelwit van inbrekers. De 23-jarige be woner van de Snelliussingel ont dekte woensdagavond dat ie mand via zijn achterdeur was binnengekomen door het raam in te slaan. Het was niet meteen be kend of en welke goederen er zijn meegenomen. Uit het bedrijfspand aan de Da niel Pichotstraat werden pc's en randapparatuur meegenomen na dat dieven waren binnengeko men door een ingegooide ruit. INGEZONDEN BRIEF Graag wilde ik via deze krant mijn ongenoegen laten blijken over de prijzen die werden gere kend in de grote tent op het Stadserf gedurende de Branders feesten. Op donderdagavond, tij dens de Taptoe, wilde ik graag een koffie nemen maar tot mijn verbazing werd er aan het kleine rijdende koffiewagentje 1,50 eu ro gerekend voor koffie in een plastic beker. Dit vond ik echt ietwat overdreven. Dus heb het niet genomen. Een gevulde koek kostte 1.00 euro. bijna het dub bele van wat het normaal kost. Op vrijdagavond werd er in de grote tent op het Stadserf 1,75 euro gerekend voor een koffie in een plastic kopje. Daarna 3,50 euro voor een wijntje die ook weer in een plastic bekertje ge schonken werd. Waarschijnlijk betaal ik dit nog niet eens in een restaurant. Vol gens mij zijn deze prijzen onge looflijk overdreven geweest. Het was toch bedoeld als een popu lair feest en niet als een gala. Betty Stolker SCHIEDAM - Een bestuurder van een gestolen auto is dinsdag niet ver gekomen. Bij een contro le van de auto van de man op de Burgemeester van Haarenlaan, ontdekte de politie dat de bedra ding van de auto was doorverbon den. De bestuurder, een 34-jarige Rotterdammer, is aangehouden en overgebracht naar het politiebu reau. Een dag eerder heeft een an dere autodief ook in de Burge meester van Haarenlaan toegesla gen. Een 57-jarige Schiedammer ontdekte maandagochtend dat zijn kenteken- en keuringsbewijs uit zijn auto waren weggenomen. SCHIEDAM - De Schiedamse automobilisten hebben zich maandag keurig gedragen in het verkeer. Bij een controle van de politie op de 's Gravenlandseweg werd slechts één bekeuring uit geschreven aan een bestuurder die geen gordel om had. Auto mobilisten werden gecontroleerd op snelheid en de papieren van een paar bestuurders werden ge controleerd. In alle gevallen had de politie niets aan te merken op de bestuurders. SCHIEDAM - Het bestuur van de Schiedamse Wandelsportvereni ging DST (De Tippelaars) is dik te vreden over de opkomst bij de on langs voor de achtste maal gehou den Branderstocht. Maar liefst 255 deelnemers schreven zich in. Een aantal wandelaars liep het traject al voor de achtste keer. Op het pro gramma van de Tippelaars staat voor zaterdag 5 oktober de Ande mars in Maassluis gepland en op 19 oktober gaat in Voorschoten de Eibertocht van start. Het bestuur van DST is druk in de weer met organiseren van wandeltochten, gezellige avonden in het vereni gingsgebouw en het bijwonen van vergaderingen in het kader van de fusie van verschillende wandel bonden die uiteindelijk moet lei den tot één Nederlandse wandel- bond. Veel werk dus, waarbij het bestuur wel een helpende hand kan gebruiken. Al enige tijd moet DST het doen zonder voorzitter. Secre taris Robin Timmers (tel. 010- 4268473) nodigt daarom wande laars, die zich willen aansluiten bij een vereniging uit, eens contact met hem op te nemen. Ook men sen die de voorzittershamer niet ambiëren maar wel willen meeden ken als algemeen bestuurslid zijn van harte welkom. De kinderboekenweek is weer in alle hevigheid losgebarsten en dat is overal in de stad te merken. Schepen, matrozen en kapiteins domine ren de boekhandels en de bibliotheken, want het thema van dit jaar is 'Ay ay Kapitein'. Dit thema gaf de leerkrachten van de basisschool De Regenboog- Groenoord inspiratie om de boekenweek op gepaste manier te ope nen. De leerlingen werden hier getrakteerd op een muzikaal optreden, waarbij ze vooral scheepsliederen zongen. Ook de boekhandels laten de kinderboekenweek niet ongemerkt voor bij gaan. Boekhandel Post Scriptum heeft op de laatste dag van de kinderboekenweek, 12 oktober, illustrator Charlotte Dematons op bezoek. De Illustrator van de beer Tobber is hier tussen 11.00 en 12.00 uur aanwezig om te signeren en te tekenen met de aanwezi ge kinderen. 's Middags is Vivian den Hollander, schrijfster van onder andere 'Scoren' en 'He scheids!', op bezoek in de boekhandel om haar boeken te signeren. Boekhandel J.S. van Leeuwen heeft woensdag 9 oktober tussen 14.00 en 15.00 uur cabaretier en schrijver Bavo Galama van het programma 'ook dat nog!' op bezoek. Hij leest voor uit zijn nieuwste boek 'Nee, ik wil niet slapen'. door PETER BRAAD SCHIEDAM -Het Theater aan de Schie en de Stadsge hoorzaal in Vlaardingen gaan samenwerken. Zowel cultuurwethouder Theo Schoenmakers als zijn Vlaardingse collega Van der Velde bevestigen dat. 'Wat mij betreft wordt het ak koord het liefst morgen al ondertekend', reageert Schoenmakers dinsdag. 'Er moet samenwerking komen op cultureel gebied. Gelet op de financiële middelen moeten we gewoon één theater hebben', aldus Van der Velde maandag. Heikel punt lijkt te zijn wie de nieuwe baas wordt. Jarenlang wordt er al gepraat over het samengaan van de regionale theaters. De Stadsgehoorzaal stond zelfs op de nominatie om gesloopt te worden, maar werd vanwege zijn architectonische waarde gespaard. Het gebouw, ontworpen door Sybold van Ra- vesteyn, is inmiddels verouderd. Het Theater aan de Schie is rela tief nieuw. Dat krijgt dan ook de grotere voorstellingen, de Stads gehoorzaal de kleinere en zaal De Harmonie aan de Schiedamseweg in Vlaardingen experimenteel theater. 'Geen dubbele program mering', stelt Van der Velde. Wethouder Schoenmakers ver- t... wacht dat het plan in het jaar 2004 rond is. 'Het gaat nu nog om wie de nieuwe directeur wordt. Als we het daar over eens zijn kan wat mij betreft het plan tot sa menwerking ondertekend wor den. Het liefst morgen, maar in ieder geval nog dit jaar. Het vol gend seizoen kunnen we op klei ne schaal samenwerken, het jaar daarna grootschaliger. Er moet snel duidelijkheid komen.' Het lijkt allemaal te draaien om wie de nieuwe directeur wordt van het regionale theater. Volgens de Vlaardingse wethouder Van der Velde heeft het Theater aan de Schie momenteel geen directeur en kan H. Kuipers van de Stads gehoorzaal de baas worden. Schoenmakers beweert het tegen deel, want het Schiedamse theater heeft wel degelijk een directeur in de persoon van F. Lissenburg. En daar wringt de schoen. Toch zijn beide bestuurders positief ge stemd. Schoemakers heeft daarbij nog wel een belangrijke aanmer king. 'Wij staan als gemeente Schiedam op afstand. Theater aan de Schie is een stichting, terwijl de Stadsgehoorzaal nog onder ge meentelijke verantwoordelijkheid valt. Daarom zijn de gesprekken nog gaande. Maar ik wil dit jaar nog een oplossing opdat we de in tentieverklaring tot samenwer king kunnen ondertekenen.' Groot chagrijn Van der Velde vindt de klus niet gemakkelijk: 'Wij zijn nu nog in een overlegfase. Natuurlijk moet het in een stichtingsvorm, zodat de gemeente er niets meer mee te maken heeft. Als college van Pv dA. VVD, CDA en GroenLinks hebben we in ons programma ge zegd dat cultuur meerwaarde moet brengen en alles inzichtelijk moet zijn. Ik ben een linkse rak ker en wil geen Oosteuropees systeem. Wel wordt de Culturele Raad afgeschaft en ik maak uit waar de subsidies naartoe gaan. Meerwaarde, daar gaat het om. Kunst mag niet elitair worden en juist vragen en verwondering op wekken. Onder kunstenaars heerst groot chagrijn. Ik weet niet waar dat aan ligt. Ik heb grote waardering voor de professionele kunst; dus die gaan we niet om zeep helpen. Andere tijden, andere wethouder, andere plannen', aldus Van der Velde. Schoenmakers laat tenslotte we ten dat hij wethouder van Cultuur voor heel Schiedam is. 'Ik ben wel wethouder voor Leefbaar Schiedam; dat is mijn partij. Ik ben echter van plan dit twaalf jaar vol te houden.' door EVELYN DE RUYTER SCHIEDAM - Na een reeks inbraken en brandstichtin gen richtten vermoedelijk jonge vandalen zaterdag nacht voor minstens 50.000 gulden schade aan in de kantine van volkstuincom plex Vijfsluizen. Het was voor veel tuiniers druppel die de emmer deed overlo pen. Ze zijn laaiend. 'Als de politie niet optreedt, dan doen we het zelf', aldus een harde kern van gedupeer den die de komende weken in ploegen op het complex aan de Schiedamsedijk gaan posten en patrouille ren om de brandstichters een 'warm onthaal' te be zorgen. 'Dit is niet wat het bestuur wil, wij zijn bang dat de zaak uit de hand loopt', verklaart voorzitter Gerard de Winter. 'Het is niet goed als mensen eigen rechter gaan spelen, maar dat krijg je wel als de politie het laat afweten.' Het bestuur heeft de afgelopen maanden diverse malen bij de po litie aangeklopt om extra bewa king. 'Die extra bewaking is ook wel toegezegd, maar in de prak tijk merken we daar niets van. Het is hier vrijwel ieder weekend raak. Tuinhuisjes worden leegge roofd en er zijn de afgelopen maanden negen auto's in vlam men opgegaan. Het wordt steeds erger, de afgelopen maand alleen al werden maar liefst vier auto's in brand gestoken.' Het was zondagmorgen bestuurs lid John Greeven die ontdekte dat de kantine was opengebroken en er op verschillende plaatsen brand was gesticht in het houten gebouw. 'Alles zag zwart.' De binnendringers hadden het op de bar voorzien en hebben vermoe delijk met een aansteker onder de gordijnen gelopen, valt af te le zen uit de enorme schroei- en roetvlekken. De schade bleef be perkt omdat de vlammen doof den in het brandvrije plafond. 'Het smeulde zondagmorgen nog, de brandweer heeft moeten blussen', aldus Greeven. De onrust en ontreddering is groot op het volkstuincomplex. Veel mensen slapen nu al uit voorzorg op het complex, gedu peerden overwegen om maar met het tuinieren te stoppen. 'De communicatie met de politie ver loopt uiterst moeizaam', ver zucht De Winter. Wij komen niet verder dan de wijkagent, de korpsleiding wil niet met ons praten.' Het complex met hekken afgrendelen is ook geen optie. 'Wij willen dat desnoods uit ei gen zak bekostigen, maar de ge meente wil het complex niet af sluiten omdat er een deel openba re weg doorheen loopt en ze de doorgang open willen houden voor hulpdiensten als brandweer, politie en ambulance. Maar die kunnen van ons probleemloos een sleutel van het hek krijgen.' Wat de tuinders betreft is het dui delijk, er moet nu echt iets ge beuren. De Winter verzucht: 'Ik had er al een voorgevoel van dat er in het weekend weer iets zou gebeuren, vorig jaar rond deze tijd - de sluiting van het seizoen- was het ook bar en boos. Niet alleen bij ons trouwens, ook op de naburige sportcomplexen. Dat weet de politie ook, maar het heeft ook nu weer gewoon kun nen gebeuren. Die lui kunnen on gestraft hier de boel openbreken en in de fik steken. De politie zal best wel eens extra langsrijden, maar vanaf de weg zie je niet wat ze hier binnen aan het uitspoken zijn. Daarvoor moet je echt een zaterdagnacht op het terrein zelf posten.' De leden en vaste bezoekers, die nu zelf een beveiligingsteam wil len samenstellen, voelen zich enorm betrokken bij volkstuin vereniging Vijfsluizen die vol gend jaar het 35-jarig bestaan viert. Een deel van de tuinen da teert zelfs van net na de oorlog, toen het nu als een lustoord ogen de terrein alleen nog maar moes tuintjes telde. 'Mensen stonden hier zondag te huilen, bij het zien van de ravage. We krijgen van al le kanten hulp aangeboden van tuinders. Maar we hebben de hulp van de politie nodig. Het moet afgelopen zijn met dit cri minele gedrag van jongeren in het weekend.' Ad Willemen, wijkteamchef Nieuwland, raadt het de tuinders sterk af om zelf de bewaking op zich op te nemen. 'Dit houdt voor de leden van de vereniging risi co's in. Bovendien laaien emoties hoog op en mensen die nergens iets mee te maken hebben kun nen hier de dupe van worden', zegt de politiechef in een reactie. Volgens de chef surveilleert de politie regelmatig over het volks tuinencomplex. Zeker nu het sei zoen aan het aflopen is, maar re den om te posten ziet de politie niet. 'Afgelopen zaterdagnacht al zeker niet, omdat de Branders feesten nagenoeg alle politieca paciteit opeisten. Was er die nacht een melding binnengeko men, dan had de politie uiteraard onmiddellijk gereageerd.' SCHIEDAM *Zondag is er om 10.30 uur in de St.Jan de Doper Visitatie- kerk,Mgr.Nolenslaan 99, Viering van Woord Gebed en Communie, verzorgd door deLiturgiegroep, met samenzang o.l.v. Jan Meis- ters. Zaterdag 17.00 uur viering met muzikale begeleiding door Jurriaan Govaart. ♦Dinsdag 8 oktober is er in Spa- land, Willem Andriessenlaan 2 van 14 tot 16 uur een voorlich- tingsmiddag over diabetes type 2, toegang gratis, voor info: tel. 4712350. ♦Zaterdag orgelconcert in de St. Janskerk na de restauratie, Gem ma Coebergh organiste in Haar lem speelt o.a. composities van J.S. Bach, Tournemere en de Klerk. *Bridgen op dinsdag van 12.45 tot 16 uur in de locatie van het ou derenwerk St. Jan de Doper, voor info: mevr. L.v.d. Berg tel. 4735508. *Harmonia organiseert vandaag een seance avond onder leiding van de heer Gerrit van Oorschot, aanvang is 19.45 uur, in het wijk centrum van het Wibautplein 165, toegang 5 euro. *De Gereformeerde Magnalia Dei-kerk en de Katholieke St. Jan de Doper parochie organiseren 9 oktober een informatie-avond over kerkelijke uitvaarten, aan vang 14.30 en 19.30 uur in het pa rochiecentrum aan de Mgr. No- lenslaan 99, voor info: 4735066. Dinsdag 8 oktober in de St. Janskerk is er een Iotgenotenbij- eenkomst georganiseerd door de Psoriasis Vereniging Nederland, het thema is; Hoe ga ik om met mijn psoriasis, toegang gratis, aanvang 20 uur. ♦Zondag is er een gospelsounda- vond in de Dorpskerk aan het Noordeinde, met een optreden van Karin Scherpenisse, begeleid door een combo, aanvang 19 uur, toegang gratis, collecte bij de deur. Vrijdag 11/1 Oom 20.15 uur is er een concert in de kerk van de Vrijzinnige Geloofsgemeenschap aan het Westvest 90 m.m.v. de cellist Alexander Rudin en de pia nist Pavel Gililov beidde uit Rus land, A. Rudin docent cello geeft op 12 en 13 oktober een master class, voor de deelnemers hieraan wordt er nog gezocht naar gastge zinnen. Voor info: H. J. Nieuwen- huis tel. 4260758 of06-29354520 of www.westvest90.nl Kaartver koop via de VVV "■Maatschappelijke Dienstverle ning Nieuwe Waterdag organi seert de cursus assertiviteit voor vrouwen, aanvang 12 november van 19 tot 21 uur op het bureau Algemeen Maatschappelijk Werk Vlaardingen, Paralelweg 2. Voor info +opgave: M. de Wolf tel. 4351022. SCHIEDAM - De ondernemers op bedrijventerrein Vijfsluizen zijn goed voorbereid op de komst van de metro. Dinsdag ging de collec tieve beveiliging hier officieel van start. Wethouder De Swart (econo mische zaken) en districtchef van de politie Schiedam, Stegman, spra ken tijdens de opening lovende woorden over het gezamenlijke initia tief van de bedrijven. De instelling van intensieve beveiliging is een voorzorgsmaatregel. Naast veel goeds, verwachten de ondernemers dat de metro ook slech te dingen met zich mee zal brengen. Het bedrijventerrein is beter te bereiken, waardoor Vijfsluizen straks ook mensen zal trekken met minder goede bedoelingen. Om dieven en inbrekers geen kans te ge ven, zal er vanaf nu intensief gesurveilleerd worden door een beveili gingsbedrijf. Nu zal dat alleen nog 's avonds en 's nachts tijdens 'cri minaliteitsgevoelige' uren gebeuren, maar in de toekomst moeten er permanent beveiligingsmedewerkers op het terrein aanwezig zijn. COLLECTIEVE BEVEILIGING VIJFSLUIZEN ljtie Door CHRIT WILSHAUS SCHIEDAM - Rond het thema 'Tussen Licht en Donker' besteedt de NPB (Nederlandse Protestanten Bond) het ko mende seizoen onder meer aandacht voor rouwverwerking, Engelse koormuziek en zenmeditatie. Cultuurhistoricus Ja cob Slavenburg opende het programma met de lezing 'Tus sen Licht en Donker'. In zijn lezing ging Slavenburg in op de diepere betekenis van de oer- mythen licht en donker, goed en kwaad. Van zijn hand verschenen boeken over het vroegste christendom, over de gnosis en andere spi rituele stromingen. Drie bijeenkomsten (25 november en 4 en 11 de cember) worden gewijd aan de thema's rouw en rouwverwerking. Me disch socioloog Maria van den Boer bijt het spits af met een lezing over de achtergronden en het verloop van het rouwproces. In 1993 verloor Van den Boer, die op dat moment met haar gezin in Afrika woonde, haar man. Volgens haar is rouw meer dan verdriet alleen: het is totale desintegratie. Naar aanleiding van deze lezing zal er op twee middagen tijdens een leeskring ingegaan worden op het onderwerp rouwverwerking. Engelse koormuziek staat centraal bij een lezing met dia's, veel koormuziek en gemeentezang door het echtpaar Van Binsbergen. Zij zullen ingaan op de Evensong-traditie, maar ook hymns, voor een deel vrij recent ontstaan, komen aan bod. De lezing wordt gehouden op dinsdag 3 december en begint om 20.00 uur. Dominee C. Schooneveld- Lems houdt op woensdag 9 april vanaf 20.00 uur een lezing over het Isenheimer Altaar, het drieluik van Mat thias Grünewald. Schooneveld neemt onder andere de roerige zes tiende eeuw waarin de kunstenaar leefde onder de loep. Het programma van de NPB omvat naast lezingen cursussen en ge spreksgroepen die voor alle belangstellenden toegankelijk zijn, en ge houden worden in het gebouw van de Vrijzinnige Geloofsgemeen schap, Westvest 90 (tegenover molen 'De Walvisch') in Schiedam. In lichtingen over het programma en de volledige folder daarover zijn verkrijgbaar bij E. Schinkel, tel. 4271517. Shoppen binnen Romeinse stadsmuren? ZONDAG 6 OKTOBER GEOPEND VAN 11.00 - 17.00 UUR Samenwerking tussen theaters in Schiedam en Vlaardingen "~r De bedoeling van de weihouders Schoenmakers en Van der Velde is dal de grote voorstellingen in te toekomst te zien zijn in het Theater aan de Schie en de kleinere voorstellingen in de Stadsgehoorzaal in Vlaardingen Foto: ED DEWAERHEIJT Tuinders gaan brandstichters zelf aanpakken als politie 't niet doet De zwartgeblakerde kantine van volkstuinvereniging Vijfsluizen Foto: ED DEWAERHEIJT DIT BEDRIJVENTERREIN WORDT BEWAAKT DOOR: dfCQLOBAL SÊCURlï S.M. Break Away naar Colchester vanaf p.p. f ^Vraag naar onze Break Away-krant _vol verrassende arrangementer^^ BUrO Britainl www.burobritain.nl Ontdekken. Ontmoeten. Ontspannen. Reisbrochures: 0900 2025205* Zeemanstraat 17 2991 XR Barendrecht Rotterdam-IJsselmonde (bedrijventerrein Reijerwaard) Meubelen Tel. 010-292 10 26 ff ff Tel. 010-292 10 22 www.straluma.nl Ring Rotterdam-Zuid via A15 afslag 20 Barendrecht/IJsselmonde

Het Nieuwe Stadsblad | 2002 | | pagina 15