WERELDHAVEN ROTTERDAM De kruiden en specerijen zijn in Rotterdam gebleven Lezersvoordeel Lezersvoordeel Er op uit in 't Croon9 Doen? Gespecialiseerde handelaren en malerijen De Berini's k Uniek boekje Wandelroutes Zuid-Holland 1 euro korting (normale prijs 5,50) L Proef de kerstsfeer in Londen «sur Ér DRUKKERIJ DOMSTAD Nieuw! Speciaal voor onze lezers: 2 dagen Londen voor 127,- euro 28CT-8 f Vierhonderd jaar geleden kwamen de specerijen voor het eerst binnen in Nederland. Aan land gebracht in de diverse Hollandse havens met zeilschepen van de Verenigde Oost-Indische Compagnie (VOC). Toen de compagnie verdween was Rotterdam de enige haven, die de specerijenhandel voortzette. De opvolgers van de VOC zijn er tot op heden gelukkig mee. De vraag naar specerijen groeit in de hele wereld namelijk nog steeds. Vierhonderd jaar geleden kwa men de specerijen voor het eerst binnen in Nederland. Aan land gebracht in de diverse Hollandse havens met zeilsche pen van de Verenigde Oost- Indische Compagnie (VOC). Toen de compagnie verdween was Rotterdam de enige haven, die de specerijenhandel voort zette. De opvolgers van de VOC zijn er tot op heden gelukkig mee. De vraag naar specerijen groeit in de hele wereld name lijk nog steeds. Vochtigheidsgraad is constant vijftig procent In de fabriek van Verstegen Specerijen in de Spaanse Polder is de hoofdactiviteit binnen het bedrijf het mengen. Op basis van 60 a 70 verschillende soor ten kruiden en specerijen kun nen er ruim 3500 mengsels gemaakt worden. De aange voerde kruiden en specerijen worden in een dertigtal silo's in het silohuis opgeslagen. Voor de opslag van deze producten zijn speciale voorzieningen getroffen. Door het luchtdroog- systeem is de vochtigheids graad in de fabriek en de silo's constant vijftig procent. Aan de onderkant van de silo's bevinden zich trechters. Een roestvrij stalen container - eurobin genaamd - wordt met de vorkheftruck onder de silo gereden. Een werknemer maakt de trechter open en laat het pro duct in de eurobin lopen. Met de computergestuurde vorkhef truck rijdt hij alle nodige silo's af om er de juiste dosering uit te halen voor in dit geval kerrie. Het recept daarvoor bestaat uit zo'n zeventien verschillende kruiden en specerijen. Kerrie is dus geen plant, wat veel mensen denken. Vervolgens gaat het gemengde product - de kerrie - in de euro bin naar de voorverpak afde ling. Daar doet de machine het grootste deel van het werk. Vanaf het begin volgt de folie de verpakkingslijn. Uit de con tainers, die op het bovendek staan, loopt het kruidenmeng sel de zakjes in. Daarna worden de zakjes automatisch afgeslo ten, gewogen en door de mede werkers in dozen gedaan. Het gaat hier om kleine zakjes, veel al bestemd voor het huishou den. Op één van de andere voorverpak-afdelingen worden grotere hoeveelheden gemaakt. Dat gaat zelfs tot badges van twintig tot vijfentwintig kilo. Wanneer de kerrie voor verzen ding klaar is, gaat het naar de expeditie. Vrachtwagens bren gen de producten tenslotte naar de klant. Voor Verstegen Specerijen zijn in Nederland de afnemers voor namelijk de vleesverkooppunten. De slagers, de supermarkten, de horecabedrijven en de levensmiddelenindustrie. De export richt zich op de Benelux, Engeland, Ierland en een aantal Europese landen. Zelfs daarbuiten. Officieel bestaat het bedrijf sinds 1915 en is in Rotterdam op verschillende locaties gevestigd geweest. Eind negentiende eeuw was ene J.H. Verstegen al handelaar in koloniale waren. Begin 1960 vestigde het bedrijf zich in de Spaanse Polder en wil daar ook blijven Er staat nu een vernieuwde fabriek, die klaar is voor de eenen twintigste eeuw. Ook de cosmetische industrie wordt een steeds grotere afne mer. Meer vraag is er boven dien door de ontwikkeling van nieuwe voedingsmiddelen. Verbeterde kookopleidingen en vooral de voortgaande uitbrei ding van met name fastfood ketens zal er een steentje aan bijdragen. Op jaarbasis wordt Aan de onderkant van de silo's bevinden zich trechters. Een roestvrij stalen container - eurobin genaamd - wordt met de vorkheftruck onder de silo gereden. Een werknemer maakt de trechter open en laat het product in de eurobin lopen. er in Rotterdam ongeveer tachtigduizend ton aan spece rijen aan- en doorgevoerd. Peper is daarvan het belangrijk ste handelswaar, met zestien tot achttienduizend ton. Maximaal een kwart blijft in Nederland. De rest wordt doorgevoerd. Ook nootmuskaat, kaneel en kruidnagelen komen in grote hoeveelheden binnen. Rotterdam is als wereldhaven van essentieel belang voor de probleemloze aanvoer van krui den en specerijen uit de gehele wereld. Trends De in Rotterdam geconcen treerde kruiden en specerijen handel telt een dertigtal zeer gespecialiseerde handelaren, met ongeveer honderd mede werkers. Ze werken bij de han delshuizen Catz en MAN Products. Bij de vier grote malerijen Verstegen, Van Sillevoldt, Unifine en Coppens werken ruim dertienhonderd mensen (zie grafiek). Op de Port of Rotterdam vrijwel constante markt zijn trends gevoelig. Dat is geble ken bij de Indonesische en Chinese keuken. Mede door de komst van de gastarbeiders kenmerkten de 50-er en 60-er jaren zich door de Italiaanse, Griekse en Joegoslavische keu ken. Wanneer we nu de eeuwwisse ling bekijken, zien we dat cajun en tex-mex nog steeds populair zijn. Momenteel is men op weg naar trends, gericht op het Verre Oosten. Denk hierbij aan Thailand, Japan en India. Daar gaat men in de kruiden en spe cerijen handel natuurlijk in mee. Midden-Delfland Foppenpias Genieten op zondag 6 oktober van een heerlijke wandeltocht georganiseerd door Groenservice Zuid-Holland en Wegener Huis-aan-huiskranten. Er is een wandelroute voor 10 en 5 km. Nieuw dit jaar is de wandeling van 15 km. Voor de kinderen is er aan de route van 5 km een puzzeltocht ver bonden. Deelnemers mogen gratis mee met de veerpont Trekkade Broekpolder. Nu te koop: 'Wandelroutes in Zuid-Holland een verzameling van deze zondagse wandelingen in een handzaam boekje voor 5,50 euro. (ver koopadressen zie voordeelbon op deze pagina) Startpunt: Pannenkoekboerderij 't Sonnetje, Kortebuurt 15, 3155 EG Maasland. Vanaf A20,afrit 7 Maasland Richting Maasland, na A20 eerste weg rechts. Openbaar vervoer: bus 132 vanaf station Delft- Centraal, halte busstation Maasland of vanaf sta tion Maassluis-Centrum lopen (ca. 20 min.) via Laan 1940-1945 onder A20 door naar busstation. Maasland. Start: tussen 11.00 uur en 15.00 uur op eigen gelegenheid. Om 14.00 uur begint een excursie o.l.v. een gids. Kosten: 1 euro p.p. en 0,50 euro voor kinderen t/m 12 jaar. Informatie: wandelingen en aanvraag folder: 010-2981010. Zondag 6 oktober 2002 De Berini's, dat zijn Annie en Harrie de Bruin, een super- Rotterdams stel. Met hun repertoire, dat bestaat uit ijzersterk gearrangeerde en vertaalde Amerikaanse Rock Roll hits uit de jaren vijftig, staan ze in het schnabbelcircuit al snel bekend als 'top of the bill'. En dat met de onwaarschijnlijke combinatie van ukelele en contrabas. Dit succesvolle duo, treedt inmiddels in vele theaters en concertzalen op, waaronder deze zondag in de Doelen. Presentatie: Gerard Cox Inloopmuziek en begeleiding: Bert Nicodem Zondag 13 okt. Henk Poort Waldin Roes Zondag 27 okt. Montezuma's Revenge Zondag 03 nov. Jan Vayne en Adriaan Stoet Zondag 10 nov. Marco Bakker Zondag 17 nov. Meezingconcert Zondag 24 nov. Joke Bruijs en The Midland Big Band Zondag 01 dec. Weerzien met Indië, Wieteke van Dort Zondag 08 dec. 300e concert met Wibi Soerjadi Zondag 15 dec. Laura Fygi in concert Zondag 22 dec. White Christmas De zondagochtend-concerten worden mede mogelijk gemaakt door Wegener Huis-aan-huiskranten, Fondel, Van Antwerpen Cartonnage, Westermeijer Groep, Pickwick en organisatiebureau Hanson. De Doelen: open vanaf 9.45 u.. zaal vanaf 10.30 u. Aanvang concert 11.00 uur Kaarten zijn verkrijgbaar k 9 euro, bij de kassa van de Doelen, Bureau Hanson, Straatweg 179, tel: 010-4225244 »n Rotterdam en bij de kantoren van Wegener Huis-aan-huiskranten: Prins Hendrikkade 16, tel. 010-4699911 in Rotterdam, Pransenstraat 14 in Vlaardingen, Elementenweg 44 in Spijkenisse, Oostdijk 53 in Oud-Beijerland en Poldermolen 1 in Papendrecht. Ritutcs Verkooppunten: Wegener Huis-aan-huiskranten: Prins Hendrikkade 16 in Rotterdam, Fransenstraat 14 in Vlaardingen, Elementenweg 44 in Spijkenisse, Poldermolen 1 in Papendrecht en Oostdijk 53 in Oud-Beijerland. De VW's in Rotterdam, Maassluis, Vlaardingen, Schiedam, Naaldwijk, Dordrecht, Leiden, Gouda, Alphen aan de Rijn, Montfoort, Woerden, Schoon hoven, Haastrecht, Oudewater, Scheveningen, Den Haag, Oost- voome, Brielle, Hellevoetsluis, Rockanje en Middelhamis. Groenservice Zuid-Holland organiseert in samenwerking met Wegener Huis-aan-huiskranten al enige jaren wandelin gen in verschillende natuur- en recreatiegebieden in Zuid- Holland. Misschien heeft u al eens meegewandeld met één van de natuurexcursies die 20 keer per jaar op zondag wor den georganiseerd? De mooiste van deze wandelingen zijn nu gebundeld in het boekje "Wandelroutes in Zuid- Holland" met o.a. een prachtige wandeltocht in de Krimpenerwaard, Rottemeren, Midden-Delfland en Voorne Putten Rozenburg. Het wandelboekje is makkelijk en handzaam in gebruik door de vijf 'Z-cards'. Deze uitvouwbare kaartjes zijn zo groot als een creditkaart en makkelijk mee te nemen in broek- en jaszak of portemonnee. Op elke Z-card staan vier prachtige wande lingen (5 km en 10 km) in de mooiste gebieden van Zuid- Holland. Exclusief voor onze lezers: tegen inlevering van deze bon bij één van dc kantoren van Wegener Huis-aan-huiskranten of VVV. *■0 Waar kunt u beter genieten van de kerstsfeer dan in het bruisende Londen? Hier zijn beroemde bezienswaardigheden zoals de Tower Bridge, St. Paul's Cathedral en Buckingham Palace. De wereldbe roemde kerstverlichting van Harrods en de sfeervolle versie ring in winkelstraten als Oxford street en Bond street maken Londen tot dé stad voor uw kerstinkopen! 's Avonds kunt u een bezoek brengen aan een pub of een wandeling maken langs de Thames. miwn» Uil M? In de voorverpak-afdeling worden de zakjes kruidenmengsel automatisch afgesloten, gewogen en door de medewerkers in dozen gedaan. Redactie: Roger Huys Wereldhaven Rotterdam is een wekelijkse rubriek in samen werking met het Gemeentelijk Havenbedrijf Rotterdam en Stads Radio Rotterdam, Specerijenhandel Rotterdam Handelshuizen <±100 medewerkers): Catz MAN Products Maierijen (ruim 1300 medewerkers): Van Sillevoldt Unifine www.drukdomstad.nl Goed bereikbaar met de trein 0900-9292 (75 ct/min) luegener huls-aan-hulskranten I (prijs geldig bij vertrek van 13 dec t/m 26 dec) Inbegrepen: Retourovertocht Hoek van Holland - Harwich. Vertrek om 07.20u vanuit Hoek van Holland, aankomst in Londen, begin van de middag. Terugreis om 19.20u vanuit Harwich. Aankomst in Hoek van Holland om 23.55u. - 1 overnachting in het Norfolk Towers Hotel gelegen bij Hyde Park. Metro Paddington Station, loopafstand 2 minuten. - 2-pers. kamer met continentaal ontbijt, douche/bad en toilet (toeslag t»pk 2%- euro p.n.). - Hotelfaciliteiten: feceptie.Jrieire) lounge, lift jpntbijt- ruimte en beneden een puo. JS& - Informahe boekje over Londen met plattegrond. - 2e klas treinkaartje van elk NS station in Nederland naar Hoek van Holland en van Harwich naar Londen Liverpool Street Station v.v. - Vertrekmogelijkheden: 13/12-26/12 Prijs: 127,- (kind t/m 1 jaar gratis, t/m 11 jaar 75,-), verlenging 47,- p.n. 15/10-12/12 en 27/12-01/01/03 Prijs: 132,-(kind t/m 1 jaar gratis, t/m 11 jaar 76,-), verlenging 52,- p.n. Kinderprijzen geldig bij verblijf op de kamer met 2 volwassenen. Niet inbegrepen: calamiteitenfonds 3,40 euro per boeking van max. 9 pers. en reis en/of annuleringsverzekering. U kunt dit arrangement online reserveren op www.golondon.nl LUegeriEr huls-aan-hulskranten

Het Nieuwe Stadsblad | 2002 | | pagina 9