vj intratuin IN KRANT Claus: bescheiden man met veel talenten Condoleanceregister Prins Claus in stadhuis nuJ49 YF JÜ HET GROENE WARENHUIS Nieuw redactie telefoonnummer Feestmaand voor herhaling vatbaar PAUL BERG Wegener huls-aan-hulskranten Nieuwe bakjes Te hoge concentratie stikstofdioxide boven deel centrum Treinverkeer stilgelegd 38.000 voor schone bodem KIJK OP OE RUBRIEKSPAG JNA'S www.natuurkracht.nl Met ingang van deze week heeft de redactie van deze krant een nieuw telefoon nummer. Het nieuwe nummer is: 010- 4455599. Het algemene num mer van ons kantoor (4344022) en de faxnummers zijn onge wijzigd. SCHIEDAM - 'Vier Schiedam in September' is zo goed verlo pen dat de gemeente de feest maand volgend jaar zo goed als zeker weer wil gaan organiseren. Daarnaast wordt er ook al ge dacht aan een 'voorjaarseditie' van het feest. Voor de feest maand van start ging, waren de ze plannen al bekend, maar men wilde eerst afwachten hoe 'Vier Schiedam in September' verliep. Na evaluatie blijkt deze generale repetitie geslaagd. Mensen wer den niet 'feestmoe' en het geva rieerde programma trok ook be zoekers van buiten de stad. In april of mei zullen er ook weer verschillende evenementen sa mengebracht worden zodat het weer ieder weekend feest is. KRANT NIET ONTVANGEN? 0426.9414 1.00 korting O P T IC I E N Paul Berg over... contactlenzen: "Een lens-abonnement heeft u al vanaf 15,50 per maand, all in." WOENSDAG 9 OKTOBER 2002, VERSCHIJNT IN DE GEMEENTE SCHIEDAM Vrijwilligers krijgen even het woord Sport langs de waterweg Huisvesting ouderen kan veel beter SCHIEDAM - De dieren van kinderboerderij 't Hoefblad krijgen sinds dit weekend hun maaltje opgediend in gloednieu we voederbakken. Dit hebben ze allemaal te danken aan de leden van gymnastiekvereniging Excel sior. De sportievelingen haalden bij een sponsorloop 400 euro op. De ene helft is voor de vereniging zelf en de andere helft gaat zoals altijd naar een goed doel. Dit jaar was de kinderboerderij bet goede doel. Voor het opge haalde geld kochten zij nieuwe voederbakken voor de kippen. De afgevaardigden van de gymnas tiekvereniging kwamen de ca deautjes zaterdag hoogstpersoon lijk in het hok van de kippen plaatsten en dat was even schrik ken, zowel voor de kinderen ais voor de kippen. JAARGANG 54 Nr. 41 Vriendelijk, intelligent en met een open oog voor cultuur en Derde Wereld. Zo wordt de zondag overleden Prins Claus vooral herin nerd. Claus overleed zondag in een ziekenhuis in Amsterdam. Claus von Amsberg werd op 6 september 1926 geboren in het Duit se Dötzingen. Zijn jeugd bracht hij vooral door in Afrika. In 1938 keerde hij terug naar Duitsland voor zijn middelbare schooloplei ding. Vanaf 1958 was hij als diplomaat voor de Bondsrepubliek Duitsland werkzaam in de Dominicaanse Republiek en in verschil lende Afrikaanse landen. Op 28 juni 1965 werd de verloving bekendgemaakt van Claus von Amsberg met prinses Beatrix. Hun huwelijk volgde op 10 maart 1966. Een deel van de bevolking was niet blij dat de kroonprinses trouwde met de Duitser. In de jaren na het huwelijk is die kritiek verstomd. Claus wist de Nederlanders voor zich te winnen door snel de taal te leren en door zich op verschillende terreinen ver dienstelijk te maken. Zo had hij leidende functies op het gebied van ontwikkelingssamenwerking. Hij was onder meer beschermheer van de Scouting en van het Koninklijk Concertgebouworkest. Prins Claus en Koningin Beatrix vielen op door de manier waarop ze met hun kinderen WillemAlexander, Johan Friso en Constantijn omgingen. In de pers verschenen ze als een gewoon gezin. Prins en Prinses maakten veel tijd vrij voor de opvoeding van hun kinderen. De laatste jaren was Prins Claus niet veel meer in het openbaar te zien. Door zijn leeftijd had hij verschillende functies neergelegd. Bovendien liet zijn gezondheid hem in de steek. Ter gelegenheid van zijn zeventigste verjaardag heeft de regering het Prins Claus Fonds voor Cultuur en Ontwikkeling ingesteld. De Prins werd hiervan erevoorzitter. Het fonds moet het inzicht in cul turen vergroten. Naast de herinnering aan de persoonlijkheid van de Prins is dit fonds een blijvend aandenken aan de positie die hij heeft gehad in Nederland. SCHIEDAM - Ook het Schiedamse stadsbestuur heeft te kennen gegeven met grote droefenis kennis genomen te hebben van het overlijden van Zijne Koninklijke Hoogheid Prins Claus der Ne derlanden. Om Schiedammers de gelegenheid te geven hun ge voelens en medeleven te uiten ligt er sinds maandag een condo leanceregister ter ondertekening in de hal van het Stadskantoor. Meteen de eerste dag waren er al veel mensen die het register wilden tekenen. Van maandag tot en met vrijdag kan het register van 9.30 tot 19.30 uur getekend worden. Op zaterdag van 9.30 tot 15.00 uur. Het is nog niet bekend hoe lang het condoleanceregister open gesteld zal blijven. Op dit moment staat wel vast dat het register in ieder geval tot en met woensdag 16 oktober getekend kan worden. Erica gracilis in stenen pot, rood en wit. Van €2,49 SCHIEDAM - Het treinverkee tussen Schiedam CS en Rotter dam CS heeft maandag enige tiji stilgelegen nadat een persooi zich voor de trein had geworpen Het incident had plaats om dri< uur 's middags ter hoogte van d> moskee in Rotterdam. Treinreizi gers werden met bussen ver voerd tussen de twee stations wa soms vertragingen van een uu opleverde. SCHIEDAM - De gemeenti Schiedam krijgt van de stadsre gio Rotterdam een financiële bij drage van maximaal 38.466,6' euro als bijdrage voor de aanpal van de bodemverontreiniginj aan de Nieuwe Haven 265-271 Het reinigen van de grond kos in totaal 462.201,72 euro. De stadsregio draagt een dee van de kosten bij omdat het be treffende deel Nieuwe Haven eei Vinex-bouwlocatie is SCHIEDAM - Het gemeen tebestuur van Schiedam heeft besloten verkeers maatregelen te nemen om een te hoge concentratie stikstofdioxide boven een deel van het centrum te be strijden. Schiedam, dat de DCMR vorig jaar opdracht gaf om het onderzoek naar de luchtkwaliteit boven de stad uit te voeren, kwam aanmerkelijk schoner uit de testen dan buurgemeente Vlaardingen. Die gemeente gaat samen met de provin cie en Rijkswaterstaat een Plan van Aanpak opstellen om de luchtkwaliteit in de stad te verbeteren. Dat ac tieplan moet in 2003 klaar zijn. In Vlaardingen werden zowel te hoge concentraties fijn stof als stikstofdioxide gemeten. Boven Schiedam werden geen boven matige concentraties fijn stof aangetroffen. Veroorzakers van de luchtverontreiniging zijn de rijkswegen A20 en A4, bedrijven aan de overkant en het scheep vaartverkeer. Vorig jaar is het Besluit luchtkwaliteit van kracht geworden. Het doel hiervan is mens en ecosystemen te bescher men tegen de negatieve effecten van luchtverontreiniging. Daar door kunnen acute gezondheids effecten optreden als kortade migheid of hoesten, bij chroni sche effecten kan sprake zijn van infecties aan de luchtwegen of blijvende schade aan de longen. Vooral astmapatiënten zouden daarbij een verhoogd risico lo pen. Vandaar dat de overheid de gemeente verplicht heeft onder zoek te laten verrichten en op zoek te gaan naar oplossingen. 'In Schiedam werd bij het onder zoek naar de situatie boven de binnenstedelijke wegen slechts op één plek, in het centrum, een te hoge concentratie van stikstof dioxide aangetroffen. Het ging eigenlijk maar om één straat', meldt mevrouw Buis van de af deling Milieu. Het dagelijks be stuur van de gemeente heeft in middels al het besluit genomen om door het treffen van ver- Dat klopt. Als u nü overstapt op Natuurkracht bent u geen cent duurder uit. KRACHT keersmaatregelen die concentra tie terug te dringen. Schiedam is vanwege zijn lig ging beter af dan Vlaardingen dat wat luchtvervuiling betreft te kampen heeft met de effecten van het autoverkeer op de door gaande wegen en zware indus trie. 'Schiedam heeft een gunsti ger achtergrondniveau. Wij lig gen tegenover Pernis, Vlaardin gen tegenover de industrie van het Botlekgebied.' Het autover keer is een bron van stikstof- dioxyde, vanuit het industriege bied komt vooral fijn stof aan waaien. Vanwege die gunstiger ligging wordt Schiedam ook in mindere mate geconfronteerd met stof- en geluidsoverlast van de industrie. 'Er is wel enig ge luid, maar daar wordt vrijwel niet over geklaagd', aldus Buis. Er zijn hier overigens wel veel ge luidsklachten maar die hebben betrekking op het vliegverkeer van Rotterdam Airport.' De luchtvervuiling is overigens niet alleen een probleem voor de Rijnmondregio. Te hoge concen traties fijn stof worden bijvoor beeld ook aangetroffen in Zuid- Limburg als gevolg van de uit stoot door de industrie in het Ruhrgebied.' Hetzelfde geldt voor de produc tie van stikstofdioxide. Stikstof dioxide heeft een directe relatie Te hoge hoge concentraties stikstofdioxide werden onder andere aangetroffen langs rijksweg A20. Overal fijn stof Te hoge concentraties fijn stof vormen een landelijk probleem. Bij overschrijding van de toe laatbare .hoeveelheden dient het Rijk een plan met maatregelen opstellen. Een bestrijdingsplan voor stikstofdioxide moet echter van de gemeente komen. Omdat het probleem zich op grote schaal in Zuid-Holland voordoet, stelt de gemeente Vlaardingen dat zij niet alleen een oplossing kan vinden. Daarom wil men de provincie en Rijkswaterstaat er bij betrekken. Het actieplan moet in 2003 gereed zijn. Binnenkort zal Vlaardingen wel de verplich trapportage met een inventarisa tie van de luchtkwaliteit indienen bij de provincie. Vooralsnog gaat die gemeente de effecten van het lokale weggennet en de lokale industrie onderzoeken. Vlaardin gen gaat er vanuit dat er iets ge daan moet worden de circulatie van het verkeer binnen de ge meente, maar beseft ook dat dan weer andere problemen ontstaan. 'Dan krijg je namelijk in de hele stad een toename van het geluid en problemen met de veiligheid', aldus gemeentewoordvoerder Van Paassen. Hij concludeert: 'Overigens heb ben wij niet veel invloed op de verkeersstromen over de rijkswe gen en je kunt ook niet verwach ten dat Shell sluit.' met verbrandingsinstallaties. Die veroorzaken uitlaatgassen, zo ook olieraffinaderijen. SCHIEDAM 's-Gravelandseweg 3B3 Tel. 010 - 46210 33 Mgr. Nolenslaan 418 - 3119 EL Schiedam - tel. (010) 4735384 Bezorging: Interlanden Spreigroep Bel: 0900-8998200 v. 9.00-17.00 uur Pizza van da waak "EXTRA VAGANZZA"* (tomaat, kaas, ui, paprika, salami, ham, champignons, gehakt, olijven, extra kaas) Geldig t/m 15-10-2002 DAT IS DUIDELIJK. Pijnacker, Rijskade la, 015-3610000, donderdag/vrijdag koopavond. Nieuwe Stadsblad Foto: HANS KBJiZBR Archieffoto: RINIE BOON www.intratuin.nl Wegener Huis-aan-Huiskranten Oplage: 936.605 Verspreiding in geheel Zuid-Holland Zuid Verkeersmaatregelen moeten luchtvervuiling terugdringen 0PWGE: n at ti u Groene energie Foto: RONALD STAM

Het Nieuwe Stadsblad | 2002 | | pagina 1