Nieuwe StadsblqcQ Hèt autonieuws voor Schiedam 1 Verkoop allerzuinigste auto's verdrievoudigd Audi RS6: soevereine 'high performance' Mazdaó: nieuwe modellen, nieuwe motoren Toyota Avensis Verso marktleider in zijn segment Skoda Octavia Kompas zeer aan trekkelijk voor zakelijke rijder Krachtigste in serie gebouwde Audi aller tijden Het gaat uitstekend met de Skoda Octavia, ook op de zakelijke markt. Zo is bijvoorbeeld het leaseaandeel van dit succesmodel in de eerste vier maanden van 2002 gestegen met 46 procent. En het einde van de opwaartse lijn is wat Skoda betreft nog lang niet in zicht. Want voor de Nederlandse zakelijke markt is nu een speciale lease-uitvoering ontwikkeld met een hoog comfortniveau tegen een zeer aantrekkelij ke prijs. Deze Skoda Octavia Kompas is onder meer voorzien van een navigatiesysteem. En om de consument de keuze nog gemakkelijker te maken: Skolease verzorgt daarbij een volledig mobiliteitsplan. De leaseprijs voor de Skoda Octavia Kompas is vanaf 462,53 euro per maand. De Skoda Octavia Kompas is speciaal ontwikkeld voor de zakelijke markt. Hij is gebaseerd op de Octavia Comfort en is daarbij extra uit gerust met een aantal voorzieningen die vooral de zakelijke rijder zal interesseren. Zo heeft de Octavia Kompas niet alleen Climatronic air conditioning, maar ook een VDO Dayton MS 4100 navigatiesysteem. Behalve probleemloos en sneller op de plaats van bestemming aan komen, gaat ook het aldaar parkeren vlotter en gemakkelijker, dank zij de Park Distance Control. Een regensensor draagt bovendien bij aan extra veiligheid onderweg. De speciale lease-uitvoering van de Octavia wordt gecompleteerd door de inbouw van vier luidsprekers, voor meer audiocomfort. Al deze extra's tezamen vertegenwoordigen een meerwaarde van 2.850,- euro. De meerprijs voor de klant be draagt echter slechts 250,- euro, een voordeel dus van 2.600,- euro. De Skoda Octavia Kompas wordt al geleverd vanaf 18.670,- euro (in- cl. BTW en BPM); dit betreft het hatchback-model met 75 kW 1,6- liter motor, die een gemiddeld verbruik heeft van 5,0-9,1 1/100 km (20-11 km/1). Toyota is met de Avensis Verso onlangs marktleider geworden in het segment van de full-size MPV's. De auto kwam in sep tember 2001 op de markt. Hij wist zich binnen een jaar op te werken naar de eerste plaats. De populariteit van de ruimteauto wordt deels verklaard door de interesse vanuit de zakenwereld. Zijn hoge te verwachten rest waarde en de lage onderhouds kosten leiden tot een scherp leasetarief. In de eerste helft van 2002 werd de auto voor 55 pro cent zakelijk ingezet. Voor Toyo ta is de Avensis Verso de tweede marktleider in korte tijd; de RAV4 is inmiddels ook de num mer één in zijn klasse. De Aven sis Verso is met recht een full si- ze MPV te noemen. In zijn klas se moet hij het opnemen tegen de stamvader van alle grote MPV's, de Renault Espace, en verder onder meer tegen de Fiat Ulysse, Peugeot 807, Citroen C8, Lancia Ulysse, Honda Stre am, Honda Trajet, Kia Joice, en zovoorts. Door de variatie in het aantal stoelen is hij qua laadvo lume uiterst flexibel. Op het ge bied van comfort weet de Aven sis Verso zijn inzittenden even eens bijzonder te overtuigen. Door zijn geraffineerde wielop hanging en zijn forse wielbasis van 282,5 cm 'communiceert' de MPV goed met het wegdek. Sa men met zijn relatief lage bouw en eveneens lage zwaartepunt le vert dit een direct en tegelijker tijd comfortabel stuur- en rijge drag op. De consumentenprijs van de Avensis Verso tweeliter VVT-i begint bij 26.150 euro. De Aven sis Verso met de tweeliter com mon-rail turbodiesel kent een vanafprijs van 29.550 euro. In de eerste negen maanden van dit jaar zijn 409.525 nieuwe perso nenauto's geregistreerd. Vergeleken met dezelfde periode van vorig jaar is dat een daling van 6,8 (439.513). De best verkochte merken in ons land zijn Opel (1), Renault (2), Peugeot (3), Ford (4) en Volks wagen (5). Opel lost daarmee Renault af op de eerste plaats. En Peu geot stijgt twee plaatsen vergeleken met de stand per 30 juni van dit jaar. Uit de registratiegegevens van de RAI blijkt ook dat de autoko pers sinds begin dit jaar kiezen voor zuinige auto's. Het marktaandeel van de auto's met een zogenaamd A-label, dat zijn auto's uit de aller zuinigste categorie, is sidns begin dit jaar verdrievoudigd. Kopers van de A-label auto's krijgen 1000 euro premie van de overheid. Maar die regeling stopt, als de regering haar zin krijgt. Directeur Peter Janssen van de RAI Vereniging: 'Voor de autokoper zou dat slecht nieuws zijn.' De RAI Vereniging maakt zich op dit moment sterk, samen met andere organisaties, om de diverse regelingen voor schone en zuini ge auto's overeind te houden. Janssen: 'Een overheid die effectieve regelingen binnen het jaar weer van- tafel veegt, komt niet erg be trouwbaar over.' De Nederlandse autokoper heeft het toch al niet makkelijk. De prijzen van nieuwe auto's in Nederland stijgen gemid deld al 10 procent. Willem van den Elskamp Audi omschrijft zijn nieuwe RS6 als "een wereldwijd uniek model". Volgens het merk-van-de-vier-ringen "zet de RS6 met zijn enor me vermogensontplooiing van maximaal 331 kW, per manente vierwielaandrij- ving quattro, zijn 'high per formance' remsysteem en zijn innovatieve DRC- onderstel (Dynamic Ride Control) nieuwe maatstaven in het segment van de pres tatiegerichte limousines en combi's. Audi levert de RS6 als Limousine en Avant, waarvan de laatste naar verwachting de meeste aftrek zal vinden. De prijs bedraagt 125.900 euro voor de Sedan en 128.940 euro voor de Avant. Er zijn dit jaar dertig exemplaren beschikbaar voor de Nederlandse markt. Met de introductie van de RS6 lanceert Audi zijn krachtigste productiemodel aller tijden. De jongste Audi-telg is het resultaat van een nauwe samenwerking tussen quattro GmbH en Audi AG. De V8-biturbomotor van de RS6 levert een maximum ver mogen van 331 kW. Pure sport wagenprestaties zijn dan ook ge makkelijk haalbaar. Daarbij blijft het design! van de RS6 zo wel soeverein als decent. De Au- di-bolide heeft geen overdreven opsmuk of ordinaire accenten nodig om krachtdadig over te komen. De iets verder naar be neden doorgetrokken voorspoi ler met drie specifieke lichtinla- ten accentueert samen met de 18-inch (of naar keuze 19-inch) lichtmetalen velgen, de dorpel- verbreders, achterspoiler en een nieuw gestileerde achterskirt de krachtige lijnen van het koets werk. De Audi RS heeft overduidelijk sportieve prestaties, maar doet geen concessies op het gebied van functionaliteit en comfort. Logisch dan ook dat de RS6, on danks zijn sportieve karakter, met zijn 'soevereine outfit' eer der terughoudend dan flamboy ant is gestileerd, geheel in over eenstemming met de verwach tingen die zijn veeleisende klan- tenkring van zo'n 'high-perfor- mance'-auto heeft. Met zijn in novatieve onderstelsysteem, ge naamd 'Dynamic Ride Control' (DRC), en zijn 'high performan ce' remsysteem met vaste acht- zuigerremklauwen biedt de RS6 "een nieuwe dimensie van rijdy- namiek", zo beweert Audi. Tiptronic-automaat De permanente vierwielaandrij- ving en de speciaal voor de RS 6 verder ontwikkelde vijftraps au tomatische tiptronic-transmissie zetten het hoge motorkoppel van de V8-biturbo effectief en koers vast om in prestaties. Voor de sprint van 0 naar 100 km/h heeft deze Audi slechts 4,9 sec. nodig. Optrekken vanuit stilstand naar 200 km/h kost slechts 18 tellen. Hoewel het motorvermogen en de ondersteltechniek zeker in staat is om snelheden tot 300 km/h mogelijk te maken, houdt de snelheidsnaald het dank zij de elektronische begrenzing bij 250 km/h voor gezien. Het dynamische Sport-program- ma van de vijftraps automati sche tiptronic-transmissie js af gestemd op de eisen van de be wust sportieve rijstijl. In 'S' wordt bij gas geven later opge- schakeld, zodat een toerenpoten- tieel van de motor beter kan worden benut. Bij gas loslaten wordt vlotter teruggeschakeld. Al naar gelang de dwarsversnel- ling die op de auto werkt, verlegt het transmissiemanagement de schakelpunten nogmaals verder naar boven. Hiermee wordt on gewenst schakelen in bochten voorkomen. Natuurlijk kan de RS6-bestuurder de transmissie ook handmatig schakelen. Daar bij heeft hij de keus tussen het aantippen van de keuzehendel of het indrukken van schakelped dels aan het stuur; net als in de autosport. Als de bestuurder een schakelpeddel bedient, wordt de automaatfunctie direct onder broken. Gezien het enorme prestatiep- otentieel van de RS6 heeft quat tro GmbH het remsysteem van de RS6 compleet nieuw ontwik keld. Aan de voor- en achterwie len worden nu grotere 'comp- ound'-remschijven toegepast. Bij deze technologie, de afkom stig is uit de autosport, is de giet ijzeren remschijf met 14 stalen stiften bevestigd aan een alumi nium remschijfnaaf. Deze ont koppeling maakt een variabele uitzetting van de onderdelen mogelijk, zonder dat ze onge wenst vervormen. Lichtmetalen wielen De 18-inch velgen creëren ruim te voor de grotere remschijven van de RS 6. De 8,5J x 18 gego ten lichtmetalen velgen in ne- genspaaksdesign zijn vóór en achter gecombineerd met ban den in de maat 255/40 R 18. Naar wens is de RS 6 ook ver krijgbaar met 19-inch lichtmeta len velgen. Deze 9J x 19-velgen in nieuw vijfarmdesign zijn voorzien van banden in de maat 255/35 R19. Audi past in de nieuwe RS6 voor 't eerst het onderstelconcept Dy namic Ride Control (DRC) toe. Dit speciale schokdempersys teem werkt, zonder gebruik van elektronica, de bewegingen van de auto om de langs- en de dwarsas tegen. De schokdem pers aan de ene kant van de auto zijn via een centrale regelklep hydraulische verbonden met de diagonaal tegenovergestelde demper, bijvoorbeeld linksvoor met rechtsachter. In bochten wordt, via de centra le regelklep, tussen de kruislings gekoppelde schokdempers een oliestroming gerealiseerd en daarmee een extra dempings kracht. Hierdoor worden bij het insturen en nemen van een bocht de afstemmingen van de schok dempers zo gewijzigd dat bewe gingen om de langsas (overhel len) aanmerkelijk worden gere duceerd. Volgens ditzelfde prin cipe gaat DRC bewegingen van de auto om de dwarsas (duiken) bij accelereren en remmen te gen. Op deze manier zorgt dit alerte, mechanisch-actieve dem persysteem ervoor dat de RS 6 extreem koersvast door bochten rijdt en precies op stuurbewegin- gen reageert. Dankzij de Dynamic Ride Con trol beschikt de RS6 met name in bochten over een ongekend stabiele wegligging en is hij lek ker koersvast op de rechte weg. Met de Dynamic Ride Control zet de RS 6 dan ook nieuwe maatstaven op het gebied van rijdynamiek in personenauto's. Iets waaraan overigens ook het in de RS 6 standaard ingebouw de elektronische stabiliteitspro gramma ESP een bijdrage le vert. Het ESP 5.7 is afgestemd op een nadrukkelijk sportieve rijstijl. In het ESP zijn de func ties ABS met EBV (elektroni sche remkrachtverdeling), EDS (elektronisch sperdifferentieel met remingreep), ASR (aandrijf- slipregeling), MSR (motor- sleepmoment-regeling) en de overkoepelende langsstabiliteits- regeling geïntegreerd. Karakteristieke ver schijning De Audi RS 6 loopt niet te koop met zijn extreme prestatiepoten- tieel. Hij ziet er eerder subtiel uit. Naast de 18 of 19 inch licht metalen wielen verschaffen de aërodynamisch effectieve modi ficaties aan front, achterpartij en dorpelgebied de RS 6 een dyna misch, maar nog altijd ingetogen voorkomen. Drie grote luchtin laten - de middelste voor de ra- diateur en de oliekoeler, de bei de buitenste voor de laadlucht- koelers - accentueren het front van de RS 6. De roosters in de luchtinlaten zijn ruitvorming ge rasterd en qua luchtstroming ge optimaliseerd. Twee verticale kleppen aan de binnenflanken van de buitenste luchtinlaten verbeteren de luchtstroming naaf de laadluchtkoelers. Hier aan draagt overigens ook de aë rodynamisch gevormde spoiler- lip bij. Bovendien verbetert deze de wegligging nog verder. De mistlampen zijn geïntegreerd in de schachten van de luchtinla ten. Met drie optisch gelijke, maar kleine gaasroosters kopieert de achterskirt het ontwerpthema van het front. De twee ovale eindpijpen van het uitlaatsys teem bevinden zich onder de beide buitenste roosters. Bij de Avant is aan de achterkant van het dak een subtiele spoiler aan gebracht die, evenals de spoiler- rand op het kofferdeksel van de limousine, zorgt voor een ver mindering van de opwaartse kracht (lift). Aërodynamisch ge vormde dorpels accentueren het sportieve lijnenspel van de RS 6. Uit de namen van de vijf exclu sieve lakkleuren voor de RS 6 spreekt de spirituele verwant schap met de autosport. Klanten kunnen kiezen uit Avus-zilver, Misano-rood, Goodwood-groen, Mugello-blauw en Daytona- grijs. Daarnaast is de RS 6 ook verkrijgbaar in Ebony-zwart. De dakframelijsten, raamlijsten, buitenspiegels, omlijsting van de grille en dakreling van de Avant zijn afgewerkt in mat alumini um. Deze aspecten behoren tot de decente carrosseriedetails van de RS 6. Verder is deze 'super- Audi' herkenbaar aan de RS 6 emblemen in de grille, op het kofferdeksel c.q. de achterklep en op de dorpellijsten. Het exclusieve interieur van de RS 6 kenmerkt zich door sporti viteit en individualiteit. In het interieur zorgen hoogwaardige materialen en zorgvuldig gese lecteerde componenten voor een harmonieuze ambiance. De uit rusting van de RS 6 omvat onder meer Recaro-sportstoelen met lederen bekleding, driespaaks lederen sportstuurwiel met scha- kelpeddels, stoelverwarming, ra dio-concert met Bose-Soundsys- tem en de parkeerassistent Ac- coustic Parking System. De vei ligheidsuitrusting omvat onder andere airbags voor bestuurder en voorpassagier, zij-airbags voorin en het Audi hoofdair- bagssysteem Sideguard. Nadat in juni de Mazda6 Sedan zeer succesvol in Nederland werd geïntrodu ceerd, is het nu de beurt aan de Hatchback- en Wagonversies die de serie completeren. De Hatchback-uitvoering is onder de naam Mazdaó Sport leverbaar en de Wagonversie als Mazdaó SportBreak. Als eerste ter wereld beschikken de Sport- en SportBreak-uit- voeringen over een zoge naamde Karakuri-knop. Zonder dat de hoofdsteunen hoeven te worden verwij derd wordt door middel van deze knop de achterbank automatisch neergeklapt waardoor een vlakke laad vloer ontstaat. Ook twee nieuw ontwikkelde common-rail dieselkrachtbron nen van de tweede generatie zijn vanaf nu in Nederland leverbaar. In november wordt een vierwiel- aangedreven SportBreak-versie, die de naam Mazdaó Active AWD krijgt, in ons land ver wacht. De Mazdaó is op alle fronten een totaal nieuw concept in het middenklasse segment. Ook de benzinemotoren van de Mazdaó zijn van een nieuwe ge neratie en voldoen aan de norm voor het jaar 2005. Er kan uit drie verschillende 16-kleps vier- cilinder benzinevarianten wor den gekozen t.w.: een 1.8 liter krachtbron die goed is voor 88 kW, een 2.0 liter motor met 104 kW en een 2.3 liter motor; goed voor 122 kW. De nieuwe common-rail diesel motoren van de tweede generatie met hoge drukinspuiting, die in Nederland de naam CiTD heb ben, zijn zeer soepel en stil en combineren een hoog rendement met lage emissies. Er is sprake van een 88 kW common-rail die sel die verkrijgbaar is in de Tou ring-versie en een 100 kW-ver sie die onder de motorkap van de Executive-uitvoering ligt. Alle Mazdaó-versies zijn voorzien van zes hypermoderne airbags. Bij een zijdelingse aanrijding zorgen de gordijnairbags samen met de zijairbags voor hoofdbe scherming van de inzittenden. De gordels hebben gordelspan ners en belastingbegrenzers. Achterin zitten Isofix bevesti gingspunten om kinderzitjes eenvoudig en stevig te kunnen bevestigen. Letsel bij voetgan gers wordt zoveel mogelijk be perkt door de schokabsorberen- de motorkap. Stabiliteit Traction Control en Dynamic Stability Control waarborgen de stabiliteit bij het rijden onder natte omstandigheden. Electro nic Brake Distribution (EBD) verdeelt de remkracht over de voor- en achterwielen overeen komstig de belading. In combi natie met ABS wordt blokkeren van de wielen geminimaliseerd. Voor en achter zijn remschijven gemonteerd. Het Brake Assist System (BAS) komt de bestuur der te hulp bij een noodstop. Daarnaast klapt het rempedaal weg bij een frontale aanrijding. Net als bij de Mazdaó Sedanver sies is er bij de Sport en Sport Break sprake van vier uitvoe ringsvarianten t.w.: Exclusive, Touring, Executive en Actiye. Beide varianten zijn vanaf. 22.990 Euro verkrijgbaar; een verschil van 870 Euro ten op zichte van de Sedanversie. Aan de basis van de Mazdaó-Sport en SportBreak staan de 1.8 liter Exclusive-versies die vanaf 22.990 Euro van eigenaar ver wisselen. Opvallend is de zeer complete uitrusting. Veiligheids aspecten zoals ABS, EBD, zes airbags, gordelspanners en Iso- fix-aansluitingen, zijn standaard aanwezig. Voor comfortverho- gende zaken zoals o.a. aircondi tioning, centrale deurvergrende ling met afstandbediening, elek trisch bedienbare ramen voor, elektrisch bedienbare buiten spiegels, een telescopisch en in hoogte verstelbaar lederen stuur wiel, een modulair audiosys- teem met vier speakers en bedie ning via het stuur, cruise contro le met stuurbediening en een boordcomputer, hoeft niets ex tra's te worden betaald. Het tita- niumkleurig middenconsole biedt veel opbergmogelijkheden. Handig zijn de diverse beker- en flessenhouders en de Karakuri- knop die de achterbank automa tisch neer laat klappen. Alle SportBreak-versies zijn voor zien van roofrails en een functio neel bagagenet dat bevestigd kan worden aan het plafond. Mazdaó Sport en SportBreakTouring- versies: vanaf 24.240 Euro. Het verschil van de Touring-versie ten opzichte van de Exclusive- uitvoering is het meest merkbaar in het interieur. Stoelen en deur panelen zijn uitgevoerd in een suède-look bekleding. De be stuurdersstoel is voorzien van een lenden- en armsteun. Achterpassagiers kunnen over bekerhouders en een midden- armsteun beschikken. De ramen voor en achter zijn elektrisch be- dienbaar en de in kleur mee ges poten buitenspiegels zijn ver- warmbaar. De airconditioning is volautomatisch. In de 2.0 liter benzineversies zijn Dynamic Stability Control, Brake Assist System en Traction Control standaard ingebouwd. Elektrisch verstelbare bestuurdersstoel Mazdaó Sport en SportBreak Executive-versies: vanaf 29.190 Euro. Vanaf de Executive-uit voering zijn de Mazdaó Sport en SportBreak-versies voorzien van een elektrisch verstelbare bestuurdersstoel. Beide voorstoelen zijn uitgerust met verwarming. Het interieur is standaard in leder uitgevoerd. 16 Inch lichtmetalen wielen, Xe- non-verlichting met automati sche hoogte-instelling en kop lampsproeiers, onderscheiden de Executive. Op alle Executive- versies zijn tevens Dynamic Sta bility Control, Brake Assist Sys tem en Traction Control stan daard. Mazdaó Sport en SportBreak Active-versies: vanaf 31.640 Eu ro. De Active-uitvoering is als enige verkrijgbaar met een 2.3 liter benzinemotor met variabele kleptiming (S-VT) die goed is voor 122 kW. Deze 2.3 liter krachtbron beschikt over 's-we relds kleinste variabele klepti- mingsysteem dat, ongeacht toe rental of belasting, resulteert in een optimaal vermogen en ren dement. Een variabele luchtin laat en zogenaamde dubbele wervelingcontrole kleppen spe len een grote rol in de kracht van deze nieuwe motor. Naast alle voorzieningen van de andere Mazdaó-versies is de Ac tive-uitvoering standaard uitge rust met een uitlaatsysteem voorzien van twee einddempers, 17 inch lichtmetalen wielen, een Bose audiosysteem met zeven speakers en een CD-wisselaar. Ten opzichte van zijn voorgan ger, de Mazda 626, zijn de servi ce intervallen verlengd. Bij 20.000 kilometer of 12 maanden dient een standaard servicebeurt te worden uitgevoerd. Een grote servicebeurt vindt plaats bij 40.000 kilometer of 24 maan den. Mits wordt voldaan aan de voorgeschreven inspectiebeur ten door een officiële Mazda- dealer, geldt een algemene ga rantie van driejaar tot een maxi mum van 100.000 kilometer. Ongeacht het aantal kilometers is een lakgarantie van drie jaar van kracht en tegen doorroesten van binnenuit geldt een garantie van twaalf jaar. Achter het sportief-beschaafde uiterlijk van de Audi RS6 gaat een immens vermogen van maar liefst 331 kW schuil, goed voor een sprint van 0 naar 100 km/h in 4,9 sec.

Het Nieuwe Stadsblad | 2002 | | pagina 13