WERELDHAVEN ROTTERDAM Industrieel erfgoed van een handelsstad Nog veel meer dan je eigenlijk denkt Wint üw wijk 5,3 miljoen? SM XJoornroosie? KOERS I fk. FU DeDominoMiljoenen van de Postcode Loterij gaan vallen BON VOÖtv Sv^' 500,- I55q03ó EXTRA! >51 POSTCODE-STRAATPRIJS I' Winnen doe je bij... de Postcode Loterij! DOMIIMO-MILJOENE Allround onderhoudsvaklieden Beveiligingsmedewerker m/v Mobiel Surveillanten m/v PreNed MAGAZIJNMEDEWERK(ST)ERS 28CT-5 Rotterdam is nog betrekkelijk rijk aan monumentale han delsgebouwen. De panden zijn uit historisch oogpunt inte ressant, maar bij het publiek vaak nog onbekend. De gebouwen zijn het industrieel erfgoed van de handelsstad Een bezoek aan de meelfabriek Meneba leidde voor mij tot ver rassende ontdekkingen. Sinds de ingebruikname in 1915 is de fabriek vrijwel continu gewij zigd en aangepast. Daardoor zie je op het complex aan de Brielselaan in Rotterdam Zuid een aaneenschakeling van gebouwen die qua functie, vormgeving en omvang zeer van elkaar verschillen. In het bakstenen 'hoofdgebouw' bevonden zich oorspronkelijk het kantoor, de fabrieken en een silo. In 1930 kwam er een even eens uit bakstenen opgetrokken pakhuis bij, dat een staalskelet heeft met houten vloeren. Een graansilo en de bloem- en zak- silo maakten in de 50/60 er jaren van de vorige eeuw een einde aan de uitbreiding. Paddestoelvloeren Bijzonder om te zien zijn de paddestoelvloeren van de voor malige stoommeelfabriek. In plaats van draagmuren staan er palen, die aan de bovenzijde als een paddestoel uitlopen. Dit Amerikaanse systeem werd in Nederland door architect Brinkman als één van de eer sten toegepast. Door de combi natie van gewapend betonnen kolommen met balkloze vloe ren zou het gebouw langer mee kunnen. Het ontbreken van draagmuren zorgde voor grote vrije indeelbare ruimten. Waarschijnlijk zijn de padde stoelvloeren in deze meelfa briek de oudste voorbeelden hiervan in Nederland. Zo'n tien jaar later ontwierp Brinkman in Rotterdam op dezelfde wijze de Van Nellefabriek. Door dit systeem werd een bijzonder ruimtelijke effect gerealiseerd. De verschillende wijzigingen hebben er voor gezorgd dat het oorspronkelijke karakter van de door M. Brinkman ontworpen fabriek veranderd is. Er zijn verdiepingen opgezet en enkele bouwtechnische aanpassingen gedaan. Het interieur is gemo derniseerd. Met uitzondering van de entree met het trappen huis en de daar aangrenzende centrale hal. Deze hal heeft de vorm van een klassiek Hollands brood. Hier vind je nog iets terug van de prachtige detaille ringen, die het complex eens hebben versierd: authentieke mozaïeken, houten deuren en kozijnen en prachtige ijzeren decoraties. Achter de betonnen muren is de grootste meelfabriek van Europa gehuisvest. Er wordt per uur bijna honderd ton graan tot bloem vermalen. Nadat het eerst uit de scheepsruimen is gezogen, gekeurd, gereinigd en geconditioneerd. Je passeert een paar metalen deuren en komt terecht in een doolhof van zoemende elektromotoren, wit bestoven roostertrappen, rode en groene buizen die uit vloe ren, plafonds en muren steken. Zo sta je oog in oog met meta len kasten, die - zo lijkt - op een stampend ritme bewegen. Wat te denken van de tientallen gla zen schachten, die op reusachtige zandlopers lijken. Alleen het zand is vervangen door meel. Opvallend zijn de geruisloze liftjes, die traag tus sen de verdiepingen heen en weer gaan. Vanuit controle ruimtes wordt iedere fase van het proces nauwlettend gevolgd. Het eindproduct wordt in zakken gedaan om ver scheept te worden over de gehe le wereld. 1 In Rotterdam zijn er meer gebouwen, die een rijke geschiede nis kennen binnen het handels en havengebeuren van de Maasstad. Nog veel meer dan je eigenlijk denkt. Uit al deze overgebleven monumentale panden blijkt maar eens te meer, dat Rotterdam en de handel onlosmakelijk met elkaar verbon den zijn. Port of Rotterdam Om er een paar te noemen: het Groothandelsgebouw aan het Stationsplein. Het bedrijfsver zamelgebouw, na de oorlog gebouwd om het nijpend tekort aan handelsruimte te vullen. Nog steeds één van de omvang rijkste gebouwen van Nederland. Het Witte Huis bij de Oude Haven. In 1898 het hoogste kantoorpand van het vasteland van Europa. Het hui dige pand van Ooms Makelaars aan de Maaskade op het Noordereiland. Voormalig kan toorpand van Stoomboot en Transport Onderneming Van Driel's. Het Hulstkamp gebouw aan de Maaskade. Tot begin vorige eeuw margarine en kaas- Het Westelijk Handelsterrein in de Van Vollenhovensfraat. Achter het herenhuis liggen besloten 36 voormalige pakhui zen. Sinds vorig jaar omgevormd tot een uitgaansgelegen heid met galeries, restaurants en winkels. fabriek, woning en kantoor voor de firma J. Laming Sons. Sinds 1919 distilleerderij en likeurstokerij. Al zo'n twin tigjaar in gebruik als partycen trum. Zo kunnen we nog wel even verder gaan. Soms zijn de gebouwen interessant omdat ze een ontwikkeling zichtbaar maken. De manier van over slag, de wijze van opslag van goederen of van de schaalver groting van de haven. Vaak ook omdat ze een verhaal vertellen. Van verre reizen. Weer andere gebouwen zijn belangrijk van wege de architectonische vorm geving of de revolutionaire toe passing van nieuwe materialen of constructies. Er zijn zelfs gebouwen die interessant zijn, omdat ze op een zinvolle wijze hergebruikt worden. Soms na jarenlang leegstand en wellicht een dreigend gevaar voor sloop. Scheepvaartkwartier In het Scheepvaartkwartier zijn een aantal gebouwen, die onder industrieel erfgoed vallen. Op de hoek van het Westplein/Westerstraat staat het Atlantic House uit 1930. Aan de Veerhaven het uit 1860 daterende kantoor van Transportmaatschappij Gebr Van Uden. Het Westerkadehuis uit 1916 aan de Westerkade. Het voormalige pand van de Steenkolen Handels Vereniging. Het Westelijk Handelsterrein aan de Van Vollenhovenstraat. Voorheen een dertigtal pakhuizen, nu horeca e.d. De 'fopgevel' tus sen de Zeemanstraat en de Rivierenstraat. Achter de voor gevels van de deftige herenhui zen aan de Maas stonden pak huizen en bedrijfsgebouwen. Tenslotte het bedrijfspand van de Rotterdamse Stoom, Rijstpel en Meelmolen uit 1856 aan de Rivierenstraat 2. Wat er van die gebouwen overgebleven is en welke functie ze momenteel hebben, zie je hieronder ver meld. Maar je kunt nu je dit allemaal weet ook eens gaan kijken! Half november is het Domino Day. Dan houdt de Postcode Loterij haar Extra Trekking. Hoofdprijs: 5,3 miljoen euro! Straat vol winnaars U kunt het vragen aan al onze winnaars: iedereen hoopte ooit rijk te worden in de Postcode Loterij. Maar niemand had ver wacht dat het echt zou gebeu ren. Toch werd hun droom werkelijkheid! Het kan ook overkomen. De ene dag woont u nog in een heel gewone straat. En de volgende dag woont u in een straat vol steenrijke Postcodewinnaars! Hoeveel wint u? Speelt u al mee in de Postcode "«si Loterij? En doet u mee aan de Extra Trekking? Alleen dan valt u in de prijzen, als uw postcode wordt uitgeloot. Hoeveel u wint, heeft u zelf in de hand. Hoe meer loten, hoe groter uw deel. Gun uzelf een extra groot aandeel in de Domino- Miljoenen van de Postcode Loterij. Vul de bon nog deze week in. Want 5,3 miljoen euro, daar kunt u vast héél veel leuke dingen mee doen! Bea Post, Nationale Postcode Loterij Staan uen uwburen straks op dit podium? De Extra Trekkingvan de Postcode Loterij komt eraan: 5,3 miljoen voor de winnende wijk! ■De 'jZVusicaf Onder snelle beslissers wordt een bijzondere prijs verloot: Een geheel verzorgd arrangement met een bezoek aan de spectaculaire musical Doornroosje! U mag drie mensen meenemen en u maakt kans op een ontmoeting met de cast van de musical, waaronder Ron Boszhard en Free Souffriau. Stuur dus snel de bon in en neem loten vóór maandag 21 oktober! 3781 HK in Voorthuizen met 5 winnende loten en voor 3781 HK 006 extra: een BMW! m- Metselaars Tegelzetters (burgerwerk), Timmerlieden, Loodgieters, Leerlingen (Opstapplaats Rotterdam en Waddinxveen Bentu: (010)204 31 00 In de centrale hal vind je nog iets terug van de prachtige detailleringen, die het Meneba complex eens hebben versierd: authentieke mozaïeken, houten deuren en kozijnen en prachtige ijzeren decoraties. Rotterdam. Redactie: Roger Huys Wereldhaven Rotterdam is een wekelijkse rubriek in samen werking met het Gemeentelijk Havenbedrijf Rotterdam en Stads Radio Rotterdam. Wegener hut&asn+iulskranten AT >0 Scheepvaartkwartier Oude en nieuwe functie industrieel erfgoed Var» Dcfen oud nieuw WosutrfciKtehufs oud nleyw scheepvaartkantoor bedrijvenpand Steenkolen Handels Ver. fcxwjrfjvenpand Westelijk handelsterrein oud pakhuizen nieuw horeca e.d. "Popgevef" oud nieuw pakhuizen, bedrijfsgebouwen appartementen Rotterdamse Sloom, Rijstpel en Meebnoien dwi bedrijfapaod oteuw studentenhuisvesting Atlantic House oud wmkeSs/iToreca, kantoren/bedrijfsruimtes nieuw nog steeds f M6 -:w- ik wil kans maken op de 5,3 miljoen euro van de Extra Trekking en de honderdduizenden andere prijzen van de Postcode Loterij. Ik wil graag aankruisen a.u.b.k 4 loten a 7,50 3 loten a €7,50* 2 loten a €7,50* 1 lot a €7,50* Inclusief JackpotVerdubbelaar D Ik wil loten zonder JackpotVerdubbelaar. Ik betaal dan 6,25 per lot. Ik machtig u hierbij tot wederopzegging om voor elke trekking (13 per jaar) de inleg van onderstaande rekening af te schrijven. de heer mevrouw 140.02.10 Naam: Adres: Postcode: Plaats: (Post)banknummer: Bel mij bij een prijs boven 5.000,- Tel: Datum: Handtekening: Deelname houdt in aanvaarding van het reglement, op aanvraag verkrijgbaar bij Leden service, tel. 0900 - 300 1500 (20 cpm). De loterij is goedgekeurd door de Staats secretaris van Justitie onder nummer L.O. 890/0098/831.5 d.d. 19/12/1997. Bon uitknippen en in een envelop (zonder postzegel) opsturen naar: B NATIONALE Nationale Postcode Loterij, Antwoordnummer 19503, ITrvrJ 1100 VM Amsterdam. Koers bouw I totaalonderhoud zoekt voor een langdurig dienstverband: (in bezit van rijbewijs) Grote variatie in traditioneel onderhoudswerk. Professionele organisatie en correcte salariëring. Werkgebied Rijnmond. Bijdorp Oost 56,2992 LA Barendrecht. Tel. (0180) 641 649. (tussen 8.00 en 21.00 uur) www.koers.com Contactpersoon Dhr. D. van Gent (Acquisitie wordt niet op prijs gesteld) bouw I totaalonderhoud PreNed is een landelijk opererende beveiligingsorganisatie. De zorg voor de veiligheid van onze opdrachtgevers en medewerkers staat centraal. Wilt u bijdragen aan de veiligheidszorg? Wij zijn op zoek naar: Bent u: In het bezit van het diploma Algemeen Beveiligingsmedewerker; In het bezit van rijbewijs B en eigen vervoer; Flexibel inzetbaar; In het bezit van goede communicatieve en sociale vaardigheden? In het bezit van het diploma Algemeen Beveiligingsmedewerker; In het bezit van rijbewijs B; Flexibel inzetbaar? Wat kunt u verwachten: Goede arbeidsvoorwaarden; Opleidings- en doorgroeimogelijkheden; Een informele organisatie waar inzet, initiatief en motivatie zeer gewaardeerd wordt. Gemotiveerd om voor PreNed Beveiliging aan de slag te gaan? Neem dan contact op met de afdeling Personeelszaken op telefoonnummer: PreNed Beveiliging heeft een samenwerkingsverband met Minerva. Acquisitie n.a.v. deze advertentie wordt niet op prijs gesteld. www.prened.nl W BEVEILIGING TT Voor ons distributiecentrum in Waddinxveen zoeken we - f5.1 fulltime (36 uur per week) inclusief 3 weekenden met 150 en 200% salaris! vanaf heden tot en met pakjesavond (5 december 2002). Je bent een belangrijke schakel in de bevoorrading van onze winkels vanuit het distributiecentrum. Dagelijks ben je met je collega's stevig aan het werk met de opslqg en het verzendklaar maken van speelgoed, cd's en video's. Als fulltimer werk je 36 uur per week. In de weekenden van 16-17 en 23-24 november en 30 november - 1 december werk je op zaterdag en zondag. Op die dagen verdien je extra veel: op zaterdag 150% en op zondag zelfs 200%! Wij zorgen voor gratis busvervoer vanaf de NS-stations Gouda en Rotterdam Alexander naar het distributiecentrum in Waddinxveen. Daarnaast krijg je korting op alle aankopen bij Intertoys. Heb je een opleiding op LBO-niveau en kun je Nederlands lezen en schrijven? En ben je ook nog eens een aanpakker die in staat is om lichamelijk werk te doen? Dan horen we graag van je! Lijkt het je wat? Bel dan snel naar de afdeling personeelszaken, telefoonnummer 0180-333 578 of stuur een mailtje naar Pzsoll@intertoys.nl

Het Nieuwe Stadsblad | 2002 | | pagina 7