Stations Hoekse lijn krijgen toegangspoortjes Veldbiologen fel tegen bezuinigingen Holypark Dieven kiezen snacks en drank als buit Aanpak burgemeester Bruinsma lijkt vruchten af te werpen INGEZONDEN BRIEVEN Postkantoor Doe je mee? Peter Hoogervorst: 'De natuur kan niet reageren, dus doen wij het maar INGEZONDEN BRIEF Wim Scholte in de Plantage UW WONING VERKOPEN? WOENSDAG 23 OKTOBER 2002 NS1-11 SCHIEDAM - De dieven, die in de nacht van zaterdag op zondag de voetbalkantine van WK. aan de Schiedamseweg binnen zijn gedrongen, waren alleen uit op versnaperingen. Door de ruit van het herentoilet in te «laan, wisten de inbrekers binnen te komen in kantine. Vervolgens maakten ze een hoeveelheid snacks en alcoholische dranken buit. waarna ze weer naar buiten wisten te komen door de deur van de-kantine met geweld te forceren. REGIO - De stations tussen Rotterdam en Hoek van Holland worden in het najaar van 2003 voorzien van tourniquets. Toegang tot de per rons op de Hoekse lijn is dan alleen mogelijk met een geldig ver- voerbewijs. De afsluiting van de stations valt samen met de invoering van de chipkaart, die het papieren treinkaartje gaat vervangen. Het is een van de maatregelen die demissionair minister De Boer (Verkeer en Waterstaat) aankondigt in het 'Aanvalsplan Sociale Veiligheid'. Ook metrostations worden voorzien van toegangspoortjes. De nieu we Beneluxlijn is dit najaar als eerste aan de beurt. Daarnaast wil de minister het cameratoezicht flink uitbreiden met ruim drieduizend camera's. Het ministerie en de Nederlandse Spoorwegen gaan er gezamenlijk op toezien dat de stations beter worden schoongemaakt. Tot slot komen er richtlijnen voor de bestrijding van zwartrijden, zoals het direct opleggen van hogere boetes. Verkeer en Waterstaat stelt 9 miljoen euro beschikbaar voor uitbrei ding van het aantal toezichthouders bij tram en metro. Het plan voor ziet ook in een uitbreiding van de bevoegdheden van Buitengewone Opsporingsambtenaren in het openbaar vervoer en een verbetering van de opleiding. Zij krijgen onder meer de beschikking over hand boeien en surveillancehonden. De inzet en de capaciteit bij politie en justitie wordt versterkt door een uitbreiding van de spoorwegpolitie met drie teams van minimaal zeventien agenten. reM «mapjes door Ger van Veen VLAARDINGEN - De kroegen Tjeers en Centraal op de Westhavenplaats vorig weekend op last van burgemeester Bruinsma gesloten na een knokpar- tijtje waarbij portiers betrokken waren. Vrijdag mochten beide kroegen, nadat de eigenaars beloofd hadden gecertificeerde por tiers voor de ingang te posten, de deuren weer openen. Tijd om op onder zoek te gaan of de sfeer in het uitgaansgebied afge lopen weekend het predi kaat 'veilig' verdiende. Een avondje op stap met district sadviseur horecagelegenheden van de politie Vlaardingen Ronald Vermeulen en buurt- agent centrum Marco van Unen. Vermeulen bekleedt zijn functie sinds februari 2001. De adviseur werd weggehaald van bureau Marconiplein in Rotterdam en in Vlaardingen geposteerd om de problemen in de horeca in de haringstad, Maassluis en Hoek van Holland in kaart te brengen. Dr. Sauerstraat 6 te Schiedam Vermeulen bemerkte dat er vooral op de Westhavanplaats te weinig toezicht was en dat er niet adequaat teruggekoppeld werd naar de gemeente. 'Het bestuur wist ook niet goed hoe ze daar mee om moest gaan', weet Vermeulen. 'Er moest iets gebeuren. We hebben de koppen bijelkaar gestoken en er is een convenant opgemaakt. In de zomer van 2002 zijn de terrassen afgepaald en is er een verbod gekomen op het drinken buiten het gebied van de kroeg. Voorheen had de politie geen zicht op raddraaiers. Wie hoort er bij welke kroeg en wie gooit die fles naar een dien der?, was altijd de vraag'. In het voorjaar van 2002 kwam er extra toezicht van de politie en kregen de ondernemers eigen verantwoordelijkheid om de vei ligheid in hun zaak te waarbor gen. Tevens werd er een 'lik op stuk-beleid' ingevoerd. 'Het heeft effect gehad', meent Vermeulen. 'We hebben meer overzicht gekregen en er zijn goede afspraken gemaakt tussen bestuur en politie. Wij informe ren ze en daarna volgen maatre gelen. Er is een beweging gaan de dat ondernemers die het niet goed doen in Rotterdam naar de omliggende gemeenten trekken. In Rotterdam is een keihard beleid, daar wordt een kroeg na calamiteiten zo gesloten. We moeten voorkomen dat de hore ca die het niet goed doet zich in dit gebied vestigt.' Met de hore- ca-ondernememers zijn volgens Vermeulen nu goede afspraken gemaakt. 'We willen de horeca niet de nek omdraaien maar wel de vinger aan de pols houden, in dit gebied moet iedere Vlaardinger zonder gevaar uit kunnen gaan.' Eén met ballen Voordat de 13 dienders de straat op gaan om te zorgen dat de vrede op de Westhavenplaats gehandhaafd blijft is er een brie fing. De agenten, vooral die uit Rotterdam komen, worden geïn formeerd hoe de situatie in het gebied is. Vier agenten in burger infiltreren in de kroegen. Zij moeten te weten komen waarom en hoe vechtpartijtjes ontstaan. Ook legt Marco van Unen uit dat er nu een zero-tolerence' beleid is. Hij roemt in zijn toespraak de burgemeester. 'Dat is er één met ballen', zegt hij. 'Daar kan je van op aan'. De dienders maken zich klaar om de orde in een gebied, waar volgens 'jan en alleman' van alles gebeurt, te handhaven. Het regent dat het giet. De poli tiebus rijdt door een verlaten Vlaardingen. 'Het zal vanavond niet erg druk zijn', is de ver wachting van Van Unen. Lopend gaan de agenten naar het risico gebied. In de Brede Havenstraat komen ze twee kroegbazen tegen. Er volgt een vriendelijk gesprekje over koetjes en kalf jes. 'Dat is onze manier', bena drukt Vermeulen. 'We willen graag een goed contact met de kroegbazen houden. Prioriteit nummer één is om dit gebied te schonen van amokmakers en daar kunnen ze ons bij helpen.' Te jong Op de Westhavenplaats is het rustig. Weinig mensen op straat en een handjevol in Centraal en Tjeers. Vermeulen en van Unen controleren of de portiers gecer tificeerd zijn. Niets aan de hand, de mannen blijken de benodigde papieren in bezit te hebben en controleren streng of de bezoe kers 18 jaar of ouder zijn. Een groepje meisjes verlaat teleurge steld de Westhavenplaats. Ze blijken niet in het bezit van een legitimatiebewijs. 'Volgende week komen we er wel in want we zijn echt 18 roepen ze tegen Van Unen. De buurtagent lacht omdat hij weet dat de meiden echt te jong zijn om de kroegen te bezoeken. Overigens is het een komen en gaan van agenten. De patrouilles zijn goed gestructureerd, elke vijf minuten komt er wel een agent langs. De taak van Vermeulen en Van Unen is het contact met bezoekers, portiers en kroegbazen te zoeken. Tegen elf uur. De regent stroomt nog harder uit de lucht. De sfeer wordt iets grimmiger als een aantal jongens geweigerd wordt in Tjeers. 'Klootzakken roepen ze naar twee agenten. Da's jullie schuld We worden gediscrimi neerd, alleen omdat we een petje dragen.' Voordat de jongens ver trekken volgt er nog een scheld kanonnade. Een jonge agent windt zich erover op. Zijn maat, een diender die gepokt en gema zeld is, wordt er niet koud of warm van. Hij lurkt rustig aan een sigaartje en zegt: 'Je moetje niet laten intimideren, dat willen ze. Als je reageert slaat de vlam in de pan'. Hij rookt rustig ver der en besteedt geen enkele aan dacht aan de jongens. Het blijft verder rustig. Alles is die avond pais en vree op de Westhavenplaats. De aanpak van burgemeester Bruinsma en de politie lijkt zijn vruchten af te werpen Op het postkantoor moetje vaak lang wachten en dan heb je tijd om na te denken. Zo dacht ik al wachtende vaak dat de Schiedamse binnenstad wel een derde postkantoor kon gebrui ken. Misschien op het Stadserf, de Lange Kerkstraat, de Grote Markt of de Hoogstraat? Leegstaande panden genoeg die zo'n trekker van formaat konden gebruiken. Groot was dus mijn verbazing toen ik vorige week een brielje op het postkantoor in de Nolenslaan aantrof. Dit kan toor is gesloten, voortaan kunt u terecht in de Lange Nieuwstraat. Schiedam met zijn 70.000 inwo ners had voortaan nog maar 2 postkantoren en dat met een stij gend aantal allochtone medelan ders, die nog vaker dan de autochtone bevolking gebruik maakt van het postkantoor (geld en goederen sturen naar het moederland). Heel Schiedam staat van ontwaardiging op zijn kop als de Artotheek met zijn 600 klanten per jaar iets minder subsidie dreigt te krijgen, maar als een postkantoor met het zelf de aantal klanten per dag zijn deuren sluit protesteerd nie mand. De gemeente wil met subsidie aaantrekkelijke winkels naar de binnenstad lokken. Nou dat is dan een intikkertje voor de gemeenteraad. Doet u het niet alleen voor die harwerkende ondernemers die geen tijd heb ben om meer dan een uur op het postkantoor de bivakeren maar ook voor onze allochtone mede mens. Andreas rose INGEZONDEN BRIEF Zo dat is dat, weer wat wijzer geworden van de teevee! De heer Balkenende heeft het goed voor elkaar met zijn Ministers. Nou, als mijn fiets in de weg staat bij een station, dan wordt mijn fiets verwijderd. Maar als mijn fiets op diezelfde plek wordt gestolen, zijn ze niet thuis! Ik word door de politie geadviseerd on? van mijn huis een vesting te maken, zoals u wilt, een gevangenis. Om inbraak tegen te gaan. Maar weer, als in mijn ford wel inge broken word, dan zijn de dien ders er niet. Stel dat ik werkeloos zou wor den of misschien wel zijn. Wat moet ik gaan doen om aan mijn kostje te komen? Juist, die din gen waar de politie niet meer voor komt! Logisch toch! Wat dacht u van het krantenarti kel als de metro rijden gaat? Bij Spieringhoek hebben zo met veel bombarie, ook in de krant laten zien, dat er bewaking komt. Nou een paar maanden laten en dan is daar best wel wat te halen hoor! Dan is de bewa king afgenomen. Alles is maar tijdelijk, zeker goede voorne mens, dat is al tientallen jaren zo. Nog steeds, alleen maar papieren dreigementen! Nee om echt iets vol te houden moet je crimineel zijn of wor den, dat loont tenminste nog, hoe klein het ook is. Leefbaar Schiedam (Nederland)! Wanneer? Hans Henrichs door SANDRA DON VLAARDINGEN - Bezuinigingen. Ieder jaar moet de gemeente Vlaardingen bezuinigen. De ene keer op onder wijs, dan op zorg en soms kost het milieubeleid te veel geld. Zoals nu het geval is. De gemeente Vlaardingen heeft namelijk plannen drastisch te bezuinigen op het beheer van het Holypark, naast kinderboerderij Holywood. De huidige natuurlijke rijkdom van dit park dreigt hierdoor te verdwijnen. De KNNV-afdeling Waterweg-Noord (Vereniging voor Veldbiologie) is hier fel op tegen. 'Wat in 25 jaar is bereikt, dreigt in een klap te worden wegge vaagd', aldus KNNV-Iid Peter Hoogervorst. Natuurvereniging KNNV wil dat het park op de huidige ecolo gische wijze blijft worden beheerd. Door vakkundig beheer groeien er nu maar liefst meer dan 600 soorten planten. 'En dat is vrij uniek in deze omgeving', weet Hoogervorst. 'Het heeft jaren gekost om het gebied zich zo te laten ontwikkelen. Orchideeën ontstaan namelijk niet zomaar. Dat moet heel intensief beheerd worden. Het zou zonde zijn wanneer jaren lang werk verdwijnt, omdat de gemeente er geen geld voor over heeft.' In het bloemrijke hooiland staan elk voorjaar paarse orchissen te bloeien. Het stukje rivierlandschap kleurt in mei geheel wit door het Zomerklokje. Door intensief ecologisch beheer leven in het Holypark planten en dieren die elders alleen nog maar in afge sloten natuurgebieden voorko men. Verontruste burgers Daarnaast trekt de gevarieerd heid aan planten vele soorten vogels, bijzondere vlinders en andere insecten aan. Hoogervorst: 'Zo broedt de bonte specht in het park en zijn er 's avonds maar liefst drie soorten vleermuizen te zien. Dat is toch prachtig! En dat midden in het Rijnmondgebied. Als het beheer wordt stopgezet, dan ver dwijnen de orchideeën en ande re bijzondere planten. Brandnetels, grassen, kleefkruid en berenklauw zullen de over hand krijgen en dat ziet er een stuk minder mooi uit.' Niet alleen de KNNV-ers zijn verontrust door de bezuinigings voorstellen van de gemeente, die binnenkort in de gemeenteraad zullen wordt besproken. De natuurvereniging krijgt ook veel verontruste telefoontjes van buurtbewoners, die het park in zijn huidige vorm willen behou den. 'De mensen maken zich zorgen. Ze willen weten wat er gaat gebeuren met hun park, waar ze overdag en 's avonds zo graag wandelen. Midden in de wijk zo'n mooi park, dat is iets waar je zuinig op moet zijn. Kijk, de planten in het park zullen altijd blijven groeien, daar is geen dis cussie over mogelijk, maar het gaat ons om, de manier waarop dat gebeurt. Aangezien de natuur niet kan reageren op de plannen van de gemeente, de natuur kan namelijk niet praten, doen wij het. Hopelijk kunnen we de gemeente overtuigen de natuurlijke rijkdom van het Holypark in stand te houden.' Verantwoordelijk wethouder Cees Bot geeft toe inderdaad op de heemtuin Holypark te willen bezuinigen. 'We hebben in Vlaardingen twee heemtuinen. In de Westwijk is er één aange legd en in de Holy is de tuin natuurlijk ontstaan. Het is te duur om beide tuinen extra zorg te geven. Eén moet er afvallen en dat wordt het Holypark. Het betekent niet dat we onze han den er vanaf trekken. De gemeente blijft de tuin onder houden, alleen de extra zorg ver valt.' Onlangs vroeg iemand mij: weet jij dat nog, die Plantage? Die bomen die zo wit waren en weet je nog van die avonden, dat er artiesten optraden? Het waren de jongemannenjaren en die tijd van nog geen tv. Artiesten hoorde je alleen op de radio, je zag ze nooit. Voor ons was het dan ook een hele belevenis als die gasten optraden. Wat zagen wij hoog op tegen een Joop de Knecht of een Jan Tromp, die op zijn vingers floot alsof het een lieve lust was. Als je het geluk had om soldaat te mogen zijn en je was met je mei- sie in die Plantage en Joop begon te zingen van; 'Ik sta op wacht en denk aan jou' dan had je de avond van je leven. Dat kan ik je wel zeggen. Op dat toen o zo mooie podium, trad ook vaak een Schiedammer op, Wim Scholte. In een smetteloos wit pak en de haren strak naar achteren gekamd, net als ik trouwens. Wim was de Gerard Joling van de vijftiger jaren. 'Kleine Schooier, met een scheur in je broekie' was zijn lijflied. Wereldberoemd in Schiedam. Overigens, dat pak was net zo wit als die bomen, maar natuurlijk niet van de reigers, waar die bomen zo wit van waren. Die reigers scheten de bomen onder. Ik ben nooit te weten gekomen waar die dieren zijn gebleven. De Plantage was toen nog een echt bos, waarom dat geen echt bos meer is, weet ik ook al niet meer. Zou dat ook al weer een verkeerde beslissing zijn geweest toen? We gaan verderDie drollen van die reigers zijn er niet meer, maar daarvoor in de plaats zijn de hondendrollen gekomen. Ga daar nu eens op een mooie zomerdag met je kleinkind lekker wandelen of spelen in die mooie speeltuin die ze daar wel hebben. Gegarandeerd datje met stront onder je schoenen thuis komt en het kleinkind stront onder z'n nagels heeft. Lekker!!!!! In het Juliana park idem dito. In deze parken kun je de hond niet los laten lopen, echt niet. Ik heb er ook gespeeld, er waren toen nog niet zo veel honden, wel veel meer kinderen, dus minder in de hondendrollen getrapt toen. Gemeente, gaan we hier wat aan doen? HCM Vlek Foto: Leejidert van der Waal Controles op Westhavenplaats moeten veiligheid garanderen HOGEHA r0(& OMROEREND COED RV onze jarenlange ervarig staat garant voor een professionele aanpak en optimaal resultaat. Wij bieden u onder andere: Gratis taxatie verkoopwaarde Bemiddeling op basis van geen resultaat - geen kosten Presentatie van uw woning in onze eigen woninggids, advertenties in de grote dagbladen en onze etalage. Persoonlijke begeleiding. Vraag onze gratis woninggids... .met maandelijks meer dan 100 koopwoningen!!! Stadhoudersweg 76-78, Rotterdam Bel voor gratis en vrijblijvende informatie: (010)466 55 55 www.hogema.nl K E BODEWES KElAA8t)IJ O S S V In Kethel gelegen gezellige, kleine een gezinswoning met tuin op het Zuiden op 69 m2 eigen grond. In rustige straat op loopafstand van winkelcentrum Hof van Spaland. Begane grond: Deze is v.v. een plavui- zenvloer met vloerverwarming. Indeling: entree, woonkamer met toog naar eetkeuken v.v. modern hoekblok met gaskookplaat, afzuigkap en koel kast, halletje naar modern toilet, deur naar tuin met berging en achterom. Ie etage: overloop met laminaatvloer en kast v.v. CV-combiketel (bj1996), bad kamer met wastafel, douchecabine, 2e toilet en aansl. wasmachine, 2 slaapka mers resp. ca.3.70x4.25m en 3.00x3.25m, inpandige berging. De voorgevel zal binnenkort gereinigd, opnieuw gevoegd en geïmpregneerd worden. Oplevering: per direkt. Vraagprijs: E 149.000,= k.k. tfeuwe H 15 ')!1? AA SctuBtlum - 1 jjjö A4A 44 4-4 Scheepvaartweg S3 3123 ER Scfttedsm T 010 - 449 04 32 .•nfn.-jüCobodC'WAs 9 www r-nkotKsfc-A'.-»' ol Niet alleen de KNNV-ers zijn verontrust door de bezuinigingsvoorstellen van de gemeente, die binnenkort in de gemeenteraad zullen wordt besproken. De natuur vereniging krijgt ook veel verontruste telefoontjes van buurtbewoners, die het park in zijn huidige vorm willen behouden. Foto: ED DEWAERHEIJT

Het Nieuwe Stadsblad | 2002 | | pagina 11