HET NIEUWE STADSBLAD TSJECHIE WOENSDAG 23 OKTOBER 2002 43 - 1449 :nojtno Langzaam drong de ernst van de situatie door bij de Tsjechen die op uitnodiging an de atletiekvereniging 7ortuna te gast waren in vTaardingen. Onderge- >racht in de kampeerboer- lerij Hoogkamer in de Westwijk stonden de Tsje chische gasten geëmotio- leerd in groepjes bijeen. Iet is 21 augustus 1968. De lag is nog maar net begon- ïen of de Tsjechen verna- nen in de bus het slechte ïieuws uit Praag. Het Rus- ische leger was het land )innengevallen. n Vlaardingen wordt de angstige ituatie uitgebreid besproken. Na en busreis van twee dagen zijn Ie Tsjechen moe en willen graag laar bed, maar de situatie in het noederland vraagt om helder- leid. Hoe is het met vrouw en ndercn en de verdere familie in sjecho-Slowakije en wanneer .unnen wij terug naar huis? Vra gen waarop nog geen antwoord :cgeven kon worden in die eerste iren na de inval. 'cvcrgeefs wordt geprobeerd ontact te krijgen met het thuis land, maar de telefoon werkt niet. Transistorradio's helpen ook niet. Het nieuws wordt door de Russische invallers gekleurd naar buiten gebracht. Zijn er slachtoffers gevallen tijdens in de inval en hoe is de situatie wer kelijk in Uherské Hradiste, de stad waar de meeste Tsjechen vandaan komen. Zij dachten een ontspannen spor- tontmoeting in Vlaardingen te kunnen afwerken en kennis te maken met de Westerse wereld. Veel Tsjechen waren nog niet eerder in het buitenland geweest. Een aantal sporters wil direct al terug naar huis, maar dat wordt door de plaatselijke autoriteiten afgeraden. De sportontmoeting met de Vlaardingse atletiekploeg staat even op de tocht, maar in de loop van de week besluiten de Tsjechische atleten toch in actie te komen tegen Fortuna op de at letiekbaan aan de Marnixlaan. Terugreis Inmiddels is ook gebleken, dat de geplande terugreis nog niet kan plaatsvinden. De grenzen in de Oostbloklanden blijven nog hermetisch gesloten. Het ge meentebestuur van Vlaardingen trekt zich het lot van de Tsjechen aan en geven de sportmensen nog een extra week onderdak. De Vlaardingse atletiekvereniging heeft niet de financiële middelen om deze huisvesting te regelen. Emotioneel wordt na een verblijf van ruim veertien dagen toch de ongewisse reis naar huis onder nomen. Achteraf blijkt, dat een paar Tsjechen in Duitsland uit de bus zijn gestapt om daar een nieuwe toekomst op te bouwen. De band met de Tsjechische atle ten is door de situatie in 1968 al tijd sterk gebleven en het geplan de bezoek, een jaar later naar Uherské Hradiste, ondanks de gespannen situatie in het land, moest gewoon doorgaan. In oorlog De Vlaardingse atleten troffen in 1969 nog een land aan in oorlog, met scherpe grenscontrole's en veel politie en militairen op straat. De mensen in Uherské Hradiste hadden het niet gemak kelijk onder de Russische onder drukking, maar bezorgde de Vlaardingse atleten een onverge telijke reis, mede veroorzaakt door de grote contrasten met Ne derland en Tsjecho-Slowakije. De hernieuwde kennismaking met Tsjechië in 2002 is heel op merkelijk. Nog steeds worden er, ruim dertig jaar na dato, nog nauwe contacten onderhouden met Vlaardingen en Uherské Hradiste. Een verblijf van drie weken roept nog vele herinneringen op uit 1969. Allereerst de ongerepte natuur in het land, dat inmiddels sterk gericht is op het Westen en de Russische overheersing van zich af heeft geschud. Uherské Hradiste De stad Uherské Hradiste met ruim 30 duizend inwoners, ligt 50 kilometer ten oosten van Brno en werd in 1257 gesticht als bolwerk tegen de opdringeri ge Hongaren. De stad ligt aan de rivier de Morava. Ooit was deze streek rijk aan folklore en tradi tie wat tot uitdrukking kwam in klederdracht, zang en dans. Deze sterk met het agrarisch karakter van de regio samenhangende volksgebruiken zijn als gevolg van de industrialisatie voor een groot deel verdwenen. Toch is er in deze streek nog veel te genie ten van veel ongerepte natuur en historische gebouwen uit een ver verleden. De sintelbaan, waar in 1969 de ontmoeting tussen de Tsjechi sche en Vlaardingse atleten plaatsvond, is verdwenen. Op die plaats is nu een nieuwe kunststo fatletiekbaan in aanleg met acht banen, voorzien van alle moder ne snufjes op atletiekgebied met een fraaie accommodatie en tri bunes. De invloed van het Wes ten is verder heel duidelijk zicht baar. De mobiele telefoon heeft zijn intrede al lang gedaan en bellende Tsjechen op straat zijn geen uitzondering meer. Hetzelf de geldt voor de auto's. Reden er in 1969 alleen maar oude gam mele Lada's en Trabantjes, nu rij den de meeste nieuwe Europese merken op de weg. Om nog maar niet te spreken over de giganti sche supermarkten even buiten de grote steden als Inter Spar en Tesco. Alle Europese merken zijn daar in overvloed te vinden in winkels en te koop van een scheermesje tot een auto! Veel is er ook gedaan aan de in frastructuur. Op dit moment wordt er veel gewerkt aan wegen. Moderne autobanen worden er door gehele land aangelegd, om vooral de aansluiting bij de EU in 2005 niet te missen. Velehrad Velehrad is een plaatsje dat vier kilometer ten noordwesten van Uherské Hradiste ligt. Tegen woordig is het een bedevaarts oord met als belangrijkste trek pleister de grote barokke kerk van het klooster der cisterciën zers, waar de nonnen met veel overgave in de kloostertuin wer ken en het interieur van de kerk rijkelijk is voorzien van fresco's en andere decoraties. Een onde raardse gangen structuur, waar in het verleden beschutting werd gezocht tegen een mogelijk vij and, doet heel angstig aan, maar zorgt ook voor veel bewondering als gedacht moet worden, dat de ze kilometers lange gangen met eenvoudig gereedschap zijn ge graven. Luhacovice Niet ver van Uherské Hradisti ligt Luhaèovice, een kuuroord waar mensen met ademhalings problemen verlichting van hun klachten zoeken. Luhacovice staat ook bekend om haar ge neeskrachtig bronwater en de ve le sanatoria die zijn gebouwd door de bekende architect Dusan Jurkovic. Hij combineerde ele menten uit de traditionele archi tectuur met Jugendstilvormen. Tijdens het communistische re giem werden werknemers naar deze kuuroorden gestuurd om op adem te komen. Heel bekend uit deze streek zijn ook de Lazens- ka-koeken een smakelijke wafel achtige koek in drie lagen, die in kleine bakkerijen langs de straat worden gebakken. Tatra In 1992 werd besloten het land in twee onafhankelijke republieken te splitsen en ontstonden offi cieel Tsjechië en Slowakije. Beide landen zijn vakantielan den in opkomst en velen hebben hun weg sinds de val van het communistische regime in 1989 al gevonden. En het ziet er naar uit dat de toeristenstroom voor lopig zal blijven groeien. Een belevenis is een bezoek aan de lage en hoge Tatra. Een berg gebied in Slowakije tegen de Poolse grens aan. Onze tocht be gon in Terchova, een klein plaatsje ten oosten van Zilina. Het plaatje werd aan het einde van de Tweede Wereldoorlog in brand gestoken door de SS, maar na de oorlog is het herbouwd en is niet alle traditionele houten ar chitectuur verloren gegaan. Vanaf deze locatie hebben wij diverse bergwandelingen ge maakt door de ongerepte natuur van de Tatra. Via een aantal berg kammen kwamen wij uiteinde lijk op een van de hoogste berg toppen, de Chleb op een hoogte van 1647 meter. Vandaar uit had je een prachtig vergezicht over de hoge Tatra. Niet alleen in de zomer, maar juist in de winter is dit gebied bekend om haar uitstekende win tersportactiviteiten. Een beleve nis is ook een tocht met een vlot over de rivier de Dunajec, die de grens vormt met Polen. In het plaatjes Cerveny Klastor stapten wij op het vlot om ruim tien ki lometer verder, na een af en toe wilde vaartocht in Spasska Stara Ves aan te komen. Ook het echte bergbeklimmen kan hier beoefend worden. Ter wijl twee jonge mannen als klei ne poppetjes aan touwen hingen tegen een steile bergwand be zochten wij een gedenkplaats voor verongelukte bergbeklim mers in de lage en hoge Tatra. Een emotioneel moment vormde het feit, dat ook een van de gas ten uit 1968 van de Tsjechische groep in Vlaardingen, Paval Jan- carik, op 18 juli 1978 veronge lukte op een van de bergwanden in de Tatra. Een gedenksteen her innerde aan de fatale val van de nog jonge Tsjech. Tekst en foto's: Peter Spek Vormgeving: G. Luijendijk ■Pelhrimov Kamen Jihlava Vslké Mezinci' Vyikov. iKamenrce n. Upou Stonarov Kralice Sfavkov u. Bma (Austerlte) sfl rï&j Bücovïce »e|e5ovice NamëStl n. O.] Buchlovice. Rosice Uherské Hradiste Kunovlce' Kunzak Moravské Sudêjovice tidlochovice tiad Nezarkou -PavJice BgGStestttW' 80Ü«K»AR"i ssss UOORUOUnM.**»- POUH HustopeieW' Mikulov i'v'.Schrems jfcsmemre n. upou Stonafov H "»d NeiatfiOU

Het Nieuwe Stadsblad | 2002 | | pagina 15