Met andere ogen Bewoners geven strij d tegen nieuwbouw in Buys Ballotsingel niet op KORTWEG Snuffelen tussen huisraad op Fancy Fair de Ooievaars AFSCHEID SCHIEDAM DrieMaasStede viert jubileum 'Spel op maat' zoekt helpsters De school mag er wel komen, maar het gaat ons om de manier daarop Evelyn gaat Vutten! Gospelkoor verlegt grenzen Theaterarrangement in wijkcentrum De Eiker Schoonmaakestafette in volle gang HET NIEUWE STADSBLAD WOENSDAG 23 OKTOBER 2002 43 - 1441 De theatervereniging Mutua Ami- citia, die reeds 105 jaar bestaat, komt naar wijkcentrum De Erker voor een Theaterarrangement.. Het toneelstuk heet café de Kaap, dat gaat over een typisch volks café van voor de oorlog. Het is af wisselend, boeiend, aangrijpend en geestig. Dit is het voorgerecht. Als tussengerecht treden de da mes Pehnotti op met "Luister en zing mee!". Daarna volgt het hoofdgerecht dat bestaat uit geza menlijk spullen van de overheer lijke oerhollandse hutspot, dat door meester kok Piet is bereid. Het adres van wijkcentrum De Er ker is Jan van Avennesstraat 32 in Schiedam. De toegangsprijs is Euro 4,00. Men kan van te voren telefonisch reserveren, telefoon 010-4267767 en daarna de kaart jes ophalen. Het theaterarrange ment heeft plaats op zondag 3 no vember van 16.00 tot 19.00 uur. SCHIEDAM - Projectgroep 'Spel op Maat' is op zoek naar vrijwil ligsters die wekelijks in een vluchtelingengezin willen gaan spelen met kinderen van anderhalf tot vier jaar. De opzet van het spel is om de kinderen te stimuleren in hun ontwikkeling en ontspanning te brengen in een situatie van spanning. Belangrijk uitgangs punt van het spel is dat de kinde ren door moeten gaan stromen naar voorzieningen in de voor- en vroegschoolse educatie. Ook de ouders worden in het spel betrokken. Op deze wijze fun geert de speelster als voorbeeld en nemen de ouders het voorbeeldge drag over. Ouders krijgen voor lichting over buurtvoorzieningen, zodat zij beter hun weg kunnen vinden naar organisaties. 'Spel op Maat' is in Schiedam een samenwerkingsproject van Vluch telingenwerk, Stichting Welzijn en het GOA (onderdeel van de dienst educatie). Belangstellen den kunnen bellen naar SWS; tel. 4090909 (Ivon Egbers) SCHIEDAM - het stokje van de schoonmaakestafette in Nieuw- land gaat in rap tempo door de wijk. Wethouder Habermehl gaf begin deze maand het startsig naal voor deze grootscheepse schoonmaakactie door zelf de bezem te pakken. De actie slaat zelfs zo goed aan dat bewoners het jammer vinden dat het pro ject maar een maand duurt. De wijk begint inmiddels steeds meer op te knappen door ver schillende acties van de bewo ners. Zo werden er bij een zoek tocht door de wijk twaalf win kelwagens gevonden, die netjes door de supermarkten zijn op gehaald. Daarnaast hield het wijkteam acties om ervoor te zorgen dat het huisvuil op de juiste wijze wordt aangeboden. Politie, wijkserviceteams en reinigingsinspecteur werken bij de controle nauw samen. Op de eerste twee dagen van de actie zijn de overtreders alleen ge waarschuwd en nog niet be keurd. Hierna zijn er 34 bekeu ringen voor huisvuil en 12 voor andere overtredingen uitge schreven. Ook Woonplus deed mee aan de actie met een 'complex- schouw'. Gebreken in de wijk werden zo gesignaleerd en aan gepakt. Zo werd graffiti verwij derd, portieken werden schoon gemaakt en de bestrating werd aangepakt. Het estafettestokje zal tot het eind van de maand nog door de wijk gaan om te eindigen bij de scholen in de wijk. Op 28 okto ber gaan de leerlingen van twee klassen per school zwerfvuil opruimen rond de school. Ook dit gaat weer in estafettevorm, Iedere school staat voor een les uur ingepland. Naast deze opknapactiviteiten, staat er vandaag nog een buurt- contactmiddag gepland. Woon plus organiseerde deze middag om bewoners met elkaar in con tact te laten komen, want ook dat is belangrijk voor de verbe tering van de sfeer in de wijk. KUNSTGEBITTEN Een etalage, een hangplek, een winkelstraat. Normaal ge sproken zetje deze alledaagse zaken niet snel op de foto, daarom werd de kunstmanifestatie 'Met Andere Ogen' in het leven geroepen. Het project is bedoeld om het cultu rele erfgoed van de stad eens met andere ogen te bekij ken. Om dit voor elkaar te krijgen, werd verschillende Schiedammers gevraagd te komen kijken naar een expo sitie met foto's van Schiedam uit de jaren vijftig en ze stig. Na een workshop fotografie werden de deelnemers erop uit gestuurd om dezelfde foto's als op de expositie te maken, maar dan in deze tijd. Het resultaat hiervan werd zaterdag geopend door wet houder Ton de Swart. Hij onthulde in de Nieuwe Passage een overzicht van de foto's. Van de in totaal 900 foto's die uiteindelijk gemaakt werden, zijn de beste beelden gese lecteerd. Deze zijn op affiches gedrukt die vanaf nu door de hele binnenstad te zien zijn. Aan de kunstmanifestatie deden ook Lidwien van de Ven, Tamar de Kemp en Sjef van Duin mee, drie professione le fotografen. SCHIEDAM - Het is een uitputtingsslag waarvan de uitslag al bekend is, maar de bewoners van de Buys Ballotsingel blijven zich verzetten tegen de nieuw bouw van de school in hun straat. Vandaag sluit de ter mijn voor het indienen van bezwaarschriften tegen de afgegeven bouwvergunning. De gemeente kan zeker re kenen op 12 bezwaarschrif ten. De vervuilde bodem en de omvang van het gebouw zijn de belangrijkste strui kelblokken voor de bewo ners. Als de gemeente des ondanks toch begint met de bouw, stappen de bewoners naar de rechter. Het gevecht van de bewoners te gen de gemeente begon eind vo rig jaar. Eén dag voor de sloop van het oude schoolgebouw van de Beatrixschool tegen de vlak te zou gaan, kregen de bewoners bericht van de sloop. De ver gunning was niet gepubliceerd en de termijn van zes weken om burgers de tijd te geven om een bezwaarschrift in te dienen, was ook niet in acht genomen. Het enige wat buurtbewoners toen konden doen, was een kort geding aanspannen om de sloop uit te stellen. Dat lukte zodat de bewoners alsnog de tijd kregen om bezwaarschriften in te die nen. Dat mocht niet baten. De gemeente was niet overtuigd door de argumenten en de sloop vond doorgang. De volgende stap is nu gezet. Op zes september gaf de ge meente de bouwvergunning af zodat er een nieuw schoolpand neergezet kan worden. De buurtbewoners, voor een groot deel verenigd in de vereniging van huiseigenaren, klommen meteen weer in de pen. Met de- zelfde argumenten die zij eerder al aanhaalden. 'We weten dat we verliezen van de gemeente en die school mag er ook wel komen', zegt de buurman van het toekomstige pand Henk Witte. 'Alleen de manier waarop de school er moet komen is het probleem. Wij hadden liever gehad dat het oude pand werd gerenoveerd en dat daar bijvoorbeeld een ver dieping op gezet zou worden. Het pand dat er nu moet komen is veel groter. Wij kijken straks tegen een kale muur aan.' Informatie De school zal er komen, dat is zeker en daar hebben de bewo ners geen probleem mee, maar ze hopen dat er naar aanleiding van de bezwaarschriften overleg komt met de gemeente zodat er meer duidelijkheid ontstaat. De informatievoorziening vanuit de gemeente naar bewoners laat nu te wensen over. Zo is er geen in formatiebijeenkomst geweest over de bouwplannen en de be woners hebben nooit gedetail leerde bouwtekeningen kunnen inzien van bijvoorbeeld de licht val. De vervuilde grond is een be langrijk punt in de- bezwaar schriften van de bewoners. Bij de sloop tekenden de bewoners hiertegen al bezwaar aan in de hoop hiermee de plannen van de gemeente te kunnen tegenhou den. Dat heeft er waarschijnlijk toe geleid dat de gemeente niet meteen is gaan bouwen, maar eerst aandacht heeft besteed aan dit probleem. Maar dat was niet genoeg, me nen de bewoners. 'Wij nemen geen genoegen met de huidige onderzoeken. De proeven zijn gedaan op een maximale diepte van anderhalve meter. Aan de achterkant heeft op drie meter diepte een olietank gelegen. Als je daar proeven doet op ander halve meter, dan is het logisch dat je niets vindt. De vervuilde bodem is later door het sloopbe drijf 'gesaneerd' door de grond tot anderhalve meter diepte af te graven en daar schoon zand in te storten', zegt Henk Witte. Hij zegt dat de proeven van de gemeente best wel juist zouden kunnen zijn en dat het mis schien wel meevalt met de ver vuiling, maar de bewoners wil len dat graag zeker weten. Zo willen ze ook zeker weten dat er door de werkzaamheden en dan vooral het heien, geen schade aan hun woningen komt. 'De huizenblokken naast de school staan op houten heipalen die door een lage grondwaterstand zijn gaan rotten. Eén van de hui zen is nu al een beetje verzakt. We gaan nu onderzoeken of dat een gevolg is van de sloopwerk zaamheden. Als dat zo is, zal de gemeente daar eerst maatrege len tegen moeten nemen.' Hangjongeren De bouwtekeningen van het nieuwe schoolgebouw bevallen de bewoners ook allerminst. De drie verdiepingen vinden zij geen probleem, maar het gaat om de diepte van het gebouw. Aan de rechterkant is het gebouw net zo diep als de huizen en de tui nen bij elkaar. Dat betekent dat de bewoners hier een middagje zonnen in de tuin wel kunnen vergeten. Om twee redenen: de nieuwbouw houdt alle zon tegen en de leerlingen kijken vanuit het trappenhuis van het toekomstige gebouw zo in de ernaast gelegen huizen en tuinen. Zo kunnen de bewoners nog even doorgaan. Ze zijn bang dat de school hangjongeren aantrekt en naast het schoolplein ontstaat een perfect scaterspaadje. Henk Witte verwacht niet dat de gemeente de bezwaarschriften zal afwachten. Waarschijnlijk begint de bouw gewoon deze week. 'Als de gemeente deze week begint met bouwen, gaan we naar de rechter om af te dwingen dat eerst de bezwaar schriften behandeld worden. Het is in Schiedam al eerder gebeurd dat de bezwaarschriften pas be handeld werden toen het gebouw er al stond. Dat willen wij na tuurlijk voorkomen.' SCHIEDAM *Zondag 27 oktober zijn er in de Christelijke Gereformeerde Hoek steen kerk( hoek BK-laan/Waran- de) diensten om 9.30 en 16.30 uur. Voorganger is ds. W.van Sor- ge- *Zondag is er een ruilbeurs in dienstencentrum De Viermolens aan de Nieuwe Damlaan vanaf 13.30 uur, voor o.a. postzegels, munten en telefoonkaarten. *Morgen ontvangt Harmonia in het wijkcentrum aan het Wibaut- plein 165, de heer Leo Govers die helderziende waarnemingen zal doen, aanvang 19.45 uur, kosten 5 euro. "Zondag is er in het Prinses Beat- rixpark een paddestoelenspeur tocht voor kinderen, van 14 tot 15 uur, vragenformulier ophalen bij kinderboederij 't Hoefblad, na de speurtocht kan er geknutseld wor den, deelname gratis. *Zondag is er in de Dorpskerk, Noordeinde 10 om 19 uur een ves perdienst m.m.v. het kamerkoor Carmina Amantes. *In de Harg is er zaterdag een op treden van Ensemble Musica om 14 uur, kosten 3 euro, dinsdag 29/10 is er bingo van 14 tot 16 uur, entree 2 euro. "Zondag is er een dienst bij de Vrijzinnige Geloofsgemeenschap aan het Westvest 90-92 om 10.30 uur, voorganger is Ds. J.F. Klijnsma. *Organist Kees van Eersel speelt zaterdag 26 oktober in de Grote Kerk te Schiedam. Op het programma staan werken van on der meer Vivaldi, Bach en Men delssohn. OUDERENWERK *In dienstencentrum de 4 Molens aan de Nieuwe Damlaan start een dartscompetitie, op vrijdag 8 no vember van 13.30 tot 15.30 uur, onder leiding van de heer van Nie- len. Er is een wedstrijddartbord en er worden punten geteld, aan het einde van de competitie wordt er een wisselbeker uitgereikt. De kosten voor het lenen en retourne ren van een dartset zijn 0,50 euro. Voor aanmelding en informatie te lefoon 470 55 00. "Elke dinsdag: Soos, in wijkpost Zuid, van 13.00 tot 16.00 uur,gratis *Elke woensdag: Koersbal,in wijkpost Zuid,van 13.30 tot 16.30 uur,kosten 2,70 euro per maand. "Elke donderdag: Gymnastiek,in klubhuis Zuid, Dwarsstraat,van 9.00 tot 11.00 uur,kosten 4,80 eu ro per maand. *Morgen is er quilten in diensten centrum de 4 Molens van 13.30 tot 15 uur, kosten in overleg. SCHIEDAM - Koopjesjagers en verzamelaars konden zaterdag hun hart ophalen in het clubgebouw van De Ooievaars. De Invaliden Sportvereni ging hield hier een Fancy Fair waarvoor ruim van tevoren tweedehands spullen waren ingezameld. Lampen, broodroosters, kunststukjes, peper en zoutstellen, mensen stonden allerhande huisraad af voor het goede doel. De bezoekers van de Fancy Fair vonden na uitgebreid snuffelen tus sen de spullen verschillende voorwerpen van hun gading. Zo konden de Ooievaars de bezoekers blij maken en de bezoekers konden op hun beurt de sportvereniging weer blij maken met een kleine bijdrage. SCHIEDAM - Verpleeg- reactiveringscentrum DrieMaasStede viert van 28 oktober t/m 2 november het jubileum '25 jaar zorg aan ouderen in de Nieuwe Waterweg Noord'. Het feest wordt gevierd met patiënten en familieleden en ook voor vrijwilligers en mede werkers staan festiviteiten op stapel. Sinds DrieMaasStede in 1977 haar deuren opende voor 279 psy- cho-geriatrische en somatische patiënten is er ontzettend veel ge beurd. In 1988 kwam er in Maassluis een zusterverpleeghuis bij: DrieMaasHave. In 1994 werden twee verzorgingshuizen annex ver pleeghuisdependances in Vlaardingen en Schiedam geopend: Soen- da en Francois HaverSchmidt. Zorgcentrum Tweemaster in Maas- v sluis werd daar later toegevoegd aan de daarmee gevormde 'Zorg groep Waterweg Noord. De feestweek wordt op 28 oktober om 14 uur geopend door de heer Hagenaars, voorzitter van de Raad van Bestuur. Dan wordt ook het cadeau overhandigd dat DrieMaasStede krijgt van de Vereniging Vrienden van DrieMaasStede. INGEZONDEN BRIEF Soms voel je je een beetje, tja hoe moet ik het zeggen, lullig. Mensen vragen of ik bij de krant werk, mijn antwoord is steeds, 'nee'. 'Maar die stukjes in de krant zijn toch van jou?' 'Jazeker', is dan het ant woord! 'Maar daarom hoef ik er toch niet te werken?' 'Dat dacht ik', is dan vaak het antwoord weer. Ik draag wel een warm hart toe aan de journalistiek! Nu gaat het op een vragenuurtje lijken: Hoe lang schijf je dan al voor die krant? Of ik geholpen wordt door iemand. Hoe ik aan een verhaal kom. Net of je verantwoording moet afleggen, niet dat het zo bedoeld wordt hoor, zo krijgt u, als lezer, een idee hoe het gaat. Meestal krijg ik complimentjes, trots zijn, is dan een beter woord zo als ik mij voel. Natuurlijk moet er bij de krant ook iemand zijn die jou schrijven leuk/goed vindt. Gelukkig is dat zo. Mede daardoor staan de stukjes erin. Ook voor alle anderen, die krijgen diezelfde kans. Dat is te lezen, men stuurt veel brieven. Er zijn veranderingen geweest bij de krant: verhuizen, nieuw perso neel, weer ander personeel, maar het blijft mijn krantje. Niet om te slij men hoor, nou een klein beetje wel, ik kan alles plaatsen wat ik wil, daar heb ik mijn eigen web-site voor, daar ligt het niet aan. Het gaat om het plaatsen op dat stukje krantenpapier, dat zegt mij iets! Het is wel zo dat ik graag journalist zou willen zijn, maar daar is het nu te laat voor. Ja, ik ben nog VU.T.loos voorlopig. Nog even terug naar de krant, die is verhuisd en wat ik gehoord heb zitten alle mensen daar er nu royaal bij, wat ruimte betreft. Nog meer veranderingen, mensen komen en mensen gaan. Zo ook, Evelyn de Ruyter! Haar diensttijd zit erop zij gaat genieten van de V.U.T.! Altijd heeft ze tijd Voor mij gehad om iets te beantwoorden als ik iets te vragen had of heb. Nog nooit heb ik een onvertogen woord gelezen of gehoord van haar. Een vrouw met een goed hart op de juiste plaats. Een gemis zal het zijn voor de redactie een gemis zal het zijn voor Evelyn. Een goed journaliste gaat weg, ik hoop dat we toch nog wel eens iets te lezen krijgen van haar, al is het maar een ingezonden brief. Evelyn vanaf deze plek wens ik jou heel veel plezier met jou keuze. Dat de VU.T. je geeft wat graag wil gaan doen, waar je misschien niet de tijd voor hebt gehad. Wij als lezers verwachten wel een stukje over jou hoe het geheel is ge vierd. Dat je nog heel lang in goede gezondheid mag genieten van je "vrij heid"! 18 oktober '02 dat is dag dat waarop Evelyn afscheid nam, helaas. Hans Henrichs De krant raakt 'een monument' kwijt De burgemeester van Bernisse die een hele politiemacht inzet te om een illegaal gebouwd kip penhok te laten afbreken. Ro- zenburgse wethouders die el kaar bijna letterlijk om de oren sloegen. Een klunzige overval ler uit Hoogvliet die haar en een fotograaf in de cel deed belan den. Evelyn de Ruyter (60) kan er smakelijk over vertellen en' kan putten uit een rijke hoe veelheid grappige, ontroerende, bijzondere en kostelijke verha len. Na een dienstverband van 23 jaar typte ze vrijdag op de redactie Vlaardingen haar laat ste artikel in. En dan volgt de VUT. Eigenlijk zou Evelyn pas in maart volgend jaar afscheid nemen, maar een hele berg op gebouwde vakantiedagen zorgt ervoor dat de chef van Groot Vlaardingen, Het Nieuwe Stadsblad, De Maaskoerier en de Botlekbladen al vrijdag stop te. Jarenlang was Evelyn het aanspreekpunt voor mensen met nieuws en berichten voor een van de Botlekblgden, de laatste jaren werkte ze vanuit Vlaardingen voor de edities in die plaats, Schiedam en Maas sluis. Het maakte niet uit of iemand van een breiclub is of burge meester was, 'vogels' van elk pluimage kregen van Evelyn evenveel aandacht. Ze heeft haar oren en ogen altijd wijd openstaan en is zo gedreven dat het wel lijkt of ze nooit moe is. Evelyn is een doener pur sang. Eentje die ook nooit door haar vakantiedagen heen kwam. De betrokkenheid met het werk stond het opnemen van al die vrije tijd in de weg. In alle achterliggende jaren ver trouwde Evelyn, die al die jaren in Oudenhoorn is blijven wo nen, miljarden letters aan het papier toe. Ze begon in de tijd dat de krant nog in lood werd gezet. In de eerste jaren werd de redactietekst op kopijvelletjes getikt en per koerier naar de drukkerij in het Haagse ge stuurd, waar typistes de stukjes overtypten. Op de drukkerij moest dan meegeholpen wor den met het opmaken van de pagina's. Dat is inmiddels lang en breed verleden tijd; tegen woordig gebeurt alles, van het verwerken van de tekst tot het opmaken van de krant, elektro nisch. In de tijd dat de opmaak nog handmatig gebeurde had Eve lyn een bijzonder 'wondermid del': drop. Daarmee wist ze bij het in elkaar zetten van de krant heel wat opmakers te verleiden. Ze veranderden dan bij het ont vangen van die lekkernij toch nog iets van een al afgeronde pagina om de krant nog mooier te maken. Evelyn reed ook zon der morren 's avonds laat naar de drukkerij om nog een pri meur in de krant te krijgen. En ze stond talloze keren in haar eigen tijd bij verkiezingen, uit reikingen of feesten om op die manier te laten zien dat 'de krant' geïnteresseerd was. Eve lyn klom even zovele keren op de barricaden als ze vond dat de krant en haar collega's onrecht werd aangedaan. Dat zorgde er voor dat er soms medewerkers op het hoofdkantoor in Rijswijk hard wegliepen als ze hoorden wie ze was. Vrijdag was dus haar laatste werkdag. De edities Waterweg en Botlekbladen ra ken met haar 'een monument' kwijt. Al blijft ze wel schrijven, zo beloofde ze onlangs.'Het bloed kruipt immers waar het niet gaan kan. Theo Teitsma SCHIEDAM - Gospelkoor Ex pression gaat het komend week end, op uitnodiging van het Le ger des Heils, optreden in het Engelse Bexleyheath. Het Vlaardings/ Schiedamse Gos pelkoor wordt er begeleid door een eigen combo met piano, drums, sologitaar en basgitaar. Na de optredens in Engeland gaat Expression aan de slag voor haar tweede cd en inmid dels is ook al, voor de viering van het tienjarig bestaan, het Fortis Theater afgehuurd. Wie meer wil weten over het koor kan terecht op de website: www.gospelkoorexpression.nl. Ziekenfonds/particulier Reparaties klaar terwijl u wacht 'Vernieuwen: in overleg met uw wensen Dagelijks geopend van 08.30-17.00 uur Behandeling volgens afspraak Tandprothetische Praktijk Veringmeier Nieuwe Haven 131, Schiedam Tel. 010-4261417 Hof van Spaland 45, Schiedam Tel. 010-4711320 Foto: RICHARD HOGEVEEN De bewoners van de Buys Ballotsingel doen er alles aan om dit terrein nog even onbebouwd te houden Foto: HANS KEIJZER Foto: HANS KEIJZER hvelyn de Ruyter Foto: LEUNIS VERLINDE

Het Nieuwe Stadsblad | 2002 | | pagina 9