WERELDHAVEN ROTTERDAM De Rotterdamse haven is winterklaar Een kacheltje voor het spoor Lezersvoordeel vftt?*5 Lezersvoordeel H éh Er op uit in 't «poen? ,N f Doen! Aan boord van The Pride of Rotterdam Prijs: vanaf 149,- p.p. Jan Vayne en Adriaan Stoet L m i twee vrijkaarten 28CT-5 We hebben er al mee te maken gehad. De herfststormen. De voorbodes van het aankomende winterweer. Daarop moet ook de Rotterdamse haven voorbereid zijn. Geen pro bleem, want die is dit jaar weer winterklaar gemaakt. Door de landelijke/lokale over heden en bedrijven worden in deze periode de draaiboeken weer uit de kast gehaald. Met daarin de maatregelen, die gecontroleerd en/of genomen moeten worden om het werken in de haven en industrie zo vei lig mogelijk te houden. Bovendien moet het transport over water, weg en spoor gewoon door kunnen gaan. Wie doet nu eigenlijk zo'n beetje wat? Het Gemeentelijke Havenbedrijf Rotterdam con troleert bij de bruggen en slui zen de kisten met gladheidbe strijding (strooizout). Vult ze bij of gaat eventueel tot vervanging over. Door de langere periode van vroeger donker weer wordt extra aandacht gegeven aan de (waarschuwings)verlichting bij de objecten. Wagens van de Roteb uitgerust als strooiwagen en/of sneeuwschuiver werken volgens een vastgelegd plan de wegen af. Op de bedrijfs- en industrieterreinen zelf komt de Roteb niet. Daar zijn de gebrui kers persoonlijk verantwoorde lijk voor. Vaak huurt men daar voor speciale bedrijven in. Diverse schepen van het Havenbedrijf kunnen ingezet worden bij het eventueel ijsvrij houden van de havens en kana len. Rijkswaterstaat heeft daarin ook een taak. Als er veel drijfijs met de rivier naar zee wordt meegevoerd. Soms lichten ze dan de boeien en tonnen voor de vaarwegmarkering. Omdat de krachten in zo'n veld van drijfijs op de rivierstroom hoog op kunnen lopen, kunnen deze vaarwegmarkeringen onherstel baar worden beschadigd. Het schuivende ijs kan ook de wal kanten erg gaan beschadigen. Dit alles kan aanleiding geven tot het uitvaardigen van een vaarverbod. Extra veiligheidsmaatregelen Nu is het binnen de stad altijd al een paar graden warmer dan erbuiten. Maar de wind veroor zaakt bij de mens warmte ver lies. Je koelt harder af door langsstromende lucht en in stil staande lucht. Dit wordt het windchill effect genoemd. Extra veiligheids maatregelen worden genomen door de roeiers. De stevige mannen, die de zeeschepen los- en vastmaken aan de kades en de ligboeien. Het is beslist geen pretje om met slecht weer en kou tegen een stalen laddertje langs de kade omhoog te klim men of op een glibberige lig- boei te moeten lopen. Voor de sjorders op de containerschepen geldt hetzelfde. Bij het losmaken en vastzetten kunnen die stalen containers verraderlijk glad zijn. En alles, maar dan ook echt alles is ijs- en ijskoud. Je moet dan ook zo'n onderkoeld en nat stuk ijzer niet vastplakken met je blote handen, want je zit er zo aan vast gevroren. Wie buiten moet zijn zorgt voor een zo goed mogelijke bescherming en zoekt zo snel mogelijk weer de beschutting van binnenruimtes. Bij het spoor brengt de herfst en winter weer andere pro blemen mee. Bij vochtig weer leveren vallende bladeren slipgevaar op. Als een containertrein moet vertrekken, dan heeft hij een gewicht van honderden tot duizenden ton nen. Die moeten in beweging worden gebracht door een loc waar gewoonlijk acht wielen onder zitten. Maar het echte raakvlak van stalen wiel op stalen rails is, net als met de band van onze auto, maar een beperkt aantal cen timeters. Dus als daar dan ook nog gladdigheid tussen zit, dan komt het geheel moeizaam op gang. Zo gaat het ook bij het stoppen. Er is een (veel) langere remweg nodig. En in het extreme geval gaat een trein dan in het spoor- jargon "schaatsen". De treinen lopen zo vertragingen op. Om de sporen ruwer te maken wordt er door Railinfrabeheer op een aantal trajecten door een speciale trein gel aangebracht. Daardoor worden de problemen verholpen. Bij wissels is wisselverwarming aangebracht, W> zodat de bewegende delen in wissels in geval van vorst en sneeuw niet vast kunnen vrie zen. De wisselverwarming, een soort gas- of elektrisch kachel tje, slaat automatisch aan op het moment dat de detector vorst of sneeuw signaleert. Nog een winterprobleem, waar de tram in de stad minder last van heeft dan de trein is ijsaf zetting op de bovenleiding. Door de hoge frequentie binnen de stad is de overlast bij de tram geringer dan bij het spoor in de open industriegebieden. Soms wordt de ijsafzetting zo zwaar, dat er draadbreuk optreedt. Daarom worden in die periodes reparatieploegen stand by gehouden. Dit is ook van toe passing voor de elektriciteitsbe drijven, waar soortgelijke situa ties voor kunnen komen bij de bovengrondse hoogspannings leidingen. De Roteb heeft speciaal materi eel waarmee, eventueel preven tief, aan gladheidbestrijding op de straten en wegen in en rond Rotterdam kan worden gewerkt. Dus ook in het uitge strekte Rotterdamse havenge bied. Wel volgens een bepaalde volgorde. Eerst de rijkswegen, hoofdwegen en busroutes. Daarna de hoofdstraten en doorgaande fietsroutes. Bij langdurige sneeuw- en glad heid steeds fijnmaziger door de hele stad en regio. Dat strooien kan/moet wel tot een bepaalde temperatuur onder nul. Als na behoorlijke sneeuwval direct de vorst hard toeslaat, dan wordt het effect van de strooimidde- len geringer. korting naar Op maandag 4 november in de Rotterdam Ahoy komen deze profbasketballers uit de Verenigde Staten hun weergaloze wed- strijdshow neerzetten. En daarvan vormen acrobatiek, feno menale staaltjes van baltechniek, humor en interactie met het publiek de ingrediënten. Een 'all in the family' show van The Harlem Globetrotters staat garant voor sfeer, tumult en onvoor spelbare zaken. Dit is de kans deze baltovenaars uit de Verenigde Staten te zien in Ahoy'. Maar ook het voorprogram ma liegt er niet om met o.a. Grad Damen, Wolter Kroes, Gerard j Joling, De Havenzangers, The New Drifters, Corry Konings. Lever deze bon in bij één van de verkoopp ten van de Ticketbox en u ontvangt 20 korting op uw ticket naar keuze un- Wat? The Original Harlem Globetrotters Waar? 4 nov. Ahoy' in R'dam en 5 nov. in A'dam ArenA Amphi Aanvang? 20.30 u. zaal open vanaf 19.30 u. Normale prijs? 53,-, 48,- 38,- en 33 euro p.p. Meer info? www.harlemglobe- trotters.nl of 0900-9393 (45 eurocent p.m) Kaartverkoop? TicketBox, verkooppunten bij alle Primera, Zigger en Free Record Shops. U herkent de verkooppunten aan de groene TicketBox sti cker. Kijk ook op www.ticketbox.nl De korting is geldig op 4 november in Ahoy' en 5 novem ber in ArenA Amphi. De drijfveer om zijn eigen weg en creativiteit te volgen, zat er al vroeg in bij pianist Jan Vayne. Van vaste gewoontes of muzikale dogma's moet hij weinig hebben, wat zich uit in zijn geniale impro visaties en zijn expressieve manier van optreden. De violist Adriaan Stoet beroert vanaf zijn tiende de viool en doet dat op een Guarneri, van Italiaanse makelij uit de 19e eeuw. Hij studeerde in Nederland, Londen en Brussel en heeft een hele reeks succesvolle optredens op zijn naam staan. De ontmoeting tussen deze topviolist en dito improvisatievirtuoos leidt tot een spannend Zondagochtendconcert. Presentatie: Gerard Cox Inloopmuziek en begeleiding: Bert Nicodem Zondag 10 nov. Marco Bakker Zondag 17 nov. Meezingconcert Zondag 24 nov. Joke Bruijs en The Midland Big Band Zondag 01 dec. Weerzien met Indië, Wieteke van Dort Zondag 08 dec. 300e concert met Wibi Soerjadi Zondag 15 dec. Laura Fygi in concert Zondag 22 dec. White Christmas DRUKKERIJ DOMSTAD Rotterdam Stadsnatuurwandeling Genieten op zondag 3 novem ber van een heerlijke wandel tocht georganiseerd door Groenservice Zuid-Holland en Wegener Huis-aan-huiskran- ten. Er is een wandelroute voor 10 en 5 km. Voor de kinderen is er aan de route van 5 km een puzzeltocht verbonden. Deelnemers krijgen 1, - korting op toegang tot Natuurmuseum (normaal 3, -). Startpunt: Natuurmuseum Rotterdam, Westzeedijk 345, naast de Kunsthal. Openbaar vervoer: metro halte Eendrachtsplein of Leuvehaven. Tramlijn 5 halte Westzeedijk of tramlijn 8 halte Win kaarten voor de Spectaculaire De Doelen: open vanaf 9.45 u., zaal vanaf 10.30 u. Aanvang concert 11.00 uur Kaarten zijn verkrijgbaar k 9 euro, bij de kassa van de Doelen, Bureau Hanson, Straatweg 179, tel: 0! 0-4225244 in Rotterdam en bij de kantoren van Wegener Huis-aan-huiskranten: Prins Hendrikkade 16, tel. 010-4699911 in Rotterdam, Fransenstraat 14 in Vlaardingen, Elementenweg 44 in Spijkenisse, Oostdijk 53 in Oud-Beijerland en Poldermolen 1 in Papendrecht. Dijkzigt. Parkeren is hier moei lijk. Advies: parkeergarage Dijkzigt (betaald parkeren) ook bereikbaar vanaf Westzeedijk. Start: tussen 11.00 uur en 15.00 uur op eigen gelegen heid. Om 14.00 uur begint een excursie o.l.v. een gids. Kosten: 1 euro p.p. en 0,50 euro voor kinderen t/m 12 jaar Informatie: wandelingen en aanvraag folder: 010-2981010 Maak kans op op 11 november a.s in de Doelen! Vraag! Hoe heet de beroemde Beatles-coverband die in deze musical The Beatles vertolken? Schrijf of mail het goede ant woord voor 5 november naar: Wegener Huis-aan-huiskranten o.v.v. The Beatles Postbus 1980 3000 BZ Rotterdam Onder de goede inzenders worden 20 kaarten weggegeven. Beatles-musical-show De in Duitsland gemaakte musical-show She Loves You laat de hoogtijdagen van de 'fab four' uit Liverpool op meeslepende wijze herleven. Eersteklas muzikanten en acteurs zorgen voor een avondvullend spektakel van de bovenste plank, waarbij het succesverhaal van The Beatles in al z'n facetten wordt belicht. De vier muzikanten die in deze musical de rol van het ver maarde popkwartet vertolken, zijn overigens nauwelijks van de echte te onderscheiden. Aanvang musical: 20.15 uur Voorverkoop: De Doelen Rotterdam 010-2171700 Ticketservice: 0900 300 1250 (45ct. p.m), www.ticketservice.nl ■"o Vier een uniek spetterend Oud Nieuw, C m Speciale schepen houden de vaarroutes in en om de Rotterdamse haven ijsvrij. Bovendien wordt er op toegezien dat eventueel drijfijs niet teveel schade aanricht aan walkanten en vaarwegmarkeringen. Redactie: Roger Buys Wereldhaven Rotterdam is een wekelijkse rubriek in samen werking met het Gemeentelijk Havenbedrijf Rotterdam en Stads Radio Rotterdam. Port of Rotterdam <3>uuegsner hus-aan+tulskranten Bij wissels wordt op het spoor wisselverwarming aangebracht. Een soort gas- of elektrisch kacheltje, dat automatisch aan slaat zodra de detector vorst of sneeuw signaleert. Zo kunnen de bewegende delen in de wissels niet vast vriezen. Winterklaar maken van de haven diverse maatregelen Water Strooizout bij bruggen en sluizen Bij ijsvorming vaarweg vrijmaken Schade door drijfijs voorkomen Wegen Met strooiwagens en sneeuwschuivers (preventief) ijs m sneeuwvrij houden Bedrijven houden eigen terrein bij Spoor Speciale gel op de rails aanbrengen OraadhfouK deor ijsafzetting repareren !©a@i? 4 en 5 november Zondag 3 november 2002 www.zondagochtendconcerten.nl www.drukdomstad.nl De zondagochtend-concerten worden mede mogelijk gemaakt door: Wegener Huis-aan-huiskranten, Fondel. Van Antwerpen Cartonnage, Westermeijer Groep, Pickwick Tea, Drukkerij Domstad en organisatiebureau Hanson. UJegener huis-aan-huiskranten de Doelen Programma 31 december 2002 Aan boord staat een 5-gangen diner buffet met feestelijke gerechten klaar. Daarna barst het feest los. In de Sunset Lounge is een wervelende show met zang en dans, waar iedereen welkom is op de dansvloer. Even bijkomen? In de Sky Lounge speelt de pianist easy lis tening muziek. Of waag een gokje in het casino. Winkelen kan tot laat in de avond. Voor de jongeren min. leeftijd is 14 j.) draaien er popu laire films in de 2 bioscopen. MIDNIGHT COUNT DOWN. Gezamenlijk aftellen met Champagne, varend naar Scheveningen om het vuurwerk te bekijken (alleen bij goed weer). Het feest gaat door tot 3 uur 's nachts! huts-aanTiitó<ranten Een onvergetelijk Oud Nieuw feest aan boord van the Pride of Rotterdam, de grootste en meest luxueuze cruiseferry ter wereld! Inclusief: - feestavond met entertainment, excl. drankjes en overige uitgaven. (Drankenpakket mogelijk voor 29,- p.p. incl. cocktail, 'A fles huiswijn, 10 consumptiebonnen) - 5-gangen dinerbuffet (4-gangen a la carte 25,- p.p. extra) - om 24.00 oliebollen en een glas champagne - overnachting in een special cabin (bij alleengebruik 35,- p.p. extra) - uitgebreid Engels en continentaal ontbijtbuffet Informatie en boekingen: Holland International tel. 0900-4473493 o.v.v. 'Oud Nieuw aanbieding'. (Het boekingskantoor brengt 19,- administratiekosten per boeking in rekening.) De ANVR/SGR-voorwaarden zijn op deze aanbieding van toepassing. Boekingscode (auto): HI 02W GXX 93 01 Minimaal aantal deelnemers is 3ö0, dit wordt op 6 december bekend gemaakt. 7/

Het Nieuwe Stadsblad | 2002 | | pagina 11