Scheiding tussen kunstdisciplines verdwijnt bij galerie 300procent Schooltour02 start op school Resistor Stadskantoor nog beter toegankelijk SCHIEDAM Narcis gaat Marokkaanse ouderen bijstaan Kortweg Pak de trein terug'motto SP-actie Theater Femus heeft volle agenda INGEZONDEN BRIEF De 'Nieuwe' maan! Acteerworkshop heeft nog plaatsen Kinderen binnenstad vieren Halloween Jeugd maakt kennis met bowlen HET NIEUWE STADSBLAD DONDERDAG 31 OKTOBER 2002 44 - 1512 SCHIEDAM - 'Je snoep of je le ven!'. De vriendelijke bedrei ging zal zaterdag regelmatig te horen zijn in de binnenstad. Naar Amerikaans voorbeeld zullen de kinderen hier langs de deuren gaan om snoep te verzamelen ter gelegenheid van Halloween. Het feest begint nu ook in Nederland steeds populairder te worden. Kinderen verkleden zich, het liefst met een griezelig kostuum, en hebben als belangrijkste doel zo veel mogelijk lekkernijen te verzamelen. Voor het Schiedam- se Halloweenfeest verzamelen de kinderen zich om 19.00 uur op het pleintje bij de Nieuwe Buurt onder de grote Kastanje boom. SCHIEDAM - Jongeren van 7 tot en met 17 jaar kunnen zater dag kennis maken met bowlen als serieuze sport. Op deze dag houdt Bowlingvereniging De Walvis in Bowlingcentrum De Walvis een open dag voor de jeugd. Op deze dag kunnen jon geren in het bowlingcentrum te recht voor een gratis spelletje bowlen en een training waarbij je de juiste techniek leert voor een felbegeerde 'strike'. Van 10.00 uur tot 14.00 uur staan de trai ners klaar voor geïnteresseerde bowlers in spe. De jonge bowlers van De Walvis trainen iedere za terdag. Daarnaast spelen ze ook mee in de competitie en af en toe doen ze in teamverband of indi vidueel mee aan toernooien. Wie zaterdag niet langs kan in het bowlingcentrum kan ook een keer op de training langskomen op zaterdag om 12.30 uur en 15.00 uur. SCHIEDAM - Stichting Narcis, de organisatie van en voor Marok kanen, gaat binnenkort nieuwe ac tiviteiten ontwikkelen voor de ou dere Marokkanen in de stad. Giste ren kreeg de stichting hiervoor een cheque van het Nationaal Fonds Ouderenhulp. De stichting kan de financiële bijdrage goed gebrui ken, omdat steeds meer ouderen in de Marokkaanse gemeenschap in een isolement dreigen te raken. Een merendeel van de groep is an alfabeet, wat er volgens stichting narcis sneller toe leidt dat ze geïso leerd raken. De activiteiten die Narcis speciaal voor de ouderen ontwikkeld heeft, draaien vooral om voorlichting. Vragen waar veel Marokkaanse ouderen mee zitten, wil Narcis gaan beantwoorden. MUIS SPEELT HOOFDROL - Jeugdtheater De Teerstoof heeft nog kaartjes voor de jeugdvoorstelling 'Papieren dieren' van poppentheater Jacobus Wieman. Wieman vertelt zondag vanaf 14.30 uur in de Teer stoof net verhaal van het papieren muisje Michael. Het muisje Komt tot leven uit een affiche en is als enige in zijn familie niet een angstig muisje. Hij wil juist op zoek naar avontuur en echte draken net als zijn naamgenoot uit een boek dat hij ooit las over een drakendoder. Hoewel de draken voor enige spanning zorgen is de voorstel ling door zijn vriendelijke karakter ook uitermate geschikt voor kinderen die nog niet zo bekend zijn met het theater. De voorstelling is bedoeld voor kinderen vanaf vier jaar. Kaarten voor de voorstelling zijn te reserveren bij de VW De entree voor kinderen is 4 euro, volwassenen betalen 5 euro. Je vindt het jeugdtheater in het zeven- tiende-eeuws pand in de Nieuwstraat 12. SCHIEDAM Zondag 3 november zijn er in de ChristelijkeGereformeerde Hoek- steenkerk (hoek BK-laan/Waran- de) diensten om 9.30 en 16.30 uur. Woensdag 6 november is er dank dag. De diensten zijn dan om 15.00 en 19.45 uur. Voorganger is ds. W. van Sorge. Zaterdag a.s. 17.00 uur vindt in de St.Jan de Doper - Visitatie- kerk,Mgr. Nolenslaan 99, de Al- lerzielenviering plaats met her denking van deoverledenen van het afgelopen jaar.? Voorganger is Pastor Tessica Dam en het Da meskoor ondersteunt de samen zang. Zondag 10.30 uur viering met samenzang. Vandaag in de Graauwe Hengst, Lange Haven 28, om 22.00 uur bluessessie met: Willem van der Wal, Erik Lipman, Rick Bouts Marco Diamanta- tos.? Vrijdag om 21.00 uur X- change organiseert een intercultu rele avond met: Flamenco muziek van de band Cascada en Brazili aanse muziek van Marcelo Godoy en wordt gepresenteerd door Janet Sayfaoui en DJ. Moshe draakpla ten en C.D.'s.Zaterdag 22.30 uur: De Desert Mermaids. SCHIEDAM - Ruim dui zend kaartjes deelden de actievoerders van de SP gi steren en maandag uit op station Schiedam Centrum. De Schiedamse afdeling van de SP levert hiermee een bijdrage aan de landelijke actie 'Pak de trein terug'. Door de kaartjes in te vul len steunen verontrustte treinreizigers het voorstel van de SP om de privatise ring van de NS terug te draaien. De actievoerders konden op veel steun van de reizigers rekenen. Alleen op maandag al deelden zij tussen half vier en half zes te gen de duizend kaartjes uit. 'Het is nu afwachten hoeveel mensen de kaartjes invullen. We hebben wachtende mensen gevraagd om de kaart meteen in te vullen en daar werd positief op gere ageerd. We hebben nu zo'n 100 getekende kaartjes', zegt het Schiedamse SP-lid Edith Kui- tert, De actie, die als onderkop heeft 'en pak de chaos in het spoorvervoer aan!', is een initia tief van de SP, verontruste trein reizigers en NS-werknemers. De kaarten, die op ruim dertig sta tions in het land zijn uitgedeeld, wil de SP aanbieden aan de nieu we minister van Verkeer. 'Het voorstel dat wij doen is nogal controversieel. Uit onderzoek onder treinreizigers is namelijk gebleken dat 88 procent de ver zelfstandiging van de NS wil te rugdraaien. Dat willen wij dus voorstellen, maar daar kan de huidige minister van Verkeer niets meer aan doen. Dit wordt dus een actie van de lange adem. De handtekeningenactie blijft doorlopen tot er in de Kamer het juiste klimaat heerst om de kaar ten aan te bieden. Dat moet ook goed gebeuren. We verwachten echt een serieuze reactie van de Kamer' aldus Laurens Ivens, lan delijk coördinator 'Pak de trein terug'. Door de actie op maandag te houden koos de Schiedamse SP ongeweten voor een extreme NS- rampendag. Door de storm reden de treinen van en naar Schiedam niet of met grote vertraging. 'Er waren wel mensen bij die begrip hadden voor deze vertraging, maar je merkt ook dat veel reizi gers er de buik van vol hebben,' zegt Edith Kuitert. De actie was niet bedoeld tegen het NS perso neel. De actievoerders benadruk ken dat ook zij slachtoffers zijn van het slechte beleid bij de NS. Zij beschikken niet over de mid delen om treinen op tijd te laten rijden en de veiligheid te verbe teren en worden daardoor zelf ook, soms zelfs letterlijk, het slachtoffer van de slechte be drijfsvoering bij de NS. Omdat de CAO-onderhandelingen tus sen de NS-directie en de vakbon den ook nog eens vast dreigen te lopen, wilden de actievoerders het personeel een hart onder de riem steken. 'We hadden taai taai meegenomen voor de conduc teurs en de machinisten en dat vonden ze erg leuk. Het was wel een stunt om door die mensen massa's bij de conducteurs te ko men, maar ze waren blij om eens iets leuks te horen en niet alleen gemopper van reizigers waar ze toch niets aan konden doen' ver telt Edith Kuitert. Met de twee daagse actie zit het werk voor de SP in Schiedam er voorlopig op. De actie op internet loopt voor lopig nog door. Girls Next Door SCHIEDAM - De scheiding tus sen de verschillende technieken en disciplines in de kunst worden he lemaal losgelaten tijdens de expo sitie 'REPRO?' van 300procent kunstgalerie. In vroeger tijden wer den schilders hoger ingeschat dan kunstenaars die grafische repro ductietechnieken gebruikten, want op schilderijen zag je tenminste het handschrift van de kunstenaar. Tijdens de expositie 'REPRO?' presenteert 300procent kunstgale rie werken van kunstenaars die zich niets meer van de scheidingen van disciplines aantrekken. In de werken van Astrid Moors, Jorg Sengers en Oberon Kok (winnaar van de Minervaprijs) lopen schil derkunst en grafische techniek naadloos in elkaar over. De gren zen van beide technieken lijken vervagen zodat de vraag rijst 'Waar eindigt het unieke product en waar begint de reproductie?'. SCHIEDAM - Vanaf maandag start in De Blauwe Brug de inschrij ving voor het nieuwe seizoen van Theater Femus. Er gaat weer veel gebeuren het komende jaar. Als eerste op de agenda is het Femus Fes tival. Kinderen van zes tot en met twaalf jaar kunnen op vrijdag acht november hun eigen toneelstuk, lied of dans laten zien aan het publiek en de jury. In januari starten de overige projecten. Voor theaterliefhebbers zijn op dinsdag en donderdag de toneelcursussen in diverse leeftijdsgroepen. In vijftien weken tijd worden veel theatervaardigheden aan het licht gebracht en gewerkt aan een presentatie voor publiek. De kosten hier voor zijn 50 euro. De leeftijdsgroepen bestaan uit 7 tot en met 9 jaar, 12 tot en met 15 jaar (dinsdag) en volwassenen (donderdag). Na het succes van vorig jaar gaat er op woensdagmiddag weer gere peteerd worden voor de musical. Van 16.00 uur tot 19.00 uur kunnen kinderen van 10, 11 en 12 jaar hard werken aan de zang, dans en het acteerwerk van de musical, die twintig weken later, in juni, op de büh ne zal schitteren. Deelname aan dit project kost 75 euro. Betaling kan in termijnen. Vanaf januari gaat ook de nieuwe website van Theater Femus de lucht in. Op www.theaterfemus.nl kan iedereen vinden wat er te doen is, fo to's bekijken, meningen geven, informatie vinden en kletsen met an dere Femus-spelers. Femus telt dit jaar achthonderd spelers. Meer informatie is te verkrijgen bij Renske Verbeek op De Blauwe Brug, Bachplein 590. Telefoonnummer 010 - 247 04 64 of via e-mail: renske.verbeek@welzijnschiedam.nl. SCHIEDAM - De Schooltour02 gaat de komende maand eindelijk van start. Concertorganisator Rent-a-Rock gaf begin september al een voorproefje in de Blauwe Brug met de bands Resistor, Simpletons en de winnaar van de Schiedamse Grote Prijs Placemat. Eén datum in de tour is inmiddels bekend; op 15 november zullen de bands optreden op de school van Resistor, het Stedelijk Gymnasium. Tijdens het optreden in de Blauwe Brug kon iedereen alvast kennis maken met de bands en het speciale decor van Rent-a-Rock. De op tredens op de scholen zijn alleen bedoeld voor de leerlingen van de school zelf. Het idee van de Schooltour02 is afkomstig van een groep jonge Schiedammers, die samen concertorganisator Rent-a-Rock vor men. De jongeren wilden het 'bandklimaat' in Schiedam een oppep per geven. Schiedamse bands moesten maar eens de kans krijgen om in een professioneel decor op te treden zoals dat tijdens concerten in bijvoorbeeld Ahoy te zien is. Ruim een jaar werkten de jongeren aan een goed uitgekiend decor compleet met televisieschermen en een se- mi-professionele lichtshow. Het is nu de bedoeling dat alledrie de scholen van de bands -Spie- ringshoek, het Stedelijk Gymnasium en Scholengemeenschap Schra- velant- worden aangedaan. De data van de andere optredens hoopt Rent-a-Rock halverwege november bekend te kunnen maken. Je kan vaak ergens komen en dingen niet zien, simpel omdat je ze niet kan zien. Maar buiten dat de herfst hele mooie kleuren heeft, zijn er ook andere leuke dingen. Bijvoorbeeld datje ineens een heel ver uit zicht hebt. Zo ook die avond. Rustig zat ik een beetje met deze toetsen te spelen totdat het allemaal wat ging vervelen. De herrie van de storm maakte ook dat ik mij ongemakkelijk voelde. Ja, ik ben zo'n natuurmens die het met stormachtig weer slecht naar zijn zin heeft. Ik word dan als de storm zelf, depressief en onrustig. Maar wat zag ik toen de wind de bladeren van de bomen had afge rukt? Een maan, nee geen volle maan, geen halve maan. Een hele nieuwe vorm die ik nog nooit gezien had. Zou dat door die wind ko men, dacht ik. Ne dat kan nie! Weet je wat, ik bel een kennis op of zij die maan daar ook kunnen zien. Ik werd voor gek uitgemaakt, maar ik vertelde waar ze moesten kijken. Niets te zien. Misschien staat die maan wel te laag voor ons om te zien. Ik weer uitleggen, nee hoor niets. Wacht ik bel naar mijn ouders. Weer datzelfde verhaal. Mijn moeder stuurt mijn vader naar de andere kant van het huis. Ik vertel hoe en waar het is te zien. Het lijkt op een lichtbak die je in de keuken hebt. Mijn moeder schreeuwt het door naar de uitkijkpost. Niets, helemaal niets. Als de storm is bedaard en mijn gestel ook, denk ik dan maar, ga ik weer zitten achter mijn toetsenbord. Weer zie ik die nieuwe maan, nu is er iets meer licht. Dan zie ik wat mijn nieuwe maan is. Een rechthoekige reclame lichtbalk bovenin een kraan. Geef mij maar volle melk! Hans Henrichs SCHIEDAM - Het Algemeen Toneel Overleg Schiedam (ATOS) geeft jongeren vanaf vijftien jaar de kans om te le ren acteren. In het voorjaar van 2003 organiseert ATOS daarom twee acteerworkshops onder leiding van Mart-Jan Zegers of Rob de Kuiper. Beide mannen zijn bekend van ELS ine. Mart-Jan Zegers is daarnaast docent aan de Ho geschool der Kunsten in Utrecht en de Haagsche Acteerstu- dio. Rob Kuiper is regisseur van OPPASSEN en winnaar van het Eenakter Festival Schiedam 2001. In totaal worden er in dit pilotproject drie workshops aangeboden. De eerste workshop, onder leiding van Arie de Mol (artistiek leider ELS ine. en docent Theateracademie Maastricht), heeft reeds plaatsgevon den. De tweede met Mart-Jan Zegers start in januari. De derde works hop onder leiding van Rob de Kuiper start in maart. Tijdens deze workshops, die op zes achtereenvolgende zaterdagen van 10.00 tot 16.00 uur aangeboden worden, leren de deelnemers de kunst van het acteren. Het uiteindelijke doel van deze korte cursussen is het samenstellen van een cast voor het 'Heyermans' Eenakter Festival dat volgend jaar op 4 oktober in het Theater aan de Schie zal plaatsvinden. Vanaf mei volgend jaar zal een geselcteerde groep acteurs zih bezighouden met de repetities voor dit festival. Aan iedere workshop kunnen maximaal twaalf deelnemers vanaf 15 jaar meedoen, maar er zijn nog enkele plekken vrij. Geïnteresseerden kunnen een formulier aanvragen bij Corine Standaart, secretaris van ATOS, op chmstandaart@schiedam.nl of via 246 54 68. Deelne mers betalen 50 euro voor de workshops. Meer informatie is te vin den op SCHIEDAM - Het Stadserfcom- plex was al redelijk goed be gaanbaar voor minder validen, maar met de extra aanpassingen die de gemeente de afgelopen dagen aanbracht, wordt het str aks nog makkelijker voor bij voorbeeld mensen in een rolstoel om het complex te betreden. De nieuwe voorzieningen be staan uit het aanbrengen van leu ningen op plaatsen met hoogte verschillen, steunbeugels in toi letten en het aanpassen van de hoogte van spiegels in toilet ruimten. Ook aan de buitenkant van het gebouw worden de nodige voor zieningen getroffen. De trappen zijn gisteren voorzien van witte noppen zodat slechtzienden de treden beter kunnen onderschei den. Gisteren werd ook meteen de hellingbaan voor rolstoelen aangepakt. Deze is minder stijl en halverwege is nu een 'rustpla- teau' gecreëerd. De gemeente verwacht dat de werkzaamheden aan de hellingsbaan vandaag af gerond kunnen worden. Voor rol stoelrijders is een alternatieve voorziening getroffen. In een later stadium zullen rond om het Stadskantoor een aantal voor minder validen gereser veerde parkeerplaatsen worden gerealiseerd. Daarnaast zullen de deurdrangers van het Theater aan de Schie worden aangepast. Met het aanbrengen van deze nieuwe voorzieningen zal het Stadskantoor ook voldoen aan criteria van de Nederlandse Fe deratie Gehandicapten Raad. Hierdoor komt het gebouw in aanmerking voor certificering in het kader van het Internationaal Toegankelijkheidssymbool aanvraag voor de ITS-certifice- te dienen, Dan moeten alle werk- (ITS). De gemeente hoopt de ring in het voorjaar van 2003 in zaamheden voltooid zijn. SCHIEDAM - Vermoedelijk door een georganiseerde bende benzinedieven is de afgelopen tijd in de regio herhaaldelijk benzine ge tankt met gestolen of ver valste Routexkaarten - een creditcard-service van BP. Ook een in Schiedam geves tigd garagebedrijf anex tankstation is een van de gedupeerden. Maar hier is de kans tot frauderen in middels aanzienlijk terug gebracht. De garagehouder was er per soonlijk meerdere malen getuige van hoe brutaal de kennelijk goed georganiseerde bende meestal na sluitingstijd te werk gaat. Nadat de tank van de auto vol is, gaat de kofferbak open en worden de zich daarin bevinden de jerrycans ook nog eens voor vele honderden euro's bijgevuld. Waarschijnlijk wordt de illegaal verkregen benzine al dan niet op bestelling doorverkocht aan der den. Elke ochtend bekijkt het perso neel van het pompstation de uit draai van de nachtelijke bezine- uitgifte en pas dan komt ook een Met een gestolen Routexkaart 'beroofdenbenzinedieven een garagehouder in Schiedam van honderden liters benzine frauduleuze en illegale aftap aan het licht. Met de gestolen Rou texkaarten tappen de dieven li ters benzine zonder hiervoor te betalen. Deze kaarten worden uitgegeven aan vaste BP-klanten en zijn alleen te gebruiken bij de aangesloten filialen. Vooral buiten sluitingstijd komt deze extra service goed van pas, omdat de klanten dan toch kun nen tanken en betalen dankzij het creditcardsysteem. Helaas zagen ook fraudeurs het voor deel van de kaart, zodat verschil lende pomphouders in het land nu 'beroofd' worden van hun benzine. De eigenaar van het gedupeerde Schiedamse bedrijf treedt overi gens niet graag naar buiten met zijn verhaal. Een eerder inter view leverde hem gedurende het weekeinde honderden telefoon tjes op van mensen, die hem al lerlei geavanceerde oplossingen wilden aanpraten tot de meest bi zarre redevoeringen over de oor zaken van de verloedering van de maatschappij. Aangifte doen bij de politie heeft volgens de ga ragehouder altijd zin, al had hij wel wat meer informatie over het verloop van de zaak verwacht. Enkele malen kon hij de door hem opgetekende kentekens aan de politie doorspelen, wat tot aanhouding en vasthouding van verdachten heeft geleid, maar meer kwam hierover niet naar buiten. Een spiksplinternieuw camerabewakingssysteem brengt hopelijk soelaas. Intussen is ook de software voor de creditcard- buitenpaal door de betrokken in stanties dusdanig aangepast dat er nog slechts voor luttele bedra gen per etmaal mee kan worden getankt. Daarmee lijkt de schade voor de garagebranche voorlopig in ieder geval aanzienlijk gereduceerd. Actie op station Schiedam Centrum tegen beleid NS Foto: RENT-A-ROCK Folo: ED DEWAERHEIJT Garagehouder neemt maatregelen tegen benzinedieven Foto: ED DEWAERHEIJT

Het Nieuwe Stadsblad | 2002 | | pagina 13