10 H k Rotterdamse dans in Tour de Dance in de Frank Boeijen, Sister Bliss en Prince tegelijk in Nighttown Topbasketbal van The Harlem Globetrotters in Ahoy' Bezoek aan het visserij museum en een High tea op de Vlaardingse Hoogstraat Vrijdag 1 november MUZIEK 1 20.30 Opera della Casa. Car- men?Carmen. U maakt niet alleen kennis met de personages uit de opera, maar ook met de personen achter de rollen. Aan beide kanten spelen thema's als liefde, haat, hartstocht en jaloezie een belang rijke rol. En natuurlijk hoort u her kenbare hoogtepunten als Toread or, Habanera en Seqquidilla. Theater De Schuurkerk, Maas sluis. 20.15 John Buijsman. Le Freak. Theater Twee Hondjes, Hellevoet- sluis. THEATER 20.15 Dilemma. Kris Niklison Theatre Company. Reprise. 'Di lemma' gaat over het voelt om overrompeld te worden door een onverwachte liefde. Hoog in de trapezes en touwen, of op de bank met pizza en cola zijn Kris Niklis on en Monica Alia het ene mo ment wild, uitbundig en humoris tisch en het volgende moment te der, ingetogen en bloedserieus. Cultureel Centrum De Stoep, Spij- kenisse. 20.30 Teer. Droog Brood. Stadsge hoorzaal, Vlaardingen. 20.15 Hetty Heyting. Ik lijk wel gek. Ze komt met een aantal kleur rijke types. Diverse vrouwen, mannen of kinderen spelen; ze doet het graag en switcht zonder hulpmiddelen van de een naar de ander. Haar liedjes en teksten zijn trefzeker en raak. Ik lijk wel gek is een turbulent feestje, waar de won derlijkste verhalen worden verzon nen waar je bij zit. SCC De Goote, Brielle. Zaterdag 2 november JEUGD 19.30 Loes Hegger. Zwembad. Vanaf 6 jaar. Klappertandend sta je aan de rand van het zwembad. Ga je de sprong in het dipe wagen, duif je kopje onder of blijf je op het droge luchthappen? Cultureel Centrum De Stoep, Spijkenisse. MUZIEK 20.15 Magna Carta. Seasons in the Tide. Een wereld bekende folk groep. Mooie akoestische gitaren, fantastische stemmen en prachtige songs. SCC De Goote, Brielle. 20.15 Mylene d'ANjou. Tijgerin op sloffen. Theater Twee Hondjes, Hellevoetsluis. THEATER 13.45 Irish Musical Festival. Di verse artiesten. Stadsgehoorzaal, Vlaardingen. 20.30 John Buijsman. Theater De Schuurkerk, Maassluis. 20.15 Shaolin Monniken. The mystery and magic of The Shaolin Monks of China. De monniken zijn mystieke religieuze krijgers die geweldloosheid prediken, waarbij ze gebruikmaken van de geweldloze Kung Fu. Theater Het Kruispunt, Barendrecht. Zondag 3 november JEUGD 14.00 Unieke Zaken. Puzzel. Van af 4 jaar. Cultureel Centrum De Stoep, Spijkenisse. MUZIEK 12.00 Herfstconcert. Meesterlijke melodieën. Theater Twee Hondjes, Hellevoetsluis. THEATER 12.45 Irish Musical Festival. Di verse artiesten. Stadsgehoorzaal, Vlaardingen. Dinsdag 5 november THEATER 20.15 Comedytrain. Comedytrain is stand-up een soort jazz: je hebt een schema en daarop ga je impro viseren. Cultureel Centrum De Stoep, Spijkenisse. Woensdag 6 november MUZIEK 12.45 Rickshaw Chase. Keep Safe Distance. Samenwerking van Bhe- dam en de jonge Indiase percus sionisten Manjunath en Udayraj. Cultureel Centrum De Stoep, Spij kenisse. Donderdag 7 november MUZIEK 20.00 Sinatra, that's life. Stadsge hoorzaal, Vlaardingen. THEATER 20.15 Zep. Popcorn. In het toneel stuk staat Bruce, die films maakt over moordenaars maakt centraal. Wanneer hij van de Oscaruitrei king naar zijn huis terugkeert, wordt hij opgewacht door Wayne en Scout, het meest gezochte moordenaarsduo van Amerika. Theater Het Kruispunt, Baren drecht. Met de familietragedies Portia Coughlan Katten- moeras introduceert het ro theater de jonge Ierse au teur Marina Carr in Neder land. In beide stukken be schrijft Carr in een lyrische en rauwe taal een bekrom pen dorpsgemeenschap waarin een jonge vrouw vecht tegen een haar ver stikkende omgeving. In re gie van Alize Zandwijk gaan deze aangrijpende verhalen door merg en been. Portia Coughlan Kattenmoeras zijn als dub- belvoorstelling van 29 okto ber tot 9 november steeds samen op een dag of op twee opeenvolgende avon den te zien in het eigen ro theater aan de William Boothlaan. Op de zaterda gen 9 november en 7 de cember serveert het ro in de pauze tussen beide voor stellingen bovendien een Ierse plattelandsmaaltijd. Portia Coughlan speelt op het Ierse platteland. Achtervolgd door de geest van haar jong over leden tweelingbroer probeert Portia zich staande te houden. Het geheim dat ze met hem deel de, hangt als een schaduw over haar bestaan. Ze is niet in staat liefde te voelen voor haar echt genoot en vertrouwt zichzelf niet met de zorg voor haar kinderen. Op haar dertigste verjaardag komt het tot een noodlottige con frontatie met haar familie. Kattenmoeras is een modern Medeaverhaal dat zich afspeelt bij een klein dorp in een kaal moerasgebied. Hester Swane houdt nog steeds van de man die haar verlaten heeft. Wanneer hij wil gaan trouwen met een andere vrouw, probeert hij Hester het huis uit te zetten en hun dochter van haar af te nemen. Na een hi larisch huwelijksfeest stevent het stuk af op een tragische finale. Hesters wraak is even wanhopig als verschrikkelijk. Provocerende teksten Marina Carr (1964) wordt vaak in één adem genoemd met gene ratiegenoten als Irvine Welsh, Sarah Kane en Mark Ravenhill, die eind jaren negentig furore maakten met hun provocerende teksten over seks, geweld en de uitzichtloosheid van het bestaan. Marina Carr onderscheidt zich van hen doordat haar stukken zich op het platteland afspelen en niet in een stedelijke context. In het leven van buitenstaanders als Portia en Hester, zijn de ge sloten sociale gemeenschap en dwingende bloedbanden bepa lend voor de loop van de gebeur tenissen. Beide vrouwen zijn op tragische wijze getekend door een groot gemis; Portia's dode tweelingbroer blijft haar achter volgen, Hester in Kattenmoeras komt niet los van haar verdwe nen moeder en is bang dat haar dochtertje hetzelfde lot te wach ten staat. Marina Carr verbindt de realiteit met het mythische; de geesten van overledenen maken deel uit van het leven. De aanwe zigheid van het bovennatuurlijke en het allesvernietigende noodlot geven Carrs stukken de kracht van een Griekse tragedie. Portia Coughlan en Kattenmoe ras, regie Alize Zandwijk. Met o.a. Sanneke Bos, Mare De Cor- te, Herman Gilis, Paul R. Kooij, Eelco Smits, Fania Sorel, Tom Van Bauwel, Anneke Blok, Goe ie Derick, Ditha van der Linden, Rogier Philipoom, Sylvia Poorta en Jack Wouterse. Voor meer in formatie: www.rotheater.nl. door DICK SNIJDERS Het publiek in Ahoy' blijft in ieder geval een namaak- optreden van Sophie Ellis Baxtor bespaard. Bij de Rotterdamse première van 'Holiday on Ice In Con cert' staan wel gastoptre dens van Carel Kraayenhof en Petra Berger op het pro gramma. Maar belangrij ker voor het succes is de kwaliteit van de vaste band, waarmee voor het eerst live muziek met de schaatsshow wordt gecom bineerd. Internationaal heeft de show die van 13 tot en met 17 november in Ahoy' te zien is al heel wat successen gekend. Als publieks trekkers zijn daarbij verschillen de grootheden uit de populaire en lichtklassieke muziek op het ijs verschenen. Voor de Neder landse première in Amsterdam moest het optreden van Sophie Ellis Baxtor naast Leo Sayer, Carel Kraayenhof en Petra Ber ger het absolute hoogtepunt van de show worden. Hoewel 'live on ice' aangekondigd, bleek al bij de eerste klanken op uiterst pijnlijke wijze dat een ongeïns pireerde playbackshow werd voorgeschoteld. Als uit de gastoptredens al hoogtepunten geselecteerd moe ten worden, waren het zeker die van de Nederlandse artiesten. Het 'Adios Nonino' van Carel Kraayenhof blijkt ook zonder huwelijk van Willem-Alexander en Maxima velen te ontroeren. Het optreden van Petra Berger met 'Terra Promessa' was voor velen een verrassing, die voor 13 november in Ahoy' nog veel meer goeds voorspelt. 300 miljoenste bezoeker Tijdens 'In Concert' worden de verrichtingen op het ijs gecom bineerd met live muziek. Of misschien is het eigenlijk an dersom. In het jaar dat de 300 miljoenste bezoeker van de ijs- show wordt verwacht is muziek uit alle windstreken in feite het uitgangspunt. Een uitstekende band, die eigenlijk helemaal geen gastoptredens nodig heeft, vertolkt daarbij vooral bekende klanken uit de muziekgeschie denis. Met ingang van de Neder landse shows is de uit de musi cals Rex en Titanic bekende Saskia Schafer zangeres van de achtkoppige band van geschool de muzikanten. De stem van de in Jamaica geboren Michael Harris is daarbij in belangrijke mate bepalend voor de klank kleur van de band. In de Heine- ken Music Hall in Amsterdam was slechts plaats voor een erg kleine ijsvloer. Duidelijk was daardoor dat de schaatsers niet altijd goed uit de voeten konden. In Ahoy' kan dat alleen maar be ter worden. Terugdenkend aan de Amsterdamse première blijft naast de muziek een beeld van een -overigens uitstekend- acro batisch optreden en de spectacu laire sprongen van een tweetal skaters op een halfpipe. Voor de schaatsers mag het een uitda ging heten daar in Rotterdam verandering in te brengen. Toegangsprijzen lopen uiteen van 15 tot 34 euro voor vol wassenen, 10 tot 29 euro voor kinderen tot 16 jaar en 12 tot 31 euro voor 65-plussers. Re serveren kan via 0900- 3003000 of www.holidayoni- ce.com Maarten van der Jagt en Eis Neijts Voor wie zich in de historie van de Vlaardingse visserij wil verdiepen is een bezoek aan het visserij museum in Vlaardingen een must. Een bezoek aan de thee en kof- fieschenkerij de Zeeman zijn een "heerlijke zoete afslui ter". Het Visserijmuseum werd in 1962 opgericht in een tijd toen de actie ve visserij in Vlaardingen duide lijk op zijn retour was. Terwijl de ze stad gedurende eeuwen de grootste vissersplaats van Neder land was, bleven er sinds die tijd slechts stille getuigen van dit roemrijke verleden over. Het zijn echter deze stille getuigen die Vlaardingen nu meer dan ooit kleur en identiteit geven. Reders panden en pakhuizen, boetzolders en lijnbaan, Oude Haven en Ko ningin Wilhelminahaven, Vissers monument en Visserijmuseum maken duidelijk waar de wortels van de stad liggen en bepalen nu nog steeds de layout van de mo derne gemeente.Het Visserijmu seum laat zien hoe Vlaardingen temidden van de andere visserij plaatsen functioneerde. In het eni ge museum in Nederland dat ge heel gewijd is aan het roemruchte visserijverleden, ooit één van de bronnen van de Gouden Eeuw, vindt u uitleg in beeld, woord, geur en geluid.Het museum is in gedeeld in een aantal rubrieken. <wsaa/m I E N S anaess* INDEPENDENT INDEX 'Vangsttechnieken' laat zien met welke type schepen welke soort visserij en met welk vistuig werd bedreven. Eén van de grootste en best gesorteerde collectie scheepsmodellen van de visserij van Nederland bevindt zich hier. Jarenlang verzamelbeleid, onder meer door het gericht opdracht geven voor vervaardiging, heeft geresulteerd in een miniatuur schatkamer. De aquaria laten de verschillende soorten vissen en andere zeedieren zien die in de Noordzee leven. Het door middel van een ingenieus zuiverings- en koelsysteem beheerste zoute wa ter maakt dat deze dieren zich hier prima thuisvoelen.Ook de vishan del wordt belicht. Een nagebouw de visafslag met het uit het Vlaar dingse afslagkantoor afkomstige interieur, de viswinkels en de be kende 'haringkroon', die bij aan komst van de nieuwe haring werd uitgehangen, laten het belang van dit aspect van het proces zien. De visserswinkel toont hoe rond 1900 de zeeman aan zijn goederen kwam. Tegenwoordig wordt van uit deze zeemanswinkel ouder wets snoep verkocht. Het reder kantoor laat de sociale verschei denheid in vroeger tijden zien, welk verschil ook in de vaak uit bundige Vlaardingse klederdracht tot uitdrukking komt. High te- aVoor wie de innerlijke mens wil versterken na een bezoek aan het visserijmuseum is de koffie en theeschenkerij "De Zeeman" de uitgelezen plek.(let wel op zondag gesloten!) Iedere Vlaardinger kent het historische pand met het win keltje "De Zeemari'op de hoek van Hoogstraat en Vrouwensteeg. Ooit was dit een winkel waar Vlaardingse boeren en vissers hun spullen kochten. De oude tabaks winkel aan de voorzijde van het pand is al sinds 1934 vrijwel on veranderd gebleven. Tot dat jaar was het pand het woonhuis van gegoede burgers met als laatste de eigenaar van een fabriek van ta bak, koffie en thee genaamd "De Zeeman". In 1934 werd een deel van het woonhuis als winkel inge richt en sindsdien is er in het win kelgedeelte nauwelijks iets veran derd. De tabakspotten en de origi nele tinnen toonbankaansteker maken het tot een klein museum. Grappig zijn ook de oude recla meborden met de voor ons crypti sche teksten als: A. van der Windt,s BZK is je pruimtabak! Waarbij de letters BZK staan voor Bijzonder Zoete Kauwtabak. De gezellige theesalon aan de achter zijde heeft een serre met rieten stoelen en een mooie tuin met wijnranken. 'De heerlijke scones, peren-gember- of lemoncurd taart worden door eigenaresse Mietje Stigter zelf gebakken. 'Alles voor een gezellige thee sessie is hier aanwezig. Zo vind je hier ook ein delijk eens de echte clotted cream waarmee je de scones met jam eet. Gerechten van de lunchkaart wor den alleen tussen 12.00-14.00 ge serveerd. Voor een high tea is re serveren gewenst! VisserijmuseumWesthavenkade 53/543131 AG Vlaardingen.Het museum is gelegen in het histo rische centrum van Vlaardingen aan de Oude Haven. Dinsdag tot en met vrijdag van 10.00 tot 17.00 uur en in hgt weekend van 12.00 tot 17.00 uur.Zeeman, kof fie- en theeschenkerij Hoog straat 205, VlaardingenTelefoon (010) 434 38 85keuken open di- za 09.30-18.00 lunchkaart 12.00-14.00 Het wordt zaterdag 2 november een drukke avond in het Rotterdamse Nighttown. Allereerst is daar een optreden van Frank Boeijen (aanvang 20.00 uur) in de grote zaal. Vervolgens komt Sister Bliss van Faithless een DJ-set ver zorgen (23.30 uur), waarna als klap op de vuurpijl nie mand minder dan Prince een nachtelijk concert (aanvang onbekend) zal geven. Wat is een mens zonder twijfel, wat is een man zonder angst, luiden de eerste woorden op Heden, de nieuwe CD van Frank Boeijen. Even verderop: misschien heb ik mijn hoofd gestoten aan de werkelijk heid. En op het eind: dromen van de toekomst doet toch geen pijn. In een notendop de klassieke Boe- ijen-thema's die meteen duidelijk maken dat Heden een nieuwe stap is op de weg die de Nijmegenaar in 1978 met Boeijen-Pennings in sloeg en welke hij gedurende de jaren met de Frank Boeijen Groep en later solo verder exploreerde. Twaalf zorgvuldig gecomponeer de en vormgegeven liedjes over verlangen en onzekerheid, over dichtbij en veraf, over leven en het einde daarvan. Tijdens het concert in Nighttown zal Boeijen overi gens kiezen voor een mix van oud en nieuw repertoire. Na de zanger van het betere Nederlandstalige lied zal Sister Bliss van Faithless in samenwerking met onder anderen het Rotterdamse DJ-ta- lent Benny Rodrigues en DJ Emjay Cross de zaal opwarmen voor His Royal Badness, oftewel Prince. De grote, kleine man uit Minne apolis zal ergens in de nacht met zijn voltallige band - The New Po wer Generation - in Nighttown aantreden. Het concert vormt de af sluiting van zijn Europese tournee en is vooral bedoeld voor de meest fanatieke Prince-fans. Het merendeel van de kaarten is dan ook gere serveerd voor de Prince-fanclub. Voor meer informatie over de con certen zie www.nighttown.nl De wereldberoemde Harlem Globetrotters, de 'topentertainment basketballshow' uit de USA, geven op maandag 4 en dinsdag 5 no vember 2 shows in Rotterdam en Amsterdam. Lezers van de Ha venloods kunnen het spektakel in het Rotterdamse Ahoy' - op 4 november - bijwonen met een fikse korting. Zie ook bon elders in deze krant. Het meest gerenommeerde basketbal spektakel ter wereld komt dus wederom naar Nederland. The Harlem Globetrotters waren de laatste keren al weken van tevoren uitverkocht. Veel belangstellenden waren te laat voor een kaartje. Nu is er een nieuwe kans om deze 2 uur du rende show te bezoeken. Beide shows worden voorafgegaan door een flitsend opreden van een keur aan Nederlandse artiesten: Gerard Jo ling, Jody Bernall, Wolter Kroes, Grad Damen, De Havenzangers en Corrie Konings zorgen ervoor dat het vanaf de eerste minuut een fees telijke show zal zijn. En ook in de pauze zorgen zij voor de nodige muzikale sfeer. Kaarten zijn verkrijgbaar via www.ticketbox.nl en in de meer dan 1000 voorverkoopadressen van de Staatsloterij. Voor meer in formatie: www.harlemglobetrotters.nl. Maandag 4 november vindt in het Isala Theater in Ca- pelle aan den IJssel de allereerste Tour de Dance plaats. Tour de Dance is een avondvullend dansprogramma van vier Rotterdamse dansgezelschappen, dat als inleiding dient tot de afzonderlijke voorstellingen van elk gezel schap. Tour de Dance is een initiatief van een regio-overleg van de theaters in Rotterdam Rijnmond (ART) i.s.m. de Rotterdamse dansgezel schappen. Het Isala theater in Capelle a/d IJssel is het eerste theater dat deze nieuwe samenwerking in praktijk brengt. Het is de bedoe ling dat Tour de Dance jaarlijks terugkeert in de samenwerkende re giotheaters waaronder Spijkenisse en Schiedam. Het publiek van deze theaters wordt op deze manier tegen minimale kosten gesti muleerd kennis te nemen van de moderne dans. Tijdens de intro ductieavond op vier november zijn delen uit het werk van vier Rot terdamse dansgezelschappen te zien: Scapino Ballet Rotterdam, Conny Janssen Danst, Dance Works Rotterdam en Piet Rogie Company. De avond wordt gepresenteerd door danscriticus Martin Bijkerk van het Parool. Martin Bijkerk zal voorafgaand aan de stuk ken iets over de gezelschappen vertellen en de verschillen in de di verse dansstijlen uitleggen. Vervolgens kan het publiek zelf zien waarom elke groep haar eigen karakter heeft. Het publiek is van harte welkom na afloop van de voorstelling in de foyer met de dansers en choreografen in gesprek te gaan over wat zij hebben gezien en hoe ze de voorstelling hebben ervaren. Tijdens deze avond kan de serie Moderne Dans in het Isala Theater worden ge kocht. De serie moderne dans kost 50 euro en be staat uit vier voorstellin gen van de gezelschap pen die tijdens Tour de Dance te zien zijn. Bij aanschaf van de serie wordt de entree voor de ze bijzondere avond (van slechts 10 euro) ge retourneerd. Tour de Dance, aan vang 20.15 uur, Isala Theater (grote zaal), Stadsplein 5, Capelle a/d IJssel, reserveren: www.isalatheater.nl en 010-458 6400. Conny Janssen danst m Muziek lijkt belangrijker dan schaatsen bij 'In Concert' foto: ED DEWAERHEIJT

Het Nieuwe Stadsblad | 2002 | | pagina 17