WERELDHAVEN ROTTERDAM Shortsea vervoer nog vrij onbekend Lezersvoordeel Lezersvoordeel i Pendelen tussen Rotterdam en Europese havens Er op uit in 't «ifooii? Doen? 2 euro korti Marco Bakker The Novelty Sound Orchestra Doe mee en maak je eigen pop!! L Uniek boekje "Wandelroutes Zuid-Holland" Zondagochtendconcerten 1 euro korting (normale prijs 5,50) 28CT-5 Redactie: Roger Huys Na het goederentransport per (binnenvaart)schip, vracht auto en het spoor geldt de shortsea (korte of kustvaart) als één van de minst bekende middelen van vervoer. Onder het motto "filevrij over zee" een alternatief voor het transport over de weg. Vooral vanuit Groningen en Friesland werd in de periode 1945 - 1970 de kustvaart beoe fend. Het was een pijler waarop de Nederlandse koopvaardij groot werd. In de vijftiger jaren van de vorige eeuw liepen veel van deze schepen van de hel ling. Bestemd voor de handels vaart van deur tot deur, met schepen van maximaal 500 ton. Die kleine, maar vaak zo fraaie vrachtvaardertjes van destijds hebben inmiddels plaats gemaakt voor strak gelijnde en aanzienlijk grotere schepen van de shortsea. Het Gemeentelijk Havenbedrijf Rotterdam heeft het belang van deze transportmogelijkheid al vroeg ingezien. In 1996 werd in de Prinses Beatrixhaven in het Eemhavengebied begonnen met een aparte terminal voor de shortsea. Genaamd Rotterdam Shortsea Terminal RST De goederen komen vaak in hele grote hoeveelheden aan in de wereldhaven. Om in delen met de shortsea schepen verder ver voerd te worden. Het laden en lossen van die delen wordt gro tendeels op RST gedaan. Rotterdam is hierin een transito (doorvoer) haven. Natuurlijk komen er ook producten vanuit de andere landen naar Rotterdam. Gebouwd voor speciaal vervoer Waren het vroeger alles ver voerders, multipurpose ships, tegenwoordig zijn veel shortsea schepen gebouwd voor speciaal vervoer. Veel wordt met contai ners getransporteerd. De sche pen waarmee langs de kusten wordt gevaren kunnen 250 tot 1100 TEU (20-voet containers) meenemen. Ook gaan er goede ren/containers op trailers mee, die in en uit het schip gereden worden. Het zogenaamde roll on - roll off vervoer. Er wordt met speciale kruiplijn coasters gevaren tussen de Duitse Rijnhavens. Zoals van Duisburg met staalplaten naar de Engelse havens aan de rivier de Humber. Met turf en veen producten uit het Oostzeegebied voor de Nederlandse tuinbouw. Veel havens dieper in het binnenland, zoals langs de Rijn in Duitsland, zijn ook bereik baar voor deze categorie sche pen. De feeder schepen voor het vervoer van boxen of dozen - zoals de containers ook wel worden genoemd - zijn de laat ste jaren ook weer gegroeid. Dit komt mede door de aanpassin gen, die in de diverse kleinere zeehavens zijn aangebracht. Waren zo'n tien jaar terug voor al feeders in gebruik van 250 tot 450 TEU, nu kom je ze regel matig tegen met een laadvermo gen van 1.000 TEU. Diverse rederijen hebben vanuit Rotterdam feeder/shortsea diensten (zie grafiek) Naar havens vanaf Skandinavië en Oostzee landen, de Noordzee en Ierse Zee tot achter in de Middellandse Zee plus de westelijke Zwarte Zee havens en Noord West Afrika. Waarbij ook de Canarische en Kaapverdische eilanden worden gerekend. De shortsea ver voerder biedt daarbij vaak geïntegreerd huis aan huis vervoer aan. Dat wil zeggen dat je goederen bij je bedrijf opgehaald worden. Vervolgens per schip vervoerd worden. Om daarna op transport te gaan naar je klant. Zeker op de as Nederland - Engeland gebeurt dit veel. Met de komst van de grote con tainerschepen (5.500/8.000 TEU) die maar een beperkt aantal grote havens met grotere diepgang kunnen aandoen, is de reefer in de shortsea binnen gevaren. Dit is een speciaal type zeeschip, dat meestal enkele honderden tot zo'n 1.000 TEU kan hebben. Ze pendelen heen en weer tussen een mainport (b.v. Rotterdam) en de havens rond de Noord- en Oostzee Golf van Biscaye en de Middellandse Zee. Een groot containerschip maakt een stop en lost ook de containers bestemd voor kleinere zee havens en/of waar kleinere hoe veelheden voor bestemd zijn. Het is dan goedkoper om het laatste deel van de reis van een container met een feeder uit te laten voeren, dan doorvaren en in de volgende haven weer alle handelingen van aan- en afme ren te moeten uitvoeren. Stukje geschiedenis De kustvaart is een zeer oud beroep, dat al door tal van vol keren bedreven werd lang voor onze jaartelling begon. Vooral in de Middellandse Zee met de vele natuurlijke havens en hoogontwikkelde rijken van Egyptenaren, Grieken, Romeinen en Phoeniciërs. Een levendige kustvaart, zoals trou wens ook de vaart tussen deze landen onderling een grote vlucht genomen had. Terwijl de vroeg Hollandse vrachtvaart in Europa eigenlijk ook kustvaart was, met het verschil dat de Hollanders de transportkar weitjes tussen hun eigen havens voor de verschillende landen opknapten. Vanuit Antwerpen was een rijke traditie met de korte vaart op Engeland, Maar ook Nederland heeft altijd veel werk gehad aan en in deze trampvaart. Hout uit Skandinavië, koeien naar Ierland, wol uit Schotland, kolen naar Engeland, wijn uit Frankrijk, turf naar Noord- Duitsland, erts uit Spanje en zout uit Portugal. In de kleinste kusthavens kwam je ze tegen op zoek naar vracht of voor het lossen van lading. Meestal was dat seizoengebonden en wist men wanneer er in bepaalde havens ladingaanbod was. Veel Wereldhaven Rotterdam is een wekelijkse rubriek in samen werking met het Gemeentelijk Havenbedrijf Rotterdam en Stads Radio Rotterdam. kustvaartschepen kwamen uit Groningen. Ook de schippers, die het vak leerden met de vaart op Noord-Duitsland, Skandinavië en de Oostzee lan den. De laatste twintig/dertig jaar van de vorige eeuw is de kust- vaart/shortsea vloot sterk gemoderniseerd en hebben de havens speciale faciliteiten voor deze schepen. Vee! is ver anderd en andere situaties zijn aangepast. Vanaf 1950 worden de scheepsmotoren steeds krachtiger en neemt daarmee de vaarsnelheid toe. Een belangrijk pluspunt in de toene mende onderlinge concurrentie binnen de kustvaart. Rottemeren Zevenhuizen Genieten op zondag 10 november van een heer lijke wandeltocht georganiseerd door Groenservice Zuid-Holland en Wegener Huis- aan-huiskranten. Er is een wandelroute voor 10 en 5 km. Nieuw dit jaar is de wandeling van 15 km. Voor de kinderen is er aan de route van 5 km een puzzeltocht verbonden. Startpunt: Café Restaurant De Roerdomp, Tweemanspolder 12, Zevenhuizen ZH. N219 naar Zevenhuizen. In het dorp Zevenhuizen recreatie gebied Rottemeren volgen. Einde doodlopende weg parkeren. Openbaar vervoer: geen Start: tussen 11.00 uur en 15.00 uur op eigen gelegenheid. Om 14.00 uur begint een excursie o.l.v. een gids. Kosten: 1 euro p.p. en 0,50 euro voor kinderen t/m 12 jaar O /fT Informatie: wandelingen en aanvraag folder: 010-2981010 Zondag 10 november 2002 Begeleid door The Novelty Sound Orchestra zingt bariton Marco Bakker deze ochtend Broadway melodieën.. Bekend is Marco door zijn vele radio- en televisieoptredens en de Silvester Nieuwjaarsconcerten en ook is hij actief bij 'De 3 baritons' waarin hij optreedt samen met Henk Poort en Ernst Daniël Smid. The Novelty Sound Orchestra -een ensemble van koperblazers- staat onder leiding van Pieter den Dolder. Het orkest werd in 1982 opgericht en blinkt uit in het inspelen op de individuele wensen van de artiest. Presentatie: Gerard Cox Inloopmuziek en begeleiding: Bert Nicodem Zondag 17 nov. Meezingconcert Zondag 24 nov. Joke Bruijs en The Midland Big Band Zondag 01 dec. Weerzien met Indië, Wieteke van Dort Zondag 08 dec. 300e concert met Wibi Soerjadi Zondag 15 dec. Laura Fygi in concert Zondag 22 dec. White Christmas UITVERKOCHT! UJEgGDGr www.zondagochtendconcerten.nl DRUKKERIJ DOMSTAD De zondagochtend-concerten worden mede mogelijk gemaakt door: Wegener Huis-aan-huiskranten, Fondel, Van Antwerpen Cartonnage, Westermeijer Groep, Pickwick Tea, Drukkerij Domstad en organisatiebureau Hanson. De Doelen: open vanaf 9.45 u., zaai vanaf 10.30 u. Aanvang concert 11.00 uur Kaarten zijn verkrijgbaar a 9 euro, bij de kassa van de Doelen, Bureau Hanson, Straatweg 179, tel: 010-4225244 in Rotterdam en bij de kantoren van Wegener Huis-aan-huiskranten: Prins Hendrikkade 16, tel. 010-4699911 in Rotterdam, Fransenstraat 14 in Vlaardingen, Elementenweg 44 in Spijkenisse, Oostdijk 53 in Öud-Beijerland en Poldermolen 1 in Papendrecht. f. J |plf - Met korting naar 'De verwende god' Wat? Familievoorstelling 'De verwende god' door Peter Zegveld Waar? Theater Zuidplein, Zuidplein 60, Rotterdam Zaal en aanvang? Grote Zaal, 14.00 uur Normale entreeprijs? 8 euro Korting? 2 euro Reserveren? 010- 203 02 03 Max. 4 personen per bon, deze actie is niet geldig in combina tie met andere acties 'De verwende god' gaat over een klein meisje dat vanwege haar superformaat de baas wil zijn over haar vader en moeder. Haar ouders geven haar alles, zelfs als zij dit niet verdient. Op een Alice-in- Wonderland-achtige wijze worden tijd en formaat door elkaar gehus seld en dromen komen tot leven. Het absurde ervan wordt op een bij zondere manier verbeeld. jt*'\ tegen inlevering van deze bon bij van het Theater Zuidplei (papa of /en mama mogen je helpen...) Maak zelf een pop. Kom met je pop naar het theater en win vrij kaarten voor een andere bijzondere jeugdtheatervoorstelling in Theater Zuidplein. De winnaar wordt na afloop van de voorstel- ÏT» het podium door Perer Zegveld bekend genr.ak, en me, foto geplaatst in de Theater Zuidplein-agenda van januari. Niéuw! Groenservice Zuid-Holland organiseert in samenwerking met Wegener Huis-aan-huiskranten al enige jaren wandelingen in verschillende natuur- en recreatiegebieden in Zuid-Holland. Misschien heeft u al eens meegewandeld met één van de natuurexcursies die 20 keer per jaar op zondag worden georga niseerd? De mooiste van deze wandelingen zijn nu gebundeld in het boekje "Wandelroutes in Zuid-Holland" met o.a. een prachtige wandeltocht in de Krimpenerwaard, Rottemeren, Midden-Delfland en Voorne Putten Rozenburg. Het wandelboekje is makkelijk en handzaam in gebruik door de vijf 'Z-cards'. Deze uitvouwbare kaartjes zijn zo groot als een creditkaart en makkelijk mee te nemen in broek- en jaszak of portemonnee. Op elke Z-eard staan vier prachtige wandelin gen (5 km en 10 km) in de mooiste gebieden van Zuid- Holland. f Exclusief voor de onze lezers: tegen inlevering van deze bon bij één van de kantoren van Wegener Huis-aan-huiskranten of VVV. Verkooppunten: Wegener Huis-aan-huiskranten: Prins Hendrikkade 16 in Rotterdam, Fransenstraat 14 in Vlaardingen, Elementenweg 44 in Spijkenisse, Poldermolen 1 in Papendrecht en Oostdijk 53 in Oud-Beijerland. De VVV's in Rotterdam, Maassluis, Vlaardingen, Schiedam, Naaldwijk, Dordrecht, Leerdam, Oud-Beijerland, Leiden, Gouda, Alphen aan de Rijn, Montfoort, Woerden, Schoonhoven, Haastrecht, Oudewater, Scheveningen, Den Haag, Oostvoorne, Brielle, Hellevoetsluis, Rockanje en Middelharnis. Op de Rotterdam Shortsea Terminal (RST) in het Eemhavengebied worden de shortsea schepen geladen en gelost. Vaak komen de goederen in hele grote schepen naar de wereldhaven om daarna weer met de kleinere shortsea schepen verder vervoerd te worden (transito). Shortsea (korte of kustvaart) is één van de minst bekende middelen van vervoer. Onder het motto "filevrij over zee" een alternatief voor het transport over de weg. Port of Rotterdam ujegenar huis-aan-hutskranten Lijndiensten Lijndiensten vanaf Nederlandse havens 174 containerdiensten 30 roll on roll off diensten 51 muftipurpose diensten 34 santóeders van groupagevervoer 17 aanbieders Van fankcontainervervoet www.drukdomstad.nl uiauiein Familievoorstelling vanaf 4 jaar zondag 1(1 november *7ujegener huls-aan-hulskrariten fotograaf: Gert Jan van Rooy 5^tiiegerier huts-aan4tüiskr anten

Het Nieuwe Stadsblad | 2002 | | pagina 11