Werken aan een goed en gevarieerd woonmilieu Schieveste veel meer dan vestigingsplaats voor bedrijven M w H Meer mensen aan het werk maatschappelijk actief et nieuwe college drukt JÊÈkn stemOTp op begi I DONDERDAG 7 NOVEMBER 2002 Kg kW PUBLICATIES GEMEENTE SCHIEDAM, WIEK Als wethouder voor onder meer stede lijke vernieuwing, volkshuisvesting en milieu zet Henk Jan Habermehl nadrukkelijk in op een goed en vooral gevarieerd woonmilieu, één van de strategische doelen in het collegewerk programma. De herstructurering van de wijken Nieuwland en Groenoord ziet hij daarbij als één van zijn belangrijkste opgaven. In beide wijken wordt, in nauw samenspel met woningcorporatie Woonplus, hard gewerkt aan een pakket van maatregelen waarmee deze wijken hun aantrekkelijk heid als woongebied moeten behouden of terugwinnen. Door sloop van flatblok- ken wordt ruimte gecreëerd voor de ont wikkeling van nieuwe, gevarieerde woningbouw, die wijkbewoners en men sen van daarbuiten meer keuzemogelijk heden bieden. In Groenoord zullen bin nenkort de eerste blokken worden ges loopt aan de Laan van Bol'Es, waarmee een start wordt gemaakt met het verwe zenlijken van de wijkontwikkelingsvisie. Voor beide wijken geldt dat met kracht wordt ingezet op het verbeteren van de sociale woonomgeving. Habermehl wil ook de particuliere woningverbetering met kracht ter hand nemen. Tijdig onderhoud is immers essentieel om het woon- en leefklimaat op peil te houden. Voor de wijken West, Oost en Zuid heeft Schiedam een nieuwe aanpak ontwikkeld waarmee binnenkort een groot aantal woningeigenaren in de gelegenheid wordt gesteld tegen een laag rentepercentage geld te lenen om hun woning te verbeteren. De verwachtingen van deze intensieve aanpak zijn hoogge spannen: Doelstelling is dat eind 2004 voor 2200 woningen een beschikking voor een onderhoudsplan is afgegeven, en voor 750 woningen een beschikking voor funderingsherstel. Ook op het gebied van sport en recreatie heeft Habermehl het nodige op de rails gezet. Hij zet fors in op het stimuleren van het sporten en het verbeteren ervan. Juist ook omdat sport een middel is om met elkaar en met de buurt in contact te komen. De bedoeling is o.a. om de deel name van kinderen aan sport te verho gen, de ieugdsport kwalitatief te verbete ren en de sociale cohesie en leefbaarheid College wil herstructureren van woonwijken, zoals Groenoord, voortvarend ter hand nemen. in wijken te bevorderen door middel van sport en sportieve activiteiten. Door een keten van logisch bij elkaar horende acti viteiten in de wijken, op scholen en in de sportverenigingen wordt geprobeerd deze doelen te bereiken. Tot slot, in het kader van het milieu, is één van zijn doelstellingen te komen tot ondergrondse afvalinzameling; de Schiedammer verdient immers een scho ne stad! Naast zijn wettelijke taken als burgemeester heeft Reinier Scheeres als coördine rend portefeuillehouder de ontwikkeling van Schieveste hoog op zijn lijstje staan. Schieveste is het gebied direct ten noorden van station Schiedam Centrum en ook het stationsplein wordt tot het project gerekend. In een jaar tijd is onder aanvoering van Scheeres een masterplan opgesteld voor de ontwikkeling van Schieveste als een nieuw stedelijk knooppunt in de zuidelij ke Randstad. Het plan is deze week uit gebreid gepresenteerd in het Fortis Theater aan de Schie. Naar verwachting wordt het masterplan Schieveste begin 2003 door de gemeenteraad vastgesteld. Schieveste is veel meer dan een aantrek kelijke vestigingsplaats voor nieuwe bedrijvigheid. Ook kantoren, detailhandel, onderwijs, hotel- en congresfaciliteiten en voorzieningen als gezondheidszorg, sport en kinderop vang kunnen in Schieveste een plek krij gen. De kantoren komen langs de A20 en het spoor. De binnenzijde heeft onder andere woningen, winkels en onderwijs voorzieningen. De gemeente wil van Schieveste een gebied maken, waar iedereen zich thuis voelt en graag komt. Een plaats voor ontmoetingen, ontspanning en entertain- Gemeentebericht /.Y/.\ Het college ove jpMMMPjWB i- ment. Maar ook een plaats voor onder wijs en werk, zowel voor hoger als lager opgeleiden. Daarmee is Schieveste een speerpunt van beleid in het collegewerk programma. Niet in de laatste plaats omdat de verwezenlijking van Schieveste wordt beschouwd als aanjager voor de versterking van de Schiedamse binnen stad. Het stationsplein krijgt daarbij gestalte als toegangspoort naar de stad. De eerste belangstellenden voor vesti ging op Schieveste zijn er al. De gemeente Schiedam wil Schieveste ont wikkelen in samenwerking met de gemeente Rotterdam. Een kwart van het Schieveste-gebied ligt op Rotterdams grondgebied en is thans in gebruik als volkstuinencomplex. De wijze van samenwerking tussen de beide gemeen ten wordt momenteel nader uitgewerkt. Het college ziet volop kansen voor een sociaal sterk Schiedam, zo valt in het Collegewerkprogramma te lezen. Volop uitdagingen dus voor wethou der Christine Lepidis, die in haar por tefeuille onder meer de onderwerpen sociale zaken, werkgelegenheid, wel zijn en onderwijs heeft. Heel belangrijk vindt zij de start, het komend jaar, van de ontwikkeling van een integraal, activerend werkgelegen heidsbeleid. Meer mensen aan het werk of maatschappelijk actiefis het devies. De gemeentelijke afdelingen die hieraan kunnen meehelpen, worden heringericht. Zo kan nog meer worden ingezet op 'uitstroom', waarmee wordt bedoeld dat meer mensen uitstromen vanuit een uit keringssituatie naar betaald werk. Immers het verrichten van betaald werk is het beste middel tegen armoede. Bovendien wordt geld gereserveerd voor een ver goeding aan gesubsidieerde instellingen die met WIW-krachten wei staat voor Wet Irischakelini Werkzoekenden.). Wethouc hecht grote waarde'aan de arbeid. Zij hoopt ook in d< nieuwe economische öntw: kunnen inzetten op het crc werkgelegenheid De wethouder wil een eval plaatsvinden van het minin wordt het geld dat bestem sen met een minimuminko Schieveste, bij station Schiedam Centrum, heeft alles in zich om een belangrijke impuls te geven aan de door het college beoogde krachtige stodseconomie. Het Schiedamse college van burgemeester en Wethouders bestaat uit (van links naar rechts op de foto): wethouder Henk Jan Habermehl (Gemeente Belangen Schiedam), gemeentesecretaris Piet Buytehr burgemeester Reinier Scheeres en de wethouders Ton de Swart (VVD), Theo UB. Schoenmakers (Leefbaar Schiedam) en Christine Lepidis (CDA). Bij de presentatie van haar eerste begroting laat het in april aangetreden colle ge van Burgemeester en Wethouders zich leiden door een gezond gevoel voor realiteitszin. Verantwoordelijk wethouder Ton de Swart - met onder meer financiën in zijn portefeuille - windt er geen doekjes om. "De boeken zien er ditmaal somberder uit dan de paar voorgaande jaren. Dat hangt samen met het feit dat we een tekort van vier miljoen euro op de begroting voor 2003 moesten zien weg te werken. En we willen als college - we zitten er tenslotte pas net - ook geld uittrekken voor nieuw, eigen beleid. We stonden dus voor de grote opgaaf om zo'n zes miljoen euro bij elkaar te moeten sprokkelen." Over het uiteindelijk resultaat is het college niet ontevreden. De Swart: De begroting is rond en ondanks het feit dat we in een rijdende trein zijn gestapt, hebben we toch onze stempel er op kunnen drukken. Het is geen kindje van twee partijen geworden en het is een boek waarmee we aan de slag kunnen gaan." Bezuinigingen en tariefsverhogingen zijn in deze mindere economische tij den onontbeerlijk. Het college wil de tarieven kostendekkend maken. Burgers zullen rekening ermee moeten houden dat onder meer de afvalstoffenheffing en de OZB omhoog gaan. In de subsi diesfeer zal geschrapt moeten worden en ook het ambtelijk apparaat moet inleveren. De Swart benadrukt dat uiterst zorgvuldig is bekeken hoe de pijn moest worden verdeeld: "We heb ben voor 6,1 miljoen euro aan bezuini gingen weten te vinden en dat is ver antwoord gebeurd. Wat de subsidies betreft hanteren we niet de kaasschaaf methode, iedereen wat minder, maar we maken bewuste keuzes. Ook de tariefsverhogingen zullen niet allemaal in een jaar worden doorgevoerd. Dat gebeurt geleidelijk. We hebben natuur lijk niet de insteek de burgers teveel te belasten." Rode draad in de begroting zijn de zeven strategische doelen die de basis vormen van het collegewerkprogramma voor de periode 2002 tot 2006. Vergroten van de veiligheid, een krach tiger stadseconomie, het versterken van interactief bestuur, een sterke sociale infrastructuur, regie op ruimtelijke ont wikkeling, een goed en gevarieerd woonmilieu en een betere kwaliteit van de gemeentelijke dienstverlening zijn de speerpunten van het beleid. Aan de hand van die speerpunten geeft het college op deze pagina's een toelich ting op haar financiële huishoudboekje voor de komende vier jaar. Volgende week komen op de gemeentepagina in het Nieuwe Stadsblad de voorzitters van de fracties die in de gemeenteraad zijn vertegenwoordig aan bod.

Het Nieuwe Stadsblad | 2002 | | pagina 6