Gemeente Schiedam voor veiligheid Veel aandacht Extra impulsen voor de plaatselijke economie Voorgestelde tarieven 2003 Publiek welkom bij behandeling van begroting INOt.- De gemeentelijke begroting voor 2003 wordt volgende week behandeld in de gemeenteraad. In de begroting, het gemeentelijk financiële huishoudboekje, zet het college van burgemeester en wethouders de financiële lijnen uit voor 2003 (beleidsbegroting) en voor de periode 2003 tot en met 2007 (meerjarenbegro ting). Daarmee liggen de verwachte inkomsten en uitgaven op tafel inclusief een aantal voorstellen voor nieuw beleid; uitgedrukt in harde cijfers. Nu is het aan de politiek om zich uit te spreken over alle voorstellen en plannen. Alle plaatselijke politieke partijen die vertegenwoordigd zijn in de gemeenteraad krijgen daartoe uitgebreid de gelegenheid. Er zijn al twee vragenrondes achter de rug: een mondelinge en een schriftelijke. Alle vragen en antwoorden zijn inmiddels opgenomen in een apart boekwerkje dat terug richting de Raad gaat. Volgende week dinsdag en donderdag geven de fracties in de gemeenteraad hun eindoordeel over het voorgenomen financieel beleid. De bijeenkomsten over de begroting worden gehouden in de Aleidazaal in het Stadskantoor, aan het Stadserf 1 en zijn openbaar. Belangstellenden zijn van harte welkom. Dinsdag 12 november: plenaire behandeling van de beleidsbegroting en de meerjarenbegroting. Algemene Beschouwingen in eerste termijn door alle in de Raad vertegenwoordigde partijen en beantwoording door het college. Aanvang: 19.00 uur Donderdag 14 november: Algemene Beschouwingen in de tweede termijn, beant woording door college, gevolgd door stemming over moties, amendementen, de begrotingsstukken en overige agendapunten. Aanvang: 19.00 uur. Aan de gemeenteraad zal worden voorgesteld per 1 januari 2003 de tarieven voor de gemeentelijke belastingen en leges trendmatig met 3% te verhogen Het tarief van het rioolrecht stijgt extra met nominaal 1,36 op basis van het vastgestelde rioleringsplan. Als onderdeel van het aan de Raad gepresenteerde dekkingspian om de begroting 2003 financieel sluitend te maken wordt v<x>rgesteld de tarieven voor de afvalstoffenheffing en hondenbelasting extra te verhogen. Voornoemde tarieven stijgen (dus inclusief de trendmatige stijging als volgt: Rioolrechten: 4 Afvalstoffenheffing: 22 OZB: 36 Voor de tarieven geldt dat zij moeten worden vastgesteld door de gemeenteraad. De raad behandelt de tartefsvoorstellen in zijn vergadering van 16 december 2002. er de Colofon Stadskantoor Telefoon: (010) 246 55 55, Fax: (010) 473 70 21 E- mail: info@schiedam.nl Gemeentelijk Informatiepunt Telefoon: (010) 246 53 04 Openingstijden: maandag t/m vrijdag van 8.00 17.00 uur donderdagavond tot 20.00 uur. Postadres: Postbus 1501, 3100 EA Schiedam Bezoekadres: Stadserf 1 Internet: www.schiedam.nl Eindredactie: Bureau Communicatie Externe betrekkingen Telefoon: (010) 246 53 89, Fax: (010) 246 53 64 Buiten Kantoortijden: Alléén voor spoedeisende veiligheidszaken die geen uitstel dulden. Telefoon: (010) 246 54 00 begroting Op het gebied van veiligheid mikt het college niet alleen op meer blauw op straat, maar ook op belangrijke voorwaarden als schoon en heek In het collegewerkprogramma wordt hoge prioriteit toegekend aan veiligheid. Als projectwethouder integrale veiligheid heeft Theo H.B. Schoenmakers in de afgelopen periode al laten blijken dat hij hiervan werk maakt. Onlangs presenteerde hij samen met burgemeester Scheeres een plan voor de aanpak van de veiligheid op en rond de metro- en treinstations. Met de woorden 'schoon, heel, gezellig en veilig' wordt in dit plan het integrale karakter van de aanpak aangegeven. Behalve door verbeterd toezicht en handhaving van de regels is er aandacht voor de inrichting en het onderhoud van de stations en de omgeving daarvan en wordt er gemikt op het organiseren van activiteiten nabij de stations, vanuit de gedachte dat waar leuke dingen gebeu ren minder kans bestaat op allerlei onge wenste activiteiten. De grote inzet van het college op veilig heid is terug te vinden in de meerjaren begroting. Zo zal het gemeentelijke team Veiligheid worden uitgebreid om de organisatie van alle veiligheidstaken ter hand te kunnen nemen. Jaarlijks wordt een flink bedrag besteed aan het schoon houden van straten en de bestrijding van onkruid. Dit vanuit het besef dat gevoe lens van onveiligheid ook te maken heb ben met dagelijkse ergernissen over slecht onderhouden en vervuilde straten en pleinen. Ook het versterken van de band met de inwoners van onze stad staat in het colle gewerkprogramma bovenaan. En ook op dit gebied is Schoenmakers, als project wethouder interactief bestuur, druk doende om plannen te ontwikkelen waardoor de gemeente actiever kan inspelen op wat onder de bevolking leeft. Een open bestuur en betere gemeentelij ke producten moeten het gevolg zijn. Een van de middelen die hiervoor zullen worden ingezet is houden van stadsge sprekken. Voor een vlotte communicatie is het belangrijk dat iedereen zich op de hoogte kan stellen van wat er in de stad gebeurt. LOOK TV, dat veel plaatselijke informatie in de huiskamer brengt, heeft bewezen hieraan een belangrijke bijdrage te kunnen leveren. In de meerjarenbe groting wordt geld gereserveerd om LOOK TV te kunnen voortzetten, want zonder deze ondersteuning zou dat niet mogelijk zijn. Ook voor de gemeentelij ke website wordt extra geld ingezet, waardoor mensen die onze stad via het world wide web bezoeken over nog meer informatie kunnen beschikken. Er zal een digitale stadsgids komen, naast de ver trouwde stadsgids die natuurlijk gewoon blijft bestaan. Het college beschouwt cultuur als een belangrijk middel om de leefbaarheid en aantrekkelijkheid van de stad positief te beïnvloeden. Als cultuurwethouder ver wacht Schoenmakers volgend jaar het onderzoek naar de huisvesting van het Stedelijk Museum een heel stuk verder te brengen, waarna hierover uiterlijk in 2004 besluitvorming kan plaatsvinden. Wel is al duidelijk dat het huidige onder komen, het St. Jacobs Gasthuis, als museum in gebruik blijft. Op het gebied van de ruimtelijke orde ning tenslotte werkt Schoenmakers namens het college aan het opstellen van een ruimtelijke ontwikkelingsvisie voor de stad. In deze visie worden uitspraken gedaan over de structuur van de stad en de samenhang in gebieden en functies. De visie zal richtinggevend zijn voor de nog te ontwikkelen wijk- en gebiedsplan- nen en voor het maken van bestem mingsplannen. Een krachtiger stadseconomie: dat is in deze tijden van financiële neergang niet de makkelijkste van de doelen die het college zich heeft gesteld. Toch is verantwoordelijk wethouder Ton de Swart ervan overtuigd ook op dit unt de nodige successen te kunnen oeken. In de begroting wordt dan ook duidelijk geld gereserveerd voor initiatieven en plannen die de plaatse lijke economie een extra impuls kun nen geven. Zo krijgen de 'oudere' bedrijventerrei nen - Nieuw Mathenesse, 's Graveland Zuid en de Spaanse Polder - dankzij een ingrijpende herstructurering een nieuw, modern gezicht. Bijzondere aandacht daarbij is er voor de stedenbouwkundige opzet, het vergroten van de bereikbaar heid en het aantrekken van voor het bedrijfsleven interessante voorzieningen. De verwachting is dat deze kwaliteits slag meer en betere bedrijven zal aan trekken en de werkgelegenheid zal sti muleren. Ook het revitaliseren van de binnenstad is een peiler van het economisch beleid. Schiedams stadshart moet de aanwezige kansen beter benutten en verder uit groeien tot een plek waar het goed wonen, werken, winkelen en uitgaan is. Wethouder De Swart wil daarvoor een breed scala aan maatregelen inzetten variërend van grote projecten tot maat werk. Zo zal de herinrichting ook komend jaar ambitieus worden opgepakt. Zodra het Tramplusproject op de Broesvest gereed is - naar verwachting komend voorjaar - wordt gestart met het vernieuwen van bestrating en straatmeu- bilair op de Dam en in de omgeving van de Korenbeurs. Het is de bedoeling om aan de lijst met gerestaureerde monu menten weer twee karakteristieke panden toe te voegen: het stadhuis op de Grote Markt en het Sint Jacobs gasthuis waarin nu het Stedelijk Museum Schiedam is gevestigd. Daarnaast wordt ook geïnvesteerd in subsidie voor ondernemers die zich vesti gen in of hun zaak verplaatsen naar wat een lifestyle winkelgebied moet worden (noordelijk gedeelte Hoogstraat, Korte Dam en Dam). Ook de al daar gevestig de ondernemers die hun pand opknap pen, kunnen in aanmerking komen voor een bijdrage. Om het potentiële nieuwe middenstanders in Schiedam zo makke lijk mogelijk te maken komt er een opti maal informatiesysteem over de in de binnenstad beschikbare panden. Stadspromotie in de ruimste zin van het woord is een belangrijk onderdeel van het plan van aanpak voor de binnenstad. Ook komend jaar moeten spraakmaken de evenementen Schiedammers en niet-. Schiedammers massaal naar het centrum trekken. Wethouder De Swart heeft ook grond zaken in zijn portefeuille en ook op dat gebied verwacht hij de nodige resultaten te kunnen boeken. In de zogeheten uit- leggebieden in Schiedam Noord staan tal van ophogingen op stapel. V-krachten werken (W1W 'et Inschakeling den). Wethouder Lepidis vwardêuaan de additionele ioopt ook in de toekomst bij ornischc ontwikkelingen te tten op het creëren van iheid. Ier wil een evaluatie laten van het minimabeleid: ;ld dat bestemd is voor men- minimuminkomen wel goed ingezet, wat kan beter, welke accenten kunnen veranderen? Dit on; de doelstel lingen van dit minimabeleiq, armoedebe strijding en activering, zo vèel mogelijk te halen. Ook het zogeheten doelgroepgericht welzijns- en achterstandenbeleid is één van de speerpunten. Dit beiekent onder meer flink wat middelen voor nieuwe projecten op het gebied varl de Brede School, maar ook voor huis/estingsvoor- zieningen voor het onderwijs (bovenop het geld dat hiervoor door het rijk beschikbaar wordt gesteld), voor- en vroegschoolse opvang en extra steun voor het peuterspeelzaalwerk. Bijzondere aandacht gaat uit naar de jeugd. Dat gebeurt, behalve door de al genoemde zaken op het gebied van het onderwijs, door het bieden van nieuwe voorzieningen aan de jeugd. Als daaraan behoefte is, verspreid over de stad in de vorm van kleinschalige voorzieningen, zoals trapveldjes. Maar ook is geld gere serveerd voor een grootschaliger jonge- renvoorziening in Schiedam-Noord. In een eerder gehouden onderzoek naar een extra tieneraccommodatie in dit stadsdeel kwam de behoefte naar voren aan een nieuwe voorziening voor jongeren, plus een aanpassing van de Blauwe Brug. Hier zou een adequate opvang voor jon geren, met een eigen ingang en gericht op Groenoord, tot stand moeten komen. Het JongerenOntmoetingsPlaat- senbeleid wordt voortgezet. Dus als ergens een JOP wenselijk is dan is hier voor geld gereserveerd. Het college kiest voor vraaggericht werken en wil daarom jongeren stimuleren om activiteiten aan te dragen op het gebied van jeugdpartici- patie. De gezondheidszorg en dan met name de huisartsenzorg kan de komende periode rekenen op de nodige extra inzet. Schiedam kampt met een nijpend tekort aan huisartsen. En voor zover het binnen haar vermogen als wethouder ligt - op zich gaat het niet om gemeentelijk, maar om landelijk beleid - wil Christine Lepidis toch trachten die situatie te ver beteren. Zij heeft intensief overleg met alle betrokken partijen en ziet vooral kansen in het verbeteren van het vesti gingsklimaat door het bevorderen van Huisartsen Onder Een Dak. Minderheden vormen een andere groep waaraan wethouder Lepidis extra aan dacht besteedt. Het minderhedenbeleid is gericht op participatie, bestrijding van achterstanden en bestrijding van discri minatie. Het eerder genoemde werkgele genheidsbeleid zal ook een belangrijke bijdrage leveren aan de sociaal economi sche positie van minderheden. Werken aan een aantrekkelijke stad, voor Schiedammers en toeristen.

Het Nieuwe Stadsblad | 2002 | | pagina 7