Verfmannetje in de Teerstoof Leger des Heils houdt kerstcollecte KORTWEG SCHIEDAM Spectaculaire autoroof Burgemeester spreekt over veiligheid Duizenden euro's voor kankerbestrij ding Wandelen met de Tippelaars Leerlingen Spieringshoek te zien op Eenakter Festival in Rotterdams Jeugdtheater Hofplein College kan weinig veranderen aan slechte controles in Rijnmondgebied Snackbar overvallen >t7 HET NIEUWE STADSBLAD DONDERDAG 14 NOVEMBER 2002 46 - 1512 SCHIEDAM - Dieven hebben maandag in alle vroegte op spec taculaire wijze een auto gesto len. Onbekenden wisten in te breken in een garagebedrijf aan de Jan Evertsenweg en namen vervolgens een personenauto mee door deze dwars door de deur te rijden. De auto werd later zonder inzittenden teruggevon den op de kruising van de BK- laan met de Nieuwe Haven. De auto was beschadigd en zou vol gens een ooggetuige een aanrij ding hebben gehad op het kruis punt. De bestuurder was in een andere auto gestapt die snel weg reed. De politie stelt nader onderzoek in naar het voorval. SCHIEDAM - In het kader van het jaarthema veiligheid geeft burgemeester Scheeres een le zing voor het CDA- Vrouwenbe- raad. Het onderwerp van de le zing is natuurlijk veiligheid, vooral in de regio. Daarnaast spreekt de burgemeester over rampenplannen. Hierna is er, onder het genot van een kop kof fie, gelegenheid tot discussie. De bijeenkomst vindt plaats in de Aleidazaal van de gemeente aan het Stadserf op woensdag 20 november om 13.30 uur. Leden en belangstellenden zijn van har te welkom op deze middag. SCHIEDAM - De jaarlijkse col lecte van de Nederlandse Kan kerbestrijding/Koningin Wilhel- minafonds heeft in Schiedam in totaal 22.500 euro opgebracht. Dit geld is bij elkaar gebracht bij de huis-aan-huiscollecte en via acceptgiro's. De organisatie wil alle gevers en vrijwillige collec tanten dan ook hartelijk bedan ken voor hun inzet. Het geld wordt besteed aan pro jecten op het terrein van weten schappelijk kankeronderzoek, patiëntenbegeleiding en voor lichting. Uitgebreide informatie over de bestemming van het geld is te vinden op www.kankerbe- strijding.nl. SCHIEDAM - Op het program ma van de Schiedamse Tippe laars staan voor de komende we ken twee wandeltochten ver meld. De eerste wordt op 30 no vember gelopen in Den Helder (Sint Nicolaastocht), de tweede, de 35e Oliebollentocht is dich terbij huis, namelijk in Rotter dam Crooswijk. Vervoer hoeft geen probleem te zijn want de vereniging is in het bezit van een comfortabel busje dat deelne mers naar de start brengt. Voor de volwassen thuisblijvers van de wandelvereniging organi seert het bestuur op 30 novem ber een bingo. Kinderen kunnen zondagmiddag 1 december via de balletjes van hetzelfde spel een kansje wagen. Tijdens de Kerst-Inn op 22 december gaan de klaverjassers van de Tippe laars er eens goed voor zitten. Voor meer informatie over de wandeltochten en andere activi teiten bellen met secretaris Ro bin Timmers, tel. 010- 4268473. Een hondenliefhebster INGEZONDEN BRIEF 'Hond dood door steekwond'. Het wordt steeds gekker, denk je dan. Maar ik lees verder: expres niet aangelijnd. O, dus als deze baasjes de hond hadden aange lijnd, had hij nu nog geleefd. Ar me hond. Ik had geen mes om mezelf te beschermen toen een hond mij aanviel. Jammer, want nu heb ik wel een gat in mijn el leboog door een loslopende hond. Ook zijn baasjes vinden het gezellig om de hond los te la ten lopen, maar in het ziekenhuis zijn ze niet gelukkig met loslo pende honden. Dat kan ik u wel vertellen. We weten dat een hond opvoeden niet makkelijk is, maar een lijn aanbrengen is simpel. De hond die mij twee keer aanviel, heeft nu bloed geproefd, maar volgens mij bijt hij zo weer. Ik hoop dat het geen kindergezicht je zal worden waar hij naar hapt. Dus baasjes, doe je hond aan de lijn ook al doet hij nooit wat. Fia Vermeulen Met verf en een vel papier kun veel mooie dingen maken. Dat ontdekt het verfmannetje Pompom ook. Hij helpt Connie met het maken van een voorstelling. Dit is een veijaardagscadeautje voor het zusje van Connie. Voor deze voorstelling tekent en schildert Pompom er vrolijk op los. Dan maakt hij een tekening die zo mooi is, dat hij er zelf naartoe wil. Maar plotseling is de verf op. Wat volgt is een verhaal over vriendschap, groter worden, doorzetten en afscheid nemen, maar vooral over alles watje kunt doen zolang je maar je fantasie gebruikt. 'Het verfmannetje' is een voorstelling van De La Mar Poppentheater en is zondag te zien in Jeugdtheater De Teerstoof. Als extraatje kun nen kinderen na de voorstelling ook zelf nog met verf aan de slag. De drie mooiste kunstwerken worden ingelijst en geëxposeerd in de foy er van het jeugdtheater. 'Het verfmannetje' is geschikt voor kinderen vanaf vier jaar. Aanvang 14.30. Kaarten kunnen worden gereserveerd bij VVV Schiedam. Door SANDRA DON SCHIEDAM - Het is weer eens wat anders dan de hele dag achter de boeken zitten en woordjes stampen. De leerlingen van scholenge meenschap Spieringshoek doen ook dit jaar weer mee aan het Scholieren Eenak ter Festival, georganiseerd door het Jeugdtheater Hof plein. Op vrijdag 22 novem ber zullen zij hun toneel stuk 'Klitten en wollen trui en' aan het publiek en de jury presenteren. Van 19 tot en met 22 november wordt er in het Rotterdamse theater gestreden om de Gouden Barbie, de Gouden Ken en de Caland trofee voor de allerbeste voorstelling. Acht scholen uit Rotterdam en omgeving strijden om de prijzen. In 1997 nam Spieringshoek voor het eerst deel aan het festival en met suc ces, want de jongeren sleepten gelijk de jury- en publieksprijs in de wacht. Daarna werd Spie- Na slechts elf repetities moeten de leerlingen van de Spieringshoek weer een origi neel en vooral ook leuk stuk op de planken van het Hofpleintheater neerzetten ringshoek nog een keer tot win naar verkozen. Spieringshoek maakt ook dit jaar weer kans de titel in de wacht te slepen. 'Maar winnen is niet het allerbelangrijkste', vindt regis seuse Sylvia Weening. 'Het be langrijkste is dat de kinderen leuk met toneel bezig zijn, dat ze plezier beleven aan de repetities en aan de voorstelling. We begin nen in september met niks en in november staat daar dan ineens een productie. Daar ben ik trots op.' Negen maandag-repetities plus twee extra trainingen op zondag. Dat betekent dat er weinig tijd is om een goed toneelstuk neer te zetten, dat ook nog eens hele maal zelf door de leerlingen, on dersteund door Weening, wordt bedacht. 'We hebben gewoon weinig tijd. Daarom is het nu zo spannend, want in de laatste we ken zet je de puntjes op de i en het is altijd maar weer afwachten hoe de kinderen reageren op die spanning.' Dit jaar is er gekozen voor een toneelstuk waarin de liefde cen traal staat. De acht meiden en vier jongens in de leeftijd van 13 tot en met 16 jaar gaan op zoek naar de moeilijkheden die de liefde met zich meebrengt. Hoe beleven jongeren de liefde? Hoe doe je dat; verkering willen, krij gen en houden? Dat is waar dit niet-alledaagse toneelstuk, dat verder gaat dan de bekende MTV-videoclip, over gaat. 'Anders dan jij', is de titel van het jeugdboek van Per Nillson, dat de inspiratiebron vormt voor 'Klitten en wollen sokken'. 'Er zijn verschillende soorten men sen. Je hebt zachte, warme wol len truien en klitten die zich daar aan hechten. De klit en de trui zijn personages die in de voor stelling voortdurend terugko men.' Maar geen hoofd- en bij rollen in het toneelstuk van Syl via Weening. 'Ik maak geen on derscheid in belangrijke en min der belangrijke rollen. Alle kin deren moeten evenredig wat te doen hebben. We hebben de ver haallijn samen bedacht en de scripts ook samen gemaakt. Ik ben alleen verantwoordelijk voor het script, maar de voorstelling is een gezamenlijke productie.' De meeste leerlingen zijn debu tanten, die voor het laatst in de afscheidsmusical in groep 8 speelden. Maar voor Wening maakt dat niets uit. 'De een heeft meer talent dan de ander. Som mige leerlingen hebben in het begin moeite om de tekst uit te spreken. Na een paar weken ontwikkelen ze zich zo goed, dat er ineens een heel ander persoon op het toneel staat. Dat vind ik ook een talent, daar beleef ik echt plezier aan en de kinderen ook en dat is waar het om gaat.' door LAYLA PANSIER REGIO - Pure dierenmis handeling, vindt stichting Wakker Dier. Maar erg lek ker, weet de fijnproever. De meningen over eenden- en ganzenleverpaté, oftewel foie gras, houdt de gemoe deren danig bezig. Meer dan 175 restaurants in Ne derland kregen vorige week een brief met het advies om gerechten met foie gras van de menukaart af te halen. Dit gebeurde naar aanlei ding van een overleg tussen Wakker Dier, de zeven gas tronomische samenwer kingsverbanden (G7) en Horeca Nederland. De res taurants in de regio reage ren verdeeld op de oproep. In de brief noemt de voorzitter van G7 de grote maatschappelij ke discussie over de dieronvrien delijke productiemethoden de belangrijkste reden om de foie gras van de kaart te halen. Maar ook de druk van de stichting Wakker Dier, die dreigt actie te gaan voeren bij restaurants die het product op de menukaart hebben staan, speelt een rol. De ze acties worden zeker niet uit gesloten, aangezien overeen stemming met Horeca Nederland nog niet geheel is bereikt. Stich ting Wakker Dier, G7 en Horeca Nederland hebben meerdere ke ren overleg met elkaar gepleegd. G7-voorzitter Janssen: 'We wa ren het er met z'n drieën over eens dat het produceren van foie gras dieronvriendelijk is. G7 heeft toegestemd om een brief naar al onze aangesloten restaurants te sturen met het ad vies het product van de kaart te halen, Horeca Nederland heeft dat tot nu toe nog niet gedaan. Wel heeft zij haar restaurants een brief gestuurd met daarin de waarschuwing dat er acties van de stichting Wakker Dier kunnen gaan volgen als de producten met foie gras niet van de menu kaarten wordt gehaald.' de start van de campagne van Wakker Dier, het eerste restau rant de dieronvriendelijke foie gras van de menukaart. Andere restaurants volgden spoedig. 'Niet alleen na de ad viesbrieven van de zeven gastro nomische samenwerkingsver banden, maar ook toen Horeca Nederland brieven had ver stuurd, kregen we telefoontjes van verschillende restaurants door heel Nederland met de me dedeling dat zij de producten met ganzen- en eendenpaté van de kaart hadden gehaald', vertelt Janssen. Lammetjes huilen ook De meeste restaurants die foie gras op de menukaart hebben staan zijn de wat duurdere res taurants. Chef-kok Naar van res taurant Ridderhof in Maassluis: 'Het is een duur product en daar is ook een duur publiek voor no dig. Daarom hebben we het ook niet altijd op de kaart.' Ook Rid derhof heeft de brief gehad, maar Naar vindt het niet nodig om het product van de menukaart af te halen. 'Lammetjes huilen ook als ze ge slacht worden, maar daar wordt ook niet zo'n ophef over ge maakt', vertelt hij. 'Als mensen het willen bestellen, dan zal ik het gewoon serveren, het is natuurlijk wel mijn boter ham.' Ook eigenaar Lansbergen van restaurant Le Pecheur in Schie dam, die foie gras wel standaard op de menukaart heeft staan, denkt er niet aan om de paté niet meer te serveren. 'Het is gewoon een heerlijk pro duct', zegt hij. Eigenaar Van Vliet van restau rant bistro Sterrebos, ook in Schiedam, is het wel eens met de campagne van Wakker Dier. Ook Sterrebos heeft foie gras niet standaard op de menukaart staan, maar serveerde het, tot voor kort, wel met de feestdagen. Dit wordt, dankzij de campagne, nu niet meer gedaan. Restaurant Bar Bistro Het Scheele Hoekje en restaurant het Oeverbos in Vlaardingen hebben gerechten met foie gras allebei niet op de menukaart staan. De eigenaar van het Oeverbos weet dat dit voor een ander publiek bestemd is, dan de bezoekers van zijn restaurant. Tevens zijn beide ondernemin gen het er over eens dat het pro duceren van ganzen- en eenden paté barbaars is. Een trechter van ongeveer dertig centimeter wordt in de strot van de gans geduwd om zo een kilo maïs naar binnen te werken. Volgens de stichting Wakker Dier is het produceren van foie gras gezien een van de meest ernstige vormen van dierenmis handeling. De dieren voor de paté worden twee tot drie weken lang onder dwang gevoerd. Een trechter of een slang van ongeveer dertig centimeter wordt in de strot van de eenden en ganzen geduwd om zo een kilo maïs naar binnen te werken. Dit gebeurt twee tot drie keer per dag en heeft ernstige ge volgen voor de gezondheid van de dieren, zoals angst, stress, pijn en beschadigingen. De lever van een dier wordt, in een onna tuurlijk tempo, tien maal zo groot. De enorme hoeveelheden voed sel zijn niet normaal te verteren voor de gans of de eend en de le ver groeit letterlijk kapot. Ande re organen, zoals de longen, wor den door de steeds groter wor dende lever weggedrukt. Eind juli haalde in Eindhoven, na SCHIEDAM - De vrijwilligers van het Leger des Heils houden van 25 tot en met 30 november in Schiedam de jaarlijkse kerstcollecte. De opbrengst komt volledig ten goede aan kerstvieringen met jon geren en ouderen in Schiedam. Honderden Schiedammers worden met de kerst thuis, in tehuizen en het ziekenhuis bezocht. Deze mensen worden verrast met zang, muziek en een attentie. Het Leger des Heils biedt zowel sociale, pastorale en materiele hulp aan mensen die het moeilijk hebben in de laatste weken van het jaar. De actie kan gesteund worden door een gift in de collectebus of door overmaking van een bedrag op giro 287772 van het Leger des Heils o.v.v. Kerst 2002. Op zaterdag 7, 14 en 21 december staan de kerstpotten op straat. SCHIEDAM De Passage (de christelijk maatschappelijke vrouwen be weging) organiseert 21 novem ber over geloven anno 2002, Le- onie Bos is deze avond te gast in De Stuurhut, Nijhoffplein 21, vanaf 19.45 uur. STICHTING WELZIJN Activiteiten In de Blauwe Brug is voor kinderen van 4 tot 14 jaar het volgende te doen cre atief exclusief op dinsdag van 15.30 tot 16.45 uur, voor 8 t/m 12 jaar, kosten 2 euro, schaken voor 8 t/m 12 jaar, kosten 1,50 euro, bij voldoende deelnemers ook op donderdag van 16.30 tot 17.30 uur, iedere laatste vrijdag van de maand disco van 19 tot 22 uur voor 9 t/m 14 jaar, kosten 1 euro, filmmiddag 27 november voor kinderen van 8 t/m 13 jaar, kosten 1,50 euro, fantasia knut- selmiddag voor 7 t/m 12 jaar, woensdag van 13.30 tot 15 uur, kosten 0,75 euro. Voor info De Blauw Brug tel. 2470464. Paranormale avond in De Blauwe Brug op 20 december van 20 tot 23 uur, kosten 6 euro, paragnost Jan Bouw Vermeulen. Voor info J.B. Vermeulen 06- 20130673. In de Erker, Jan van Avenne- straat 32 is zondag een optreden van de band Agge Nebbisj, de joodse muziek staat centraal, aanvang 14 uur, toegang gratis. OUDERENWERK Engels conversatie op donder dag van 9.30 tot 10.30 uur voor mensen die al een klein beetje van de taal kennen en hun spreekvaardigheid willen ver groten. Kosten 7,25 euro per maand, met Rotterdampas 4,75 euro. In dienstencentrum de Woudhoek aan het Heijermans- plein. Meer informatie en aan melding tel. 470 95 55. Country dansen in diensten centrum de 4-Molens aan de Nieuwe Damlaan 766 op maan dagochtend van 10.00 tot 11.30 uur, kosten zijn 8,50 euro per maand per persoon. Voor info: receptie van de 4 Mo lens, tel. 470 55 00. In dienstencentrum De Woud- hoek is er yoga op woensdag van 10.30 tot 11.30 uur, kosten zijn 7,50 euro per maand, met Rotter dampas 4,90 euro. Opgeven bij dienstencentrum de Woudhoek, Heijermansplein 35, tel. 470 95 55. De gymlessen in dienstencen trum De Woudhoek zijn op vrij dagmiddag vanaf 12.00 uur. Er zijn drie groepen na elkaar waar nog plaats is, kosten zijn 4,80 euro per maand, met Rotterdam pas 3,15 euro, gratis proefles is mogelijk. Opgeven via tel. 470 95 55. ffT~W C<««fCr \®?sysre»M5 ma mpsrAL busje met hupgoeceqeaj/I SCHIEDAM - Het college van b&w kan weinig extra doen om de slechte milieucontroles in het Rijnmondgebied te verbeteren. Ver schillende kranten, waaronder ook deze krant, meldden vorige maand dat de kans op een ramp in het Rijnmondgebied groot is, omdat er door personeelsgebrek slecht gecontroleerd wordt. SP-raadslid Yorick Haan wilde naar aanleiding van deze alarmerende berichten van het college weten of de politie daadwerkelijk te weinig tijd heeft voor milieuzaken, waarop hij het politieke antwoord 'ja en nee' kreeg. Volgens het college moet de politie ook bij de aanpak van milieude licten keuzes maken. Het dagelijks bestuur van de gemeente heeft hier niet veel invloed op. Zij kunnen slechts via het lokale Milieu Overleg en het regionale Ambtelijke Handhavingsoverleg aandacht vragen voor milieuzaken. Het college kon de vragensteller op één punt wel geruststellen. Haan had begrepen dat bedrijven slechts één keer in de vijf jaar bezoek krijgen van inspecteurs van de milieudienst. Volgens het college wor den bedrijven, afhankelijk van hun urgentieklasse, tussen de vier keer per jaar en één keer per zes en een half jaar bezocht. SCHIEDAM - De snackbar aan de Nolenslaan is vorige week het doelwit geworden van een overvaller. Om half elf 's avonds kwam een onbekende met een bivakmuts op de snackbar binnen. Dreigend met een pistool, dwong hij de medewerker geld af te staan en ging er ver volgens te voet vandoor. De 42-jarige eigenaar uit Zoetermeer probeerde de overvaller nog te achtervolgen, maar verloor hem uit het oog. Onderzoek van de politie in de buurt leverde ook niets op. Foto: PAN SOK 'Je hebt wollen truien en klitten die zich daaraan hechten' XSK-- Foto: ED DEWAERHEIJT Weren van 'barbaarse' foie gras verdeelt restaurants in de regio ED DEWAERHEIJT

Het Nieuwe Stadsblad | 2002 | | pagina 13