Gerard Cox: 40 jaar artiest en 40 jaar zichzelf Een geschiedenis over liefde, armoede en rijkdom Marcello bij Metz m mêm Top 10 alle keukens Voor de zesde maal: Lezersfeest! Lucia de Moucheron nog een aantal keren in de regio In de nieuwe lens restaurantgids vind je alle culinaire toppen en dalen RPV kEiSi %m index DONDERDAG 14 NOVEMBER 2002 46 - 1002 Vrijdag 15 november MUZIEK 20.15 Gustavo Toker. De virtuo ze Argentijnse bandoneonist Gu stavo Toker speelt samen met pianiste Carina Juni traditionele tango, milonga en malambo. Een warmbloedig concert dat u mee sleept in de aanstekelijke ritmes en sfeer van Argentinië. Cultu reel Centrum De Stoep, Spijke- nisse. 20.15 Theo Nijland. Jij ook al tijd. In 'Jij ook altijd' begeleidt Nijland zichzelf aan de vleugel en voegt hij nieuwe liedjes en verrassingen toe aan de enorme hoeveelheid repertoire van eigen hand. Nijland heeft humor en een stem als een klok. Zijn mu ziek is licht melancholisch met een lekkere luie swing. Theater Twee Hondjes, Hellevoetsluis. 20.00 Jenny Arean Willeke Alberti. Klarenbeek Verbrug- ge. Een verhaal over twee vrou wen die het wel en niet met el kaar kunnen vinden. Met veel grote songs en kleine liedjes en verhalen en dialogen en anekdo tes. Theater Zuidplein, Rotter dam. THEATER 20.00 FlatZooi. Stadsgehoor zaal, Vlaardingen. 20.15 Droog Brood. "Teer". Twee eenzame jongens die op zoek zijn naar vriendschap. Een aaneenschakeling van situaties waarin vriendschap juist niet zal gedijen. Want als je elkaar voortduring vliegen afvangt en steeds de betere helft wilt zijn lukt het niet om gelijkwaardig met elkaar om te gaan. SCC De Goote, Brielle. 20.15 Alex Klaasen Martine Sandifort. Volgend jaar lach je d'r om. Er valt veel te lachen, maar ook ontzettend veel te hui len. Dat geeft niks, daar wordt je alleen maar sterker van. Ook ui termate geschikt om in je eentje te bezoeken. Theater Het Kruis punt, Barendrecht. Zaterdag 16 november THEATER 20.15 Marcel Boon. "Weg met de Humor". Hij krijgt steeds minder begrip voor mensen die dingen niet willen begrijpen. Om ze direct tegen de muur te zetten gaat misschien wat ver, boven dien is het niet origineel. Hij zou de mensen in een gewelddadige film laten figureren waarin met scherp geschoten wordt. SCC De Goote, Brielle. 20.15 Momenten van geluk. Met: Vera Mann, Pleuni Touw, Angela Schijf e.a. Een gelukkig gezin dat bestaat uit: vader, moe der, zoons en hun partners. Ze komen bijeen om de verjaardag van de moeder te vieren. Het uit je wordt een humoristisch slag veld onder het motto: familie, je kan niet met, maar ook niet zon der. Theater Het Kruispunt, Ba rendrecht. Woensdag 20 november JEUGD 14.00 Teatro Munganga. "Mama Pia". Mama Pia is alleen. Ze is chagrijnig. Soms is ze boos, vaak is ze verdrietig. En ze is bang. Bang voor de buitenwe reld, voor indringers die er hele maal niet zijn. Ze is bang voor het leven. Dan houdt ze zichzelf maar bezig met haar huis; staat alles goed, is alles wel schoon? SCC De Goote, Brielle. Donderdag 21 november MUZIEK 20.00 Leven in liedjes. Benny Neyman. Stadsgehoorzaal, Vlaardingen. THEATER 20.30 Oxymoron. Guido We- ijers. Stadsgehoorzaal, Vlaardin gen. 20.15 Jörgen Raymann. Slaaf of niet verslaafd. Theater Het Kruispunt, Barendrecht. VARIA 20.15 Diggydotcom 2.0. Made in da Shade. Een voorstelling met een goeie beat, swingende sound en prachtige videobeel den. In deze voorstelling stelt Made in da Shade de verleidin gen van de virtuele vrijheid aan de kaak. Cultureel Centrum De Stoep, Spijkenisse. Wie de naam noemt van de in 1940 in Rotterdam geboren Gerard Cox zal denken aan een veelzijdig man. Naast zan ger is hij natuurlijk ook caba retier en acteur. Verder heeft hij naam gemaakt als scena rist, liedjesschrijver, auteur van diverse boeken en presen tator. Als cabaretier werd Cox vooral bekend door zijn samenwerking met Frans Halsema. Op dit moment houdt hij zich vooral bezig met de succesvolle televisie comedy "Toen was ge luk heel gewoon". Hierin speelt hij niet alleen een rol, maar hij schrijft deze serie ook samen met Sjoerd Pleijsier. Gerard Cox heeft in zijn carrière reeds vele prijzen en onderschei dingen in ontvangst mogen ne men. Hij kreeg onder andere de Gouden Televizierring, de Wolf- ert van Borselen penning van de stad Rotterdam, Het Gouden Beeld en tweemaal een Edison. Tijdens een éénmalige jubileum concert op maandag 18 novem ber in "zijn" stad Rotterdam zul len tal van vrienden en collega's acte de présence geven om zijn 40 jarige jubileum op te luisteren waaronder Robert Long, Rients Gratama, Paul de Leeuw, Lee Towers, Joke Bruijs en Simone Kleinsma. Het geheel zal worden begeleid door het Metropole Or kest onder leiding van Dick Bak ker. Het muziektheaterstuk "Lucia de Moucheron" is een geschiedenis over liefde, armoede en rijkdom ten tij de van de oprichting van de Vereenigde Oostindische Compagnie, nu 400 jaar ge leden. Het verhaal speelt zich af tussen 1596 en 1623 te Middelburg, de vesti gingsplaats van de machtige VOC Kamer van Zeeland, op 'De Leeuw' -één van de grote retourschepen van de Compagnie- en op een Mo luks eiland. Het script is ge baseerd op een aantal histo rische gebeurtenissen. In 1596 wordt er voor de kust van Duinkerken een Spaans sla venschip veroverd door een groep Zeeuwse kapers. De sla ven worden bij aankomst in Mid delburg vrijgelaten. Slavenhan del bestond toen nog niet in Hol land, maar dat zou een kwart eeuw later anders zijn. Op 11 maart van het jaar 1621 laat de gouverneur-generaal van de Raad van Indie, Jan Pieterszoon Coen, de gehele bevolking (15.000 zielen) van de Molukse Banda eilanden ombrengen, om dat de inlanders het gewaagd hadden buiten de VOC om hun specerijen te verkopen. De Vlaamse reder Balthasar de Moucheron, Lucia's vader, is eveneens een historische figuur. Hij stond aan de wieg van de VOC, maar verloor in de loop van zijn leven veel van zijn be zittingen door een ongebreidelde zucht naar het ontdekken van nieuwe handelsgebieden. Spijkers tellen In de tijd waarin dit stuk speelt werd er in Holland hard gewerkt. In veel kleine kantoren werd de expansiedrift van de Hollanders met vlijt en zuinigheid geregis seerd. De VOC was op de eerste /IFKTHKAIER mSJU; plaats een bedrijf van klerken en kooplieden. Het was de eerste onderneming in de geschiedenis die aandelen verkocht. En nooit ter wereld is er zo'n nauwkeuri ge boekhouding gevoerd: het aantal spijkers in een schip werd zorgvuldig geteld en genoteerd, de kogel ter verzwaring van de lijkzak van een overboord ge gooide zeeman werd in rekening gebracht bij zijn weduwe. Toch moest men steeds weer het avontuur aangaan en hetgeen waarvan men zo veel hield, het geld, uitgeven om nieuwe, ris kante expedities te financieren. Tegen deze achtergrond voltrekt zich deze muziektheaterproduk- tie: het 'vrijlaten van wie (of wat) je houdt' is een belangrijk thema achter dit verhaal. Zoals een scène over windstilte het best valt uit te beelden na een storm, zo dringen zich bij het be grip 'vrijlaten' de woorden 'vast houden' en verlaten' op. Balthasar de Moucheron is ie mand die vasthoudt aan zijn be langen. Problemen, zoals de in zijn ogen ontoelaatbare liefde tussen zijn dochter Lucia en haar zo genoemde halfbroer Johan nes, lost hij op door deze uit de weg te gaan, door haar weg te sturen. Tegelijkertijd houdt hij zijn niet erkende zoon bij zich, als bediende. Johannes wordt verliefd op Balt- hasar's dochter. Als hij zijn ware afkomst te weten komt raakt hij verward en ontkent hij zowel zijn afkomst als zijn liefde. Ook Lu cia de Moucheron kiest er voor Johannes niet verder te confron teren met haar gevoelens en doet dit door geruime tijd in de Oost te blijven, en te werken. Pijnlijk voorval De Indische slavin Adinda Mad- jira is Johannes' moeder en Lu cia's metgezel tijdens haar over zees verblijf. Adinda spreekt niet over de afkomst van haar zoon. Ze verbergt tot op het laatste mo ment een zeer pijnlijk voorval in haar leven. Zo ontstaat een situ atie waarin alle partijen aan de werkelijkheid en aan de perso nen van wie ze houden proberen te ontsnappen. Deze geschiede nis betreft het wezen van de mens: iedereen wil ontsnappen aan zijn lot, aan eenzaamheid, armoede, liefdeloosheid, ziekte. Vaak is geld het eerste waarmee men dit denkt te kunnen berei ken. Maar geld is als zeewater, hoe meer we drinken, hoe meer dorst we krijgen. En net als geld is liefde een bezit dat pas waarde krijgt als je het (uit)geeft. Dat is eigenlijk de achterliggende ge dachte van dit verhaal. Er speelt ook nog iets anders. Voor het eerst in de geschiedenis worden 400 jaar geleden op gro te schaal bevolkingsgroepen uit hun geboorteland weggehaald en overgebracht naar een andere kant van de wereld. Dit geldt zo wel voor groepen Hollanders - 'blank vlees' voor de Oost of Zuid-Afrika- als voor nog veel grotere groepen Afrikanen, die als 'levend ebbenhout' verkocht worden in de overzeese gebieds delen. Deze volksverhuizingen, die altijd in verband hebben ge staan met geld en gewin, bren gen voor de betrokkenen een splitsing van gevoel en verstand teweeg. De parallellen tussen de ze menselijke tragedie 400 jaar geleden en de huidige situatie zijn overduidelijk. De actuele situaties in Indonesië, op de Molukken, in Zuid-Afrika en in Suriname zijn rechtstreeks op onze 17e eeuwse geschiede nis terug te voeren. Men kan zelfs, bij wijze van spreken, stel len dat de Hollanders verant woordelijk zijn voor het ontstaan van de jazz, tenslotte hebben zij de meeste Afrikanen naar Nieuw Amsterdam, nu New York, ge bracht. De erfenis van de Gou den Eeuw bestaat niet alleen uit welvaart, schilderijen en grach tenpanden. Destijds is ook voor het eerst de vermenging en ont heemding van de volkeren in gang gezet, een proces dat tot op de dag van vandaag doorgaat en nog lang niet ten einde is. In de ze voorstelling, die verslag doet van het ontstaan van Gouden Eeuw, wordt ook dit besef tot uit drukking gebracht. In dit licht gezien is deze pro- duktie is een onderdeel van de herdenking (maar zeker niet de viering) van het 400 jarig be staan van de oprichting van de VOC. Lucia de Moucheron heeft al een aantal keren in de regio ge staan maar en zijn nog moge lijkheden op vrijdag 15 novem ber (Isala theater Capelle a/d IJssel), 19 en 20 november (Nieuwe Luxor Rotterdam), 22 november (Stadsgehoorzaal Vlaardingen), 12 december (Spijkenisse) en 14 december (De Willem Papendrecht). Sinds een week ligt de nieuwe IENS restaurantgids 2003 voor de regio Rijnmond in de boek handel. Deze jaarlijks verschij nende gids vormt de bron waaruit Els Neijts en Maarten van der Jagt putten om de me ningen van IENS aan het le zerspubliek van deze krant voor te leggen. En dat betekent dat iedereen kan lezen wat be zoekers van restaurants zelf vinden van het eten. Want ie dereen kan met IENS mee proeven. Die meningen van res taurantbezoekers worden aan eengeschreven tot een beschrij ving van het restaurant. In de nieuwe knalblauwe en geruite gids worden ruim 700 restau rants van Delft tot Dordrecht en van de Krimpener tot de Hoeksche waard treffend om schreven met behulp van de ve le reacties. Els Neijts en Maar ten van der Jagt lieten de afge lopen maanden al vele restau rants de revue passeren met behulp van deze reacties. De IENS 2003 gids voegt daar aan een heel makkelijk zoeksys teem toe. Want alle restaurants zijn ondermeer gerubriceerd op soort keuken, prijs-kwaliteit, lo catie en zelfs waar je de beste es presso drinkt! Zo vind je in de gids een top 10 Espresso Pizze ria O'Pazzo op de eerste plaats waar men de Napolitaanse es presso om zijn 'sensationele smaak' prijst. Ook het verleden week omschreven Jagershuis in Hoek van Holland prijkt in deze top 10. Mount Helder Het grootste culinaire nieuws van het afgelopen jaar was na tuurlijk de derde Michelinster voor restaurant Parkheuvel van Cees en Rosalie Helder. De be kendmaking van dit nieuws leid- NDEPENDR N T de tot een stormloop van felicita ties op de website van IENS (www.iens.nl). Natuurlijk is het in de eerste plaats een bekroning voor de hoge en met name con stante kwaliteit die Parkheuvel jarenlang weet te handhaven. Het is ook voor Rotterdam zelf ont zettend leuk want het is een visi tekaartje van jewelste. In het boek kun je in één oogopslag vinden dat de gemiddelde prijs voor 3 gangen zo'n 77,50 euro bedraagt wat natuurlijk wel wat scheve gezichten aan het eind van de avond voorkomt als de re kening moet worden voldaan. Hoeksche Waard IENS vat de vele proefnotities als volgt samen: Door de bekro ning met een derde Michelinster heeft Cees Helder mét Parkheu vel aangetoond tot de culinaire wereldklasse te behoren. Wie Mount Helder beklimt verwacht dan ook op alle gebieden perfec tie. 'De gastvrije bediening is op een zeer hoog niveau' 'Het eten zelf kenmerkt zich door eenvoud en helderheid.' Die bouillabaisse, die gepocheerde kalfshaas, dat buikspek met ka viaar.' 'Met iedere hap ontvouwt zich een nieuwe sensatie!' De sfeer van het restaurant brengt je echter iets minder in vervoering 'door het overwegend zakelijk publiek en de ingetogen inrich ting'. Het zijn niet altijd restaurants waar je een extra hypotheek voor moet afsluiten om een avond te genieten. Dit blijkt uit de vele top-tienen die voorin het boekje zijn opgenomen. Een restaurant waar je eigenlijk nooit zou ko men tenzij je er van hoort of, zo als in deze gids, over leest is De Watertoren op het DWL terrrein. IENS schrijft: In een van de grootste watertorens van Neder land zit dit 'vrolijke' kleine res taurantje. 'Op de Frans-Italiaans getinte menukaart staan leuke gerechten, uiteenlopend 'van lamshaasjes met notenpistou tot een visschotel Watertoren vol met lekkernijen als oesters, rau we tonijn en gamba's. 'Heerlijk en bovendien oogstrelend!' Dat zijn ook de 'origineel gepresen teerde nagerechten, zoals een prachtig en machtig karame lappeltje of een za lig ijsje in een obliehoorntje op een standaardje'. 'De hardwerkende dames in de bedie ning hebben er zichtbaar plezier in.' (Gem. prijs: 3 gangen €31) De uitbreiding naar gebieden als de Hoeksche Waard en Dor drecht en een ver dere verdieping van Goeree Overflakkee heeft ook leuke vondsten opgele verd. Salon Cu linair in Oud Be- ijerland wordt als volgt om schreven: Bij deze winkel staan tientallen soorten olijfolie en andere fan tastische eetca- deaus uitge stald. Een zijde is ingericht als restaurant met een open keuken. Meteen aan tafel word je getrak teerd op brood met 'werkelijk heerlijke smeerseltjes'. De kaart is even lastig te begrijpen, maar biedt volop combinaties die je zelf niet meteen bedenkt. 'De borden zijn kleine schilderijen en de smaak van het eten is ook kunstig'. De fish en chips wor den geserveerd met zelfgebak ken chips en zijn Engelser dan de Union Jack. 'Een glaasje huis wijn past en smaakt perfect.' 'Loop hier absoluut eens binnen!' Het is zeker niet alleen een aan eenschakeling van enthousiaste reacties. Want zelfs sommige pretentieuze adressen krijgen er van IENS flink van langs en daarmee onderscheidt de gids zich van andere glossy culinaire gidsen die betaalde teksten en foto's plaatsen. Neem restaurant Perla del Mare op het Westelijk Handelsterrein. IENS schrijft: Bij het betreden 'van het achter dek' van het restaurant 'denk je dat je een genodigde bent van wijlen Bram van Leeuwen'. Het mahoniehouten interieur straalt een luxe uit waarbij de Prince de Lignac zich onmiddellijk thuis zou voelen. Wat chef-kok Luca Malagnino presenteert op de goud omrande borden is 'in or de' maar 'staat in geen verhou ding tot de exclusieve prijzen'. 'Dat hij zich nauwelijks in de kombuis ophoudt maar vooral bovendeks van deze showboot te vinden is, zal daar wellicht debet aan zijn.' Voor het eerst verschijnen er dit jaar naast IENS Rotterdam en Amsterdam ook gidsen voor Den Haag en Utrecht/'t Gooi waarmee de uitgave langza merhand naar landelijke dek king groeit. De gids kost 9,95. Restaurantwaardering: Parkheuvel 9,3 Hermitage 8,7 La Vilette 8,5 Rivium Royale 8,5 Asian Glories 8,4 Foody's 8,4 Lux 8,4 Watertoren 8,4 Zeezout 8,4 Bonne Bouche 8,3 Chaloup 8,3 De Gard 8,3 Grand Palace 8,3 Happy Palace 8,3 Hein Hoogvliet, Restaurant 8,3 Melridge Castellane 8,3 O'Pazzo pizzeria 8,3 Zure Zult 8,3 Zwethheul 8,3 Bruin Eetcafé de 8,2 WÊr~ Marcello zal zondag 17 november terugkeren op de maandelijkse Metz® on Sunday in het Rotterdamse Prinses Theater. De Am sterdammer wordt al jaren tot de Nederlandse dance top gere kend en is onder meer de grote inspirator achter de internatio naal hoog aangeschreven Chemistry club-avonden in de Amster damse Escape. Naast Marcelle zullen ook Franco Rolini (Rimini) en Robert Willem achter de draaitafels plaatsnemen. Tijdens zijn schooltijd en zijn daaropvolgende studie Economie legde Marcello de basis voor zijn succesvolle dj-carrière. Zijn definitieve doorbraak kwam tijdens de terugloop in de Hollandse rave-cultuur en hij startte met zijn vaste residentie in de Amsterdamse It. Hij trans formeerde deze op top 40 georiënteerde zaak naar een van de meest vooraanstaande house-clubs van Nederland. Naast de It zette Mercello ook De Waakzaamheid op de internatione- le dance-agenda met zijn zaterdag se residentie. Het opzetten van een eigen club was een logisch ge volg van dit alles en samen met de creatieve inbreng van Eelko An- ceaux werd de Es cape in Amster dam uitgezocht voor de geboorte van een nieuwe club: Chemistry. En niet zonder succes, want de Chemistry werd tot 3 x toe uit ge roepen tot Dance Club van het jaar. Het is inmiddels de tweede maal dat Marcello te gast is tijdens de Metz® on Sun day. Een optimale combinatie zo bleek de vorige keer, want de vrolijke, funky sound van Marcello past precies bij de sfeer van de Metz-avonden, waarbij socializen, culi-snacken, gezel ligheid en zwoele dance-muziek centraal staan. Uiteraard zullen de verrassende act s ook dit seizoen niet ontbreken. In vergelijking met vorig seizoen is het aandeel van de lounge-muziek teruggebracht en kunnen de gasten van Metz zich al gelijk op de dansvloer uitleven. De culinaire brigade van het Prinses Theater zal zich laten "horen" met een internationaal assortiment van de heerlijkste kleine en hand zame gerechten (tapa's, sushi's, dimsu etc.). En natuurlijk ontbreekt ook de welkomstcocktail niet... Prinses Theater, Sehiedamseweg 19, Rotterdam. Aanvang: 18.00 uur. Einde: 24.00 uur. Prijs: 15,= (incl. glas welkomstcocktail en diverse hapjes). Kaarten reserveren: 010-4255050. Zaterdagavond 16 november is het weer zover: Lezersfeest. Ener zijds het vertrouwde literaire evenement met meer dan 2500 le zers die kijken en luisteren naar tientallen schrijvers, dichters, rappers, striptekenaars, stand-up comedians, musici en theater makers. Anderzijds met nieuwe elementen als het Boek en Film Podium waar Wilfried de Jong gesprekken aangaat met verschil lende schrijvers en filmmakers, aangevuld met filmbeelden. Eveneens nieuw is het debat over de crossover tussen jeugdlitera tuur en literatuur voor volwassenen. De schrijvers Eoin Colfer, Anne Vegter en Philip Ardagh discussiëren over dit onderwerp. Nieuw is ook het programma later op de avond van Word-Ex- pressionz met 'spoken word', musici, stand-up comedy en perfor mances. Plaats van handeling is de Centrale Bibliotheek in Rot terdam. Ook bijzonder wordt de speciale afdeling met striptekenaars van ver schillende stripcollectieven, illustratoren en cartoonisten. Zij maken zelfs voor u uw eigen cartoon! Meer aandacht dit jaar voor non-fictie, van Johannes van Dam over eten tot Romke van der Kaa over tuinen. Dit jaar zijn weer vele nationale en internationale schrijvers uitgeno digd om voor u op te treden, onder andere: Jan Wolkers, Naima El Be- zaz, Kees van Beijnum, cabaretière Nilgün Yerli, Maria Heiden samen met tekenaar Peter Pontiac, Anne Vegter, striptekenaar en illustrator Dick Matena, Tom Lanoye, Inez van Dullemen, stand-up comedian Marcel Verreck. Uit Londen komen Josie Lloyd, Emlyn Rees, uit Ier land Eoin Colfer, uit Frankrijk Stéphane Heuet, uit Hongarije Peter Zilhahy, uit Turkije Melisa Girpinar en uit New York Akhil Sharma, de Writer in Residence. Twee presentatoren op het algemene podium: Adelheid Roosen en Michael Zeeman, een zeer spannende combinatie van een gepassio neerd lezer met een theaterpersoonlijkheid. In het Bibliotheektheater is de presentatie in handen van Noraly Beyer, reeds lange tijd mede werker en nieuwslezer van het NOS-journaal. Zij neemt het meer in houdelijke onderdeel Writer in Residence voor haar rekening. Carrie presenteert het speciale Leesclub Podium waar de 'Algemeen Dag blad Leesclub Prijs 2002' wordt uitgereikt. Abdelkader Benali en het leescadeau Gedurende de hele avond zijn er surpriseacts: laat u versieren met ge tatoeëerde gedichten door Gé en 01, les uw dorst met de Champag- nière, geniet van de Doosjeskikker of ontmoet De Stijle Want! Kort om, laat u verrassen! Na middernacht staan alle lezers en schrijvers op de dansvloer en barst het feest los met DJ Jules Deelder en DJ's Duo Penotti. Extraatje, gedurende de hele week, zijn de activiteiten van schrijver Abdelkader Benali. Van zijn hand verscheen het tweede ieesge- schenk', een speciaal voor de gelegenheid geschreven boekje met de titel De Argentijn. Het eerste Teesgeschenk vorig jaar was Rosa van Astrid Roemer. Niet alleen krijgt iedere bezoeker van het Lezersfeest een gratis exemplaar, Benali gaat ook persoonlijk een aantal scholen af waar leerlingen uit het voortgezet persoonlijk een exemplaar in ont vangst kunnen nemen. Ook op andere uitreikpunten is een gratis exemplaar beschikbaar. --S3SIENS MMHBESifc- INDEPENDENT INDEN WWW IENS.NL s m PP 'Vfc. Vtonil ur»7 AsS&'Sfo m

Het Nieuwe Stadsblad | 2002 | | pagina 15