WERELDHAVEN ROTTERDAM Die mooie erfenis moet overgenomen worden Een verkeerd imago en onwetendheid SMS Inburgering 'Als je kind een nierziekte heeft, zet dat je leven op z'n kop' Postcode Loterij deelt uit inAmsterdam Verhuisbericht! "I EEN TEGEN 100 €112.500,- BON VOOR POSTCODE-MILJOENEN Migratie, Integratie en Participatie wordt: Steun de Nierstichting. Giro 88.000 "Van alles is door m'n handen gegaan. Metaal zoals rails en betonijzer, hout, vooral mijnhout, cement en suiker in balen, kolen en lege koeien." De vergrijzing neemt toe in de Rotterdamse haven. Veel oudere mensen hebben meegeholpen er een wereldhaven van te maken. Zij houden er vanwege hun leeftijd mee op. Maar er komen niet altijd jongeren voor terug om deze mooie erfenis over te nemen. Ik had nog wat tijd over voor mijn afspraak in het Scheepvaart-kwartier. Het was mooi weer en ik besloot om bij de ingang van de voetgangers- en fietstunnel in het zonnetje van het uitzicht te gaan genie ten. Vanaf de Parkkade zag ik in een fors tempo grote binnen vaartschepen door het glinste rende water ploegen. Verderop stonden een paar mannen op leeftijd over hun fietsstuur geleund. Ik was zo vrij even mee te luisteren wat ze te vertel len hadden. Ze kenden elkaar van het werk in de haven, waar ze tot hun pensioen gewerkt hadden. "Kijk, daar en daar heb ik onder de balen gelopen", zei de man met een peukie in zijn rechter mondhoek. Hij maakte er met z'n hand een wijds gebaar bij van de Rijnhaven naar de Schiehaven. "Je pakte alles aan. Je had wat voor elkaar over en hielp elkaar. De haven moest weer opgebouwd worden. Je woonde ook niet zo ver van je werk. Je kon of moest lopend of fietsend naar toe." Een ander met een Alpino petje op had ook zijn verhaal. "In mijn jonge tijd werden de sinaasappelen in kistjes gelost op een platte bak met 48 kisten erop. Dat betekende toen twaalf man aan de wal, met elk vier kistjes op een platte wagen naar de loods. Moet je eens uitreke nen hoeveel mensen er toen nodig waren in het ruim, op de wal en in de loods om een schip te lossen. Nu staan er twee a drie man met een soort handheftruck in het ruim, die de pallets met vele dozen of kisten fruit in een metalen kooi zetten. Door een kraanmachinist wordt die kooi op de kade gezet en met twee vorkheftrucks op de wal worden de pallets daarna gelijk in de koelloods gereden." De derde vroegere havenarbei der kende het stukgoed laden en lossen nog op de oude manier. Met ellebogenstoom. "Meer dan dertig jaar heb ik bij Cornelis Swarttouw lopen buffelen. Van alles is door m'n handen gegaan. Metaal zoals rails en betonijzer, hout, vooral mijn- hout, cement en suiker in balen, kolen en lege koeien. Dat zijn huiden voor de leerverwerkende industrie. Stinken, dat wil je niet weten. Vies nat, beschimmeld en stug als de zenuwe. Als je na het lossen met de tram naar huis ging, was twee haltes verder de tram leeg. Zo erg stonk je dan." Over één ding waren ze het met elkaar eens. Het is en blijft een prachtig vak. "Ook al zie je tegenwoordig nooit meer een houtboot met een onwaarschijn lijke slagzij binnenkomen. Waarbij je samen overlegde, alstie tegen de kant lag hoe je 'em leeg zou halen. Het is en blijft prachtig werken in de haven. En het wordt ook goed betaald." Mijn afspraak wachtte. Helaas, ik moest er vandoor. Ik nam afscheid van een paar ras Rotterdammers in hart en nie ren. Waarom willen jongeren - en sommige ouderen - niet zo graag ik de haven werken? Het verkeerde imago van en onwetendheid over de haven is vaak de oorzaak. "Vuil, vies en onregelmatig werken", hoor je regelmatig. Maar dat is inmiddels grotendeels over. Al heeft dat ook wel zijn charmes. Met de komst van de mechanisatie, de containers, computers en de vakgericht oplei dingen zijn de werksituaties en de omstandigheden in de haven veel veiliger, schoner en gebruiksvriendelijker geworden. Redactie: Roger Huys Wereldhaven Rotterdam ij een wekelijkse rubriek in samen werking met het Gemeentelijk Havenbedrijf Rotterdam en Stads Radio Rotterdam. Port of Rotterdam Als deze beeldvorming van de Rotterdamse haven niet snel verandert, krijgen we denk ik een groot probleem. Nu de 'babyboom' van na de Tweede Wereldoorlog de pensioenge rechtigde leeftijd gaat naderen, zullen er in de komende jaren veel vacatures in de haven ont staan. De Rotterdamse haven en industrie in het Rijnmondgebied heeft moeite om voldoende gemotiveerde mensen te vinden. Mensen, die via de beroepsopleidingen hun betaalde arbeidstoekomst in de haven zoeken. Er is zo'n onvoorstelbare hoeveelheid aan variaties dat vaak achteraf wordt gezegd: "Ja, als ik dat had geweten, dan had ik die stap waarschijnlijk wel gezet". Het grootste opleidingsinstituut in Europa voor havenberoepen in het algemeen is het Met de komst van de mechanisatie, de containers, computers en de vakgericht opleidingen zijn de werksituaties en de omstandigheden in de haven veel veiliger, schoner en gebruiksvriende lijker geworden. Scheepvaart en Transport College Rotterdam (STC). Daar leren jongeren vanaf twaalf jaar al hoe met de moderne middelen schepen en vrachtauto's te laden en te los sen. Managers worden er opgeleid om de goederenstroom vanuit de gehele wereld via de haven van Rotterdam in goede banen te leiden. Maar ook als je ouder bent en je wilt eens wat anders. Of je komt tot de conclusie dat het werken in de Rotterdamse haven zo slechts nog niet is. Wil je meer weten? Kijk op www.stc-r.nl. Wat let je? Neem het vanuit uw luie stoel op tegen de andere spelers en wees hen te slim af. SMS "AAN" naar 2525 en maak elke week kans op 10.000! (€0,90 per vraag) Meer informatie vindt u op www.eentegen 10O.tv De Jackpot van de Postcode Loterij is gevallen in Amster dam. De dolgelukkige win naar had maar liefst 8 loten met JackpotVerdubbelaar en won daarmee een totaal bedrag van bijna 2 miljoen euro! Maar ook alle andere deelnemers in diezelfde wijk mochten meedelen in de prijzen. Henny Huisman en Winston Gerschtanowitz hebben in totaal ruim 2,7 miljoen euro uitgereikt! Droomprijs Heeft u bij Eén tegen 100 de uitreiking van de Jackpot gezien? De winnaars ontvin gen een bedrag dat nauwe lijks te bevatten is. In één klap werd hun droom werkelijk heid. Alles is ineens moge lijk: een groter huis, een mooie auto, vakanties over de hele wereld.U heeft er misschien zelf ook wel eens van gedroomd om zóveel geld te winnen. Het kan in de Postcode Loterij! De Postcode- lackpot is een groeiprijs: elke maand wordt hij groter, net Jackpotwinnaars: gefeliciteerd! Hun grootste droom werd wer kelijkheid. Wordt u onze volgen de JackpotMiljonair? zo lang tot hij valt. Op z'n top bedraagt de Jackpot 14 mil joen euro! Verdubbelaar Deze week was het raak in de hoofdstad. Staan we volgen de keer bij voor de deur? Zorg dan dat u meespeelt in de Postcode Loterij. En dat u meespeelt mét Jackpot Verdubbelaar! Want met de JackpotVerdubbelaar krijgt u de Jackpot twee keer uitge keerd. Dat scheelt al snel een paar miljoen! Loten met JackpotVerdubbelaar vraagt u heel eenvoudig aan met de aanmeldingsbon. Vergeet u hem niet op de post te doen! Een kleine moeite die u héél veel geld kan opleveren! ojC Bea Post, Nationale Postcode Loterij POSTCODESTRAATPRIJS 3026 CE in Rotterdam met 9 winnende loten en voor 3026 CE 013 extra: een BMW! Winnen doe je bij... de Postcode Loterij! Sociale Zaken en Werkgelegenheid Gemeente Rotterdam De twee afdelingen van Migratie, Integratie en Participatie gaan samen verder op een nieuwe locatie met een nieuwe naam. Inburgering verzorgt onder meer inburgeringscursussen in Rotterdam en verstrekt uitkeringen aan diegenen die moeten inburgeren en niet in hun levensonderhoud kunnen voorzien. De nieuwe naam gaat vanaf 25 november gebruikt worden. Tevens opent Inburgering op die datum de deuren op de Schiekade 830. Inburgering is op werkdagen open van 9.00 uur tot 12.00 uur (zonder afspraak) en van 13.00 uur tot 17.00 uur (alleen op afspraak). Op dinsdag 19 november a.s. vanaf 12.00 uur sluiten de deuren van de oude locaties aan de Witte de Withstraat en de Twentestraat. Nieuwe adresgegevens: Bedrijfsverzamelgebouw, Afdeling Inburgering Schiekade 830, 3032 AL Rotterdam, Telefoon: (010) 44 30 500 e-mail: inburgering@sozawe.rotterdam.nl Inburgering in Rotterdam gaat een stap verder! NIERSTICHTING Nuttig en nodig Wegener hisaaohUskrarten Vergrijzing in de haven Werken in de haven houdt je jong 11 jackpot valt! S iu ,.X f 59.m ICUW> U9.ÏÏM ik wil kans maken op de Postcodejackpot, de PostcodeKanjer van 18,3 miljoen, de Straatprijs en de honderdduizenden andere prijzen van de Postcode Loterij. 4 loten a €7,50* 3 loten a €7,50* ■2 loten a €7,50* 1 lot a €7,50* Inclusief JackpotVerdubbelaar C] Ik wil loten zonder JackpotVerdubbelaar. Ik betaal dan 6,25 per lot. Ik machtig u hierbij tot wederopzegging om voor elke trekking (13 per jaar) de inleg van onderstaande rekening af te schrijven. de heer mevrouw 140.02.11 Naam: Adres: Postcode: Plaats: (Post)banknummer: Bei mij bij een prijs boven 5.000,- Tel: Datum: Handtekening: Deelname houdt in aanvaarding van het reglement, op aanvraag verkrijgbaar bij Leden service, tel. 0900 - 300 1500 (20 cpm). De loterij is goedgekeurd door de Staats secretaris van Justitie onder nummer L.O. 890/0098/831.5 d.d. 19/12/1997. Bon uitknippen en in een envelop (zonder postzegel) opsturen naar: m ationai F Nationale Postcode Loterij, Antwoordnummer 19503, 1100 VM Amsterdam. !Ü.Ss7c<LS4u* O V M (3 Telefoon: 035-697 80 60 www.nierstichting.nl Deze advertentie is door het blad kosteloos geplaatst.

Het Nieuwe Stadsblad | 2002 | | pagina 8