I I IN DEZE KRANT Kinderrechten op basisschool Kethel Prins Adrianus nog een jaartje Stadsprins Artoteek is financieel een zwakke schakel Betaald parkeren wordt een feit op nieuwjaarsdag Nieuw materiaal voor brandweer Wegener huls-aan-hulskranten Bedrijventerrein gaat op de schop 11000 bezoekers voor van Dongen Broersvest in één dag opgeknapt Kinderen loodsen Sint naar Schiedam Geen prijs voor vrouwencentrum 936.605 WOENSDAG 20 NOVEMBER 2002, JAARGANG 54 Nr. 47 KIJK ÖP OP RUBRIEKSPAGINft'S VERSCHIJNT IN DE GEMEENTE SCHIEDAM TOTALE OPLAGE: NS1 Stook Verstandig! Door NANS WOLTERS KRANT NIET ONTVANGEN? Bezorging: Interlanden Spreigroep Bel: 0900-8998200 v. 9.00-17.00 uur PAUL BERG dat is duidelijk. («MmihiriS SCHIEDAM - Schiedam heeft een bedrag van 75000 euro in handen voor het opknappen het bedrijventerrein Nieuw Mathe- nesse. De gemeente kreeg het geld, dat ze samen met Rotter dam besteden, maandag uit handen van gedeputeerde Dirk Dekker van de provincie Zuid- Holland in het kader van Duur zaam Economische Ruimtege bruik (DECOR) Maanc ,g ondertekenen de Pro- vinei" u' Holland en de ge meenten Schiedam en Rotter dam een samenwerkingsover eenkomst voor de herstructure ring van bedrijventerrein Nieuw Mathenesse. Hierdoor zal er de komende jaren een in grijpende duurzame herstructu rering laatsvinden. Dit is no dig omdat een deel van de be drijfsgebouwen kampt met ach terstallig onderhoud en hier en daar is sprake van bodemver ontreiniging. Na de opknap beurt moet Nieuw Mathenesse weer voldoen aan de eisen van deze tijd. Wat zijn eigenlijk normen en waarden? De Poldervaart als ketting met Schiedamse juwelen Marokkaanse superster trekt weinig fans SCHIEDAM - Vandaag wordt wereldwijd de dag voor de Rechten van het kind gevierd en om die reden houden vier leerlingen van ba sisschool Kethel een spreekbeurt over dit onderwerp. Hiermee zijn zij niet de enigen, want vandaag zullen honderden leeftijdgenoten in heel Nederland meedoen aan de Nationale Spreekbeurtactie van Unicef. De kinderen die hun spreekbeurt houden, zijn door Unicef Nederland geïnformeerd over kinderrechten. Hiervoor ontvingen zij een spreek beurtpakket met een poster, een informatieboekje en een speciale 'kinderrechten-plak-tattoo' voor de klasgenoten. De vier leerlingen vertellen hun klasgenoten over het ontstaan van de Rechten van het Kind waarin staat dat alle kinderen recht hebben op verzorging, speciale bescherming en participatie. In de spreekbeurten is extra aandacht voor de situatie van kinderen in de sloppenwijken van Bangladesh'. Het merendeel van deze kinderen werkt als stenen bikker, sigaretten- of theeverkoper, als sjouwer op de markt of als vuilverzamelaar. Hierdoor kunnen zij niet naar school. SCHIEDAM - De tentoonstelling 'Kees van Dongen: Verleiding in veelvoud', die sinds vorige maand te zien is in het Stedelijk Museum, is een groot succes. Dit blijkt zo wel uit de bezoekersaantallen als uit de reacties van deze bezoekers. In het weekend van de Branders feesten kon de tentoonstelling, die gratis te bezoeken is dankzij spon soring van ONS Groep, al rekenen op veel belangstelling en die be langstelling bleef. De eerste maand kreeg het Stedelijk Muse um 11000 bezoekers over de vloer. De bezoekers komen uit het hele land. Ze zijn vooral te spreken over de aankleding van de ten toonstelling, die gaat over het le ven en het werk van de schilder. 'Verleiding in veelvoud' is nog te zien tot 5 januari. SCHIEDAM - Sinterklaas kwam eraan en ook de grote kerstinko pen staan weer voor de deur. Dat was reden om vrijdag de openge broken Broersvest in rap tempo aan te pakken. Wat de laatste paar weken niet lukte, namelijk orde scheppen in de chaos, lukte nu wel. Eén dag werd de Broersvest afgesloten voor alle verkeer zodat er in een keer doorgewerkt kon worden. Na een dagje hard wer ken is er eindelijk weer tweerich tingsverkeer mogelijk op de Broersvest. Voetgangers hoeven ook geen halsbrekende toeren meer uit te halen om bij de win kels aan de straat te komen? Voor de feestdagen ziet dit deel van de binnenstad er dus weer netjes uit. Alleen het gedeelte bij het Stads- erf moet nog aangepakt worden. De gemeente hoopt dat de werk zaamheden in het voorjaar vol tooid zijn. Een precieze datum is nog niet bekend omdat de werk zaamheden tijdens de winter wel eens vertraging kunnen oplopen. Bijna ging het mis en was Sinterklaas helemaal niet in Schiedam aangekomen met zijn Pieten. Ondanks de inzet van Pirn en Daphne voer de Sint zaterdag bijna Schiedam voorbij. Dankzij de vele kinderen die naar het Hoofd waren ge komen met vlaggen, toeters en fluitjes, ontdekte Sinterklaas op tijd waar hij moest zijn. Vorige week liet Sinterklaas nog via zijn Hoofdpiet weten dat het wel eens moeilijk zou kunnen worden om in Schie dam te komen. Het krioelde aan boord van de kooien, kom men en hokken met dieren die de komende weken in de schoenen van verschillende kinderen in het land terecht moeten komen. De cavia's wisten te ontsnappen uit hun kooi waa' a ze een lekker maaltje vonden in de kaarten! >cr. Toei S Spei,rf'eten de cavia's tflrug"orvU hai er Schiedam al helemaal van de kaart geknaagd. Sint en zijn Pieten waren in rep en roer, want zij wisten de weg ook niet meer uit hun hoofd. Pim en Daphne schakel den vervolgens een politiehelikopter en de schippers van de Actief en de Vrouwe Johanna in om de Pakjesboot te ge moed te reizen. Gelukkig waren vele Schiedamse kinderen ook nog eens bereid om een kaart van de Nieuwe Waterwe" nn Schie< m te tekenen, zodat Sint wist welke kant hij moest. Het deed Sinterklaas goed om te zien dat de kinderen zo graag wilden dat hij weer naar Schiedam kwam. De veie te keningen die zij hem toestuurden, maakten de onzekere reis een stuk aangenamer, zo liet de Goed Heiligman weten. SCHIEDAM - Het was wat later dan de elfde dan de elfde, maar zaterdag maakte carnavalsvereniging De Rietzeilers tijdens het openingsbal alsnog de nieuwe Jeugd- en de nieuwe Stadsprins be kend. Om 21.11 uur precies mocht Dennis van Beëst zich de nieuwe jeugdprins noemen. Twee uur later, om elf minuten over elf, maak te de vereniging bekend dat Prins Adrianus voor het tweede achter eenvolgende jaar Stadsprins van Schiedam wordt. De prins kwam vorig jaar via een vriend bij de carnavalsvereniging terecht en had daarvoor nog nooit echt carnaval gevierd. Het jaar als prins was hem goed bevallen, waarop hij besloot zich nogmaals kandidaat te stellen voor de titel van Stadsprins. Samen met zijn vrouw, prinses Corina, zal prins Adrianus dit jaar weer aanwezig zijn op alle carnavalsbijeenkomsten. rota: sjoïsrp vmmm SCHIEDAM - Het vonnis is geveld. De Artoteek aan de 's -Gravelandseweg wordt opgeheven. De gemeente raad kwam tot deze uit spraak tijdens de begro tingsdebatten op 12 en 14 november. Artoteek Schie dam kost de gemeente 200.000 euro per jaar, ex clusief 55.000 euro aan sa laris voor de twee medewer kers en dat kan beter wor den besteed, meent het ge meentebestuur. Inmiddels is de afdeling Cultuur al druk doende te onderzoeken of het mogelijk is de kunstuit leen te verplaatsen naar de Openbare Bibliotheek aan het Stadserf. 'Het zal zo'n vaart niet lopen'. Dat was vorige week woensdag nog de verwachting van directeur Diana Wind van Stedelijk Muse um Schiedam toen haar gevraagd werd naar het belang van het voortbestaan van de Artoteek in SCHIEDAM - Vanaf 2 januari zal de uitbreiding van het par- keervergunninggebied eindelijk een feit zijn. De uitbreiding stond al gepland voor 1 septem ber, wat verschoven werd naar 1 oktober. Ook deze datum bleek niet haalbaar. Tot onvrede van bewoners van de nieuwe gebie den. Zij hadden een parkeerver- gunning aangeschaft die zij niet in hun eigen wijk konden gebrui ken. Die ongebruikte vergunnin gen kunnen nu kosteloos ver lengd worden tot 31 december 2003, zo heeft het college beslo ten. Officieel gaat de uitbreiding van het gebied op 1 januari in, maar aangezien dit een feestdag is, zal de werking ervan pas een dag la ter te merken zijn. Dit houdt in dat autobezitters vanaf 2 januari gaan betalen voor parkeren in vier verschillende zones: stads kern, Schiedam Oost, West- vest/Plantage, Schienoko/Bran- dersbuurt en Nieuwland Oost. Vanaf 1 januari zullen alleen de nieuwe, fraudebestendige ver- SCHIEDAM - Hij was niet 'op', maar na achttien jaar is het oude hulpverleningsvoertuig van de brandweer Waterweg in Schiedam toch vervangen door een nieuwe die alles net even beter kan. Vori ge week maandag was het voer tuig 'volledig operationeel'. In het hulpverleningsvoert111 g be vindt zich allerhande gereedschap sluiten. Met een eventuele ver huizing naar het Stadserf is, al thans voorlopig, het uitlenen van kunst gewaarborgd. Nogmaals, er moet bezuinigd worden en ik hoop van harte dat op deze ma nier de Artoteek is gered'. gunningen geldig zijn. Dit bete kent dat alle vergunninghouders een nieuwe, op sector gestelde vergunningen moeten krijgen. De stadswinkel, de plek waar de vergunningen worden afgege ven, zal hiervoor letterlijk overu ren moeten draaien. De stads winkel is daarom op vier avon den in december extra geopend voor het verlengen of omwisse len van parkeervergunningen. De gemeente ziet dit meteen als handige gelegenheid om ten on rechte verkregen vergunningen op te sporen. Deze zullen niet worden verlengd waardoor de parkeerdruk zal verminderen. Terwijl de nieuwe vergunningen al worden afgegeven, moet de raad nog beslissen of het ak koord gaat met de parkeerplan- nen van het college. De raad krijgt hier op 16 december de ge legenheid voor. die de brandweer nodig heeft om haar taken goed uit te voeren. Ge reedschap om een auto open te knippen is altijd op de bluswagens aanwezig, maar voor het zwaarde re werk, gebruikt de brandweer Waterweg de nieuwe hulpverle ningswagen. Vrachtwagen, bus sen en stalen deuren in gebouwen kunnen hiermee geopend worden. Met de kraan die op de wagen aanwezig is kunnen zelfs hele tram- en metrostellen verplaatst worden. Ook bij waterongevallen komt de kraan van pas. Voertuigen en mensen kunnen makkelijk uit het water getakeld worden, terwijl duikers of boten juist makkelijk in het water getakeld kunnen worden wanneer de kant te stijl is. Het nieuwe voertuig staat voor eerste uitruk in Schiedam. In Vlaardingen en Maassluis, de an dere gemeenten die onder Water weg illen, staat een soortgelijk voertuig. SCHIEDAM - De Joke Smit-prijs 2002 is maandag aan de neus van de vrouwen van het voormalige Emancipatiecentrum voorbij gegaan. De Schiedamse fractie van de PvdA droeg de1 e van het Emancipa tiecentrum enkele maanden terug voor aan de jury. Deze zag echter meer in de genomineerden Saida el Hantali, oprichtster van Stichting Het Spiegelbeeld Amsterdam en Silvie Raap, oprichtster van Steady in Rotterdam. De PvdA wilde de vrouwen aanvankelijk laten voordragen door de he le gemeente, maar het college van b&w liet weten hier niets in te zien. Hierop besloot de PvdA de groep vrouwen als partij voor te dragen wegens hun 'fundamentele bijdrage aan de verbetering van de positie van de vrouw in Schiedam, hetgeen een regionale c.q. landelijke uit straling kreeg'. De regering kent de prijs elke twee jaar toe aan een persoon, groep of instantie die een fundamentele bijdrage levert of heeft geleverd aan de verbetering van de positie van de vrouwen in de Nederlandse samen leving. Een delegatie van het voormalige Emancipatiecentrum was maandag samen met PvdA-raadslid Mari Dingenouts aanwezig bij de prijsuit reiking in Den Haag. De Artoteek kost de gemeente te veel, zo bleek tijdens de besprekingen van de begroting de huidige vorm. Het bleek ver geefse hoop. De prachtig lichte expositieruimte is afgeschreven ten gunste van het tekort op de meerjarenbegroting. Terug naar de bibliotheek zoals in de begin jaren van de kunstuitleen. Adriaan de Regt, hoofd van de afdeling Cultuur: 'De bezuinigin gen voor wat betreft de huur van het pand aan de 's-Gravelandse- weg moeten worden gehaald. Om daaraan te voldoen blijft er maar een ding over, namelijk de boel Begin oktober tijdens de opening van de tentoonstelling De Grote stille heide, waren er t^Dg lovende en geruststellende woorden voor Julia Snikkers van de Artoteek. In drie jaar tijd steeg het aantal abonnees met ruim honderd en kregen de educatieve projecten voor de schooljeugd steeds meer aandacht. Qok samenwerking met Artoteken in Vlaardingen en Maassluis was bespreekbaar. Snikkers bc§reurt het dat de Arto teek door c bezuinigingsmaatre gel geen kans heeft gekregen te kunnen aantonen dat er meer geld valt te verdienen dan nu het geval is. 'Drie jaar geleden ver huisden we van het Bachplein naar de 's Gravelandseweg. Wil je je kunnen bewijzen als kunstuit leen dan is Jaar tijd voor nodig en die hebben wij niet gekregen.' Het Nieuwe Stadsblad Wegener Huis-aan-Huiskranten Oplage: 936.605 Verspreiding in geheel Zuid-Holland Zuid SCHIEDAM -'s-Gravelandseweg 383 Tel. 010 - 46210 33 MbN HA.REN LA AM Kijk voor de stooktabel elders in deze krant Gratis parkeren voor de deur, en altijd plaats Mgr. Nolenslaan 418 3119 EL Schiedam telefoon: (010) 47 35 384 "««Nil to awl Sot M0». f nOWO-17jOOe. SÖtftwtworiwtann Foto: RICHARD HOGEVEEN Foto: ED DEWAERHEIJT Foto: ED DEWAERHEIJT •*4

Het Nieuwe Stadsblad | 2002 | | pagina 1