Nieuwe bewoners vereniging niet alleen opgericht uit protest tegen plannen Woonplus Ongewenst gedrag van honden meestal te wijten aan houding van hun eigenaren KORTWEG Smt keert terug naar Schiedam Slagerij met stijl Het toneelspel 'de Begroting' Bachplemers niet op een lijn Schoenenmakers Inloopconcert Promskoor sa Als bewonersvereniging krijg je makkelijker iets voor elkaar dan wanneer je dat individueel doet Echt waar, hij heeft nog nooit iemand wat gedaan! INGEZONDEN BRIEF m. HET NIEUWE STADSBLAD SCHIEDAM WOENSDAG 27 NOVEMBER 2002 48 - 1441 SCHIEDAM - De protestbrief die de gemeente vorige week ontving van actievoerders van het Bachplein over de bouw van een vier etages tellend complex, kwam, zo blijkt nu, niet voort uit een initiatief van Bewonersver eniging Bachplein, maar van de Vereniging van Eigenaren van genoemd plein. Een bewoner verwijt het bestuur van de Bewonersvereniging zich niet druk te maken over de plan nen van Woonplus en gemeente met betrekking tot de bouw van het wooncomplex. Vooral huur ders en eigenaren uit flat vier zullen overlast ondervinden van de geplande bouw', zo verwacht hij. 'Je mag toch aannemen dat de vereniging naar buiten één front vormt, maar dat blijkt in dit geval een misverstand. Absoluut ondemocratisch', verklaart de geagiteerde Bachpleiner die in middels zijn lidmaatschap van de Bewonersvereniging heeft op gezegd. INGEZONDEN BRIEF Nederland is het land van domi nees en advocaten. Aldus sprak Dhr. Bolkestein van de VVD, toen hij nog fractievoorzitter was. Toen wij vroeger als kleine pest- aapjes naar de pater moesten had je al direct met een dominee te maken. Was je heel erg stout; kwam je in de hel, een beetje stout; het vagevuur en een slijm- bal kwam altijd in de Hemel te recht. En daar kon je pas echt ge lukkig zijn. Liegen mocht bijvoorbeeld niet. Dat was niet goed; kwam je niet goed terecht. Achteraf is mij steeds duidelijke geworden datje met liegen juist wel goed terecht komt. Maar dat terzijde. Een zo'n klein knulletje, heeft vroeger op mij een onvergetelijke indruk gemaakt. Als klein advo caatje vroeg hij aan de pater (do minee) hoe het mogelijk kon zijn dat een moeder zich in de Hemel gelukkig voelt, als ze weet dat haar zoon in de hel zo'n beetje aan het verbranden is. Die vraag van dat knulletje op die leeftijd is mij altijd bijgebleven. Het ant woordt van de pater is mij helaas ontschoten, dat komt misschien omdat ik liever te doen heb met advocaten dan met dominees. Doe dat ook maar even terzijde. Nu de regering Schoenmakers een half jaar aan de macht is in Schiedam en omstreken, durf ik te zeggen dat er niet veel veran derd is ten opzichte van vroeger. En ook wil ik wel kwijt dat Dhr. Schoenmakers wel op vrijdag middag hoogstpersoonlijk ervoor zorgde dat de Broesvest af was. Ik kon hem bijna aanraken. HCM. Vlek SCHIEDAM - Na het succes van de Schiedam Proms 2002, zal het Promskoor Schiedam, onderdeel van muziekvereni ging St. Radboud, zaterdag een inloop-concert geven in de Grote Kerk aan de Lange Kerkstraat. Het concert begint om 15.00 uur en is gratis toe gankelijk. Het koor werd vorig jaar opge richt met als doel het vocaal begeleiden van orkest en solis ten tijdens de Schiedam Proms 2002. Naar aanleiding van het geweldige succes van dit mu zikale spektakel heeft het koor besloten door te gaan met het zingen van zeer uiteenlopend (proms)repertoire, van klas siek tot pop en alles wat daar tussen zit. Tijdens het inloopconcert zal het koor onder andere liederen zingen zoals de Triomph-mars uit Aïda, Seasons of Love uit de musical Rent en We all stand together. Sinds de Schiedam Proms 2002 is het koor flink aan het groeien. Het aantal mannen binnen het koor blijft echter wat achter. Het Promskoor is daarom vooral op zoek naar een aantal tenoren en bassen. KUNSTGEBITTEN Alle kinderen die bij de intocht van Sinterklaas niet aanwezig waren, kregen zaterdag een herkansing. De Sint vond in zijn drukke schema nog een gaatje om de kinderen in de Groenelaan te bezoeken, want voor hen komt hij immers ieder jaar weer naar Nederland. Op het Rozenburgplein werd Sinterklaas verwelkomd door tientallen vrolijke kinderen die klaar stonden om de Sint een mooie tekening te geven of gewoon even zijn hand te schudden en hem te bedanken voor de mooie cadeaus in de schoenen. De pieten van het zwarte pietenor kest maakten een swingend geheel van het bezoek van Sinterklaas. Na aankomst bracht de goed heiligman een bezoek aan de winkels in de Groenelaan om te zien hoe de winkeliers hier zelf voor Sinterklaas speelden met hun krasactie. Sinterklaas geeft echter kleinere cadeaus weg dan de winkeliers die een hoofdprijs van 500 euro weggeven. Nadat iedereen zijn verlanglijsten en tekeningen aan Sinterklaas of een van de Pieten had gegeven, vertrok het vrolijke gezelschap weer. Zaterdag komt Sinterklaas weer even langs. Dan bezoekt hij Schie- dam-Noord. Daar de weerpiet nog geen uitspraak kon doen over het weer van die dag, heeft de goed heiligman er de voorkeur aan gegeven om dan met zijn Rolls Royce een rondrit te maken. Sinterklaas komt langs de Laan van Bol'es, de Beethovenlaan en de Borodinlaan. Daarna steekt hij over en gaat via de Van Dalsumlaan en Scheep-vaartweg, over de Slimme Wetering naar de Zwaluwlaan om vervolgens naar het Hof van Spaland te rijden. Daar zullen Sint en zijn Pieten rond kwart over twaalf arriveren. ËfeöA s*: door CHRIT WILSHAUS SCHIEDAM - Schiedam is een nieuwe Bewonersvereni ging rijker. Tijdens een ver gadering in basisschool Het Windas vorige week sticht ten de bewoners hun eigen 'Bewonersvereniging Harg- plein-Kethel'. Aanleiding voor de oprichting is het bouwplan Hargplein waar tegen omwonenden massaal protesteren. Ronald de Jong, die de oprich tingsvergadering leidde, stelde nadrukkelijk dat het doel van de bewonersvereniging breder is dan alleen protesteren tegen de Hargpleinbouwplannen. 'Het is ook een praatplatform om geza menlijk zaken te bespreken en te ondernemen. Maar ook om za ken aan te pakken, zoals bijvoor beeld losliggende stoeptegels of straatverlichting die niet werkt. Als bewonersvereniging krijg je makkelijker iets voor elkaar dan dat je dat individueel doet.' Bewonersvereniging Hargplein- Kethel kent drie commissies: de kascofnmissie, de bouw- en on- derhoudscommissie en de redac tiecommissie. De Jong: 'Doel van de kascommissie, die onaf hankelijk van het bestuur ope- reert, is het bewaken van het fi nanciële reilen en zeilen van de vereniging en het uitbrengen van een jaarverslag en -rekening. Het is de bevoegdheid van de Al gemene Ledenvergadering, het hoogste orgaan van de vereni ging, om hier wel of geen goed keuring aan te verlenen.' De redactiecommissie verzorgt 't Hargje, de nieuwsbrief van de vereniging. Ook deze commissie is volgens De Jong onafhanke lijk van het bestuur en dient vooral als spreekbuis van de le den, ook als zij het met iets van het bestuur niet eens zijn. Hoog insteken John van Gestel was uitgenodigd om iets te komen vertellen over het SOBO, het Schiedams Over leg Bewonersorganisaties. Van Gestel is voorzitter van dit over koepelend orgaan van bewoners verenigingen in de Brandersstad. Tedere participant in SOBO blijft baas in zijn eigen wijk. Dit bete kent dat SOBO geen vetorecht heeft in jullie wijk. Dat recht be staat alleen maar in de wijk zelf. Wij ondersteunen jullie juridisch, wijzen de weg naar waar je moet zijn en wie je moet hebben. Wij gaan zaken dus niet voor jullie op lossen, maar ondersteunen jullie daar wel bij.' Van Gestel gaf de tip mee aan de kersverse bewonersor ganisatie om zaken 'hoog in te steken'bij de gemeente. 'Dan gaat het van boven naar beneden rege nen, want neem van mij aan bij de gemeente regent het nooit van be neden naar boven.' Tijdens de avond op Het Windas meldden zich 51 huishoudens als lid aan van Bewonersvereniging Harg plein-Kethel. De voorzitter daar van, Gert-Wim Hazelaar, wist aan het einde van de avond te vertellen dat de gemeente de bezwaren van bewoners tegen de Hargplein bouwplannen heeft doorgestuurd naar Woonplus en dat wethouder Theo Schoenmakers heeft aange boden als intermediair tussen de bewonersvereniging en de corpo ratie op te willen treden. Uit bouwblad Cobo maakte Hazelaar op dat de start van de bouw ge pland staat in september 2003. Door NANS WOLTERS SCHIEDAM - Berichten over bijtgrage honden, ver wende kleine driftkikkers en verdrietige en boze eige naren halen regelmatig de krant. Ook de afgelopen weken werden lezers van het Nieuwe Stadsblad ge confronteerd met verhalen over agressieve en blaffende honden met fatale gevolgen. Volgens Hans Verël van Hondenschool BRAAF kunnen dergelijke inciden ten voorkomen worden als de eigenaar van de hond consequent duidelijk maakt, wie de leider is. Niet alleen door gedrag maar ook door het geven van de juiste commando's. Het was de afgelopen weken een paar keer raak. Zo was er een in cident een grote hond, die rond middernacht -niet aangelijnd- werd uitgelaten. Toen het dier blafte naar een voorbijganger voelde deze zich kennelijk be dreigd en verwondde de hond dermate dat hij later overleed. De vijfjarige pitbull (Staffords hire terriër) van Sherida Zichter- man viel half oktober een klein hondje aan, die naar de mening van Zichterman haar terriër uit daagde. Het slachtoffer werd ge opereerd en de pitbull werd op 28 oktober door de politie in be slag genomen. De eigenaresse kreeg de mededeling dat de hond zou worden afgemaakt. Sherida Zichterman: 'Inmiddels is gebleken dat dit nog niet is ge beurd. Bovendien kreeg ik vrij dag jongstleden te horen dat de hond opnieuw geschouwd moet V worden, omdat de verkeerde hond aan een onderzoek werd onderworpen. Overigens had ik min of meer tegen mijn zin in, al een afstandsverklaring gete kend. Een dergelijk proces mag om humane redenen niet langer duren dan 30 dagen. Vorige week waren al 25 dagen verstre ken. Ik ga er vanuit dat die pe riode langer wordt nu er een nieuw gedragsonderzoek moet komen. Van de politie kreeg ik het verzoek opnieuw een af standsverklaring te tekenen, om dat de vorige toestemming niet V bestemd was voor mijn eigen hond.' Sherida Zichterman weigert nu om die verklaring te onderteke nen en heeft de kwestie in han den gegeven van justitie. Vol gens eigen zeggen was zij zich er niet van bewust dat haar Staf fordshire onder de categorie 'verboden honden' valt. 'Ik ga al vijfjaar met hem naar de dieren arts en dan mag je toch wel ver wachten datje van die arts te ho ren krijgt dat je een zogenaamd verboden hond hebt. Als ik dat had geweten dan had ik in ieder geval de nodige maatregelen ge troffen.' Agressie Hans Verël legt als deskundige hondenopvoeder de schuld voor talloze incidenten bij de eigenaren en niet bij de dieren. Naar zijn mening kan een mens leren den ken als een hond, maar een hond kan zich nooit verplaatsen in de denkwereld van een mens. 'Het gedrag dat de dieren vertonen, blaffen en agressie, is honden ei gen. Als een eigenaar niet wil dat zijn viervoeter dit gedrag ver toont, moet dit duidelijk gemaakt worden op een hondse manier. In feite is de eigenaar de leider van een roedel. Dus als een hond een jogger of fietser belaagt, zou dat in feite pas kunnen als de roedelleider daar toestemming voor geeft. Als de hond dat be grijpt, zal deze uit eigen beweging nergens achteraan gaan. Voor een hond is dit overigens ook de pret tigste en duidelijkste manier om in een stad te overleven.' Verël vindt het jammer dat men sen, die eigenlijk geen honden zouden moeten nemen, ze toch hebben. Volgens de oprichter van Hondenschool BRAAF ligt er voor eigenaren die de intentie hebben hun hond goed op te voe den, een dankbare taak te wach ten. 'Dat betekent wel dat er flink wat werk moet worden verzet. Maar binnen een paar maanden is het mogelijk een geweldig resul taat te behalen. De hond zal de baas zien als leider en zich zoda nig opstellen.' Iedere dag ziet Verël situaties waarin mensen hun hond voor een of ander bestraffen en dat verbaast hem. 'Dan vraag ik me echt af waarom zij dat doen. Want straf fen heeft geen zin, zolang het dier niet weet dat jij de baas bent. Het gedrag verandert niet en wordt soms alleen maar erger.' Uit ervaring weet Hans Verël dat vooral een volwassen hond niet voldoende heeft aan twee uur aandacht per dag. 'Mensen kie zen in de meeste gevallen voor een pup en weten dan dat ze daar bij wijze van spreken 24 uur per dag mee bezig moeten zijn. Dat een oudere hond ook intensief begeleid moet worden, daar staat men niet bij stil.' SCHIEDAM Zondag 1 december zijn er in de Christelijke Gereformeerde Hoeksteenkerk(hoek BK- laan/Warande) diensten om 9.30 en 16.30 uur. Voorganger is ds. W.van Sorge. Zondag, le Zondag van de Ad vent, is er in de St.Jan de Doper Visitatiekerk, Mgr.Nolenslaan 99, om 10.30 uur eucharistie viering met Pater Leo de Jong O.P. en Pastor Tessica Dam en met samenzang o.l.v. Jan Meis- ters. Zaterdag 17.00 uur viering met muzikale begeleiding. In podiumcafé De Graauwe Hengst, Lange Haven 28, don derdag vanaf 22.00 uur John Sinclair Raskolnikov losse, met strakheid en rock roll ma chismo, John Sinclair - voor dracht, Mark Ritsema - gitaar, Chris Grem - toetsen, Ron de Bruyn - drums, Peter Jessen - contrabas. Vrijdag vanaf 21.00 uur X-Change met:Grillig (crossover) en Vixy. Presentatie Janet Sayfaoui en DJ Moshe. Zaterdag vanaf 22.30 On The Double feestelijke rock, pop en soul covers, Ingrid van der Leij - zang, Ilona Nieuwpoort - zang, Fred Wosgien - gitaar, Marcel Boshuizen - toetsen, Marco Rij kers - drums,Robin Lopulalan - bas,Wouter Essenberg - sax. De Vrijzinnige Ge loofsgemeenschap NPB Schiedam, Westvest 90 organi seert vrijdag een concert om 20.15 uur; Mariello Petkova op piano. Zondag is er een dienst om 10.30 uur, voorganger is ds. D.L.H. Lunenburg-Moret. Zondag om 10.00 uur is er een dienst bij De Evangelisch Lut herse gemeente, Lange Nieuw- straat 219, voorganger is Ds. C.L. Kraan. Zondag is er om de Dorpskerk, aan het Noordeinde een gospel- soundavond om 19 uur met me dewerking van het Shearimkoor uit Bodegraven, toegang gratis, deurcollecte. Zondag is er in de Liduinaka- pel (Frankeland) een eucharis tieviering om 9.15 uur, voorgan ger is Pater C. Veltman met me dewerking van de heet Sjef En- gering en het Liduinakoor. Morgen ontvangt Harmonia mevr. Kitty de Bruyn die helder ziende waarnemingen zal doen, aanvang 19.45 uur in het wijk centrum aan het Wibautplein 165, toegang 5 euro. ZAKELIJK BEKEKEN SCHIEDAM - Na een uitgebreide restyling, waaraan drie dagen hard gewerkt is, opende slagerij Groeneveld vrijdag haar deuren weer voor de klanten. Die hadden niets dan lof was voor het nieuwe interieur. De klan ten stonden vrijdag zelfs buiten de winkel. 'Maar dat is normaal op vrij dagmiddag', zegt eigenaar Hans Groeneveld nuchter. Hij is tevreden met de verandering waaraan hij en de andere personeels leden ook een steentje aan bijdroegen. Alles werd aangepakt: de koelvi trines, de muren de vloeren, noem maar op. Door de nieuwe warme kleuren en sfeervolle verlichting heeft het interieur nu iets weg van een gezellige oude ambachtelijke slagerszaak. Eigenlijk wilde de slager alles platgooien en opnieuw opbouwen, maar naast het feit dat dat te duur zou zijn, zou zijn slagerij daarvoor veel te lang gesloten moeten zijn. De restyling is een perfect alternatief. 'Door die warme kleuren ziet de zaak er meteen gezelliger uit', zegt de slager. 'Het lijkt ook groter. De saaie tl-verlichting uit de jaren tachtig is ver vangen door sfeerverlichting en dat geeft een veel beter resultaat.'. Voor de 'finishing touch' moet nu alleen nog de gevel van het oude pand geschilderd worden. Met oud-groen en crème moet straks ook de buiten kant van de zaak aansluiten bij de sfeervolle stijl van het interieur. En het assortiment? Daar vernadert niets aan. Vijf van de zelfgemaakte worsten van de slagerij werden dit jaar tijdens de nationale vakbeurs van het worstenmakersgilde bekroond met goud. Daarmee is het wel in orde. Met genoegen heb ik de ingezonden brief van dhr. M. D. Nouw ge lezen over het toneelspel. Toneelspel is nog zacht uitgedrukt. De term kleuterklas komt eerder tot zijn recht. Regeren is vooruitzien. Op veel besluiten uit het verleden is des tijds ook door de huidige coalitiepartijen mee ingestemd. En nu vingerwijzend naar het verleden kijken. Een beetje jammer! De moties die dhr. Nouw aanhaalt over de raadsborrels en het be vriezen van de raadsgelden, kwamen toch echt van de Socialisti sche Partij. Jammer dat dhr. Nouw de PvdA als links betitelt, ter wijl er in de Oppositie tenminste een echte linkse parttij zit. Er wa ren zelfs PvdA leden, die tegen deze moties stemden. Een beetje jammer! Dat het financieel niet best gesteld is met Schiedam, zie ik gere geld op straat en in de wijk, maar om daarmee de kleine beurs te belasten, vind ik in en in triest. Zij hebben eerder recht op een eu rocorrectie dan op lastenverzwaring. Waarvoor niet het afstemmen van de erfpacht en de afvalstoffenheffing op de onroerend zaak be lasting, zodat de sterkste schouders de zwaarste lasten dragen. Een beetje jammer! Sluit de artoteek en mogelijk de buurtbibliotheek. Probeer je zo de inwoners van Schiedam voor de domme te houden of laat je de in woners flink betalen om deze educatieve materialen te behouden. Educatieve materialen moeten behouden en toegankelijk blijven. Allen cultuurbarbaren kunnen dit soort beslissingen nemen. Een beetje jammer! De term 'normen en waarden'. De beste voorbeelden kom je tegen in het verenigingsleven en bij de vrijwilligersorganisaties. Ook hierop wil het college bezuinigen. SWS wordt keurig het handje boven het hoofd gehouden alsof niet overduidelijk is dat hier de ene wanprestatie na de ander zich opstapelt. Is er een subsidiepot je gevonden om de afscheidsreceptie van de scheidende directeur van de SWS te vergoeden? Mensen met hart voor hun werk en voor de stad financieel ten gronden richten en mensen die de scha de aanrichten de beloning verstrekken. SWS, ik, ondergetekende, kom niet naar een afscheidsreceptie van iemand die mensen ten gronde richt en als het water tot aan de lippen stijgt, het zinkende schip verlaat. Een beetje jammer! Een beetje jammer? Nee, in en in triest hoe in Schiedam met mensen wordt omgegaan. Mensen die het wel goed voorhebben met onze stad! Schiedam, wordt wakker, dit is geen droom! Dit is wat het huidige college als leefbaar ziet, terwijl er aan het eind van uw geld nog een stukje maand overblijft! Sinne Tolsma SP Schiedam Ziekenfonds/particulier Reparaties klaar terwijl u wacht 'Vernieuwen: in overleg met uw wensen Dagelijks geopend van 08.30-17.00 uur Behandeling volgens afspraak Tandprothetische Praktijk Veringmeier Nieuwe Haven 131, Schiedam Tel. 010-4261417 Hof van Spaland 45, Schiedam Tel. 010-4711320 -J** Foto; WFB/CAROLIEN VD BERG Tijdens de oprichtingsvergadering van Bewonersvereniging Hargplein-Kethel praatten de aanwezigen vooral over het omstre den bouwplan Hargplein Foto: WFB/CAROLIEN VD BERG •9* V yy v Honden halen minder streken uit als het baasje laat merken dat hij de leider is. Een hondentraining kan daarbij helpen Foto: RONALD STAM ifH Foto: RONALD STAM

Het Nieuwe Stadsblad | 2002 | | pagina 11