HULP AAN KENIA WOENSDAG 27 NOVEMBER 2002 48 - 1449 BAHAR1N1 HET NIEUWE STADSBLAD Tekst: PETER SPEK Foto's: WIM v.d. BURG VLAARDINGEN - Al vele jaren steunen de leerlingen van scholengemeenschap Aquamarijn, afdeling het Groen in Vlaardingen, de acties van docent Wim van den Burg in Kenia. Zo is in de afgelopen jaren veel geld bijeengebracht door leerlin gen en ouders. Een aantal acties waren bestemd voor het gebied Mpeketoni, in het grensgebied van Kenia en Somalië. Sinds enige jaren heeft Wim van den Burg, mede namens de Vlaarding- sc school, de leiding over een ontwikkelingsproject, dat officieel door het Ministerie van Ontwikkelingssamen werking en de regering van Kenia wordt ondersteund. Het belangrijkste doel is het verbeteren van het onder wijs en de gezondheidszorg van de arme bevolking in dit gebied van Kenia. Onlangs bracht Wim van den Burg opnieuw een bezoek aan Ke nia en maakte van die reis een verslag. Wat een tegenstellingen! Giste ren stortte de regen met bakken uit de hemel en vandaag kijk ik uit over een blauwe Indische Oceaan en schijnt de zon aan een wolkenloze hemel. De palmbo men wuiven in de wind en dat doet me weer denken aan het na derende afscheid. Vrijdag vlieg ik terug vanuit Nairobi via Lon den naar Amsterdam. Net als de tegenstellingen in het weer, wa ren die er deze keer ook tijdens dit werkbezoek. Ik heb de afge lopen zes weken echt heel hard gewerkt. Toch ben ik niet moe; ik voel me zelfs ontspannen en uit gerust. Het resultaat van de in spanningen is groot, maar laat ik bij het begin beginnen. Zondag kwam ik in Kenia aan. Dat kwam goed uit want daar door kon ik een dag uitrusten van de lange reis. De volgende dag werd ik al vroeg opgehaald door Sister Thressia. Zij staat algemeen gezondheidsonder zoek. Dat heeft schokkende re sultaten opgeleverd. Ruim ne gentig procent van de mensen was niet gezond. Als dit repre sentatief is voor de hele bevol king is dat schrikbarend. Tijdens een bezoek aan Momba sa ging ik naar Toyota. Onze Landcruiser is nu ruim vijf jaar oud en is aan vervanging toe. Zelfs een krachtige auto als deze loopt heel wat klappen op door de slechte wegen. Volgend jaar hopen we een nieuwe pick-up te kunnen kopen. Inmiddels is de 'Scheffers Well' ook klaar. Dit was de laatste wens van de enige tijd geleden gestorven Jan Scheffers uit Hon- selersdijk. Het is een belangrijke put, want het water wordt ge bruikt voor ons volgende pro ject: Kilimani. In augustus zijn we met de metingen begonnen. Via Bouwmaatschappij van Mierlo en Leica Nederland heb ben we geavanceerde landmeet- apparatuur gekregen, die onze hebben de planning voor de ko mende maanden gemaakt en ik heb een financiële controle ge daan." Waardering "De waardering voor ons werk is doorgedrongen tot de hoogste kringen in het gebied. Men heeft David' zelfs gevraagd om zich kandidaat te stellen voor het par lement. Hij heeft hier voor be dankt. Er is een duidelijk be wustwordingsproces aan de gang. Men ziet hoe effectief on ze manier van werken is. Wij houden alles in eigen hand, waardoor er geen geld aan de strijkstok blijft hangen. Ons uit gangspunt is dat we werken in gebieden waar de armoede het grootst is. Mpeketoni kan zich verder ont wikkelen in de toekomst, maar daar zijn een aantal voorwaarden voor. De toegangsweg tussen Malindi en Lamu zal over een af stand van 200 kilometer geasfal teerd moeten worden, zodat Kortom de infrastructuur en de communicatiemogelijkheden moeten verbeterd worden." Sponsors "Het is onvoorstelbaar wat er al lemaal tot stand komt in het zo afgelegen gebied Mpeketoni. David Njiri Kinyanjui, mijn as sistent en grote vriend, heeft een voor Afrikaanse begrippen onge kend organisatietalent. Zonder hem zou het niet mogelijk zijn om de projecten uit te voeren. Ondanks mijn vertrouwen in hem, staat hij er op dat ik al zijn werkzaamheden en bestedingen nauwkeurig controleer. Wij steu nen elkaar in moeilijke omstan digheden want die zijn ook tal rijk. De autoriteiten geven ons in alle opzichten grote vrijheid. Toch zouden wij kansloos zijn als er geen geld was. Zonder sponsors is er geen project. Daarom wil ik iedereen bedan ken, die dit mogelijk maakt. Het geeft enorm veel voldoening om een bijdrage te leveren aan de ar- Aangrijpend steld en dat trekt jonge gezinnen aan. Een speciaal geval is Sese, een school, die de laatste jaren slecht presteerde. We hebben zelfs een keer de hulp moeten opschorten. Tot onze verbazing is de school opgeklommen naar de eerste plaats van 24 scholen. Dit jaar schenken we veel aan dacht aan weeskinderen. Velen van hen krijgen via de Govert van Wijn Stichting uit Maassluis nieuwe schooluniformen. Een probleem is wel het tekort aan leerkrachten. De regering stelt er te weinig aan, dus de meeste scholen worden gedwongen om minimaal een leerkracht zelf te betalen. We hebben dit jaar ook een vleermuizenplaag geconsta teerd. Die op het oog onschuldi ge dieren hangen in gaten en kie ren van het dak. Dat levert onhy giënische situaties op. We gaan alle gaten met cement opvullen en er komt aluminium gaas voor alle open plekken boven de deu ren en ramen. Verder gaan we de golfplaten van drie scholen ver vangen. Er zijn op sommige plekken lekkages, hoewel lang niet alle golfplaten aangetast zijn. De goede golfplaten gaan we gebruiken voor de woonhut- ten van arme gezinnen." Kliniek "In de kliniek is Sister Assuntha voor een verlofperiode van drie maanden naar India vertrokken. Sister Margareth is een Keniaan- se verpleegkundige, die de lei ding heeft overgenomen. Zij heeft zich in korte tijd geliefd gemaakt bij de bevolking. We hebben de prijzen van de medi cijnen kunnen verlagen en men hoeft niet te betalen voor de con sulten. Een belangrijke behoefte is een röntgenafdeling en een operatiekamer. Pas als er zeker heid is over de komst van een dokter wil ik me daar voor gaan inzetten. Het verzorgingstehuis De Kreek in 's Gravenzande is een belangrijke en trouwe spon sor. Als dank daarvoor is het em bleem in de vorm van een schelp op de beide voorgevels geschil derd. Onlangs is het schoolgebouw in Lakeside opgeleverd. Het moet nog drogen en wordt binnenkort geschilderd. Het is een traditie om de laatste dag van een pro jectonderdeel te beëindigen met een feestmaaltijd. In de week daarna mochten alle medewer kers met elk twee familieleden gratis naar de kliniek voor een Nieuwe ontwikkeling "Een nieuwe ontwikkeling is de bouw van een kerk, die niet tot tellen. Pastor Zabedi heeft de eindver antwoording, maar David is de supervisor van de werkzaamhe den en hij schaft ook de materia len aan. Wij zijn op vele terrei nen bezig met de ontwikkeling van Mpeketoni. Dat schept een grote verantwoordelijkheid. De mensen hebben hun hoop op de sponsors in Nederland gevestigd. Ik vertegenwoordig die spon sors, dus de druk op mijn schou ders is groot. Daar bezwijk ik niet onder, maar ik ben me er wel van bewust. Hoewel onze projec ten gericht zijn op de gemeen schap, krijg ik elke dag vele ver zoeken om individuele hulp. Als ik 's morgens opsta, staan er al mensen voor mijn huis te wach ten. De beslissing wie wel of niet geholpen wordt, is moeilijk. Ik probeer mijn verstand te gebrui ken maar ook mijn hart te vol gen. Toch heb ik wel eens slape loze momenten, maar ja, het is onmogelijk om iedereen te hel pen. Wij beperken ons tot nood gevallen. Daarvan wil ik er twee vertellen." Geen geld "Enige weken geleden kwam er een vrouw naar me toe, die een knobbel in haar borst had. Die was al in maart geconstateerd, maar er was geen geld voor een behandeling. Als je in Kenia iets mankeert, moetje alles zelf beta- 'Na dit aangrijpende bezoek, vertrok ik de volgende dag met een binnenlandse vlucht van 2 uur naar het eiland Lamu, waar ik de nacht doorbracht. De dag daarop ging ik met de boot naar Mokowe op het vaste land, waar David me met vier soldaten stond op te wachten. De situatie in Mpeketoni is op dit moment redelijk. De mais- en katoenoogsten zijn dit jaar vol doende, hoewel de opbrengst laag is. De kosten van levenson- schoolgebouwen nog beter zul len maken. Een van onze metse laars is gediplomeerd landmeet kundige. Hij gaat de apparatuur gebruiken en heeft natuurlijk een salarisverhoging gekregen. De bevolking is begonnen met het graven en hakken van de funde ring en inmiddels is de bouw van vijf klaslokalen begonnen. We Mpeketoni altijd bereikbaar is. Bovendien zijn de telefoonlijnen slecht. Het is soms dagen lang niet mogelijk om te bellen. Tot mijn verbazing is er een plek waar een e-mail aansluiting is. Daar heb ik een aantal keren ge bruik van gemaakt, maar dit sys teem is nog niet betrouwbaar ge noeg. moedebestrijding. Dat gaat met inspanningen gepaard, maar als daar positieve energie in wordt gestoken, kan je het lang volhou den. Dat is bij mij en David het geval en ik hoop, dat we er mee door kunnen blijven gaan. Op die manier kunnen we de Spirit van Nederland op Kenia over brengen." len. In dit geval groeide het ge zwel vijf maanden door. Ik be sprak deze zaak met de mensen van de kliniek en we besloten om haar naar Mombasa te sturen voor röntgenonderzoek en een biopsie. De definitieve diagnose was: kanker. Er werd contact op genomen met een chirurg en zondag vond de operatie plaats. Het tweede geval was een vrouw met twee kinderen, die om eten kwam vragen. Ze zagen er alle drie slecht uit, de kinderen had den een opgezwollen buik van ondervoeding. Ze gingen voor onderzoek naar de kliniek, waar verscheidene ziekten werden ge constateerd. Het jongste kind had ernstig malaria en zou zon der hulp waarschijnlijk zijn over leden. Ik heb alle door ons gebouwde scholen bezocht en het onder houd gecontroleerd. In de mees te gevallen, leverde dat geen pro blemen op. De scholen groeien snel en Mchangani (Paradijs in de Jungle) het hardst. Daar is een nieuw vestigingsgebied openge- derhoud zijn echter erg gestegen, omdat Mpeketoni twee maanden niet bereikbaar was voor trans portvoertuigen uit Mombasa. Tijdens de regentijd zijn grote delen van de weg weggespoeld. De dag na aankomst werd de eer ste steen gelegd voor een school gebouw in Lakeside. Dat is het tweede gebouw van dit jaar, want in maart en april werden er vijf lokalen gebouwd in Ngoi. Beide scholen zijn gefinancierd door inzamelingsacties op onze school in Vlaardingen. Leerlin gen van de school hebben deel genomen aan een tekenwedstrijd en vier van de winnende ontwer pen worden op de beide scholen geschilderd. In Ngoi is dat in middels gedaan en Lakeside volgt in november. David weet het werk op fantastische wijze te coördineren Hij slaagt er in om in 30 werkdagen een school te bouwen, nadat de geulen voor de fundering door de bewoners zijn gegraven." aan het hoofd van de missietaken in Kenia van de Dochters van het Heilige Hart. Onze bestemming was de krottenwijk 'Satellite' in Nairobi. Vorig jaar is hier de op vang begonnen van weeskinde ren. Velen van hen hebben hun ouders door die vreselijke ziekte, Aids, verloren. In de stinkende krottenwijken waren zij aan hun lot overgelaten en nu worden tientallen van hen opgevangen in het weeshuis en krijgen daar ook onderwijs. In overleg met de congregatie hebben we via 'Sport en Spel' uit Maasland de voedselvoorziening voor alle kinderen tot het einde van het jaar veilig gesteld. Tijdens dit bezoek kreeg ik ook te horen, dat er de komende tijd belangrijke wijzigingen zullen plaatsvinden in de door ons gebouwde kliniek. Hierover later meer." de officiële projectonderdelen behoort. Aanvankelijk wilde ik hier niet aan beginnen, maar dat moest wel toen er speciaal voor dit doel geld werd gegeven. In september is de Immanuël/Em maüs Kerk in Vlaardingen een actie gestart, die tot Pinksteren 2003 zal duren. Het doel is om het dak van de kerk te bekosti gen. Tijdens mijn verblijf is er een maand aan de kerk gebouwd. De muren zijn inmiddels ruim twee meter hoog en daar moet in de komende maanden nog eens ruim twee meter bijkomen. De planning is dat het dak dan in de loop van 2003 geplaatst zal wor den. De totale begroting be draagt 200.000 euro voor de hele kerk, die ruim 2.000 plaatsen zal jfe -%| j i t De spirit van leerlingen 't Groen in Kenia Wim van den Burg voor hel Maria Teresa Nuzzo Health Centre, dat met steun uit Vlaardingen tot stand is gekomen De officiële opening van een van de twee scholen in Mpeketoni, dat met steun van de leerlingen het Groen tot stand zijn geko men Een waterput die met steun van het Groen kon worden aangelegd Een schildering op de school in Ngoi. Een ontwerp van Thomas Quirijnen van de Vlaardingse scholengemeenschap i u De in aanbouwde zijn tweede school in Laheside in Kenia met steun van de Vlaardingse school De in aanbouw zijnde kerk in Mpeketoni die met steun van de Immanuël/Emmaüs Kerk uit Vlaardingen wordt gebouwd De in aanbouw zijnde school in Kilimani v "ff*!*

Het Nieuwe Stadsblad | 2002 | | pagina 15