Alles wat leeft doet extra kracht op om winter goed door te komen Bouw over de top Najaar in teken van woontrends Breda, Den Haag en Vlaardingen a.s. zondag open! r, mmsmmmmms Baar is ie Klant pas www.wooning.org REGIO Herfst in de tuin: fantastisch! Bij Wooning koopt u niet alleen een uitstekende kwaliteitskeuken, -badkamer of bijbehorende tegels, maar u koopt er ook een tevreden gevoel. Wij weten dat er niets zo vervelend is dan dat uw aankoop niet naar wens is. Met een 'Wooning'kunt u er van op aan dat service en kwaliteit top zijn. Samen met 5 jaar garantie, levenslange service en het feit dat Wooning erkend CBW-lid is, bieden wij een totaalpakket waar niets aan ontbreekt. Maar natuurlijk bent u niet alléén op zoek naar deze voorwaarden. U zoekt een keuken, een badkamer of tegels die bij u passen. Een pronkstuk in uw huis. De allermooiste keukens, badkamers en tegels vindt u dan DONDERDAG 28 NOVEMBER 2002 NS2-11 Het is toptijd in de tuin. De planten raken beladen met vruchten: bessen, bottels, hazelnoten, zaden zonder tal. Mistige herfstochtenden en warme middagen wisse len elkaar af. Vlinders zui gen zich vol zoet vocht uit overrijpe vruchten. Ook andere insecten, kleine zoog dieren en vogels duiken overal op. Alles wat leeft is bezig extra kracht op te doen om straks de koude maanden goed door te komen. Dat gaat gepaard met de meest intense kleu ren en geuren van het hele jaar. Zelfs de grond geurt sterker... De planten kunnen nu winter mooi worden gemaakt. Verzamel mooie bladeren, wortels, zaden en vruchten voor decoratie. Hark het blad regelmatig van het gras, anders verstikt dat. Het is nu ook de tijd om zaad te zaaien dat een koudeperiode moet ondergaan om te kunnen kiemen. Zware grond (klei, leem) kan nu worden gespit als spitten nodig is, maar wacht daar bij lichte grond (zand) mee tot het vooijaar. Plant voor- jaarsbloeiende bollen, grote en kleine fruitsoorten, heesters en bomen met kale wortels. Tuinplanten die in pot zijn gekweekt kunnen altijd geplant worden, behalve als het vriest of als het erg nat is. Snoei zonodig bomen en struiken in vorm. Planten die in het vroege vooijaar bloeien nu niet snoeien, anders worden de bloemknoppen ook weggehaald. Haal het afstervende loof bij vaste planten weg als dat groenblijvers ernaast dreigt te verstikken. Laat het anders tot het vooijaar zitten. Ga door met gras- maaien zolang het gras nog groeit. Herfstbloeiers Planten die in de herfst nog bloei en. Het zijn er niet zo veel, maar ze zijn wel erg mooi. Perovskia bijvoorbeeld, een halflheester met fijn grijsgroen blad en hoge vio lette bloeiaren. Of Caryopteris, een prachtige struik die met zijn lange blauwe bloempluimen maandenlang de herfsttuin siert. Ook Ceanothus, de Amerikaanse sering en de schitterende Hibiscus. Die bloeien door tot de vorst invalt, net als veel rozen. Bij de vaste planten stelen herfstasters en herfstanemonen de show. De herfsttijloos Colchicumkleurt de tuin met zijn grote kro kusachtige bloemen en herfstkro- kussen als Crocus pulchellus en Crocus banaticus bloeien nu ook in plaats van in het vooijaar. Hun tere kleuren passen prachtig in dit seizoen. Ook coniferen zijn in al hun vor men uiterst dankbare en rustge vende planten in de tuin. Veel groenblijvende planten hebben iets rustgevends. Ze vormen het blijvende 'groene geraamte' van de tuin, waartegen al het andere des te beter uitkomt. Zeker bij de coniferen kunt u kiezen uit hon derden soorten en cultivars in tientallen kleuren. Van goudgeel en brons tot blauw en bont en uiteraard groen in alle toonaarden. Behalve bij de groe ne is er vooral bij blauwe conife ren veel keus. Sommige coniferen verkleuren trouwens iets met de seizoenen. Aparte groei- en snoei- vormen kunnen een geweldige impact in uw tuin hebben. Boompjes met groene of goudge le 'bollen', smalle zuilvormen, stamboompjes, treurvormen, bodembedekkers, mini's en reu zen. Coniferen zorgen voor struc tuur in de tuin. Bezinning Het ruisen van blad in de wind en het spel van licht en schaduw door struiken en bomen. Een tuin kan iemand weer bij zichzelf terug brengt, voor een adempauze zorgt. Hard nodig in het jachtige leven en iedere keer weer ware therapie. Het geheim van tuinen die dat doet zit in rust en sober heid. De rust komt van een afge wogen samenstelling van groen in verschillende tinten en talloze bladvormen, een fraaie verhou ding tussen bladverliezers en groenblijvers en een bescheiden gebruik van kleine bloemen. In het liefst koele tinten zoals wit en blauw. In de leukste tuin van Nederland is het allemaal te vinden. Een goed voorbeeld van de hierboven beschreven Tuin der Bezinning is op de Floriade 'aan het meer'te vinden. Deze 'Tuin der bezin ning' is één van de drie Emotietuinen. Met de natuurste nen 'droompaden' die vanuit het centrale pad uitlopen in het omringende bos en in schemering verdwijnenGa maar kijken, er valt niet alleen voor de ziel, maar ook voor de echte plantenliefhebber nog veel meer te genieten. In de presentatie "De Groene Stad" wordt de invloed van groen op de vierkante meter beleefd. Tijdens de wisselende binnententoonstel- lingen tonen bloemsierkunste- naars en arrangeurs hun beste kunnen met gevarieerde produc ten.Actuele informatie over de Floriade 2002: www.floriade.nl Meer weten over tuinen, tuinieren en planten? Kijk op: www.tuin- web.nl De groei van de bouwsector is na een aantal zeer positieve jaren duidelijk over de top heen. Dat blijkt uit de rapportage 'De bouw in cijfers' van het Algemeen Verbond Bouwbedrijf. De totale bouwproductie steeg in 2001 weliswaar tot 47,5 miljard euro, maar de groei is duidelijk afgezwakt. In de periode 1996-2000 groeide de bouwsector gemiddeld nog 3,5 procent per jaar. Dat groeitempo van het bouwvolume is afgelopen jaar teruggevallen tot ruim twee procent, zo laten de meest recente cijfers zien. Het dalend aantal openstaande vacatures bevestigt de trend. Ten opzichte van het jaar 2000 steeg het aantal opgeleverde woningen in 2001 tot bijna 73 duizend. Dat was 70.650. Dat is nog altijd ruimschoots onder het niveau dat het kabinet wenselijk acht. Boosdoener is onder meer het aantal afgegeven bouwvergunningen. Traditiegetrouw staat het najaar weer volop in het teken van het inte rieur. Op vak- en consumentenbeurzen presenteren zowel fabrikanten als de woonwinkels deze maanden hun nieuwe collecties. Talloze woonwinkels gebruiken de Woonmaand Oktober onder meer om de consument de noviteiten te tonen die zij op de vakbeurzen hebben ingekocht. Net als in de mode zijn ook interieurproducten onderhevig aan verandering, waarbij het niet noodzakelijk hoeft te zijn het gehele interieur te vernieuwen. Een nieuwe bank of eetkamer, een prachtig karpet of een comfortabele boxspringcombinatie zijn al of niet nood zakelijke veranderingen die het interieur een ander aanzicht geven. Wonen is steeds meer 'easy en relaxed'. De loungetrend haakt daarop in en bij de meubelen die dit najaar nieuw op de markt komen, wordt deze trend nog steeds doorgetrokken. Grote, lage (hoek)banken en royale fauteuils verhogen het zitcom fort, extra gestimuleerd door de brede en diepe zitkussens. Om de diepte op te vul len is er veel keuze uit allerlei (sier)kussens. Om het zitcomfort te optimaliseren zijn er meubelen met verstelbare rughoogten. 4. Maar ook de kasten, dressoirs en tafels zijn qua hoogte aangepast. Een aardig item is de zittafel, een lage salontafel die, met een of twee kussens erop, als extra zit- plaats kan worden gebruikt. In de loungetrend heeft ook de relaxfauteuil zijn rentree gekregen. Mooie, strakke vormen hebben het oubollige imago verdreven. Voor de verwende relaxliefhebber zijn er zelfs 'spraakgestuurde' fauteuils op de markt. Op stemcommando neemt de stoel elke gewenste positie in. Als afgeleide van de relaxfauteuil zien we ook de draaistoel weer terug: in schaal-, kuip- of eivorm, lekker 'ingekapseld en knus' zit ten. Ook worden deze vormen toegepast op ranke, gebogen buisframes. Qua zit comfort komen meubelfabrikanten de consument steeds meer tegemoet, 'relaxed' is het sleutelwoord. Een onderdeel van dat comfort is de bekleding. Leer wordt weer populair en dan vooral de zachte, soepele leersoorten. Bijzondere aandacht is er voor bewerkt leer: reliëfdruk, gestanst en gestrest. 'Zacht' is ook het kernwoord voor de stoffering, maar dan extra zacht. Bovendien biedt de stoffering meer variatie, waarbij de structuren in de stoffen opvallen alsmede de dessins. In navolging van de mode genieten de modische krijtstreep en retro patronen de voorkeur. Niet alleen lederen stoffering, ook 'vlechtwerk' is een echte trend op meubelge- bied. En dan worden met name de vlechtwerkstoelen bedoeld. Riet, pitriet en rotan zijn oude bekenden, maar meubelen van gevlochten wilgenteen, bananenblad, waterhyacint en zeegras zijn relatief nieuw. Parallel met de mode worden ook op interieurgebied voor het najaar prachtige trendkleuren gesignaleerd. Het interieur wordt opgewarmd mét herfstkleuren die doen denken aan een 'indian summer'. De belangrijkste nieuwkomers zijn bruin voor de naturel liefhebbers, curry en oranje (van terra tot zalm tot sinaasappel). Kijken we over het najaar heen, dan dient zich een palet van donkere tinten aan als zwart, blauw en burgundy in contrast met sneeuwwit, muisgrijs en botergeel. Behalve de woonkamer, heeft het loungen, althans de filosofie erachter, ook het reilen en zeilen in de eethoek veranderd. De tendens is dat er steeds langer wordt (na)getafeld. De eetkamerstoelen bieden dan ook meer comfort: meer armleunin gen en een iets meeverende rug. De term eetkamerfauteuil is eigenlijk beter op zijn plaats. De tafels zijn nog steeds lang tot extreem lang, maar ook de vierkante tafel is weer helemaal in. Vrijwel alle eettafels zijn strak en kubistisch van vorm; met dikke bla den van hout (meestal eikenhout) en robuuste poten. Als alternatief zien we ook kunststof bladen met aluminium of roestvrij stalen onderstel. De steeds langer wordende Nederlanders worden tegemoet gekomen met hogere keuken- en werkbladen of met de weer in gratie geraakte extra hoge bartafel. In een tijdperk waarin kapitaal van de ene op de andere dag niets meer waard kan zijn, zijn we voorzichtiger in experimenteren met futuristische onderwerpen en prefereren we tijdloze vormgeving. Dat is zeker de reden voor de opvallende belangstelling voor het klassieke interieur. Klassieke vormen, kleuren en materia len zijn thans verwerkt in de nieuwe collecties meubelen, maar heel duidelijk zón der de glamour en retro glitter waar de klassieke woonsfeer mee overspoeld werd tijdens de start van het millennium. Het krullige en protserige heeft plaats gemaakt voor het eenvoudige en subtiele. Comfort en luxe zijn vertaald naar kwaliteit van toegepaste materialen. Hout is daarbij favoriet, vooral de duurdere houtsoorten als mahonie en noten. Maar ook eiken met speciale afwerkingen is gewild. Ook als is de sfeer van het nieuwe klassieke interieur sober, de vitrine- en de buf fetkast mogen niet ontbreken. Ze zijn dan ook weer helemaal 'in'. Karakteristiek klassiek is de sidetable of de bijzettafel in antieklook, niet alleen decoratief en functioneel in de woonkamer maar vooral ook in kleinere ruimtes zoals de hal of de werkkamer. Naarmate de slaapkamer meer een verlengstuk van de woonkamer wordt waarin meer tijd wordt besteed aan bezigheden als tv kijken, lekker op bed ontbijten en een spannend boek lezen, neemt ook het comfort toe. Aan het bed wordt relatief veel geld besteed, vooral omdat gezond slapen (lees: gezond liggen) een hoge prioriteit heeft gekregen. De slaapsystemen worden steeds vernuftiger, comfortabeler en modieuzer. Voor iedere consumentenwens en voor ieder - ergonomisch - probleem is er een oplossing: boxspringcombinaties, diverse soorten bedbodems, matrassen en kussens, design hoofd- en voetborden. De slaapkamer is 'hot', en dat vertaalt zich naar de totale inrichting van de slaap kamer inclusief slaapmeubilair, textiel, accessoires, verlichting en bedtextiel. In het verlengde daarvan krijgt ook de kinderslaapkamer veel aandacht met speciaal meubilair, matrassen, kussens en stoffen voor gordijnen, behang en bedtextiel. Al meer dan 40 jaar een begrip! 10 00k bij WOOning. Erkend CBW-lid Gratis parkeren E2 EI Bergschenhoek: Leeuwenhoekweg 2 (Industrieterrein'Weg en Land') Telefoon 010-524 23 00. Breda: Grenssteen 7-9 (Steenakker, naast NAC-stadion) Telefoon 076-542 54 42. Den Haag: Van der Kunstraat 27 en 77 (Den Haag MegaStores) Telefoon 070-402 32 84. Rotterdam: Olympiaweg 44a (Naast de Kuip) Telefoon 010-47919 44. Vlaardingen (alleen keukens): Gerard Burgerlaan 4 (Woonboulevard Hoogstad) Telefoon 010-460 06 70. Keukens, badkamers en tegels van Wooning nu indusief tevreden klanten. mw mm

Het Nieuwe Stadsblad | 2002 | | pagina 11