Kind en oudere vermaken elkaar KORTWEG Nieuwe TV-serie over werk op ETVnl Boegbeeld van de Gorzen bestaat 75 jaar Kennismaken tijdens lekkere Iftar Kerstversiering moet nog wachten in De Gorzen Opknapbeurt voor particuliere woningen moet verpaupering wijken tegengaan SCHIEDAM Opening Wilgenburg Tweede editie Binnendoor Vijf boetes Lekkage door gesprongen boiler Aanvaring op Waterweg Winkeliers spelen Sinterklaas Heilige Hartkerk als baken voor zeelieden HET NIEUWE STADSBLAD DONDERDAG 28 NOVEMBER 2002 48 - 1512 SCHIEDAM - Na een paar dagen hard werken in en aan de Wilgen burg, kan het onderkomen bij de Liduina Basiliek zondag feestelijk geopend worden. Voor de officiële opening van de vernieuwde Wil genburg zal er om 10.15 uur een hoogmis plaatsvinden. Hierna kan iedereen het vernieuwde gebouw bewonderen onder het genot van een kop koffie en begeleid door een muzikaal intermezzo. Tijdens de officiële opening zal het ge bouw ook ingezegend worden. SCHIEDAM - Al het nieuws rond de ontwikkelingen in de bin nenstad is deze week weer te le zen in de Binnendoor. In de twee de editie van de binnenstadskrant, een initiatief van de Gemeente Schiedam, wordt vooral aandacht besteed aan de binnenstad tijdens de feestdagen. De gemeente doet er inmiddels alles aan om de cha os rond de werkzaamheden op te lossen. Want met de feestdagen in zicht zijn zand, modder, omleidin gen en andere ongemakken even vergeten. De plannen en het wel en wee in de binnenstad komen en bod. Daarnaast kan de lezer rekenen op twee acties die een bijzonder ca deau voor onder de kerstboom kunnen opleveren. SCHIEDAM - Bij een verkeers controle aan de Burgemeester van Haarenlaan heeft de politie dinsdag vijf processen-verbaal uitgeschreven. Alle bekeuringen gingen naar bestuurders die zon der autogordel reden. De politie controleerde het verkeer tussen een en drie uur 's middags. SCHIEDAM - Een gesprongen boiler heeft woensdag aanzienlij ke schade veroorzaakt aan ver schillende flatwoningen aan het Griegplein. De gesprongen boiler en de daardoor ontstane lekkage, werd pas laat ontdekt, omdat de bewoner niet aanwezig was. Hierdoor liepen ook ondergele gen woningen waterschade op. De brandweer wist uiteindelijk de woning binnen te treden en de waterkraan dicht te draaien. WATERWEG - Twee schepen zijn dinsdagavond op de Nieuwe Wa terweg, ter hoogte van Maassluis, met elkaar in aanvaring gekomen. Het ging om de tanker Helenic Star van 18 duizend ton en het containerschip Western Trader van 4000 ton. De Helenic Star kwam omstreeks half acht uit de 3e petroleumhaven en voer rich ting zee. Door nog onbekende oorzaak liep het schip uit zijn roer en kwam het in aanvaring met de Western Trader. De Helenic Star is met flinke schade naar de Scheurkade gegaan voor nader onderzoek. De Western Trader, die water maakte, is door twee sleepboten tegen de wal gedrukt. Een derde boot, het container schip West Express, was ook bij de aanvaring betrokken, maar liep alleen schampschade op. De Scheepvaartinspectie onderzoekt het ongeluk. SCHIEDAM - De winkeliers in de Hoogstraat en Bram Ladage spelen in de maand december even voor Sinterklaas. Wanneer een klant minimaal vijf euro uit geeft in een van de winkels die is aangesloten bij de winkeliersver eniging Hoogstraat, ontvangt hij een kraslot. Hiermee zijn grote prijzen te winnen. De winkeliers hebben hun mooiste spullen afge staan voor de prijzenpot. Krassers maken kans op een van de vijf hoofdprijzen, namelijk een digitale camera, DVD-speler, Mi cro Hifi set, Espresso apparaat of een Philips koffiezetter. De winkels die meedoen aan de krasactie, zijn te herkennen aan de poster op de ruit. Om iedereen een gelijke kans te gunnen, kan een klant op een dag maar een lot per winkel krijgen. Maar wie uitge breid sinterklaas- of kerstinkopen gaat doen, kan op die manier toch veel krasloten verdienen. Zo win je naast je sinterklaas- en kerstca deaus misschien ook nog eens een leuk cadeau voor jezelf. De actie loopt gedurende de hele maand december. Een kinderopvang bij een verpleeghuis. Zo heb je twee vliegen in een klap. De BB-kids in het nieuwe onderkomen van Holle Bolle Gijs aan de Burgemeester Gijsenlaan kunnen op deze manier regelmatig iets ondernemen met de ouderen in het nabijgelegen verzorgingstehuis. Voor ouders die hier werken, is meteen een kinderopvang in de buurt. Zaterdag werd kinderdagverblijf Holle Bolle Gijs, dat volgens dit concept werkt, feestelijk geopend. Dat werd natuurlijk ook een klein kinderfeestje. De aanwezige kinderen lieten ballonnen op, waardoor de lucht boven het nieuwe kinderdagverblijf even alle kleuren van de regenboog kreeg. Op dit moment is er in Holle Bolle Gijs nog plak voor een paar kin deren. Ouders kunnen hierover contact opnemen met het kinderdag verblijf, telefoonnummer 247 73 99. SCHIEDAM In de Harg/Spaland is zaterdag een optreden van een Roemeen se dansgroep, aanvang 14 uur, entree 3 euro. In de Grote Kerk is zaterdag om 15 uur een inloopconcert met het Radbouds Promskoor o.l.v. Gerard Lange, toegang vrij. Zaterdag is er een rommel en adventsmarkt in het Trefcen trum, Willem Andriessenlaan 65 van 10 tot 16 uur het wordt geor ganiseerd door het Katholiek Vrouwengilde, opbrengst is voor een goed doel. Dinsdag 3 december zullen de heer en mevrouw van Binsber- gen een lezingverzorgen met als thema "Klankbeeld over Engelse kerkmuziek."In het kerkgebouw van de Vrijzinnige Geloofsge meenschap, Westvest 90. STICHTING WELZIJN Kluphuis Oost start in januari computercursussen voor kinde ren en tieners op maandag van 15.30 tot 16.30 uur, kosten 10 euro per 6 weken,voor begin ners, computercursus voor ge vorderden op maandag van 16.30 17.30 8), en uur groep 6,7 kosten 20 euro voor 10 lessen. Voor het voort gezet onderwijs op maandag van 18.30 tot 19.30 uur, kosten 25 euro voor 10 lessen. Voor info: 2451818. OUDERENWERK Donderdag 12/12: Bingo, in dienstencentrum de Woudhoek van 13.30 tot 16.00 uur kosten 3,20 euro (6 ronden) kaarten afhalen op 4/12. Zaterdag 14/12: Zangkoor Oase Nieuw Operakoor Rot terdam in dienstencentrum de Woudhoek, aanvang kerstzang 19.00 uur, kosten 1 euro incl. kopje koffie, kaarten afhalen 4/12. Zondag 22/12: Kerstdiner in dienstencentrum de Woudhoek, van 16.00 tot 20.00 uur kosten 18,50 euro Inschrijven vanaf 2/12 Elke woensdag: Koersbal, in wijkpost Zuid, van 13.30 tot 16.30 uur. REGIO - De technische branche kampt met een stoffig imago. Jon geren denken dat werken in de techniek saai is, dat het zwaar werk is dat bovendien heel slecht betaalt. Daarom kiezen nog maar weinig jongeren voor een technische opleiding. Om de negatieve beeldvor ming bij te stellen zendt ETVnl vijf maandagen lang Mission Marco ni uit, een programma over werken in de techniek. Mission Marconi wordt gepresenteerd door Julian Barry, bekend van boyband ROMEO en Michelle Kolsteeg, bekend van Fox Kids. Zij ontvangen aan het begin van elke aflevering via SMS ieder een ver schillende vraag over techniek, die zo snel mogelijk dient te worden opgelost. Aan bod komen onder andere opdrachten op vliegveld Schiphol, tij dens races op Zandvoort, en een groot popconcert in Ahoy'. Aan het programma is een internetsite gekoppeld, waar de bezoeker informatie over het programma kunnen vinden en waarop bruikbare links te vinden zijn met informatie over het maken van een studie keuze. Mission Marconi wordt elke maandag uitgezonden om 07.30 uur en wordt om de twee uur herhaald. SCHIEDAM - De leden van de Stichting Sprint Schiedam hebben de ramadan aangegrepen als goede gelegenheid voor autochtone en al lochtone Schiedammers om elkaar te ontmoeten. Sprint werd onlangs opgericht met het doel de integratie van allochtonen in de Schiedam- se samenleving te bevorderen. Vorige week donderdag organiseerde de stichting daarom een Iftar, wat staat voor diner. Schiedammers werden uitgenodigd om in klup huis Oost een hapje te komen eten en kennis te maken met de nieuwe stichting. Vanavond houden de vrouwen van de stichting hun Iftar. Iedere Turk se deelneemster neemt een Nederlandse gast mee voor dit diner, dat wordt gehouden in Wijkcentrum Dreesplein. SCHIEDAM - Terwijl in de meeste winkelstraten de kerstversiering alweer enige tijd hangt, hebben de bewoners De Gorzen gekozen voor Sinterklaasversiering. Verschillende straten in de wijk zijn helemaal in de Sinterklaasstemming gebracht. Met de zak van Sinterklaas aan een vlaggenstok en een heuse sinterklaasvlag, laten de bewoners hier weten dat de goed heiligman met zijn Pieten van harte welkom is in de straat. De bewoners grijpen het feest aan om hun straat op een lu dieke manier een beetje op te fleuren. door KLAASKE GEERST SCHIEDAM - Als stenen kon den spreken, dan zouden de mu ren van de jubilerende Heilig Hartkerk aan de Lekstraat vast en zeker een boekje opendoen. Hoewel de kerk, prominent gele gen aan de Nieuwe waterweg, 'pas' 75 jaar als een markant boegbeeld in de wijk De Gorzen fungeert, is zijn aanwezigheid en betekenis, juist door deze unieke locatie in de achterliggende drie kwart eeuw boven zijn oorspron kelijke functie uitgestegen, vol gens pater drs. J.F. de Rooij S.C.J. De Heilig Hartkerk heeft naast zijn functie als gebedshuis en als veilige beschutting en een warm thuis voor de katholieke Gorzena- ren, ook een belangrijke functie voor zeelieden gekregen. Zo blijkt de markante toren van de kerk niet alleen het oriëntatiepunt in de wijk maar zeker ook een ba ken te zijn geworden voor al die zeelieden, die al dan niet gelovig, ooit in Rotterdam te water zijn ge gaan en het zeegat kozen. Voor menig zeeman, die na gedane ar beid de veilige ree weer opzoekt, blijkt deze kerk het symbool voor thuis. Vijfenzeventig jaar luiden de klokken al boven het stadsgewoel uit over de Gorzen, bij huwelij ken, begrafenissen, heilige com munies, in tijden van vreugde en verdriet, tijdens de woelige crisis jaren, de Duitse inval, de weder opbouw, de van nabij ervaren be trokkenheid bij de scheepsbouw, watersnood, de woelige jaren ze stig en de daarop volgende decen nia. Tentoonstelling Herinneringen, door parochianen vaak ook in beeld gevat of vastge legd, waren zaterdag tijdens de speciale tentoonstelling te bezich tigen in de kerk. Hierbij was ook een blik op de toekomst, officieel ingewijd door de bis schop van Haarlem, die de nieuwsgierig toegestroomde Gor- zenaren vanaf het plein voor de kerk toespreekt. De ruimte tussen kerk, Lekstraat en Nieuwe Maas straat was toen naar verluid volle dig gevuld met mensen, katholiek en niet-katholiek. De huidige, veel kleinere, maar niet minder hechte parochie van nu, is zich bewust van zijn magni fieke gebouw, met een indruk wekkende levensloop, zijn ranke belijning en tegelijk zo robuuste uitstraling. Maar gefocust op de toekomst, is zij zich vooral bewust van de wetenschap dat een kerk tenslotte ook maar een gebouw is. Het gaat om mensen voor wie ge loof en gemeenschapsleven een zinvolle invulling van het leven kan betekenen. Ter gelegenheid van het 75-jarig jubileum is een herdenkingsbro chure verschenen: '1927-2002, 75 jaar boegbeeld van de Gorzen, een korte geschiedenis van de Heilig Hartkerk in Schiedam'. Meer in formatie hierover is te krijgen via telefoonnummer 06-48405775 Inmiddels is de uitslag van de trekking van de loterij van de jari ge Heilige Hart Kerk bekend: le prijs, kleuren tv, lot 1723, R. Bakker 2e prijs, fiets, lot 1662, Me vrouw Etman 3e prijs, stereotoren, lot 1769, M. Heinsbroek 4e prijs, videorecorder, lot 640, familie Sondermeijer 5e prijs, DVD-speler, lot 1279, C.E. Koetsiers 6e prijs, magnetron, lot 329, M. v. Krevelen 7e prijs, accu boormachine, lot 1627. E.K. Cossee 8e prijs, herenhorloge, lot 1643, familie De Jong 9e prijs, kledingbon, lot 330, R. Fuykkink 10e prijs, vleesbonnen, lot 594, R. Ligterink Prijzen kunnen op vertoon van het lot worden afgehaald bij BTS, Groenelaan 49. Met de onthulling van het woonbureau aan het Rubensplein en het daarbij horende nieuwe logo, gaf wethouder Habermehl het startsein voor de uitgebreide campagne rond de verbetering van particuliere woningen SCHIEDAM - Bijna 3000 Schiedamse koopwoningen moeten intensief aangepakt wor den. Vooral particuliere wonin gen in de wijken in Oost, Zuid en West zijn hard aan verbetering toe. Het achterstallig onderhoud aan de particuliere woningen zou leiden tot verpaupering van de wijken. In de komende jaren moeten de gemeente Schiedam en particulieren samen 150 mil joen euro investeren in de verbe tering van particuliere woningen. Wethouder stadsvernieuwing Henk Jan Habermehl gaf dins dag het startsein voor de woning vernieuwing. Het doel van de ge meente is om eind 2004 voor 2200 woningen een beschikking voor een onderhoudsplan af te geven en voor 750 woningen een beschikking voor funderingsher stel. Omdat de gemeente te maken heeft met particuliere huiseige naren, kan er niet zomaar een bouwbedrijf ingeschakeld wor den om de vernieuwingen door te voeren. De gemeente wil de huiseigenaren stimuleren om mee te werken aan de actie door hen te begeleiden en aantrekke lijke financieringsmogelijkhe den te bieden. Eigenaren kunnen geld lenen tegen een gunstig ren tepercentage. Daarnaast is er voor particuliere eigenaren met investeringskosten boven de 23.000 euro een subsidiebedrag beschikbaar van 4.500 euro. Om deze aanpak te kunnen waar maken, zet de gemeente speciale bouwbureaus neer in de wijken. Eigenaren kunnen hier terecht voor advies en begeleiding. Dinsdag werd het eerste bouw bureau geopend op het Rubens plein. Uit de samen te stellen opname rapporten van de woning of het woningcomplex moet straks blij ken wat er precies aan de wonin gen gedaan moet worden en op welke termijn. De gemeente zet, vanuit zowel kosten- als kwali teitsoogpunt, in op een zoveel mogelijk collectieve uitvoering. Naast de stimuleringsmaatrege len, is er ook een sanctie. De ge meente zal eigenaren gaan aan spreken op hun wettelijke ver antwoordelijkheid voor het on derhoud van het eigen pand. Als de eigenaar bij ernstige onder- houdsgebreken niet vrijwillig herstelwerkzaamheden uitvoert, zal de gemeente actie onderne men. In die gevallen past de ge meente standaard het aanschrij vingsinstrument toe< De gemeente kreeg van het Rijk in totaal 10.9 miljoen euro om de woningvernieuwingen te realise ren. De onderhouds-investerin- gen zelf worden gedaan door de particuliere eigenaren. Permanent te bezichtigen, zijn de kunstwerken die beeldend kunste naar Wim Adolfs in de Heilig Hartkerk aanbracht: twee in geëtst asbestcement gemaakte voorstel lingen uit het leven van de Schie damse heilige Liduina en de in zijn tijd spraakmakende beschil dering van een triomfboog boven het altaar. Deze indrukwekkende fresco's maakte Adolfs naar Bijbelse tafe relen uit de Openbaringen van Jo hannes. (Ook wel de 'kleine Apo calyps' genoemd: om de Christe nen aan de vooravond van de gro te Romeinse vervolgingen moed te geven, schreef Johannes een brief aan verschillende geloofsge meenschappen, met daarin het vi sioen dat aan de Christenen de uit eindelijke overwinning in de he mel belooft, red.) Niet bekend is waarom juist dit verhaal staat afgebeeld in de Hei lig Hartkerk, maar er zijn parallel len te trekken met de crisistijd eindjaren twintig die de arbeiders in de Gorzen trof. Zij putten des tijds moed uit deze woorden: "Na dit aardse tranendal is er hoop' Wim Adolfs heeft er vele jaren voor uitgetrokken, maar heeft zijn Apocalypsschildering nooit hele maal kunnen voltooien. Hij stierf in 1945 in het kamp Neuengam- me, waar hij door een stom toeval terechtkwam. Drie maanden eer der was hij in Putten, samen met veel mannelijke bewoners van de ze plaats, opgepakt, als represail lemaatregel voor een aanslag op Duitse militairen. Adolfs was geen Puttenaar, maar was toeval lig in het dorp om de mis bij te wonen, omdat hij in zijn toenma lige (evacuatie-)woonplaats zijn zondagsplicht niet kon vervullen. Zo kent de kerk tientallen bijzon dere levensloopverhalen van pa rochianen, die de kerk een warm toe (hebben ge-)dragen. Sinds het heengaan van Pastoor N. Donkers eind jaren tachtig worden de mis sen en diensten voorgegaan door vrijwilligers en diverse gepensio neerde priesters. Van 'houten' naar 'steenen' kerk Het begin van de parochie 'het Heilig hart van Jezus' in Schie- dam-Zuid ligt in 1916, wanneer Pastoor Warnink, dan kapelaan van de O.L. Visitatiekerk aan de Nieuwe Haven, van de bisschop van Haarlem de opdracht krijgt voorbereidingen te treffen voor een nieuwe parochie in Schiedam. Hij kiest hiervoor de locatie De Gorzen, omdat het aantal katho lieken in deze van oorsprong pro testantse wijk aanzienlijk toenam. Eerst nog kwam er een kerk van hout, waar het weliswaar knus was, maar niet echt comfortabel. Als het buiten regende, regende het ook binnen en niet zelden za ten de parochianen dan met een paraplu op in de kerkbank. De eerste steen voor de 'steenen' kerk werd in 1925 gelegd en op 23 juli 1927 werd de Heilig Hartkerk De Heilige Hartkerk beleefde onlangs nog een stukje interessante historie toen het nieuwe Heilige Hart beeld na inzegening op zijn sokkel getakeld werd Foto: WFBCAROLIEN VD BERG tot Foto: ED DEWAERHEIJT Foto: ED DEWAERHEIJT Foto: ED DEWAERHEIJT

Het Nieuwe Stadsblad | 2002 | | pagina 13