Als de rookmelder gaat Bedbodem en matras bepalen de kwaliteit van de nachtrust Milieubewustzijn groeit in de tuin en op het balkon Kleur bekennen is eerste stap naar sfeervol interieur Nederlander houdt hand op de knip Prijs lager dan welke bouwmarkt dan ook! keuze uit wel 24 dessins! gegarandeerd de goedkoopste n u 22,- n u 3< 1," n u 40,- n u 46," n u 50,- GRATIS Oosthavenkade 87, Vlaardingen, Tel. 010 - 434 61 44 (Bij gelijke uitvoering) Het einde van het jaar is in zicht en daar gaat Sandux knallen met de goedkoopste rolgordijnen ooit. Vaste breedtes, kant en klaar. Desgewenst makkelijk zelf op maat te maken met gratis bijgeleverd zaagje en schaar. Breedte 90 cm, van 51,- 120 cm, van 77,- 150 cm, van 32,- 180 cm, van 108,- 210 cm, van 123,- zaagje en schaar om uw rolgordijn op maat te maken Openingstijden: Buitenzonwering Lamellen Rolgordijnen Jaloezieën Plissé's Vouwgordijnen Rolluiken Gordijnen Vitrages Voordeurluifels Velux Kozijnen Deuren Sierhekken Di.t/mvr. 09.00 - 17.30 uur Zaterdag 09.30 - 16.30 uur DONDERDAG 28 NOVEMBER 2002 NS2-15 Nederlanders weten veel te weinig van brandveiligheid en brandpreventie. Dat blijkt uit een onder zoek, gehouden in de het kader van de Brandpreventieweek. Lang niet ieder huis is voorzien van een of meerdere rookmelders. Terwijl zo'n apparaatje levens kan redden. Let bij de aanschaf van een rookmelder wel op het type. De - goedkope - ionisatierookmelder is minder betrouwbaar en is daarom vanaf 2005 niet meer op de Nederlandse markt ver krijgbaar. Een beginnende brand is vaak goed te doven met behulp van een blusdeken of een blus- apparaat. Ook hier is waakzaamheid gebo den. Veel aangeboden blusdekens voldoen niet volledig aan de gestelde normen (BSEN-NEN 1869) en blusap- paraten verouderen snel. Dus let goed op in de winkel. Als de brand niet beheersbaar is, rest niet anders dan vluchten. Het is verstandig om per huishouden afspraken te maken over de vluchtwe gen. Liefst twee, want de hitte en giftige rook gaan meestal via de trapopgang omhoog, waardoor de normale vluchtweg niet meer gebruikt kan worden. Een uitwerpbare ladder, mits stabiel en sterk genoeg, kan een prima oplossing zijn. Afspraken maken over wie waarvoor zorgdraagt, denk aan gasten, logees en huisdieren, is ook belangrijk. Spreek ook af hoe ieder elkaar kan waarschuwen en bel buiten of bij de buren de brandweer. Meldt alleen dat er brand is en het exacte adres en ga geen verhalen over de oorsprong vertellen. Ga ook nooit weer een brandend huis binnen. Nederlanders worden steeds milieubewuster in hun tuin en op hun balkon. Dit blijkt uit een onderzoek dat het NIPO onlangs heeft verricht onder Nederlandse tuin- en balkonbezitters. Eind juli heeft NIPO Agrisearch onder 1500 tuin- en balkonbezit ters onderzoek verricht in het kader van het jaarlijks terugke rende NIPO-onderzoek "De Nederlander en zijn tuin". Daarin komen diverse onderwer pen met betrekking tot tuin en balkon aan de orde, zoals trends, type inrichting, onderhoud en aankoopkanalen. De Nederlandse tuinbezitter lijkt bij de aankoop van verzorgings producten voor de tuin steeds meer te letten op milieuvriende lijkheid. Negen op de tien tuin- bezitters (90%) letten er bij het kopen van producten voor de tuin (wel eens) op of deze scha delijk zijn voor het milieu. Dit is ten opzichte van 2001 een stij ging van vier procentpunten (86%). Bovendien staat drie kwart van alle ondervraagden (75%) open voor informatie over milieuvriendelijk tuinieren. Ook bij de bestrijding van onkruid zijn biologische middelen inmiddels "populairder" dan De vloer is het basiselement van het interieur. Als de vloer een ver keerde keuze is geweest, zal al het andere, zoals meubelen, gordijnen en accessoires, verkeerd uitkomen en hiermee in disharmonie zijn. Omdat de vloer zo'n fundamentele rol speelt in het geheel, is het ver standig om eerst de keus voor de vloer te maken. Ook is het belang rijk om de juiste kleur te kiezen, omdat de vloer het totale oppervlak van de woning bestrijkt. Donkere vloeren vragen relatief veel (dag)licht. Daar staat tegenover dat er gauw een sfeertje ontstaat. Indien er geen uitgesproken mening is voor de kleur van de vloer, dan is het beter te kiezen voor een neu trale kleur, bijvoorbeeld raffia, zacht geel, zacht groen enzovoort. Vooral bij beige en raffiakleur is erg veel te combineren omdat de vloer als het ware de kleuren reflecteert. Indien er wordt gekozen voor parket, kurk, vloerdelen of laminaat dan is het zeker te overwe gen één of meer vloerkleed te leggen. De keuze van de vloer kan ook invloed uitoefenen op het optische effect van de kamer. Een effen donkere kleur zal de kamer klein doen lijken, terwijl een lichte kleuren of een blokpatroon (in diagonalen) dezelfde kamer juist groter doet lijken! Bron: Hans Slim, www.binnenhuisarchitectuur.nl Nederlandse huishoudens hebben in het tweede kwartaal van dit jaar iets meer uitgegeven, maar de groei is met 0,8 procent in jaren niet zo bescheiden geweest. Dat blijkt uit cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek. De consumptie van duurzame goederen neemt nauwelijks nog toe. Aan woninginrichting, huishoudelijke artikelen en kleding gaven Nederlanders in het tweede kwartaal zelfs minder uit. Dat geldt ook voor de horeca. De totale economische groei komt het tweede kwartaal uit op 0,1 procent. Ook in de drie kwartalen ervoor was er nauwelijks spra ke van groei. Dit heeft gevolgen voor onder meer de vraag naar woningen. Per nacht verandert de mens zo'n zestig keer van slaaphouding. Bedbodems en matras moeten bij iede re slaaphouding zich zoda nig aanpassen, dat ze altijd optimale ondersteuning geven. Waarom dit zo belangrijk is? Als deze steun er niet is of op de ver keerde plaatsen, wordt de wer velkolom eenzijdig belast. De wervelkolom is de spil van het menselijk lichaam. De kolom zorgt voor steun en soepelheid bij staan, zitten, liggen en bewe gen. De wervelkolom beschermt, samen met de schedel, het cen trale zenuwstelsel. Per dag wordt de wervelkolom ontelbare malen belast. Vaak op een verkeerde manier, door verkeerd tillen, een verkeerde zit- of stahouding, enzovoort. De nachtelijke rustperiode is daarom van groot belang. Een te hard of te zacht bed dwingt het lichaam in een onjuiste houding, waardoor de wervelkolom óók 's nachts wordt belast. Bij de juiste slaaphouding komt de natuur lijke S-vorm van de ruggengraat tot zijn recht. Dat kan, doordat het bed meegaat met de vorm van het lichaam. Die S-vorm (van opzij) heeft de kolom door de stand van het bekken. Recht van achteren gezien geeft de ruggengraat een volkomen vlak ke lijn te zien, waarbij de schou ders en het bekken haaks op die lijn staan. Rugklachten komen vaak voort uit vervorming van de tussen- wervels. Deze schijven tussen de wervels fungeren als 'schok dempers'. Daarom zijn ze elastisch. Overdag worden ze belast en veranderen daardoor iets van vorm. 's Nachts moeten de tussenwervelschijven zich activeren. Als ze daar tenminste de kans toe krijgen. Bij voortdu rende druk op de tussenwervels (doordat de ruggegraat haar natuurlijke vorm niet kan aanne men) verliezen ze op den duur hun elasticiteit. Er treedt vocht verlies op en de schijf verliest daardoor aan volume. Uiteindelijk resultaat: nek- en rugpijn bij het opstaan. Ook de spieren rusten tijdens de slaap. Dat wil zeggen: als hen dat mogelijk wordt gemaakt. In een bed waarin de rug niet genoeg -of verkeerde- onder steuning krijgt, blijven de spie ren constant in bedrijf. Het lichaam kan immers niet de natuurlijke slaaphouding aanne men. De spieren zullen in dat geval de hele nacht bezig zijn te pogen de houding te corrigeren. Afhankelijk van de fysieke con ditie en het incasseringsvermo gen van de slaper of slaapster, kan dit gebrek aan rust en ont spanning in spieren en tussen wervels op de duur blijvende schade aanrichten aan zowel de lichamelijke als de geestelijke gezondheid. Pijn in de rug en nek zijn meest al de eerste symptomen van regelmatig slapen op een slecht bed. Dat dit veel voorkomt blijkt nog eens uit het aantal te behan delen rug- en nekklachten. Zeventig tot tachtig procent van de behandelingen bij fysiothera peuten heeft betrekking op dit soort klachten. Uiteraard worden nek- en rugklachten niet alléén veroorzaakt door verkeerd sla pen. Andere factoren spelen eveneens een belangrijke rol, zoals overbelasting, overge wicht, overmatige inspanning en een verkeerde houding. Aan deze omstandigheden is natuur lijk zelfs met een goed bed wei nig te veranderen. Verkeerd sla pen is wel te verbeteren. Een beter bed is voor iedereen haal baar! Bron: Hans Slim, www.binnen- huisarchitectuur.nl chemische middelen. Op alle hierboven besproken vlakken valt duidelijk op dat de Nederlander steeds milieube wuster met tuin en balkon omgaat in vergelijking met voor gaande jaren. Respondenten hebben een schatting gedaan naar hun tuinuitgaven in de eer ste zes maanden van dit jaar. Op basis hiervan is een marktschat- ting van de totale markt gemaakt over het eerste halljaar van 2002, die uitkomt op 1.516 miljoen euro. Vorig jaar was dit 1.316 miljoen euro (toen werd nog in guldens gemeten). De markt lijkt dus duidelijk gegroeid, maar hierbij mogen de mogelijke invloeden van de euro niet verge ten worden. Van de totale uitgaven is ten opzichte van vorig jaar relatief meer aan groenproducten besteed (van 45% in 2001 geste gen naar 49% in 2002) en min der aan potterie, gereedschap en onderhoudsproducten. Binnen de groenproducten is dit jaar een verschuiving te zien van vaste planten en eenjarige zomerbloei- ers naar losse balkon- en terras- planten (stijging van 20 procent punten, namelijk van 26% in 2001 naar 46% in 2002). Bron: Hans Slim, www.binncnhuisarchitectuur.nl j§ AlllDUX

Het Nieuwe Stadsblad | 2002 | | pagina 15