WERELDHAVEN ROTTERDAM Lezersvoordeel Uniek wandelboekje voor 4,50 euro Lezersvoordeel Lezersvoordeel Weerzien met Indië met Wieteke van Dort NIV Sinterklaastip: 1 euro korting (normale prijs 5,50) L met Louis van Dijk en Jan Vayne 5 euro korting ZondafffchtericFctmcerten Slipactie voor 75,- L hae&sfr:'**. Specialistisch werk en materieel X 28CT-5 «mm Wanneer je op de A15 vanuit Rotterdam door het Botlekgebied rijdt, zie je rechts pijlers boven alle bedrij vigheid uitsteken. "Wat zijn ze daar aan het bouwen", hoor je dan vaak. Het zijn de poten van de boorplatforms en werkeilanden, die bij de werf Keppel Verolme liggen. Keppel Verolme (voorheen Verolme-Botlek) bestaat al sinds 1954. In het toen pas nieuwe Botlekgebied, bij de samenkomst van Nieuwe Maas Scheur en Oude Maas, werd hard gebouwd aan een werf voor nieuwbouw van schepen, die later vooral met de bouw van supertankers (mammoet tankers) wereldfaam verwierf. Er liggen nu nog drie gegraven dokken, waarvan de grootste meer dan 400 meter lang en 90 meter breed is. De naam Cornelis Verolme is in de Nederlandse scheepsbouw van na de Tweede Wereldoorlog een legendarische naam. De ontwikkelingen van de olie en gas industrie op het Nederlands continentaal plat alsmede die op het Engelse, Deense en Noorse plat zijn van belang geweest voor het succes van de werf in het offshore seg ment (de offshore markt). Het zoeken naar olie- en gasvoorra den in de Noordzee gebeurt voornamelijk met drijvende hefeilanden (zogenoemde Jack- up) en half afzinkbare drijvende eilanden (zogenoemde Semi- submersible). Indien er olie of gas voorraden aangetoond zijn (en deze ook bewezen te ontwikkelen zijn) kan het boren beginnen. Daarna volgt meestal de bouw van vaste productie platformen, in enkele gevallen van drijvende productie schepen (FPSO). Bij Keppel Verolme worden vooral de drijvende hefeilanden en halfafzinkende eilanden gere pareerd of gemoderniseerd. Tevens worden de vaartuigen benodigd voor de ontwikkeling van een olie of gas veld, de zogenaamde constructievaartui gen (kraanschepen, pijpenleg- gers, accommodatie units) en FPSO's gerepareerd en gemo derniseerd. Deze activiteit, offs hore reparaties, vertegenwoor digt ongeveer 90 van de omzet (het werk) van Keppel Verolme. Een unieke locatie voor grote offshore installaties Eén van de hoogtepunten van de laatste jaren is waarschijnlijk de verbouwing van het werke- iland/kraanschip "BALDER" geweest. Met z'n twee immens hoge kranen heeft het over de hele wereld honderden boor platforms neergezet en verwij derd. Aan bakboord van het werke- iland zijn voorzieningen getrof fen voor een 120 meter hoge toren, waarmee het mogelijk is om (olie)pijpleidingen in diep water te leggen. Of voor de ver ankering van drijvende boorto rens, die gebruikt worden voor oliewinning in bijvoorbeeld de Golf van Mexico op een diepte van 2000 meter. Om een indruk te geven van de afmetingen van dit werkeiland. De "BALDER" is 154 mtr lang, 86 mtr breed en 42 mtr hoog boven water. Aan boord kunnen meer dan 350 mensen werken en wonen lijks 500 mensen op de werf, waar naast de offshore installa ties nog steeds grote bulk- en carcarrierres, containerschepen en tankers voor onderhoud en reparatie worden behandeld. Het is echt een unieke locatie voor onderhoud en ombouw van de grote offshore construc ties. De opdrachten vanuit de offshore sector zijn natuurlijk sterk afhankelijk van de ontwikkelingen op de energie markt. De markt heeft een cyclisch karakter. Mede daar om blijft men bij Keppel Verolme ook zeer actief op het gebied van reparatie en onderhoud van (grotere) zeesche pen. Het personeel heeft niet alleen een hoog specialistisch opleidingsniveau en uitgebreide werkervaring. Ze zijn ook trots op hun werk als een offshore installatie na groot onderhoud het dok verlaat en naar zee vertrekt. Dat bij deze soort werkzaamheden soms heel bijzondere toepas singen worden gebruikt, is voor hen zo langzamerhand gewoon geworden. Voor de buitenstaander is het altijd nog weer een prachtig gezicht zo'n transport over de Nieuwe Waterweg naar zee te zien gaan. Het groot onderhoud aan de poten van een drijvend boor- platform is vaak een opmerke lijke gebeurtenis. Er wordt bij deze herstelwerkzaamheden soms van boven naar beneden gewerkt. Het boorplatform wordt naar de bovenkant van de 150 meter lange poten gebracht en het dek wordt gebruikt als werkvloer. Een installatie die normaal gebruikt wordt voor het boren naar gas of olie in diep water nu boven het haven landschap te zien zweven, leverde spectaculaire beelden op. Als je iemand vraagt waar hij/zij aan denkt bij olie- en gaswinning op zee, dan zal je in negen van de tien keer als ant woord krijgen "oh, met van die booreilanden op zee". Maar er is veel meer. Zoals de speciale bevoorra- dings- supplier- werksche pen, waarmee onder andere ook de ankers voor het vastleggen van de platforms op zee kunnen worden uitgezet. Of de pijpenleidingen worden aangevoerd. Ze lijken nog het meest op een zeesleper, maar Sinds juli 2002 is het offshore concern Keppel Offshore Marine uit Singapore eigenaar van deze prachtige locatie aan diep water met een open verbin ding naar de Noordzee. Er wer ken momenteel ongeveer dage- dan met een open achterkant en voorop vaak een helicopterdek. Speciale pijpenleggers, in de vorm van een schip met voor de leek wel erg bijzondere opbouw aan dek, waarmee de verbinding tussen een produc tieplatform en de wal wordt aangelegd. Een onderdeel van diversifica tie bij Keppel Verolme was de bouw van de zes delen/stukken voor de verkeerstunnel onder het Calandkanaal bij Rozenburg in 2001/2002. Na het gereedkomen van deze serie tunneldelen zijn ze tot het moment van afzinken tijdelijk "geparkeerd" in de 7e Petroleumhaven. Groenservice Zuid-Holland organiseert in samenwerking met Wegener Huis-aan-huiskranten al enige jaren wandelin gen in verschillende natuur- en recreatiegebieden in Zuid- Holland. Misschien heeft u al eens meegewandeld met één van de natuurexcnrsies die 20 keer per jaar op zondag worden georganiseerd? De mooiste van deze wandelingen zijn nu gebundeld in het boekje "Wandelroutes in Zuid-Holland" met o.a. een prachtige wandeltocht in de Krimpenerwaard, Rottemeren, Midden-Delfland en Voorne Putten Rozenburg. Het wandelboekje is makkelijk en handzaam in gebruik door de vijf 'Z-cards'. Deze uitvouwbare kaartjes zijn zo groot ais een creditkaart en makkelijk mee te nemen in broek- en jaszak of portemonnee. Op elke Z-card staan vier prachtige wandelin gen (5 km en 10 km) in de mooiste gebieden van Zuid- Holland. Exclusief voor de onze lezers: tegen inlevering van deze bon bij één van de kantoren van Wegener Huis-aan-huiskranten of VW. Verkooppunten: Wegener Huis-aan-huiskranten: Prins Hendrikkade 16 in Rotterdam, Fransenstraat 14 in Vlaardingen, Elementenweg 44 in Spijkenisse, Poldermolen 1 in Papendrecht en Oostdijk 53 in Oud-Beijerland. De VVV's in Rotterdam, Maassluis, Vlaardingen, Schiedam, Naaldwijk, Dordrecht, Leerdam, Oud-Beijerland, Leiden, Gouda, Alphen aan de Rijn, Montfoort, Woerden, Schoonhoven, Haastrecht, Oudewater, Scheveningen, Den Haag, Oostvoorne, Brielle, Helle- voetsluis, Rockanje en Middelharnis. Kaarten met korting zijn ook direct verkrijgbaar bij: VVV Rotterdam, Coolsingel 67 Lindenberg Boek en Muziek B.V, Slaak 4-14 in Rotterdam Boekhandel van Rietschoten, Keizerswaard 8 in Rotterdam, IJsselmonde Van de Graaf Boeken en Muziek, Goudenregenstr. 12 in Capelle a/d IJssel Brugzicht Boek en Muziek, IJsseldijk 422 in Krimpen a/d IJssel Meer info? 0525-684819 of www.hollandboyschoir.com Niet geldig in combinatie met andere kortingen en zolang de voorraad strekt. Kerstconcert Holland Boys Choir Zaterdag 14 december in de prachtig en sfeervolle Laurenskerk in Rotterdam, een uniek Kerstconcert met het beroemde Holland Boys Choir o.l.v. Pieter Leusink en de pianisten Louis van Dijk en Jan Vayne. Deze virtuozen zullen naast de koorbe geleiding op twee vleugels te horen zijn. Het Holland Boys Choir vertolkt prachtige melodieën en creërt een prachtige kerstsfeer met wereldberoemde Christmas Carols. Het concert begint om 19.30 uur. jgfc. Tegen inlevering van deze bon ontvangt u op de normale prijs van 22,50 Stuur onderstaande bon naar: Holland Boys Choir, Antwoordnummer 170 (geen postzegel), 8070 VK in Elburg. Toegangskaarten worden direct met factuur toegezonden (excl. verzendkosten). Naam: Adres: PC en woonplaats: Aantal kaarten:a 17,50 voor za. 14 dec. in de Laurenskerk in Rotterdam. Velen kennen Wieteke van Dort van de Late Late Lien-show. De veelzijdigheid van deze bekende Nederlandse kent echter geen grenzen. We hoeven maar titels te noemen als 'Oebele', 'de Stratemakeropzeeshow' en 'Het Klokhuis' en de meeste mensen zien daar direct de beelden bij. Of beginnen onmiddellijk de liedjes die in deze programma's gezongen werden te neuriën of zingen. De Deftige Dame werd subliem door Wieteke neergezet, evenals Tante Lien in de Late Late Lien Show. Deze beminnelijke Tante Lien gaat u deze ochtend aanschouwen op het podium van de Grote Zaal van de Doelen. Het programma is verrassend en warm van sfeer, met oude en splinternieuwe liedjes, met grapjes en met samenzang. üJGgenGr Presentatie: Gerard Cox Inloopmuziek en begeleiding: Bert Nicodem Zondag 08 dec. 300e concert met Wibi Soerjadi Zondag 15 dec. Laura Fygi in concert Zondag 22 dec. White Christmas UITVERKOCHT! De zondagochtend-concerten worden mede mogelijk gemaakt door: Wegener Huis-aan-huiskranten, Fondel, Van Antwerpen Cartonnage, Westermeijer Groep, Pickwick Tea, Drukkerij Domstad en organisatiebureau Hanson. De Doelen: open vanaf 9.45 u., zaal vanaf 10.30 u. Aanvang concert 11.00 uur Kaarten zijn verkrijgbaar a 9 euro, bij de kassa van de Doelen, Bureau Hanson, Straatweg 179, tel: 010-4225244 in Rotterdam en bij de kantoren van Wegener Huis-aan-huiskranten: Prins Hendrikkade 16, tel, 010-4699911 in Rotterdam, Fransenstraat 14 in Vlaardingen, Elementenweg 44 in Spijkenisse, Oostdijk 53 in Oud-Beijerland en Poldermolen 1 in Papendrecht. De lezers van Wegener Hnis-aan- hwiskranlen kunnen veilig de weg «P deze winter na een training op de sliphaan bij het Nederlands Instituut voor Verkeersveiligheid. De Trainingscentra beschikken o\er tenminste drie testbanen, één baan is voorzien van een kunststof toplaag, om de situatie op een glad wegdek zo goed mogelijk na te kun nen bootsen. SPECIAL ACTIE Test uw reactie op de slipbaan voor 75 euro (normale prijs 99,-) Rem en stuur technieken Noodstops Anticiperen Banden en veiligheid Reactietijd en remweg Bermsituatie Zit- en stuurhouding Grip en remmem in hochten Diverse wegdekken Combinatie snelheid en gewicht Deze actie is geldig t/m 31 januari 2003 Er zijn NIV Slipbanen in Hellevoetsluis, Goes en Barneveld. Aanmelden? o.v.v. kortingsactie Wegener 0342- 424357 Meer Info? mfo&verkeersveiligheid.org Max. 2 personen per bon, niet geldig in combinatie met andere kortingen - >\sx# 4 De werf van Keppel-Verolme in het Botlekgebied is een unieke locatie voor onderhoud en ombouw van de grote offshore constructies. Wat zijn ze daar aan het bouwen? Het werkeiland/kraanschip "BALDER" werd onlangs bij Keppel-Verolme verbouwd. Een enorm gevaarte van 154 mtr lang, 86 mtr breed en 42 meter hoog boven water. Aan boord kunnen meer dan 350 mensen werken en wonen. Redactie: Roger Huys '%,w/ Wereldhaven Rotterdam is een wekelijkse rubriek in samen werking met het Gemeentelijk Havenbedrijf Rotterdam en Stads Radio Rotterdam. Port of Rotterdam Wegener huis-smtiulskranten Verhouding scheepsreparaties offshore reparaties (1975 - 2000) Mi Offshore Schepen 1975 1980 1985 1990 1995 2000 Eenheid: Bron: Keppel Verolme BV UJegenar huis-aanriutskrantert LUEgener huis-aan-huiskranten Tel: Zondag 1 december 2002 www.zondagochtendconcerten.nl B NEDERLANDS INSTITUUT VOOR, VER

Het Nieuwe Stadsblad | 2002 | | pagina 9