Weg met de Stadsregio Rotterdamse Lichtjestour SsU De compleet herziene editie van het veelgeroemde basiskookboek IENS restaurantgidsen nu ook bij de ANWB t INGEZONDEN BRIEF Ziekte neem epidemische vormen aan Staeeduinsebos WOENSDAG 4 DECEMBER 2002 NS1-11 In ons pittoreske landje kennen wij sinds jaar en dag drie bestuursla gen: het rijk, de provincies en de gemeenten. Dat is meer dan genoeg. Niemand zit wat dat betreft op verandering te wachten. Zelfs als die domoren in Den Haag met de kleinst mogelijke gemeentelijke herin deling komen aanzetten, komt de bevolking van de desbetreffende plaatsen steevast massaal in verzet. In 1996 stond het Rijnmondgebied ineens ware rampspoed te wach ten. Het stelletje Haagse onverlaten had weer wat nieuws verzonnen: de Stadsprovincie Rotterdam. De stad van wereldhaven nummer 1 zou moeten worden opgedeeld. Tevens zou die Stadsprovincie en pas sant de buurgemeenten opslokken. Gelukkig maakte een referendum, waarbij bijna negentig procent van de stemmers tegen stemde, snel een einde aan de dreigende idioterie. Hoewel... Het clubje onverbe terlijke machtswellustelingen liep nog steeds vrij rond en wat ze een maal in hun hoofd hebben, met koste wat het kost door de strotjes van het volk geduwd worden. Zonder dat iemand er iets over te zeggen heeft gehad, is de opvolgers inmiddels al enkele jaren een feit: de Stadsregio. Bijna angstaanjagend is het te vernemen dat het overgro te deel van de bevolking geen flauw benul heeft van het bestaan van de Stadsregio, terwijl de dames en heren van dit bestuursorgaan al geruime tijd allerlei zaken regelen. Dit druist regelrecht tegen alle democratische principes in en is in feite nog erger dan de ouderwet se dictatoriale praktijken zoals die in de Sovjet Unie plaatsvonden. Als er problemen zijn en er is politieke Wil om die op te lossen, dan is er ook een WEG. De drie oude bestuurslagen bieden hiervoor vol doende mogelijkheden. De Stadsregio is alleen leuk voor machtsgei le ambtenaartjes die zonder verantwoording te hoeven afleggen de regio willen verzieken met prestigieuze flauwekulprojecten. De Stadsregio moet snel bij het grofvuil gezet worden. A. Noel Vanaf november organi seert Industrieel Toerisme met de "Lichtjestour". Iedere vrijdagavond zal deze rondrit per luxe tou ringcar rijden, te beginnen in het centrum van de Maasstad en via Europoort naar de landtong van Rozenburg en via de Van Brienenoordbrug langs de mooiste skyline van Nederland weer terug. De tour passeert ontelbare lichtjes die de Wereldhaven en Wereldstad 's avonds een sprookjesachtig uiterlijk geven. Een vakkundige gids begeleidt de bijna twee en half uur durende tour en voorziet de deelnemers van de gewenste informatie. De tour is er gedurende het winter seizoen van november 2002 tot en met 14 maart 2003 iedere vrijdag avond. De prijs bedraagt 12,- per persoon. Voor informatie en of reser veringen 0900-1410 of aan de balie van ANWB/VVV Rotterdam. Programma: 18.45 uur Verzamelen bij de ANWB/VW aan de Coolsingel 67 19.00-20.15 uur Rondrit via Coolsingel, Erasmusbrug, Kop van Zuid, Maas-, Waal-, en Eemhaven. 20.15 uur Uitkijkpunt Ha venmonding 21.15 uur Aankomst Coolsingel. Einde programma. Bijna driekwart van de 60.000 Nederlanders die besmet zijn met hepatitis C virus kunnen daarvan genezen met nieuwe genees middel. Onderzoekers heb ben dat onlangs bekendge maakt. Het is goed nieuws, want tot nu toe was het vrijwel niet mogelijk om van het virus af te komen. Nu is het van belang dat iedereen die verdacht wordt van een besmetting zich laat testen en zich zo nodig op tijd laat behande len. Want de vrees bestaat dat het hepatitis C virus de komende decennia zal uit groeien tot een epidemie. Het hepatitis C virus werd in 1989 ontdekt. Sinds 1992 is via een eenvoudige bloedtest aan te tonen of iemand besmet is. Alleen zo'n bloedtest geeft defi nitief uitsluitsel. Wie besmet is, merkt daar meestal lange tijd niets van. Het kan soms twintig jaar duren voordat klachten optreden. Maar al die tijd kan de besmette persoon wel andere mensen besmetten. Het virus wordt overgedragen via het bloed. Overal waar mensen met bloed in contact komen, bestaat kans op besmetting. Ontwakende reus Naar schatting zijn in Nederland 60.000 mensen besmet met het hepatitis C virus. Het virus ver oorzaakt een ontsteking van de lever die bij veel mensen chro nisch wordt. Aanvankelijk zijn er geen duidelijke klachten, maar op den duur kan levercirro- se ontstaan: er komen littekens in de lever, de structuur veran dert en de functie vermindert. Cirrose kan levensbedreigende complicaties hebben, zoals bloe dingen in de slokdarm. Levercirrose kan overgaan in een nog ernstiger ziekte: lever kanker. Een besmetting kan dus itii^ uiteindelijk dodelijk zijn! Doordat het lang duurt voordat de ziekte zich openbaart, weten lang niet alle besmette mensen dat zij het virus dragen. Prof. dr. J. van Hattum, hoogleraar Hepatologie bij het Universitair Medisch Centrum Utrecht, noemt hepatitis C daarom 'de ontwakende reus': het probleem zal steeds groter worden doordat het virus zich steeds meer ver spreidt. Ook het Nationaal Hepatitis Centrum denkt dat veel patiënten de komende jaren GROE «SPECIALISTEN ziek zullen worden. Want tot het begin van de jaren '90 was er geen test om het virus aan te tonen en zijn veel hemofiliepati- ënten door bloedtransfusie besmet geraakt. De omvang daarvan begint nu duidelijk te worden. Al voor de ontdekking van het hepatitis C virus kregen patiën ten met leverziekte het middel interferon toegediend. Dat speelt een rol bij het afweersysteem tegen onder meer bacteriën en virussen. Het middel hielp wel, .maar vaak kwam de ziekte terug. De nieuwe behandeling bestaat uit een combinatie van de virus remmers, die constant blijven werken als ze juist gedoseerd zijn. Uit onderzoek is gebleken dat deze medicijnen in staat zijn om 72 procent van de patiënten te genezen van hepatitis C. Let wel: genezen. Andere medicij nen waren tot nu toe slechts in staat om het virus tijdelijk te stoppen. Het vernieuwde peginterferon is in het laboratorium aan een extra bestanddeel gekoppeld, waardoor het langer in het lichaam blijft. Zo ontstaat een constante werking waardoor de strijd tegen het virus effectiever is. Daarbij slikt de patiÜnt een geneesmiddel dat de vorming van nieuw virus in besmette levercellen tegengaat. Snel beginnen Afhankelijk van het soort virus (er zijn zes typen) duurt de behandeling 24 tot 48 weken. Het is verstandig er zo snel mogelijk mee te beginnen. Het virus richt namelijk continu schade aan, dus hoe sneller de behandeling start, des te beperk ter de schade. De medicijnen worden toegediend met een injectie aangevuld met capsules, De patiënt kan de injectie zelf toedienen met een speciale injectiepen. De specialist of huisarts kan u altijd begeleiden tijdens de kuur. Wie tot één van de risicogroepen behoort en niet zeker is over mogelijke besmetting met het hepatitis C virus, kan contact opnemen met de huisarts. Die kan verder helpen. Jan en Brigitte opgelucht na the rapie Jan liet in 1974 bij een kennis thuis een tatoeage aanbrengen. En Brigitte experimenteerde in de flowerpowertijd een enkele keer met drugs. Beiden raakten zo besmet met het hepatitis C virus. Jarenlang droegen zij het virus bij zich; terwijl zij daar nauwelijks iets van merkten. Dankzij de nieuwe therapie is het virus bij Brigitte en Jan nu niet meer aantoonbaar. Jan kreeg de eerste klachten vrij snel na zijn besmetting: vaak griep, erg moe en regelmatig overgeven. De dokter liet zijn bloed onderzoeken. Daaruit bleek dat hij een onbekend virus had, dat men toen het 'niet A niet B-type' noemde. 'Ik kreeg pred- nison en een rustkuur, maar daarna ben ik niet meer gecon troleerd. Ik had ook nauwelijks klachten van het virus. Alleen als ik nu terugkijk, realiseer ik me dat ik me al die jaren regel matig niet goed heb gevoeld.' In 1997 kreeg Jan rugklachten. Hij bleek botontkalking te heb ben. 'Omdat dat vroeg was voor mijn leeftijd, werd ik onderzocht en kwam de besmetting met hepatitis C aan het licht.' Jan kreeg meteen een kuur, die in eerste instantie wel hielp maar niet afdoende was: het virus kwam terug. Toen begon Jan aan de nieuwe kuur, die een jaar duurde. 'Het was heel erg zwaar, zowel lichamelijk als geestelijk,' blikt hij terug. 'Gelukkig knapte ik na de kuur wel weer snel op. En het virus was weg! Ook nu is het nog steeds niet aantoonbaar.' Jan denkt dat veel mensen die een tatoeage of een piercing nemen er niet bij stilstaan dat je besmet kunt worden met hepati tis C. Hij raadt daarom aan om het altijd te laten doen bij een betrouwbare tatoeage- of pier cingwinkel. Zelf heeft hij 'onge lofelijke spijt' van zijn tatoeages. 'Iedereen maakt in zijn leven wel eens een fout, maar die van mij is nog zichtbaar ook.' Niemand deed moeilijk Bij Brigitte kwam de besmetting begin jaren negentig aan het licht. Zij was toen bloeddonor en alle donoren werden getest omdat het virus was ontdekt. 'Ik bleek het te hebben, maar het zei me niets, Niemand deed er moeilijk over, ik mocht alleen geen bloed meer geven.' Brigitte weet niet precies hoe zij besmet is geraakt. Waarschijnlijk is dat gebeurd in de jaren zestig, de flowerpower tijd waarin veel mensen experi menteerden met drugs. Omdat klachten uitbleven, was zij zich niet van haar besmetting bewust. Dat is meteen het gevaar van het hepatitis C virus, omdat het al die tijd wel schade aanricht in het lichaam. Dat bleek toen Brigitte in 1995 een leverpunctie liet doen. Op haar lever bleek al littekenweefsel aanwezig, een gevolg van chronische leveront steking. Brigitte deed de nieuwe thera pie, die ook bij haar een jaar duurde. 'De ernst van de infectie was inmiddels wel tot mij door gedrongen, dus ik had geen keus. Ik heb een jaar lang iedere week mezelf geïnjecteerd en dagelijks capsules geslikt. Ik heb dat nooit overgeslagen. Ik was heel trouw aan de therapie, want dat bepaalt mede de sla- gingskans.' Ook Brigitte vond de therapie zwaar. Ze was bij vlagen zo moe dat ze tot vrijwel niets in staat was. Verder kreeg ze jeuk die haar 's nachts uit de slaap hield. En gedurende drie maanden had ze erge haaruitval. 'Ik was bij periodes erg prikkelbaar, dan kon ik echt niemand mm me heen hebben. Maar ik ben wel al die tijd blijven werken, ook voor de afleiding. Achteraf had het wel beter geweest als ik niet vol ledig had gewerkt, maar bijvoor beeld vijftig procent.' Na de kuur was het virus bij Brigitte niet meer aantoonbaar. A! vrij snel erna voelde ze zich veel beter en minder moe. Als de test volgend jaar februari weer negatief is, is de kans klein dat het virus bij Brigitte terugkeert. 'En dan te bedenken dat ik het type virus had dat het moeilijkst is uit te roeien.' Enkele feiten: Hepatitis C epidemie groeit: - Het Hepatitis C virus eist meer slachtoffers dan HIV - Hepatitis C komt vijf maal zo vaak voor als HÏV - Hepatitis C is bij bloedbloed- contact tien maal besmettelijker dan HIV - Geschat wordt dat 60.000 men sen in Nederland besmet zijn met Hepatitis C Het virus kan vage klachten ver oorzaken, zoals moeheid, buik pijn, algehele malaise, koorts, spier- en gewrichtspijn, misse lijkheid en jeuk. Na tien tot der tig jaar kan de ziekte ernstiger worden. Dan kunnen leveront steking (cirrose) en later soms zelfs leverkanker ontstaan. Bij sommigen blijft het hepatitis C virus, zonder ziekteverschijnse len te veroorzaken, sluimerend aanwezig. Deze groep wordt 'drager' van het virus. Hun bloed is besmettelijk voor mensen in hun omgeving Geschat wordt dat ongeveer een half procent van de Nederlandse bevolking het virus heeft, maar dat slechts een topje van de ijsberg het weet. Het hepatitis C virus is overdraagbaar via bloed en wordt met name verspreid via vuile naalden, tandenborstels, tatoeages en piercings Er zijn verschillende organisa ties voor begeleiding van patiën ten voorlichting en lotgenoten contact. De belangrijkste zijn: de Nederlandse Leverpatiënten Vereniging: web site www.lever-patientenvereni- ging.nl. Het Nationaal Hepatitis Centrum (voorheen Nederlandse Hepatitis Stichting); Website www.hepatitis.nl Risicogroepen voor het hepatitis C virus zijn: Mensen die voor 1991 een bloedtransfusie hebben gehad (met name hemofiliepatiënten) (Ex)druggebruikers (intrave neus of met snuiffietje; ook bij incidenteel gebruik in het verle den) Mensen die tatoeage of pier cing hebben laten aanbrengen Eerste generatie allochtonen Kinderen, partners en overige huisgenoten van dragers van het virus. Studerenden en werkenden in de gezondheidszorg Mensen die een medische ingreep ondergingen in een land waar het virus veel voorkomt Kook ook, het bekende basiskookboek, is nu hele maal vernieuwd, uitge breid, up-to-date en in een moderner jasje gestoken. Maar de belangrijkste plussen zijn natuurlijk behouden, want Kook ook is nog steeds een praktisch, toegankelijk, compleet en lekker boek. Over ingredi ënten bereidingstechnieken en natuurlijk de lekkerste gerechten (van omelet tot zwezerik). Kook ook is voor iedereen. Een handleiding voor de beginnende thuiskok (waarin echt 1311e vra gen worden beantwoord) en een betrouwbaar culinair naslagwerk en inspiratiebron voor de gevor derde koker. Lezen, bladeren, kijken en leren Kook ook is een boek om uit te koken, lekker in te bladeren, te kijken, te lezen en te leren. Een kookboek om dingen in op te zoeken: wat is het, hoe ziet het eruit, hoe moet het, hoe kan het ook, hoe lang duurt het, hoe maak je het schoon, wat zijn de verschillen en wat zijn de over eenkomsten. Inhoud informatie over alle gangbare en minder gangbare culinaire ingrediÜnten duidelijke beschrijvingen van alle (basis)technieken meer dan 1400 recepten (incl. variaties) geheel full colour met talloze kleurenfoto's ontwikkeld vanuit de moderne keuken en kookprincipes uitgebreid met een nieuw hoofdstuk over gezondheid alle recepten zijn doorbere kend op bereidingstijd en voe dingswaarde een nieuwe, moder ne vormgeving Kook ook Verkrijgbaar bij boekhandel en warenhuis. Prijs: 24,95 Kijk voor meer uitgaven van Inmerc BV op onze website: www.inmerc.nl Lekker in Den Haag met je viervoeter uit eten? Of naar een "doe-het-zelfrestaurant' in Rotterdam? Vandaag verschijnen bij de ANWB de nieuwe IENS restaurantgidsen Den Haag 2003 en Utrecht 2003. Amsterdam 2003 en Rotterdam 2003 zijn geheel geactualiseerd. Voortaan geldt dus voor de hele randstad: weet waar je eet! In deze overzichtelijke IENS restaurantgidsen staan de restaurants alfabetisch gerangschikt en beschreven. Achterin kun je op meer dan 40 rubrieken voor iedere gelegenheid precies het juiste restaurant zoeken, bijvoorbeeld op 'kindvriendelijk', 'terras aan het water' of'zakelijk lun chen' - en vanzelfsprekend ook op 'locatie' en 'soort keuken'. Sinds vier jaar geeft IENS Independent Index restaurantgidsen uit voor en door de restaurantbezoeker geschreven. De talloze reacties die IENS via de website www.iens.nl ontvangt van restaurantbezoekers zijn de bouw stenen voor de omschrijving van de restaurants. Deze werkwijze waarborgt de onafhankelijkheid van de gidsen. De IENS restaurantgidsen zijn verkrijgbaar bij alle ANWB-verkooppunten, boekhandels en warenhuizen en te bestellen via internet (anwb.nl). Prijs vanaf 9,95. 1 Hepatitis C virus nu te genezen - jUg Op vrijdag 6 december 2002 zijn wij van 19.00 tot 24.00 uur geopend voor Moonlight Shopping. Kleed u feestelijk voor deze unieke avond: ais u gaia kleding draagt, krijgt u 30% korting op al uw aankopen. Haai dus alles uit de kast en maak er een echt kerstbal van! Kleedt u m stoft van onze modellen, een deskundige jury beoordeelt uw galakleding Voor Informatie bel010 - 248 6999 STAELDUINSEBQS 'S GRAV1NZANDE Staelduinlaan 17 STAELDUINSEBOS VLAARDINGEN Deltaweg 76 STAELDUINSEBOS RIDDERKERK Schaapherderweg 15

Het Nieuwe Stadsblad | 2002 | | pagina 11