Twee keer groter en twee keer verrassender Gemeente zet zich in voor vrijwilligers Verkeerde foto Turks diner voor buren Sint bezoekt kinderen in Sehiedam-Noord SCHIEDAM Samenzang in de Grote Kerk De Broersvest De Heere heeft groote dingen aan ons gedaan, dies zijn wij verblijd Nieuw programma De Harg-Spaland mmatm ZAKELIJK BEKEKEN SCHIEDAM - Hij is twee keer zo groot en ook meteen twee keer zo luxe. Vorige week woensdag opende de Albert Heijn van gebroeders De Block aan de Hagastraat haar deuren weer na een grootscheepse verbouwing. Voor de klanten kon een klein ontdekkingsavontuur be ginnen, want de winkel is van 500 vierkante meter oppervlakte naar 1000 vierkante meter gegaan. Hierdoor is er ook meteen veel meer ruimte vrijgekomen voor een nieuw assortiment. 'We zijn zelf nog steeds ondersteboven van het resultaat', zegt be drijfsleider Koos van Nierop. 'We hebben nu een nieuwe broodafde ling waar we het brood vers afbakken en waar we croissants gevulde koeken en noem maar op wat nog meer hebben. We hebben een vers eiland en sowieso veel meer verse producten in het assortiment.' Na vijftien jaar was een flinke verbouwing best welkom bij de super markt. In de vijftien jaar is er wel flink geïnvesteerd in de winkel, maar om deze helemaal aan te passen aan de moderne tijd, wilden de eigenaren wel wat meer veranderen. Voor de zomer werd de eerste paal al geslagen, waarna in augustus een start werd gemaakt met de buitenkant van de supermarkt. De verbouwing leverde af en toe wat overlast op voor de klanten, maar dat maakte de bedrijfsleider weer goed door een verbouwingsactie waarbij de klanten flinke korting kregen. Iedere week weer op andere producten. Op 16 november ging de supermarkt even helemaal dicht voor het grote werk. Met vereen de krachten wisten het personeel en de aannemer de winkel in tien da gen om te toveren tot een super-Albert Heijn die voldoet aan de nieu we tijd, waarin steeds beter wordt gelet op de kwaliteit van de pro ducten. Zo werd er een nieuwe koeling geïnstalleerd die is aangeslo ten op een computer welke de temperatuur van de koeling nauwlet tend in de gaten houdt. Daarnaast blijft het personeel de temperatuur ook handmatig meten. De laatste drie dagen dat de supermarkt geslo ten was, werden gebruikt om de winkel helemaal klaar te maken voor gebruik. Een supermarkt die twee keer zo groot is, krijgt natuurlijk ook twee keer zoveel vracht te verwerken. Alle schappen moesten op nieuw worden ingericht en voorzien van prijs- en productkaartjes. Het werk ging soms tot 's avonds laat door. Maar het resultaat maakt het lange werken weer goed. Dinsdagavond kon het personeel en de om wonenden alvast een kijkje nemen in de nieuwe supermarkt en woens dag gingen de deuren weer wagenwijd open. De oude vertrouwde su permarkt is verdwenen, maar daarvoor in de plaats hebben de klanten nu een veel ruimere winkel teruggekregen met een verrassend en voor de kookliefhebbers ook nog eens inspirerend assortiment. SCHIEDAM - Hoewel Sinterklaas het ontzettend druk heeft met de voorbereidingen voor pakjesavond morgenavond, wist hij toch nog een gaatje te vinden in zijn agenda voor de kinderen in Schiedam- Noord. De goed heiligman had hier nog niet alle kinderen gezien, ter wijl hij juist voor hen naar Nederland komt. Voordat hij naar zijn eindbestemming ging, het Hof van Spaland, maakte de Sint eerst'nog een uitgebreide rijtoer door de wijk om er zeker van te zijn dat hij al le kinderen weer zag. Langs de route stonden al verschillende kinde ren klaar om de goed heiligman te begroeten. Bij het winkelcentrum was het helemaal druk met kinderen die Sinterklaas nog een tekening wilden geven of een verlanglijst voor pakjesavond. Vrijdag vertrekken Sinterklaas en zijn Pieten weer naar Spanje met de pakjesboot. Daar gaat hij eerst even uitrusten van het harde werken en nagenieten van al die vrolijke kinderen. SCHIEDAM - De gemeente Schiedam geeft vanaf 2003 extra aan dacht aan het versterken van vrijwilligerswerk. Hiervoor is het pro ject 'Sterk Vrijwilligerswerk Schiedam' opgezet. In het kader van dit project en het speerpunt 'werving en behoud van vrijwilligers' wordt in samenwerking met het NOV (Nederlandse Organisaties Vrijwilligerswerk) een themabijeenkomst georganiseerd. Tijdens deze interactieve bijeenkomst worden vragen besproken die binnen vrijwilligersorganisaties leven. Hoe kunnen organisaties nieuwe vrijwilligers werven en vervolgens ook binnen houden? De 'nieu we' vrijwilligers, wie zijn dat? Welke groepen zijn interessant voor welke organisatie? Hoe wordt onze, organisatie ook interessant voor deze groepen? En hoe bereiken we ze? Zijn vragen die be handeld worden. De themabijeenkomst wordt georganiseerd voor Schiedamse vrijwilligers(organisaties) en vindt plaats op dinsdag avond 17 december van 19.30 tot 22.00 uur in het Gedistilleerd Museum aan de Lange Haven. Er zijn geen kosten aan verbonden. Gezien het beperkt aantal plaatsen, wordt eventuele deelnemers verzocht zich vooraf aan te melden bij het Steunpunt Vrijwilli gerswerk Schiedam, ter attentie van Marjolein van Doorn, Postbus 197, 3100 AD Schiedam, e-mail: ms.v.doorn@schiedam.nl, tele foon: 24 65 064. Per abuis is er bij het verhaal 'Boegbeeld van de Gorzen bestaat 75 jaar' de verkeerde foto geplaatst. Op de foto is de Singelkerk te zien waar het Heilige Hartbeeld op getakeld wordt en niet de Heilige Hartkerk. HET NIEUWE STADSBLAD WOENSDAG 4 DECEMBER 2002 49 - 1441 KUNSTGEBITTEN Tandprothetische Praktijk Veringmeier door NANS WOLTERS SCHIEDAM - Ook voor de win termaanden heeft Zorgcentrum De Harg-Spaland weer een uit gebreid aanbod aan leuke activi teiten. De nieuwe folder 'De Harg-Spaland Presenteert' is af te halen bij de receptie van het verzorgingstehuis. Hierin zijn de activiteiten voor december en ja nuari terug te vinden. Zo is on der andere het jaarlijkse kerst concert vermeld. Dat wordt dit jaar verzorgd door het gemengd koor 'Holy' uit Vlaardingen. Daarnaast zijn er nog verschil lende andere optredens gepland, zoals een optreden van de Rijn mondband en het Rotterdams PhiMrmonica. Maar ook de ver trouwde activiteiten zoals koers- ballen, het internetcafé en het restaurant kunnen weer bezocht worden. Op dit moment is er in het ver zorgingstehuis een expositie te zien met aquarellen van Martina Elderkamp. De kunstwerken zijn tot 27 januari te bezichtigen en zelfs te koop. SCHIEDAM - Na het succes van vorig jaar, wordt er dit jaar weer een grote kerstzangmani festatie gehouden in de Grote kerk. Vorig jaar zat de kerk vol voor deze speciale bijeenkomst. Naast de samenzang van beken de kerstliederen, kunnen kerk gangers ook luisteren naar een massaal koor, dat is samenge steld uit maar liefst zeven Schie damse koren. Ook de Rijnmond band en organist André Ver woerd verlenen hun medewer king aan de samenzang. Ds. A. van der Klaauw houdt tij dens de bijeenkomst een korte kerstoverdenking. De zangdienst is voor iedereen toegankelijk. De deuren van de Grote kerk gaan om 16.30 uur open en om 16.45 zal de Rijn mondband in de met kaarsen verlichtte kerk gaan spelen. De samenzang zelf begint om 17.00 uur. De toegang is gratis. Er zal wel een collecte gehouden worden voor de onkosten. f INGEZONDEN BRIEF Ja, de Broersvest; ik droom er wel eens van, als ik zwaar geta feld heb. Ik heb het geluk of on geluk, het is maar hoe je het be kijkt, om zo af en toe van boven af uit te kijken Op die vest. Een hele goede vriendin van mij woont daar en ik kan je verzeke ren; het is daar genieten. Het aantal valpartijen is niet te tellen en geloof het of niet, ook jonge mensen gaan er aan. Laat ik positief beginnen. Het ziet er aardig uit, alleen bij nade re bestudering zie je de fouten. Het is te eentonig van kleur, de fietspaden hadden mooi rood moeten worden, waardoor het randje beter zichtbaar was. Doordat de tegeltjes zo ruw zijn en wat hobbelig, struikelen er veel mensen. De bomen zouden in de toekomst een poort gaan worden, waar de tram onderdoor zou rijden. Die bomen zijn het niet geworden. Die Amerikaanse vreettent (sor ry) zorgt voor heel veel overlast. Althans de bezoekers. Maar een goede buur zorgt er voor dat zijn straatje schoon is. Deze buurman doet dat beslist niet. Vaak ligt er rotzooi voor de deur van die be woners en wordt er geplast in het hoekje (lekker). Zit er patat tus sen de post, ook lekker. Zie je vaak politie, die weer een vent in de boeien slaat, goed werk doen. Moet een gehandi capte plaatsmaken voor die pok- kenzooi (sorry). Kortom, de Broersvest gaat een grote negatieve rol spelen in de Schiedamse toekomst. Ik denk dat er een vervolg komt op deze mededelingen. HCM Vlek. Buren, vriendinnen en lokale politici dineerden donderdag samen tij dens de Iftar-viering van de kersverse Stichting Sprint. Nadat de man nen de week ervoor een kennismakingsdiner organiseerden, waren deze week de Turkse vrouwen aan de beurt. Stichting Sprint is als stichting nog maar net actief, maar was daarvoor al betrokken bij de integratie van allochtonen in de Schiedamse samenleving. De vrouwengroep houdt zich vooral bezig met de emancipatie en participatie van Turkse vrouwen. Op dit moment zijn er wekelijks bijeenkomsten waar vrouwen terechtkunnen met hun ervaring en dagelijkse problemen. In de toe komst moeten er meer activiteiten komen om de Turkse vrouwen zo veel mogelijk uit huis te krijgen. Zo denkt de organisatie aan excursies en taalcursussen. Het diner van donderdag was vooral bedoeld om kennis te maken met elkaar. Alle Turkse deelneemsters nodigden hun buren uit en vriendinnen. Daarnaast waren er vertegenwoordigers van verschil lende politieke partijen en Schiedamse instanties. In totaal schoven veertig mensen aan voor de Iftar. Na het diner kregen de genodigden meer informatie over de Stichting Sprint, waarna een gastspreker de di- nergasten meer vertelde over de Ramadan. Aysun Cerit-Gul, voorzitter van de vrouwengroep van Sprint, noemde het een geslaagde avond, die volgend jaar zeker zal terugkeren. SCHIEDAM - Voor de tweede maal dit jaar ver scheen een historische uit gave die de geschiedenis be schrijft van een monumen taal herenhuis gelegen te genover De Plantage. Joop Taat biedt in een onlangs verschenen uitgave lezers een kijkje in de periode dat het fraaie pand aan Tuin- laan 58, gebouwd eind acht tiende eeuw, in bezit kwam van de Hervormde gemeen te. Het gebouw kreeg in 1931 een bestemming als rusthuis. Van de hand van Jan M. Dirk zwager verscheen in het voorjaar een boek over het luxe leven van de familie Van der Schalk die re sidentie hield in het prachtige pand aan de Lange Nieuwstraat, aan de andere kant van de Plan tage. Het herenhuis van Van der Schalk ging teloor door vernieu wingsdrang. Het monumentale pand aan Tuinlaan 58 werd be houden. Joop Taat beschrijft in Van he renhuis tot rusthuis en de weg te rug, de oprichting in 1931 en ten slotte de opheffing in 1980 van het Hervormd Rusthuis. De geschiedenis van het rusthuis begint bij stadgenoot Jan van den Tempel (1868-1935) voor wie het een doorn in het oog is dat ka tholieke en gereformeerde Schiedammers een eigen rust huis voor bejaarden hebben, maar hervormden nog steeds niet. In 1931 vergadert een tiental 11 ii - u i Maria van Roon werd aangesteld als directrice en ontving een jaarlijkse vergoeding van 650 gulden. In haar contract werd on der meer 'een zomervacantie van vier achtereenvolgende weken' opgenomen. Aan het eind van 1933 telde het huis zeventien be woners en toonde de exploitatie rekening een voordelig saldo van ruim vijftienhonderd gulden. 'De Heere heeft groote dingen aan ons gedaan, dies zijn wij ver blijd', aldus de .secretaris in het jaarverslag van dat jaar. Toch blijkt regelmatig dat Gods zegen in bepaalde perioden niet optimaal is. De Tweede Wereld oorlog is bijvoorbeeld voor per soneel en bewoners een zeer angstige tijdperk. De bezetter viel regelmatig het huis binnen in de veronderstelling onderdui kers aan te treffen, maar kwam tot de conclusie: 'nur alte Weiber und Manner'. Na de bevrijding belandt het rusthuis in een ern stig financiële crisis. Pas in 1951 begint alles weer naar wens te verlopen. Toestemming voor uit breiding van het rusthuis loopt echter stuk op de monumentale status van het pand. Gedeputeer de Staten van Zuid-Holland re ageren laks of te laat op plannen van het bestuur en op 14 septem ber 1978 valt het doek. Daarna volgt een lange weg (zeven jaar) van vernielingen, inbraak en diefstal voordat Tuinlaan 58 met naastgelegen panden definitief van eigenaar wisselt. Van herenhuis tot rusthuis en de weg terug, van Joop Taat is een uitgave van het Fonds Histori sche Publicaties Schiedam en is voor 7.50 euro verkrijgbaar bij de Schiedamse boekhandel. Schiedammers over de mogelijk heid een rusthuis te stichten waar hervormde ouderen kunnen wor den ondergebracht. Een jaar later wordt voor 45.000 gulden een pand in de Tuinlaan gekocht. 'Het huis is royaal ingericht', zo staat in de Schiedamse courant van 8 december 1932 te lezen, 'De groote kamers zijn mooi be timmerd en in de voorkamer is de zoldering van hout. Aan de voorzijde rechts van de deur is een kamer behangen met groen fluweel; een brede en diepe nis aan het eind vormt den achter wand.' Dankbaar De eerste bewoonster die als pensionaire wordt opgenomen is mejuffrouw Elisabeth Constantia Ingelse (1863). Zij is de onge huwde zuster van de directeur van Machinefabriek en Stoom ketelmakerij Ingelse. Dit bedrijf krijgt opdracht een verwar mingsinstallatie in het pand aan te leggen. Nog vijf anderen, twee vrouwen én drie mannen vinden in de beginperiode onderdak in het rusthuis. Een van heren neemt zijn huishoudster mee. Zij krijgt een plekje op zolder. De pensionprijs bedraagt tien gul den per week. Voor de kostgangers hun intrek in het rusthuis konden nemen moest er van alles geregeld wor den. Het bestuur zag zich voor de taak gesteld leden te werven, geldmiddelen aan te trekken, het pand te verbouwen en personeel in dienst te nemen. Diacones VLAARDINGEN - De 'Dag van Solidariteit met het Palestijnse volk' werd vrijdagavond door de Pale stijnse Vrouwen Unie in Vlaardingen, afgesloten met een solidariteitsbijeenkomst in Wijkcentrum Holy. Be halve Palestijnse muzikan ten waren het op deze avond voornamelijk niet- Palestijnse gastsprekers die van zich lieten horen. Zij spraken over de menings vorming in Europa met be trekking tot de Palestijnse zaak en dan met name over hun persoonlijke ervarin gen en waarnemingen met de Nederlanders ten opzich te van het Palestijnse volk. De tendens lag deze avond voor al in het 'schaamtegevoel' dat het panel unaniem uitdroeg voor het in Nederland heersende pro-Is raëlische standpunt. Posters met invalide en gewonde jongeren, vernielde huizen en huilende moeders tekenden verder de stemming. Veel werd verwacht van de komst van actievoerster Greta Duisenberg, doch zij had laten weten, dat ze die avond in verband met de recente ontwik kelingen in het Midden-Oosten, elders aanwezig moest zijn. De overige gastsprekers, be staande uit dominee Hans Visser (van de Pauluskerk in Rotter dam), mevrouw Koning (waar neemster United Civilians for Paece), en mevrouw A.Meulen- berg (schrijfster) wisten echter Veelbesproken onderwerp tijdens de Dag van Solidariteit met het Palestijnse volk was de meningsvorming in Europa met betrekking tot de Palestijnse zaak met hun toespraken het groten deels Palestijnse publiek van hun solidariteit met het Palestijnse volk te overtuigen. Onder de aanwezige 'Vlaarding- se' toehoorders bevonden zich voornamelijk sympathisanten, maar ook enkele plaatselijke po litici en naaste betrokkenen van hier woonachtige Palestijnse fa milies. In de jaren zestig kwa men deze gezinnen op uitnodi ging van de Vlaardingse Marga- rinefabriek Romi, die destijds een vestiging in Jordanië had, uit Palestina, (dat toen nog Jordaans was) naar Vlaardingen. Het ging om een opleidingsproject, zodat de kennis hier opgedaan, later in eigen land zou kunnen worden uitgewerkt. In 1967 brak echter 'de' oorlog uit en werd Palestina door Israël bezet gebied. De zich hier bevin dende, en zich toen nog Jorda- niërs noemende Palestijnen kon den toen niet meer terug. De band met hun achtergebleven fa milies is nog altijd groot en de gevolgen van het nog altijd voortdurende Midden-Oosten conflict wordt tijdens deze soli- darietitsavond in Wijkcentrum Holy nog eens benadrukt met één minuut stilte voor omgeko men familieleden. Joop Taat biedt lezers, in een onlangs verschenen uitgaveeen kijkje in het fraaie pand aan de Tuinlaan Foto: RONALD STAM 13 Foto: HANS KEIJZER Ziekenfonds/particulier Reparaties klaar terwijl u wacht 'Vernieuwen: in overleg met uw wensen Dagelijks geopend van 08.30-17.00 uur Behandeling volgens afspraak Nieuwe Haven 131, Schiedam Tel. 010-4261417 Hof van Spaland 45, Schiedam Tel. 010-4711320 Huizen rond Plantage leveren geschiedschrijvers voldoende stof op Schaamtegevoel en minuut stilte op solidariteitsavond Palestijnen i I Foto: WFB/CAROLIEN VD BERG Foto: RONALD STAM

Het Nieuwe Stadsblad | 2002 | | pagina 19