Traditioneel kerstconcert Everhard Zwart in Grote Kerk KORTWEG D00R D E RAMEN GLUREN MAG! IS HET N0U LEUK W0NEN HIER! SCHIEDAM Schiedam na vijfjaar weer eigen Mitsubishidealer Laatste weekend kunstroute Wissel dicht rond kerst Internetcafé zoekt docenten Oplichters misbruiken gulle giften Rode Kruis zoekt helpende handen Zakelijk bekeken 28 december ope n das in cte Zweedse woonwijk Sveaparken in Schiedam 28 december open das in de Zweedse woonwijk Sveaparken in Schiedam DONDERDAG 19 DECEMBER 2002 51 - 1512 door NANS WOLTERS salade en tot slot een ouderwets toetje; stoofpeertjes met rood druivensap. Tomatentaartjes 4 plakjes diepvries bladerdeeg 2 tomaten, 10 centimeter prei, 8 plakjes rookkaas, pesto uit een potje. Verwarm de oven voor op 200 graden. Kerf met de botte kant van een mes rondom nerven (rand) in de ontdooide deegplak jes, zonder deze door te snijden. Prik het deeg in het midden op verschillende plaatsen in. Leg de in plakjes gesneden to maten even op een velletje keu kenpapier. Spreidt de deegplakjes uit op een met bakpapier of aluminiumfolie beklede bakplaat. In het midden van ieder bladerdeegplakje twee plakjes rookkaas leggen, gekerf de rand blijft vrij. Over de kaas de in ringetjes ge sneden prei verdelen en daar bo venop de plakjes tomaat. Bestrij ken met pesto en eventueel ver der op smaak brengen met zout en een draai uit de pepermolen. Plaats de taartjes ongeveer vijf entwintig minuten in de voorver warmde oven. Serveer warm. Risotto met noten 1 pak risotto, 70 gram boter, 8 a 10 eetlepels geraspte Parme zaanse of oude Goudse kaas, 2 eetlepels grof gehakte hazelno ten, ca. 1 liter kruidenbouillon (blok jes), 1 grote gesnipperde ui, 2 deciliter witte geurige (sec) wijn. Smelt in een grote pan op een middelmatig vuur wat boter en fruit daarin de uiensnippers (twee minuten). Voeg de rijst toe en roer met een houten lepel tot de rijst glanst. Schenk de witte wijn erbij en roer totdat deze door de rijstkor rels volledig is opgenomen. Voeg SCHIEDAM - Organist Ever- hard Zwart geeft op tweede kerstdag een traditioneel kerst concert in de Grote kerk. Twee jaar geleden gaf de organist Voor de eerste maal een kerstconcert op het orgel van de Grote kerk. De belangstelling was zo groot en de reacties achteraf waren zo enthousiast dat een herhaling niet kon uitblijven. Maar door de restauratie vorig jaar kon het concert niet doorgaan. Nu is het dan eindelijk weer zo ver en om nog meer bezoekers de gelegenheid te geven naar Schiedam te komen werd beslo ten om het concert om 16.00 uur te laten beginnen. Everhard Zwart zal een echt kerstprogramma samenstellen. Het programma biedt naast sa menzang natuurlijk delen uit de bekende kerstsuites, van 'opa', daarna steeds een lepel bouillon toe. De rijst moet volledig verza digd raken van het vocht. Vermeng wat vlokken van de bo ter door de massa. Neem vervol gens de pan van het vuur, voeg kaas, noten, zonodig zout en het restant van de boter toe. Heet op dienen. Komkommersalade Vooraf bereiden. maar daarnaast ook de uitvoe ring van misschien minder be kende, maar zeker zeer verras sende werken zoals Franz Lehrndorfers 'Zu Bethlehem ge boren' en Marcel Dupré's 'Ades- te Fideles'. Eyerhard Zwart wordt gezien als één van de succesvolle organis ten van ons land. Hij studeerde orgel aan de conservatoria in Utrecht en later in Rotterdam. Daarnaast studeerde hij vanaf zijn twaalfde, bij de beroemde organist Feike Asma. Na het be halen van zijn conservatoriumdi ploma kreeg hij een uitnodiging om zijn studie voort te zetten bij de Franse orgelvirtuoos, Jean Guillou. Een unieke gelegenheid die hij dankbaar aannam. Zo stu deerde hij in 1984 en 1985 eerst in Parijs en later in Rotterdam bij deze beroemde Fransman. Vooraf bereiden. 1 kilo stoofpeertjes, 3 deciliter rode druivensap, sap van halve citroen, 1 kruidnagel, 1 kaneelstokje, stukje verse gember of mespunt gemberpoeder, Italiaanse cantucini koekjes. Halveer de geschilde peertjes en verwijder het klokhuis. Breng het druivensap waaraan de overi ge ingrediënten zijn toegevoegd aan de kook. Voeg de peertjes toe. Breng opnieuw aan de kook en laat het op een zacht vuur een uurtje of wat stoven. De peertjes zijn zowel warm als koud erg lekker. Schep de peer tjes met het kookvocht in des sertschaaltjes. Garneren met een toef slagroom. Neem daarvoor een 1/8 slagroom, voeg een op gehoopte eetlepel suiker en een zakje vanille suiker toe. Kloppen met (elektrische) garde. Serveer de Italiaanse koekjes er bij en doop deze in het geurige sap. Eet smakelijk Zwart vervolgde zijn studie nog een seizoen lang bij de Duitse organist Gunther Kaunzinger. Zijn vele, zo verschillende, leer meesters hebben ertoe bijgedra gen dat Everhard Zwart een ge heel eigen speelstijl heeft ont wikkeld. Naast Nederland, geniet hij ook in Amerika en Canada, waar hij jaarlijks een concerttour maakt, grote bekendheid. Het concert in de Grote kerk is dus een goede afsluiting van de kerstdagen. De toegangsprijs is 5,00 euro. Kinderen tot 12 jaar kunnen gra tis naar binnen. Kaarten zijn ver krijgbaar bij de koster van de kerk of via 0182 - 524595 of via rho@everhardzwart.nl. De kerk is om 15.15 uur open. Het concert begint om 16.00 uur. SCHIEDAM - Gedurende de kerstweek is De Wissel, het huiskamerproject van de ne gen Schiedamse kerken ge sloten. Vanaf 3 januari is ie dereen weer welkom op de Broersveld 123. Het project biedt gastvrijheid, aandacht en de mogelijkheid tot een ge sprek. De openingstijden van De Wissel zijn nog beperkt: op dinsdag en vrijdag van 14.00 tot 16.00 uur. Om die openingstijden te kunnen verruimen, zoekt De Wissel meer vrijwilligers. Mensen, die anderen een warm hart toedragen en die vanuit hun levenservaring willen meeleven met een ie der, die in De Wissel te gast is, kan zich opgeven als gast vrouw of -heer. De vrijwilli gers krijgen een training en worden zorgvuldig begeleid. Wie interesse heeft kan con? tact opnemen met de coördi nator, mevrouw L. Kraan, te lefoon 273 48 63. SCHIEDAM - Om wachtlijsten weg te werken, is Internetcafé Marconihoeve dringend op zoek naar docenten die tijd, zin en ge duld hebben om 55-plussers de basisvaardigheden van het inter net bij te brengen. De overweldigende belangstel ling voor de cursus heeft ertoe geleid dat er een wachtlijst ont stond voor deelname aan de cur sus. Met extra docenten moet de ze wachtlijst weer weggewerkt worden. Het café is in het bijzon der op zoek naar mensen die overdag les kunnen geven. Voor meer informatie en aanmel dingen kunnen eventuele docen ten in spe contact opnemen met dhr. Jumelet van Woonplus, tele foon 20 45 265 of e-mail: jju@woonplus.nl. REGIO - Goede doelen kunnen rond de kerst altijd op veel steun rekenen, maar er zijn ook stich tingen die misbruik maken van de gulle giften van mensen. De politie Rotterdam Rijnmond waarschuwt daarom voor de acti viteiten van de Stichting Human Family Care Foundation. De stichting benadert bewoners via een brief waarin gevraagd wordt geld te storten op een speciale rekening. Met het geld zegt de stichting onderzoek te doen naar dodelijke ziektes. Uit onderzoek is nu gebleken dat de stichting niet is aangesloten bij het keur merk fondsenwerving. REGIO - Het Rode Kruis, afde ling Nieuwe Waterweg Noord, is op zoek naar jonge en oude vrij willigers die kunnen helpen als chauffeur, begeleider of coördi nator van het rolstoelvervoer. Daarnaast zoekt de vereniging vrijwilligers die willen helpen bij het contactherstel tussen vluchtelingen en hun familie, een kookproject voor minderjari ge alleenstaande asielzoekers, het begeleiden van dagboottoch ten, gehandicaptenzwemmen en nog veel meer andere activiteiten waarmee de vereniging zich be zighoudt. Wie graag een handje wil helpen, kan op werkdagen tussen 9.00 en 12.00 uur contact opnemen met het Rode Kruis, afdeling Nieuwe Waterweg Noord, telefoon 43 42 700 of 4741711 voor een afspraak. Mailen kan ook naar nieuwewa- terwegnoord@district.redcross.n 1 SCHIEDAM In de St. Jan de Doper-Visita- tiekerk, Mgr.Nolenslaan 99, worden deKerstvieringen ge houden op dinsdagavond 24 de cember om 21.00 uur met zang door de Cantorij en op woensdag 25 december om 10.30 uur met zang van LausDeo. Voorgangers Pater Leo de Jong O.P. en Pastor Tessica Dam. In het weekend van 28 en 29 december vieringen op de gebruikelijke tijden enverder Oudejaarsviering te 19.00 uur met Pastor Dam en op Nieuw jaarsdag om 10.30 uur viering met Pater Leo de Jong O.P In de Liduinabasiliek is zondag om 9.15 uur eucharistieviering, voorganger is pater L. v.d. Vel den. Met medewerking van de heer Sjef Engering en het Lidui- nakoor. Zaterdag is er kerstfeestvie ring van de Hervormde Evange lisatie in de Chr. Scholenge meenschap Aquamarijn, Nieuwe Damlaan om 15.30 uur alwaar le kerstdag het om 10.00 uur te zien is en om 17.00 uur in de Grote Kerk, 2e kerstdag om 10.00 uur in de Grote Kerk. Thema is Da vids grote zoon. SCHIEDAM - Foto's van dieren in smalle kooien die opgroeien zonder ooit echt beest te kunnen zijn, laten de meesten van ons niet on beroerd. Het zijn vaak schrijnende en schokkende beelden. Beesten die op veeroosters hun leven door brengen, varkens die twee weken voor de slacht zon der verdoving worden ge castreerd omdat ze dan be ter smaken, legbatterijen met miljoenen kippen, BSE en andere veeziekten. 'Vre selijk', zucht iedereen en daar blijft het dan meestal bij, want dat biefstukje, varkenshaasje en die entre- cote smaakt toch zo lekker. Volgend jaar wordt vlees duur der. De Tweede Kamer heeft be paald dat de consument tien eu rocent per kilo vlees meer moet gaan betalen. Met deze heffing dragen vleeseters bij aan de extra kosten die nodig zijn om de voedselveiligheid van vlees te garanderen, zoals BSE testen en de destructie van kadavers. Dat een kerstmenu ook zonder vlees een succes kan zijn laten onderstaande recepten zien. Frons bij het lezen niet direct de wenkbrauwen als ingrediënten worden gebruikt die niet eerder het keukenkastje zagen, maar probeer het gewoon eens. Houmous Houmous, een niet zo ingebur gerde maar wel smakelijke dip saus. Hartige trek op kerstmiddag tij dens het spelen van de Kolonis ten van Catan of Ganzenbord? Zet dan niet als vanzelfsprekend een zak chips met kant-en-klaar dipsaus onder handbereik van de spelers, maar trakteer ze op hou mous. Benodigdheden: 3 eetlepels sesampasta (tahin), verkrijgbaar bij Turkse winkel of Chinese toko, 1 blikje kikkererwten, 1 teentje knoflook, 3 eetlepels olijfolie, 1 citroen, paprikapoeder, peper, zout en peterselie naar smaak. Pureer (staafmixer) de sesam met de inhoud van een blikje kikkererwten, een uitgeperst teentje knoflook, drie eetlepels olijfolie en drie flinke knepen uit een citroen. Breng het smeuïge smeersel op smaak met paprika poeder, peper en zout en eventu eel wat fijn gesneden peterselie. Lekker met toast of dun gesne den geroosterd Turks brood. Kerstmenu voor vier personen Vooraf tomatentaartjes, gevolgd door risotto (ronde rijst) met wit te wijn en noten en komkommer- SCHIEDAM - Het pand staat nog op dezelfde plek, maar verder is er van voormalig Subaru-dealer J. Beumer aan de Warande niet veel meer terug te vinden. Vanaf vandaag is eigenaar, de familie J. Beumer namelijk officieel Mitsubishidealer voor Schiedam en Rotterdam- West. Dankzij de samenwerking met Auto Edison, die onder andere dealer is in Vlaardingen en 's Gravenzande, kan de nieuwe dealer de klanten meteen een goede service bieden. Nadat Beumer 20 jaar Subarudealer is geweest, maakte hij de over stap naar het veelzijdige Mitsubishi. Aan de ene kant omdat er meer toekomst zit in dit merk, maar toch ook vooral omdat hun hart ligt bij de echte Japanse auto's. Vanaf vandaag is er drie dagen lang openingsverkoop in de compleet vernieuwde showroom. De overstap ging namelijk gepaard met een uitgebreide metamorfose. De showroom is luxer en vooral overzich telijker dan voorheen. Met de verbouwing kon ook meteen de werkplaats aangepast worden aan de nieuwe eisen. Dit was driejaar geleden nog gebeurd nadat het onderkomen was verwoest door brand. Nu is de werkplek helemaal up to date. Harry Leijsen van Auto Edison in Vlaardingen ziet de nieuwe samen werking als een groot voordeel, vooral voor de klant. Na afwezigheid van vijfjaar, hebben Schiedamse Mitsubishirijders weer een goed ser vicepunt in hun eigen buurt. Tijdens de drie dagen openingsverkoop kunnen bezoekers een uitge breid aanbod aan Mitsubishimodellen bekijken en een groot deel daarvan is ook nog eens snel leverbaar. De vernieuwde showroom is vandaag en morgen open van 10.00 tot 21.00 uur. Zaterdag is iedereen welkom van 10.00 tot 17.00 uur. SCHIEDAM - Dit weekend zetten verschillende galeries en woon winkels hun deuren voor de laatste keer open voor de kunstroute. Bij de deelnemers zijn exposities te zien rondom het thema Wonen met Kunst. Naast het werk van beeldend kunstenaars, geven de galerie houders en winkeliers praktisch advies over huisinrichting. De organisatie van het evenement is een beetje teleurgesteld in het be zoekersaantal. 'Volgens de cijfers hebben maar 50 a 60 bezoekers de galeries en winkels bezocht speciaal voor de kunstroute. Tijdens het eerste weekend was het wel heel druk', vertelt Sylvie Verbiest. De deelnemers zijn echter tevreden met het aantal bezoekers. Zij spreken van een kwalitatieve opkomst. Juist doordat bezoekers de deelnemen de galeries en woonwinkels niet plat liepen, konden zij hen veel per soonlijke aandacht en adviezen geven. De enquête die de bezoekers hebben ingevuld, worden binnenkort geëvalueerd door de gemeente. Volgend jaar komt er vrijwel zeker weer een kunstroute. Hoe deze eruit ziet, hangt af van de uitslag van de enquête Waarschijnlijk zal Wonen met Kunst in 2003 al in oktober gehouden worden in plaats van in december. 'Oktober is meer een woonmaand', aldus Sylvie Verbiest. 'Misschien komt het evenement ook in het voorjaar terug. Dan willen we de kunstroute combineren met de fluisterboot.' Dit weekend krijgen bezoekers voorlopig de laatste kans om de kun stroute te lopen. De route is te vinden op www.wonenmetkunst.nl. De routekaart is ook af te halen bij de Artoteek, het Stedelijk Museum of één van de andere deelnemers. Vi liter yoghurt, 1 eetlepel olijfolie citroensap 1 teentje knoflook 1 grote komkommer Vermeng een halve liter yoghurt met een eetlepel olijfolie, kneep je citroen, snufje zout, peper, ge hakte dille (diepvries super markt) en een uitgeperst teentje knoflook. Schil een grote komkommer en snijdt deze in dunne plakjes. Giet het sausje erover en zet de salade enkele uren (afgedekt) in de koelkast. Stoofpeertjes met rode druiven sap l'i iViiyi'i'i'i Ook zonder vlees kan er nog een lekker diner op tafel komen Smakelijke suggesties voor een vegetarische kerst Foto: ED DEWAERHEIJT Everhard Zwart Foto: ED DEWAERHEIJT Kunstgalerie 300procent is een van de deelnemers aan de kunstroute Foto: HANS KEIJZER IHfck. Wilt U ook weten hoe heerlijk wonen op zijn Zweeds is? Kom dan zelf kijken bij de bewoners van Sveaparken in Schiedam. Misschien zit de woning van uw dromen er ook bij! Kijk elders in deze krant, surf naar www.sveaborg.nl of bel één van de makelaars: Ooms Makelaars 010 273 01 02, Anke Bodewes Makelaardij 010 246 44 44 of Wassenaar Makelaars 010 473 79 33. U bent 28 december welkom van 12.00 tot 15.00 uur aan de Slimme Watering 9, te Schiedam (bouwkeet naast het bouwbord). Wilt U ook weten hoe heerlijk wonen op zijn Zweeds is? Kom dan zelf kijken bij de bewoners van Sveaparken in Schiedam. Misschien zit de woning van uw dromen er ook bij! Kijk elders in deze krant, surf naar www.sveaborg.nl of bel één van de makelaars: Ooms Makelaars 010 273 01 02, Anke Bodewes Makelaardij 010 246 44 44 of Wassenaar Makelaars 010 473 79 33. U bent 28 december welkom van 12.00 tot 15.00 uur aan de Slimme Watering 9, te Schiedam (bouwkeet naast het bouwbord).

Het Nieuwe Stadsblad | 2002 | | pagina 13