Rotterdam overweegt alternatief herzonering Horizon m CoBrA-logo siert briefpapier gemeente Lezing met dia's over boeiende leven Tarahumara indianen Hagen waarschuwt tegen 'ingraven' Boodschappenrace afgelast DE 0LIEB0LLEN STAAN KLAAR! SCHIEDAM i J Overval op tankstation Inbraak in radiozaak Gemeente promoot expositie Stedelijk Museum Het Nieuwe Stadsblad Autoservice Eigenraam 28 december open dag in de Zweedse woonwijk Sveaparken in Schiedam DONDERDAG 19 DECEMBER 2002 51 - 1510 SCHIEDAM - Rotterdam wil se rieus nadenken over het alterna tief voor de herzonering van het openbaar vervoer, mits een ander plan meer geld oplevert. Dat meldde de Rotterdamse wethou der Hulman tijdens een extra raadsvergadering. Wethouder Schoenmakers van Verkeer heeft inmiddels van Vlaardingse zijde vernomen dat het alternatief voor de herzone ring inderdaad meer geld zou kunnen opleveren. 'Dat zou kun nen betekenen dat het alternatief erdoor is', kon Schoenmakers maandag in de raad hoopvol melden naar aanleiding van vra gen van raadslid Marijke Ruseier (CDA). SCHIEDAM - Een overvaller heeft dinsdagavond een bedrag van ongeveer 140 euro buit ge maakt. Rond negen uur 's avonds liep hij een benzinestation aan de Nieuwe Damlaan binnen waar hij de medewerkster, een 20-jari- ge Vlaardingse, onder bedrei ging van een krik om de inhoud van de kassa vroeg. Vervolgens ging de overvaller er te voet van door. Ondanks uitgebreid onderzoek in de omgeving, wist de politie de dader niet te pakken. SCHIEDAM - Twee mannen hebben in de nacht van dinsdag op woensdag ingebroken in een radio- en televisiezaak aan de Monseigneur Nolenslaan. De twee wisten kort na half een 's ochtends het pand binnen te ko- ftien door het rolluik en vervol gens de deur te forceren. In de zaak vernielden de dieven een vitrinekast waaruit zij onder an dere een aantal camera's meena men. KERSTGEVOEL - Het 'Ge voel van Kerstmis' vind je dins dag 24 december in de Jacobus- kerk aan de kerkweg. Vanaf 22.00 uur worden hier bij kaars licht oude en nieuwe kerstverha len verteld, er wordt gebeden en zanggroep Ratatouille brengt pop- en kerstsongs ten gehore. Iedereen is natuurlijk welkom deze liederen mee te zingen. Na afloop is er een collectie waar van de opbrengst gaat naar de restauratie van de kerk. (010) 4699.444 Veertig grote pop-up kaarten bevolken sinds een week de etalages van de Artoteek in de Passage. Het is het werk van leerlingen van de basisscholen het Startblok en El Furkan. Voor het kunstproject Horizon gingen de leerlingen op ontdekkingsreis door de kunst en door hun eigen omgeving. Vorige week onthulden zij hun eigen werk samen met de acteurs Wouter Oversluizen en Fernando Fonseca. Voordat de werken tot stand kwa men, bezochten de leerlingen samen met een kunstenaar het Stedelijk Museum en de Arto teek. Het bleef niet alleen bij een bezoek, er ontstonden uitgebreide gesprekken over de kunstwerken. De eigen leefomgeving en de leefomgeving van de kunstenaar stonden daarin centraal. Door hierover te praten, wilden de organisa toren van het project de horizon van de kin deren verbreden, zoals de naam van het pro ject al doet vermoeden. Met de nieuw opge dane kennis gingen de kinderen op school weer aan de slag. Het resultaat van de ont dekkingsreis van de groepen 7 en 8 is nog tot 26 januari te bewonderen in de vitrines van de Artoteek in de Passage. door WIM SCHELBERG BEZORGING: 0900 - 8998200 (€0,10 per minuut) SCHIEDAM - Zestigdui zend bezoekers. Dat is de hoeveelheid die het Stede lijk Museum in Schiedam minstens wil trekken met de CoBrA-tentoonstelling die op 29 maart 2003 van start gaat. Ook het Schie dams college steunt dat streven, want vanaf 1 janu ari zal op het gemeentelijk briefpapier en op visite kaatjes reclame worden ge maakt voor de publieks trekker. Dat in aanpassing op ideeën van het Stedelijk Museum zelf. Cultuurwethouder Schoenma kers: 'Oorspronkelijk was het idee een flyer van de tentoonstel ling mee te zenden met de uit gaande post'. Dat bleek bij nader inzien echter alleen selectief uit voerbaar, want mensen die een gemeentelijke boete boven het hoofd hangt, zitten niet te wach ten op een vooraankondiging voor een tentoonstelling. Dus is gekozen voor een initiatief dat verder gaat: het briefpapier zelf wordt aangepast. Vanaf 1 januari 2003 prijkt daarop het logo van de expositie. Museumdirecteur Diana Windt is blij met die uiting van betrokkenheid. Windt: 'Tijdens een presentatie richting b&w heb ik een aantal wensen ten aanzien van deze ex positie geuit. Met de flyer is het college niet akkoord gegaan. Wel vonden ze het een veel beter idee, het CoBrA-logo op briefpa pier, enveloppen en visitekaart jes van de gemeente te drukken. Ik was daar verschrikkelijk blij mee, want nog nooit heeft een gemeentebestuur zich zo gecom mitteerd aan een tentoonstel ling'. De CoBra-collectie is een aantal jaren niet te zien geweest, omdat die geconserveerd en gerestau reerd moest worden. Volgend jaar kan de collectie in zijn ge heel gepresenteerd worden. Windt: 'Die presenteren we niet zozeer als de collectie van het Stedelijk Museum Schiedam: het is echt de Collectie van Schie dam. Het is eigendom van de ge meente en het is het parade paardje van de stad'. Dus juicht Windt het toe dat het college dat onderstreept. De grote CoBrA-tentoonstelling in Schiedam komt ongeveer een jaar nadat een groot deel van de collectie van het CoBrA-muse- um in Amstelveen door de parti culiere uitlener werd teruggeëist voor de verkoop. Nu heeft dat museum nog maar een klein deel van zijn collectie over. Schiedam heeft dus een goede kans die rol over te nemen. Windt: 'Amstel veen heeft zelfs geprobeerd per manente bruiklenen uit Schie dam te verkrijgen. Maar dat wil len we niet, want het is onze col lectie'. Belangstelling Op 28 maart wordt de tentoon stelling geopend. Die is dan tot de Brandersfeesten te bezichti gen. Maar dan is CoBrA niet weg. 'Het CoBrA-museum heeft wel de afgelopen jaren deze kunststroming op de kaart gezet. Er is weer belangstelling voor. Dus het is zeker zo dat ook na de tentoonstelling permanent wer ken in Schiedam te zien zijn. Het wordt echt een speerpunt binnen het tentoonstellingSbeleid van het Stedelijk Museum', zegt de museumdirecteur. Ook in de marketingcampagne voor de tentoonstelling is ingezet op zestigduizend bezoekers. Dus raakt ook heel Schiedam bij de expositie betrokken. Diana Windt hoopt dat de stad hierdoor ook weer 'een flinke boost' krijgt. Daarvoor wordt flink re clame gemaakt. Er is 13.500 vierkante meter buitenreclame. Op Ster&Cultuur op Nederland 1, 2 en drie komen spotjes en er zijn contacten gelegd met Radio en TV-Rijnmond. Ook interna tionaal zal ongetwijfeld in bla den aandacht worden besteed aan Schiedam in het teken van CoBrA. 'We werken samen met het Zuid- Hollands bureau voor toerisme en met het Nederlands bureau voor Toerisme, dat Nederland in het buitenland promoot', vertelt Diana Windt. 'Dan zijn er nog een aantal package-deals met verschillende organisaties'. Bij package-deals moet men bij voorbeeld te denken aan toe gangskortingen bij aankopen in grote winkelketens. Daarnaast komt er een merchan- dising-lijn met allerlei CoBrA- producten en de stad wordt fees telijk aangekleed. Windt: 'Er is toestemming van het college om een aantal vlaggenroutes te ma ken op de belangrijkste toevoer wegen naar het museum. De be wegwijzering in Schiedam is niet zo best. Dus komen er vlaggen van het Station via het ABC- complex richting museum, van de Buitenhavenweg richting het Museum en vanaf Metrostation Parkweg in dezelfde richting.' Cultuurwethouder Schoenma kers is blij met de steun van het voltallig college in het streven, CoBrA letterlijk op de (visite)kaart te gaan zetten. Van af 1 januari aanstaande merken in ieder geval alle Schiedammers die post krijgen van de gemeente daar iets van. Eén ding is zeker: als het aan het college en Muse umdirecteur Windt ligt, mag nie mand die tentoonstelling missen. door NANS WOLTERS SCHIEDAM - Karin Anema schreef een onthullend en soms schokkend reisverslag over haar ontmoeting met de Tarahumara's, een in Mexico levend indianenvolk. Een volk dat het liefst zwijgt, be dreven is in het dagen lang achteroverslaan van grote hoeveelheden alcohol, maar dat ook in staat is onder zware weersomstandigheden grote afstanden al rennend te overbruggen. Voor de organisatoren van de Schiedamse Schrijversavond was het boek van Karin Anema, Mexi caanse sneeuw, zo bijzonder dat de schrijfster werd uitgenodigd om op vrijdag 20 december tijdens een lezing met dia's, belangstellen den deelgenoot te maken van haar absurde en wonderlijke belevenis sen. Karin Anema (1955) is geen type huisje-boompje-beestje. Zij stu deerde tuin- en landschapsarchi tectuur in Wageningen en werkte enige tijd als landschapsarchitect. Naast haar gezin met vier kinderen werkt zij als wetenschapsjournalist en fotografe en neemt zij actief deel aan verschillende sporten. Dat laatste kwam haar goed van pas gedurende de periode die zij doorbracht bij de Tarahumara's. Zij beschikt kennelijk over zo'n goede conditie dat zij honger en kou in het onherbergzame gebied de baas kon blijven. Als zij uitein delijk de Tarahumara's ontmoet verloopt het contact zeer moei zaam. Wat drijft die vrouwen toch om op eigen houtje gebieden binnen te Karm Anema Mexicaanse sneeuw trekken die beslist niet veilig zijn en waar hen grote ontberingen staan te wachten? Nog vorig jaar vertelde Lieve Joris tijdens een Schrijversavond over haar verblijf in Congo waar de oorlog in volle gang was. Lieve had als voordeel dat zij er al eerder was geweest en daar vrienden had wonen. Karin Anema stapt op 18 april 1998 in Mexico in de trein met bestem ming Los Mochis en staat na twaalf uur op het perron van Creel, een slordig stadje. Ze wil de Tara humara's ontmoeten, maar heeft geen vastomlijnd plan. Het toeval komt haar vaak te hulp. Zo ontmoet zij aan het begin van haar zoektocht naar de Tarahuma ra's Ricardo, die haar in het Engels aanspreekt. Hij vertelt dat hij ad vocaat is van een Tarahumaradorp. Via hem komt zij in contact met José, een echte Tarahumara. Als deze zijn familieleden vertelt dat hij Semana Santa gaat vieren in Tatahuichi, een gehucht op drie dagen lopen afstand, kijkt hij Kar in Anema zonder uitdrukking aan. Ik hoor niet meer wat er om me heen gezegd wordt, wil alleen maar alles meemaken, zie mezelf con calma en hardlopend door de bergen trekken. Ik knik. Hij kijkt naar mijn verstijfde vingers om de mok koffie. Neem een deken mee, zegt hij alleen. Van de vroege ochtend tot de late avond wordt in hoog tempo gelo pen. José alsof een dieselmotor zijn benen aandrijft. Van pauzeren is geen sprake. Hij wijst op sporen van poema's, prairiewolven en vossen. De zon brandt, we lopen nu dwars over rulle maisakkers. We ontmoe ten een boer die met een bijl over zijn schouders met ons meeloopt naar de rand van de akker. Hij hakt in een boom net zolang tot er houtwormen te voorschijn komen. José vermaalt er een achteloos in zijn mond en vertelt dat ze meestal worden gebakken en dat in hun vet weer andere insecten worden klaar gestoofd. Ze verblijven even in een dorp waar de vrouwen al acht dagen be zig zijn met de voorbereidingen voor de viering van Semana Santa. Alle energie wordt gestoken in de bereiding van tesguïno (bier) dat al na een paar dagen bederft. Om het bederf iets te vertragen wordt wel babypoep en spuug aan het maïs- brouwsel toegevoegd tijdens het fermentatieproces. Karin Anema drinkt daar haar eerste biertje en daar blijft het niet bij. Een familie maakt meestal ruim twee honderd liter bier. Op een avond drinkt zo'n man of vijftien, zestig liter'. Ook in Tatahuichi waar familie van José woont is het drinkfeest al in volle gang. Dan sers bewegen zich op het door dringende geluid van trommels; het gaat dagen door. 'Voortdurend scheppen ze uit een grote pot met tesguïno. Ze plassen en drinken, plassen en drinken. Je went er aan, maar het beeld van de medicijn man die naast me staat te plassen, zal ik niet snel vergeten. Een an dere man loopt op hem toe met een halve kalebas, halfvol met tes guïno en houdt zonder enige aar zeling de nap onder de straal urine. De kalebas vult zich tot de vloei stof over de rand loopt. Onder het uiten van zijn waardering voor de medicijnman drinkt de man de nap leeg. Het is ijzig koud maar nie mand geeft toe het koud te hebben. De dansen worden afgewisseld door processie. Vrouwen in kleur rijke rokken hollen achter de dan sers aan. Pas na een week is het paasfeest afgelopen'. Jonge en oude mensen zijn total loss, er werd verkracht en kleine kinderen raakten zoek. Er zijn kleuters die verdwalen en waarvan na verloop van tijd, soms een jaar later alleen nog wat kleding wordt gevonden. Verscheurd door coyotes. Mexicaanse sneeuw (inmiddels tweede druk) van Karin Anema fascineert omdat zij op vrij nuch tere wijze, zonder te klagen over de ijzige kou, gebrek aan voedsel, water en gevaarlijke situaties, in staat was een boeiend reisverhaal te schrijven. Met haar lezing en dia's die zij vrijdag over de Tara humara's laat zien probeert zij het publiek een kijkje te gunnen in het bestaan van deze geïsoleerd ver spreid levende Indianenstam. Het echte contact dat de schrijfster voor ogen stond tot toen zij haar avontuur begon werd tot haar te leurstelling echter geen werkelijk heid. Het is een ontoegankelijke gemeenschap die onder druk van de toenemende geldhandel - voor heen werd alles geruild - een ge heel andere toekomst te wachten staat. De Schrijversavond in de Openba re Bibliotheek aan het Bachplein begint om 20.15 uur. Entree 4 euro. In haar boek 'Mexicaanse sneeuw 'schrijft Karin Anema over de Tarahumara 's, een volk dat be dreven is in het achteroverslaan van grote hoeveelheden alcohol, maar dat ook in staat is grote af standen al rennend te overbruggen SCHIEDAM - Hennie Hagen (GroenLinks) heeft een dringend be roep gedaan op wethouder Theo Schoenmakers (Leefbaar) en de bewoners van de Den Bommelsestraat om vooral niet de hakken in het zand te zetten. Dit naar aanleiding van de felle reacties tijdens de commissievergadering, die aan de raadsvergadering voorafging. Hierin kwam de 30km-zonering en de daarmee gepaard gaande aanleg van verkeersdrempels ter sprake. Enkele bewoners van de Den Bommelsestraat waren inspreker, hetgeen leidde tot een felle discussie met Schoenmakers. 'De straat is duidelijk niet blij met drempels', concludeerde Hagen tij dens de raadsvergadering van maandag. 'En ook de reactie van de wethouder was niet mis. Ik hoop alleen niet dat dit leidt tot een si tuatie waarin alle partijen hun hakken in het zand zetten'. Dat leidt tot niets, aldus Hagen. Ze deed een poging de wethouder te overtuigen van de noodzaak, opnieuw gesprekken aan te gaan. Hagen: 'Ik zou daar graag een lans voor willen breken'. Maar Schoenmakers leek onvermurw baar. 'Ik zie niet in waarom de bewoners beweren met de rug tegen de muur zouden staan. Dat herken ik niet. Bovendien voer ik een raadsbesluit uit. Ik voel me niet vrij om andere of afwijkende af spraken te maken. De raad heeft immers besloten dat de betreffen de drempels op die plaats moeten komen'. Schoenmakers benadrukte dat er wel degelijk pogingen zijn on dernomen om het anders te doen. 'Maar er zijn helaas geen reële alternatieven voor verplaatsing van de drempels', concludeerde hij. Cerj pPxtTtQC ker?sr ëaj Heet GeiukUtG SCHIEDAM - Een spectaculaire race met het boodschappenwa- gentje bleef vrijdag uit. Ter ere van de vernieuwde supermarkt van de gebroeders De Block, was er een prijsvraag uitgeschreven. Wie kon raden hoeveel beugels van bierflessen er in een bak gestopt waren, maakte kans op een minuut gratis winkelen. Helaas was prijswinnaar mevrouw L. Westdijk niet aanwezig op het moment dat zij tot winnaar werd uitgeroepen. Aangezien de race meteen daarna stond gepland, ging ook deze niet door. Hier op stelde de supermarkt zelf een prijzenpakket samen. Niet binnen een minuut, maar de prijswinnaar kan wel rekenen op een leuk ge vulde boodschappenwagen. U vindt ons ook in Vlaardingen en Naaldwijk Wegener has-aan-hulskranten verschijnt elke woensdag en donder dag in Schiedam en Ketnel en is een van de 28 edities van Wegener Huis- aan-Huiskranten West b.v., regio Groot Rotterdam, behorende tot We gener N.V. Oplage 40.868 REGIOKANTOOR: .Fransenstraat 14 Postbus 52 3130 AB VLaardingen Telefoon: (010) 4.344.022 Telefax (010) 4.602.727 Kantooruren: 8.30 - 17.00 uur (vrijdag tot 16.00 uur) ADVERTENTIEVERKOOP: R. Spierings, tel privé: 06 24921359 Lokaal accountmanager: E. Kampschuur, tel.: 06 142 38 281 Bladmanager: C. Vijfvinkel REDACTIE: Tel. (010) 4455599 Fax: (010) 4600.205 E-mail (alleen voor tekst): redactie.ns@whw.wegener.nl Redactie: Ellen Mannens, Ger van Veen Chefredacteur: Evelyn de Ruyter HOOFDKANTOOR: Wegener Fluis-aan-Huiskranten West Regio Groot Rotterdam, Prins Hendrikkade 16 3071 KB Rotterdam Postadres: Postbus 1980, 3000 BZ Rotterdam Telefoon: (010)4.699.911 Fax: (010) 4699.362 Duo's: DIRECTIE: W. van der Steen HOOFD REDACTIE: Jan Sieben Foto: WFB/CAROLIEN VD BERG Interlanden Spreigroep Bezorgklachten: NS Het Oerbeest van Karei Appel is het pronkstuk van de Schiedamse CoBrAcollectie F,.lo WFB/CAROLIEN VO BERG Fokkerstraat 576, Schiedam.Telefoon 010 - 462 20 22 PEUGEOT Wilt U ook weten hoe heerlijk wonen op zijn Zweeds is? Kom dan zelf kijken bij de bewoners van Sveaparken in Schiedam. Misschien zit de woning van uw dromen er ook bij! Kijk elders in deze krant, surf naar www.sveaborg.nl of bel één van de makelaars: Ooms Makelaars 010 273 01 02, Anke Bodewes Makelaardij 010 246 44 44 of Wassenaar Makelaars 010 473 79 33. U bent 28 december welkom van 12.00 tot 15.00 uur aan de Slimme Watering 9, te Schiedam (bouwkeet naast het bouwbord).

Het Nieuwe Stadsblad | 2002 | | pagina 3