Nog twee maal Tsjaikovski bin Glorieus Chinezen! Daylight Dancing: alles op zijn Afrikaans Het nieuwe jaar van Theater Het Kruispunt Rollins en Dr. Ska in Nighttown Victor Löw volgt Ko van Dijk op in Requiem Voor Een Zwaargewicht 01 - 1002 Vrijdag 3 januari VARIA 13.00 en 16.15 Wintercircus. Martin Hanson. Fortis Theater aan de Schie, Schiedam. Zaterdag 4 januari MUZIEK 20.30 Kenny Palacios en Wim Harman. Nieuwjaarsconcert. Plezier en passie! Daar draait het om bij het openingsconcert van 2003. Een gepassioneerd mu ziekprogramma rond de vurige, melancholische en sensuele Ar gentijnse tango. De zaalopstel ling is geheel in stijl, met tafel tjes, stoelen en de bar van Mon sieur Paul in de zaal. Het eerste drankje en de hapjes in de pauze zijn bij de prijs inbegrepen. Theater De Schuurkerk, Maas sluis. THEATER 20.15 Cloaca. Het Toneel Speelt. Fortis Theater a/d Schie, Schie dam. Zondag 5 januari JEUGD 14.00 Polletje Piekhaar. Jeugd theater Hofplein met Joris Lutz, Don van Dijke en 80 leerlingen. Regie: Louis Lemaire. Het 11-ja rig jongetje Polletje dreigt in de criminaliteit ten onder te gaan. Kan hij gered worden door de liefde? De gangster Lord Zeeps op, Polletje Piekhaar, Balletje, Snoekie en Sheekspier, je komt ze allemaal tegen, reserveren: 010 - 2435050, Jeugdtheater Hofplein, Rotterdam. Dinsdag 7 januari MUZIEK 20.15 Carmen. Bizet. St. Inter nationale Opera Producties. Frans gezongen, Nederlandse boventitels. Rotterdamse Schouwburg. THEATER 20.15 Snowbirds. Golden Pa lace. Fortis Theater a/d Schie, Schiedam. Woensdag 8 januari MUZIEK 20.00 Bram Vermeulen. De Ver zameling. Het geheel is groter dan de som der delen. Genieten van verdriet, glimlachen om mensen, stil zijn van mooi. Kort om: Bram Vermeulen. Tenslotte bepaalt u uw werkelijkheid even zeer als hij de zijne. Theater Zuidplein, Rotterdam. THEATER 20.15 Fred Delfgaauw. Kron kels. Fortis Theater a/d Schie, Schiedam. 20.15 Rul. Gehakt. De winnaars van de jury- en publieksprijs van het Leids Cabaret Festival 2001; een sympathiek duo dat de zaal gemakkelijk aan het lachen krijgt. Gelukkig maar. De twee zijn uitstekende performers, hun timing is uitstekend en hun pro gramma bestaat uit absurdisti sche scènes. Theater Zuidplein, Rotterdam. Donderdag 9 januari THEATER 20.15 Sjaak Bral. Hurken in de Berm. Fortis Theater a/d Schie, Schiedam. Hester Macrander. Weet ik veel! Ze gaat op zoek naar waarheden, waar je als sterveling een beetje aan vast kunt houden. Ze legt een vergrootglas op de gekkig heden in zichzelf, in u en in de wereld om ons heen, met als doel een beetje wijsheid te vinden. Stadsgehoorzaal, Vlaardingen. i Rollings is een uit Japan af komstige ska band die voor de helft uit vrouwen bestaat. Ze zijn voor de eerste keer in Eu ropa om hun nieuwe album te promoten en spelen ska zoals het hoort, lekkere snelle en I vooral dansbare ska. Ze toer- den in Japan al eerder met on der anderen Bad Manners en Skarface. Aanvang 22.00 uur, entree bedraagt 7 euro. Scapino Ballet Rotterdam presenteert nog tot en met maart in diverse theaters in Nederland de nieuwe voor stelling 'Tsjaikovski, part one' van Ed Wubbe en 'Scum' van Nanine Linning. Een groter verschil in mu ziekkeuze van de beide huischoreografen voor één programma is bijna niet denkbaar. Het fabuleuze vi oolconcert van Pjotr Iljitsj Tsjaikovski inspireerde Ed Wubbe tot zijn nieuwe dans stuk 'Tsjaikovski, part one', dat onderdeel uitmaakt van zijn nieuwe avondvullende productie 'Tsjaikovski, P.I.'. Nanine Linning maakte haar visueel en fysiek zeer krach tige 'Scum' op het geheel ei gentijdse geluidspalet van Michiel Jansen. Mede dank zij het succes van 'Scum' kreeg zij in 2002 de 'Per- spektiefprijs'.Tsjaikovski, De bijzondere wijze waarop ar tistiek directeur Ed Wubbe grote sfeerbepalende werken uit het muziekrepertoire weet te ver beelden in danstheater is uniek in Nederland. Het emotionele Vioolconcert van Tsjaikovski wordt sinds 1878 door orkesten over de hele wereld gespeeld en nog steeds gezien als een grote uitdaging. Ook door Ed Wubbe, die met groot ensemble de door Tsjaikovski geworpen hand schoen opneemt en van 'Tsjai kovski, part one' een persoonlijk, eigentijds geheel van muziek, dans en vormgeving maakt. Het samenspel tussen orkest en viool behoort tot de vurigste muzikale dialogen ooit gecomponeerd. Ed Wubbe: "De muziek zit vol dynamiek en temperament die mij dwingt tot het uiterste te gaan. Het is een echt groepsstuk geworden met w einig ruimte voor soli en duetten. Dat gaf me de mogelijkheid de enorme vir tuositeit van het Vioolconcert een plaats in de dans te geven.'Tn 'Scum' van Nanine Linning wordt een groep mannelijke dan sers geobserveerd in een afgeslo ten ruimte waarin de mannen ook elkaar observeren. De com binatie van gestileerde bewegin gen en ruwe uitbarstingen, van fysieke vitaliteit en beklemmen de rust geven de choreografie een ademloze cadans. Nanine Linning: "'Scum' is geen verha lend stuk geworden. Ik heb een sfeer gecreëerd waar je je eigen beelden bij kunt bedenken. Het draait om de personen, om hoe mannen onderling werken als ra dertjes in één geheel. 'Scum' is afhankelijk van een perfecte ti ming van de dansers. Als er één te vroeg vertrekt loopt het hele stuk klem. Het gaat om teamw ork. Niets is vrijblijvend, dat is juist leuk Tsjaikovski heeft al een aantal keren met groot succes gestaan in de Rotterdamse Schouw burg. Het Scapino Ballet Rot terdam gaat met de voorstel ling tot en met 4 maart 2003 langs de diverse theaters in Ne derland. Binnen de regio zijn er nog twee voorstellingen: op woensdag 15 januari in Theater Zuidplein, kassa: 010- 2030203 en op dinsdag 15 maart in het Isala Theater in Capelle aan den IJssel, aan vang 20.15 uur. JOOP BROMET Victor Löw houdt van theater, van stukken waar aan mensen een warm ge voel over houden. Zo'n stuk is Requiem Voor Een Zwaargewicht dat momen teel bezig is aan een triomf tocht door het land. Geef Victor Löw een mooi verhaal en hij zorgt ervoor dat je ademloos aan zijn lippen hangt. Vol enthou siasme zegt hij: 'Theater is voor mij passie, hartstoch telijk meeleven met de pers onages. Ouderwetse pop penkast, maar in de goede zin van het woord. Dat hoeft helemaal niet te bete kenen dat een stuk nergens over gaat. Integendeel. Ik denk dat je maatschappelij ke thema's het beste via de emotie kunt overbrengen.' In collega Mark Rietman vindt hij een dankbare medestander. Ook Mark wil graag dat mensen met 'een goed gevoel' het theater verlaten en het idee hebben 'wer kelijk iets te hebben meege maakt', want daar schort het vol gens hen vooral aan bij het Ne derlandse toneel. Om die reden gingen ze samen naar Joop van den Ende, die ze attent maakte op een historische prestatie van Ko van Dijk: de rol van een bok ser op zijn retour in Requiem Voor Een Zwaargewicht. Een fantastisch stuk vonden ze, een mooie uitdaging. Victor speelt de hoofdrol, Mark regisseert. Een volgende keer is dat weer an dersom. Hartstochtelijk meeleven 'Dit is het type stuk, waarbij de mensen van begin tot het eind kunnen meeleven. Het is een mooi menselijk verhaal over een bokser die ondanks tal van ver nederingen toch iemand vindt die hem liefdevol en met respect behandelt.' Sinds Victor Re quiem speelt, voelt hij zich als in een warm bad. 'Het publiek is na afloop laaiend enthousiast. Dat vertaalt zich vaak in fluiten, stampvoeten en bravogeroep. Vandaar dat deze voorstelling voor alle acteurs heerlijk is om te spelen. Je voelt weer: dit is waar theater voor bedoeld is, dit is waarom mensen van toneel hou den. Het feit dat we inmiddels zijn genomineerd voor de NRC Publieksprijs betekent ook een officiële erkenning voor de voor stelling.' Om zich op deze zware rol voor te bereiden heeft Victor ruim een half jaar bokslessen gevolgd bij een uit Afghanistan gevluchte voormalige bokskampioen. Dat betekende drie keer per week af zien en heel veel zweten. Maar, vertelt hij vol trots, 'op het laatst kon ik wel vierhonderd keer ach ter elkaar touwtje springen.' Op namen van deze rol van Ko van Dijk zijn er niet meer. Wel heeft Victor oude interviews met de ooit zo geliefde acteur beluis terd. 'Wat me daaraan vooral op viel was zijn vreugde in het acte ren. Het plezier om iets moois met anderen te delen. Hij was net zoals ik iemand die houdt van gevoelsmatig acteren, luist dat laatste is een beetje verdwenen uit het theaterlandschap. Dood zonde, want juist daarmee doe je een heel groot publiek een enorm plezier. Mijn vurigste wens is dat we ooit weer terug gaan naar de tijd dat toneel een item was, dat mensen met elkaar over voorstellingen spraken die ze gezien hadden en tegen vrien den en kennissen zeiden dat een bepaalde echt niet mochten mis sen. Zoals nu vaak met musicals gebeurt. Helaas is toneel in de loop der jaren steeds elitairder geworden. Doodzonde, want het is juist een volkskunst pur sang. Het is mijn diepste wens iets van het plezier en de emotie van wel eer terug te brengen.' Requiem wordt binnen de regio alleen gespeeld in de Rotter damse Schouwburg en wel op dinsdag 4 en woensdag 5 janu ari. Reserveren kan via 0900- 3456789. Foto: ANP Maarten van der Jagt en Els Neijts De Chinese gemeenschap in Rotterdam is één van de groot ste Chinese gemeenschappen die je in Nederland kunt vin den. Het wekt dat ook geen ver bazing dat je in Rotterdam een ongekend aanbod aantreft van Chinese winkels en restau rants. Vooral in het gebied rond het Kruisplein vind je een over weldigend aanbod van 'echte' Chinese restaurants. In dit Chinatown zitten de vele zaak jes dan ook vaak stampvol met Chinezen. Maar maak niet de vergissing te denken dat dit een garantie is voor goed Chinees eten. Het garandeert een be paalde stijl van Chinees eten. De kwaliteitsverschillen tussen deze 'echte' Chinezen zijn bin nen deze stijl van koken ook groot. Want een zaak vol Chine zen betekent helaas niet dat het eten er per definitie goed is. De Hollandse Van der Valkketen zit immers ook vol met Hollanders maar of je daar nu moet aan schuiven voor een verfijnde Hol landse maaltijd is een vraag waarvan iedere Nederlander het antwoord wel kent. De overeen komst tussen al die Chinatown eethuisjes en Van der Valk is wel aanwezig. Het eten zegt immers iets over een eetcultuur. De "Chi nezen" rond het Kruisplein heb ben duidelijk een ander aanbod dan de Chinese restaurants die zich op de Nederlandse consu ment richten. Voor babi pangang met bami en gesnipperde ham en groen gekookt ei hoefje hier dan ook niet te komen. Wel voor klei ne gestoomde of gefrituurde hap jes (dim sum), Peking eend en aparte groentes als Choi sam. De IENS restaurantgids wijst je ook in dit overweldigende aanbod van authentieke Chinezen feilloos de weg naar dat Chinese restaurant waar niet alleen de stijl authen tiek is maar ook de kwaliteit van het eten dat van zijn collega's in de schaduw weet te stellen. Asian GloriesVerscholen achter de parkeergarage achter de V&D kun je niet voorstellen dat hier volgens lens proevers het beste Chinese restaurant van Rot terdam schuil gaat. Het is dus niet gelegen in het Chinatown van Rotterdam maar juist midden in het centrum van de stad. 'Rus tig en relaxed genieten van de echte Chinees-Kantonese keu ken' is hier het credo. Voor 'fan tastische visgerechten, dim sum of pekingeend met pannenkoek jes' ben je bij Jenny Fan Loh, haar man Shun Po Fan en chef kok Man Tat Wong in goede han den. 'De Sint Jakobsschelpen met bosui, accenten van gefri tuurde en rauwe knoflook en glasnoedels zijn perfect ge stoomd.' 'Verfijnd eten, mooi ge presenteerd en intelligent samen gesteld.' Een proever van IENS: Het eten is bijzonder goed, vooral de dim sum zijn overheerlijk. Het verras singsmenu is een aanrader. Een van de specialiteiten is St.Jacobs- schelpen. De eigenaresse is altijd even vriendelijk. De inrichting is smaakvol en niet overdadig. Mooi zijn de terracotta beelden. De kelder met aparte bar is uiter mate geschikt voor feesten en partijen, doch wordt normaliter gebruikt als gedeelte van het res taurant. In dit restaurant eten we regelma tig en we zijn nog nooit teleurge steld in de kwaliteit. Ook om te lunchen is dit aan te raden, hoe wel het nabij gelegen Dim Sum restaurant Dim Daily (van dezelf de eigenaresse) ook beslist de moeite waard is, meer trendy, maar minder intiem. De menu kaart van Asian Glories is com pact en overzichtelijk. Voor al dat lekkers is de prijs niet buitenspo rig hoog. Een andere proever: Veel keus, waaronder veel verschillende soorten dim sum. Wel (vanzelf sprekend) voor een groot gedeel te met vlees en vis. Smaak is ab soluut origineel. Keuze voor ve getariërs in niet zo groot op de kaart, maar daar is zeker een mouw aan te passen. Vriend van me had pittig gekruide vleesreep jes en garnalen is knoflooksaus. Hij vond het erg lekker. Voor mij (vegetariër) werd op verzoek een gerecht met tahoe in zwarte bo- nensaus gemaakt (lekker!), met daarnaast een groentegerecht. Dit was even wat minder uitgespro ken... Prij s/kwaliteitsverhouding is prima. Voor 45,- met 2 perso nen lekker gegeten. Tot slot een Op zondagmiddag 5 januari 2003 kunnen alle overtollige grammetjes van de feestdagen met gemak worden verwijderd. De populaire serie Daylight Dancing, waarbij alles in het teken staat van de Afrikaanse cultuur, staat hiervoor garant. De middag wordt gestart met een workshop Afrikaanse dans (door Yvonne Dingjan) gevolgd door een spetterend optreden van de Afrikaanse groep Mbonda Africa. Deze band speelt muziek uit West Afrika en staat onder leiding van niemand minder dan Mot- his Eyanga. De levensechte beats van Mbonda Africa worden af gewisseld door de specialist op het gebied van de Afikaanse top hits: worldbeat DJ Erick (uit Kenia). Het speciale kinderprogram ma bestaat uit smincken/haarvlechten of henna schilderen en di verse Afrikaanse spelletjes. Ook wordt tijdens de dansmiddag voor Afrikaanse hapjes en drankjes (palmwine) gezorgd. Vanaf 17.30 uur is het mogelijk een heerlijke Afrikaanse maaltijd te nuttigen in het restaurant van Nighttown. Daylight Dancing vindt iedere eerste zondag van de maand (van oktober tot maart) plaats in Nighttown Theater aan de West-Kruis kade 26 in Rotterdam. Aanvang 14.00 uur, Entree 7 euro, Kinderen tot en met 4 jaar gratis toegang. Kinderen van 5 tot 12 jaar 4 euro (prijzen excl. diner en film) Afrikaans Diner vanaf 17.30 in het Restaurant van Nighttown (8 euro) Overige data Daylight Dancing: 2 februari 2003 en 2 maart 2003. mening die op de site van IENS (www.iens.nl) valt te lezen: Bes te Chinees van Rotterdam, zon der concurrentie. Beste is om gastvrouw Jenny zelf het menu te laten bepalen, dan krijg je de beste dim sum. Mosselen in zwarte bonensaus, de oesters en de krokante beef zijn toppers. Voor verdere informatie: De Nieuwe IENS gids 2003 met al le restaurants(ruim 700) van de regio Rijnmond voorzien van een kritisch commentaar en een waardering voor eten, ser vice, decor. Asian Glories, Leeuwenstraat 15, telefoon (010) 411 71 07. Waardering in de nieuwe IENS 2003 gids: eten8.4Service7.3Decor7.0 Het nieuwe jaar is begonnen dus ook voor Theater Het Kruispunt, want de 2e helft van het theaterseizoen gaat op 17 januari van start. Nu alvast een voorproefje van wat komen gaat: Op vrijdag 17 januari, 20.15 uur maakt Pater Moeskroen Het Kruis punt weer levend met hun nieuwste voorstelling Sprookjes. De band, die bekend werk met een eigentijdse bewerking van Roodkapje komt met haar achtste theaterprogramma. Met een zeer uitgebreid arsenaal aan instrumenten en een gezonde dosis humor staan de zeven muzi kanten weer garant voor een verrassende avond. Laat u meeslepen door mooi melodieën en feestelijke deunen. Pater Moeskroen brengt een sprookjesavond! Kaarten kosten 15,00 en 14,00 voor pashou ders. Maar dan op donderdag 23 januari, 20.15 uur is het genieten van Jaap Mulder en zijn negende solo programma Abedefduf. Hij stelt vragen en wacht op antwoorden, want wie koopt er vandaag de dag nog een heel rendiergewei? Op welke wc hangt nog een kalender van de Chi nees? En zijn alle tamagotchi's nu ondertussen dood? Abedefduf is een cabaretvoorstelling over twijfels, verwarring en vermaken. Kaar ten kosten 12,50 en voor pashouders 11,50. Trudy de Jong, Liz Snoijnk en Margo Dames zijn op vrijdag 24 janu ari, 20.15 uur in Het Kruispunt te zien. Zij brengen het toneelstuk Niet eens in de gaten dat het de Mooiste Tijd was ten tonele. Dit nieuwe Nederlandse stuk gaat over de verwarringen van de moderne vrouw. Vier vrouwen maken de in een woestijn de balans op in hun leven. Problemen, dilemma's, genoegens van de werkende zelfstandi ge vrouw lopen als een rode draad door het stuk. Beleven ze nu de mooiste tijd van hun leven, komt die er nog aan, of hebben ze hem misschien al achter de rug. Alle vier hebben ze ÜÜn ding gemeen en dat is er koste wat het kost iets van maken. Voorafgaand aan deze voorstelling is een inleiding georganiseerd. Kaarten kosten 16,00 en voor pashouders 15,00 Voor een gevarieerde Portugese Wereldavond is het raadzaam om op zaterdag 25 januari naar Theater Het Kruispunt te komen. Want om 20.15 uur begint er een concert van Jorge Fernandoéén van de be langrijkste fadozangers van Portugal. Zijn zelf geschreven en gecom poneerde liederen hebben de karakteristieke triestheid en sfeer van de fado in zich. Na de pauze is het tijd voor Rabasa. Deze band speelt muziek die stevig in de Kaapverdiaanse muziektradities geworteld is. Portugese muziek uit Portugal en voormalige rijksdelen komen deze avond dichter bij elkaar! Een dj met wereldbeats zal de avond zowel voor, in de pauze als na afloop van de voorstelling compleet maken. Kaarten kosten 18,00 en voor pashouders 17,00 Liefhebbers van Mathilde Santing kunnen op donderdag 30 januari om 21.00 uur (Iet op afwijkende aanvangstijd) hun hart ophalen. Haar programma De 9 levens van Mathilde belooft Santing's meest auto biografische programma tot nu toe te worden. Mathilde brengt een volledig Nederlands repertoire ten gehore van songs, chansons, ge dichten en raps afgewisseld met een ballad, cabaret of vertelling. Kom zeker luisteren naar een concert van een Santing die u nog niet kent. Kaarten kosten 22,50 en voor pashouders 21,50. Tenslotte brengt John Buijsman op vrijdag 31 januari om 20.15 uur de muziektheatervoorstelling Le Freak. Net zoals in zijn vorige pro gramma's Angel Eyes en Hengst gaat Le Freak ook over een eigen tijdse mythische persoonlijkheid en dat is niemand minder dan Josep hine Baker, Afkomstig uit het zuiden van VS wist zij haar status uit te buiten. John Buijsman speelt in de slipstream van Josephine Baker met tekst van Paul Feld en muziek van Keimpe de Jong. Kaarten kos ten C 14,00, 12,50 voor pashouders en 9,50 voor vrienden van het theater. 'Dit is waar theater voor bedoeld is' V TENS iöaHSS-ïi. INDEPENDENT INDEX Vlnr: Man Tat Wong, Jenny Fan Loh, Shun Po Fan Foto: Maarten van der Jagt Jaap Mulder foto: JANSSEN DE KIEVITH Via een theaterbon kun je iemand naar één van deze voorstellingen 'sturen idhMWMMMM

Het Nieuwe Stadsblad | 2003 | | pagina 13