Perspectief Bloeiende krokussen en tulpen onder de kerstboom Combinatie van stijlen en tijden is nieuwe woontrend 'Als je voor een programma werkt, moetje geen andere agenda hebben' Tijdelijke dekking van overlijdensrisico blijkt in praktijk geen overbodige luxe Huurder heeft diverse mogelijkheden om verhuurder aan te sporen tot actie WONEN Met humor de winter door 'Wonen 2003' is van de baan Huis kopen en direct verzekeren Schijn een lichtje op de wintertuin Nieuwe bouwregels nu echt van kracht Binnenhuisarchitect Hans Slim biedt kijkje achter de schermen: HET NIEUWE STADSBLAD DONDERDAG 2 JANUARI 2003 1 - 1519 Wie kiest voor een modern ogen de open haard, met een spatpla- teau (een soort balkonnetje waar onder hout kan worden opgesla gen) let dan op de hoogte van het plateau. In een showroom wordt een open haard staande bekeken, maar in een woonkamer wordt de haard vanaf een zitplaats aan schouwd. Het perspectief wordt dan dus van stahoogte naar zi thoogte verplaatst en dan kan het plateau opeens een hele andere uitstraling hebben! Een te hoog geplaatst plateau kan tevens de kamer kleiner laten lijken. Het ad vies is dan ook: plaats een plateau niet te hoog. Dit gaat dan ten kos te van de opbergruimte van het hout, maar het oogt veel ruimtelij ken Neem voor het plaatsen van een rookkanaal en/of open haard trouwens altijd een vakman! Bron: www.binnenhuisarchitec- tuur.nl Vaak wordt de winter omschreven als 'de donkere maanden' en het is duidelijk waarom. Vooral nu de wintertijd weer is ingesteld, zijn de dagen wel erg kort. Maar zo'n lange nacht heeft ook zo z'n voor delen. Sfeervolle (kerstverlich ting kan een 'donker gat' veran deren is een droomtuin. En bij het tuincentrum is er een grote keuze uit wintergroene planten, zoals Buxus, klimop en kleine conife- rensoorten. Ook is er veel keuze in planten met gekleurde bessen. Voeg daar windlichten, lantaarns en manden met dennenappels toe en tuin en/of balkon is ook tijdens de koudere maanden een lust voor het oog! Warme kleuren, vlechtwerk en bloemen zijn terug in het interi eur. Evenals kleuren en prints uit de jaren zeventig. Maar wel met een knipoog. Bruin, oranje en warm rood worden gecombi neerd met lichte tinten. Het ge heel blijft ruimtelijk en fris ogen. En daarbij warm en gezellig. Thema is 'Happy People', geluk kig voelen in eigen huis. Vrolijke noot daartoe komt van talloze optische interieurgrapjes. Thuis zijn wordt humor. Hockertjes zijn het helemaal. Komende winter duiken ze over al op. Liefst gegroepeerd en in verschillende kleuren. Gevloch ten rotan, leer en bananenblad zijn trend. Papier wordt hét. Al lemaal aangetrokken door de te rugkomst van Loom. Lloyd Loom was afgelopen voorjaar de onstuitbare topper en deze win ter zet het succesverhaal zich voort. Ook volgende jaar zullen in alle delen van het land weer vele beur zen rond interieur en tuin te be zoeken zijn. Zo wordt van 6 tot 9 februari in de Martiniplaza in Groningen de beurs Tuin Sfeer 2003 gehou den. Hier zullen de nieuwste trends en ideeën voor tuin, terras en balkon gepresenteerd mee. Wie een plattegrond meeneemt van de eigen tuin krijgt vrijblijvend tui- nadvies. Openingstijden: donder dag en vrijdag 14.00-21.30 uur, zaterdag 10.00-21.30 uur, zondag 10.00-17.00 uur. Meer informatie op www.martini- hal.nl. De beurs 'Wonen 2003', die van 12 tot en met 16 maart in de Jaarbeurs te Utrecht zou plaats vinden is tot nader order uitge steld omdat de organisatie de nieuwe formule niet haalbaar achtte. Op 1 januari 2003 zijn er officieel nieuwe regels van kracht voor de bouw. Daarbij gaat het onder meer om het nieuwe Bouwbesluit en de gewijzigde Woningwet met een nieuwe lijst van vergunningsvrije bouwwerken. De nieuwe bouwre gels voorzien in groot aantal ver beteringen. Zo wordt de bouwver gunningsprocedure in veel geval len verkort. Het welstandtoezicht van een gemeente wordt inzichte lijker en objectiever. Inhoudelijk zijn er ook dingen gewijzigd. Zo zullen utiliteitsgebouwen (kanto ren, fabrieken, etc.) vanaf 1 januari op het punt van energieverbruik zuiniger moeten zijn. De hoogte van de plafonds voor woningen gaat van 2.40 meter naar 2.60 me ter. En de trappen in woningen worden beter beloopbaar. Aan de ze ingrijpende wijzigingen is ja renlang gewerkt door zowel pu blieke als private partijen. Uitge breide informatie: www.vrom.nl Met kerst al genieten van bloeiende bollen in huis? Het vraagt om de nodige voorbereidingen, maar het kan wel! Voorwaarde is dat de bloembollen van uitstekende kwaliteit worden gebruikt. Let er daar om goed op of de bollen bij aankoop niet te warm liggen. Laat bollen met schimmelplekken en/of uitlopers maar lekker liggen! Speciaal voor kamercultuur geprepareerde bollen hebben de voorkeur voor dit 'Bollen met Kerst' project. Wie graag krokussen onder de kerstboom wil hebben, moet niet meer te lang wachten met de voorbereiding. Vul een schaal of bolvormige pot - voorzien van gaten - met aarde en zet daar de krokusbolletjes in. Laat de neuzen van de bolletjes door de gaten naar buiten steken. Maak de schaal of pot vervolgens goed nat, maar geef overtollig wa ter de kans om weg te lopen. Zet de pot of schaal daarna op een koele, donkere plaats, maar houd ze wel een béétje bereikbaar, want er moet wel af en toe water gege ven kunnen worden. Als de neuzen 5 centimeter lang zijn geworden mag de schaal of pot op een warmere plaats gezet worden. Ook de tulpenliefhebbers hoeven niet tot het voorjaar te wachten, maar de keuze is wel beperkt want alleen vroege, laagblijvende tulpen die voor potcultuur zijn geprepareerd, zoals de rode 'Brilliant Star' en de gele 'Joffre' kunnen tijdens de kerst al bloeien. In tegenstelling tot de krokussen - die tegen elkaar gezet mogen wor den - willen de tulpenbollen graag een tussenruimte van 1 centime ter. Plant de bollen zó dat de neuzen net boven de grond uitsteken. Maak ook hier de pot goed nat, maar laat het overtollige water wel weer weglopen. Ook deze bollen dienen nu op een koele donkere plek gezet te worden en indien nodig water te krijgen. Als de neuzen zo'n 7 tot 8 centimeter lang zijn, mag de pot naar een warmere plaats. Om teleurstellingen tijdens Kerst te voorkomen is het raadzaam om rekening te houden met zes tot acht weken voordat de bol gaat bloei en. Na de bloei dienen de verwelkte bloemen afgeknipt te worden en de potten met loof op een koele, lichte plek gezet te worden. De bol len kunnen na de laatste nachtvorst buiten de grond in. Bron: www.bloemenenplanten.nl Meer dan ooit wordt er veel tijd en geld besteed aan het 'thuisgevoel', Het interieur anno 2002/2003 is een afspiegeling van de bewoners met het interieur bij hen past. Daardoor is elke sfeer verschillend. Het is de combinatie van zaken die de eigenheid bepaalt. De wereld stroomt het interieur binnen. Scandinavische vormen, sterke natuurinvloeden uit Afrika en Azië, mediterrane kleuren, de Indonesische stille kracht van rotan, Mexi caanse invloeden en Engelse landhuissferen. Moeiteloos mengt het zich met Italiaans design en Nederlands antiek. Want behalve over de grens, wordt ook teruggekeken in de tijd. Oma's glaasjes worden in de vitrinekast gezet. De oude leunstoel krijgt een plaatsje naast het raam en de revival van de jaren zeventig en tachtig is in elke woonetalage terug te vinden. Vaak met een knipoog. Combineren van stijlen en tij den wordt met humor gekruid. Het leven is tegenwoordig erg snel. Om daar tegenwicht aan te geven wordt er teruggegrepen naar rituelen. Vooral eten en drinken is daar bij populair. Theedrinken als gezellig uurtje wordt in ere hersteld. Uit gebreid tafelen met mooi servies, glaswerk en bestek is weer in. Even veel tijd wordt vervolgens gestoken in het natafelen met mooie kan nen en speciale koffiekopjes. Niet alleen snel, maar ook praktisch en comfortabel leven staat centraal. Om daar aan tegemoet te komen worden meubels multifunctioneel. Hele keukens lopen op rolletjes en trolleys rollen van de kamer naar de keuken en het balkon. Trend is het maken van objecten die bij nader inzien heerlijk zitten. Andere stroming is het toevoegen van elementen zoals een plankje voor het glas, een uitschuifbare lectuurbak aan de stoel en zelfs stoelen met massagefunctie. Even liggen en er is weer energie voor de rest van de dag ingetrild. Een tendens die aan het begin staat en waarvan men nog veel kan verwachten. Hans Slim, binnenhuisarchi tect en medewerker van on der andere 'Klussen Wo nen', zal in een aantal afleve ringen een tipje van de sluier oplichten van diverse woon- programma's .Vragen als 'wie betaalt het nu?' of'wat is de invloed van de spon sor?' en andere brandende vragen zullen beantwoord worden. Voor meer bijzonde re antwoorden kan gekeken worden op www.hansslim.nl. Bij een televisieproductiebedrijf staat de producent bovenaan. Maar vaak vallen verschillende pro gramma's onder hem of haar. Dan wordt er iemand aangewezen die specifiek alleen dat programma begeleidt. De titel is dan: gedele geerd producent. Dat is tegen woordig heel vaak een vrouw. Bij een programma hoort een redactie. De redactie bestaat vaak uit men sen die op de school voor journa listiek hebben gestudeerd. Bij 'Klussen Wonen', maar vroeger ook bij 'Eigen Huis Tuin' be staat een redactie toch al gauw uit vier tot tien mensen! Op een groepsfoto van 'Koffietijd' aan het einde van een televisieseizoen tel de ik zo'n vijftig mensen! Dan heb je de productie. Een niet te benijden baan alleen voor men sen met ijzeren zenuwen. Plotse ling is er bijvoorbeeld een bankje nodig. Het moet er dan vaak bin nen een uur zijn. Zoek het maar uit. Dan zijn er natuurlijk de mensen nodig die het programma presen teren, vorm geven en tegenwoor dig loopt een internetsite helemaal parallel met elk denkbaar pro gramma. 's Middags en 's avonds hebben al die mensen honger en dan wordt met een soort superkoe riersdienst de broodjes, pasta of de onvermijdelijke zak patat aange voerd. Als je voor een programma werkt, moet je geen andere agenda heb ben. Het programma gaat altijd voor. Het moet gewoon klaar. Dat betekent dat soms gewoon 's avonds doorwerken. In de begin periode kan ik me nog wel herin neren dat het soms drie uur 's nachts werd. Eén van de oude klusjesmannen, de onvolprezen Leo, werd het teveel en vertrok naar Australië. Gelukkig is hij later weer teruggekomen en ik spreek hem nog vaak in Bussum. Werken bij de televisie is hard en lang! In de aflevering van 8 september moesten we drie keer door middel van gordijnen en accessoires een sfeertje neerzetten. Is dat dan zo moeilijk? Om te beginnen hadden we een bank, een tafel en een kastje nodig die steeds weer terugkomen. Dit seizoen hebben we geen meubel sponsor dus de productie moet proberen elders de klus te klaren. De meubelen werden in het vrachtwagentje (ja een productie maatschappij heeft ook een chauffeur) gebracht. Maar de bank bleek iets te groot te zijn voor de lift. Het appartement was op de vierde etage. Met een aantal zware touwen werd de bank via de bal konnetjes zo'n tien meter omhoog getrokken. Het was die dag 32 gra den. Toen ik aankwam stond de bank net in de kamer, maar was aan de achterkant zo zwaar beschadigd dat het wel een exemplaar van tien jaar oud leek. De productie moet later deze bank met een stalen ge zicht weer terugbrengen naar de zaak die goedwillend spullen be schikbaar stelt. Dan begint het op- namefeest. Ineke (van de styling) komt nooit in beeld, maar zorgt dat het sfeer tje perfect klopt. Ze kent allerlei leuke winkeltjes waar ze spulletjes leent. Ze zorgt bijvoorbeeld voor de (nep) glaasjes wijn op tafel, de brandende kaarsen en andere de coratieve spullen. Vaak doe ik dat ook samen met haar. Ik ben meer verantwoordelijk voor het ontwerp en ik moet in beeld uitleggen waarom u het mooi moet vinden? De geluidsman doet sa men met de cameraman het licht. Dat wil zeggen: er worden alle maal schijnwerpers opgesteld, die er onder andere voor moeten zor gen dat er geen hinderlijke schadu wen te zien zijn. U weet het nog, het was 32 graden! De items moest ik samen met Marjet (presentatie) opnemen. Dan wordt er ter plekke beslist of je een draadloos zendertje krijgt of dat de cameraman gaat hengelen. Zeg maar een grote hengel met een microfoontje. Dit is soms heel moeilijk want als de schijnwerpers branden, ontstaat er toch al gauw schaduw. De opname kan eindelijk begin nen. We worden nog even gecon troleerd door de visagist. En de ca mera begint te draaien. Vliegtuig! Stop! De hele dag geen vliegtuig gehoord en nu juist op dit moment verpest het lawaai onze opname. Na tien minuten wachten beginnen we opnieuw. In de verte slaat de kerkkok vier uur. Stop! Na de der de poging gaat er halverwege een mobieltje af. We hebben nog geen minuut televisie en we zijn al drie kwartier verder. Verschillende bomen en heesters zijn wintergroen. Met andere woor den: ze behouden hun blad in de winter. Deze planten vallen tussen alle bladverliezende soortgenoten juist nu op. Wanneer die bladeren bovendien zo'n mooie witte of zelfs zilverkleurige rand hebben, is de wintersfeer in de tuin compleet. Soms is die witte of zilverkleurige bladrand heel smal. Bij andere planten is het blad soms meer wit of zilverachtig dan groen. Hoe min der groen, hoe bonter de struik of boom. De keuze in planten met wit- en zilverbont blad is groot. Onder de hulsten is bijvoorbeeld de wit- bonte Ilex aquifolium 'Argenteomarginata' een aanrader. Er zijn nog meer witgerande zusjes van deze hulst. Het leuke van hulst zijn bo vendien de rode bessen. Die geven aan deze struik in de winter nog iets extra's. Een andere bekende tuinplant met diverse bonte vormen is de klimop (Hedera). Hier zien we niet alleen soorten met een vaak brede witte rand, maar ook varianten waarbij het hart van het blad uitgesproken licht gekleurd is. Elk blad lijkt op die manier op een klein kunststuk je Bonte vormen treffen we aan bij de klimmende klimop en bij de klim op die een bolronde struik van pak weg 1 meter hoog maakt. Onder de olijfwilgen zijn eveneens verschillende soorten waarvan het blad bont is, zoals Eleagnus pungens 'Maculata'. Het blad is hier groen geel gevlekt. Net als bij de gewone olijfwilgen heeft het blad van 'Ma culata' een zilverachtige zweem. Het is juist de combinatie van groe ne en gele vlekken met dat laagje 'zilver', die laat zien dat bonte plan ten ook heel apart kunnen zijn. Bont blad valt niet bij iedereen in de smaak. Tot op zeker hoogte is dat begrijpelijk. Een tuin vol bonte heesters en bomen is veel te veel van het goede. Dat oogt gewoon te druk. Met overleg toegepast, kan een bonte plant echter een aanwinst voor iedere tuin zijn. Alle genoemde soorten zijn min of meer wit- en zilverbont. Een rond je tuincentrum leert dat er ook tal van geelbonte planten zijn. Ook daarmee kunnen leuke accenten in de tuin worden aangebracht. Een scheur in de muur, een lekke dakgoot, een verrot ko zijn. Menige huurder wordt ermee geconfronteerd. Ach terstallig onderhoud waar voor de verhuurder veelal verantwoordelijk is. Maar doet hij er ook iets aan? En wat moet de huurder zelf doen? In een huurcontract staan meestal afspraken over het onderhoud van huis, flat, (studenten)kamer of woonwagen. Een huurder die zich dus afvraagt of hijzelf dan wel de verhuurder bepaalde gebreken moet oplossen, doet er goed aan eerst het contract nog eens te le zen. Is er niets beschreven, dan be paalt de wet wie wat moet doen en wie de kosten betaalt. Niet alle onderhoud aan een huur woning is voor rekening van de verhuurder. Klein en dagelijks on derhoud binnen of aan de woning is voor rekening van de huurder. Zoals het ontstoppen van leidin gen, het onderhoud van hang- en sluitwerk, binnenschilderwerk en de vervanging van kapotte lampen. De verhuurder moet bijvoorbeeld zorgen voor reparaties aan bal kons, balustrades en grote scheu ren in muren. Ook het vervangen van dakgoten, buitenschilderwerk, reparaties aan liften en cv zijn voor zijn rekening. Evenals het vervan gen van een bad of keuken die door ouderdom versleten is. Maar stel dat de verhuurder niet doet wat hij wel moet doen. Wat kan de huurder dan ondernemen? In de eerste plaats overleggen met de verhuurder of deze bereid is tot actie. Zo niet dan een brief aan de verhuurder sturen met het verzoek de gebreken op te heffen. Overi gens kan een huurder deze onder houdsklachten niet gebruiken om bezwaar te maken tegen de voor gestelde jaarlijkse huurverhoging. Daarvoor gelden andere redenen. Gebeurt er nog altijd niets, dan zijn er verschillende mogelijkhe den om de verhuurder alsnog te bewegen de gebreken te herstellen. Eén van die mogelijkheden is het aanvragen van tijdelijke huurver- laging via de regionale huurcom- missie. Het maakt daarbij niet uit of het om een woningcorporatie of een particuliere verhuurder gaat. De procedure gaat als volgt: eerst meldt de huurder de gebreken schriftelijk aan de verhuurder (be waar een kopie van deze brief). De verhuurder heeft zes weken tijd om de gebreken te verhelpen of af spraken met de huurder te maken. Doet de verhuurder dat niet binnen die termijn, dan kan de huurder de gebreken melden via een verzoek schrift aan de huurcommissie. Dat formulier is verkrijgbaar bij het se cretariaat van de huurcommissies of te downloaden van het internet. Voeg bij het verzoekschrift een ko pie van de brief aan de verhuurder. De huurcommissie kan de huur tij delijk verlagen voor de periode dat de gebreken blijven bestaan. Hoe ernstiger de onderhoudsgebreken, des te lager de huurprijs. De huur- verlaging is tijdelijk en geldt totdat de gebreken zijn verholpen. Zo'n procedure kan op elk moment van het jaar worden aangespannen. De huurcommissie kan herstel van gebreken niet afdwingen. Maar de huurder betaalt dan in elk geval een huurprijs die beter past bij het woongenot van de woning. Om te weten of het zinvol is een dergelijke procedure te beginnen, is het raadzaam om eerst telefo nisch of persoonlijk contact te zoe ken met het secretariaat van de huurcommissie. Onderneemt de verhuurder nog steeds niets nadat de huurcommis sie de huur heeft verlaagd, dan kan de huurder contact zoeken met de gemeentelijke dienst die zich be zighoudt met bouwen en wonen of de rechter om een dwingende uit spraak vragen. Kijk voor meer informatie op de website www.vrom.nl/onderhoud of bestel het infoblad 'onderhoud' (over de onderhoudsverdeling tus sen huurder en verhuurder) of het infoblad 'huurverlaging bij ach terstallig onderhoud' bij het Distri butiecentrum van het ministerie van VROM tel. 0900-8052 0,20 per minuut). Het secretariaat van de huurcom missies is te bereiken via 0800- 488 72 43 en op de speciale in loopspreekuren. Die worden gehouden op de vol gende locaties: Amsterdam, De Ruyterkade 7, dinsdag- en donder dagmiddag van 14.00 tot 16.00 uur; Rotterdam, Blaak 31, maan dag- en woensdagmiddag van 14.00 tot 16.00 uur; Utrecht, Hoog Brabant, Radboutkwartier 23, vrij dagochtend van 10.00 tot 12.00 uur; Haarlem, Kennemerplein 6-8, dinsdagochtend van 10.00 tot 12.00 uur; Arnhem, Pels Rijcken- straat 1, elke eerste dinsdagoch tend van de maand van 10.00 tot 12.00 uur; Eindhoven, Keizers gracht 5, elke eerste woensdag ochtend van de maand van 10.00 tot 12.00 uur; Groningen, Casca deplein 10, elke eerste donderdag ochtend van de maand van 10.00 tot 12.00 uur. Ook www.huurcom- missies.nl geeft informatie over de Huurcommissie. Wie denkt er nu aan dat er iets kan gebeuren tussen het moment van het kopen van een huis en het moment dat men daadwerkelijk eigenaar is van het huis? Gelukkig sloten Lot en Jan de Graaf al gelijk bij het afsluiten van het koopcontract een overlij- densrisicoverzekering af. Jan stierf voorat de overdracht van het nieuwe huis een feit was. De kinderen van Lot en Jan waren de deur uit en zij besloten kleiner te gaan wonen. Niet langer in een grondgebonden huis, maar in een appartement. "Jan zou over een paar jaar met vervroegd pensioen gaan en we hadden allerlei plan nen voor die komende vrije tijd. Een appartement is dan gemakke lijker. Je doet de deur dicht en je gaat. We vonden een nieuwbouw- appartement. Het moest nog wor den gebouwd, dus we kochten het uit de put. De oplevering zou een jaar voor Jan's pensionering plaatsvinden. Gelukkig attendeer de onze hypotheekadviseur ons op de mogelijkheid direct een overlij- de Graaf. De overlijdensrisicoverzekering zorgde ervoor dat er een bedrag werd uitgekeerd die de hypotheek afloste voor het nieuwe huis, toen Jan kwam te overlijden. Jan en Lot hadden de zaakjes goed gere geld, zodat Lot voor een probleem minder kwam te staan. "Meestal sluit je de verzekering af op het moment van de overdracht, maar dankzij de hypotheekadviseur de den we dat al bij de aankoop. Tus sen het moment van aankoop en overdracht is er een blinde hoek, waarin veel mensen niet zijn ver zekerd. Het afsluiten van de tijde lijke dekking is een goede beslis sing geweest. Je verzekert je voor een bedrag van de koopsom, plus de kosten, meet een maximum be drag", legt Lot uit. Lot weet nog niet of ze het appar tement zal betrekken of dat ze het zal verkopen: "Ik moet eerst alles op een rijtje zetten. Ik weet niet of het emotioneel een goede stap is om in het appartement te gaan wonen. Zorgen heb ik er niet om, want het is hypotheekvrij." densrisicoverzekering af te slui ten", vertelt Lot een jaar na het overlijden van Jan. een hoentje 's morgens op." Lot en Jan verheugden zich op het nieu we appartement en waren druk in Alles zat Lot en Jan mee, totdat het noodlot toesloeg. "Je wereld stort in elkaar. Er komt van alles Noodlot Ze vertelt dat de dood van Jan ge heel onverwacht kwam; "Hij was zo gezond als een vis. Hij fietste elke dag naar zijn werk, had een grote eetlust, golfde en ging eens per week naar fitness. Hij ging laat naar bed en stond zo fris als de weer met het uitkiezen van een keuken, badkamer en nieuwe in richtingsspullen. Ze boften enorm, want hun oude huis was al verkocht. "De kopers hadden er geen probleem mee dat ze moes ten wachten totdat ons apparte ment werd opgeleverd", vertelt Lot. op je af. En wat moet er veel wor den geregeld. Je hoofd staat er niet naar, maar je moet wel. Wat was ik blij dat we direct bij de koop van het appartement een overlijdensrisicoverzekering had den afgesloten. Dat was een zorg minder en verhuizen hoefde ik ook pas over een jaar", aldus Lot *m«tKU- ïtaaiwaWs,i

Het Nieuwe Stadsblad | 2003 | | pagina 17