De A20 van 1930 9 9 Waterweg Film 99 Kortweg Info Voetballen met sterren Een tak met pootjes? SCHIEDAM f Van de jongerenredactie Bieb Noord tijdelijk dicht Vrijwilligers gezocht voor Ouderenwerk 9 INGEZONDEN BRIEF Een echte held Nieuwj aarsconcert Harpe Davids CDA'er De Vries op nieuwjaarsborrel op de kaart eest* HET NIEUWE STADSBLAD DONDERDAG 02 JANUARI 2003 01 - 1512 SCHIEDAM - Voor de tweede achtereenvolgende keer zal mu ziekvereniging Harpe Davids za terdag 11 januari een nieuw jaarsconcert ten gehore brengen. Dit concert zal verzorgd worden door het B-orkest (opleidingsor kest) onder leiding van Tijn Kemps en het uit 60 leden be staand harmonieorkest van Har pe Davids onder leiding van Jos den Boer. Het concert zal een licht klassiek karakter hebben met onder ande re de Overture Nabucco, de Flo- rentiner Marsch, de wals Gold und Silber en de Tristsch- Tratsch-Polka. Tevens zal het muzikale sprookje 'De Ratten vanger van Hameien' gespeeld worden. Rob van Klaarwater, de Schiedamse toneelspeler uit on der andere enkele producties van het SCHAT, zal de verteller bij dit sprookje zijn. Natuurlijk zal de 'Radetzky mars' niet ontbreken. Het nieuwjaarsconcert vindt plaats in de Dorpskerk, Noor deinde 10. Aanvang van het con cert is 19.30 uur. Het einde is om ongeveer 21.15 uur. Gratis kaar ten voor dit concert zijn te ver krijgen via het secretariaat, 4491591, secretariaat@harpeda- vids.nl en tijdens de repetitie avonden van de vereniging (maandag-, woensdag- en vrij dagavond) aan het buffet in het verenigingsgebouw De Tamboe rijn aan het Nijhoffplein 20, 4705393. SCHIEDAM - De vestiging van de Openbare Bibliotheek aan het Bachplein wordt opnieuw inge richt en is daarom van 6 januari tot 17 februari gesloten. Bezoe kers kunnen gedurende deze pe riode terecht in de andere vesti gingen van de bibliotheek. Leners van Bibliotheek Noord worden ook in de gelegenheid gesteld het dubbele aantal boe ken voor een extra lange periode te lenen om op deze manier de sluitingsperiode te overbruggen. Voor de verbouwing maakte het Schiedamse architectenbureau Van Velzen, la Feber en Bonneur een ontwerp waarin de biblio theek veel toegankelijker, over zichtelijker en aantrekkelijker wordt. Met automatische deuren, boekeninleverbussen, een klein podium, een leesterras, lagere kasten met veel presentatiemo gelijkheden, sfeervolle verlich ting, verschillende kleuren vloer bedekking wordt de ruimte in grijpend gewijzigd. Vanaf maandag 17 februari zijn bezoekers weer welkom in de vernieuwde Bibliotheek Noord. SCHIEDAM - De Stichting Ou derenwerk NWN zoekt mensen die tijd willen vrijmaken voor het bezorgen van warme maaltijden bij Schiedamse ouderen. De stichting bereidt en bezorgt da gelijks een warme maaltijd bij ge middeld 351 ouderen in Schie dam. Deze worden klaargemaakt in de keuken van een zorgcen trum, warm verpakt en bezorgd door vrijwilligers. Dankzij deze voorziening kunnen ouderen lan ger zelfstandig blijven wonen. Er zijn verschillende mogelijkhe den om een steentje bij te dragen voor Stichting Ouderenwerk. Bij voorbeeld door eenmaal per week een route te rijden van ongeveer 11.00 tot 13.00 uur. Dit kan door deweeks of in het weekend. Het is ook mogelijk om alleen tijdens bepaalde periodes te helpen. Voor mensen met een auto heeft de stichting een autokostenvergoe ding en wie in het weekend be zorgt, ontvangt een kleine onkos tenvergoeding. Voor meer infor matie over het bezorgen van war me maaltijden, kunnen vrijwilli gers contact opnemen met Susan van der Raaf of Tiny Groeneweg van de maaltijdvoorziening van de Stichting Ouderenwerk via tele foonnummer 427 19 92. SCHIEDAM - Het CDA-Schie- dam geeft donderdag 16 januari een nieuwjaarsreceptie. Iedereen die belangstelling heeft, is vanaf 19.30 uur welkom in gebouw 'De Rank' aan de Schiedamseweg. Ri chard Paping, voorzitter van het CDA-Schiedam zal tijdens de bij eenkomst een nieuwjaarsrede uit spreken. Om 20.30 uur zal CDA- Tweedekamerlid Jan de Vries een betoog houden met als thema 'In tegratie en zelfstandigheid in het basisonderwijs'. Door MARINKE STEENHUIS Het is voor iedereen vanzelfsprekend om de auto te pakken en het stelsel van snelwegen in de Rijnmond te gebruiken. Als een band van bebouwing liggen Rotterdam, Schiedam, Vlaardingen, Maassluis en Hoek van Holland langs de A20, parallel aan de waterweg naar zee. Zeventig jaar geleden was er nog geen sprake van de Rijnmondse agglomeratie. De gemeenten lagen als zelfstandige plaatsen temidden van het polderland, ieder met hun eigen identiteit. Al het inten sieve verkeer ging over het water. Voor Schiedam was de Koemarkt de plek waar de verandering van autonome stad naar een schakel in de regio tot stand kwam. Op de plaats waar al eeuwen de Hoogstraat, de Lange Haven, de Rotterdamsedijk en de Broersvest samenkomen, vormde de Koe markt op de kop van de Lange Ha ven een schakelpunt in de stad, waar vele kroegen en het posthuis profijt van trokken. Rond 1925 kregen de plannen voor een pro vinciale weg van Rotterdam naar Vlaardingen vorm. Verbinding van de weg met de 's Gravelandseweg en de Broersvest zou intensieve verkeersstromen opleveren op de plek van de Koemarktbrug. Óver deze smalle brug moest al het doorgaand verkeer passeren. Sa men met de nauwe Gerrit Ver- boonstraat en de Oranjebrug vormde de Koemarktbrug een steeds groter obstakel in de vlotte afwikkeling van het regionale ver keer via de Burgemeester Knap- pertlaan naar Vlaardingen. Daar om werkte de gemeente vanaf 1925 met man en macht aan het verbeteren van de kruip-door- sluip-door route richting het wes ten. Een 'Plan voor stadsverbete ring' van de Dienst Gemeentewer ken moest de verstopte uitvalsweg gereed maken voor het moderne verkeer. De Koemarktbrug werd iets naar het zuidoosten verplaatst en drastisch verbreed. Om de Ger rit Verboonstraat te kunnen verbre den werd de bebouwing aan de zuid-oostkant gesloopt, evenals het postkantoor schuin aan de overzijde, dat als een ijsschots let terlijk in de weg stond. Na het kruispunt Gerrit Verboonstraat/Lange Nieuwstraat kon het verkeer verder via de tot 25 meter verbrede Oranjestraat. Om deze verbreding mogelijk te maken, werden enkele panden op de kop van de Tuinlaan gesloopt. Over een nieuwe Oranjebrug boog het verkeer af richting Burgemees ter Knappertlaan, die meer ruimte had gekregen door aan beide zij den van de Warande een pand op te ruimen. Al met al was het een enorme ope ratie die, inclusief de nieuwe be bouwing rond de Koemarkt, 14 Avalon Regie: Mamoru Oshii Een fictieve stad in de toekomst. Ash is een jonge eenzame vrouw. Haar voornaamste bezigheden bestaan uit het bereiden van maaltijden voor haar hond en het oorlogsspel Avalon. Het spel blijkt niet zonder gevaren: wie verliest blijft in de virtuele realiteit ronddolen. Op een gegeven mo ment hoort Ash van Murphy, een ex-speler, over het bestaan van een ni veau A+, het Walhalla voor spelers. Om in dat hoogste niveau te geraken, moet Ash contact zoeken met 'het spook', een mysterieuze virtuele ver schijning die in verbinding staat met de negen zusters, sprookjeachtige fi guren uit de Koning Arthurlegende. De Japanse Mamuru Oshii was al een hypergetalenteerde animatiefilm er. Visueel en verhaaltechnisch is 'Avalon'\ daarom af. Oshii zeulde bijna tien jaar met het script, totdat hij onderdak vond in Polen. De grauwe post-IJzeren Gordijnsetting aldaar vormt de kers op de taart. Of: hoe je met Poolssprekende acteurs toch een zeer Japanse film kan maken. Donderdag en vrijdag in Schiedam Zaterdag in Vlaardingen Het Stenen Vlot Regie: George Sluizer Na een aardbeving die door geen enkele seismograaf is geregistreerd, gaapt er een scheur in de aardkorst op de grens tussen Spanje en Frank rijk. Het Iberisch Schiereiland raakt op drift en zet na een aantal om zwervingen over de Atlantische Oceaan vastberaden koers naar het wes ten, als een gigantisch stenen vlot. Spanjaarden en Portugezen worden ruw opgeschrikt uit hun gewone bestaan. Toch zijn er voortekens ge weest: een vrouw, Joana, tekende op een open plek in het bos een lijn op de grond die nooit meer zal worden uitgewist. Joaquim gooit achteloos een steen in zee, die op onverklaarbare wijze achter de horizon verdwijnt; José werd bij elke voetstap gevolgd door een enorme zwemi spreeuwen; Pedro voelde in zijn afgelegen hoekje van Spanje de aarde beven en uit de handen van Maria ontspon zich een wollen draad waaraan nooit meer een einde kwam. Kennelijk hebben al die voortekenen één en hetzelfde doel: dat de personages elkaar ontmoeten en elkaar lief krijgen. Vrijdag in Vlaardingen Zaterdag in Schiedam The Ice Age Regie: Chris Wedge en Carlos Saldanha 'The Ice Age' vertelt het verhaal van Manny, Sid en Diegode, maatjes te gen heug en meug. Manny is een solistische mammoet, Sid is een hyper actieve luiaard en Diego is een sabeltandtijger, die grote gelijkenis ver toont met de vileine Oom Scar uit 'The Lion King'. Gedrieën proberen zij een verloren mensenbaby terug te brengen naar de vader. Maar de sa beltandtijger heeft een dubbele agenda. Zaterdag en zondag in Schiedam Filmhuis Schiedam, Nieuwstraat 12 in Schiedam, aanvang 21.00 uur. Filmtheater 't Zeepaard, Schiedamseweg 51 in Vlaardingen. Aan vang 20.30 uur. De kindervoorstelling in Schiedam begint om 14.00 uur. In de St. Jan de Doper-Visitatie- kerk is zaterdag om 17.00 uur en- Zondag om 10.30 uur een eucha ristieviering met Pater Leo de Jong O.P.Zaterdag met muzikale bege leiding door Jurriaan Govaart en zondag metsamenzang o.l.v. Jan Meisters. Zondag zijn er in de Christelijke Gereformeerde Hoeksteenkerk(hoek BK-laan/Warande) diensten om 9.30 (ds. K. Boersma) en 16.30 uur(leesdienst). In podium-cafe De Graauwe Hengst, Lange Haven 28, is donder dag een semi akoestisch optreden van Wouter, Karei, Marco op gitaar Rick op drums Erik op contrabas en Cor Roosloot op mondharmoni ca. Aanvang 22.00 uur. Vrijdag is er een Supersessie met: Barto, Le on, Martijn en iedereen die mee wil spelen vanaf 21.00 uur.Zaterdag om 22.00 uur een dubbel optreden van Legends in our minds en Set ting sun. Woensdag 11 december jongstleden. Eindelijk lekker koud en ijs op de vijvers. Zoonlief van 10 vraagt of hij met klasgenootjes mag gaan schaat sen op de vijver bij ons achter de Vlaardingerdijk, bij het nieuwe metro station. Ik niet erg enthousiast, want het had behoorlijk gewaaid en dan is het ijs niet altijd betrouwbaar. Maar vooruit, ik wil geen spelbreker zijn. Later nog wel even zelf polshoogte gaan nemen en alle kinderen hadden pret voor tien. Nadat ik nog geen twintig minuten thuis was, ging de bel. Een hele kin derschare stond voor de deur met daartussenin mijn zoon, drijfnat en half bevroren. Hij was te dicht bij een wak gekomen en prompt door het ijs gezakt. Het water was zo diep dat hij er niet in kon staan en niet op eigen krachten uit het water kon komen, want het ijs brokkelde steeds verder af. De meeste kinderen die het zagen gebeuren, durfden hem niet te helpen omdat ze bang waren zelf ook door het ijs te zakken. Er was echter één jongetje met een skateboard dat zo slim was datzelfde skateboard te ge bruiken om helemaal in zijn eentje mijn zoon uit het wak te trekken. Hij zei zelfs: 'Je moet de wielen pakken, want dan heb je meer grip'. Dat jongetje stond ook even later heel trots bij mij op de stoep. Hij was het waterspoor gevolgd en zei: 'Ik heb uw zoon uit het water gehaald'. Ik helemaal in de stress op dat moment, want ik moest zo snel mogelijk mijn oudste zoon onder de douche zien te krijgen in verband met onderkoeling en de jongste van twee stond heel de straat bij elkaar te krijsen. Ik heb dat jongetje natuurlijk hartelijk bedankt en hem een paar snoepjes in zijn hand gestopt. Toen ik later wat gekalmeerd was, kwam de schaamte. Er staat een held van een jaar of 11 bij mij voor de deur, die misschien wel het leven van mijn zoon gered heeft en ik stuur hem weg met een paar snoepjes! Ik heb niet eens zijn naam en adres gevraagd. Later ben ik nog naar de dijk gegaan om te zien of ik hem kon vinden, maar tot op heden niks. Ik zou graag willen weten wie dat jongetje is zodat ik hem op een nor male manier kan bedanken en hem laten weten dat ik hem een ECHTE HELD vind en zijn ouders dat ze zeer trots op hem kunnen zijn. Dus als iemand weet wie dit jongetje is, wil ik dat graag horen via deze krant. Patricia Nicolaas jaar duurde: van 1925, het begin van de werkzaamheden aan de Koemarktbrug tot 1939, toen de Oranjebrug werd geopend. De nieuwe verkeersroute maakte Schiedam van een zelfstandige stad tot schakel van het regionale verkeer van de Rijnmond. Daar mee was een belangrijke stap ge zet naar de strip van bebouwing die tegenwoordig bijna ononder broken doorloopt tot aan Hoek van Holland. De nieuwe route vormde als het ware de ruggengraat van de richting van de stedelijke groei. In het verleden groeide Schiedam naar de rivier, langs de Plantage naar het Hoofd. Vanaf 1925 be woog Schiedam zich naar het wes ten, waar de sjieke Burgemeester Knappertlaan vermogende inwo ners moest trekken. De centrale plaats die de Plantage, de groene loper naar de Maas, in de stad in nam veranderde: het park werd onthoofd om plaats te maken voor een parkeerterrein. Het gevolg was dat het ruimtelijk verbinding tus sen de stadskern en de Plantage verbroken werd. De verkeersdoorbraak werd aan gegrepen om langs de route een bebouwing van grootstedelijke al lure te realiseren: hotel De Kroon (1927), een winkelpassage met theater (1932), de HAV-bank (1935) en de moderne HEMA-flat met hoogbouwappartementen (1938). Een eerder genomen besluit om café de Unie af te breken werd in 1934 herroepen door B. en W. Te genover de HAV-bank zou aanvan kelijk een soortgelijke kolos ko men, maar B. en W. vonden de be staande toestand toch 'meer bevre digend, wijl daardoor het ruime uitzicht blijft behouden.' Zo kreeg Schiedam haar grootstedelijke verkeersroute met een doorkijkje naar de historische stad. Rond de Koemarkt komen twee tijdperken samen: je staat er met één been in de moderne en met het andere been in de historische stad. Robbin van der Marei en Glenn Janse Sint Bernardusschool SCHIEDAM - Robbin van der Marei en Glenn Janse zitten allebei op de Sint Bernardusschool en hebben eens uitgezocht wat er komt kijken bij het werken aan een voetbalcarrière. Veel jongens willen graag profvoetballer worden. Om hier voor in aanmerking te komen is het van belang om zo jong mogelijk te beginnen met voetbaltrainingen. Vooral vaak voetballen, en hopen dat je op een dag ontdekt wordt door een scout. Deze scouts zijn mensen die bij een club horen bij voorbeeld bij Ajax, Feyenoord of Sparta. Zij zijn op zoek naar jong talent voor hun eigen club en gaan hiervoor op be zoek bij andere clubs. Wanneer zij een jong talent ontdekken dan proberen zij om deze voetballer bij hun club te laten trainen. Een speciale voetbalschool is er niet, maar een voetbalclub is ei genlijk ook een soort voetbal- school. Er zijn talenten van 17 jaar die al als betaald voetballer in de eerste divisie en de eredi visie spelen. Echte profs trainen vijf dagen per week op het veld en doen daarnaast vaak ook nog andere trainingen. Sportdieet Het leven van profvoetballers staat geheel in het teken van de voetbal en vaak hebben zij ook een speciaal sportdieet om de juiste voedingsstoffen binnen te krijgen. Sigaretten en sterke drank zijn voor een sportman ui teraard niet goed. Natuurlijk is het belangrijk om op zoek te gaan naar een club die een goede opleiding geeft. De KNVB heeft een speciaal certificaat dat in sterren de kwa liteit van de jeugdopleiding van de club weergeeft. Meer sterren betekent een betere opleiding. Maar liefst 31 clubs uit het be taalde voetbal hebben een aan vraag voor een certificaat inge diend en sinds de invoering van het certificaat wordt er binnen de clubs massaal gewerkt aan verbetering van de jeugdoplei dingen. Op de internetsite van de KNVB, www.knvb.nl, staat informatie over de certificering. De salarissen in het betaalde Kyra Hemmersbach en Brian Scheenloop Sint Bernardusschool Scott, Raymond, Robyn en Maarten. De Regenboog Een tak met pootjes? Een tak die uit wandelen gaat? En eigenlijk is die tak een diertje. In onze klas heb ben wij inderdaad zo'n tak, een wandelende tak! Wandelende takken zijn beestjes die je in een potje kunt houden omdat ze zo grappig zijn om naar te kijken. Hoe ziet zo 'n wandelende tak er dan uit? Ze zijn lang en dun en ze zijn groen of bruin. Ze hebben zuig- napjes onder hun pootjes en daarmee kunnen ze op hun kop hangen. Verder heeft hij voel sprieten en heeft vier poten. Ook hebben ze piepkleine ogen. Hoe worden wandelende takken geboren? Een wandelende tak kan zich zelf bevruchten en heeft geen mannelijke of vrouwelijke tak nodig. De eitjes komen uit na 3 tot 10 maanden. De jongen ko men uit de eitjes als ze geboren worden. Dan zijn ze nog heel klein en dan spoel je ze makke lijk weg als je de bak waarin ze zitten schoon maakt. Hoe leven die kleine kriebeldie- ren? Ze eten vooral klimopblaadjes want dat vinden ze lekker. Ze hebben ook water nodig op de blaadjes om te drinken. De wan delende tak is een tropisch in sect. Als je ze wilt verzorgen stop ze dan in een grote bak. En doe veel klimopblaadjes in de bak, in de vorm van een bosje. Zo kan hij ook schaduw zoeken, want hij zit het liefst in de scha duw. Als je de wandelende tak ver waarloost dan gaat hij dood en dat is niet leuk. En je mag na tuurlijk nooit hun bak open laten staan anders lopen ze weg. 's Avonds zijn de wandelende tak ken actief, omdat ze dan niet worden gezien. Als je ze wilt beetpakken veranderen ze in een tak of gebruiken hun kleefjpoot- jes om je handen vast te pakken. Als je ze te hard beetpakt kun nen ze doodgaan en dan is het geen wandelende, maar een do de tak. Als je met ze speelt kunnen ze op je arm klimmen. Dat is een gek gevoel, het kriebelt een beetje als ze op je arm lopen. Omdat de wandelende tak zo'n bijzonder beestje is, is het extra leuk om er goed voor te zorgen! industrie, opslagtanks en het vervoer van gevaarlijke stoffen over de weg, het water en de rails. De grootste calamiteiten die de heer Nossent meemaakte waren een treinbotsing jaren ge leden en natuurlijk de scheeps brand van maart 2002. Het eer ste en belangrijkste advies bij een grote ramp is om ramen en deuren gesloten te houden en te luisteren naar Radio Rijnmond. Deze zender brengt dan belang rijk nieuws en vertelt de bevol king hoe zij moeten handelen. Al loopt Nederland geen grote kans op een aanslag, toch zou den de gevolgen zeer ernstig zijn wanneer er bijvoorbeeld een ter roristische aanslag op olietanks gepleegd zou worden. Kyra en Brian waren erg be nieuwd of er tegenwoordig ook rekening gehouden wordt met terrorisme. 'Jazeker', antwoord de de heer Nossent, 'na 11 sep tember heeft ook terrorisme on ze aandacht.' Als afsluiting van het interview mochten de leer lingen nog even plaatsnemen op de zetels van de belangrijkste mensen tijdens een ramp, die van de burgemeester en die van de ambtenaar rampenbestrijding. voetbal liggen erg uit elkaar. Er zijn er die miljoenen per jaar verdienen maar de meeste voet ballers verdienen minder. Prof zijn, betekent dus niet automa tisch steenrijk worden. Schooldiploma Zelfs voor supertalenten is het toch raadzaam om ook nog een schooldiploma te halen, je weet immers nooit hoe je carrière verloopt. Het is altijd mogelijk dat je een blessure oploopt waardoor je niet meer kunt voet ballen. De carrière van een voet baller stopt ook vroeg. Een ambtenaar rampenbestrij ding brengt tijdens een ramp alle hulpdiensten bij elkaar en stelt een plan van aanpak op. Daar naast houdt hij zich bezig met het voorkomen van rampen. Vol gens de Nossent is de kans op een ramp in de regio erg klein omdat er strenge controle plaats vindt bij bedrijven. De Dienst Rampenbestrijding vraagt zich eigenlijk steeds af hoe een ramp zou kunnen ontstaan en welke maatregelen ter voorkoming kunnen worden genomen. Als er een grote calamiteit is dan wordt er een team samengesteld met daarin de burgemeester, de brandweercommandant, de chef van de politie en een geneeskun dig adviseur. De burgemeester heeft de leiding over dit team. Zij komen samen op de brand weerkazerne en daar worden alle beslissingen genomen. De grootste risico's voor de ge meente Schiedam vormen de chemische en de petrochemische SCHIEDAM - Na de grote scheepsbrand in de haven van Vlaardingen in maart 2002 vroegen Kyra Hem mersbach en Brian Scheen loop, leerlingen van de Sint Bernardusschool, zich af wat de overheid doet in ge val van een ramp. Daarom hadden zij een gesprek met Hans Nossent, ambtenaar rampenbestrijding van de gemeente Schiedam. Deze nodigde de twee leerlingen uit om mee te gaan naar het zenuwcentrum van de rampenbestrijding, de brandweerkazerne. »"h m i e.«v5i' i 'o. a 1' Schets van de provincie voor de Koemarkt en omgeving als verkeersknooppunt, 1939 Provincie Zuid-Holland Rampenbestrij ding is meer dan ramen en deuren sluiten alleen Een wandelende tak eet het liefst klimopblaadjes Kyra Hemmersbach en Brian Scheenloop nemen plaats op de zetels van de belangrijkste mensen tijdens een ramp, die van de burgemeester en die van de ambtenaar rampenbestrijding

Het Nieuwe Stadsblad | 2003 | | pagina 9