IN KRANT Nieuwe niet van verhuiskostenvergoeding voorlopig invloed op bewoners Nieuwland PAULBERG OPRUIMING PvdA wil wonen en historie combineren in Proveniershuis Indoor Dames Softbal Toernooi naar Schiedam Grote schade door brand O PT1CIE N Wegener huis-aan-huiskranten Vertraging werkzaamheden Van Heekstraat Kabel korte tijd onderbroken Oversteekplaats Koemarktbrug gehandhaafd Druk bezochte Nieuwjaarsreceptie Motie GroenLinks aangenomen door meerderheid Tweede Kamer 8 t/m 25 januari: Mgr. Nolenslaan 418, 3119 EL Schiedam tel. (010) 473 53 84 WOENSDAG 8 JANUARI 2003, JAARGANG 55 Nr. 2 VERSCHIJNT IN DE GEMEENTE SCHIEDAM TOTALE OPLAGE: NS1 Gerommel in Tuinencomplex ft r* Tuincomplex S.V.Vijfsluiten Sport langs de Waterweg Geen lege etalages meer SCHIEDAM - De vervanging van de riolering aan de van Heekstraat duurt langer dan ver wacht. Naast de vorst komt dit ook doordat ONS op dit moment wacht op uitsluitsel van de ge meente over de milieukundige bestemming van een hoeveelheid grond die afkomstig is van het terrein van Santrade. ONS ver wacht dit begin januari van de gemeente te.vernemen. Afhanke lijk van de weersomstandighe den en de verdere milieutechni sche ontwikkelingen verwacht ONS dat streng l tussen Sand- vik- en Conradstraat in week 4 gereed is. Aan streng 2 tussen Conrad- en Scholtenstraat wordt van week 4 tot en met week 10 gewerkt en streng 3, de uitloop voorbij Scholtenstraat, is van week 10 tot en met week 13 aan de beurt. Na de van Heekstraat zal de Scholtenstraat aan de beurt zijn, waarna de Regout- straat, Conradstraat en Sandvik- straat volgen. SCHIEDAM- Vandaag voert ONS CAI werkzaamheden uit aan het CAI net. Hierdoor kan de radio, televisie of het internet (via de kabel) korte tijd uitval len. ONS begon de werkzaamhe den maandag. Vandaag moeten de werkzaamheden om 17.00 af gerond zijn. SCHIEDAM - De voetgangers oversteekplaats bij de Koemarkt- brug blijft gehandhaafd. Dat is eerder deze week besloten tij dens een overleg binnen de ge meente. Volgens de nieuwe Stadsplannen voor herinrichting zou de oversteekplaats verdwij nen, maar dankzij een nieuw ver- keersbesluit, dat op zeer korte termijn genomen moet worden, zal er toch een veilige oversteek plaats komen. Zodra het ver- keersbesluit genomen is, kan de oversteekplaats gereed gemaakt worden. Dit houdt in dat de ze- brastrepen aangebracht worden. Het voetgangerseiland midden op de weg, zal in het begin nog hoge randen hebben om te ver mijden dat automobilisten over deze vluchtheuvel heen rijden. Later moeten hier schuine ran den worden aangebracht voor rolstoelen, rollators en kinderwa gens. KRANT NIET ONTVANGEN? De nieuwjaarsreceptie van de gemeente is dit jaar goed bezocht. Zo'n 600 Schiedammers maakten zaterdag van de gelegen heid gebruik om het college de beste wensen voor het nieuwe jaar toe te wensen. Hieronder waren vertegen woordigers van verenigingen, bedrij ven en andere Schiedamse instanties, maar-ook de 'gewone Schiedammer' was welkom. De nieuwjaarsreceptie is ieder jaar weer een informele bijeenkomst die Schiedammers de kans geeft eens persoonlijk met de wethouders en de burgemeester te praten. I SCHIEDAM - Een woning aan de Dr. Wibautsingel is vrijdag helemaal verwoest door een uit slaande brand. De brand werd om kwart voor zeven 's avonds ontdekt en is vermoedelijk ont staan in de slaapkamer. De be woners konden de woning veilig verlaten. 25 Bewoners van om liggende huizen werden uit voor zorg geëvacueerd en opgevangen op het politiebureau. De directe buren. Drie volwassenen en twee kinderen, zijn met ademhalings problemen opgenomen in het Schielandziekenhuis. Om kwart over zeven had de brandweer het vuur onder controle en kon het sein brand meester worden gege ven. De woning js compleet uit gebrand. Ook omliggende wo ningen liepen ernstige rook- en roetschade op. Voor alle bewo ners moest elders onderdak gere geld worden. SCHIEDAM - Er is enige hoop voor bewoners van de wijk Nieuwland, die ge dwongen moeten verhuizen wegens de sloop van de wijk. De Tweede Kamer heeft een motie van Groen Links aangenomen, waarin de vergoeding voor een ver plichte verhuizing vastge steld wordt op minimaal 5000 euro. Bewoners in Nieuwland krijgen op dit moment ongeveer 3650 euro verhuiskostenvergoeding. Dit bedrag wordt pas ver hoogd als de motie wettelijk wordt doorgevoerd. Het Schiedams Overleg Bewo ners Organisaties (SOBO) maakt zich intussen hard om een verhoging op te la ten nemen in het sociaal plan. Meneer Boekee, bewoner van Nieuwland, is blij met deze klei ne overwinning. Hij moet voor 2005 voor de tweede keer ver huizen, omdat zijn huidige wo ning ook op de slooplijst staat in verband met de wijkvernieu wing. Zijn vorige woning moest hij om die reden ook al verlaten. Al bijna een jaar is Boekee met Woonplus in overleg over aan vaardbare maatregelen rond de verplichte verhuizing. Nu het be drag voor de verhuizing dankzij een motie van de landelijke GroenLinks is vastgesteld op mi nimaal 5000 euro, is er een klei ne mijlpaal gehaald. 'Woonplus haalt hier bakzeil', meent de be woner. Zo ziét de woningstich ting het echter niet. 'Zolang er wettelijk niets geregeld is, wach ten wij af', aldus de woordvoer der van Woonplus. Woonplus verwacht niet dat de motie snel zal worden uitgevoerd. Hier heeft de landelijke Woonbond wel op aangedrongen bij minis ter Kamp (VROM). 'Minister Kamp is het niet eens met de motie en ook Aedes, de overkoe pelende organisatie voor wo ningbouwverenigingen, is het niet eens met het plan. Er is juist met de minister afgesproken, dat de vergoeding wordt afgestemd op de plaatselijke situatie', zegt de woordvoerder van Woonplus. Voorlopig moeten bewoners het dus nog doen met een vergoe ding van ongeveer 3650 euro, gratis verhuisdozen en een klei ne korting bij een bouwmarkt. De huidige vergoeding is tot stand gekomen in overleg met het SOBO, waarin 35 bewoners- en huurdersbelangenorganisaties participeren, en met ondersteu ning van de Woonbond. Het SOBO heeft inmiddels weer een nieuw sociaal plan opgesteld voor het komende jaar, dat bin nenkort met Woonplus bespro ken wordt. Voor de sloopwijken zijn de belangrijkste punten: de verhuiskostenvergoeding en vin den van een aanvaardbare, alter natieve woning. 'We willen de verhuiskostenvergoeding gelijk trekken met de rest van het land. Een rechter in Amsterdam heeft bepaald dat 5000 euro een aan vaardbaar bedrag is voor ver huiskosten. Daar bestaat nu goe de jurisprudentie over", aldus John van Gestel, voorzitter van het SOBO. Daarnaast zal de overkoepelende bewoners- en huurdersbelangenorganisatie zich hard maken voor een goede vervangende woning voor men sen die verplicht moeten verhui zen. Zij moeten voorrang krijgen op 'gewone' woningzoekenden. Voor mensen die al Voor de twee de keer verplicht moeten verhui- iu:..-- rrs zen, de zogenoemde dubbel-ur- genten, is een aparte regeling ge troffen. Daarnaast bedacht het SOBO een alternatief plan voor de uitbetaling van verhuiskosten. Mensen die eerder een geschikt huis vinden dan de verplichte verhuisdatum, kunnen nu geen aanspraak maken op verhuiskos tenvergoeding. Met het plan dat het SOBO ontwikkelde, worden de verhuiskosten gespreid over een paar jaar. Wie drie jaar voor de sloop vertrekt, krijgt bijvoor beeld maar 1000 euro, wie twee jaar eerder vertrekt 2000 euro en wie blijft tot het einde krijgt, bij wijze van spreken, 4000 euro. Ondanks uitgebreid overleg tus sen Woonplus en het SOBO, be staat er in de wijk nog veel on rust over de wijkvernieuwing. Onrust die in De laatste uitgave van Nieuwland Nieuws wordt te gengesproken door wethouder Habermehl en Stella van Veen, manager unit Nieuwland van Woonplus. Van Veen vertelt in het artikel dat zij het erg jammer vindt dat de SP en GroenLinks zoveel kritiek uiten op het ver loop van de herhuisvesting. De kritiek zou volgens de manager van Woonplus niet kloppen en alleen maar voor veel onrust zor gen.In een reactie op het artikel geeft GroenLinks raadslid Hen- nie Hagen echter aan dat de par tij pas kritiek is gaan leveren na dat er onrust ontstond in de wijk. Ook bewoners beamen dit. Vol gens bewoner Danny Boer riepen zij de hulp van de politiek in na dat zij het mis zagen gaan met het uitverhuizen. De aangeboden woningen zouden geen gelijk waardige woningen zijn zoals voormalig Woonplus-directeur Feytel had toegezegd. Ook het interview met wethou der Habermehl kreeg kritiek van bewoners. Volgens de wethouder zouden er 1140 woningen in Nieuwland gesloopt moeten worden, omdat deze niet meer voldoen aan de eisen van deze tijd. Volgens bewoner Danny Boer is deze stelling maar voor een klein aantal woningen verde digbaar. De overige woningen zouden op een andere manier op geknapt kunnen worden. In een brief aan Nieuwland Nieuws schrijft hij, dat de locatie de re den is voor de sloop van de wo ningen. Het gebied rond de Park weg zou door de gunstige ligging een potentiële goudmijn zijn voor projectontwikkelaars. DAT IS DUIDELIJK SCHIEDAM - De PvdA wil dat het Proveniershuis haar woon functie blijft behouden. De partij zal hiervoor tijdens de raadsver gadering op 27 januari een initiatief indien. De huidige eigenaar van het pand, Woonplus, heeft plannen om het pand een toeristische functie te geven om zo te voldoen aan de plannen die de gemeente met de binnenstad heeft. Een eerder plan om het historische pand te verkopen aan een hotel keten, ging niet door. Woonplus zoekt nu naar een alternatief. De PvdA ziet het liefst dat dit unieke complex voor gewone schiedam mers als sociale woning bewoonbaar blijft. Daarnaast zouden ge deelten van het Proveniershuis, met name het achterhuis, geschikt zijn om historische collecties en bezienswaardigheden van de ge schiedenis van Schiedam te tonen. De partij denkt eraan een woning als museumwoning in te richten, zodat bezoekers een goed beeld krijgen van de geschiedenis van de stad. De partij wil de belanghebbenden zoals Woonplus, Stichting Vrien den van het Proveniershuis, partycentrum 'Het Proveniershuys', de WV, het Theater aan de Schie en de Historische Vereniging nauw betrekken bij de uitvoering van de plannen. SCHIEDAM - De Groenoordhal en de Margriethal staan volgend weekend geheel in het teken van softbal. Van vrijdag 17 tot en met zondag 19 januari wordt hier net als vorig jaar weer het Interna tionaal Dames Softbal Toernooi gehouden. Aan dit toernooi doen 16 topteams mee uit Amerika, Canada, Engeland, België en na tuurlijk uit Nederland. Voor Nederland zullen Jong Oranje mee doen en de topteams Twins, Terrasvogels, Almere, Zwijndrecht, Euro Stras, Storks en DSC. Het toernooi begint vrijdag om 19.30, maar de officiële opening vindt plaats op zaterdag 18 januari om 8.15 uur in de Margiethal. Ook de finale vindt plaats in de Margriethal. Deze zal op zondag gespeeld worden om 16.30 uur. Op 16 januari, de donderdag voor het toernooi, geeft Margo Jon kers in Sporthal West in Rotterdam een clinic voor speelsters uit het hele land. Jonkers is assistent coach van het Amerikaanse soft- balteam dat tijdens de olympische spelen in Sydney goud won. Meer informatie over het toernooi is te vinden op www.indoor- cup.com. Hier kunnen speelsters zich ook inschrijven voor de cli nic. WÊÊÊÊÊÊKÊÊtÊÊÊtÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊKÊÊj Het Nieuwe Stadsblad MMMMMHMMIHnMBnMMHMUSNM Wegener Huis-aan-Huiskranten Oplage: 936.605 Verspreiding in geheel Zuid-Holland Zuid Bezorging: Interlanden Spreigroep Bel: 0900-8998200 v. 9.00-17.00 uur Foto: ROEL DISKSTRA M Ml MBIMM i&SflMBBi a 8 In de wijk Nieuwland heerst de nodige onrust in verband met de sloop van 1140 woningen en de daarmee gepaard gaande verplichtte uitverhuizing Foto: ED DEWAERHEIJT Als het aan de Schiedamse PvdA ligt, blijft het Proveniershuis bewoond Foto: ED DEWAERHEIJT BfiOMHnMSaMHHMHMi

Het Nieuwe Stadsblad | 2003 | | pagina 1