PvdA-karavaan naar Schiedam Autodiefstal na inbraak stijgt explosief KORTWEG Taal- en computerles op alle niveaus Harpe Davids huldigt jubilarissen Weinig fijn stof in de lucht door vuurwerk SCHIEDAM Ziektekosten Steekwonden na beroving CDA-vrouwen bezoeken politie Brassa in de grauwe hengst I m Kijkcijferexplosie bij TV Rijnmond HET NIEUWE STADSBLAD WOENSDAG 8 JANUARI 2003 2 - 1441 INGEZONDEN BRIEF De kosten van het ziekenfonds rijzen de pan uit. Gevolg hier van: drastische verhoging van de premie. In Schiedam gaat men onnodig een nieuwe geneesfabriek bou wen. Kosten: 200 miljoen. Geef ieder ziekenhuis in Schie dam en Vlaardingen 10 miljoen voor de nodige verbetering, dan houdt men 180 miljoen over. Nu is de burger de pineut van dit onzinnige beleid. Zou hierover een referendum gehouden kun nen worden, want alles wordt buiten de burger om beslist. J.C.M.J. Zey SCHIEDAM - Een 51-jarige vrouw uit Rotterdam heeft don derdag in Schiedam oppervlak kige steekwonden opgelopen toen ze werd beroofd door een tot nu toe nog onbekende vrouw. De vrouw had het op de handtas van de Rotterdamse gemunt en stak haar daarom enkele malen met een mes. De politie trof het slachtoffer aan in een portiek aan de Parkweg. Zij werd overgebracht naar het Vlietlandziekenhuis. RIJNMOND - Het aantal kijkers van TV Rijnmond is het laatste kwartaal van 2002 explosief ge stegen. Wekelijks bereikte de zender een kleine 800 duizend mensen, een toename van vijftig procent ten opzichte van dezelf de periode het jaar daarvoor. Eerder in 2002 behaalde TV Rijnmond al grote marktaande len. Pieken waren er onder meer in mei - de moord op Pim For- tuyn en de UEFA-cup finale - en tijdens de recente grote stroom storing. SCHIEDAM - In het kader van het jaarthema Veiligheid be zoekt het CDA-Vrouwenberaad Schiedam woensdag 15 januari om 10.00 uur het hoofdbureau van de Politie Schiedam. Hoofdinspecteur Parrado Cur- roszal hier een lezing geven over veiligheid in de buurt en de wijk agent. Hierna is er gelegenheid tot discussie en volgt er een rondleiding door het bureau. De ochtend zal worden afgesloten met een lunch. Leden en belangstellenden zijn van harte welkom op deze och tend. SCHIEDAM - De Schiedamse band Brassa is donderdag 9 ja nuari te zien in podiumcafé de grauwe hengst. De band is onder andere be kend van het optreden tijdens de brandersfeesten en bij radio- dj Maurice Verschuuren op ra dio 3fm. Brassa speelt hoofdzakelijk ei gen werk wat een bijzondere mix is van reggea en rock. Het optreden begint om 22.30 uur. KUNSTGEBITTEN De verkiezingscampagne is in volle hevigheid losgebarsten. De PvdA gaf afgelopen zaterdag het startsein in Rotterdam. Op vrijdag 10 ja nuari doen de sociaal-democraten Schiedam aan. Op deze dag bezoe ken de politici ook Maassluis en Vlaardingen. De delegatie bestaat uit onder andere Bert Koenders, Karin Adelmund, Mariëtte Hamer en Pe ter van Heemst. Zij worden bijgestaan door lokale PvdA-bestuurders en vertegenwoordigers, zoals burgemeesters Reinier Scheeres. Cen traal tijdens deze dag staat de spoorlijn die de drie waterweggemeen ten met elkaar verbindt. Van 11.00 tot 18.00 uur reist de delegatie per trein tussen Schiedam Centrum en Maassluis West. In Schiedam brengt de delegatie een bezoek aan de weekmarkt en het centrum. Ook in Maassluis doet de PvdA de weekmarkt aan en winkelcentrum Koningshoek. Ook de VOP en het stadshart van Vlaardingen worden bezocht. De dag eindigt om 18.00 uur in Vlaardingen met een bezoek aan het Monument van Bezinning bij station Vlaardingen Oost. Van af 19.30 uur vindt in De Harmonie aan de Schiedamseweg in Vlaar dingen een informele bijeenkomst plaats waar geïnteresseerden van gedachten kunnen wisselen met kamerkandidaten en lokale PvdA- vertegenwoordigers uit de drie Waterweggemeenten. Ook de LPF be zoekt tijdens de verkiezingscampagne Schiedam. De vertegenwoordi gers van de Lijst Pim Fortuyn komen zaterdag naar Schiedam en Vlaardingen. Pü% W**'" Door NANS WOLTERS SCHIEDAM - Schilderijen, zeefdrukken en bronzen beelden in etalages van leegstaande winkels die daarmee het verval op Dam en Hoogstraat maskeren. Een leuk idee waarvan zo wel kunstenaars als winkel eigenaren kunnen profite ren. Alleen blijkt de uitvoe ring niet zo eenvoudig te verlopen als gedacht. Het etalageproject, onder meer gelanceerd door Sylvie Ver biest van Co- Operatie, woon -en werkkunst, staat vooralsnog in de kinder schoenen. Dat blijkt althans bij navraag bij de gemeente. Het initiatief be oogt het aantal leegstaande win kels op onder meer Hoogstraat en Dam een betere uitstraling te geven door de troosteloos uit ziende etalages in te richten met kunstuitingen. Christine de Bruyn die samen met Frans Griffioen, procesma nager Binnenstad het project be geleidt, vertelt dat op dit mo ment slechts drie leegstaande winkels bij het project zijn be trokken. Als onderdeel van de manifestatie Wonen met Kunst, die in december in de binnenstad zo hier en daar was te zien, wer den de etalages van deze winkels ingericht met kunst. Een daarvan is de voormalige slagerij op de hoek van de Dam tegenover Van Loenen. 'Wij willen dit etalageproject heel graag uitbreiden zodat leeg staande panden een beter aan zien krijgen', verklaart Christine de Bruyn. Zij verwijst daarbij naar ontwerper Gijs de Jong, die het project coördineert. 'Hij is in het bezit van een lijst met leeg staande winkels, heeft contact met kunstenaars wiens werk in aanmerking komt en met life style ondernemers in het cen trum. Snel geregeld denk je dan, maar dat is slechts één kant van dit verhaal. Want anderzijds heb ben wij als gemeente te maken met huiseigenaren en makelaars die toestemming moeten geven. Men moet er tenslotte bijvoor beeld op kunnen vertrouwen dat de sleutel van het pand in goede handen terechtkomt.' De Bruyn beaamt dat aan het project kosten zijn verbonden. 'De gemeente is bereid deze voor haar rekening te nemen en hoopt door het betalen van elek triciteit en het lappen van de ra men winkeliers over de streep te trekken.' De beleidsmedewerkster zegt te weten dat gedurende het project Wonen en kunst een aantal win keliers belangstelling toonden voor het initiatief, maar dat op dit moment onduidelijk is om hoeveel geïnteresseerden het gaat. 'We zitten nog in een be ginstadium en bovendien vergt het nogal wat tijd om de ver schillende partijen op één lijn te krijgen.' Naar de mening van de Christine de Bruyn levert het initiatief voor winkeliers alleen maar voordeel op. 'Er zijn voor hen geen kosten aan verbonden, zelfs de ramen worden gelapt-. Hun pand krijgt een betere uitstraling en daardoor zal de kans op ver koop van de winkel toenemen.' WATERWEG - Het scena rio is simpel, de methode ook. Rij door een wijk met niet al te goedkope wonin gen en zoek naar oprijlanen met duurdere auto's. Kijk dan 's nachts aan de ach terkant van de woning hoe het met de beveiliging zit. Hoe kom je het makkelijkst binnen? Soms is verbreking van een ruit al voldoende, soms moet er wat meer ge weld aan te pas komen. Ben je binnen, zoek je even in een jas in de hal naar de autosleutels, start de wagen en rijdt weg. Het blijkt een succesvolle manier van autodiefstal te zijn, lucratief en met een geringe pakkans. Ge volg is dan ook dat het aantal au todiefstallen, waarbij deze me thode wordt gebruikt, explosief is gestegen. Bijna wekelijks meldt de politie diefstallen van auto's nadat inbrekers in de wo ning de sleutels hebben gevon den. De gedupeerden weten zich getroost dat het al meer dan twintig keer elders in regio ge beurde. Vorige week was het nog raak in Schiedam in de nacht van donderdag op vrijdag. Inbrekers namen de sleutels van een Toyo ta Carina mee uit een huis aan De Vlinderhoven. Buitenland Volgens een vakadviseur van het Politiekeurmerk Veilig Wonen wijkt de gehanteerde methode af van de normale autodiefstal. C - - eisen van het Politiekeurmerk Veilig Wonen. Bij elk plaatselijk politiebureau in de regio kan men zich vrijblijvend laten infor meren. Maar ook bij door de po litie aanbevolen bedrijven in de regio. De namen van de bedrij ven worden onder meer ge noemd op de internetsite www.politiekeurmerk.nl (zoeken bij regiokorps Rotterdam-Rijn mond). Ook deze bedrijven bren gen vrijblijvend kosteloos advies uit hoe de woning volgens de po- litiekeurmerkeisen te beveiligen is. JJ. Moeilijk maken Vaak komt zo'n wagen wel weer een keer boven water, bijvoor beeld omdat de wagen gebruikt wordt bij een criminele actie. 'In alle gevallen van autodiefstal waarbij autosleutels uit de wo ning zijn weggenomen, is geen één wagen meer teruggevonden. We vermoeden dan ook dat de auto's direct naar het buitenland worden gereden om daar ver kocht te worden. Deze auto's worden niet gestolen voor de on derdelen of om te katten of voor een snelkraak,' aldus de zegs man. V Volgens hem is er sprake van een systematische aanpak. Het is niet uitgesloten dat het om dezelfde daders gaat. Of er een criminele organisatie achter zit, daar zijn nog geen aanwijzingen voor. De autodieven laten weinig spo ren na. In sommige gevallen werd een gaatje geboord. De woordvoerder: 'De bewoners merken niets van de diefstal. De daders zijn snel. Als ze binnen zijn zoeken ze de sleutels in de hal of keuken. Vaak zitten ze ge woon in een jas aan de kapstok, compleet met elektronische be- 1 veiliging. De autopapieren ne men ze ook mee of die liggen al in de wagen. De auto wordt vaak niet in de garage gezet, het is dan een kwestie van starten en weg wezen. De bewoners slapen vaak aan de achterkant terwijl de auto aan de voorkant staat. Ze horen de wagen niet eens wegrijden.' De zegsman van de politie vindt wel dat het de autodieven erg ge makkelijk wordt gemaakt. Veel ellende kan al voorkomen wor den door te zorgen voor het juis te hang- en sluitwerk. Het liefst met materiaal dat voldoet aan de 'Maar je kunt het de autodieven, ook op andere manieren moeilijk maken,' aldus de politie. 'Door bijvoorbeeld de autosleutels niet beneden neer te leggen, maar mee naar de slaapkamer te ne men. En door een ander autola- bel aan de sleutelhanger te be vestigen. Of met de buren af te spreken om de auto's van oprij- pad te ruilen.' Hij benadrukt dat de diefstallen niet seizoengebon den zijn, ze gaan het hele jaar door. Het is niet zo dat er een piek is in vakantieperioden. Dan zetten veel autobezitters die zon der hun wagen op vakantie gaan, hun wagen juist weer wel in de garage. Een laatste tip van de be veiligingsexpert: 'Je kunt zelf een hoop geld uitgeven aan het beveiligen van je woning. Maar als je een zwakke schakel over het hoofd ziet, dan is het wegge gooid geld. Wij adviseren graag Ui.kosteloos.' SCHIEDAM In de Liduinakapel is zondag om 9.15 uur eucharistieviering met als voorganger pater L. v.d. Velden. M.m.v. de heer Jan Meisters en het Liduinakoor. Zondag 12 januari zijn er in de Christelijke Gereformeerde Hoeksteenkerk(hoek BK- laan/Warande) diensten om 9.30 en 16.30 uur. Voorganger is ds. W.van Sorge. Iedere maandag is er bij ZOS- radio van 10 tot 12 uur 'ZOS 55+' het programma voor de ou dere luisteraar met muziektips, de krant van toen en nog veel meer; van 18 tot 19 uur is er 'ZOS-Laudate' met geestelijk muziek; van 20 tot 22 uur 'Langs de Waterweg' het natuur en mi lieu programma met tips en vraagge- sprekken over mensen, dieren en planten, programma's zijn te beluisteren via het Schie damse kabelnet 91.5fm. Voor het aanvragen van een verzoekplaat, iemand de groeten doen, met een leuk verhaal of commentaar op de uitzendingen kan gebeld wor den naar de studio: 4260000. (e- mail: <mailto::redactie@zosra- dio.com>) In Dienstencentrum Vierrno- lens aan de Nieuwe Damlaan is zondagmiddag 12 januari vanaf 13.30 uur een ruilbeurs voor postzegels, munten, telefoon kaarten, aanzicht- en briefkaar ten. Toegang en taxatie zijn gra tis. SCHIEDAM - De Stichting Welzijn Schiedam biedt in het nieuwe jaar weer taal- en computercursussen aan die zo. veel mogelijk aan sluiten bij het niveau van de cursisten. De lessen zijn gericht op het gebruik in de praktijk, zodat de cursisten het geleerde zo snel mo gelijk kunnen toepassen. De SWS biedt zes verschillende taalcursussen aan. Spaans, Frans, Duits, Engels, Grieks en Turks. Tijdens de twintig lessen leren de cursisten converseren in de andere taai, maar er wordt ook aan dacht besteed aan grammatica die weer toegepast kan worden in vervolgcursussen. De taallessen worden gegeven in de verschillen de wijkcentra. De cursus kost 90 euro, exclusief de kosten voor de boeken. Daarnaast geeft de SWS in de computerlokalen van de wijkcentra basiscursussen Windows, Word Excel, internet en 'Zelf een inter netsite maken'. Ook hierna is er weer de mogelijkheid een ver volgcursus te volgen. De beginnerscursus bestaat uit acht lessen en kost 70 euro inclusief het cursusboek. Voor meer informatie is het cursusbureau van de SWS te bereiken via 415 44 45. SCHIEDAM - Zes leden van muziekvereniging Harpe Davids zijn za terdag even in het zonnetje gezet. Tijdens de nieuwjaarsbijeenkomst van de vereniging werden zij gehuldigd als jubilarissen. Mascha en Marouschka Dekker en Sharon Soeters kregen een oorkonde voor hun 5-jarig lidmaatschap van het twirlteams The Yellow Rainbows. Char lotte de Jong werd gehuldigd na tien dienstjaren bij het twirlteam. Dwarsfluitiste en bestuurslid Sylvia Groeneweg en vice-voorzitter Erik van Leeuwen kregen van voorzitter Hans Loendersloot de bron zen HD-speld uitgereikt. Sylvia Groeneweg maakt al twaalf en een halfjaar deel uit van het harmonie-orkest. Erik van Leeuwen is al vijf entwintigjaar lid van het orkest en de drumfanfare. Volgend jaar is hij ook nog eens 25 jaar bestuurslid. Zaterdag geeft het harmonieorkest onder leiding van Jos den Boer en het B-orkest (opleidingsorkest) onder leiding van Tijn Kemps een nieuwjaarsconcert in de Dorpskerk in Schiedam - Kethel. Het concert begint om 19.30 uur. De gratis toegangskaarten zijn aan te vragen bij het secretariaat 44 91 591 of per e-mail: secretariaat@harpedavids.nl. Ook zijn deze kaarten af te halen in het verenigingsgebouw De Tamboerijn, Nijhoffplein 20, tijdens de repe titieavonden. SCHIEDAM - Veel siervuurwerk en gunstige weersom standigheden hebben er dit jaar voor gezorgd dat er tij dens de jaarwisseling minder fijn stof in de lucht is te rechtgekomen in vergelijking met vorig jaar. Dat blijkt uit metingen van de DCMR Milieudienst Rijnmond. Het minuutgemiddelde tijdens de jaarwisseling 2001/2002 was rond middernacht circa 2500 mi crogram per kubieke meter. Dit jaar is dat gedaald naar 1250 mi crogram per kubieke meter. Fijn stof is een verzamelnaam voor zeer fijne stofdeeltjes die bij in ademing diep in de longen kun nen komen. Deze deeltjes zitten als luchtverontreiniging in de lucht. Op oudjaar 2002 waren de con centraties fijn stof wat lager dan gemiddeld, tussen de 20 en 30 microgram per kubieke meter, waar 40 microgram gangbaar is. Een behoorlijke wind en een vrij hoge luchtvochtigheid zijn hier waarschijnlijk de oorzaak van. In de loop van de middag liepen de concentraties langzaam op, wat veroorzaakt werd door vuur werk en het verkeer aan het ein de van de dag. Rond etenstijd stabiliseerden de concentraties zich enigszins, waarna deze tot 23.00 uur weer stegen. Hierna ging waarschijnlijk iedereen weer naar binnen voor de nodige oliebollen en om af te tellen, want in het laatste uur van het oude jaar daalde de concentratie fijne stof weer. Maar vanaf middernacht liepen de concentraties hoog op. In Schiedam was het uurgemiddel de in het eerste uur van het jaar 320 microgram per kubieke me ter. Vanaf 04.00 uur normaliseer den de concentraties weer. Omdat het nieuwe jaar regenach tig begon, waren de stofconcen- traties uitzonderlijk laag. Moge lijk zijn er dit jaar ook meer vuurpijlen afgestoken, deze ko men hoger in de lucht tot ont ploffing, waardoor er minder stofdeeltjes gemeten worden op de regionale meetpunten van DCMR. Ziekenfonds/particulier Reparaties klaar terwijl u wacht 'Vernieuwen: in overleg met uw wensen Dagelijks geopend van 08.30-17.00 uur Behandeling volgens afspraak Tandprothetische Praktijk Veringmeier Nieuwe Haven 131, Schiedam Tel. 010-4261417 Hof van Spaland 45, Schiedam Tel. 010-4711320 Onder aanvoering van Wouter Bos begon de PvdA de campagne zaterdag in Rotterdam. foto: JOEP VD PAL/COR VOS J*Ü Etalages van leegstaande winkels gaan straatbeeld opvrolijken De voormalige slagerij op de hoek van de Dam is een voorbeeld van het etalageproject Foto: RONALD STAM Inbrekers hebben het steeds vaker op autosleutels gemunt om vervolgens met gemak de auto van de oprijlaan te ontvreemden Foto: ED DEWAERHEIJT Foto: ROEL DIJKSTRA

Het Nieuwe Stadsblad | 2003 | | pagina 9