Krantenbezorgers vissen regelmatig achter het net do Waterweg Film SCHIEDAM Euro Europa actie afgerond Calefax Rietkwintet verzorgt nieuwjaarsconcert Westvest 90 irado Inzenden Schrijfwedstrijd Groene winkelier Vorig jaar minder milieuklachten Van kwaad tot licht De Wissel Ziekte alleen te bevestigen door laboratoriumonderzoek Autoservice Eigenraam Controle aanbieden huisvuil >7 HET NIEUWE STADSBLAD SCHIEDAM - Verhalen en gedichten voor de zestiende Schiedamse Schrijfwedstrijd kunnen nog steeds worden ingeleverd bij de literaire commissie van het filmhuis. Dit jaar is er geen thema ver bonden aan de literaire kunst werkjes, dus mag iedereen een eigen onderwerp kiezen. De inzendtermijn voor de schrijfwedstrijd loopt af op 16 februari. Wie interesse heeft in deelna me aan de wedstrijd, kan con tact opnemen met Anneke Blok (anneke.blok@12move,nl) of bellen met Dick Kok (470 24 90). Deelnemers krijgen het wedstrijdreglement thuisge stuurd. WATERWEG - Vereniging Tegen Milieubederf (VTM) Milieu communicatie Rijnmond reikt jaarlijks de milieuprijs uit aan een winkelier met een milieube wuste bedrijfsvoering. Dit kan zijn het verminderen van afval, energie- en waterbesparende maatregelen of het onder de aan bracht brengen van duurzame producten bij klanten. Naast een trofee draagt de winnaar een jaar lang de titel 'Meest groene win kelier van het Rijnmondgebied'. Voor de verkiezing van dit jaar is VTM nog op zoek naar groene winkeliers. Aanmelden kan tele fonisch (010 477 18 74) of per e- mail: vtm.milcom@planet.nl. Winkelier mogen zichzelf aan melden maar ook derden die een milieubewuste middenstander kennen worden aangemoedigd deze aan te melden. WATERWEG - Het aantal mi lieuklachten is vorig jaar fors afgenomen. De meldkamer van de DCMR Milieudienst Rijnmond ontving er 15 dui zend, zesduizend minder dan het jaar daarvoor. Het grote verschil in aantal stankklachten wordt vooral veroorzaakt door een incident dat in 2001 tot ruim duizend klachten leidde. De oorzaak voor de daling in het aantal lawaaiklachtefn ligt vooral bij de afname van de ge melde overlast door vliegver keer. Sinds juni 2002 is het ook mogelijk om milieuklachten over bedrijven in de Rijnmon dregio in te dienen via een klachtenformulier op de websi te van de DCMR. Bij de indus trie bestond enige angst dat hierdoor de klachtenaantallen fors zouden oplopen. Dit is echter niet gebeurd. Sinds juni zijn maandelijks tussen de 40 en 120 klachten ingediend via internet. SCHIEDAM - Felicia Dekkers geeft zaterdag 25 januari een le zing en een workshop met als thema 'Van kwaad totlicht'. In de lezing zal aan de hand van voorbeelden uit de beeldende kunst en de literatuur het thema uitgewerkt worden. In de works hop erna gaan de deelnemers in kleinere groepjes aan de slag met kunst en literatuur waaronder De Zonnebloem van Simon Wie- senthal. De lezing en workshop zullen plaatsvinden in het kerk gebouw van de Vrijzinnige Ge- loofsgemeen-schap NPB Schie dam, Westvest 90 en gebint om 10.30 uur. De bijeenkomst is om 16.00 uur afgelopen. De kosten, inclusief lunch, bedragen 35 eu ro. Wie zich wil opgeven of wie meer informatie wil, kan zich tot 15 januari wenden tot Henk Nieuwenhuis, telefoon 426 07 56 of 06 - 29 35 45 20 ofe-mail: HenkNieuwenhuis@kabelfoon.nl De negen Schiedamse kerken ope nen vrijdag 17 januari het Missio nair Diaconaal Centrum De Wis sel. Dit huiskamerproject biedt gastvrijheid, aandacht en de moge lijkheid tot een gesprek en het ver garen van informatie. Het centrum bevindt zich aan de Broersveld 123. Burgemeester Scheeres zal om 20.00 de openingshandeling verrichten De Euro Europa actie die de winkeliers van de Nieuwe Passage in de laatste weken van december hielden is afgerond en dat betekent dat de winkeliers enkele gelukkigen uit het winkelend publiek heel blij kon den maken. Alle prijswinnaars werden in het laatste weekend van het jaar uitgenodigd in het winkelcentrum, waar zij te horen kregen met welke prijs zij naar huis mochten. Terwijl alle prijzen zeer de moeite waard waren, hoopte iedereen toch op die ene grote hoofdprijs: een gloednieuwe Fiat Seicento. Johan Verploegen, voorzitter van winkeliersvereniging de Nieuwe Passage, mocht uiteindelijk bekendmaken wie de felbegeerde autosleutels kreeg en dus de Fiat mee naar huis kon nemen. Mevrouw van der Belt werd de gelukkige winnaar. Verploegen noemt de decemberactie een groot succes. 'Na de jaren lang gehouden Winkel Win Weken en de vorig jaar gehouden Euro Europa, bracht deze spaaractie een record aantal loten op. Vooral de laatste twee actieweken is er wat afgeplakt door de klanten', aldus de tevreden Passage-juwelier. door NANS WOLTERS WATERWEG - Hoewel er hier en daar stemmen opgingen die spraken van een flinke toename van het aantal patiënten met kink hoest, is er in de regio geen sprake van een serieuze uit braak. Deze besmettelijke ziekte van de luchtpijp, keel en neus wordt veroorzaakt door een bacterie. In Nederland worden de mees te kinderen als baby ingeënt tegen de ziekte. Zij krijgen dktp-inentingen (tegen dif terie, kinkhoest, tetanus en polio). Kinkhoest komt in ons land wel voor, maar dankzij de vaccinatie meestal in een lichte vorm. 'Sinds enige jaren steekt kink hoest de kop weer op', weet GGD-arts infectieziekten Trom penaars. Zij legt uit dat de kink- hoestbacterie de laatste jaren iets van samenstelling is veran derd; hierdoor krijgt de bacterie weer kans toe te slaan, al is het in mindere mate. Als preventie krijgen kinderen sinds 2002 een extra vaccinatie rond het vierde levensjaar. 'Mensen en hun artsen denken snel aan kinkhoest wanneer een patiënt heftige hoestaanvallen heeft. Dat hoeft niet zo te zijn. Pas na laboratoriumonderzoek wordt duidelijk of dat inderdaad zo is. De GGD registreert alleen meldingen van kinkhoest als de huisarts of kinderarts dit daad werkelijk heeft laten onderzoe ken. Ouders vinden het niet al tijd leuk dat hun kind zo'n bloedonderzoek ondergaan moet als de ziekte al op z'n re tour is. Daarom is het concreet in kaart brengen van het echte aantal kinkhoestgevallen, moei lijk.' Verspreid over 2002 registreerde GGD Nieuwe Waterweg Noord negenenvijftig officieel onder zochte meldingen van kink hoest, met een piek van tien ge vallen in november. Ziekteverloop Wie een besmetting met kink hoest oploopt merkt daar soms één tot drie weken niets van. De ziekte begint met gewone neus- verkoudheid en hoesten. Na één of twee weken kunnen hevige hoestbuien ontstaan. Het hoes ten wordt onderbroken door een gierende inademing, de kink in de hoestbui. De patiënt heeft het benauwd, loopt roodblauw aan, kan slijm ophoesten en daarbij braken. De hoestaanvallen ko men vooral 's nachts voor. Na een week of twee nemen de typische hoestbuien in kracht af en verdwijnen uiteindelijk. De patiënt kan nog lang, soms maanden, last hebben van hoes ten. Door de ziekte zelf en her haalde vaccinatie ontstaat meestal immuniteit. Ingeënte personen kunnen alsnog de ziekte oplopen, maar zijn daar minder ziek van. In Nederland krijgen baby's vanaf twee maanden een serie inentingen tegen kinkhoest. Kinderen en volwassenen die niet alle inentingen tegen kink hoest hebben gehad, lopen net als baby's meer risico. Hoe jon ger het kind, des te meer kans op een ernstig verloop van de ziek te. Ook kinderen met ziektes van longen, hart, spierziekten en ziekten van het zenuwstelsel lo pen meer kans op complicaties. De kans dat mensen met kink hoest anderen besmetten is het grootst in het begin van de ziek te, zelfs al voor de verkoud- heidsverschijnselen de kop op steken. Patiënten kunnen be smettelijk blijven tot vier weken na het begin van de typische kinkhoestaanvallen. Antibiotica zorgen er in deze periode voor dat de patiënt na een week de ziekte niet meer kan overbren gen. Dit medicament verlicht overigens alleen de klachten in het eerste (verkoudheids)stadi- um van de ziekte, daarna brengt het geen verlichting van de klachten. Trompenaars: 'De meeste mensen genezen volle dig van kinkhoest. In ons land treden door de vaccinaties zel den complicaties op, zoals her senbeschadiging door zuurstof gebrek tijdens de hoestbuien.' Kinderen jonger dan 5 jaar die niet alle inentingen gehad heb ben kunnen alsnog de ontbre kende inentingen krijgen. In een gezin met een kinkhoestpatiënt krijgt een baby jonger dan drie maanden medicijnen om kink hoest te voorkomen. Voorbeeldfunctie Trompenaars adviseert iedereen de hand voor de mond te houden bij hoesten en niezen en de han den zorgvuldig te wassen. 'Ou ders hebben hierin een voor beeldfunctie. Ook is het beter papieren zakdoeken te gebrui ken en deze na eenmalig ge bruik weg te gooien. Kinderen met kinkhoest die zich goed voelen kunnen gewoon naar het dagverblijf, de peuterspeelzaal of school. Een kind met kink hoest is al besmettelijk voordat het ziek is. Thuishouden van het zieke kind helpt niet om ver spreiding van de ziekte te voor komen. Informeer wel de GGD schoolleiding of crèche als vast staat dat uw kind kinkhoest heeft of heeft gehad.' De GGD is te bereiken via tele foonnummer 010-248 80 80. door NANS WOLTERS SCHIEDAM - Het bezorgen van kranten levert jongelui een leuk zakcentje op. Als zij dat keurig doen, waar deren lezers dat en dat re sulteert aan het eind van het jaar in een extraatje. Daarom is het bijzonder zuur als je aanbelt om een gelukkig nieuwjaar te wen sen en te horen krijgt dat een ander je al voor is ge weest. Het overkwam Stads bladbezorgers in Groe- noord. Een ander ging er met hun felbegeerde euro's vandoor door een nep- kaartje te tonen. In feite gaat het hier om crimi neel gedrag want de bedragen die de werkelijke bezorgers kun nen incasseren zijn aanzienlijk. De jeugdige Stadsbladbezorgers uit Groenoord Noord kregen van verschillende kanten te horen dat een jongen van ongeveer dertien jaar hun geld had opgestreken. Niet iedere lezer van het Nieuwe Stadsblad vroeg hem om zijn le gitimatiebewijs, waardoor de jongen ongestoord zijn gang kon gaan. Wie wel om legitimatie vroeg, werd geconfronteerd met een knul die er als een haas van doorging. Er is tot nu toe geen waterdicht systeem dat een eind maakt aan dit criminele gedrag. Hoewel de Spreigroep (verant woordelijk voor de bezorging van onder meer Het Nieuwe Stadsblad) vooraf in een adver tentie aankondigde dat alle Stadsbladbezorgers in het bezit zouden zijn van een legitimatie- bewijsje, bleken veel jongelui deze niet te bezitten. Sommigen gaven aan niet op de hoogte te zijn van deze mogelijkheid. Een woordvoerster van de Sprei- groep: De legitimatiebewijsjes zijn afgegeven aan depothouders waar de bezorgers de kranten op halen. Waarom een aantal kinde ren deze pasjes niet heeft ge bruikt, is onduidelijk. Misschien vonden zij het te veel gedoe. Ze moesten een pasfoto opplakken, hun naam en de wijk invullen waar zij de krant rondbrengen. Heel vervelend allemaal. De goeden moeten ook hier weer onder de kwaden lijden. In ieder geval zal ik contact opnemen met een aantal bezorgers in Groenoord Noord en hun ouders. Dat verandert natuurlijk weinig aan de financiële teleurstelling die de kinderen te verwerken kregen. Om de schade voor de krantenjongens en -meisjes aan het eind van dit jaar te beperken is het van groot belang dat men sen vragen om een legitimatiebe wijs. Een 'echte' bezorger zal dan zeker zo verstandig zijn een pasje op zak te hebben'. Overigens begint het aantal jon gelui dat aanbelt om nieuwjaar te wensen de pan uit te rijzen. Want ook bezorgers van folders probe ren mee te vissen uit het potje dat sinds mensenheugenis alleen bestemd is voor krantenbezor gers. kRHMTêAj8£2D«;£^S DlfjflflS WE££ QEDUP££RD DOOR N]BP<rJ£NlSkMRT)£S*> DONDERDAG 09 JANUARI 2003 02 - 1512 SCHIEDAM - Het traditionele Nieuwjaarsconcert van Stichting Westvest 90 staat weer voor de deur. In het kerkgebouw van de Vrij zinnige Geloofsgemeenschap NPB speelt het Calefax Rietkwintet een programma met arrangementen voor blazers van werken van Tsjai- kowski, Prokofjev, Skrjabin, Moessorgski en Sjostakowitsj onder de titel 'From Russia with love'. Het Calefax Rietkwintet heeft sinds de oprichting in 1985 met zijn uniek geluid een bijzondere plaats verworven in het muziekleven. Met een twintigtal voor het kwintet geschreven composities en een hon derdtal eigenhandig gemaakte bewerkingen omspant het repertoire van Calefax meer dan zes eeuwen westerse muziekgeschiedenis. De bijzondere bezetting van het rietkwintet blijkt zich ook wonderwel te lenen voor de vertolking van de lyrische Russische stukken in dit programma 'From Russia with love'. Het concert begint om 20.15 uur in het kerkgebouw van de Vrijzinni ge Geloofsgemeenschap NPB, Westvest 90 (tegenover molen 'De Walvisch'). Toegang is 6 euro inclusief reserveringskosten en pauze consumptie. Kaarten zijn verkrijgbaar bij de VW en direct voor aanvang in de kerk, mits niet uitverkocht. Reserveren kan ook via de website: www.westvest90.nl. Road to Perdition Regie: Sam Mendes Road to Perdition is gesitueerd in de periode van de Amerikaanse drooglegging.De film speelt zich af in een provinciaal Iers gang stermilieu anno 1931, en wanneer een maffioso uit Chicago ter loops de naam Al laat vallen, weten we dat hij het over Al Capone heeft en dat de Ieren dus zaken doen met de grootste boef van het Amerikaanse continent. De eerbiedwaardige grijze Paul Newman speelt pater familias John Rooney. Zijn aangenomen zoon (ver tolkt door Tom Hanks) volgt als familiebeul de regels van het bloedlinke spel, terwijl echte erfgenaam Rooney junior een ram koers kiest, waarbij de echtgenote en een zoon van de keurige beul het leven laten. De film toont hoe een stoïcijns wraakzuchtige Hanks met zijn overgebleven zoontje de in de titel aangekondigde weg naar de verdoemenis bewandelt. Donderdag en vrijdag in Schiedam Zaterdag in Vlaardingen La Grande Bouffe Regie: Marco Ferreri Deze klassieker van Marco Ferreri zorgde indertijd voor veel ophef. Het gegeven is even simpel als shockerend: vier veertigers trekken zich terug op een landgoed met het voornemen zich bin nen een weekend dood te eten - letterlijk. La Grande Bouffe werd tijdens de première op het filmfestival van Cannes in 1973 met boegeroep ontvangen en afgekraakt in de Franse pers. De thema tiek viel niet goed en de Franse topacteurs zouden ook nog eens zijn misbruikt door de Italiaanse 'gastarbeider' Ferreri. De regis seur kreeg in Frankrijk een taart in het gezicht gegooid en Piccoli kon zich enige tijd niet op straat vertonen zonder uitgescholden te worden. Bijna dertig jaar later is het schandaal verstomd, maar heeft Ferreri's verbeelding van genot en doodsdrift nog niets aan kracht ingeboet. Vrijdag in Vlaardingen Zaterdag in Schiedam Stuart Little Regie: Rob Minkhoff 'We moeten hem vrijlaten', zegt vader Little (Hugh Laurie) tegen zijn vrouw (Geena Davis). Ze hebben het over de muis Stuart, maar zijn niet van plan het beest buiten de deur te zetten. Het betreft een opvoedkundige kwestie: Stuart heeft de leeftijd bereikt dat hij zelf het leven wil ontdekken, ongehinderd door zijn betut telende, bezorgde ouders. Zaterdag en zondag in Schiedam Filmhuis Schiedam, Nieuwstraat 12 in Schiedam, aanvang 21.00 uur. Filmtheater 't Zeepaard, Schiedamseweg 51 in Vlaardingen, aanvang 20.30 uur. De kindervoorstelling in Schiedam begint om 14.00 uur. Mevrouw Van der Belt won met de Euro Europa actie van de Nieuwe Passage een gloednieuwe auto Kinkhoest terug van weggeweest, maar geen serieuze uitbraak Kinkhoest is meestal pas vast te stellen na laboratoriumonderzoek foto; ROEt DIJKSTRA mm Fokkerstraat 576, Schiedam. Telefoon 010 - 462 20 22 PEUGEOT U vindt ons ook in Vlaardingen en Naaldwijk ''"irrini Vele bewoners, de gemeente en IRADO vinden een schone straat belangrijk. Het bevordert de leef baarheid en het gevoel van veiligheid. Een vuile straat kan ontstaan door het niet netjes of niet op tijd aanbieden van het huisvuil op de voorge schreven plaatsen. Om de vinger aan de pols te houden houdt de Reinigingspolitie regelmatig controles in uw buurt. Bij het signaleren van overtredingen zullen maat regelen worden genomen. Een daarvan is dat bij overtreding bekeurd zal worden. Voor meer informatie verwijzen wij u naar de stadsgids of de website van uw gemeente of ONS. Ook kunt u bellen naar IRADO telefoon 2621000. NV IRADO Van 3125 BN Schiedam. Telefoon 262 1000 E-mail: info@irado.nl Onderdeel van de ONS Groep

Het Nieuwe Stadsblad | 2003 | | pagina 13