Van funk tot heavy metal laat van zich horen op Schiedamse Popprijs Waterweg Film Waterweg Theater CULTUUR Het Landje van Chardon Lunchconcert Laatste kaarten Blues Brothers Tribute Paleografie voor beginners Onthaast kijken naar Zwakman Opening Vlaardings jaar van de archeologie Poëzie en Proza In Bonnenpolder Theater draait goed seizoen Laagdrempelig muziekfestival drie maanden in de Graauwe Hengst GROOT VLAARDINGEN DONDERDAG 16 JANUARI 2003 03 - 1501 VLAARDINGEN - Arie Char don verzorgt dinsdag 21 januari een lezing voor de Historische Vereniging Vlaardingen over 'Het Landje van Chardon'. Aan de hand van dia's wordt de ge schiedenis verteld van Boerderij Klattenburg en de daarop als laatste boerende familie Char don. De boerderij werd in de ze stiger jaren afgebroken. De le zing wordt gehouden in de grote recreatiezaal van Zorgcentrum De Meerpaal aan de Willem de Zwijgerlaan (hoek Holysingel). Aanvang 20.00, zaal open om 19.45 uur. Toegang is gratis, ook voor niet leden. VLAARDINGEN - In de grote kerk van Vlaardingen geeft orga nist Aad Zoutendijk donderdag 23 januari weer een lunchcon cert. Op het programma staan verschillende stukken uit de Sui te du Huitièsme ton van Jacques Boyvin, Fuga in es van Alexand re P. F. Boëly en drie stukken uit 20 Morceaux pour orgue van Alexis Chauvet. Het concert be gint om 12.45 en duurt een half uur. De Blues Brothers zijn back on stage. Niet op het witte doek, maar in het theater van Vlaardin gen. Zaterdag 25 januari 2003 zetten Frans van Deursen en Bob Fosko de Stadsgehoorzaal op zijn kop met spetterende rock, swingende soul en denderende rhythm blues. Met grote hits als 'Everybody needs somebody to love', 'Think' en 'Soul man' in de oorspronkelijke Engelse teksten, de grappen in het Neder lands en een opzwepende band wordt het een feest dat zijn weer ga niet kent. Wie erbij wil zijn moet snel actie nemen want er zijn nog maar dertig kaarten. Aansluitend is in het Theater van Vlaardingen een zinderende af terparty. De rock-, soul-, pop- en funkband Travelin' Groove zal dit spectaculaire feest muzikaal begeleiden. Om helemaal in de stemming te komen. Krijgt elke bezoeker van de afterparty gratis een 'Blues Brothers' bril en -hoed. Het dansspektakel zal om 22.15 beginnen en zal rond 1.00 eindigen. De toegang bedraagt 5,00 euro voor de bezoekers van de voorstelling en 7,50 euro voor gasten die alleen de afterparty willen bezoeken. VLAARDINGEN - Hét Stadsar chief Vlaardingen start half febru ari met een beginnerscursus pale ografie ofwel het lezen van oud schrift. Wie zelf op zoek gaat naar de ge schiedenis van bijvoorbeeld zijn of haar familie, het huis waarin men woont of in het algemeen naar de geschiedenis van de eigen woon plaats, krijgt al gauw te maken met oude documenten. De teksten die men hierin tegenkomt zijn meestal schitterend om te zien. Aan de kunst van het schrijven werd toen nog veel aandacht besteed. Men schreef dan ook in een regelmatig, veelal zwierig handschrift met be hulp van een vaardig gesneden ganzen- of kraaienveer die ge doopt werd in de inkt. In eerste instantie lijkt het dan ook niet moeilijk om zo'n tekst te le zen, maar dat blijkt vaak tegen te vallen. Er worden allerlei vreemde afkortingen gebruikt, het taalge bruik is afwijkend en maar al te vaak krijgt men te maken met ver schillen in tijdsaanduiding, met onbekende geldeenheden, maten en gewichten. Dat maakt het be grijpen van een tekst er dus niet gemakkelijker op. Het lezen van die oude teksten is echter te leren. In elf lessen van anderhalf uur leert de docent van deze cursus, de heer Frie van der Heijden, de cursisten de fijne kneepjes van het vak. De lessen worden elke week op maandag avond gegeven vanaf maandag 17 februari. De cursus loopt tot eind april 2003. Het cursusgeld bedraagt 52,50 eu ro, inclusief tekstmateriaal. Bij voldoende belangstelling bestaat de mogelijkheid om erna deel te nemen aan de vervolgcursus. Men kan zich tot en met 10 februari hiervoor aanmelden bij het Stads archief Vlaardingen, Plein Emaus 5, 3135 JN Vlaardingen. Telefoon 010-2484999 of 010-2484994 (Frie van der Heijden). Per e-mail aanmelden is ook mogelijk. Het e- mail adres is; stadsarchief @vlaar- dingen.nl. Zaterdag opent het Stedelijk Museum de tentoonstelling met werk van Edwin Zwakman. Op het eerste gezicht lijken de foto's van de kun stenaar op eenvoudige documentaire-achtige beelden waarmee hij de werkelijkheid weergeeft. Wie echter de werkwijze van de kunstenaar kent, weet dat er iets heel anders te zien is op de beelden. Zwakman bouwt in zijn atelier scènes na die hij in het dagelijks leven oppikt. Flatgebouwen, snelwegen, huizen, hij bouwt ze allemaal zo goed na, op kleinere schaal, dat op de foto haast niet te zien is dat het hier gaat om maquettes Wie echter beter kijkt ziet dat er op de mees te foto's net iets niet klopt. Zo dwingt zwakman de bezoeker 'tot het onthaasten van het kijken'. Zwakmans werk is tot 2 maart te zien in het Stedelijk Museum in Schiedam. door SANDRA DON VLAARDINGEN - Een beetje angstaanjagend is het wel, maar tegelijkertijd ook heel indrukwekkend. De re constructie van het gezicht van een van de skeletten, die werd opgegraven in het 'Gat in de Markt' is levensecht. Wanneer je de man op straat zou tegenkomen, zou je ge woon doorlopen, niet wetende dat de man thuishoort in een ver verleden. "En dat is het mooie van de tentoonstelling Graven in de markt", vindt Visserijmuseum-directeur Je roen ter Brugge. "Je kijkt recht in de ogen van een man uit de middeleeuwen." Afgelopen zaterdag werd de ten toonstelling 'Graven in de Markt' geopend door cultuurwethouder Ben van de Velde. De tentoonstel ling die te zien is in paviljoen De Joon (tegenover het Visserijmuse um) toont een deel van de vond sten die zijn opgegraven in het 'Gat in de Markt'. Bij dit archeo logische onderzoek, op de plek waar nu nieuwbouw verrijst, werd onder andere een middeleeuwse begraafplaats uit de twaalfde/der tiende eeuw gevonden. Ter Brugge: "Tijdens de opgravin gen zijn 49 graven gevonden, waaronder een boomstamkist en dat is heel bijzonder in Nederland. Verder is het heel uniek en uitzon derlijk dat de botten en de kisten zo goed zijn gebleven. Deze op gravingen zijn een bezienswaar digheid op zich. Ik verwacht dan ook dat er veel mensen, ook niet- Vlaardingers, op de tentoonstel ling zullen afkomen." De skeletten en vooral de gave schedels zijn zeker een beziens- waardigheid. Onvoorstelbaar dat de kisten en de botten ook na zo'n lange tijd nog niet zijn verteerd. "Dat komt doordat de bodem van Vlaardingen een goede conserve rende werking heeft", legt Ter Brugge uit. De grond is heel nat, waardoor er geen zuurstof bij kan komen. Daardoor zijn de botten en de kisten niet verteerd. Nu is het zo dat de kisten op een begraaf plaats in zand worden begraven. Zand laat wel zuurstof door, waar door de kist met inhoud na verloop van tijd verteert." Robuuste man De gevonden skeletten werden de afgelopen maanden in Delft ge conserveerd. Ook werd aan de hand van het botmateriaal de leef tijd het geslacht en de fysieke ge steldheid van de opgegraven ske letten bepaald. Zo werden er ook twee baby graf] es gevonden en bleek de man, waarvan de schedel is geconstrueerd een robuuste man, met een uitstekende kaak en grote neus tussen de 35 en 40 jaar oud en een lengte van ongeveer 1.70 meter. "Het gezicht spreekt echt tot de verbeelding. De schedel heeft dui delijke kenmerken, waardoor het voor de ontwerpster van de recon structie, Maja D'hollosy, eenvou diger was om het oorspronkelijke gezicht te creëren. Daar zitten na tuurlijk wel een paar mitsen en maren aan, want we weten niet of de man pukkels had en welke kleur haar en ogen hij had. Maar het resultaat mag er inderdaad zijn." Tegelijkertijd met de expositie werd zaterdag het Vlaardingse Jaar van de Archeologie geopend. Want de opgravingen in het 'Gat in de Markt' zijn niet de eerste vondsten die zijn gedaan in de Ha- ringstad. Vlaardingen staat bekend om de vondstrijke bodem. "Vlaar dingen is ook een hele vroege ne derzetting en is eerder ontstaan dan Schiedam en Rotterdam. De stad heeft echt een naam opge bouwd in de archeologische we reld. En dat terwijl er alleen wordt gegraven op plekken waar ver nieuwd wordt; waar de riolering wordt vervangen of waar nieuw bouw wordt gebouwd. Maar ik moet zeggen dat de gemeente Vlaardingen de opgravingen heel voortvarend heeft opgepakt en een goed budget ter beschikking heeft gesteld. Wij proberen als museum, in samenwerking met het Vlaar dings Archeologisch Kantoor, ver der invulling te geven aan die op gravingen." Naast de expositie 'Graven uit de Markt', die tot 5 mei is te zien, zal er vanaf 21 juni de tentoonstelling 'Veelzeggend vuilnis' worden geo pend. "Dan zullen zaken die in het verre verleden werden wegge gooid centraal staan. Er zal een constructie te zien zijn van de ma nier waarop mensen in die tijd leefden, welke betekenis het leven had en hoe het eetpatroon van de inwoners van Vlaardingen er toen tertijd uitzag." Ook zullen in november de Reu- vensdagen, een speciale bijeen komst voor professionele archeo logen, in Vlaardingen worden ge organiseerd. En dat is nog niet al les, want voor scholen is er een speciaal educatief project ontwik-' keld, onder de naam: Dood? Ge woon!. Dit project moet de kinde ren duidelijk maken dat de dood bij het leven hoort en dus doodge woon is.Er staat archeologisch Vlaardingen dus nog heel wat te wachten in 2003. 'Maar de men sen kunnen eerst een kijkje komen nemen in De Joon voor de ten toonstelling 'Graven uit de Markt'. Een hele fascinerende expositie, ook wanneer je niet geïnteresseerd bent in archeologie, want het is heel indrukwekkend om in de ogen van een Vlaardingse man uit de Middeleeuwen te kijken.' De tentoonstelling 'Graven uit de Markt' is nog te zien tot 5 mei en is geopend op woensdagmid dag en de zaterdag-en zondag middag. door VINCENT OKKER SCHIEDAM - Meer dan dertig optredns verdeeld over zes voorronden, aan de Lan ge Haven in café de Graauwe Hengst. Blues, rock, hardcore en heavy metal. Een festival met vele muziekstijlen, dat bijna drie maanden duurt. Het doel: winnen, maar vooral de lol van het mee doen beleven. Dat is in kort bestek de zevende editie van de Schiedamse Popprijs, van januari tot en met april. Morgen (vrijdag 17 januari) is de kick-off. De vorige editie van het festival aan de Lange Haven mondde uit in een spannende finalestrijd tussen Barata, Placemat en Sixty-Nine. Laatstgenoemde ging er met de hoofdprijs vandoor. "Het is een leuk en laagdrempelig evenement waaraan iedereen kan meedoen", zegt Han Remmerswaal, sector- hoofd van Muziekcentrum Op maat en organisator van de pop prijs, die leuke herinneringen be waart aan vorig jaar. "Het was de eerste keer dat wij het festival organiseerden (de voor gaande vijf edities namen de ini tiatiefnemers Music Blue en Pop- school Schiedam deze taken op zich - red.). Het was een mooi avontuur om te zien hoe serieus de musici ermee bezig waren, zowel bij de beginnende bands als die met meer ervaring. En het pro gramma-aanbod was gevarieerd; naast pop en rock was ook heavy metal en funk te horen." De organisator van de Schiedamse Popprijs ontving gedurende de in- schrijperiode een kleine vijftig aanmeldingen van bandjes, waar van er uiteindelijk zesendertig een gooi mogen doen naar de hoofd prijs. Het zijn geen topacts van naam en formaat, maar wel veel jonge gitaarbands in de leeftijd 16- 25, gecompleteerd door ervaren routiniers. Net als vorig jaar is het Waterweg gebied muzikaal ruim vertegen woordigd. De Schiedammers zijn onder anderen de rockbands Da- lien, Vokuhila en Chempishere. Vlaardingen heeft een leuke mix van verschillende genres. Zo heeft Gothicband Evershadow zich in geschreven, zorgt Boogie Johnson voor de blues en soul en staan daarnaast namen als Zero Gravity, RaSH en Shifter op de lijst. De al ternatieve rock komt voor een deel uit Maassluis met Resistor, Sim pletons en Doos 3. Kaf en koren Meedoen aan de Schiedamse Pop prijs kan iedereen ongeacht de leeftijd. Bands hoeven niet perse uit de regio te komen en ze hoeven geen demo of veel podiumerva ring te hebben. Het overmaken van het inschrijfgeld (circa 12 eu ro) volstaat. "We stellen geen in- stapeisen aan de deelname', be vestigt Remmerswaal. "Onze filo sofie is om bandjes de gelegen heid te geven zich door een jury te laten beoordelen. En in de voor ronden scheidt het kaf zich toch wel van het koren." De eerste van in totaal zes voor ronde-avonden is morgen (vrijdag 17 januari). De Graauwe Hengst, beter bekend als café 't Podium, is de komende zes vrijdagen achter elkaar het decor van vooral veel rockmuziek van onder anderen Het Knakworstcollectief en Tjolk (beiden Schiedam) en Yellow Bri de (Vlaardingen). Iedere avond, beginnend om 21.20 uur, hebben zes optredens plaats. Ieder optre den duurt twintig minuten. Tussen de muzikale hoogstandjes door is er een pauze, eveneens twintig mi nuten durend. Acht van de zesendertig bands gaan op herhaling in de halve fina le. De spelregels van het concours inzake de beoordeling vragen hier om enige uitleg. Het is niet zo dat na iedere voorronde-avond een groepswinnaar wordt aangewezen. Pas na afloop van de laatste ronde op 21 februari zal bekend worden welke beste acht van het totale deelnemersveld doorgaan. In theo rie is het dus mogelijk dat vijf bands van één voorronde-avond worden uitgekozen, maar net zo goed staan ze alle zes met lege handen. De uitverkorenen worden onder verdeeld in twee groepen van vier. De drie beste spelen op 11 april in een 'tripleconcert' ieder een uur. Aan de jury de lastige, maar ook leuke taak om iedereen te beoor delen. Naast de technische kwali teiten zal ook de presentatie van de bands een belangrijk aandachts punt zijn. "Maar ook op de origi naliteit wordt kritisch gelet", zegt Remmerswaal. "Spelen ze alleen maar covers of laten bands ook iets van zichzelf zien? De jury kijkt graag in hoeverre bands een eigen stijl ontwikkelen. Met name Sixty- Nine en Placemat, de nummers 1 en 2 van vorig jaar waren daar goed in. Hopelijk doet een aantal dat nu ook." De te winnen prijzen dan. Voor de drie finalisten ligt sowieso een geldbedrag in het verschiet. On derling moet worden uitgemaakt wie er naar huis gaat met 100,225 of maar liefst 350 euro. Volgens Remmerswaal doen de bands het niet mee om het winnen. "Natuur lijk is het leuk om een groot be drag te winnen. Driehonderd vijf tig euro is niet misselijk. Maar ik denk vooral dat bands de lol van het meedoen willen beleven. Het is ieder jaar een gezellig feest waar veel mensen komen kijken. En voor beginnende bands is de pop prijs een goed begintraject om daarna wellicht zelf wat te onder nemen." Schiedamse Popprijs in café de Graauwe Hengst, Lange Haven 28, Schiedam. Voorronden: mor gen, 24 januari, 1,7,14 en 21 fe bruari. Tijdstip: 21.20 - 01.00 uur, toegang gratis. Halve finales op 14 en 21 maart, finale op 11 april. Het volledige programma staat op www.muziekcentrum- opmaat.nl Hable con Ella Regie: Pedro Almodóvar In Hable con ella liggen de twee vrouwelijke hoofdpersonages het grootste deel van de film in coma zodat de mannen het zonder hen moeten stellen. De jonge verpleger Benigno is verliefd op een coma teuze patiënt, de jonge danseres Alicia. Op dezelfde afdeling ligt ook de vrouwelijke stierenvechter Lydia, die na een ongeluk in de arena eveneens in coma ligt. De liefde van Benigno voor Alicia is in wezen pervers. Hij heeft haar slechts één keer ontmoet voordat ze in coma raakte. Tegenover deze naïeve, onervaren minnaar Benigno staat de reisjournalist Marco (mooi melancholiek gespeeld door Dario Grand- inetti). Hij heeft zijn vriendin Lydia wel gekend - maar minder goed dan hij dacht - en voor hem is het des te moeilijker om haar ontzielde toestand te accepteren. Even vertederend als treurig is dan ook het ad vies van Benigno om Lydia te koesteren en te vertroetelen: "Praat met haar' Hable con ella.") Zoals in elk melodrama wordt in Hable con ella de geïdealiseerde liefde boven alles geplaatst, en is onmogelijke liefde het heftigst. De film tart de grenzen van de moraal en de goe de smaak. Maar alles staat in dienst van een prachtig, subtiel en sen sueel drama dat de toeschouwers laat geloven in de kracht van een bi zarre, onbereikbare liefde. Donderdag en vrijdag in Schiedam Zaterdag in Vlaardingen Wild Bees Regie: Bohdan Slama. Met grote liefde, belangstelling en subtiele humor verfilmt de regis seur Bohdan Slama in Wild Bees het dorpsleven in Noord-Tsjechië. Ver van de wereld en haar revoluties, beweegt in een afgelegen Mora visch dorpje het leven zich tussen nietsdoen en het café. Na veertig jaar communisme is er alleen nog een vervallen kerk en verwaarloos de landbouwgrond. Er rest de bewoners niets dan hun hulpeloosheid te bestrijden met humor en vooruit zien naar het jaarlijkse evenement: het brandweerfeest. Kaja is een verlegen, jonge houthakker met een oogje op Bozka, uitbaatster van de dorpskiosk. Jammer genoeg heeft zij al een relatie met Lada, de lokale dandy en Michael Jackson-look- alike. Dan komt Kaja's broer onverwacht langs en begint het brand weerfeest. De volgende morgen zal alles anders zijn. Of niet? Regisseur Bohdan Slama filmde met zowel prominente Tsjechische acteurs - Tatiana Vilhelmova, Pavel Liska en Jaroslav Dusek - als met lokale dorpsbewoners. Ook ontdekte hij Zdenek Rauser die de rol speelt van het centrale personage Kaja. Rond hem beweegt zich een kleurrijke dorpsgemeenschap met hun liefdes, relaties, geheimen, doelloosheid en humor. Vrijdag in Vlaardingen Zaterdag in Schiedam Spirit, hengst van het wilde westen Regie: Lorna Cook en Kelly Asbury Een wilde hengst trekt langs de grenzen van het Wilde Westen, raakt bevriend met een mens en vindt de ware liefde in een merrie. Zaterdag en zondag in Schiedam Filmhuis Schiedam, Nieuwstraat 12 in Schiedam, aanvang 21.00 uur. Filmtheater 't Zeepaard, Schiedamseweg 51 in Vlaardingen, aanvang 20.30 uur. De kindervoorstelling in Schiedam begint om 14.00 uur. Theater Van Vlaardingen Alsmaar rechtdoor! De eerste avondvullende voorstelling van de zusjes Sjamke en Nelle- rike de Voogd. Ook de nieuwe voorstelling wordt gekenmerkt door strak samenspel van de zusjes Sjamke en Nellerike die het publiek overrompelen met een absurde, brutale en soms ontroerende weerga ve van herkenbare situaties. Met de clichés van het dagelijks leven wordt in dit fysieke en muzikale programma rigoureus afgerekend. Zusje Voogd neemt het publiek mee op een avontuurlijke reis die ga rant staat voor een collectieve adrenalinerush. Reden genoeg om de zusjes eens te gaan zien. vrijdag 24 januari Aanvang: 20.00 uur Wintercircus Al bijna 24 jaar reist het Wintercircus van Martin Hanson door Ne derland. En ook deze winter parkeren de caravans en vrachtwagens van het circus weer voor de deur van de Stadsgehoorzaal. Daar zal op 26 januari 2003 een sprankelend circusfeest losbarsten. Met alles er op en eraan. Het podium van het theater wordt omgetoverd tot een echte circuspiste waarin grote en kleine dieren, acrobaten, clowns, een jongleur, trapezewerkers en een live circusorkest laten zien wat ze kunnen. zondag 26 januari aanvang: 13.00 uur en 16.15 uur Montezuma's Revenge Voor de negende keer op rij waait de a capella popgroep Montezuma's Revenge als een frisse wervelwind over de theaters van Nederland. Waar in voorgaande shows de grenzen van a capella popmuziek ver kend en zo nodig verlegd werden, wordt deze negende show gedragen door de peilers die de vijf mannen van Montezuma in haar zeventien jarig bestaan heeft opgebouwd, donderdag 23 januari aanvang: 20.00 uur Theater van Maassluis Folk In een mengeling van muziek, cabaret en toneel spelen Bruun Kuijt en Rik Hoogendoorn Rup en Dave. Zo'n dertig jaar geleden hadden ze samen een beetje succes met hun folk bandje Stongehenge Dream. Tijdens een reünie blijkt dat de verhoudingen tussen de mannen nu heel anders liggen dan vroeger en wordt langzaam duidelijk wat ge beurd is tijdens een vroegere tournee door Ierland. Echte mannen kij ken in de achteruitkijkspiegel naar de jaren dat ze zelf Folkmuziek maakten. Rik Hoogendoorn op gitaar en Bruun Kuijt op thinwistle en wasbord. Koffieconcert Fluitiste Jacqueline van der Zwan heeft wegens ziekte moeten afzeg gen. In haar plaats komt Annemarie den Outer samen met gitarist Iz- har Elias. Voor de pauze worden een aantal 19e eeuwse werken ge speeld op een originele gitaar uit hetzelfde tijdsgewricht. Na de pau ze worden gespeeld Fantasie Hongroise van Mertz Nightclub 1960 van Piazolla en Pièce van Ibert. WATERWEG - De Stichting De Bonnen organiseert op zondagmid dag 20 juli voor de derde keer haar literaire festival 'Poëzie en Proza in de Bonnenpolder, welke wordt gehouden in de vrije natuur op de Bonnendijk in Hoek van Holland en zoekt hiervoor nog enkele dich ters, dichteressen, verhalenverteller(s)ters en musici uit de regio. Geïnteresseerden kunnen zich vanaf nu opgeven bij organisator Dirk Tempelaar, tel 0174-388838 of e-mail naar surfeur@dsv.nl VLAARDINGEN - Het Theater van Vlaardingen (Stadsgehoorzaal, de Harmonie en het Filmtheater) is het nieuwe seizoen goed begonnen. De absolute kaartverkoop over de eerste helft van seizoen 2002-2003 is met 18% gestegen t.o.v. het gehele resultaat van het vorige theater seizoen. Dit seizoen worden in totaal 136 professionele voorstellingen ten tonele gevoerd (Dat waren vorig seizoen 130 voorstellingen). Het Theater van Vlaardingen heeft sinds kort een verbeterde website waar op onder andere nadere informatie omtrent kaartverkoop te vinden is. De website is te bezoeken via www.theater.vlaardingen.nl De foto Fly-Over 1 lijkt op het eerste gezicht op een foto van een gewoon verkeers knooppunt. De wegeh lijken echter nergens heen te gaan als je goed kijkt Foto: Edwin Zwakman Middeleeuwse man kijkt bezoekers 'Gat in de markt' recht in de ogen Wethouder Van der Velde onthult het pronkstuk van de tentoonstelling Gat in de Markt. Foto: ROEL DIJKSTRA Terence, één van de halve finalisten van vorig jaar, speelt vrijdag op de eerste voorronde.

Het Nieuwe Stadsblad | 2003 | | pagina 5