I Kooktheater voor eetgekken sin Beat the DJ Turkije meets India Hoe ik pudding ruik Komt allen tegaar en wees gers! Door het oog van de media mmgl r". 04 - 1002 Vrijdag 24 januari MUZIEK 20.15 (inleiding 19.00) Carmen. Grote Theater van Lodz. Fortis Theater a/d Schie, Schiedam. THEATER 20.15 Festen. De Ploeg. Met va der en zoon: Piet en Han Romer! In 'Festen' viert vader Klingel- feldt zijn zestigste verjaardag met familie en vrienden. Aan die gezelligheid komt abrupt een einde als zijn oudste zoon in een aantal confronterende speeches afschuwelijke familiegeheimen onthult. Cultureel Centrum De Stoep, Spijkenisse. 20.00 Zusje Voogd. In hun nieu we voorstelling verrassen de zus jes Sjamke en Nellerike met een absurde, brutale en soms ontroe rende weergave van herkenbare situaties. Stadsgehoorzaal, Vlaardingen. 20.15 Rooyackers, Kamps Kamps 2. Het tweede program ma van Bor, Tim en Wart moet ervoor zorgen dat de drie herin nerd worden tot het einde der tij den. Niets zal dat tegenhouden. SCC De Goote, Brielle. 20.30 Theo van den Oever. Gluren. Kun je nog aankomen met Diana Woei? Natuurlijk, als je daar nog nachten van wakker ligt en haar site als startpagina gebruikt. Theater de Schuurkerk, Maassluis. 20.15 Trudy de Jong, Liz Snoijink, Margo Dames e.a.. Niet een in de gaten dat het De Mooiste Tijd was. Vier vrouwen maken de balans op van hun le ven. Theater Het Kruispunt, Ba- rendrecht. 20.15 Mike Boddé. Alles is kam pioen. Kun je als lijder aan het syndroom van Gilles de la Tou- rette een liefdesliedje zingen voor je schatje? Wat doe je als je piano tegen je praat? Klopt het dat je het heelal kunt kussen als je dronken bent? Theater Twee Hondjes, Hellevoetsluis. Zaterdag 25 januari MUZIEK 20.30 Handsome Harry Compa ny. Boogie don't stop. Een muzi kale tocht vol afwisseling. De muziek is een heerlijke menge ling van jump 'n jive, mambo, boogie, hardbop en zelfs wat cross-over en funk. Theater de Schuurkerk, Maassluis. 20.15 Jorge Fernando met band Rabasa band. Portugese we reldavond. Twee concerten op een avond. Theater Het Kruis punt, Barendrecht. Zondag 26 januari MUZIEK 14.30 Raices Cubanes. Ahora O'nunca. Een groep van zeven Cubaanse muzikanten die terug gaat naar de Cubaanse origine. SCC De Goote, Brielle. 12.00 Winterconcert. Meesterlij ke melodieën. Theater Twee Hondjes, Hellevoetsluis. VARIA 13.00-16.15 Nationaal Neder lands Wintercircus Martin Hans on. Stadsgehoorzaal, Vlaardin gen. Dinsdag 28 januari THEATER 20.15 Erik van Muiswinkel Diederik van Vleuten. Mannen met Vaste Lasten. Hun leven als burger is verdeeld over veertig hangmappen en een harde schijf Theater Het Kruispunt, Baren drecht. Woensdag 29 januari THEATER 20.15 Dood van een Handelsrei ziger. Het Nationale Toneel. For tis Theater a/d Schie, Schiedam. Donderdag 30 januari MUZIEK 20.15 Nieuw Nederlands Peil. Theatertournee 2003. Met o.a. Abel en Marcel de Groot. Cultu reel Centrum De Stoep, Spijke nisse. 20.15 Mathilda Santing. De 9 Levens van Mathilde. Theater Het Kruispunt, Barendrecht. THEATER 20.15 Kommil Foo. Lof der Waanzin. De God van de donder en de God van de jacht krijgen ruzie om een vrouw...Theater Twee Hondjes, Hellevoetsluis. Asian Performing Arts presen teert zaterdag 25 januari in de serie 'wereldverhalen' 'Pohon Harta', een Molukse vertelling met muzikale omlijsting. Po hon Harta vertelt het Moluks Mythisch verhaal 'Boiratan' (prinses Ratan) over het ont staan van de eilanden rond Se- ram (Centraal-Molukken). Boiratan heeft als inspiratie bron gediend voor een eigen tijdse, toegankelijke muziek theatervoorstelling, gemaakt door een bijzonder collectief: de Molukse actrice Nel Leka- tompessy, de Molukse regis seur Anis de Jong, de Moluks- Nederlandse percussionist Dwight Muskita en de Neder landse schrijfster Margriet Dantuma naar een idee van producente Tassy Schmid voor haar serie wereldverhalen. De mythe rond prinses 'Boira tan' is beschreven in het boek 'Pohon Harta' (Boom vol Schat ten) van Ada Lilipaly-de Voogt. De prinses raakt zwanger van haar geliefde uit een ander dorp, nog voor zij met elkaar gehuwd zijn. Dit veroorzaakt een grote rel in beide gemeenschappen omdat de Adat, de 'heilige' regel, geschonden is. Boiratan wordt verstoten door haar familie. Als blijkt dat haar minnaar zijn ver antwoordelijkheid niet neemt, en zelfs met een andere vrouw trouwt, vervloekt zij zijn Rijk en zijn positie. Haar kind sterft en zij neemt wraak door het eiland op te splitsen in 6 eilanden: Se- ram, Ambon, Nusalaut, Saparua, Haruku en Banda. Schrijfster Margriet Dantuma schreef, in nauwe samenwerking met de actrice en de regisseur, haar eerste avondvullende stuk naar aanleiding van dit verhaal: het relaas van een Molukse vrouw wiens levensgeschiedenis veel raakvlakken vertoont met de aloude mythe. Harta (Nel Le- katompessy) heeft dertig jaar lang op zee gezworven en spoelt aan het begin van de voorstelling aan op een strand ergens in de wereld. Heel langzaam komen herinneringen aan de reden voor het vertrek naar boven. Ze eist een einde aan haar leven, maar dat blijkt niet zomaar te gaan: Petrus (Dwight Muskita) dwingt haar nog eenmaal bij haar leven stil te staan. Voor de muziek en tevens voor de rol van Petrus vroeg Anis de Jong Dwight, Muskita, een be kende percussionist. Hij werkt voor het eerst mee aan een der gelijke muziektheatervoorstel ling. Al jaren werken Nel Lekatom- pessy en Anis de Jong in voor stellingen met vele sprookjes, volksverhalen en mythen van de eilanden van Indonesië en met name van de Molukken. De mysterieuze waas boven de eilanden, in de verhalen zo prachtig beschreven, vormt een eeuwige inspiratiebron... Een voorstelling voor iedereen vanaf 10 jaar! Pohon Harta wordt op zater dag 25 januari gespeeld in de Luc Lutz zaal van het Isala Theater, Stadsplein 5, Capelle aan den IJssel. Aanvang 20.30 uur. Entree 14,50 Pashou ders: 13,35. Reserveren: 010 - 458 6400 of www.isala- theater.nl Het Nederlands fotomuse um presenteert zich voor het eerst aan het publiek met de tentoonstelling DE RAMP van '53 door het oog van de media. In deze ten toonstelling ligt het accent op de beeldvorming over de watersnoodramp. Radiover slagen, kranten en tijd schriften, Polygoonjour naals, foto's uit de eerste dagen na de watersnood en de speciale uitgave voor het rampenfonds, het boek De Ramp, worden voor het eerst samengebracht. De tentoonstelling combineert twee manieren van presenteren: een 'klassieke' presentatie van foto's en kranten, tijdschriften en boeken en een geavanceerde in teractieve presentatie. Het natio nale karakter van het onderwerp, het gebruik van de fotografie in verschillende media en de moge lijkheid historisch onderzaak en foto's uit de eigen collectie te presenteren met de nieuwste pre sentatie-techniek heeft het Ne derlands fotomuseum doen be sluiten deze tentoonstelling te ontwikkelen. De collectie van het fotomuseum wordt niet al leen door de tentoonstelling zichtbaar voor het publiek, maar ook door digitale ontsluiting via het web en door verkoop van een selectie foto's uit de RAMP van '53 gedrukt van de originele ne gatieven. Vijftig jaar later februari 1953, de dag van de wa tersnoodramp. Nu, 50 jaar later, organiseert het Nederlands foto museum de tentoonstelling DE RAMP VAN '53 door het oog van de media. De benadering - van de ramp als mediagebeurte nis levert een indringend beeld op. In plaats van slachtoffers, on dergelopen hectares en berichten over hulpverlening, wordt de be zoeker geconfronteerd met po gingen tot de verslaggeving van deze rampzalige en dramatische gebeurtenis. Heel even vormde Nederland het centrum van het wereldnieuws en het is duidelijk dat de Nederlandse reporters en journalisten zich terdege bewust waren van het unieke karakter van deze gebeurtenis. Naast hen zijn ook vele fotografen en film ers die eerste dagen naar het rampgebied getrokken, in op dracht of geheel uit eigen bewe ging. De insteek van de tentoon stelling is hoe de media 50 jaar geleden met deze nationale ramp omging en welke beelden van toen het collectieve visuele ge heugen van nu hebben bepaald. Naast de originele foto's en arti kelen, wordt er in de tentoonstel ling gebruik gemaakt van een bijzondere presentatie-database: Engraph. Met deze interactieve multimedia machine kan het pu bliek een schat aan materiaal zelf tevoorschijn toveren. Naast en kele honderden, al dan niet gepu bliceerde foto's, kan de bezoeker boeken en tijdschriften doorbla deren, toespraken beluisteren en reportages uit de eerste dagen na de ramp bekijken. DE RAMP VAN '53 door het oog van de media is de eerste ten toonstelling van het nieuwe Ne derlands fotomuseum. Het Ne derlands fotomuseum is een sa mengaan van het Nederlands Fo to Instituut, het.Nederlands Foto archief en het Nationaal Fotores tauratie Atelier en richt zich op de fotografie in de breedste zin van het woord. De redenen voor de keuze van deze tentoonstel ling zijn dat het een Nederlands onderwerp betreft dat van groot belang is geweest voor de ont wikkeling van de maatschappij en de inrichting van Nederland, dat hierin de fotografie als een onderdeel van de media en de beeldcultuur wordt gezien en dat het de mogelijkheid biedt histo risch onderzoek op geheel eigen en nieuwe wijze te presenteren. Daarnaast wil het museum met deze tentoonstelling de collectie zichtbaar maken voor publiek. Hiertoe participeert het fotomu seum ook in het nationale digita liseringproject Het Geheugen van Nederland van de Koninklij ke Bibliotheek en wordt bezoe kers voor het eerst de mogelijk heid geboden een (nieuwe af druk van) foto's uit de collectie te kopen. Engraph multimedia machine is een presentatie-database waar mee publiek uiteenlopend mate riaal - van foto tot hele films - op snelle en makkelijke wijze op het scherm kan toveren. In De Ramp van '53 wordt deze machi ne voor het eerst gebruikt in een tentoonstelling. De bezoeker kan een bioscoopjournaal bekijken van Polygoon Profilti of film beelden die destijds door de tele visie zijn uitgezonden, kan de eerste radioreportages beluiste ren of de toespraak van koningin Juliana; kan kranten en tijd schriften doorbladeren en diver se artikelen daaruit lezen; kan een uitgebreide selectie foto's bekijken. AI deze informatie kan op verschillende manieren door kruist worden: men kan materi aal van dag tot dag bekijken, per locatie, per fotograaf, per medi um etc. Het materiaal uit de En graph machine wordt geprojec teerd op een groot scherm en op deze wijze geïntegreerd in de tentoonstelling. De tentoonstelling is afgelopen weekend geopend en loopt nog tot en met 9 maart en is extra open maandag 27 januari (11- 17 uur) in het kader van het International Film Festival Rotterdam. Het museum is te vinden aan de Witte de Withstraat 63 in Rotterdam, tel. 010-2132011. Maarten van der Jagt en Els Neijts Voor die 'foodnerd' die alle kookboeken van Marco Pier re White heeft gespeld of alle kookprogramma's van Hes ton Blumenthal al uit zijn hoofd kent, is het kook theater dat in "De Keuken van wordt opgevoerd, de boeiendste voorstelling die je maar kunt ervaren. Zoals bij iedere theatervoorstel ling draait het ook hier in zekere zin om de tekst, de acteurs, het de cor en natuurlijk een publiek dat het vermogen heeft de voorstelling te begrijpen. Zeker dat laatste is niet onbelangrijk, benadrukt eige naar Freek Westerman. Volgens hem zal het concept van twaalf kleine wijn spijs combinaties juist op enthousiasme kunnen rekenen bij echte eetgekken. Iedere 10-15 minuten verschijnt er weer iets spannends op tafel zoals gamba tempura met saffraansorbet. Het draait hier dus duidelijk niet om de hoeveelheid maar om het spel van smaken en dan vooral in combina tie met de wijnen. Bij ieder gang kan de gast beslissen of hij een ronde meedoet want de wijn en spijscombinatie van elke gang i R .N r i N f> R r« N E 1 IN D 1 X omstreken wordt aan de gast vooraf uitge legd. DecorWesterman heeft een naam hoog te houden als het gaat om fraaie inrichtingen. Met restau rants als het barokke O'Pazzo, het Hollands Franse Zure Zult heeft hij fraaie staaltjes van interieurar chitectuur laten zien. De 'decors' vallen wellicht minder in de smaak bij strenge Bauhaus adepten maar de aandacht voor detail en de ge slaagde sfeer worden hoog ge waardeerd door de bezoekers van zijn restaurants. Ook 'In de keu ken van..' overtuigt onmiddellijk. Want de opstelling van het fornuis maakt gelijk duidelijk dat koken hier het 'middelpunt' is. Centraal staat een 'state of the art' inductie fornuis van de firma Rubbens. Hier omheen aan twee zijden ta fels en aan een zijde een kleine (wijn)bar. Op een van de wanden laat een grote muurschildering van (huis)schilder Hans van Dijk met een gigantische feestdis niets aan de verbeelding over. De verlich ting is speels. Naast kroonluchters ook zogenaamde "Moodlights" die van kleur veranderen als er ge luid wordt geregistreerd. Op de toiletten is een glimlach dan ook moeilijk te onderdrukken... De zachte achtergrondmuziek is 'lounge' oftewel "lottoballenmu- ziek". Want als lounge je niets zegt, zul je oud genoeg zijn om door deze muziek aan de muzika le omlijsting van de trekking van de lottoballen te denken. Acteurs en stuk Anders dan in het theater spelen de koks hier hun eigen stuk. Chef kok Dennis Koole, Erwin de Bruin en natuurlijk de wijnadviezen van sommelier Jan Snoeyenbos getui gen van een perfecte regie. Want is het heel moeilijk om de avond ge recht na gerecht spannend te hou den wanneer er twaalf aktes zijn. Zeker omdat er elke avond weer iets anders op de kaart staat. Om een indruk te geven van de wijn spij scombinaties enkele voorbeel den: wilde zalm met peer en wasa- bi i.c.m. een Oostenrijkse Neubur- ger Kabinett van Alphart of als tussengang de werkelijke sensatio nele soep van sprot en anijs die prachtig overvloeit in een Duitse Niersteiner Scheurebe Seebrich wijn. In de nagerechten blijkt dat Oostenrijkse wijnen hun naam waar maken als het gaat om de ideale begeleider van nagerechten. De Trocken Beer Auslese van Gsellman blijft volledig overeind bij het 'zoet' van de witte chocola de dat in de laatste akte ten tonele wordt gevoerd. Proef ook mee op WWW.IENS.NL en laat weten wat jij vindt van de keuken van.... De keuken van..., Honingerdijk 263/265, Kralingen/ Crooswijk, Ttlefoon (010) 212 31 44 Fax (010) 212 37 28. Avond start om 18.30-19.00 uur. Prijsindicatie: Per gang gemiddeld 2,50-5,00 euro. Begeleidende wijn per half glas: 1,50-3,00 euro. De vijfde editie van de nieuwe maandelijkse dansavond in de Twijfelaar-B14 onder de noemer: "BEAT THE Dj start op za terdag 25 januari. Op de deze vijfde avond gaan enkele India se muzikanten (van de formatie Milaap) meespelen op sitar en tabla met de beste platen van DJ Ozkan (turkije) Bij Beat the DJ gaan drummers uit alle windstreken het spel aan met de platen van de DJ's. De uiteindelijke bedoeling is om de be zoeker naar ongekende danshoogte te brengen. Op de verschillende avonden gaan djembé-, derbouka-, tabla- en congaspelers of een (pop) slagwerker met de verschillende seven ties-, world- en danceplaten van DJ Laup (NL), DJ Ozkan (Tur kije) of DJ Erick (Kenia) aan de haal. De eigen culturele inbreng van de drummers en de DJ's staat hierbij centraal. Beat The DJ vindt iedere vierde zaterdag van de maand (van sep tember tot en met mei) plaats in De Twijfelaar-B 14 aan de Mau- ritsstraat 173 in Rotterdam. Aanvang 22.30 uur, entree 5 euro. Overige data: 22 februari 2003, 29 maart 2003, 26 april 2003 en 31 mei 2003 "Hoe Ik Pudding Ruik" gaat over een man die zijn jeugd officieel als vermist heeft opgegeven. Zelfs de misselijkmakende pudding- geur van vroeger doet bij hem geen belletje meer rinkelen. Het vel, de klonten, het zegt hem allemaal niets. De doktoren van het Gesticht voor Geheugen Gestoorden staan voor een raadsel. Een wollen truitje, en een hilarische droom brengen uit eindelijk uitkomst. "Hoe Ik Pudding Ruik" is zoals van Van de Veer donk te verwachten is, goed gek en anders, maar vooral om je hele maal een breuk te lachen. -v De Brabander brak met zijn vorige programma KNURFT eindelijk door. Vooral in Bra bant en Limburg speelde hij voor volle zalen. Met zijn nieuwste voorstelling J "Hoe Ik Pudding Ruik" staat hij klaar om ook de rest van Nederland te ver overen. Onder het motto "Alles is op loopafstand,! tenminste als je de tijd hebt" oe fende Van de Veerdonk voor KNURFT nog de meest inge wikkelde soul- jB danspasjes. JpMH Nu heeft hij zich onder meer ge gooid op meeslepend! neuriën en on-1 vervalste brab- b e 1 z a n g "mamma, mam ma get a ham-li mer, there's a fly on daddy's nose." Theater Zuidplein Kassa: 010 20 30 203 (di. t/m za. 12.00 tot 18.00 uur), vrijdag 24 januari 2003, kleine Zaal, aanvang 20.15 uur. Entree 12,- reductie 10.50. Gers is de meest extreme vorm van kick zijn die er bestaat. Gers is een nieuwe uitgaansavond in de Rotterdamse Off_Corso onder de verzamelnoemer voor de vrijdagen aldaar, 'Best Bites'. Gers kan omschreven worden als Groovy Eclectic Rotterdam Sounds, maar dat hoeft natuurlijk niet. Het zegt echter wel waar deze nieuwe avond muzikaal gezien voor staat en datje zo'n beetje al les kan verwachten. Bij Gers maakt het allemaal niet uit, het gaat erom dat je weet wat je krijgt en dat je het zult krijgen ook! Stel zelf je doel bij Gers en laat het niet voorkauwen in deze hapklare consumptiemaatschappij. Gers heeft een boodschap, maar je be paalt hem zelf. Gers is daarom met name ook bedoeld voor de die hard melomanen onder ons. Geen rare fratsen, geen poeha, geen matrones, geen kap sones, geen Chris Zeegers of Winston Gerstanovitch, geen flanerende types en geen cenobieten..., maar gewoon entertainment met een flin ke dosis humor en goede muziek voor echte gerse mensen die lijden aan melomanie. Mensen, we zijn toch immers niet vergeten waar hei allemaal om draait? Muziek is het antwoord op vele problemen. Muziek brengt menspn samen. Muziek is universeel. Muziek is vrede. Muziek is breed en hei neemt je mee. Muziek is Gers! Gerse dj's zullen dit op een gerse ma nier duidelijk proberen te maken aan het publiek. St. Paul zal als lea ding man gezamenlijk met dj broeders Leroy, Chezz en Deep Diggin" een eclectische sound neerzetten en je laten tantaliseren van genot. Gers is soepel, keihard, fraai, melig, nuchter en vooral heel erg Rot terdams... Met dit in het achterhoofd zal Gers iedere editie een thema uitlichten wat voor menig hilarische momenten zal zorgen. Be nieuwd? Tot slot nog even dit: "Géén klaGERS, negativiteitsdraGERS, angst- aanjaGERS, en aandachtsvraGERS. Wel welkom zijn vaandeldra- GERS, premiejaGERS, aanstaande zwaGERS en vegetarische sla- GERS." Komt allen tegaar en wees Gers! Verklarende woordenlijst: Gerselijk=letterlijk, Cenobiet=monnik in leefgemeenschap, Gersmeest=extreme vorm van kick zijn, Matrone- bazige=arrogante vrouw, Melomaan=muziekfanaat Melomanie=overdreven muziekliefde, Tantaliseren=doen watertan den, Tegaar=gezamenlijk, tezamen Gerse data: Thema vrijdag 24 januari 2003 De Kantine (official filmfestival after, vrijdag 7 maart 2003: Eclectic Circus. Nederlands fotomuseum opent met De Ramp van '53 n F.rwin de Bruin in 'De keuken van... Maarten van der Jagt

Het Nieuwe Stadsblad | 2003 | | pagina 11