Martin Bril maakt alledaagse gebeurtenissen het lezen waard Cor Vos brengt dramatiek van het wielrennen in beeld V Geuzenpenning voor kinderrechtenorganisatie Auto over de kop KORTWEG SCHIEDAM Breed aanbod cursussen SWS Metro rijdt met vertraging Binnenkijken in Thurlede Blazers welkom bij de Rijnmondband Het Nieuwe Stadsblad Schrijversavond dit keer in Christelijke basisschool Kethel Autoservice Eigenraam HET NIEUWE STADSBLAD DONDERDAG 23 JANUARI 2003 04 - 1510 SCHIEDAM - De Stichting Welzijn Schiedam heeft weer verschillende cursussen op het programma staan, waar iedereen die interesse heeft zich voor kan inschrijven. Op 28 januari start in Klubhuis Zuid de cursus 'Vrouwen op Weg'. De cursus is bedoeld voor vrouwen die graag eens iets anders willen en zich daarom willen oriënteren op hun mogelijkheden. Deelne mers ontdekken tijdens de cur sus waar ze goed in zijn en krij gen een beter zicht op hun rech ten en plichten. De cursus is vooral bedoeld voor vrouwen met een bijstandsuitkering of een minimum inkomen. Aan melden en/of meer informatie: Bureau voor Werk en Scholing: 010-2465014Wie iets wil veran deren aan zijn interieur, kan te recht bij de cursus binnenhuis architectuur, die op woensdagen van 19.30 tot 22.00 uur gegeven wordt in Kluphuis Oost: 010- 2451818. Voor wie nog meer met zijn handen wil bezig zijn, is er de cursus boetseren. In een aantal lessen maken de cursisten hun eigen kunstvoorwerp zoals potten, kopjes, schotels en scha len. De cursus start donderdag 23 januari van 09.00-11.00 uur in Kluphuis Oost: 010-2451818. SCHIEDAM - De jarige Rijn mondband heeft ook dit jaar weer plaats voor muzikanten. Trompet, althoorn, bariton, trombone, sousaphone en slag werk. Iedereen die een van deze instrumenten zou willen leren bespelen kan de (jeugd) Rijn mondband komen versterken. Sinds vorig jaar geeft de band ook saxofoonles, dus iedereen die interesse heeft in dit instru ment is ook van harte welkom. Dit jaar bestaat de Jeugd Rijn mondband 65 jaar en dat zal on der andere gevierd worden met een Jubileumtaptoe. Wie meer informatie wil over de Rijnmondband kan terecht op de website: www.rijnmondband.nl. SCHIEDAM - Metroreizigers op de Calandlijn hebben deze week weer verschillende keren te maken gehad met vertragingen. Dinsdag was het weer raak toen een kapot treinstel het metroverkeer ophield. Volgens de RET gaat het hier om op zichzelf staande incidenten, vooral technische mankementen, die elkaar de afgelopen tijd in re delijk snel tempo opvolgden. Het enige wat de RET hieraan kan doen, is de problemen ter plekke zo snel mogelijk verhelpen. Tel. (010) 4455599 Fax: (010) 4600.205 (010) 4699.444 BEZORGING: 0900 - 8998200 (€0,10 per minuut) Een grand café, de apotheek, de huisartsengroep, het RIAGG, de Thuiszorg, alles zit onder één dak in de nieuwe vleugel van woon zorgcentrum Thur lede. Dat wisten we al, maar naast de bewoners, wa ren er maar weinigen die het nieuwe prominente ge bouw aan de Nieuwe Damlaan ook echt van binnen hadden gezien. Daarvoor kregen zij zaterdag de kans tijdens de Open Middag van het zorgcentrum. Familie van bewoners, omwonenden en ook eventu ele toekomstige bewoners kwamen zaterdag even een kijkje nemen en maakten meteen van de gele genheid gebruikt om het personeel hun brandende vragen te stellen. 's Avonds stond er in grand café de Serre nog een smakelijke maaltijd klaar, waarna de goed bezochte open middag werd afgesloten met een optreden van de Italiaanse folkband Folkrose. SCHIEDAM - 'Er is niets te doen voor jongeren in Schie- dam-Noord'. Tot deze trieste conclusie kwam het bestuur van wijk- en bewonersver- eniging Spaland na het sa menstellen van verschillende evaluatierapporten, aanbe velingen en aan de hand van klachten uit de wijk. Om dit probleem eens goed aan te pakken wil de bewonersver eniging samen met bewo ners, het liefst natuurlijk de jongeren zelf, nadenken over de vraag 'Is er voldoende te doen voor de jeugd in onze wijk en wat zou er eventueel nog moeten gebeuren?' Uit een haalbaarheidsonderzoek naar het realiseren van extra voor zieningen voor jongeren in Noord is al naar voren gekomen dat een gedeelte van de Blauwe Brug ge schikt gemaakt kan worden voor activiteiten voor jongeren. Met de bezuinigingen van de gemeente voor de deur is het echter de vraag of dit plan gerealiseerd kan worden. Ondanks dit sombere vooruit zicht blijft bestuurslid Hans Ver linde positief. In de laatste Spa- Het voetbalveldje bij de Kasteelweg is een van de weinige plekken voor jongeren in Schiedam-Noord. Hier zijn echter veel klachten over geluidsoverlast, veroorzaakt door de jongeren lander, een uitgave van de wijk en buurtvereniging Spaland, geeft hij dan ook aan, dat ondanks de schrale mogelijkheden, de wijk in samenspraak met de politie aan dacht blijft besteden aan risicolo caties. Ook zal er het een en ander aan voorlichting voor de jeugd ge daan, meldt de voorzitter van de wijk- en bewonersvereniging Frits Bos. 'Waar het in andere wijken al te ver is gekomen met problemen rond jongeren, willen wij juist preventief werken. Niet achteraf handelen als het al uit de hand gelopen is. We hebben daar over contact gehad met jongeren werk en daaruit kwam onder an dere de afspraak om begin febru ari een voorlichtingsbijeenkomst over drugs te houden.' Niet alleen jongerenwerk is ver antwoordelijk voor het 'jeugdbe leid' in de wijk, vindt Verlinde. Daarom roept hij bewoners en vooral jongeren in de laatste Spa- lander op om met het bestuur om de tafel te gaan zitten. Tijdens de ze gesprekken moet vooral geke ken worden naar nieuwe moge lijkheden voor de jeugd zoals trapveldjes, skatevoorzieningen en basketbalveldjes. De wijk ver wacht hierbij ook enige steun van de gemeente met wie nu al con tact is gelegd. Iedereen die mee wil doen aan het gesprek, kan de aanmeldingsstrook in de laatste Spalander invullen. Om ook zo veel mogelijk jongeren te berei ken, deelt de wijkvereniging fly ers uit op straat. Door NANS WOLTERS Hel was avond. Ontspannen stapte hij over de drempel van de basisschool in het voormali ge dorp Kethel. Verlichting wees hem de weg. In de klas roezemoesde het, geen kinder stemmen. Goed. De bovenlip van zijn wat brede mond krulde omhoog toen hij het lokaal bin nenstapte. Goedenavond. Hij pakte Evelien. SCHIEDAM - Bovenstaan de regels zouden het begin kunnen zijn van een door Martin Bril geschreven co lumn. De auteur werd door de organisatie van de Schrijversavonden (Open bare Bibliotheek en boek handel Scriptum) uitgeno digd om vrijdagavond 24 januari voor te lezen uit ei gen werk. Vrijwel zeker zal Martin Bril de 'Nieuwe avonturen van Evelien', zijn laatst verschenen boek ter sprake brengen. Deze uitgave is een vervolg op het in 2001 ver schenen 'Evelien', waarvan ruim 20.000 exemplaren over de toon bank gingen. Martin Bril schreef de afgelopen jaren aan de lopende band co lumns over ogenschijnlijk sim pele dingen. Eerst voor het Pa rool en tegenwoordig voor de Volkskrant. Meestal zijn het ob servaties en rake typeringen, die met een benijdenswaardig vlotte pen door hem op papier zijn ge zet. 'De Hoefkade is een lange smalle verkeersadder in Den Haag. Het is een straat om ver liefd op te zijn, zoals je kunt hunkeren naar een vrouw met wie je nooit zou willen trouwen. De columnist beschrijft alle daagse gebeurtenissen die door een combinatie van vaak vlijm scherpe discussies, gortdroge opmerkingen en korte conclu sies, doorgaans beperkt tot: 'pri ma', 'tjsa', 'enfin', en 'jammer', er een typisch Martin Bril-ver- haal van maken. De schrijver beschikt over het ta lent je als lezer te betrekken bij zijn eigen onmacht als zijn vriendelijke buurman een hondje bij hem voor de deur uitlaat, je ziet het door hem beschreven zonlicht dat door een ruit schijnt en een eenzame vrouw op een terrasje. Ook menselijk leed, door hem zonder franje geno teerd, blijft bij de lezer hangen. In een paar regels zet Bril bij voorbeeld de invalide man neer die zijn vrouw uit wraak dood schiet. Geen oordeel. Wel inle vingsvermogen voor de situatie waarin zowel dader als slacht offer verkeerden. Maar ook inge houden woede als hij schrijft over een van moord verdachte man die voor de rechter ver schijnt. 'Witte Nike-pet, omge keerd op het hoofd, blote voeten in oude gymnastiekschoenen, een grijns op het gezicht. Zo'n man dus.' Wie de gebundelde colums van Bril leest - inmiddels negen - kan zich niet aan de indruk onttrek ken dat de schrijver constant on derweg is. Vooral in het gebied boven de grote rivieren. Geen stad of dorp in het noorden van het land of Martin Bril is er wel eens langs gereden of geweest. Naargeestige zaaltjes, onduide lijke bewegwijzering, feestjes waar voldoende paling ligt om je ziek te eten. Ook Amsterdam, de woonplaats van Martin Bril lijkt voor hem een onuitputtelijke bron van inspiratie. De geschie denis van zijn romanfiguur Eve lien speelt zich af in de hoofd stad. Columnist Bril studeerde filoso fie, maakt zijn studie niet af en schreef zich in aan de Filmaca demie in Amsterdam. In 1987 de buteerde hij samen met Dirk van Weelden met het boek 'Arbeids vitamine, Het ABC van Bril Van Weelden'. Zijn solo-debuut 'Voordewind' kwam uit in 1990 en sindsdien verschenen onder meer de boeken 'De Afsluitdijk en verder', 'Etalagebenen', 'Hollandse luchten en Glorieda gen'. Martin Bril schrijft naast columns ook poëzie en filmsce nario's. De Schrijversavond speelt zich deze keer overigens niet af in Wijkcentrum de Blauwe Brug maar ten gevolge van een ver bouwing van de openbare biblio theek, in Christelijke basisschool Kethel, aan Lindeijerstraat 14 (ten noorden van winkelcentrum Spaland). Aanvang 20.15 uur, entree vijf euro. door ARCO VAN DER LEE REGIO - Wielrennen is misschien wel de sport die de mooiste foto's oplevert. Heroïek, kleur, spanning en tragiek; het zit er allemaal in. Natuurlijk, ook voetbal is mooi in beeld te brengen. Maar die sport speelt zich af binnen de lijnen van het veld en binnen de muren van een stadion. Wielren ners bedwingen bergen, trotseren noodweer of ko men pijnlijk op achterstand door een lekke band. Sinds 1968 volgt de Hoogvlietse fotograaf Cor Vos het wielren nen. 'Ik begon, toen jij won', zei hij dan ook eens tegen Jan Jans sen, de man die dat jaar de Tour de France op zijn naam schreef. Aanvankelijk zat Vos zelf op de fiets. Een valpartij maakte echter een einde aan zijn ambities als wielrenner. Hij besloot om de wielersport te blijven volgen als fotograaf. Sinds 1972 doet hij dat professioneel. Tegenwoordig nemen bladen in binnen- en bui tenland zijn wielerfoto's op. Naast zijn activiteiten als wieier- fotograaf maakt Vos ook 'gewo ne' persfoto's, onder meer voor deze krant. Van Cor Vos is nu het boek 'Highlights, the 2002 season of roadcycling' verschenen. Het boek bevat een selectie van de foto's die Vos samen met foto grafe Marketa Navratilova en motard René Wuyckens tijdens de wegwedstrijden van vorig jaar maakte. De omslag van het boek toont Michael Boogerd, die tij dens de Tour de France in La Plagne als eerste over de streep gaat. Natuurlijk bevat het boek een pagina's vol foto's uit de tour. Maar ook koersen als Luik- Bastenaken-Luik, Gent-Wevel- gem en Parijs-Roubaix (mod der!) komen aan bod. Mario Ci- pollini is te zien in bed met de trofee van Milaan-San Remo. "Ik ben in al die jaren eigenlijk geen steek veranderd. Ik foto grafeer nog steeds de beslissende demarrage, de strijd op het scherp van de snede: de streep, de vreugde van de winnaar. En als het zo uitkomt het afstappen of een newsy valpartij. Ik kies voor de schoonheid in al zijn echtheid, die soms ook lelijk kan zijn. Ik heb het nooit zo gehad op zogenaamde artistieke foto's: ik zweer meer bij het eerlijke bloed, zweet en tranen", schrijft Cor Vos in zijn voorwoord. Daarmee doet hij zichzelf toch tekort. Want naast foto's van winnaars, afstappers en bloed stollende valpartijen, bevat het boek ook een aantal prachtige foto's van wielrenners in Spaan se, Franse of Italiaanse land schappen. En vooral dat maakt het wielrennen zo mooi om naar te kijken. Sportjournalist Peter Ouwerkerk schreef de teksten bij de foto's, die van een Engelse vertaling werden voorzien door fotograaf Joep van der Pal. Ook al iemand die voor deze krant fotografeert. 'Highlights, the 2002 season of roadcycling' (ISBN 71492-38-9) is een uitgave van Cor Vos Foto persbureau in samenwerking met uitgeverij Veldhuis. Voor 25,35 euro (inclusief verzendkosten) is het boek verkrijgbaar bij het blad Wieier Revue (www.wielerre- vue.nl). O VMteS BlJjk&J "kCEt£ klkkEJ?s"MS HffGkiïTonEEtj-RA.Vpi VLAARDINGEN - De Geuzenpenning wordt dit jaar toegekend aan Defence for Children International. De internationale kinderrechten organisatie is opgericht in 1979 - het Internationale Jaar van het Kind. Het hoofdkantoor is gevestigd in Genève, daarnaast zijn zestig lande lijke secties actief. De organisatie geeft informatie over de rechten van het kind die dezelfde moeten zijn als de rechten van volwassenen; onderzoekt schendingen van kinderrechten, voert actie tegen schen dingen van kinderrechten en zet kinderrechthulpprojecten op in ont wikkelingslanden. De onderscheiding, waarmee mensen en instellingen worden geëerd die strijden tegen alle vormen van dictatuur, discriminatie en racisme in de samenleving, is een initiatief van de Stichting Geuzenverzet 1940-1945. De Geuzenpenning wordt nu voor de zeventiende keer toegekend. Eerder werden onder anderen de voormalige Duitse Bondspresident Richard von Weizsacker, de Anne Frank Stichting, de Roemeense bisschop Laszlo Tökes, de president van de Tsjechische Republiek Vazlav Plavei en in 2002 Asma Jahangir, de Pakistaanse advocate en pleitbezorgster voor de rechten van de vrouw, onder scheiden. Door de penning dit jaar toe te kennen aan Defence for Children In ternational probeert de Stichting Geuzenverzet ook andere organisa ties en individuen die zich beijveren voor een betere bescherming van de rechten van het kind te ondersteunen. De Geuzenpenning wordt donderdag 13 maart uitgereikt door Mr. W. Sorgdrager in de Grote Kerk van Vlaardingen. Namens DCI neemt voorzitter Jorge Vila Despujol de onderscheiding in ontvangst. SCHIEDAM - Een ongeluk heeft zondagmiddag voor files gezorgd op de zuidbaan van de Rijksweg 20 bij Schiedam. Iets na halfvier sloeg een wagen hier om onbekende reden over de kop. De bestuur der kon echter op eigen krachten uit de auto kruipen. Bij het ongeval waren geen andere voertuigen betrokken. In de Graauwe Hengst vindt vrij dag de tweede voorronde plaats van de Schiedamse Popprijs. Aan vang 21.00 uur. Zaterdag 25/1 is de PvdA Schie dam tussen 11.00 en 16.00 uur met een stand aanwezig voor het Ste delijk Museum om leden te wer ven. Maandag 27/1 strijden basis schoolleerlingen tegen elkaar op het schoolschaaktoernooi in Club huis Zuid. De wedstrijden begin nen om 19.00 uur. De prijsuitrei king is om 20.00 uur. Voor meer informatie: Poulien Knipscheer, 214 14 89. Woensdag 29/1 is er in zaal Beatrix aan de Lange Kerkstraat een spiritueel kristal medium Ad Waterman, d.m.v. bewerkte stenen pendel en wichelroede, op 5,12 en 19 februari zijn er ook seance, aanvang 20 uur, kosten 12 euro, kaarten verkrijgbaar aan de zaal of viatel. 0181-626041. Donderdag 30/1 opent burge meester Scheeres het graffiti kunstwerk aan de Schoolstraat, aanvang 10.00 uur. REGIO Zaterdag is er een modeltrei- nenbeurs in wijkgebouw Lom- bardijen Menanderstraat 89, Rot terdam van 10 tot 16 uur, er kun nen wagonnen e.d. geruild, ge kocht of gerepareerd worden. Wegener huls-aan-hulskranten verschijnt elke woensdag en donder dag in Schiedam en Ketnel en is een van de 28 edities van Wegener Huis- aan-Huiskranten b.v., regio Groot Rotterdam, behorende tot Wegener N.V. Oplage 40.868 REGIOKANTOOR: Fransenstraat 14 Postbus 52 3130 AB VLaardingen Telefoon: (010) 4.344.022 Telefax (010) 4.602.727 Kantooruren: 8.30 - 17.00 uur (vrijdag tot 16.00 uur) ADVERTENTIEVERKOOP: R. Spierings, tel privé: 06 24921359 Lokaal accountmanager: E. Kampschuur, tel.: 06 142 38 281 Bladmanager: C. Vijfvinkel REDACTIE: E-mail (alleen voor tekst): redactie.ns@whw.wegener.nl Redactie: Ellen Mannens, Ger van Veen Chefredacteur: Evelyn de Ruyter HOOFDKANTOOR: Wegener Huis-aan-Fluiskranten West Regio Groot Rotterdam, Prins Hendrikkade 16 3071 KB Rotterdam Postadres: Postbus 1980, 3000 BZ Rotterdam Telefoon: (010)4.699.911 Fax: (010) 4699.362 Duo's: DIRECTIE: W. van der Steen HOOFD REDACTIE: Jan Sieben Interlanden Spreigroep Bezorgklachten: NS Foto: ROEL DIJKSTRA/ MARIE-SUZANNE ASSIE Spalanders zoeken oplossing voor gebrek aan jongerenactiviteiten Foto: ROEL DIJKSTRA/MARIE-SUZANNE ASSIE Foto: COR VOS Fokkerstraat 576, Schiedam.Telefoon 010 - 462 20 22 PEUGEOT U vindt ons ook in Vlaardingen en Naaldwijk Foto: ROEL DIJKSTRA

Het Nieuwe Stadsblad | 2003 | | pagina 3