Vlaardings Songfestival overtuigend van start Beelden en schilderijen Waterweg Film Waterweg Theater CULTUUR Proeflessen dans en muziek Expositie Matjon Hoogendijk Lunchconcert 'Bluegrass' in No Frontiers Otto exposeert in wethouderskamer Tom Harding draait in Maddox Nieuwjaarsconcert Nivon Vlaardingen Kunstproject De Strip geeft grote impuls aan cultuur in Vlaardingen GROOT VLAARDINGEN DONDERDAG 23 JANUARI 2003 04 - 1501 VLAARDINGEN - In de grote kerk van Vlaardingen geeft orga nist Aad Zoutendijk donderdag 23 januari weer een lunchcon cert. Op het programma staan de Fuga in D van Michael Glinka, Preludium en fuga in G van Felix Mendelssohn Bartholdy, Praelu- dium a-moll van Gustaw Rogus- ki, Prelude on Londonderry air van Noel Rawsthorne en Caril lon van Malcoln Acher. Het concert begint om 12.45 en duurt een half uur. SCHIEDAM - Folkclub No Frontiers wordt vrijdag 24 janu ari overgoten met een country 'n western-sausje. Op het podium van grand café De Serre in Schiedam klinken deze avond bijzonder sfeervolle klanken uit de Bluegrass-traditie. Vanaf 20.00 uur worden een tweetal bands op het podium verwacht die deze authentieke muziek vorm aan het No Frontiers-pu bliek zullen presenteren: het Ne derlandse trio Skyland en de Belgische zesmans-formatie Ra whide. 'Bluegrass' is een vorm van country-muziek waarin invloe den van blues, jazz, cajun en zy- deco zijn verweven. Kenmer kend voor deze muzieksoort is het gebruik van akoestische ins trumenten als de vijf-snarige banjo, de speciale Bluegrass- mandoline, de gitaar, de viool en de 'dobro' (een speciale vorm van de slide-gitaar). De zang kenmerkt zich in deze muziek stijl vaak door meerstemmig heid, en dan vooral in de refrei nen. Vooral Rawhide geldt als een topper in de Nederlands/Bel gische Bluegrass-scene. Deze aanstekelijke live-band won in eigen land en in Nederland al verschillende prijzen met hun optredens. De concertavond met Skyland en Rawhide in De Serre, het nieuwe grand café van woon- zorg centrum Thurlede, aan de Nieu we Damlaan 759 in Schiedam begint vrijdag 24 januari om 20.00 uur. De entree bedraagt 12,50 euro. Leden van No Fron tiers betalen 10,00 euro. VLAARDINGEN - 'Spanning in het water' is de titel van de ex positie van Bert Otto, die ko mende twee maanden is te zien in de werkkamer van de Vlaar- dingse kunst- en cultuurwethou der B. van der Velde. De wethou der heeft dit jaar wederom zijn werkkamer op het stadhuis ter beschikking gesteld als exposi tieruimte voor amateur-beelden de kunstenaars, omdat zij weinig expositiemogelijkheden hebben. De titel van de expositie 'Span ning in water' geeft al aan dat merendeel van de schilderijen direct of indirect met water te maken hebben. Maar het is ook een verwijzing naar de gehan teerde aquareltechniek. Door de vele uren die Bert Otto op en aan het water doorbrengt, zal het ie dere bezoeker duidelijk zijn dat dit zijn inspiratiebron is. Bert Otto is een van de weinige kunstenaars die gespecialiseerd is in het maken van scheepspor- tretten. Tijdens zijn studie kwam hij al in aanraking met beeldende kunst, maar werd pas op later leeftijd er echt door geraakt. Na positieve reacties op eigen werk is hij zich verder gaan bekwa men op de Vrije Academie in Vlaardingen. Dit onder meer on der de begeleiding van Peter Du mas. De tentoonstelling in het stad huis is gratis toegankelijk; geïn teresseerde kijkers moeten van tevoren een afspraak met de se cretaresse van de wethouder Van der Velde maken, telefoon 248 4271. Ook amateur kunstenaars die willen exposeren in de kamer van de wethouder kunnen con tact opnemen. VLAARDINGEN - Tom Harding draait vrijdag in Maddox. Harding is geboren in Bristol (Engeland) waar hij ook Ozijn carrière begon. Vandaag de dag is hij een begrip op het gebied van hardhous. Hij draait over de hele wereld: van Is raël tot Ibiza en van Canada tot Ja pan. In Nederland is hij groot ge worden op de maandelijkse HQ avonden in de Melkweg, waar hij 7 jaar resident deejay is geweest. Hij won 2 jaar achter elkaar met HQ de 'Clubnight of the Year award'. Ook op grote feesten zoals Dance- valley, 4 Elements en Impulz heeft hij niet ontbroken. Aanvang: 23.00 uur. Entree: 15 euro voorverkoop en 17,50 euro aan de deur door LOOK J. BODEN VLAARDINGEN - Twee lagen stoeptegels, met daar tussen een laag bierkratten: is dat kunst? En een stoel waarvan de zitting bestaat uit bekers, is dat dan kunst? Er valt eindeloos over te discussiëren, maar één ding is zeker: je moet het gewoon zien. In de Westwijk, op de Strip, waar dit weekeinde de presenta tie plaatsvond van een veel belovend programma vol tentoonstellingen en activi teiten. Waar ooit statisch blikken bo nen, pakken melk en gevulde koeken stonden opgestapeld, zijn vandaag de dag bewegende beel den te zien, die doen vermoeden dat er een kunstenaar is langs ge weest. In een voormalige super markt aan de Floris de Vijfdelaan is de Showroom for Media and Moving Art gevestigd, dat afge kort MAMA wordt genoemd. Het is één van de activiteiten die een leidende rol speelt op De Strip, dat van stille winkelgalerij is omgevormd tot dynamisch cultureel gebied. De Strip is sinds vorig jaar ook de thuishaven van een dependan ce van Museum Boijmans van Beuningen, biedt onderdak aan een aantal ateliers en exploiteert sinds afgelopen weekeinde een heus museumcafé. In de ogen van de organisatie voldoende grond om een programma op te lanceren, wat vrijdag door wet houder Ben van der Velde offi cieel werd ingeluid met de ont hulling van het ééndaagse kunst werk 'De Reus van Vlaardin gen': een houten konijn van tien meter hoog. "Het beeld is in ze ven uur in elkaar gezet door een i De Reus van Vlaardingen team van zeven mensen die de losse plakken konijn aan elkaar bevestigden", vertelt projectme dewerker Maartje Berendsen. "Een hijskraan deed het laatste deel, en zette de kop op de romp. Dat viel nog niet mee, maar het was een meer dan mooi gezicht om het beest in de schemering te zien staan, met lampen die het aan alle kanten uitlichtten. Hij moest alleen 's avonds om veilig heidsredenen weer afgebroken worden. Zelfs de wethouder was ontstemd dat het niet langer mocht blijven staan." Het programma zelf biedt om de twee weken op zondag een 'fl- oorshow' in museumcafé DOEN, waarin optredens zullen plaats vinden van lokale en landelijke beroemdheden. Zondag waren dat bijvoorbeeld Dennis Rudge, Dave Schwab en Dennis Winter. "Er is verder nog niet heel veel bekend", geeft Berendsen toe, "maar wat ik weet is dat er op 2 maart een workshop moderne dans wordt gehouden, voor kin deren van 10 tot 15 jaar, met aan sluitend een voorstelling onder leiding van Sarah van Opstal. Op 16 maart komt Rotterdams Lef een rap-act doen en wordt er ook een interview met ze gehouden." Taal Wie liever rustig kunst wil kij ken kan terecht in de tentoonstel lingsruimte van Museum Boij mans Van Beuningen, waar twee exposities zijn ingericht rondom het thema 'taal'. Professor Wit kam, verbonden aan de Universi teit van Leiden, stelde de ten toonstelling 'Vroomheid en acti visme in een Islamitisch gebe denboek' beschikbaar. Er wor den verschillende uitgaven ge toond van de Dala'il al-Khayrat van de geleerde al-Gazüli. Uit de collectie Hedendaagse Kunst van Museum Boijmans Van Beunin gen zijn werken geselecteerd van Claes Oldenburg, Walter van Beirendock, Joep van Lieshout, Wally Elenbaas, On Kawara, Chistopher Wool en Ed Ruscha. Bij MAMA is nu nog 'De Reus van Vlaardingen' te zien. Rond om het konijn wordt een decor gebouwd waarin het blijft staan tot hij vervoerd wordt naar zijn laatste bestemming: de plaats waar het beeld verbrand wordt. In maart begint het nieuwe pro ject van MAMA. In Atelier 1 werkt beeldend kun stenaar Nocile Cuppens. Zij maakt veel gebruik van textiel en gaat in het atelier werken aan een eigentijds panorama dat continu in beweging is. Met wijkbewo ners begint ze aan de 'Mooie Mutsen Show'. Theatermaker Dave Schwab richt Atelier 2 in als theateratelier, waar jong en oud (gast)lessen krijgen van ac teurs en waar ze repetities van een op De Strip te schrijven stuk kunnen bijwonen. Ook worden de voorstelling Carlos opge voerd, op 5 en 6 februari. Handycam In het Uit Thuis videomagazijn zijn films te bekijken die de ko mende maanden betrekking heb ben op het thema 'Doe het zelf...met je handycam'. Ook is Peter Westenberg op zoek naar kinderen die deel willen uitma ken van een videogroep om re portages te gaan maken. In en voor de 'Until we meet again'-vitrine is een installatie te zien van Kamiel Verschuren. Hij geeft straatmeubilair dat in ver band met de herstructurering van de wijk 'dakloos' is geworden een tijdelijk onderdak op De Strip. Al met al een rijk gevuld programma, dat een belangrijke impuls levert aan de cultuur in de stad. Of, zoals een bezoeker het formuleerde: "Het wordt nog 'es wat met Vlaardingen." De data van de nu nog zes pro gramma's zijn: 2 en 16 febru ari, 2, 16 en 30 maart en 13 april. Meer informatie is te vinden in de tweemaandelijkse nieuwsbrief en op de website www.destrip-westwijk.nl VLAARDINGEN - On danks dat acht van de een entwintig kandidaten niet kwamen opdagen kon het talrijke publiek genieten van de Miniplaybackers en de Tieners, die zondagmid dag 19 januari in Zaal Mid- delhuyse in de schijnwer pers stonden tijdens de eer ste voorronde van het Vlaardings Songfestival. Presentatie was in handen van Joey van der Velden, eens zelf een playbacker en nu inmiddels bekend door de hoofdrol in Tijl Uylen- spiegel in het Hofplein theater, reclamefilms en een optreden in Onderweg naar Morgen. Opvallende optredens waren ze ker de creatie van Elvis Presley neergezet doorTanja Kramer. Ze liet zien waarom Elvis destijds Elvis the Pelvis werd genoemd want ze playbackte het nummer Devil in Disquise perfect. Maar ook de rapper Mente Bruning scoorde hoog met een nummer van zijn idool Eminem. Rappen was in deze middag want ook Joery Russcher koos voor Emi nem. Hoog scoorde ook Manon Dee als Avril Lavigne. Manon is het zusje van Marvin Dee een tienerzanger die al eerder hoog scoorde bij het Songfestival. Ook Kirsten Whitney met een nummer van Anastacia kon ae goedkeuring van het publiek en de jury wegdragen. De jury bestond deze middag uit Joop van der Hor, voorzitter en de beide juryleden Carlo Rijsdijk van Move it en Rick Reinart (in vallend voor Angelina). In tegen stelling tot de neerhalende kri tiek van sommige jury's bij song festivals of talentenjachten was het commentaar leerzaam, op bouwend en toch ook kritisch, Tienersongfestival Een werkelijk uitstekend optre den kwam op naam van Zella Sprong met haar begeleidster Merel Martens. Zella schreef zelf de tekst en Merel compo neerde de muziek van het num mer 'You are always there'. Zel la zingt momenteel bij een hard rockband 'Chaos'. In groep 8 van de basisschool speelde zij in de musical Oliver. We zullen on getwijfeld in de toekomst meer van dit zangeresje horen. Heer lijk was het ook weer om te lui steren naar Marvin Dee die ver leden jaar ook meedeed en in de cember uit de handen van loco burgemeester Ben van der Vel den een demo CD mocht ontvan gen. Ditzelfde geldt trouwens voor Sandra Jonkman. Ze heeft en heerlijke stem maar kan nog iets zelfverzekerde voor het voetlicht komen. Voor iedere kandidaat was er een terecht dankbaar applaus. Zo ook voor Jordy van Toornburg met zijn da mes backinggroep zang en dans, een bijzonder goede performan ce. Nieuw dit jaar is de punten telling, de punten, door de jury gegeven, verschijnen aan het eind van elke voorronde op een scherm. Voorafgaande jaren werd direct na een voorronde be kend gemaakt wie over ging naar de halve finale. Iedere kandidaat krijgt nu zijn punten toebedeeld en na de laatste voorronde zal pas blijken of hij en zij bij de eerste tien zullen eindigen die overgaan naar de halve finales. Deze opzet maakt deze editie ex tra spannend, zaak is het derhal ve de andere voorrondes bij te wonen om te zien of men door gaat. Doe een wens Net als verleden jaar staat het Songfestival ook dit jaar weer in het teken van Stichting Doe een Wens. Joop van de Hor die zich met raad en daad voor deze actie inzet, hield deze middag weer een korte inleiding Verleden jaar nog stepte hij met een aantal vrij willigers voor dit doel naar Ame rika. Doe een wens vervult wen sen van kinderen met een levens bedreigende ziekte, dat kan va riëren van theedrinken met de koning van Marokko tot het handschudden van Michael Jackson. Komende weken tijdens de voorrondes zal weer een be roep op het publiek worden ge daan voor een donatie van 2 euro middels een soort tombola waar kaarten te winnen zijn voor een groot feest in de Kuip op 7 maart wat geheel in het teken zal staan van dit goede doel, met optre dens van Lee Towers, Renee Shuman maar ook Songfestival sterren zoals Rebekka van der Vlies en Ed Rust. Joke van Rees die verleden jaar zich bijzonder heeft ingezet met geld inzamelen en zich komende editie weer be schikbaar heeft gesteld mocht uit de handen van Joop van der Hor een speld van Stichting Doe een Wens ontvangen. Een spetterend en geweldig gastoptreden van ju rylid Carlo Rijsdijk sloot deze geslaagde middag af. Carlo Rijs dijk is door zijn vakkundige ma nier van jureren zonder meer een aanwinst voor het Vlaardings Songfestival. De tweede voorronde Mini- playbackshow Tienersongfesti val zal worden gehouden op zondagmiddag 26 januari in Zaal Middelhuyse Zaal open 13.00 uur. Aanvang 13.30 uur. Entree 3,00 VLAARDINGEN - Het jeugdmuziekkorps Jong Avalance geeft in januari en februari gratis dans- en muzieklessen voor basisschool kinderen vanaf groep 3. In de lessen leren ze de beginselen van dansen met een vlag, de colorguard, of van muziek spelen. In de danslessen leren kinderen wat precies een colorguard is, de vlaggengroep die voor het muziekkorps loopt. Ook leren ze dans jes met de vlag. In de muzieklessen leren de kinderen op een speel se manier dingen als klank, ritme, melodie en natuurlijk ook mu ziek maken. De trompet en verschillende slagwerkinstrumenten worden behandeld. De gratis danslessen zijn op maandagavond 20 en 27 januari, 3 en 10 februari en vrijdagavond 14 februari van 19.00 tot 20.00 uur. De gratis muzieklessen zijn op vrijdagavond 17,24 en 31 januari en 7 en 14 januari van 19.00 tot 20.00 uur. De lessen worden gehouden in het clubgebouw van Jong Avalance, Villa Musica, Kon. Wilhelminahaven 10b. Voor meer informatie kan contact opgenomen worden met Mieke van Brandwijk, 010- 4351956, of Hester Noordhoek, 010-4348398. Werk van Yvonne Berkouwer-Vredebregt VLAARDINGEN - Galerie Vaartland heeft een expositie met kermiek/brons van Yvonne Berkouwer-Vredebregt en schilderijen van Roland de Goede. Voor het vervaardigen van de keramieken beelden maakt Berkouwer-Vredebregt gebruik van de techniek rakustoken of glazuren of met acryl beschilderen. De bronzen beelden worden gegoten en bewerkt volgens de zogenaamde 'ver loren was methode'. De beelden hebben een robuust ka rakter en zijn bewerkt met heldere kleuren. De bronzen fi guren worden gecombineerd met geblazen gekleurd glas. Roland de Goede schilderde vroeger in aquarel maar is overgestapt op acrylverf. Zijn huidige expositie toont een overzicht van het afgelopen acht jaar. De onderwerpen zijn zeer gevarieerd: van landschappen tot portretten en natuur taferelen. De tentoonstelling is nog tot 12 februari te bezichtigen in galerie Vaartland aan de Dillenburgsingel. Ja Zuster, Nee Zuster Regie: Pieter Kramer Nationaal cultureel erfgoed is een lastig ding: wat hoort er wel bij en wat niet? In het geval van Ja zuster, nee zuster is die vraag echter niet zo moeilijk. Het halve Nederland dat de originele televisieserie uit de jaren zestig zag, kan tot op de dag van vandaag de liedjes van Annie M.G. Schmidt en Harry Bannink meezingen. Jongere generaties zijn besmet via overlevering en een recente theateruitvoering door het Ro Theater. De schier mythische status is nog eens versterkt doordat een omroepmedewerker in een onbewaakt moment een deel van de ban den heeft gewist zodat de serie nooit meer herhaald kon worden. Het ongeluk droeg er aan bij dat de perikelen rondom rusthuis Klivia met zijn stoet bonte bewoners en kwaadwillende buurman Boordevol zich diep wortelde in het collectieve geheugen. De makers van Abeltje en Minoes staan ook nu weer garant voor een bijzonder vakkundig gemaakte en aanstekelijke film die het origineel recht doet maar er wel een hedendaags laagje aan toevoegt. De schalkse liedjes zijn verheven tot hart van de film; in plaats van mu zikale oponthoudjes vormen ze de motor van het verhaal. En de ac teurs genieten zichtbaar van hun cabareteske rollen. Ze schmieren ei heerlijk op los, een Gronings knauwende Loes Luca als zuster Klivia voorop. Donderdag en vrijdag in Schiedam Zaterdag in Vlaardingen Zaterdag en zondag tijdens jeugdprogramma in Schiedam La Route Regie: Darezjan Omirbajev Verrassend toegankelijke film over de waarde en betekenis van cul tuur. La Route vertelt het verhaal van filmmaker Amir Kobessov die door zijn vrouw wordt aangespoord zijn zieke moeder te bezoeken. Door het uitgestrekte Kazachstan reist hij terug naar zijn geboorte dorp. Werkelijkheid, fantasie en fictie lopen in elkaar over tijdens de zoektocht naar zijn jonge jaren. Belangrijk thema is (natuurlijk) de liefde en de betekenis daarvan voor de mens. Wanneer Amir aankomt in zijn dorp heeft hij ook zijn kinderjaren weer terug gevonden, het begin en eindpunt van zijn reis. Dan herinnert hij zich weer de schoonheid, de liefde en het verlangen, de bron waar het leven om draait. Dan begrijpt de kijker ook waarom Amir filmmaker is gewor den, op zoek naar ons, zijn publiek. Vrijdag in Vlaardingen Zaterdag in Schiedam Filmhuis Schiedam, Nieuwstraat 12 in Schiedam, aanvang 21.00 uur. Filmtheater 't Zeepaard, Schiedamseweg 51 in Vlaardingen, aanvang 20.30 uur. De kindervoorstelling in Schiedam begint om 14.00 uur. Theater van Vlaardingen BRAND! Na wat Engelstalig werk in inmiddels vergeten groepjes zette Robert Long begin jaren zeventig zijn eerste Nederlandstalige stappen als so loartiest. En hoe! In zijn nieuwe show BRAND! keert Long terug naar een oude vlam: de kleinkunst. Zijn grote schare liefhebbers moest na 'Het lang genoeg jong Concert' een jaartje geduld hebben, maar het wachten wordt beloond. Ditmaal geen show met alles erop en eraan maar een intiem concert, waarin Long de liefde in al haar facetten be zingt. Robert Long: "Ik heb gekozen voor een klein, intiem en nogal persoonlijk programma waar, volgens mij, heel wat herkenningspun ten in voorkomen omdat het 'de liefde' als leidraad heeft. Donderdag 29 januari Aanvang 20.00 uur Lof der Waanzin Kommil Foo bestookt het Nederlandse theaterpubliek na alweer jaren met beeldend Belgisch cabaret met kloten. Het zijn twee overweldi gende theatermakers die uitmunten in alles wat ze doen. Ze spelen ge weldig viool, piano en gitaar, met hun ruwe, hese stemmen zingen ze prachtig en doen zalen bulderen van het lachen. 'Lof der waanzin' is alweer het vijfde programma van Kommil Foo en de titel spreekt voor zich. Vrijdag 31 januari Aanvang 20.00 uur Piccolotheater Het toneelstuk 'Isabella, drie karvelen en een charlatan' van Piccolo theater 'Dario Fo' is een bont Commedia dell'Arte-achtig spektakel vol muziek, dans en kleurige kostuums, overgoten met die cabaretes ke humor, waarop Fo het patent heeft. Het verhaal gaat over Isabella van Castilie, met haar grote interesse voor de Arabische cultuur en haar man Ferdinand van Aragon, meer op het behoud van Christelij ke waarden en een 'leefbaar Spanje' gericht. Het vertelt de listen en kuiperijen waarmee Columbus aan het hof probeert zijn drie schepen (karvelen) in de wacht te slepen, de zeereis naar Amerika, het proces dat men bij terugkeer tegen hem aanspant, zijn veroordeling en dood. Van iemand die in de geschiedenisboeken als een held wordt vereerd, maakt Fo een intellectueel, die zich inlikt bij de machthebbers en daaraan uiteindelijk te gronde gaat. Vrijdag 30 januari Aanvang 20.30 VLAARDINGEN - In het Zonnenhuis is gisteren een overzichtsten toonstelling geopend met tien jaar werk van Marjon Hoogendijk. Be langstellenden kunnen nog tot en met 2 maart een kijkje komen ne men. Adres: Dillenburgsingel 5 in Vlaardingen. T VLAARDINGEN - Het Cordas Duo is te gast op nieuwjaarscon cert van het Nivon, dat zondag 26 januari plaatsvindt op de Nivon Boerderij aan de van Bearlestraat 252 in Vlaardingen. Het duo be staat uit Marjan Politiek op hoorn en Tamara Baar (harp). De ka raktervolle klank van de hoorn gecombineerd met de expressieve rijkdom van de harp heeft vele componisten geïnspireerd. Het re pertoire 'loopt' dan ook door vele eeuwen en landen. Naast werken uit de klassieke en romantische periode zullen ook enkele stukken van 20e componisten ter gehore worden gebracht. Het concert be gint om 14.00 uur. Toegang niet leden bedraagt 5 euro. De eerste kandidaten van het Vlaardings Songfestival traden afgelopen zondag voor het voetlicht. Reuzenkonijn en mutsenshow Foto: ROEL DIJKSTRA Foto: EUROFOTO

Het Nieuwe Stadsblad | 2003 | | pagina 5