Maasvlakte II minder luxe Winterexpositie in Galerie Hofstee Van Dongen-kenner mag weekendje naar Parijs Zorg uit een winkel SCHIEDAM Vies en vuil! Karei Appel Op de bon bij roodlichtcontrole HET NIEUWE STADSBLAD DONDERDAG 23 JANUARI 2003 4 - 1512 REGIO - Rotterdam heeft haast met de aanleg van de Tweede Maasvlakte en heeft het nieuw te vormen kabinet daarom voorgesteld om de nieuwe stuk havengebied min der 'luxe' aan te leggen. Aanvankelijk ging het Rotterdamse gemeentebestuur voor een Tweede Maasvlakte van duizend hectare met een eigen havenin gang vanaf de Noordzee. Maar omdat het rijk hiervoor niet warm loopt, heeft het bestuur van de havenstad een minder duur alterna tief voorgesteld: een extra stuk aan te leggen Maasvlakte zonder ei gen haveningang. Schepen gaan in dit voorstel vanaf de Nieuwe Waterweg langs Maasvlakte Olie Terminals naar de Tweede Maas vlakte. Deze variant kost volgens een opgave van de gemeente Rot terdam 1,2 miljard euro minder dan de eerdere 'luxe' opzet. De kosten voor de vereenvoudigde Maasvlakte II worden door bur gemeester en wethouders van de havenstad geschat op 2,3 miljard euro. Hieraan zou het nieuwe kabinet in elk geval 0,6 miljard euro moeten bijdragen, Rotterdam neemt ook een deel voor rekening en voor de rest van het bedrag wil de havenstad een financieringscon structie met het rijk afspreken. Het nieuw te vormen kabinet ziet zich al voor het aantreden gecon fronteerd met forse tegenvallers. Bezuinigingen zijn dan ook on ontkoombaar. Rotterdam wil echter niet dat de aanleg van de Twee de Maasvlakte uit kostenoogpunt voorlopig in de ijskast verdwijnt. Daarom is het met een minder 'luxe' plan op de proppen gekomen. SCHIEDAM - De temperatuur daalt, dus is het in de galerieën weer tijd voor de winterexposities. Zo ook in Galerie Hofstee, gevestigd in het historische pand aan de Noordvestsingel. Kunstenares Patty Har- penau opende hier zondag de Winterexpositie waar ook haar eigen kleurrijke werk te zien is. Daarnaast kunnen bezoekers hier vrijblijvend het werk van verschil lende andere schilders, beeldhouwers en glaskunstenaars bekijken, waaronder de sculpturen van Martin Steenbergen, de schilderijen van Mieke Steenbergen en glaskunst van de Belgische kunstenaar Piet Stockmans. Galerie Hofstee is van donderdag tot en met zaterdag geopend van 11.00 tot 17.00 uur en op zondag van 13.00 tot 17.00 uur. Werk van Patty Harpenau SCHIEDAM - Hij had een kans van ongeveer 1 op 4000, dus was Sander de Wilde zaterdag terecht dolblij met de hoofdprijs van de prijsvraag van het Stedelijk Museum. Als beloning kreeg hij uit han den van de algemeen directeur van de Rabobank Schiedam-Vlaardin- gen, Martin van Meurs, een geheel verzorgd weekend Parijs voor twee personen aangeboden. Sander de Wilde won de prijs met het invullen van de Kees van Don gen prijsvraag die het museum tijdens het weekend van de Branders feesten had uitgeschreven. Iedere bezoeker kreeg een vragenlijst over de werken van de kunstenaar. Wie deze goed invulde en inleverde, maakte kans op een weekendje Parijs. De tentoonstelling van het werk van Kees van Dingen was erg in trek. Tijdens het weekend van de Brandersfeesten kwamen 4000 bezoekers op de tentoonstelling in het Stedelijk Museum af. Dat betekenden dus ook meteen veel concurrentie voor de Van Dongen prijsvraag. Afgelopen zaterdag werden ook de andere prijswinnaars bekend ge maakt. Tien deelnemers kregen een museumjaarkaart en nog eens tien anderen kregen het fotoboek van 'Het kleurrijke leven van Kees van Dongen'. De prijsuitreiking viel samen met de opening van de tentoonstelling rond Edwin Zwakman. Zijn foto's zijn nog tot 2 maart te zien in het Stedelijk Museum. HOGESCHOOL ROTTERDAM www.hogeschool-rotlerdam.nl Studievoorlichting 010 24144 00 HES en Hogeschool Rotterdam doen het samen. Dat is economisch1 door NANS WOLTERS door MARINA FRANSEN INGEZONDEN BRIEF Een schrijven door Look-tv. Nee, niet door Look tv zelf, maar gewoon door mijzelf, Hans. Wat zie ik, een foto reportage door Cees over Schiedam op Look-tv in de avondzon op het miljoenenpleintje. Waarom een schrijven daar over? Nou, ze zijn zeker gek daar in dat Stadskantoor. Heeft u wel eens opgelet hoe die bu reaucratietoren eruit ziet? Geen ponem, in de volksmond! Eerst dacht ik dat wij in Schie dam zo'n unicum waren met het ontwerp van die nieuwe panden. En het plein. Hoe meer ik foto's, filmpjes en andere dingen zie op de televisie, hoe meer er op andere locaties ook zo'n zelfde gebouw gebouwd is of wordt. Wat er dan mis is met die to ren? Kijk nou is effe goed bur gers! Dat is toch een vies ding midden in de stad! Of zie ik dat alleen? Die platen moeten ver vangen worden of worden schoongemaakt. Maar het is en blijft geen ponem. Dan, op datzelfde Look-tv, zie ik de binnenkant. Een nieuw jaarsreceptie van onze belas tingcentjes, inmiddels euro's geworden, door burgemeester en wethouders. Wie moeten dan straks de tekorten weer op hoesten? Het centrum is en blijft een probleem kindje, ondanks de juppenpolitiek! Bestuurders doe er nu eens echt iets aan! Hans Henrichs Willem Frederik Hermans schreef al dat grote beroemdheden altijd namen hebben die geweldig in het gehoor liggen. Appel, Mondri aan, van Gogh, Picasso, Rem brandt enz, enz. Namen die klin ken als klokken, voegde hij er aan toe. Ik herinner mij nog goed, dat ik lang geleden om mij heen vaak hoorde: het is toch onbegrijpelijk dat men daar zoveel geld voor over heeft. Daar is niets aan, een kind kan de was doen. Dat is nu net iets, waar ik niet aan wil. Bij mij gaat het er niet in, dat men miljoenen over heeft voor een Mondriaan, ja, die van die lijntjes en vele miljoenen voor een Picas so, ja, die van Het Kubisme en heel veel geld voor een Appel, ja, die van: Ik rotzooi maar wat aan. Het is natuurlijk maar hoe je het bekijkt. Picasso's vader, die teken leraar was, zei tegen zijn zoon toen deze net twee turven hoog was: 'jou kan ik niets meer leren'. En Picasso ging daarom in 1897, op 16-jarige leeftijd(!) naar de Academie voor Schone Kunsten in Madrid. Voordat Mondriaan aan die ge kleurde lijntjes begon, schilderde hij al in 1905-1906, kunstwerkjes die iedereen begreep en waaraan men zien kon wat het voorstelde. En dan die Karei Appel, die toch studeerde aan de Rijksacademie in Amsterdam en die het voor el kaar kreeg de gigantische muur schilderingen voor het gebouw van de UNESCO in Parijs te schil deren. Dan ben je geen kleine jon gen. Met andere woorden; lees, voor men naar het stedelijk museum in Schiedam gaat, eerst wat over de man. In onze bibliotheek is veel om handen op dit gebied. Ik heb in ieder geval een grote bewonde ring voor een ieder die wat nieuws brengt. Vergeet niet dat De Im pressionisten in hun tijd ook niet werden begrepen. Nu zijn deze schilderijen miljoenen waard, wat, ze zijn niet eens te betalen. Maar eigenlijk wilde ik iets an ders zeggen. Ons museum bezit al jaren Appels, die hangen daar ge woon. Voor mij onbegrijpelijk, maar misschien weer niet zo on begrijpelijk hier in Schiedam, dat men daar zo weinig mee gedaan heeft in het verleden, terwijl deze man wereldberoemd is. Zijn schil derijen zijn immers ook veel geld waard. HCM. Vlek SCHIEDAM - Een rood ver keerslicht betekent niet automa tisch voor iedere weggebruiker 'stoppen'. Dat bleek maandag tijdens de roodlichtcontrole van de politie. Tussen kwart voor acht en kwart voor negen contro leerden agenten het rijgedrag van automobilisten op het kruis punt Laan van Bol'es en Chur- chillweg. Acht verkeersdeelne mers kregen een bekeuring om dat zij het rode licht negeerden. De Woonzorgwinkel, een initiatief van de SOBO, is open en dat is niet geheel ongemerkt voorbij gegaan. Vertegenwoordigers van politiek, Woonplus, bewonersverenigingen en andere organisaties kwamen maandag langs om de opening te vieren en meteen het onderkomen van de Woonzorgwinkel aan de Singel 85 te bewonderen. In de Woonzorgwinkel kunnen Schiedammers iedere werkdag, behal ve maandag, van 10.00 tot 12.00 uur terecht met hun vragen over wo nen en zorg. De medewerkers kunnen bezoekers helpen met het in vullen van aanvraagformulieren voor bijvoorbeeld aanpassingen in de woning. Ook de Mantelzorg Nieuwe Waterweg Noord is gevestigd in het pand. Met de ingebruikname van het pand, heeft het SOBO ook meteen een nieuwe plek om te vergaderen. De Woonzorgwinkel is telefonisch bereikbaar via 273 47 01. SCHIEDAM - 'Kijk maar, het is niet wat je ziet', deze variant op een uitspraak van schrijver Martinus Nij- hoff (1894-1953) 'Lees maar, er staat niet wat er staat', is bijzonder toepas selijk op het werk van Ed win Zwakman dat tot en met 2 maart te zien is in Stedelijk Museum Schie dam. Fictie of werkelijkheid. Maquet tebouwer of fotograaf. Het zijn vragen die je jezelf gedurende een rondgang langs het werk van de in Amsterdam wonende kun stenaar herhaaldelijk kunt stel len. Alleen door intensief naar de grote foto's van Edwin Zwakman te kijken, wordt duidelijk dat 'wat je ziet, niet is wat je denkt dat het is'. De gedekte ontbijtta fel met pak appelsap en ook de gevels van de door Zwakman ge fotografeerde flatgebouwen be staan namelijk niet echt. En toch zien de ramen van de flats waarvoor vitrage hangt, de schittering van de zon in de rui ten, de balkons met de afschei ding tussen de naastliggende wo ningen en ook de wat kale interi eurs er allemaal levensecht uit. Ook de weerspiegeling van te genoverliggende gebouwen in de ramen van de flats werkt de re aliteit van het beeld in de hand. Opmerkelijk is wel dat achter de ramen geen leven te bekennen is, op een wat zielige plant na. Ook op de grote intrigerende foto's van 220 bij 150 cm genaamd: 'De gang' met uitzicht op een ka mer of keuken, ontbreken bewo ners. De fotograaf gunt met de gangfoto's de toeschouwer een 'Kijk maar, het is niet wat je ziet', deze uitspraak is bijzonder toepasselijk op het werk van Edwin Zwakman kijkje in het interieur van de flats. Door het creëren van een specifieke lichtval en het per spectief te manipuleren ontston den opmerkelijke doorkijkjes. Gemaakte realiteit Nog afgezien van de vraag of het werk van Zwakman de schei dingslijn tussen 'kunst' of 'op merkelijke en bijzondere ideeën' nog transparanter maakt, is het resultaat van zijn inspanning in drukwekkend. Geen enkel detail werd door de kunstenaar over het hoofd gezien en wijkt het gefoto grafeerde ogenschijnlijk niet af van de werkelijkheid. Gordijnen, een markies, stoelen in de touringcar Brüre Reizen met passagier, een ijzeren afras tering, gootsteen, een schilderij aan de wand en vrachtwagens. De fotostudio waar Zwakman zijn realiteit in scène zit, staat vol met deze miniatuur decor stukken. In de overzichttentoonstelling in het Schiedamse museum toont de kunstenaar vier series die ge maakt zijn in de periode 1996 - 2002. In de eerste serie, waartoe Brüder (graafmachine) en Ont bijt I behoort, krijgt de toeschou wer naar de mening van Zwak man de rol van acteur toebedeeld. De blik van de kijker dwaalt door een lege ruimte, zoals bij 'De gang' waardoor die ruimte gezien kan worden als een decor. In de tweede serie (Ontbijt II en Tou ring Car) blijft de blik van de toe schouwer echter beperkt tot on der meer de zijkant van een auto bus. Een stadsbeeld weerspiegelt in de autolak en zelfs de foto graaf is daarin te zien. Toch werd deze hele stedelijke impressie opgebouwd en gefotografeerd in het atelier van Edwin Zwakman. De foto's van kunstenaar Zwak man wekken de indruk bedoeld te zijn als documentatie. Dat ge voel wordt verstrekt door bij voorbeeld Fly-Over I. Een ver keersplein met op- en afritten, die bij nadere bestudering van de Tucht'-foto doodlopen in braak liggend niemandsland. Edwin Zwakman (1969) studeer de in 1997 af aan de Rijksacade mie Beeldende Kunsten in Am sterdam en exposeert sindsdien in binnen- en buitenland. Hij nam onder andere deel aan ten toonstellingen in Moskou, We nen, New York en Taiwan. Vanaf 1994 werd hij onderscheiden met verschillende prijzen, waaronder de Förderpreis in Dusseldorf, de Aanmoedigingsprijs Fotografie van het Amsterdam Fonds voor de Kunst en in 2002 met de Hi- gashikawa Overseas Photograp hers Prize in Hokkaido. Het Stedelijk Museum Schie dam aan Hoogstraat 112 is geo pend van dinsdag tot en met za terdag van 11.00 - 17.00 uur. Zondag van 12.30 - 17.00 uur. Entree gratis. REGIO - Huismussen le ven al eeuwenlang in de nabijheid van mensen. Ze broeden onder de daken van huizen en stropen 's zomers het platteland af, waar ze leven van het rijpe graan op de akkers. De ge zellig in groepen levende vogels houden van een niet al te nette omgeving. Met de verstedelijking van Ne derland zijn dorpen en ste den steeds kaler, schoner en netter geworden. Heel veel daken van huizen zijn tegenwoordig voor de huis mus ontoegankelijk. Hier door is de populatie van de overbekende huismus tot een drastisch aantal ver laagd. Minstens even zo belangrijk als het verdwijnen van de huisves ting is het graan en de korenvel den, die nagenoeg overal verd wenen zijn. De korrels van maïs die daarvoor in de plaats zijn gekomen, zijn te groot voor de mussen. 'Dit verklaart het feit dat de mus die vele jaren de meest algemene broedvogel van Nederland was, nu na de merel op de tweede plaats is komen te staan.' Aan het woord is Hugo Verbrugge, regioconsulent van Met een paar simpele ingrepen, kan de huismus weer gered worden de Vogelbescherming Neder land. 'Merels nestelen zich in bosjes en eten bijvoorbeeld wormen uit de tuin. Mussen niet, die zijn echt afhankelijk van de mens. Het gebrek aan voedsel en nestgelegenheid heeft ervoor gezorgd dat de populatie van de huismus schrikbarend verlaagd is.' Uit het laatste broedvogelon- derzoek van SOVON Vogelon- derzoek Nederland blijkt, dat er momenteel nog 500 duizend tot een miljoen mussenpaartjes in ons land broeden. 'Helaas is het zo dat wanneer huismussen eenmaal op een bepaalde plek verdwenen zijn, het jaren duurt voordat zij weer terugkeren.' Om de huismussenstand in Ne derland weer te vergroten, zijn geen ingewikkelde bescher mingsplannen nodig. Iedereen kan meehelpen om de huismus weer terug in het straatbeeld te krijgen. Vogelbeschermers heb ben hiervoor enkele nuttige tips. Klop bijvoorbeeld uw ta felkleed of placemat het gehele jaar buiten uit of voer het gehe le jaar door speciaal vogelvoer, 's winters aangevuld met vet bollen en pindanetjes. Plaats ook een drinkschaal, zodat mussen kunnen drinken en ba den. Naast voeding hebben mussen ook onderdak nodig. Vogelbe schermers raden daarom aan er voor te zorgen dat mussen on der uw dakpannen kunnen. Ook kunt u huismussennestkasten aan uw buitengevel ophangen. Mussen zijn ook erg tevreden met dekking in de vorm van struiken of een haag. 'Voor mensen die op een boven verdieping wonen wordt het moeilijker om te helpen de huismus weer terug te krijgen. Mussen komen in de regel niet driehoog van de opgehangen vetbollen smullen. Hiermee trek je alleen eksters, merels en koolmezen aan. Mensen kun nen natuurlijk wel in een nabij gelegen park broodkruimels of ander voedsel neerstrooien. Mussen zijn bijvoorbeeld dol op rijst en aardappelresten', al dus Verbrugge. De KNNV Vereniging voor Veldbiologie hield in 2001 een groot mussenonderzoek. Daar uit kwam als belangrijkste con clusie naar voren, dat op plaat sen waar gevoerd wordt de meeste mussen voorkomen. Vo gelbescherming Nederland sluit met de 'Helpdehuismustips' aan op het onderzoek van de KNNV 7-^ 10.00 -15.00 uur Edwin Zwakman creëert met grote precisie zijn eigen werkelijkheid Overbekende huismus drastisch in aantal verlaagd Foto: ROEL DIJKSTRA

Het Nieuwe Stadsblad | 2003 | | pagina 9