STREEK Nabestaanden zelfdoding in en rnnrl rlp I W I m m %p kopen en inrichten Rolluiken: mmm Uw adviseurs in Schiedam DEWSBURCHAKT SLAAPGILDE van Zode Uw adviseurs in Schiedam J In en rond de woning Altijd zonnig geprijsd! Contactbemiddeling voor mensen met verstandelijke en psychiatrische problemen INGEZONDEN BRIEF Radar de oplossing tegen. 140/200 VOOR 1595.- 160/200 VOOR 1895.- 180/200 VOOR 2050.- 1 WOENSDAG 29 JANUARI 2003 NS1-14 door DIANA DUBOIS WATERWEG - Contactbe middelingsbureau Kloos Samen is in 1998 opgericht voor een specifieke doel groep. Kloos bemiddelt voor mensen met een psy chiatrische problematiek. Samen doet hetzelfde voor mensen met een verstande lijke beperking. Vaak vin den deze mensen het moei lijk om contacten met anderen te leggen en te onderhouden. Deze doel groep dreigt volgens mede werkster Paula Vermeeren makkelijker dan anderen te vereenzamen. Vermeeren: 'Mensen die moeite hebben met sociale vaardighe den, weinig financiële middelen hebben en in contact zijn geko men met de psychiatrie hebben grote kans in zo'n situatie te komen. Wij bieden ondersteu ning bij het opbouwen en in stand houden van diverse soor ten contacten. Wij werken voor heel Zuid-Holland, maar de meeste cliënten wonen in Rotterdam en regio.' Vrijblijvend en kosteloos kan men een afspraak maken voor een oriënterend gesprek. In dit gesprek wordt de werkwijze van het bureau uitgelegd. Besluit men zich in te schrijven, dan volgt er een intakegesprek. Vanuit het bestand van inge schreven cliënten wordt bemiddeld op basis van sekse, seksuele voorkeur, leeftijd, regio en interessen. Dit kan één op één of in groepsverband. Sommige mensen zoeken een vrienden club in plaats van een relatie. Vermeeren: 'Het lidmaatschap voor een jaar kost 57 euro. Cliënten hoeven geen inschrijf geld te betalen. We kijken tij dens het intakegesprek of de cli ënt aansluit bij onze doelgroep. Blijkt dat niet het geval te zijn, dan volgt er ook geen inschrij ving. Laatst kwam er een man met een hele hoge eisen voor een partner. De vrouw die hij wenste vind je bij een modellenbureau, niet bij ons. We proberen men sen uit dezelfde doelgroep samen te brengen, we zijn geen regulier huwelijksbureau.' Omgeving Omdat sommige cliënten liever praten met een man en anderen juist met een vrouw, werkt Paula Vermeeren samen met Mare Smits. De ingeschreven cliënten krijgen uitgelegd hoe een vriendschap of relatie 'in het echt' werkt. Vermeeren: 'Psychiatrische patiënten zijn tijdens hun behandeling vooral gericht geweest op hun herstel. Daardoor hebben sommigen geen reëel beeld van sociale con tacten. Ze durven die ook vaak niet aan te gaan. De omgeving kan afstandelijk reageren als ze horen dat iemand opgenomen en/of behandeld is geweest.' Om cliënten te leren hoe je con tact legt met iemand worden er regelmatig uitstapjes georgani seerd. De medewerkers van het bemiddelingsbureau zijn op de achtergrond aanwezig. Zo kan men zelf de eerste stap nemen en eventueel ondersteund worden door de medewerkers. Ook is er elke woensdagavond een thema avond in het Sociaalcafé. Het Sociaalcafé is ontstaan om men sen in een veilige omgeving zelf contacten te laten leggen. Veilige sfeer 'Het café is toegankelijk voor leden en niet-leden. Er wordt tij dens zo'n avond niet moeilijk gepraat. Het moet echt een uit gaansavond zijn voor de cliënt. Ze kunnen elkaar in een ont spannen en veilige sfeer leren kennen. Ook hier is altijd iemand van het bureau aanwe zig. Als mensen hulp nodig heb ben, omdat ze bijvoorbeeld niet op iemand af durven stappen, dan helpen wij daarbij', aldus Vermeeren. Elk kwartaal wordt een contact blad uitgegeven. Hierin krijgt elke cliënt de gelegenheid een contactadvertentie te plaatsen. De privacy is daarbij gewaar borgd, want het is onder num mervermelding. Als cliënten elkaar naar aanleiding van zo'n advertentie willen ontmoeten, dan gebeurt dat de eerste keer op het kantoor van Kloos Samen. Vermeeren stelt tijdens een bemiddeling altijd voor eerst een 'maatjesgevoel' te ontwikkelen. Om daarna mogelijk in een rela tie te groeien of het bij een vriendschap te houden. Mensen die een vriendschap zoeken worden samengebracht in groepjes van vijf of zes man. Vermeeren gaat tijdens de eerste afspraak van zo'n groepje altijd mee om ondersteuning te bie den. Klikt het binnen het groep je, dan kunnen zij daarna zelf afspraken met elkaar maken. Dat kan bij mensen thuis zijn of in het Sociaalcafé. Kloos Samen begeleidt en ondersteunt zo'n groepje zo lang als de deelne mers dat prettig vinden. Kloos Samen is onderdeel van de Stichting Pameijerkeerkring en RIBW-Rijnmond. Deze stich ting maakt deel uit van de Maaskringgroep. Door deze samenwerking is het mogelijk om op niet-commerciële basis te werken. De kosten van bemidde ling blijven hierdoor laag. Samen en het zijn gevestigd Kloos Sociaalcafé zijn gevestigd in Rotterdam aan de le Pijnackerstraat 100b. Zij zijn te bereiken op telefoonnummer: 010-2655717. Met een uitnodiging van Radar op zak, stapte ik de Erker binnen. Ik had natuurlijk meteen kunnen beginnen met het tellen van al die nationaliteiten die ik verwachte, maar dat kwam er niet van. Mijn aandacht ging in de eerste plaats uit naar de verwachte bekende per soonlijkheden hier in het Schiedamse. Ik zag er niet een. De politiek was met maar een persoon vertegenwoordigd. Terwijl ik meen; dat niet discrimineren, hoog op de politieke agenda staat. Wel was er een politieagent aanwezig. Ik was nog nooit bij zo'n club geweest, dus alles was nieuw voor mij. Ook het tijdstip van beginnen was iets dat mij vreemd was: 17.00 uur. De bedoeling bleek te zijn, een plan op te stellen voor de Dag van de Dialoog. Deze moet dan in april plaatsvinden naar ik begreep. Het discussiëren met elkaar, was nu net iets waar ik voor gekomen was, dat bleek niet op te gaan. Samen de maaltijd gebruiken was het belangrijkste; het is, volgens de voorzitter, zelfs een van de belang rijkste redenen om te komen. Maar dat kon net zo goed een grapje van deze man zijn. Dan zit ik hier voor niets, dacht ik. Dan zijn 'ze' al geïntegreerd. Hollanders zie je ook vaak daar waar gratis wat te bikkelen valt. Even serieus nu; het was voor mij een openbaring om samen met deze mensen te praten en zelfs een beetje te lachen. Ik had daar veel eerder aan mee moeten doen, realiseerde ik mij. Veel eerder; dan luisteren naar die gasten op de televisie. Ik heb met eigen ogen gezien, dat het inderdaad zo moet; met elkaar kletsen, eten, een beetje lachen, elkaar leren begrijpen. HCM Vlek Riagg rijnmond noord west organiseert in samenwerking met Maatschappelijke Dienstverlening Nieuwe Waterweg een gespreksgroep voor nabestaanden van zelfdoding. Er blijkt bij deze mensen grote behoefte te zijn om te praten over de gevoelens en vragen waarmee ze achtergebleven zijn na het verlies van iemand die veel voor hen betekende. Vaak vinden men sen uit hun omgeving het onderwerp zelfdoding te moeilijk om over te praten, terwijl juist een gesprek de nodige steun en begrip zou kunnen bieden. Deze gespreksgroep biedt de gelegenheid om ervaringen te delen met mensen die hetzelfde hebben meegemaakt en om te praten over de gevoelens en vragen die het verlies teweeg gebracht heb ben. De eerstvolgende groep begint op donderdag 6 maart 2002 en duurt van 19.00 tot 21.30 uur. Er zijn 10 wekelijkse bijeenkom sten. De bijeenkomsten zullen op de Riagg locatie aan de Westhavenkade 85 in Vlaardingen plaatsvinden. Er kunnen mini maal zes personen deelnemen en maximaal acht. De groep is voor iedereen toegankelijk en deelname is gratis. Voor meer informatie kunnen belangstellenden tijdens kan tooruren contact opnemen met Paula Starre, begeleider van de gespreksgroep, afdeling Preventie, onder nummer 010 - 4 453 497 (ma, di, wo en do). uur. idrllUI UiCr Inbraak, geluidsoverlast, inkijk, warmte, maar ook Winterse kou en vorst! LEKKER SLAPEN OP EEN BOXSPRING NU TIJDELIJK COMPLEET MET HOOFDBORD EN POCKETVEER MATRASSEN In vele kleuren en afmetingen mogelijk (ook op seniorenhooge). Bijpassende voetborden vanaf 155.- 80 cm breed. 3iaii SLAAPCOMFORT *1% ZONWERINGEN Dam 15 Schiedam Tel: OIO - 473 37 35 De Vos Burchart - Slaapcomfort - 010-4268732 John van Zadel - Interieurverzorging - 010-4733735 Villerius Zonweringen - 010-4733316 'Eerst maatjesgevoel en daarna in een relatie of vriendschap groeien' WONING vanaf €1595.- PULLMAN Hoogstraat 125, 3111 HD Schiedam. Telefoon 010 4268732. www.slaapgilde.nl Ook voor rolgordijnenjaloezieënlamellen en alle andere binnenzonweringen Broersveld 127 3111 LG Schiedam Telefoon: 010-4733316 Telefax: 010-4730289 laminaat tapijten «vinyl ♦gordijnen «draperieën rolgordijnen «lamellen zonwering «horren «behang «verf

Het Nieuwe Stadsblad | 2003 | | pagina 14