Ierse dansers zetten theater op zijn kop Familie- en vriendennetwerk helpt gezin met gehandicapt zoontje aan een auto Scouts zijn even echte sterren Les voor macho's in het verkeer <3 Kledingbeurs in de Erker Geurige dieven Vrijwilligers voor educatieve tuinen SCHIEDAM ONS/Irado steunt RoParunteam in estafetteloop naar Parijs Computercursus in 't Nieuwelant Hans en Grietje in De Teerstoof CARNAVAL? Invalide verkeersslachtoffers gaan in de klas over hun ongeluk vertellen Het Nieuwe Stadsblad A HET NIEUWE STADSBLAD DONDERDAG 30 JANUARI 2003 5 - 1510 SCHIEDAM - Wie beter wil omgaan met de computer, kan vanaf 6 februari terecht in wijk centrum 't Nieuwelant. Het wijk centrum organiseert hier in sa menwerking met ILCR ICT- Diensten op donderdagavond drie verschillende computercur sussen. Deelnemers kunnen kie zen uit een basiscursus Word, een basiscursus voor de combi natie Windows, Outlook en In ternet of een basiscursus Excel 2000. De eerste serie lessen start op 6 februari, de tweede op 20 maart. Wie zich wil inschrijven of meer informatie wil, kan bellen met ILCR ICT-Diensten, 4158815. SCHIEDAM - Het sprookje kent iedereen wel: Hans en Grietje. Theatergroep Het Woeste Woud maakte er een bewerking van met frisse humor en scherpe dia logen. Het resultaat is zondag te zien in Jeugdtheater De Teer stoof. De spelers van Het Woeste Woud geven in hun stuk een nieuwe invulling aan het feno meen sprookje, zonder dat het klassieke verhaal verloren gaat. Het publiek wordt meegenomen naar een huis van koek met ra men van slagroom en een schoorsteen van speculaas. Het gras is van schuimpjes met groen stroop, de bloemen zijn tum- tummetjes en alle bomen hebben een suikerlaagje. Daar zou ieder kind wel willen wonen, maar als ze het stuk hebben gezien mis schien niet meer. Na afloop van de voorstelling zijn er natuurlijk heksensnoepjes en kan iedereen zijn eigen huisje kleuren. De voorstelling begint om 14.30 uur en is geschikt voor kinderen vanaf vier jaar. Reserveren kan via de VVV Schiedam of een uur voor de voorstelling door te bel len met De Teerstoof, 4490344. Gereserveerde kaartjes moeten minimaal een half uur voor aan vang worden opgehaald. Aan de kassa van De Teerstoof kan al leen contant worden betaald. Vier hét in het "KIELEGAT" Zie de lezersservice pagina in deze krant Novotel Breda 076-5659220 Tel. (010) 4455599 (010) 4699.444 BEZORGING: 0900 - 8998200 (€0,10 per minuut) Een ritje in 'een internationale achtbaan door de sensationele en passionele wereld van de dans'. Dat staat de bezoekers van het Thetaer aan de Schie dit weekeinde te wachten. Op het program ma staat de bijzondere theatervoorstelling 'Spirit of the DanceTijdens dit dansspektakel zijn de beste dansers van de 'Irish International Dance Company' te zien. Zij verweven de karakteristie ke en vooral opzwepende Ierse dansstijl met an dere internationale genres als flamenco, salsa, tango en tap- en ballroomdans. De Ierse shows worden iedere keer weer goed ont vangen over de hele wereld. Sinds begin januari reist het gezelschap door Nederland. Het Theater aan de Schie is een van de podia waar de show te bewonderen is. Wie nieuwsgierig is naar deze bruisende dansvoorstelling, kan zondag gaan kij ken. Op deze dag zijn er nog enkele plaatsen vrij. Kaarten zijn verkrijgbaar bij het theater. SCHIEDAM - Na een jaar vol tegenspoed, kon het nieuwe jaar toch goed be ginnen voor een jong gezin in Hoogvliet. Vlak voor de kerstdagen werd de familie Van den Bosch-Van der Made, bestaande uit vader Marcel, moeder Bianca en hun zonen Wesley (11) en Damian (2) namelijk be trokken bij een ongeval waarbij weliswaar geen ge wonden vielen, maar de au to van de familie wel totall- los werd verklaard. Toch kan de familie Van der Bosch-van der Made sinds kort weer beschikken over een auto als gevolg van een spontane binnen de familie- en vriendenkring, die bui ten hun weten om geld in zamelden voor een nieuwe auto 'Het zat ons al een tijdlang niet echt mee', legt Bianca van der Made uit. 'Onze vorige auto had den we nog niet lang, maar ei genlijk hadden we daar al vanaf het begin veel pech mee; mét de nodige extra garagekosten. En toen kwam dat ongeluk er ook nog eens bovenop'. Het hebben van een auto is voor het gezin geen overbodige luxe, want reizen met hun meervoudig gehandicapte zoontje Damian bracht zonder adequaat vervoer behoorlijk wat problemen met zich mee. Zoon Damian werd twee jaar geleden geboren met een zeldzame vorm van het 'West'- syndroom, een epilepsie syndroom met bijkomende com plicaties. Bij 1 op de 7 a 10 kin deren met epilepsie beneden de drie jaar is er sprake van 'West'. Het komt iets vaker voor bij jon gens dan bij meisjes. Toen de diagnose eenmaal was gesteld door middel van uitge breid neurologisch onderzoek, wilde moeder Bianca er alles over te weten komen. Inmiddels steekt ze zelf als ervaringsdes kundige ook veel tijd in het be geleiden van ouders die ditzelfde treft. Dat alles kwam behoorlijk op de tocht te staan toen de vorige auto totall-loss verklaard werd. Voor al Damians' vervoer van Hoog vliet naar de Medische Kinder- dagopvang in Lombardijen was een probleem; met het openbaar vervoer bleek dit niet mogelijk en steeds met de taxi gaan was ook geen optie. Spontane geldinzameling Na een eerste aanzet van Bian- ca's ouders, besloot de familie tot een spontane onderlinge geldinzameling zodat het gezin netje toch weer snel een andere auto zou kunnen aanschaffen. Maar zo eenvoudig bleek dat niet te zijn. Ineke en Hans van der Made, de ouders van Bianca, kwamen uit eindelijk via een goede vriend in contact met Peter Bot, die hen aanraadde eens in de showroom van zijn werkgever te kijken of daar wellicht voor dat bedrag een passende auto stond. Hoewel de zoektocht vooral op het functionele gericht was, viel de keus op een glanzend lokken de Daihatsu die ook nog eens aan alle wensen voldeed. 'Hij was het echt helemaal', aldus Bianca. 'In gedachten zag ik onze Da mian er al prinsheerlijk in zitten op weg naar 'de Vlindertuin', waar hij zo graag is. Maar het bedrag wat we bij elkaar hadden gespaard, bleek helaas net niet genoeg voor de aankoop'. Toch stapten deze week een dankbare mama Bianca, zoon Damian en opa Hans van der Made in de zo vurig gewenste auto, want het was Peter Bot die er uiteindelijk samen met zijn baas in slaagde de aankoop van het verlate kerstcadeau voor de familie toch succesvol af te ron den. Uit dankbaarheid plaatste de fa milie onlangs een bedankje rich ting het Schiedamse autobedrijf, in de vorm van een advertentie in De Havenloods: Bedanktlangs deze weg willen we de directie en medewerkers van autobedrijf Nooteboom hartelijk danken voor de goede zorgen en behulp zaamheid. Dochter, schoonzoon en kleinkinderen zijn zeer inge nomen met de auto. Familie van der Made.' Peter Bot, die toch al ruim negen jaar bij de firma werkt, zegt dat hij dit nog niet eerder heeft mee gemaakt. 'Ik doe gewoon mijn werk zo goed mogelijk', is zijn nuchtere reactie op deze sponta ne vriendendienst. 'Zo moet je deze actie ook zien.' Welp Eveline Bakker mocht de wisselbeker nog een jaar houden SCHIEDAM - Voor het vijf tiende jaar op rij werd het onderkomen van de Scou ting Tono-groep zaterdag omgebouwd tot decor voor de jaarlijkse playbackshow. Na vijftien jaar is de activi teit nog steeds populair on der de scouts. Zelfs de nieuwste en oudste leef tijdsgroep (17 tot 21 jaar) had graag meegedaan aan de playbackshow, helaas ging dat door zaterdag baantjes niet door. Geen winnaars dus in de catego rie van 17 tot 21maar bij de Be vers, de KaboutersAVelpen en de Explorers werd het nog een spannende wedstrijd. De jongste winnaar was de 5-jarige Iris Mulder. Eveline Bakker (10 jaar) mocht in de groep van de Ka bouters/Welpen de wisselbeker nog een jaar lang houden. Haar oudere zus, Anneloes Bakker (12 jaar), wist beslag te leggen op de eerste plaats bij de Scouts. De laatste wisselbeker was voor Matthijs van Meer (14 jaar). Een playbackshow is niet de eer ste activiteit waar je aan denkt bij de scouting. Leidster Simone Dröge legt uit waarom de show juist wel een plaatsje verdient binnen de scouting. 'Eén van de dingen die we bij de Scouting proberen te bereiken is dat de kinderen grenzen verleggen. Dingen doen die je dacht nooit te durven. Voor veel kinderen is het best een hele stap om voor zo'n publiek te gaan staan om een nummer na te zingen'. De show wordt heel serieus aan gepakt. Vaak beginnen de voor bereidingen al rond de kerstva kantie met het uitzoeken van de liedjes en het instuderen van de bewegingen. Voor de jongste kinderen is er een week van te voren een Generale Repetitie. De oudere kinderen houden de vrij dagavond hun Generale Repeti tie en blijven dan overnachten in het groepshuis van de Groe- noordse Scoutinggroep. De winnaars werden ook dit jaar weer beloond met een medaille en een wisselbeker. REGIO - In elke provincie in ons land zijn en worden zo'n 20 personen, die blijvend letsel hebben overgehouden aan een verkeersongeluk, opgeleid tot Traffic Informer. Veel van hen geven inmiddels les op middelbare scholen, scho len voor voortgezet onderwijs en het hoger beroepsonder wijs. De doelgroep zijn jongeren tussen de 15 en 18 jaar. ITC heeft al heel wat 'ervaringsdeskundigen' bereid gevon den aan deze scholieren hun verhaal te doen. De slachtoffers van een ver keersongeval hebben allemaal zichtbare schade opgelopen. 'Soms heeft een ander hen dit aangedaan, soms was het onge luk hun eigen schuld. Dan was er vaak drank in het spel', vertelt Jonker. Het leven van de 'lera ren' is door het ongeluk zo beïn vloed dat ze geen normale werk kring meer aankunnen. 'Ik kan verzekeren dat in menige klas een traantje valt', zegt Jonker, die als zesjarige ook een ernstig ongeluk meemaakte, waarbij hij onder een bus terechtkwam. De eerste lessen op scholen in Noord-Holland zijn een door slaand succes gebleken. Daarom worden ze steeds verder uitge breid. Dit jaar krijgen scholen en gemeenten in Zuid-Holland in formatie en worden de scholen uitgenodigd voor een informatie bijeenkomst waar dieper op het project wordt ingegaan. Volgend jaar gaan de Traffic Informers op scholen die belangstelling heb ben hun verhaal doen. De bedoe ling is ook dat ITC dan Europa intrekt. Vanuit onder andere Bel gië en Tsjechië is er al belang stelling voor getoond. Roadshows De basis voor het klassikaal aan de kaak stellen van de gevolgen van het eigen rijgedrag ligt in Denemarken. ITC heeft het pro ject opgepikt en uitgebouwd. Want behalve een bijeenkomst waarin een verkeersslachtoffer lesgeeft, worden ook 'road shows' gegeven. Tijdens die bijeenkomsten - die veel grootser van opzet zijn - leggen diverse betrokkenen uit wat een verkeersongeluk voor hen betekent. De brandweerman legt uit hoe hij naar huis rijdt na dat hij een slachtoffer uit een au towrak heeft geknipt. De hulp verleners, de politieagent, de traumaarts en een gezinslid ver tellen wat het verkeersongeluk voor gevolgen voor hen had. Tot slot komt ook hier het slachtoffer aan bod. Ook hierbij is het de be doeling om een gevoelige snaar te raken bij jongeren zodat ze gaan nadenken over hun rijge drag. Volgens het ITC rijden veel jongeren - 'ook helaas steeds meer meisjes' - als macho's in het verkeer. Mogelijk verandert dit gedrag na een lesje van de Traffic Informers. 'We hebben de afgelopen tijd ongeveer de helft van de aanwezige leerlin gen ondervraagd en 98 procent was onder de indruk', aldus Jon ker. SCHIEDAM - Team 108 van de RoParun is druk bezig met de voorbereidingen op de langste non-stop estafetteloop ter we reld. De zoektocht naar een sponsor is succesvol afgerond. ONS Irado meldde zich name lijk aan als hoofdsponsor van het team. Naast een financiële is het RoParunteam vanuit het bedrijf aangevuld met drie lopers, een fietser en twee chauffeurs. Daar naast stelt ONS Irado de nodige voertuigen beschikbaar. De RoParun, die op 28 mei voor de twaalfde keer van start gaat op de Coolsingel in Rotterdam is een estafetteloop van Rotterdam naar Parijs. Met deze prestatie proberen de deelnemers zoveel mogelijk geld bijeen te brengen voor de zorg voor kankerpatiën ten. In 2002 haalden de 185 deelnemende teams 2,5 miljoen euro op. Met dit geld realiseert de Stichting Roparun projecten, zoals het bouwen van hospices, het ondersteunen van de Daniel den Hoedkliniek, het Sophia kin derziekenhuis Roparun Fonds, waaruit extra zorg voor kinderen met kanker wordt geregeld. Het door ONS/Irado gesponsor de team is een initiatief van en kele RoParun-veteranen. De naamgeving is afkomstig van het teamnummer bij inschrijving. Het 26-koppige team bestaat uit acht lopers die ondersteund wor den door fietsers, chauffeurs, verzorgers en kaartlezers. Team 108 heeft een hoofdsponsor gevonden die hen van het begin op de Coolsin gel tot het einde in Parijs zal steunen Is' 3- 00 s BuocmEszR szmxs omar "GVffiï DOOR. klMDEtfebJ VfibJ blü-SVOCC5£ CC>JN<a: NAttf', SCHIEDAM - Wijkcentrum de Erker houdt 7 februari een kleding beurs voor goede tweedehands kleding voor kinderen en volwassenen. Iedereen die kleding wil verkopen kan het wijkcentrum bellen om een plekje te reserveren door te bellen met 4267767. De verkooptafels kosten 1,50 euro. De kledingbeurs begint om 11.00 uur aan de Jan van Avennesstraat en duurt tot 15.00 uur. De entree is gratis. SCHIEDAM - Geld stinkt niet, maar partum al helemaal niet. Dat moeten de inbrekers gedacht hebben die maandag een woning aan de Valeriusstraat binnendrongen. Toen de 45-jarige bewoner weg was, forceerden zij de voordeur en gingen er van door met een aantal flesjes parfum. SCHIEDAM - Voor het project Kindertuinen van de gemeente, zoekt ONS/IRADO nog een paar enthousiaste vrijwilligers. Ieder een die het leuk vindt om een groepje kinderen te begeleiden bij het tuinieren en natuurlijk af finiteit heeft met planten, kan zich aanmelden. Jaarlijks leren enkele honderden kinderen in de leeftijd van 8 tot en met 10 jaar de beginselen van het tuinieren op de kindertuin complexen Vijfsluizen aan de Vlaardingerdijk en in Park Ket- hel aan de Harreweg. De kinde ren tuinieren van begin april tot oktober en verbouwen groenten en bloemen. Vrijwilliger helpen tegen een on kostenvergoeding een groepje kinderen één keer per week van 15.30 tot 17.30 uur bij het ver zorgen van hun tuintjes. Dit kan op de maandag-, dinsdag-, woensdag-, donderdag- of vrij dagmiddag. Ook voor het project Voorbeeld tuinen is ONS op zoek naar vrij willigers. Momenteel zijn er twaalf Voorbeeldtuinen, zoals bijvoorbeeld de ecologische moestuin, de faunatuin, de bos- tuin, de watertuin en de muur- tuin. Het werken op de Voor beeldtuinen is een gevarieerde bezigheid. In het begin wordt er geplant en gezaaid. Later in het seizoen wordt er vooral gewied en gesnoeid. Het op een natuur lijke wijze tuinieren staat cen traal; er wordt rekening gehou den met het dierenleven in de tuinen en er wordt gestreefd naar een gevarieerde, natuurlijke plantengroei. Iedereen die belangstelling heeft voor één van deze projecten, kan contact opnemen met Dick van Leeuwen, beheerder van de Edu catieve Tuinen, tel: (010) 6315290. Na een laatste check-up bij Autobedrijf H.J. Nooteboom in Schiedam ontving Bianca van der Made, in het bijzijn van haar va der Hans van der Made en zoontje Damian, deze week de sleutel van de Daihatsu 'Applausuit handen van Peter Bot, die er mede voor heeft gezorgd dat een hartenwens van de familie in vervulling kon gaan Wegener hUs-aan-hulskranten verschijnt elke woensdag en donder dag in Schiedam en Ketnel en is een van de 28 edities van Wegener Huis- aan-Huiskranten b.v., regio Groot Rotterdam, behorende tot Wegener N.V. Oplage 40.868 REGIOKANTOOR: Fransenstraat 14 Postbus 52 3130 AB VLaardingen Telefoon: (010) 4.344.022 Telefax (010)4.602.727 Kantooruren: 8.30 - 17.00 uur (vrijdag tot 16.00 uur) ADVERTENTIEVERKOOP: R. Spierings, tel privé: 06 24921359 Lokaal accountmanager: E. Kampschuur, tel.: 06 142 38 281 Bladmanager: C. Vijfvinkel REDACTIE: Fax: (010) 4600.205 E-mail (alleen voor tekst): redactie.ns@whw.wegener.nl Redactie: Ellen Mannens, Ger van Veen Chefredacteur: Evelyn de Ruyter HOOFDKANTOOR: Wegener Huis-aan-Huiskranten West Regio Groot Rotterdam, Prins Hendrikkade 16 3071 KB Rotterdam Postadres: Postbus 1980, 3000 BZ Rotterdam Telefoon: (010) 4.699.911 Fax: (010) 4699.362 Duo's: DIRECTIE: W. van der Steen HOOFD REDACTIE: Jan Sieben Interlanden Spreigroep Bezorgklachten: NS Foto: ROEL DIJKSTRA/MIRJAM VAN DER HOEK Foto: Scouting Tono-groep Foto: ROEL DIJKSTRA

Het Nieuwe Stadsblad | 2003 | | pagina 3