Watersnoodramp ook in regio voelbaar Televisie doet uitgebreid verslag Onbeduidende depressie eist vele mensenlevens Programma Maassluis HERDENKING WATERSNOODRAMP De ramp in Zuid-Holland i 'Niet verdienen aan leed Zeeuwen' Jan Anderson put uit eigen herinneringen voor tentoonstelling watersnood in Vlaardingen mm DONDERDAG 30 JANUARI 2003 5 - 1502 REGIO - Schrijver Adriaan Broos beschrijft in het verhaal 'Peddelen in de Palingstraat' hoe de Watersnood zijn toenmalige woonplaats Vlissingen trof. Het verhaal komt echter niet in de handel. Want, zegt Broos, 'ik wil geen geld verdienen aan het leed van de Zeeuwen'. Hij heeft het verhaal op internet gezet en hoopt dat veel jongeren en scho len het daar zullen vinden. Broos maakte de Watersnood mee als achtjarige jongen in Vlissingen. 'Daar waren geen gaten in de dijk. Maar het water stond zo hoog tegen de zeewe ring, dat de binnenstad helemaal onder liep. Nieuwere wijken la gen gelukkig hoger. Omdat Vlis singen tijdens de oorlog was platgebombardeerd, woonden wij in noodwoningen. Die ston den op een dijk bij het kanaal. Ik had een kano en ben die zondag over het kanaal de binnenstad in gevaren, om te kijken hoe het met opa en oma was. Het aanme ren van de kano aan de dakgoot, is iets watje nooit meer vergeet. Dat is de basis voor het verhaal 'Peddelen in de Palingstraat'. Wat er elders in de regio was ge beurd, daar had ik toen geen idee van.' 'De Watersnood is zowel een in spiratiebron als een probleem', stelt Broos. 'Ik kende iemand die nog lang na de ramp altijd een tas met kleding en een rubber boot klaar had staan in de gang kast. Ik denk niet dat er nog mensen zijn die een rubberboot klaar hebben liggen. Maar die tas staat er bij veel ouderen nog steeds. Ik heb er moeite mee als ik uit zo'n bron inspiratie put, terwijl die zelfde bron veel men sen diepe ellende heeft gebracht. Dat Zeeuwse leed, daar wil ik niet rijk van worden. Dat vind ik niet netjes. Maar ik wil wel mijn verhaal laten zien. Dan is het in ternet een uitkomst.' Op de site watersnoodramp.tk is het verhaal 'Peddelen in de Pa lingstraat' te vinden. Hier staan ook vijf gedichten op die Adri aan Broos naar aanleiding van de Watersnood heeft geschreven. REGIO - Net als in Zeeland en Noord-Brabant vinden in februari 2003 in de provincie Zuid-Holland veel herden kingsactiviteiten plaats. Tal van organisaties en instel lingen besteden aandacht aan de watersnoodramp die in 1953 ook in Zuid-Holland zoveel slachtoffers eiste. Een korte indruk van een aantal activiteiten ter nagedachtenis aan de ramp. De provincie Zuid-Holland opent op 31 januari in het pro vinciehuis een reizende watertentoonstelling die uit gebreid stilstaat bij de ramp. In maart sluit de provincie het 'Herdenken' van de waters noodramp af en gaat de water- tentoonstelling op reis door Zuid-Holland. Daarna wordt het accent verlegd naar 'Leren', oftewel de lessen die geleerd zijn naar aanleiding van de ramp in 1953. Zo zijn er lesprojecten over de ramp beschikbaar voor scholen. In het Keringhuis in Hoek van Holland start in maart 2003 de Wereld Water tentoon stelling. Op deze tentoonstelling staan watersnoden in alle delen van de wereld centraal. Vanuit Hoek van Holland kijkt de bezoeker over de dijken heen naar gebeurtenissen in de wereld. Daarnaast zijn er diverse activiteiten in de gehele provincie zoals een watersnoodroute in de Hoeksche Waard en het scho lierenproject 'Water in de Stad' in Dordrecht. Het Nederlands fotomuseum presenteert de tentoonstelling 'De Ramp van '53 door het oog van de media' en het Museum voor Communicatie in Den Haag houdt de ten toonstelling 'noodlijnen'. door NANS WOLTERS WATERWEG - 'Beurzen open, dijken dicht!' Deze roep om hulp was direct na de watersnoodramp, 50 jaar geleden overal te horen en nog altijd weet een groot aantal Nederlanders waar op deze kreet betrekking heeft. De ellende was groot en wie de ramp overleefde was zijn bezittingen groten deels kwijt. Maar die mate riële schade woog niet op tegen het verlies van 1835 levens in het rampgebied. Maassluis en Schiedam kregen een staartje van de vloedgolf over zich heen en Vlaardingen kroop door het oog van de naald. In Maassluis verdronk een in woonster en evacueerden gezin nen naar onder meer Vlaardin gen. De wateroverlast in speci fieke wijken van de twee ge meenten was groot. In Schiedam was het vooral de driehoek Lek straat/Hoofd/ Hoofdstraat waar het water grote ravage aanrichtte. 'Het water kwam over de vloed planken. Deze werden destijds gebruikt door de bewoners om hun wo ningen tegen het water te be schermen', vertelt Siem Rosman van Historische Vereniging Schiedam. 'In de dijk die er nu ligt zijn peilstenen gemetseld die aangeven hoe hoog de waters tand was in bepaalde perioden. Op 31 januari 1877 en 9 februari 1889 stond het water daar 2.93 m boven NAR In het rampjaar 1953 kwam het tot 3.80 m boven NAP. Dat is de hoogste stand in Schie dam ooit gemeten. Het water in de Hoofdstraat klotste op een hoogte van 1.70 m tegen de hui zen. Ruim 75 gezinnen werden geëvacueerd en een groot aantal mensen werd ondergebracht in het politiebureau aan de Lange Nieuwstraat.' Bewoners troffen nadat hun buurt weer enigszins begaanbaar was een enorme ravage aan. Ra men en deuren waren uit de sponningen gedrukt, huisraad was weggespoeld en lag in de tuinen. Niet alleen particulieren maar ook bedrijven ondervonden materiële schade. Bij Wilton Fijenoord was men bezig met het graven van een open dok. De put was al ruim twintig meter diep toen de springvloed al het werk ongedaan maakte. Het water sleepte zoveel modder mee dat het gat weer gevuld werd. Ros man: 'De dijken liggen nu op Deltahoogte, plus 4.50 m NAP, dus het lijkt aannemelijk dat een dergelijke catastrofe niet meer plaatsvindt.' Toenmalig koningin Juliana schreef in het voorwoord van het boek De Ramp over 'de onuit sprekelijke deernis' die onder het Nederlandse volk leefde. En de gene die het boek, uitgegeven ten bate van het Nationaal Rampen fonds met de vele aangrijpende foto's nog eens doorbladert, zal opnieuw geschokt raken door hartverscheurende beelden en de realistische verslaggeving. op afgelegen boerderijen en wo ningen, in bomen en op gespaar de dijkstukken bevinden zich nog mensen, tientallen sterven. Het is een strijd op leven en dood tegen het water, de wind en de kou. Rondom drijft verdronken vee. Op Tholen ziet een man zijn vrouw en twaalf kinderen ver drinken. Een andere man zit met zijn vrouw op het dak Hij houdt haar met één hand vast en klemt de andere om de schoorsteen. Zijn rechtervoet slaat een etmaal lang met elke golf van het water tegen de dakgoot. Als zij worden gered, is het been versplinterd.' Een foto uit het archief van de HVM toont de boerderij De Buis te Maassluis, op zondag I februari 1953. De boerderij, ook wel de Buiswoning genoemd, stond destijds ongeveer op de huidige hoek Merellaan/Spechtstraat. door MARK KIVIT VLAARDINGEN - "Het was zondagochtend 1 febru ari 1953 en in Vlaardingen dachten we dat ons een ramp was overkomen. Het terrein buiten de spoordijk, waar voornamelijk bedrij ven waren gevestigd, was overstroomd. En het had een paar centimeter ge schild of het water had de stad zelf bereikt. Minister president Drees en minister Algera kwamen persoonlijk polshoogte nemen. Pas later op de dag kregen we te ho ren hoe veel erger het de Zuid-Hollandse eilanden en Zeeland was vergaan. Toen sloeg de stemming om en deed iedereen wat 'ie kon om hulp te bieden" Aan het woord is Jan Anderson van het Streekmuseum, die de watersnoodramp zelf als zestienjarige jongen mee maakte. Ter gelegenheid van vijftig jaar watersnood, wordt in het streekmuseum zaterdag een expositie geo pend over de ramp, zoals die in Vlaardingen werd be leefd. Uit Vlaardings oogpunt is de wa tersnoodramp vooral een verhaal van gemeenschapszin en samen horigheid. Dat heeft Anderson duidelijk naar voren willen bren gen in zijn tentoonstelling. "Als je nagaat hoeveel geld en hulp goederen zijn opgehaald. Vlaar- dingers die naar het rampgebied vertrokken om hulp te bieden, 450 evacués uit veertig gemeen ten werden hier opgevangen. De bakkers gaven brood, slagers broodbeleg en er werden sigaret ten ter beschikking gesteld. Vrouwen hebben na de ramp ge holpen om kerken en openbare gebouwen in de getroffen gebie den weer schoon te maken. Ie dereen was in de weer. Niet ver geten dat de oorlog nog vers in het geheugen zat. De water snoodramp maakte een enorme solidariteit los." De eerste grote hulpactie in Vlaardingen werd georganiseerd door de sociale dienst. Op 3 fe bruari gingen zo'n zeshonderd collectanten van deur tot deur om geld op te halen voor de ge troffen gebieden. Ze kwamen aan het einde van de dag terug met 68.000 gulden en na een week stond de teller op 150.000 gulden. Andersom "Ik werkte in die tijd als kok en verdiende daarmee 12,50 gulden per week. De inflatie meegerekend ging het om miljoenen guldens, die werden opgebracht door een stad met 52.000 inwoners. Daarnaast werden enorme hoeveelheden hulpgoederen opgehaald. Onder- kleding, luiers, speelgoed, bont jassen, meubels. Alles wat men sen konden missen. Als jongen had ik me aangemeld bij de op haaldienst. Met vijftig vracht en bestelauto's gingen we door de stad.". Zendamateurs Opmerkelijk was ook het initia tief van drie Vlaardingse zend amateurs, die contact onderhiel den met het rampgebied. "G. Swanenveld had een grote radio zaak in de stad. Hij is met zijn zendapparatuur in de auto ge stapt en naar Ouddorp en later Vijftig vrachwagens en bestelauto 's werden ingezet om hulpgoederen in te zame len. Zierikzee gereisd. De informatie die hij daar vergaarde zond hij door aan De Vletter en Lie- brechts, die in Vlaardingen wa ren achtergebleven. Het ging dan bijvoorbeeld over aan welke hulpgoederen een gebrek was. De berichten werden via het stadhuis aan de provincie en re gering doorgegeven. Swanenveld is drie weken op pad geweest en heeft zijn zaak in die tijd nood gedwongen dicht moeten hou den. Daarvoor kreeg hij later van de burgemeester 25 gulden scha devergoeding." Leuk detail is dat de politie bewoners van de Ri chard Holstraat, waar een van de zenders was opgesteld, niet mochten stofzuigen omdat ze daarmee het radioverkeer teveel stoorden. De tentoonstelling maakt verder gewag van de logger VL 70 met Schipper Piet Keus die door de provincie werd gecharterd omdat het schip een radio aan boord had. Samen met inspecteur Ton Kloots, de Vlaardingse dokter Hasper, medewerkers van het Rode Kruis en een vertegen woordiger van de provincie koer ste de logger naar het rampge bied. Drie schepen van de rijks politie te water volgden alsmede een deel van de de IJsselmeer- visssersvloot, die alleen in Vlaardingen drinkwater en olie kwamen bunkeren. Vlaardingen speelde ook een niet onbelangrij ke rol als overslaghaven voor hooi, brood en dekens. Kritieke situatie De geschiedenis van Vlaardin gen is doorspekt met overstro mingen. "Het niet een ramp die ons zomaar is overkomen", gaat Anderson verder. De Sint Eliza- bethvloed, De Allerheiligen vloed, geen overstroming of ook Vlaardingen ondervond de ge volgen." Om zijn woorden te on derstrepen wijst hij op een illus tratie uit de vaste collectie waar op de Haringstad door de golven wordt bedreigd. Nerdergank van Flardinga staat erboven. "Het origineel stamt uit de twaalfde eeuw", voegt Anderson eraan toe. "Maar de schrik op die eer ste februaridag was er niet min der om. Een overstroming had den we in honderd jaar niet meer meegemaakt. We dachten veilig te zijn achter onze dijken." In de vroege ochtenduren van zondag 1 februari, steeg het wa ter bij Vlaardingen tot kritieke hoogte. Alleen door de sluisdeur op te hogen en zandzakken te leggen bij de spoordijk wist men het water buiten de stad te hou den. Feitelijk bleven de gevolgen beperkt tot materiele schade. "Ik woonde buiten de stad en sprong onmiddellijk op mijn fiets toen ik het nieuws hoorde; de Westha- venkade over en toen bij de spoordijk kon ik niet meer verder omdat het water nog steeds een halve meter hoog stond. Vlaar dingen was even in de ban van de ramp die de stad had getroffen. Pas later op de dag kwam het nieuws door hoe zwaar de Zuid- Hollandse Eilanden en Zeeland getroffen we waren. Ik hoorde het zondagmiddag op de radio. Jan de Troye, een verslaggever van de Vara was met een vlieg tuig opgestegen vanuit schiphol en maakte een vlucht over het rampgebied waarvan hij live ver slag deed. Ik zie alleen maar wa ter, hoor ik hem nog zeggen." Trots is Anderson op de collectie kranten die na de ramp uitkwa men. Al bij een eerste blik wordt duidelijk hoe moeilijk informa tievoorziening destijds was. Fo to's ontbraken of er is één foto die door verschillende kranten gebruikt werd. "Als je dat eens vergelijkt met de ramp in En schede. Daar stonden binnen mum van tijd tientallen camera ploegen", merkt Anderson op. Sommige kranten brachten zon dag al een extra editie uit, voor een kwartje. Voor een extra edi tie van een Haagse krant werd overigens een gulden gevraagd. "Omgerekend naar deze tijd ze ker een tientje", aldus Anderson. Expositie Vijftig jaar na dato wordt de wa tersnood vooral met Zeeland ge associeerd, terwijl de Zuid-Hol landse eilanden en delen van West-Brabant harder werden ge troffen. Materiaal over de water snoodramp in Vlaardingen is al bijna helemaal niet voorhanden. Wat Anderson in het streekmuse um exposeert, heeft hij in de af gelopen decennia verzameld, waaronder een bietensteker die geschonken is door de Canadese regering. Ook een bord van de gemeente Terheijden, als dank voor de ko len die Vlaardingen naar het noodlijdende Brabantse dorp stuurde en verder en allerhande curiosa, zoals asbakken en pen ningen en postzegels. De Vlaar dingse situatie wordt in beeld ge bracht middels een collectie ou de foto's. Zo was met zandzak ken een extra dijk gemaakt bij de Wilhelminahaven, lagen de roei boten van Vermaas en Phulborst voor het ziekenhuis en werden in de kantine van HVO soldaten on dergebracht. Daarnaast wordt gewezen op de gevolgen op de latere geschiedenis want bena drukt Anderson: 'die zijn groter dan men denkt' De Beneluxtun- nel kon pas worden gebouwd toen die aansloot op de dammen en dijken van de Deltawerken. Bij de Galgenkade werd een ho ge dijk aangelegd, die Vlaardin gen het zicht op de Maas ont nam. De beslissing om het wa terpeil te laten zakken bleek fu nest voor de op houten palen ge bouwde katholieke kerk aan de Hoogstraat, waarvan nu alleen de toren rest. Anderson: "Het was niet zo mak kelijk om informatie te verzame len. Het meeste heb ik uit kran tenartikelen, interviews met mensen die de ramp en hebben meegemaakt en natuurlijk mijn eigen ervaringen. De gebeurte nissen destijds hebben heel Ne derland aangegrepen en op de been gebracht. Maar daarna ging de stekker eruit. Mouwen opstr open en gewoon doorgaan, was het motto. De ramp is eigenlijk vijftig jaar weg gezwegen." Jan Anderson bij de expositie watersnood door Vlaardingse ogen REGIO - In aanwezigheid van koningin Beatrix wordt zaterdag 1 februari de wa tersnood herdacht in Oude Tonge. Daar legt zij onder meer een krans bij het mo nument op de begraafplaats voor slachtoffers van de ramp. De televisie doet die dag uitge breid verslag van de herdenking. Tussen 12.10 en 17.55 uur, werkt NOS Actueel samen met landelij ke en lokale omroepen uit de des tijds getroffen gebieden. Naast de interviews zijn er live herden kingsbeelden, reportages en docu mentaires te zien. De live-beelden komen uit de des tijds twee zwaar getroffen herden kingsplaatsen Oude Tonge op het Zuid-Hollandse Goeree-Overflak- kee en Ouwerkerk op het Zeeuw se Schouwen-Duiveland. Konin gin Beatrix is 's ochtends aanwe zig in Oude Tonge waar ze onder andere praat met slachtoffers. Dat doet ze 's middags in het Water snoodramp herdenkingsmuseum in Ouwerkerk. Ze bekijkt daar ook het monument ter herinnering aan de ramp in 1953. Prins Willem-Alexander vertelt in een speciale reportage over de be dreigingen van het water. Hij be zoekt met Pieter Jan Hagens een aantal locaties en spreekt over wa terbeheer in het verleden, heden en de toekomst. In de studio in Ouwerkerk praat Rob Trip met gasten, in Oude Tonge doet Sa- scha de Boer dat. Een korte docu mentaire is te zien over de bene- REGIO - Op 29 januari 1953, gisteren precies 50 jaar geleden, ontwikkelde zich op de Atlantische Oceaan ten westen van Schot land een kleine depressie. Het ging zoals het vaak gaat met de oerkrachten in de natuur. In twee dagen tijd ontwikkelde de on beduidende depressie zich tot een orkaan met windsnelheden bij de Schotse kust tot wel 180 kilometer per uur. Het water van de Noordzee werd opgezwiept tot een stormvloed. Maar meer ongunstige factoren pakten samen. Die nacht was het volle maan. Zon en maan stonden op één lijn en zogen het water nog hoger op tot een extra hoge vloed, springvloed genaamd. De storm stuwde het zeewater pal tegen de Zeeuwse en Holland se kust. Toen in de middag van zaterdag 31 januari bij eb het wa ter niet of nauwelijks zakte werd de ernst van de situatie lang zaamaan duidelijk. Nederland heeft een lange geschiedenis in de strijd tegen het wa ter. In de vroege ochtenduren van die eerste februari voltrok zich een ramp in het zuidwesten van Nederland die velen misschien vreesden, maar slechts weinigen voor mogelijk hielden. Vrijwel direct kwam de hulpverlening uit binnen- en buitenland op gang. Of, zoals Koningin Juliana het een week na de ramp in een radi otoespraak zei: 'De doorbraak van de dijken riep een springvloed van medeleven met elkander op. Wij voelen allen de weldadig heid ervan. Overal waar leed is, is zegen nabij...'. In totaal kwamen er 1835 mensen om. Inmiddels is er veel ge beurd om een ramp van deze omvang nooit meer plaats te laten vinden. De voltooiing van de Deltawerken heeft de veiligheid vergroot. Maar juist in deze dagen zullen bij velen de herinnerin gen aan destijds weer boven komen. fietvoetbalwedstrijd die in 1953 georganiseerd werd tussen Frank rijk en Nederland. Verder zijn ui teraard beelden te zien van wat de grootste natuurramp van de vori ge eeuw in Nederland wordt ge noemd. Spoorboekje 12.00 uur. Begin van de herden kingsuitzending. 13.00-14.00 uur: Nationale her denking in Oude Tonge. 14.00-14.30 uur: Koningin Beat rix bezoekt de begraafplaats Slachtoffers Watersnoodramp in Oude Tonge. 15.00-16.30 uur: Herdenking in Ouwerkerk. 18.00 uur: Einde van de herden kingsuitzending. In het Sleepvaartmuseum zijn onder meer beelden van het afzinken van cais sons te zien. Zaterdag 1 februari 2003 Nationaal Sleepvaart Museum Opening tentoonstelling Muren slepen tegen water. Vanaf 11.00 uur, te bezichtigen tot en met zondag 27 april 2003. Beiaard Groote of Nieuwe Kerk Bespeling door stadsbeiaardier Jan van der Zwart. Van 11.00 tot 12.00 uur. Havenplein - tussen spoorbrug en havenbrug Onthulling vloedpaal met informatiepaneel door burgemeester J. Sterkenburg-Versluis. Van 12.00 tot 12.30 uur. Gemeentemuseum Maassluis Opening tentoonstelling Maassluis en het water. Open voor publiek vanaf 15.00 uur, te bezichtigen tot en met zon dag 30 maart 2003. Groote of Nieuwe Kerk Herdenkingsconcert. Aanvang 20.00 uur, kerk open vanaf 19.00 uur. In het koor van de kerk: bezichtiging fototentoonstelling Hoogwaters in Maassluis. Van 10.00 tot 16.00 uur, tot en met maandag 3 februari 2003 (niet op 2 februari). wÊÈrn. WMJwÊmw mmm foto: COLLECTIE HISTORISCHE VERENIGING MAASSLUIS 'De angst voor het water maakte snel plaats voor samenhorigheid' Foto: ROEL DIJKSTRA pfflmm

Het Nieuwe Stadsblad | 2003 | | pagina 9