Heb ik garantie op een uitverkoopje? f Schoolgaande kinderen begeleiden? Verkeersslachtofferl ijngratis advies voor iedereen Nederlandse jongeren romantisch aangelegd Nieuw, sportief jasje voor jarige Landelijke Fietsdag Veel lokaal talent bij genomineerden Edisons Slank met vis Overstaptermijn ziekenfonds twee maanden Grootste zwarte diamant tentoon -§v7T SCHLECKER HOMESHOPPING www.SCHLECKER.com 99 Schiedam, Hoogstraat 196 Van Gogh jaar Ariel Essential of Color 4039 WliJlh WOENSDAG 5 FEBRUARI 2003 NS1-11 Ziekenfondsverzekerden hebben bij een wijziging van de nomina Ie premie twee maanden de tijd om over te stappen naar een ander ziekenfonds. Deze periode geldt vanaf het moment dat een verzekerde thuis bericht ontvangt over stijging van de nominale premie. In de media is onduide lijkheid ontstaan over de over staptermijn. Daarbij zijn perio den genoemd van één en ander halve maand. In de regelgeving over de Ziekenfondswet staat sinds 1996 echter een overstap termijn van twee maanden genoemd. Verzekerden kunnen sowieso ieder jaar overstappen naar een ander ziekenfonds. De verzekerde moet dat dan in december schriftelijk laten weten aan zijn ziekenfonds. Als er spra ke is van een verhoging van de nominale premie, zoals dit jaar, hebben verzekerden twee maan den langer de tijd om hun zieken fonds te zeggen dat zij naar een ander ziekenfonds overstappen. De periode van twee maanden is bedoeld om verzekerden in de gelegenheid te stellen premies en aanvullende verzekeringen van ziekenfondsen met elkaar te ver gelijken. De tentoonstelling 'Diamant, van ruwe steen tot sieraad' in het Museon is na de juwelenroof in december aangevuld met een aantal topstukken van particuliere bruikleengevers en musea. Zoals de 'Zwarte Rembrandt', in het Guiness Book of Records opge nomen als de grootste zwarte en tevens de hardste diamant ter wereld. De steen is door een par ticuliere verzamelaar uit Amster dam aan het Museon ter beschik king gesteld. De steen is in 1979 in Zaïre gevonden en had in ruwe staat een gewicht van 125,30 karaat. Meesterslijper Freek van Nuss heeft in 3 jaar en 5 dagen tijd de 57 facetten geslepen die bij een briljantvorm ho-ren. Deze unieke diamant heeft een gewicht van 42,27 karaat. De ten toonstelling 'Diamant, van ruwe steen tot sieraad' is nog tot 9 maart te zien. Het Museon in Den Haag is van dinsdag tot en met zondag van 11.00 tot 17.00 geo pend. Massaal op stedenreis Stedentoerisme is nog steeds onveranderd populair. Sterker, het aantal stedentoeristen blijft fors groeien. Drie op de tien Nederlanders gaan in de komen de drie jaar in ieder geval een citytrip maken. Jaarlijks maken dus bijna twee miljoen Nederlanders zo'n uitstapje. Nieuw is dat diegenen die zich enkele dagen in een vreemde stad willen onderdompelen, steeds vaker op zoek gaan naar nieuwe bestemmingen.Naast de immer aantrekkelijke hoofdsteden als Londen, Amsterdam en Parijs komen nu ook de andere steden op. In het buitenland zijn dat vooral Barcelona, Wenen, Berlijn en Rome. In het eigen land zijn met name Rotterdam en Maastricht zeer in opkomst. Gemiddeld groeit het toerisme in deze niet-hoofdsteden jaarlijks met zo'n 3,4 procent.De popula riteit van stedentrips is ook de reden waarom VVV Vakanties voor de derde keer op rij de gids City Breaks op de markt heeft gebracht. Naast Amsterdam zijn daar in de editie 2003 opnieuw weer Rotterdam, Den Haag, Maastricht en Groningen opge nomen. Staiksterk.nl is een internetsite waar de consument op een eenvoudi ge manier alle informatie kan vinden over zijn of haar rechten en plichten. Iedere consument die een probleem ervaart bij de aanschaf of in het gebruik van producten en diensten hoeft op de website slechts enkele gerichte vragen te beantwoorden om na te gaan of hij sterk staat in zijn rechten. Je krijgt een concreet antwoord op speci fieke vragen, zoals 'Heb ik garantie op een uitverkoopje?', 'Is een mondelinge afspraak bindend?', of wordt doorverwezen naar de juiste consumentenorganisatie die je verder kan helpen. Daarnaast kan je op de site ook terecht voor praktijkvoorbeelden, informatie over consumentenorganisaties, veel voorkomende problemen en algemene informatie over het consumentenrecht. De site functioneert zo als eerste hulp voor consumenten op het gebied van hun rechten en plichten. De site is het resultaat van een nauwe samenwerking met de twee grootste, algemene belangenbehartigers van consumenten, namelijk de Consumentenbond en stichting De Ombudsman, die een groot deel van de inhoud hebben geleverd. Hoewel de site primair gericht is op consumenten kunnen door de gekozen zoekstructuur ook leveranciers hun inzicht in de rechten en plichten van hun klanten vergroten. Uit onderzoek van het ministe rie en de Consumentenbond is gebleken dat ook bij die groep de ken nis daarvan nog te wensen overlaat. Ik heb een vraag over... Als opvoeder van een schoolgaand kind krijg je het een en ander over je heen. Werkstukken, huis werk, school- en beroeps keuzes, opvoedingsvragen, nieuwe schoolboeken... vind daar je weg maar eens in. Kennisnet.nl helpt en biedt handige tips, levendige dis cussieplatforms en betrouwbare, niet-commer- ciële informatie. Welke school in de buurt is voor mijn kind het meest geschikt, waar vind ik goede informatie over ADHD of 1 eerachterstan den, welke nieuwe ontwikkelin gen zijn er in onderwijsland? De site voor ouders op www.kennis- net.nl is opgestart vanuit het idee dat opvoeders vaak behoefte hebben aan betrouwbare infor matie, met elkaar van gedachten willen wisselen en over 'school- zaken' mee willen denken. Kennisnet is op al deze vlakken een centraal ontmoetingspunt. Ouders die al vaker 'opvoedin- formatie' op internet opzoeken, vinden op www.kennisnet een overzichtelijk en aantrekkelijk startpunt. Zo zijn er onder meer achtergrondartikelen, nieuwsru brieken en discussieplatforms, voor elk wat wils. En vind je als opvoeder bij Kennisnet zelf niet wat je zoekt, dan kom je zeker verder met één van de handige links naar andere toepasselijke internetadressen. Leuk en leerzaam Ook voor leerlingen en docenten heeft Kennisnet veel in huis. Leerlingen uit het basisonder wijs, het voortgezet onderwijs en de beroeps volwassenen edu catie hebben, net als ouders, binnen www.kennisnet.nl een eigen site. Met de Vakwijzer vind je snel relevante informatie over het onderwerp waar je naar zoekt. Bijvoorbeeld voor een werkstuk of opstel. Jongeren vinden op Kennisnet bijvoor beeld de rubriek 'Uit de school' waar ze kunnen lezen wat ande re scholieren over tal van onder werpen vinden. Kennisnet ondersteunt leerlin gen dus niet alleen bij het schoolwerk, maar het is ook een bruisend 'digitaal schoolplein' waar interessante info en actua liteiten op een begrijpelijke manier aan de orde komen. Als ouder kun je je kind er met een gerust hart heen sturen want heel Kennisnet is gegarandeerd veili ger. Voor commercie, seks of geweld is op het domein van Kennisnet geen plaats. Jaarlijks vinden er in Nederland ongeveer 1,5 miljoen verkeers ongevallen plaats. Van het aantal ongelukken dat wordt gemeld bij de verzekeraars - slechts één derde van de gevallen - hebben circa 100 duizend slachtoffers medische hulp nodig. De grootste groep hiervan wordt gevormd door fietsers en kinde ren tot 14 jaar. Het zijn indruk wekkende cijfers. Iets om over na te denken. Want het zal je maar gebeuren dat je kind op weg naar school wordt geschept door een automobilist. Buiten de persoonlijke, lichame lijke en mentale problematiek spelen er dan ook juridische vra gen. Wie is schuldig, wie draagt de kosten van de schade? In dat geval draait het vooral om de juiste juridische bijstand. Menigeen is er niet van op de hoogte dat de ANWB Verkeersslachtofferlijn in derge lijke gevallen iedereen gratis adviseert. Hoe hard het ook klinkt: deelne men aan het verkeer brengt risi co's met zich mee, zeker voor jonge kinderen en ouderen. Toch staan we er niet dagelijks bij stil dat ons iets kan overkomen. En we denken al helemaal niet aan de verstrekkende gevolgen van een verkeersongeval. Dat komt pas als je zelf of een familielid of vriend bij een ongeval betrok ken raakt. De emoties, de medische behan deling en de zakelijke afhande ling van zo'n ingrijpende gebeurtenis vormen dan een zware belasting. Juist omdat je in een dergelijke situatie niet direct denkt aan de juridische aspecten van een ongeval is het prettig dat anderen dat voor je doen. Iedereen, ANWB-leden én niet-leden, kunnen bij de ANWB Verkeersslachtofferlijn gratis een deskundig advies krij gen en de mogelijkheid van het verhalen van de schade op de veroorzaker laten onderzoeken. In een persoonlijk gesprek kan met de ervaren medewerkers van de Verkeersslachtofferlijn de gang van zaken rond het ongeval nog eens besproken worden. Bij de Verkeersslachtofferlijn is ook de gratis folder 'Wegwijzer voor Verkeersslachtoffers' aan te vra gen. De Verkeersslachtofferlijn is op werkdagen van 9.00 tot 17.00 uur te bereiken op telefoonnum mer 070-314 77 66. U kunt de lijn ook contacten via e-mail vsl@anwb.nl. Voor de volgende fase, feitelijke rechtshulp, kun nen ANWB-leden en hun de juridische medewerkers van gezinsleden een beroep doen op de afdeling Rechtshulp. 1,35 kg Robijn Wasverzachter Page Keuken papier 6 rol Gillette Mach 3 8 mesjes Nivea Shampoo 250 mi Afdrukken Ontwikkelen 10 x 15 Whiskas Cocktail 300 gram Gevogelte of Rund Printer Deskjet 3320 0900-7777444 Met de 'onthulling' van zijn Zonnebloemen-op-wereldfor maat is het Van Gogh 150 jaar officieel van start gegaan. Op zondag 30 maart'2003 is het pre cies 150 jaar geleden dat Vincent van Gogh (1853-1890) werd geboren. Ter gelegenheid van deze verjaardag zijn er tentoon stellingen en vinden er in ver schillende delen van Nederland activiteiten plaats die in het teken van de schilder staan. Zo zijn er in het Van Gogh Museum in Amsterdam twee exposities, 'De keuze van Vincent' (14 februari-15 juni 2003) en 'Vincent van Gogh en de hedendaagse kunst' (27 juni- 12 oktober 2003). In het Kröller- Müller Museum is de tentoonstel ling Vincent Helene (14 febru ari-12 oktober 2003) te zien. Helene Kröller-Müller, opricht ster van het museum, verzamelde tussen 1908 en 1929 vele werken van Van Gogh. Door alle schilde rijen op volgorde van aankoop te hangen, wordt duidelijk op welke manier zij verzamelde. Valentijnsdag is reuze populair onder jongeren. Maar liefst vier op de tien jongeren geeft aan iets te doen aan de veertiende februari. Voor alle Nederlanders is dat een op de vijf. Dat blijkt uit een tele fonische enquête, verricht door De Vos Jansen Markt onderzoek. Opvallend is dat de mannen iets vaker het initiatief nemen op het liefdespad dan de vrouwelijke Valentijnen. De Romeos op vrijers voeten laten er geen gras over groeien en geven aan gulle gevers te zijn als het gaat om de investering voor hun Julia. De mannen geven dan ook maar liefst bijna drie keer zoveel geld uit in verge lijking met de vrouwen. Het gemiddelde bedrag bedraagt onge veer 34 euro. Dit bedrag wordt met name besteed aan kaartjes, bloemen en romantische diners. Mensen die een partner hebben zijn iets meer geneigd om Valentijnsdag te vieren dan mensen zonder partner. Opvallend is dat van alle Valentijnen slechts een procent traditioneel een kaar tje naar een geheime liefde stuurt. Eenderde stuurt een kaartje naar de eigen partner of een familielid. Hoewel de Valentijnskaarten oorspronkelijk anoniem verstuurd worden, zetten steeds meer mensen de afzender er op. Dit jaar zal nog zo'n dertig procent van alle kaartjes anoniem verstuurd wor den. Tot slot blijkt dat van al deze Valentijnen bijna tweederde Valentijnsdag te commercieel vindt. Dit weerhoudt hen er ken nelijk niet van nog een aardig bedrag te spenderen. Van de niet- vierders vindt maar liefst ruim tachtig procent Valentijnsdag een te commerciële aangelegenheid. De dertigste Landelijke Fietsdag krijgt op 10 mei 2003 een nieuw jasje. Dit grootste ééndaagse fietsevenement van Nederland is dan voor het eerst ook bereikbaar voor actieve mountainbikers en spor tieve langeafstandsfietsers. Verder zijn er in deze editie speciale rou tes voor kinderen opgenomen. Jaarlijks nemen meer dan 200 duizend mensen deel aan de Landelijke Fietsdag met ruim 200 speciale en unieke routes. Deze routes kennen vele bezienswaardigheden onderweg en volop aanlei ding en gelegenheid om af te stappen. Om elk jaar de routes een uniek tintje te geven staat er een speciaal thema centraal. Voor de jari ge Landelijke Fietsdag van 2003 is dit 'culinair genieten van de regio'. De fietsers kunnen onderweg kennis maken met diverse streekgerechten. Ook een bezoek aan een aspergeteler, een wijnma ker, een bierbrouwer of tomatenkweker kan op het programma staan. Routebeschrijvingen zijn op 10 mei tussen 09.00 en 13.00 uur voor 3 euro per stuk verkrijgbaar bij de startpunten en vanaf 26 april bij de deelnemende VVV-kantoren. Deelnemers die voor 17.00 uur een afgestempelde routekaart inleveren krijgen hiervoor een medaille als aandenken. Meer informatie is te vinden op www.landelijkefietsdag.nl. Lokaal talent is dit jaar goed vertegenwoordigd in de nominaties voor de Edison Music Awards 2003. Zo is Brainpower genomineerd voor een Edison R&B/HipHop en zijn Marco Borsato en Within Temptation genomineerd in de categorie DVD. Daarnaast zijn er veel oudgedienden onder de genomineerden zoals Bruce Springsteen, U2 en Blof. Meest opvallende oudgediende is Solomon Burke, de bejaarde soullegende die in 2002 een comeback had met zijn album 'Don't give up on me'. De Edison Music Awards worden op 6 maart 2003 uitgereikt in de Heineken Music Hall, Het evenement wordt voor het eerst in lange tijd live uitgezonden bij SBS6. Ook radio 538 zendt vanaf de locatie sfeerimpressies uit. Veel genomineerden en extra artiesten zijn aan wezig en een groot aantal acts treedt op. Voor de tweede keer in de geschiedenis kunnen fans en publiek het live-evenement meemaken. De kaartverkoop is inmiddels gestart via de bekende voorverkoop adressen. Ook dit jaar zijn er weer twee publieksprijzen: Beste Nederlandse album van het jaar en Beste Nederlandse single. Het publiek kan tot en met 3 maart stemmen via de website www.edisonaward.nl of via 0900-501 05 55 (0,70 euro per minuut). De winnaars worden tijdens de live-uitzending op 6 maart bekend gemaakt. Veel Nederlanders nemen zich aan het begin van het nieuwe jaar voor te gaan lijnen. Afslanken lukt vaak het beste door meer te bewegen en daarnaast gevarieerder en gezonder te gaan eten. Dat betekent ook meer vis op het menu. Een of twee keer per week vis eten heeft een positieve invloed op de kwaliteit van onze voeding. Daarom staat in januari en februari op de website van het Nederlands Visbureau www.tijdvoorvis.nl het thema 'slank met vis' centraal. Vis is een goede basis voor een caloriearm dieet. Er zijn namelijk soorten die slechts één gram vet per honderd gram vis bevatten. Kabeljauw, schol en tong zijn bekende voorbeelden. Maar ook vissoorten die wat vetter zijn zoals makreel, zalm en haring heb ben een gunstige werking op de gezondheid. Deze vissoorten bevatten de onverzadigde vetzuren, die het cholesterolgehalte in het bloed verlagen. A lias ©ver. uw rédfófca m Maak zm fceoae en vffsa liet antwoord in ertkste stappan. Worsar. >:t< K-ïnu Comfstia.K stie var; vkvnogn-s :;.eu art dnnk-.ro recreate V Sta ik sterk? Vragen van andere consumenten ik g&ratóte Nj kopen sw «sïjft «feywe Moei ik gen>sege-n nekten met een tegoe3t-on? ik óe koop ©ntfcjftdan als er te iaat geiever-sJ? Vertel bei een ander ik wil meer weten over Canssttsenienretht Ministerie van Economische zeken Met Kennisnet.nl sta j e er niet alleen voor per kg 3,70 SCHLECKER 750 ml diverse vanaf soorten per Itr2,65 diverse soorten per Itr7,80 36 opnames in Premium kwaliteit Alleen bij SCHLECKER HOMESHOPPING Minimale bestelwaarde: 15.- GBATIS THUISBEZORGD per kg 2, Best.Nr.: 190804 Schitterend compact instap model incl. kleurencartridge. Tot 1200 dpi. Alleen USB I Advertentie geldig vanaf 29.01.2003 t/m 11.02.2003 zolang do voorraad strekt. Prijswijzigingen voorbehouden. Bestel nu per telefoon: 20 ct min. archieffoto: COR VOS

Het Nieuwe Stadsblad | 2003 | | pagina 11