De stadsboulevard van Schiedam 1 I r Ministerie blokkeert onderzoek naar A 4 SCHIEDAM Bouwverbod langs oevers fra^gj Swingen op de zondagochtend Waterweg Film Fimo-frutsels Langste non-stop estafetteloop 28 mei van start iMïïMBMt iWemjij ygriFM JU INGEZONDEN BRIEF Autoservice Eigenraam HET NIEUWE STADSBLAD DONDERDAG 06 FEBRUARI 2003 06 - 1512 September 11 ll'09"01 ging onlangs op het festival van Venetië in première en veroorzaakte meteen lichte onrust, omdat de toon van de film bij vlagen 'anti-Ameri kaans' zou zijn. Maar dat het niet een plechtig filmisch monument voor de slachtoffers zou worden, moeten de Franse producenten van tevoren hebben geweten, want ze zochten medewerking van filmmakers uit alle winds treken, keurig verdeeld over de politieke en maatschappelijke breuklijnen. De VS zijn vertegenwoordigd door Sean Penn, met een mooi lyrisch en a-politiek filmpje over een man (Ernest Borgnine) wiens leven zich in de schaduw van de Twin Towers afspeelt. Als een van de torens instort schijnt er voor het eerst van zijn leven zon in zijn appartement. De meeste andere filmmakers nemen een grimmiger standpunt in en maken van de gelegenheid gebruik om te laten zien dat het Amerikaans/westerse perspectief op de aanslagen veel zaken bui ten beeld laat. Amos Gitaï uit Is raël laat in één lang shot zien hoe het nieuws uit de VS in Tel Aviv arriveert, net nadat daar een zelf moordaanslag heeft plaatsgevon den. Youssef Chahine (Egypte) voert de geesten van een omge komen Arabische zelfmoorde naar en een Amerikaanse militair op. Hij geeft de zelfmoordenaar uitgebreid de kans zijn motieven toe te lichten en in een monoloog te klagen over de beschavingen die de VS vernietigen in hun zucht naar wereldheerschappij, donderdag en vrijdag in Schie dam Zaterdag in Vlaardingen Warm Water under a Red Bridge Regie: Shohei Imamura Onder de rode brug van een vis sersdorpje komen het zoute wa ter van de zee, een zoete rivier en de warme vloed van Saeko (die last heeft van buitensporig urine- verlies) bij elkaar. Die drie ele menten zorgen voor een enorme visstand, dus wordt er ter plaatse veel gehengeld. De aan lager wal geraakte zakenman Yosuke komt erheen om een gouden Boeddha beeld te halen, dat is verborgen door de bevriende zwerver Taro. Wanneer de openhartige Saeko aan Yosuke vertelt dat ze haar handicap alleen kan onderdruk ken door ondeugende dingen te doen, keert zijn levenslust direct terug. Ze gaan met groot enthou siasme, zeer frequent en in talrij ke posities aan de slag, totdat Yo suke begint te twijfelen aan Sae ko's bedoelingen.In deze tragi komische zedenschets komen al le stokpaardjes van oude rot Ima mura aan bod. Er is de in zich zelf gekeerde eenling die uitein delijk zijn plekje in het leven vindt bij een vrouw die ditmaal zelfs letterlijk levenskracht aan haar omgeving schenkt. Het vis sersdorp blijkt ook weer een tijd loze plek waar de gehaastheid en kilheid van de grote stad afwezig zijn en een stel komische types aan de zelfkant van de samenle ving opereert. Vrijdag in Vlaardingen Zaterdag in Schiedam Kraak Regie: Hans Fabian Wullen- weber Om de operatie van haar dood zieke vader te bekostigen, be sluiten de twaalfjarige Ida en haar vriendjes een spiksplinter nieuwe, zwaar bewaakte bank te beroven, waarvan de kluis zich dertig meter boven de grond be vindt. Dat levert hele spectacu laire situaties op, want de kinde ren klimmen met behulp van de nieuwste klimspulletjes tegen de muur van de bank op! Zaterdag en zondag in Schiedam Filmhuis Schiedam, Nieuw- straat 12 in Schiedam, aanvang 21.00 uur. Filmtheater 't Zee paard, Schiedamseweg 51 in Vlaardingen, aanvang 20.30 uur. De kindervoorstelling in Schiedam begint om 14.00 uur. REGIO - Els Bleijenberg expo seert deze maand haar 'fimo- frutsels' in de centrale biblio theek van Vlaardingen aan de Waalstraat 100. Bleijenberg begon driejaar gele den met wat restjes klei, die haar man - hij is leraar op een basis school - meenam van zijn werk. Al boetserende begon zij de on eindige mogelijkheden van dit materiaal te ontdekken. In het begin maakte zij de voorbeelden uit diverse boekjes na; later kwa men haar eigen creaties. De na tuur en fantasiedieren zijn haar favoriete onderwerpen. Op Bleijenbergs website http://fimo-frutsels.fol.nl is in formatie over het boetseren te vinden en worden diverse tech nieken uitgelegd. WATERWEG - Er moeten bebouwingsvrije zones komen langs de oe vers van de Nieuwe Maas en Nieuwe Waterweg. Op deze wijze wil de provincie letterlijk ruimte creëren voor hulpverleningsdiensten bij ca lamiteiten op zeeschepen. Ook loopt de bevolking dan minder risico. Voor de oevers waar zeevaartschepen varen zou een zogenoemde 'ro de zone' van veertig meter vanaf de kade moeten gelden. In de ha venbekkens geldt dit beleid niet. Als Provinciale Staten akkoord gaan met de maatregel, kan het effect voor voorgenomen bouwplannen worden bezien. Ook het prestigieuze Vlaardingse ROM-Rivierzone- project slachtoffer te worden. Langs de Waterweg moet een combina tie van bedrijvigheid, wonen en recreatie tot stand gebracht worden. De gemeente wil over een afstand van een paar kilometer langs de oe ver en de oude havens opknappen om zo de binnenstad meer te be trekken bij de rivier. Het gaat om een gebied vanaf Maassluis tot aan de Koningin Wilhelminahaven. Een paar honderd nieuwe woningen, de vestiging van nieuwe bedrijven en nieuwe groenstroken, zo luidt het plan. Het Vlaardingse gemeentebestuur denkt echter er met de Provincie wel uit te komen. SCHIEDAM -Er zijn in on ze regio niet veel mensen die nooit van het evenement gehoord hebben: De Ropa- run - de langste non-stop estafetteloop ter wereld van Rotterdam naar Parijs, die dit jaar op 28 mei in Rot terdam van start gaat. Ook een aantal Schiedammers heeft sinds kort de Ropa run-kriebels in de benen. Zij hopen, geïnspireerd door het goede doel achter de duurloop, in zijn geheel Parijs te bereiken. "Het is zo mooi als je door dorpen loopt of fietst, waar je aan gemoedigd wordt door dui zenden mensen. Dat geeft je inspiratie. Daar wordt je stil van", aldus Peter van Noort. "Alle teamleden trai nen nu al intensief dus het moet dit jaar zeker gaan lukken." De initiatiefne mers achter het Schiedamse RoParun-team, Peter van Noort en Ellen van Loon, vonden tijdens een gezellig etentje met een aantal an dere sportievelingen de in spiratie om een Schiedams RoParun-team samen te stellen. "We hebben daarna eerst een aantal ons bekende lopers en fietsers benaderd met de vraag om een team te gaan formeren", vertelt Van Noort. "Daar werd gelukkig enthousiast op gere ageerd. Ook door een aantal me dewerkers van de ONS Groep/IRADO". Zij stelden zelfs voor de personeelsvereni ging van hun werkgever te bena deren om als hoofdsponsor van het team te fungeren. De voorzit ter van die personeelsvereniging, Gerard Paulussen, was meteen enthousiast en zegde toe het team financieel te steunen. In Schiedam wordt gas, water en elektriciteit geleverd door het Schiedamse bedrijf ONS IRA- DO en dit bedrijf zorgt eveneens voor de exploitatie van het ka- belnet ten behoeve van tv, radio en internet. Ook het onderhoud en aanleg van wegen, groen, ver lichting en verkeersinstallaties, haven- en marktbeheer en het ophalen en verwerken van afval valt onder het uitgebreide dien stenpakket. Sinds januari van dit jaar zijn deze diensten dus (tijde lijk) uitgebreid met het spon soren van een team dat mee gaat doen aan de non-stop estafette loop van Rotterdam naar Parijs, beter bekend als de Roparun, met als doel zoveel mogelijk geld bijeen brengen voor projec ten in de zorg voor kankerpatiën ten. Het ONS team (team 108) is een van de 175 teams die op woens dag 28 mei 2003 van start gaan om de afstand tussen Rotterdam en Parijs - zo n 520 kilometer - lopend te overbruggen. Ieder Ro- parun-team bestaat uit acht lo pers die bijgestaan worden door een aantal fietsers, masseurs, chauffeurs, kaartlezers en cate raars. Het ONS team telt in totaal 26 personen, sommigen met Ro- parun-ervaring en sommigen zonder. "De lopers van ons team zijn gedreven en ervaren sport mensen. Ze trainen nu dan ook heel intensief; doorgaans zo'n vier tot vijf keer per week op korte en lange afstanden", legt Van Loon, zelf loopster met Ro- Parun ervaring, uit. Zij bena drukt tevens de grote waarde van alle begeleiders van het team. "Die enthousiaste teamgenoten zorgen ervoor dat de lopers zon der zorgen naar Parijs kunnen lo pen." Sponsors Het team hoeft zich wat de orga nisatie betreft dan ook weinig zorgen te maken. ONS heeft in middels zorggedragen voor de inschrijving van het team. Ook regelt ONS onder andere het ver voer inclusief de brandstof tij dens de Roparun, zij draagt de kosten voor onder andere tolwe gen en de benodigde wegenkaar ten. Samen met ONS is Van Noort overeengekomen om zo veel mogelijk subsponsors te be naderen, zodat het bedrag dat be schikbaar wordt gesteld ten bate van het goede doel zo hoog mo gelijk is. "ledereen die zich met het doel van de Roparun kan ver enigen, is dus welkom om te sponsoren zowel financieel als in natura", benadrukt Van Noort. Om zoveel mogelijk bekendheid te geven aan het ONS team, is ook de website (www.run.to/teaml08) ontwik keld. Op deze website staan alle subsponsors vermeld en infor matie over de sponsormogelijk heden, het team én het doel. Het doel van de Roparun is dus het bijeenbrengen van zoveel mogelijk geld voor de zorg van kankerpatiënten. Het motto daar bij is: "Trachten leven toe te voe gen aan de dagen, waar geen da gen meer kunnen worden toege voegd aan het leven." De RoPa- run wordt dit jaar voor de twaalf de keer georganiseerd. In het jaar 2002 hebben de 185 teams 2,5 miljoen euro bijeengebracht. Van het geld dat in 2003 wordt bij eengebracht, wil de Stichting Roparun onder andere de vol gende projecten realiseren: het aanschaffen van twee vakantie bungalows waar kankerpatiënten en hun familie kosteloos een weekje kunnen verblijven; het opzetten/aanschaffen van het Roparun Sophia computernet werk zodat kinderen met kanker - die aan bed gebonden zijn - de mogelijkheid wordt geboden om via de computer contact te hou den met ouders, broertjes, zusjes en school; het verbeteren van de psychologische zorg aan kanker patiënten en hun gezinsleden (Ikazia ziekenhuis); het sociaal fonds voor patiënten in de Da niel den Hoed Kliniek, hierin wordt jaarlijks een bedrag ge stort dat in overleg wordt ge bruikt voor patiënten die minder draagkrachtig zijn. Van Noort geeft aan dat het goe de doel van dit spektakel moti veert. Zelf een ervaren Roparun- fietser, verwacht hij dat de Ropa run ook dit jaar weer veel plezier met zich mee zal brengen. Van Noort geeft toe dat de Roparun ook aardig wat vergt van de deel nemers: weinig nachtrust, ver moeide en stijve spieren. "Maar als je dan aan het uiteindelijke goede doel denkt, weetje waar je het voor doet en vergeet je die vermoeidheid en de pijntjes en ga je ervoor!" Voor informatie over subspon- soring van het ONS Roparun team, kunt u contact opnemen met Johan Schoneveld (schone- veld@chello.nl) of 06 47 41 67 83) en kijk op de website www.run.to/teaml08. op de kaart Iff/ De vorige aflevering van deze rubriek ging over de Koemarkt en de oude route naar Vlaardin gen: de A 20 van 1930. De Koe markt staat in verbinding met de Broersvest, die in de jaren na 1930 totaal van gedaante veran derde. De operatie-Broersvest had alles te maken met de plan nen voor een provinciale weg van Rotterdam naar Vlaardingen (de huidige A 20), die rond 1925 bekend waren geworden. Aan sluiting van de nieuwe weg op de 's Gravelandseweg en de Broers- vest zorgde voor grootschalige gemeentelijke plannen. Het toe komstige verkeer zou over de Broersvest naar de Koemarkt en verder naar Vlaardingen geleid worden. De drie molens die aan de Broersvest stonden, De Bata vier, de Eendragt en de Washing ton, waren in 1907 gesloopt. Hun verdwijning markeert de overgang van het oude naar het nieuwe Schiedam, die onder an dere in de Broersvestplannen ge stalte moest krijgen. De nieuwe verkeersstromen boden, volgens het stadsbestuur, grote kansen voor de middenstand en de hore ca. De gemeente trachtte de Broersvest in de jaren dertig van een gedempte gracht met over wegend lage bebouwing te ver anderen in een stadsboulevard van allure. De bestaande bebou wing moest gesloopt worden, en vervangen door een aan beide zijden gesloten hoge straatwand van winkels, café's en een heuse winkelpassage. Vooral op de plaats van het hui dige stadhuis zag de Broersvest er rond 1930 heel anders uit. Daar lag de Algemene Begraaf plaats, die eeuwenlang aan de buitenrand van de stad had gele gen, maar door de stadsgroei richting station ineens onderdeel was geworden van het stedelijk gebied. Een begraafplaats paste vanzelfsprekend niet in de plan nen voor een stadsboulevard, en moest worden opgeruimd, even als de naastgelegen Rijks HBS. De ruïne van de burcht van Mat- henesse bleef, vanwege haar his torische belang, en zou worden ingepast in de nieuwe plannen. Protesten van winkeliers en be woners die hun panden zagen J;j Trrjlgg-ri nn nn 'J f| i_ _jj f ;i i' ItrnTmSumlto f 1 verdwijnen haalden weinig uit. Met de Woningwet in de hand kon de gemeente op grond van nieuw vastgestelde rooilijnbepa lingen met haar sloopactiviteiten beginnen. De nieuwe rooilijnen betekenden een flinke verbre ding van de Broersvest. In 1932 was de Broersvest van de Koe markt tot aan Lange Kerkstraat al totaal van aanzien veranderd: de Schiedamse architect Piet Sanders had een winkelpassage met theater gebouwd, die de maat en het ambitieniveau moes ten aangeven voor de rest van de Broersvest. Het liep echter an ders. Door de gevolgen van de economische crisis rond 1930 bleef de tweede helft van de ope ratie-Broersvest onuitgevoerd. Aanvankelijk hield het stadsbe stuur hoop, zij het met gevoel voor realiteit. Zij schreef aan Ge deputeerde Staten van Zuid-Hol land: 'Wij geven toe, dat de te genwoordige toestand ter plaat se, welke een beeld geeft van een onregelmatig gegroeide bebou wing met kleine huisjes en hof jes, zulk een verandering schier onmogelijk doet achten.' Pas na de Tweede Wereldoorlog zou de Broersvest weer een nieu we impuls krijgen met de bouw van het stadskantoor en apparte mentenflats. In 1955 stond de HBS er nog steeds. De combinatie van een autobou levard en een brede winkelpro menade is niet erg gelukkig ge bleken. De Broersvest trok (en trekt) vooral doorgaand verkeer, geen bestemmingsverkeer. Toch hebben generaties Schiedam mers genoten van de sfeer rond Koemarkt en Passagetheater. De tijd heeft het concept van de stadsboulevard echter ingehaald: in 1930 vormde de boulevard een nieuw winkel- en uitgaans gebied voor de stad, maar al snel - zeker na voltooiing van de Lijnbaan - nam Rotterdam die functie over. Ook de horeca kreeg te lijden van de afnemende aantrekkingskracht van de Broersvest: tussen 1924 en 1950 waren alleen al aan de westzijde van de Broersvest elf cafés ge vestigd, waarvan vandaag alleen het Vierkantje en Amstelbron nog over zijn. Schiedam staat op het punt een nieuwe stadsboulevard te krij gen: de doorgetrokken A 4 door Midden-Delfland. Ruim zeven tig jaar later staat de stad weer voor een enorme stedenbouw kundige en infrastructurele ope ratie die ongetwijfeld voor nieu we doorbraken, sloop en bebou wing zal zorgen, net als in de ja ren dertig. Wederom ligt het ge vaar op de loer dat Schiedam geen bestemming, maar een doorgangsplek zal worden. Door de toekomstige A 4 zal de plek die Schiedam in de Rijnmond in neemt veranderen. Als een spin ligt de stad straks in een net van snelwegen. Het Kethelplein vormt in dat netwerk het samen- komst- en verdeelpunt: het is de Koemarkt van de eenentwintig ste eeuw. Meeswingen, meeneuriën, meeklappen en juichen. Zo ongeveer gaat het er aan toe bij een optreden van The Deep River Quartet. Zondag 16 februari geeft het viertal een Zondagochtendconcert in De Doelen te Rotterdam. The Deep River Quartet is in 1971 opgericht door baszanger Sybran- dus Finck. Finck en de tenoren Dick Rietveld en Ace Vincent en ba riton Gene Alexander waren als kwartet al bij de start een opvallende verschijning. Temidden van het popmuziek-geweld bestormde de groep de podia van alle grote songfestivals met een repertoire dat uit sluitend bestond uit negro-spirituals en gospels. Het programma anno 2003 omvat naast de oude favoriete nummers, flarden uit de wereld van de rhythm blues, pop, soul, klassieke muziek en zelfs calypso. Kaarten voor de Zondagochtendconcerten zijn verkrijgbaar bij de kantoren van Wegener Huis-aan-huiskranten (zie colofon), organisa tiebureau Hanson, Straatweg 179 in Rotterdam en De Doelen. Minister De Boer (LPF/VVD) van Verkeer Waterstaat, gedeputeer de Norder (PvdA) en de Stadsregio Rotterdam hebben december vo rig jaar de Tweede Kamer voorgesteld om alléén de A 4 Noord door Midden Delfland in een studie uit te laten werken als oplossing voor de verkeersproblemen op de A 13. Dit is onbegrijpelijk. Het eigen ministerie van de minister blokkeert al zestien maanden deze studie om vele redenen. Het voorstel hield in feite ook in dat de alternatieven A 13 A 16 en de Veilingroute Oran jetunnel bij deze studie niet bekeken zouden worden. Alle partijen in de Kamer, inclusief dus LPF, VVD, PvdA en CDA, hebben deze aan pak resoluut afgewezen. Om verdere vertraging te voorkomen is het noodzakelijk dat de minister thans eindelijk opdracht geeft aan Rijks waterstaat om te beginnen met de studie van de A 4 Noord inclusief de alternatieven. Een oplossing voor de files op de Al3 en alle ande re problemen, is door toedoen van drie ministers, inclusief De Boer, nu al zes jaar vertraagd! Tevens dient antwoord gegeven te worden op de reeds zes jaar te vergeefs gestelde vragen. Het volledig uitwerken van beide alternatieven was vastgelegd in het zogeheten Plan Norder dat oktober 2001 aan minister Netelenbos (Pv dA) is aangeboden. En was ten overvloede ook geëist door de Rotter damse gemeenteraadscommissie verkeer, inclusief Leefbaar Rotter dam, de partij van de minister, door de ANWB en anderen. In dit Plan van gedeputeerde Norder is vermeld, hoe de A 4 moet wor den ingepast in Midden Delfland, tussen Vlaardingen en Schiedam en bij Delft - als uit een latere studie blijkt dat de A 4 daadwerkelijk be ter is dan de tegelijkertijd uit te werken alternatieven. Toen, nu zestien maanden geleden, had minister Netelenbos direct opdracht aan Rijks waterstaat kunnen geven om te starten met de studie naar de weg en de alternatieven. Dat is toen niet gebeurd. Waarom blokkeert ook het ministerie van De Boer de studie? De uitspraak van de Kamer is in middels ook bijna twee maanden oud. Al zestien maanden nodeloze vertraging voor iederéén. Luchtverontreiniging Dat komt omdat er volgens Rijkswaterstaat en het ministerie veel niet opgeloste problemen bestaan. De komst van de A 4 leidt tot nog véél meer auto's over de A 13 (een kwart méér per dag) met minstens 35 tot 40 jaar onaanvaardbare files. De reeds onaanvaardbare luchtver ontreiniging bij Overschie neemt verder toe en de luchtverontreini ging bij het Kethelplein is boven de norm, "op de plaatsen waar men sen wonen en recreëren" zoals Rijkswaterstaat erbij vermeldt. Vlaar dingen en Schiedam worden daarmee een tweede Overschie. En daar zit niemand op te wachten. De A 4 kan in feite niet eens aangelegd worden! Ook veroorzaakt de A 4 ernstige verkeersproblemen bij het Kethelplein en bij de inmiddels verdubbelde Beneluxtunnel. Norder heeft vorige week woensdag in een hoorzitting aan Schier damse gemeenteraadsleden meegedeeld dat de A 4 Noord niet be doeld is als onderdeel van de doorgaande route Amsterdam - Rotter dam - Zuid Nederland - Antwerpen. De verbaasde gemeenteraadsle den vroegen "maar dit was toch juist de reden dat de werkgevers de A 4 Noord wilden"? Norder gaf géén antwoord. Financiering Ten slotte is de financiering onduidelijk. Norder beweert achttien maanden dat de A 4 Noord vijfhonderd miljoen euro kost, terwijl des kundigen direct al voorrekenden dat dit onmogelijk was en dat bij zijn berekening bepaalde posten waren "vergeten". Hij schrijft december vorig jaar aan de Kamer, dat de financiering rond is, maar minister de Boer vermeldt in zijn begroting dat de weg 1,4 miljard euro kan kos ten. Is het de bedoeling, dat de belastingbetaler straks ook de kosten- overschrijdingen bij de A 4 mag betalen, net zoals bij de Betuwelijn, waar na de opdracht nog miljarden extra nodig waren? Het is verbazingwekkend dat Rijkswaterstaat en Norder geweigerd hebben de gestelde vragen over deze en andere problemen te beant woorden. En nog verbazingwekkender dat, gezien alle onopgeloste problemen, Norder en minister De Boer voortdurend beweren dat de aanleg van de A 4 een feit is. De A 4 valt al zonder meer af als de pro blemen niet zijn opgelost. Het wordt tijd dat een nieuwe regering een eind maakt aan de nu al zes jaar nodeloze vertraging voor de weggebruiker, aan de overlast voor Overschie en aan het ook al zes jaar boycotten van gestelde vra gen. Er dient eindelijk eens te worden begonnen met het uitwerken van de alternatieven. Waar blijft de opdracht voor deze studie? ir. B.K. van der Chijs is verkeerskundige uit Delft De Koningin Wilhelminhaven vanuit de lucht bezien. Foto: ROEL DIJKSTRA «T Schiedams team 108 heeft de Roparun-kriebels al in de benen De training voor de 520 km in Parijs zijn al in volle gang. Foto: ROEL DIJKSTRA S3n "fLH!! "F® Een indruk van de toekomstige winkelpassage met omringende bestaande bebou wing, circa 1930 Tekening: Provincie Zuid-Holland The Deep River Quartet Fokkerstraat 576, Schiedam. Telefoon 010 - 462 20 22 PEUGEOT U vindt ons ook in Vlaardingen en Naaldwijk

Het Nieuwe Stadsblad | 2003 | | pagina 7