Teresa Garcia en Sandy Struijs schitteren in tweede voorronde GGD werkt aan draaiboek pokkenvaccinatie KORTWEG Open dag van de zorg Tekort ouderenwoningen loopt nog verder op SCHIEDAM Bieb verkoopt oude tijdschriften Interculturele kookcursus SMS jeugdkerk Schiedamse schoolkampioenen weten ook in bibliotheek het publiek te boeien Nederland voorbereid bij aanval biologische wapens Het Nieuwe Stadsblad HET NIEUWE STADSBLAD DONDERDAG 13 FEBRUARI 2003 07 - 1510 SCHIEDAM - In het eerste kwartaal van het nieuw jaar wordt de tijdschriftencollectie van de bibliotheek opgeruimd. Allereerst wordt bekeken welke tijdschriftenjaargangen worden ingebonden. Klanten kunnen de ze tijdschriften dan lenen en thuis lezen. Dit gebeurt bijvoor beeld met tijdschriften over wo ninginrichting, hobby's en Schie dam. Andere tijdschriften wor den nog een jaar ter inzage in de bibliotheek bewaard. De overige tijdschriften en tijdschriftenjaar gangen 2001 biedt de biblio theek nu te koop aan. Het gaat om tijdschriften voor volwasse nen en jeugdtijdschriften. De verkoop duurt slechts één dag en vindt plaats in Bibliotheek Stadserf op zaterdag 15 februari 2003 van 11.00 - 15.00 uur. SCHIEDAM - In Kluphuis Oost aan de Boerhavenlaan start 4 maart een cursus intercultureel koken voor vrouwen. Er worden gerechten klaargemaakt uit de Surinaamse, Turkse, Bosnische, Marokkaanse maar ook Holland se keuken. Vrouwen die gek zijn op lekker eten en het leuk lijkt om samen met andere vrouwen gerechten klaar te maken, zijn van harte welkom. De cursus be staat uit zes lessen op dinsdag van 18.30 tot 20.30 uur. Voor meer info, tel. 245 18 19. SCHIEDAM - De maande lijkse bijeenkomst van de in terkerkelijke jeugdkerk trekt steeds meer bezoekers uit Schiedam, Vlaardingen en Maassluis. Zondag is het weer zover. Ook voor deze avond is een afwisselend programma opgesteld met toneel, iemand die het goede nieuws komt vertellen en veel muziek, die verzorgd wordt door wordt door een band die voor het eerst te gast bij SMS is, na melijk: Dad's Right. Iedereen tussen de 16 en de 25 jaar is welkom, vanaf 19.00 uur. Na afloop is er op het SMS-plein gelegenheid om onder het ge not van een hapje en een drankje even lekker bij te kletsen en ervaringen te de len. Adres: Schiedamseweg 122 te Schiedam. Meer info is te vinden op de site www.savemysoul.nl of per telefoon via Wendy van der Hoek, 010-2624678 (010) 4699.444 BEZORGING: 0900 - 8998200 (€0,10 per minuut) VLAARDINGEN - Ook bij de tweede voorronde van het Song festival voor Volwassenen, zon dag in Zaal Middelhuyse, was het niveau hoog. De jury onder voorzitterschap van Joop van der Hor met medejuryleden Angeli na en Carlo Rijsdijk werden dan ook voor een niet geringe taak gesteld om het verschil in kwali teiten van deze kandidaten te be oordelen aan de hand daarna het verschil in punten tot uiting te brengen. Sandy Struijs schitterde als countryzangeres. Zij vertolkte het repertoire van de legendari sche Patsy Cline uitzonderlijk goed en liet zien en horen dat countrymuziek heerlijk kan zijn om naar te kijken en naar te lui steren, oordeelde de jury. 'Voor lopig is het alleen maar een hob by hoor', verklaarde Sandy. Be gonnen met zingen in een bar op een karaokeavond, treedt de Vlaardingse tegenwoordig ook vaak op tijdens feestjes. Sandy kreeg uit de handen van voorzit ter Joop van der Hor twee vrij kaarten voor het galaconcert in het Maasgebouw, dat geheel in het teken zal staan van de Stich ting Doe een Wens. Ook dit jaar zet het Vlaardings Songfestival zich weer in voor deze stichting, die een wens vervult van een kind met een levensbedreigende ziekte. Temperament Ook Teresa Garcia viel deze middag op door haar stem en performance. Dit zangeresje met Spaanse ouders wist door haar temperament de zaal dolenthou siast te maken. Teresa eindigde deze middag dan ook bepaald niet voor niets op de eerste plaats in deze voorronde. Ook wist zij beslag te leggen op de eerste plaats na deze twee voor rondes met een score van 125,50. De in Spijkenisse woonachtige Arno van de Vijver vergaarde deze middag met 120 punten. Vorig jaar kwam hij net niet in de finale, maar met zijn vertol king van What's another year van Johnny Logan kan hij dit jaar hoge ogen gooien. Het klassement na twee voor rondes: 1. Teresa Garcia, 2. II- jitsj Clement, 3. Arno v.d. Vij vers, 4. Sandy Struijs, 5. Manu- ela Traikin, 6. Noortje Herlaar, 7. Anne van Aperen, 8. Carola v.d. Sar, 9. Shirley Kats, 10. Ch ris Heesbeen, 11. Rosalie du Mortier, 12. Dennis Merengo. Zondagmiddag 16 februari wordt in Zaal Middelhuyse aan de Koninginnelaan de derde voorronde van het Songfestival voor Volwassenen gehouden. Aanvang 13.30 uur, zaal open 13.00 uur. Entree 3 euro. Sandy Struijs. SCHIEDAM - Ook in het huidige computertijdperk worden er nog altijd hoe ken gelezen door de jeugd. Die interesse is onder meer af te lezen uit het biblio theekbezoek. In de achter liggende periode (septem ber tot en met december 2002) zijn op de Schiedam se scholen De Kring, De Wieken, De Regenboog, De Klinker, De Vlinder, De Vio lier, St. Jozef, 't Meester werk en de Peperklip, voor- leeswedstrijden onder de leerlingen van groepen 7 en 8 gehouden in het kader van de Nationale voorlees wedstrijd 2003. Er kwamen toen in totaal negen win naars uit de bus, die woens dag 5 februari tijdens de (lokale) voorronde hun ui terste best deden om een plekje te bemachtigen in de komende (regionale) kwart finale in Capelle aan den IJssel. Het waren uiteinde lijk Lize Booij en Evelien Spiering die in een nek- aan-nek-race de hoogste score wisten te behalen, maar ook bij de overige ze ven deelnemers lag het ni veau volgens de jury, bij zonder hoog dit jaar. De Nationale Voorleeswedstrijd wordt dit jaar al weer voor de tiende keer georganiseerd. Alle landelijke basisscholen kunnen eraan meedoen. In Zuid Holland deden 455 scholen mee, waarvan dus 9 scholen in Schiedam. De wedstrijd bestaat uit verschillen de voorronden: per school, per stad, per regio, per provincie. De provinciale winnaars gaan ten slotte naar de Landelijke Voor lees Finale. Maar zo ver is het nog niet: de winnaressen van de Schiedamse ronde moeten eerst de strijd aan binden in de kwartfinale in Ca pelle aan de Ijssel, waarvan ove rigens de exacte datum nog niet bekend is. Wel van de Provincia le voorleesronde, want die wordt gehouden op 12 april 2003; de Landelijke Finale is gepland op 14 mei 2003 en wordt gehouden in Muziekcentrum Vredenburg te Utrecht. Ook al werden ze dit jaar voor- leeskampioen van hun eigen school, toch was er onder de ne gen Schiedamse kandidaten vo rige week iets van een gezonde nerveusiteit te bespeuren. Geluk kig kwamen ze niet alleen naar het Schiedamse Stadserf; waar de strijd voor het lokale kam pioenschap gestreden zou wor den in de openbare bibliotheek: De presentatie van het geheel was in handen van Hannie Oonk, jeugd-informatiemedewerker bi bliotheek Schiedam, die daarin werd bijgestaan door Sandra de Wit en Yvon Witter. De kreten op de meegebrachte spandoeken van sommige familieleden en klasgenootjes, spraken voor zich en lieten de deskundige jury, die bestond uit Ineke v.d. Boom (hoofd bibliotheek Stadserf), Ra- oul van Oevelen (medewerker boekhandel Post Scriptum), en Klaaske Geerst-den Duik (schrijfster en journalist), al bij voorbaat weten dat ze die middag een aantal 'keigoeie' voorlezers konden verwachten. Ze werden dan ook niet teleurgesteld. In rap tempo wisselden de negen kandi daten van plaats in de mooie sprookjesachtige voorleesstoel." Overtuigend Zo las Melissa Vos (De Kring) luid en duidelijk een spannende passage voor uit 'De verdwijning van een mislukte Barbie' terwijl Jessica Schrier (De Wieken) mooi duidelijk en soms ietwat te snel over een 'Wakker wordende Vampier" las - maar het was na tuurlijk ook wel een beetje eng onderwerp. Lize Booij (De Regenboog) daar entegen verraste de toehoorders met een hoofdstuk uit 'Tranen knallen uit mijn kop', wat ze heel geloofwaardig deed en Evelien Spiering las eveneens zeer leven dig een passage voor uit 'Hoe overleef ik de brugklas'. Het boek waaruit Sky van Gooswilli- ge (De Vlinder), 'Dikke Meester Jaap' voorlas, gaf wel aan, dat Sky graag leest en ze deed dit met minstens net zo veel verve als Shirley Vera Rivera, 't Mees terwerk), die zeer beeldend, met een passage uit het boek 'Klaar Over" de diverse woordgrapjes als (klaa-)rovers, op het publiek wist over te brengen. Niels Neele (De Violier) had ge kozen voor het boek "Razend", dat handelt over een niet gemak kelijk onderwerp als misbruik. Op zich al heel moedig maar hij las het hoofdstuk ook tekstvast, overtuigend en vooral duidelijk voor. Floor Helmer (De Peper klip) liet zich beslist niet afleiden door de, door haar fans meege brachte, spandoeken en las on verstoorbaar een passage uit het boek "t Hele groepie tegen het Soepie' en Elise Kersbergen wist met veel overtuiging het publiek dat voornamelijk bestond uit klas- en schoolgenoten te boeien met een episode uit het boek 'De rotschool met die fijne klas'. Nek-aan-nek race Het bleek dus geen gemakkelijke opgave voor zowel de officiële juryleden als de publieksjury om één winnaar aan te wijzen die str aks Schiedam als voorleeskam- pioen mag vertegenwoordigen. Er werd door de jury vooral gelet op onderdelen als tekstbegrip, (was alles te begrijpen bij het voorlezen, gaf de inleiding ge noeg voor-informatie en werd de klemtoon steeds op de goede plek gelegd) tempo, (las de fina list in een prettig tempo voor en waren er tempowisselingen als dat nodig was) stemgebruik (pas send bij het verhaal en las de fi nalist echt voor of was het meer 'voordragend') en natuurlijk of het publiek luisterend geboeid werd. Het werd dus een echte 'nek-aan'nek-race', de gemiddel de juryscore kwam uit op 208 en dat is vrij hoog. Samen met de uitkomst van de publiekscore eindigden echter onbetwist als eerste Lize Booij en als tweede Evelien Spiering. Zij gaan Schie dam vertegenwoordigen tijdens de kwartfinale in Capelle aan den IJssel. door SANDRA DON WATERWEG - Staatssecretaris Ross van Volksgezond heid heeft in januari aan GGD Nederland gevraagd om - in samenwerking met de regionale GGD's, de Regionaal Geneeskundig Functionarissen en de Geneeskundige Hulpverlening bij Ongevallen en Rampen (GHOR) - een draaiboek pokkenvaccinatie op te stellen. Het gaat hierbij om een aanvulling op het bestaande rampenplan. Dit in verband met een aanstaande oorlog met Irak en een even tuele aanval met bacteriologische wapens. GGD Neder land werkt daarom op dit moment aan een landelijk draaiboek pokkenvaccinatie. Hoewel de ziekte sinds 1978 niet meer voorkomt, wil de regering volledig voorbereid zijn. Wereldwijd gebruik van het pokkenvaccin vormde de basis voor uitroeiing van de ziekte in 1978. Daarom werd besloten al le voorraden van het pokkenvi- rus te vernietigen of op te slaan in een van de streng beveiligde laboratoria in de Verenigde Sta ten en Rusland. Maar omdat het niet onwaarschijnlijk is dat er in Irak en andere Oosterse landen, die een vijandige relatie onder houden met het Westen, biologi sche wapens worden geprodu ceerd, wil de regering voorbe reid zijn op een massavaccinatie met het pokkenvaccin. Een uitbraak van het pokkenvi- rus zou kunnen worden ver spreid door een aanval met bio logische wapens. 'Vanwege de instabiliteit in het buitenland hebben wij de opdracht gekre gen het bestaande draaiboek uit te breiden met massavaccinatie tegen het pokkenvirus', weet een woordvoerster van de GGD Nieuwe Waterweg Noord. 'Zo luidt de officiële omschrij ving van het ministerie van Volksgezondheid, Welzijn en Sport. Dat een aanstaande oor log met Irak daarin een rol speelt, is iets dat je natuurlijk zelf kunt invullen.' 'De ontwikkeling van draaiboe ken is een standaard taak van de GGD. Zo kwamen wij ook in ac tie toen het meningokokken-vi- rus speelde. Alleen was daar toen meer haast bij, omdat het virus acuut was en direct behan deld moest worden. Nu is er geen haast geboden, omdat er nog geen acute dreiging is. Maar mocht Nederland worden ge troffen door bio-terrorisme, dan zorgt het vernieuwde draaiboek ervoor dat alle Nederlanders binnen vijf a zes dagen kunnen worden gevaccineerd met het pokkenvaccin.' Niet in paniek Nederland beschikt over twintig miljoen pokkenvaccins. Iedere Nederlander kan dus beschermd worden tegen het hardnekkige virus, dat lijkt op griep en koorts en blaasjes veroorzaakt, maar waar dertig procent van de be smette personen aan overlijdt. In geval van een daadwerkelijke uitbraak zal worden overgegaan tot een zogenaamde ringvacci- natie. Iedereen binnen een be paald lokaal gebied wordt dan gevaccineerd. De kans dat tot massavaccinatie wordt overge gaan is zeer klein, maar de rege ring wil overal op voorbereid zijn. Vandaar dat de minister van Volksgezondheid vorig jaar al de opdracht gaf pokkenvaccins, die gemaakt worden van een pokkensoort die bij koeien voor komt (Vaccinia), te laten aanma ken. 'Het is dus niet zo dat mensen nu al ongerust moeten worden en in paniek moeten raken, want er is nog niets aan de hand. Maar mocht Nederland worden aangevallen met biologische wapens, dan zijn wij daar op voorbereid', aldus de woord voerster van de GGD Nieuwe Waterweg Noord. In podium cafe De Graauwe Hengst, morgen Kees van Krugten, Nico Vos, Willem van der Wall, Karei Hartingsveldt Marco Diamantatosom 21.30 uur. Vrijdag 5e voorronde popprijs Schiedam om 21.00 uur. Zater dag sterker nog en have mercy om 22.00 uur. Zondag Op Zon dag Kan Het Anders om 21.30 uur.Dinsdag jamsessie om 21.00 uur. Zondag is er om 10.30 uur een dienst bij De Vrijzinnige Ge loofsgemeenschap aan het West- vest 90-92, voorganger is Ds. J.F. Goud uit Den Haag. Zondag 16 februari zijn er in de Christelijke Gereformeerde Hoeksteenkerk (hoek BK- laan/Warande) diensten om 9.30 en 16.30 uur. Voorganger is ds. W. van Sorge. Zondag is er om 10.30 uur in de St.Jan de Doper - Visitatiekerk, Mgr.Nolenslaan 99, eucharistie viering met Pater Leo de Jong O.P. en met zang door de Canto- rij o.l.v. Wim van der Steen. Za terdag 17.00 uur viering met mu zikale begeleiding. In de Liduinakapel (Frankeland) is zondag om 9.15 uur eucharis tieviering met voorganger Pater Kees Veltman en met medewer king van het Liduinakoor. Evangelie gemeente De Deur vertoont zaterdag de film Eye of the storm, aanvang 20 uur in Kluphuis Oost, Boerhaavelaan 79, toegang gratis. Passage (christelijk maatschap pelijke vrouwenbeweging) orga niseert een bijeenkomst over voedsel wereldwijd in De Stuur hut, Nijhoffplein 21 om 19.45 uur. Info: tel. 4708948 of 4704516. Paranormale gespreksavonden om 20 uur vanaf 18 februari in De Blauwe Brug, Bachplein 590, door Jan Bouw met o.a. helder ziendheid en magnetisme, voor info: 06-20130673. Vanavond bij Harmonia om 19.45 uur een bloemenseance met door u meegebrachte bloe men onder leiding van Peter Coppens in het wijkcentrum aan het Wibautplein 165, toegang 5 euro. STICHTING WELZIJN In de Blauwe Brug, Bachplein 590 cursus aquarelleren vanaf 19 februari van 9.15 tot 11.15 uur, kosten 30 euro voor 6 les sen, excl. materiaal. Inschrijveri via tel. 2470464. Beoej'Vetd vLochTe^ voor SleafT pfiRkeezBÉffiD S WATERWEG- In het kader van de landelijke open dag voor de zorg sector zijn bezoekers komende zaterdag welkom op alle locaties van de Zorggroep Waterweg Noord. Tussen 11.00 en 15.00 uur wordt in formatie gegeven over werk, opleidingen, vrijwilligerswerk en over de zorg die op de verschillende locaties gegeven wordt. De open dag is geschikt voor mensen die zich oriënteren op toekom stige zorg voor henzelf of familie. De medewerkers staan klaar om vragen te beantwoorden en er worden presentaties, demonstraties en workshops en rondleidingen gegeven. Maar ook mensen die denken aan een baan of opleiding in een zorgcentrum of een verpleeg re activeringscentrum zijn welkom. Er is uitgebreide informatie over vacatures en opleidingen en vrijwilligerswerk. Op deze dag is het mo gelijk te praten met opleidingsmensen, met personeelsadviseurs, me dewerkers en vrijwilligers en ervaringen te horen uit de eerste hand. Meteen solliciteren kan ook. De locaties van de Zorggroep Waterweg Noord die geopend zijn: Maassluis: Verpleeg- reactiveringscentrum DrieMaasHave, Stads- molen 101; Zorgcentrum de Tweemaster, Vondelpark 2. Schiedam: Verpleeg- reactiveringscentrum DrieMaasStede, Voor- berghlaan 35; Zorgcentrum Francois HaverSchmidt, Willem de Zwij gerlaan 35. Vlaardingen: Zorgcentrum de Wetering, Claudius Civiluslaan 40; Zorgcentrum de Meerpaal, Willem de Zwijgerlaan 2; Zorgcentrum Soenda, Soendalaan 2. WATERWEG - Het enorme tekort aan seniorenwoningen in de Wa terweggemeenten dreigt verder op te lopen. Nu zijn er ruim driedui zend geschikte seniorenwoningen in Schiedam, Vlaardingen ert Maassluis, terwijl er behoefte is aan bijna vijfduizend stuks. Een te kort van zo'n twintig procent dat, als er niets gebeurt, oploopt naar ruim vijfentwintig procent in 2015. Dat blijkt uit het onderzoek 'Wo ningen voor Ouderen'. Mensen worden steeds ouder en blijven door een betere gezondheid vaak langer actief en mobiel. Gevolg is dat ouderen tot steeds hogere leeftijd zelfstandig blijven wonen en de behoefte aan seniorenwonin gen toeneemt. Dergelijke woningen zijn makkelijk te onderhouden, drempelvrij, gelegen op de begane grond of te bereiken met een lift, voorzien van centrale verwarming en speciale voorziening als beugels in toiletruimte zijn aanwezig of makkelijk aan te brengen. Voorts mag een huis zich alleen seniorenwoning noemen als winkels, postkantoor, openbaar vervoer en andere belangrijke voorzieningen binnen hand bereik zijn. Het tekort aan seniorenwoningen is met bijna vijfenveertig procent het grootst in Vlaardingen. Dit tekort daalt de komende jaren licht. Het tekort in Maassluis loopt de komende jaren iets op tot ruim der tig procent in 2015. Buitenbeentje is Schiedam waar op dit moment voldoende seniorenwoningen zijn. Dat overschot is over twaalf jaar verdampt. Uit het onderzoek blijkt dat ook het aanbod van andere ty pen ouderenhuisvesting, als aanleunwoningen, serviceflats en woon zorgcomplexen, in de nabije toekomst achterblijft bij de vraag. Hef gaat hier evenwel om aanzienlijk lagere percentages. In het Water* weggebied is een kwart van de bevolking ouder dan 55. Over tien jaaf is dat zo'n dertig procent. Het onderzoek is uitgevoerd door de Stichting Samenwerkingsorgaan Belangenbehartiging Ouderen in Zuid-Holland. Wegener hute-aan-hutskranten verschijnt elke woensdag en donder dag in Schiedam en Ketnel en is een van de 28 edities van Wegener Huis- aan-Huiskranten b.v., regio Groot Rotterdam, behorende tot Wegener N.V. Oplage 40.868 REGIOKANTOOR: Fransenstraat 14 Postbus 52 3130 AB VLaardingen Telefoon: (010) 4.344.022 Telefax (010) 4.602.727 Kantooruren: 8.30 - 17.00 uur (vrijdag tot 16.00 uur) ADVERTENTIEVERKOOP: R. Spierings, tel privé: 06 24921359 Lokaal accountmanager: E. Kampschuur, tel.: 06 142 38 281 Bladmanager: C. Vijfvinkel REDACTIE: Tel. (010) 4455599 Fax: (010) 4600.205 E-mail (alleen voor tekst): redactie.ns@whw.wegener.nl Redactie: Ellen Mannens, Ger van Veen Chefredacteur: Evelyn de Ruyter HOOFDKANTOOR: Wegener Fluis-aan-Fiuiskranten West Regio Groot Rotterdam, Prins Flendrikkade 16 3071 KB Rotterdam Postadres: Postbus 1980, 3000 BZ Rotterdam Telefoon: (010)4.699.911 Fax: (010) 4699.362 Duo's: DIRECTIE: W. van der Steen HOOFD REDACTIE: Jan Sieben Interlanden Spreigroep Bezorgklachten: NS foto: EUROFOTO Vampierverhalen en moeilijke thema's op voorleeswedstrijd In rap tempo wisselden de negen kandidaten van plaats in de mooie sprookjesachtige voorleesstoel. Foto: ROEL DIJKSTRA

Het Nieuwe Stadsblad | 2003 | | pagina 3