Play-In voor drumfanfares Jazzband Valentijn Vrijwilligers in de ether SP pleit voor oorlogsvrije gemeente i Terug in de tijd van die goeie ouwe radio WATERWEG FILM SPORTAGENDA Groenoord blijft in de race Waterweg-topscorer Diamanten Videoverhalen van vroeger Historische bruggen gesloten voor auto's SCHIEDAM Scouts houden Dolfijnendag Bezinningsavond Door openheid is Botlekgebied van buitenaf prima in kaart te brengen 3 SHET NIEUWE STADSBLAD DONDERDAG 13 FEBRUARI 2003 7 - 1512 SCHIEDAM - Drumfanfare Harpe Davids Schiedam houdt zaterdag 22 maart voor de eerste keer een Play- In voor de leden van drum fanfares, show- en marching- bands. Tijdens deze Play-In zullen onder de bekwame leiding van gastdirigent Rob Balfoort enkele muziekwer ken worden ingestudeerd, die aan het eind van de middag ten gehore gebracht zullen worden. De Play-In wordt gehouden in het verenigings gebouw De Tamboerijn aan het Nijhoffplein 20 te Schie- dam-Noord. De dag duurt van 10.30 uur tot 17.00 uur. Belangstellende muzikanten - ook van andere verenigin gen - kunnen zich opgeven via tel 010-4492799 of E- mail: gelderblom@harpeda- vids.nl Deelnemerskosten bedragen 6 euro (inclusief lunch) per persoon. SCHIEDAM - De Jazzband Va lentijn is vrijdag te zien en te be luisteren in Jeneverie 't Spul op de Hoogstraat. Het optreden is om te herdenken dat Schiedam, dat op 14 februari 1489 slag le verden met Joncker Fransch van Brederode, niet werd ingeno men. Mede daarom - en natuur lijk omdat het de dag is van de vriendschap en de verliefden - zal er zeker ook de nodige ro mantische Jazz - klanken en je neverglazen klinken. Aanvang 21.00 uur SCHIEDAM - Scouting de Burgemeester van Haarengroep start een nieuwe waterwerk- speltak voor kinderen van 7 tot 10 jaar: de Dolfijnen. Voorheen was het pas mogelijk om deel uit te maken van het waterwerk vanaf 10 jaar. De nieuwe spel- tak is in het leven geroepen door Scouting Nederland, om dat bleek dat er bij jongere kin deren al behoefte bestond op het water te spelen. Bij de Dol fijnen wordt er ook op het land gespeeld, maar de nadruk ligt bij de mogelijkheden op het wa ter. Zo wordt er geroeid en wor den de grondbeginselen van het zeilen bijgebracht, zodat ze vanaf 10 jaar goed voorbereid aan het echte zeilwerk op grote re plassen kunnen beginnen. Om de nieuwe speltak bij een breder publiek onder de aan dacht te brengen wordt zaterdag 15 februari een Dolfijnendag gehouden in het groepshuis aan de Schiedamseweg 211 in Schiedam (achter Bijdorm). Een ieder is welkom tussen 9.30 en 12.30 uur. SCHIEDAM - 'De basiliek' is onderwerp van de bezinnings avond, die 17 februari wordt ge houden in het nieuwe parochie centrum De Wilgenburg. Spre ker is dr. J.W.M. Peijnenburg, pr. rector van een verzorgings huis in den Bosch. Aanvang 20.00 uur. Adres: Land van Ris 6 te Schiedam SCHIEDAM - Look TV brengt gedurende de maand februari elke week een vrijwilligersor ganisatie onder de aandacht. De promotiefilmpjes worden de gehele week elk even uur op Look TV uitgezonden. Van 10 tot 16 februari is dat Scouting Tono-groep. Daarna volgt van 17 tot 23 februari de Bowling club SBC de Rolling Stones en van 24 februari tot 2 maart 2003 Kinderboerderijtje "de Gorzen". Ook op Radio Schie dam (FM 106.7 en kabel 96.1) krijgen de vrijwilligersorgani saties zendtijd. Elke week op zaterdag om 10.30 uur zal Bart Noordegraaf in zijn programma Passage 12 aandacht geven aan een vrijwilligersorganisatie. U kunt zich nog aanmelden voor het opnemen en uitzenden van een promotiefilm op Look TV bij het Steunpunt Vrijwilligers werk Schiedam, Marjolein van Doorn, telefoon: 010-2465064 (e-mail: ms.v.doorn@schiedam.nl) SCHIEDAM - De SP afdeling Schiedam heeft de gemeente raad voorgesteld om de stad de status te geven van oorlogsvrije gemeente. Concreet betekent dit dat het gemeentebestuur al les in het werk moet stellen om transport van oorlogsmaterieel binnen de gemeentegrenzen te voorkomen. De afdeling sluit hierbij aan bij een landelijk ac tie van de SP. Fractievoorzitter Yorick Haan hoopt dat de 'oor logsvrije gemeente' zich als een olievlek over Nederland ver spreiden. "Wat we tegen de oor log kunnen doen is er in ieder geval niet aan meewerken. Het is een beetje als de kernwapen- vrije gemeente van twintig jaar geleden. Toen lieten mensen ook massaal van zich horen." In een brief aan gemeenteraad en college schrijf Haan: 'Mo menteel is er geen sprake van oorlog met Irak: de Nederland se regering heeft niet de oorlog aan Irak verklaard. Daarnaast is volgens recent opinieonderzoek de overgrote meerderheid van de Nederlandse bevolking tegen Nederlandse betrokkenheid bij een nieuwe oorlog. Desalniette min wordt er door de Neder landse overheid, in ieder geval stilzwijgend, medewerking ver leend aan het vervoer van mate rieel dat bestemd is voor het oorlogstoneel.' Haan heeft geen concrete aan wijzingen dat transport van mi litair materieel over Schiedams grondgebied heeft plaatsgevon den of dat het nog staat te ge beuren. "Ik ben wel bang dat het college niet kan garanderen dat het niet gebeurt. Als militair materieel vanuit Duitland naar de Golfregio wordt getranspor teerd via de haven van Rotter dam, is het zeker niet ondenk beeldig dat ook de snelwegen rond Schiedam worden ge bruikt. De gemeente heeft mo- Met een ludieke actie in Capelle aan den IJssel heeft de Socialistische Partij afgelopen maandag de aandacht willen vestigen op de mogelijke oorlog met Irak. Met zwaailicht kwam een konvooi aan bij het militair plannings centrum in Capelle, waar onder meer Kamerleden een burgerinspectie wilden uitvoeren. gelijkheden om daar tegen op te treden. Transport van gevaarlij ke stoffen is namelijk gebonden aan tal van wettelijke bepalin gen en regeltjes. Enige uitzon dering is als Nederland daad werkelijk in staat van oorlog is maar zover zijn we dus nog niet." door CLAUDIA LANGENDOEN REGIO - Het Europoort- Botlekgebied is extra kwets baar voor aanslagen. Het is niet alleen gesitueerd in wat moslimextremisten 'het on gelovige westen' noemen, maar ook nog eens bijzon der goed in kaart te bren gen. Omdat de (petroche mische bedrijven van bui tenaf volledig zichtbaar zijn, kunnen mensen die kwaad willen precies bepa len waar zij hun bom willen 'droppen' of de boel willen saboteren. Dit stelt drs. D.A. Leurdijk, wetenschap pelijk onderzoeker van het instituut Clingendael. "Met een beetje speurwerk is toch wel in kaart te bren gen wat in het Europoort- Botlekgebied de meest kwetsbare onderdelen van dit toch al kwetsbare gebied zijn." Het kabinet houdt serieus reke ning met aanslagen in Nederland als de Verenigde Staten de oor log beginnen tegen Irak. Om po tentiële doelwitten te bescher men, worden het leger en de ma rechaussee ingezet. Behalve de (petro)chemische industrieën noemen deskundigen ook als mogelijke doelwitten Schiphol, kerncentrales, de Amerikaanse ambassade in Den Haag en het consulaat in Amsterdam. Brug gen en tunnels zijn eveneens kwetsbaar. Ook wetenschapper Leurdijk sluit een aanslag zeker niet uit. "Er is geen enkele reden om te denken dat een terrorist zich wel tegen het westen maar niet tegen Nederland zou richten. We zijn ongelooflijk kwetsbaar en we moeten er ernstig rekening mee houden dat ook Nederland doel wit in de strijd kan zijn." Ondanks die extra kwetsbaarheid voor de (petro)chemische indus trie, moeten werknemers en om wonenden van het industriege bied niet denken dat bij het min ste of geringste de hele boel de lucht ingaat, stellen deskundi gen. "Er is een grote hoeveelheid aanslagen nodig om grote schade te kunnen veroorzaken. Men *^tl8 i Er is een grote hoeveelheid aanslagen nodig om grote schade te kunnen veroorzaken in het industriegebied. Maar alertheid blijft geboden. hoeft echt niet bang te zijn dat gelijk de hele haven ontploft als er iets gebeurt", verduidelijkt di recteur C.J. Asselbergs van Delt- alinq, de organisatie waarin de bedrijven in het gebied zich heb ben verenigd. "De bedrijven en fabrieken zijn hier zodanig ont worpen en uitgelegd dat de boel niet met een domino-effect in el kaar kan storten, zoals wel eens wordt gedacht. Er is ontwerp- technisch rekening gehouden dat zoiets niet kan gebeuren. Na tuurlijk kun je een scenario be denken waarin van alles en nog wat gebeurt, maar dan kom je toch in een Spielbergfilm te recht. Nee, zelf denk ik eerder aan een grote brand." Maar ook zoiets zal enorm in grijpen in de samenleving. Een kleine dreiging zal de boel al verstoren. Roep de gebeurtenis sen bij de tunnels kort na 11 sep tember 2001 en bij Ikea wat re center maar in herinnering. "Er hoeft maar iets mis te gaan en we hebben een crisis waarbij de ra men en deuren weer dicht moe ten", stelt drs. D.A. Leurdijk van Clingendael. "Dat geeft een tota le ontwrichting van de maat schappij. Echt, we moeten hier mee absoluut rekening houden. Want terrorisme werkt net als de beurs: behaalde resultaten uit het verleden vormen geen enkele ga rantie voor de toekomst." Waakzaamheid De bedrijven in het Europoort- Botlekgebied zijn zelf ook extra waakzaam en blij met de steun van het leger en marechaussee als dat nodig is. Directeur C.J. Asselbergs van Deltalinq: "Vei ligheid is iets waaraan wij als bedrijven constant aandacht be steden. We hebben met de over heid afspraken gemaakt. Als die signaleert dat extra bewaking nodig is, komt die er. Zelf con troleren we altijd al wie er bij ons komt werken zodat er geen vreemde vogels op de terreinen lopen. Maar veel verder dan wat er nu allemaal gebeurt, kunnen we niet gaan. Daarna stopt het echt." Drs. D.A. Leurdijk: "We moe ten reëel zijn: je kunt extra vei ligheidsmaatregelen nemen maar die geven geen garantie dat aanslagen daadwerkelijk voorkomen kunnen worden." REGIO - Voor wie de Tweede Wereldoorlog meemaakte, zijn de jaren na de bezetting onlos makelijk verbonden met de mu ziek en radiohits uit die tijd. In deze jaren van wederopbouw luisterde iedereen naar de radio en werden de hits uit volle borst meegezongen. Het Zondagoch tendconcert van 23 februari gaat, onder het motto 'Die goeie ouwe radio', met een ode aan Jaap Valkhof terug in die tijd. Plaats van handeling is De Doelen te Rotterdam. Het liedjesprogramma wordt ge bracht in de vorm en het decor van een live radio-uitzending. Het orkest onder leiding van Bart Wijtman begeleidt de solis ten HarryJan Bus, Peter de Ko ning en Janneke de Vries. Zij zingen liedjes als 'Twintig kleine vingers', 'Huis met een tuintje', 'Wie is Loesje', 'Als op het Leidse Plein de lichtjes branden gaan', 'Twee motten', 'Alie Cy aankali' en 'Veel mooier dan het mooiste schilderij'. In het pro gramma is ook een quiz opgeno men. In de finale komen in een snelle medley alle grote radiohits van toen voorbij. Kaarten voor de Zondagochtend concerten zijn verkrijgbaar bij de kantoren van Wegener Huisaan- huiskranten (zie colofon), orga nisatiebureau Hanson, Straatweg 179 in Rotterdam en De Doelen. Insomnia Regie: Christopher Nolan Insomnia draait volledig rond Will Dormer, vertolkt door Al Pa- cino. Dormer is een doorwinterde detective uit Los Angeles die sa men met zijn partner Hap (Martin Donovan) naar het dorpje Night- mute in Alaska vertrekt, waar een zeventienjarig meisje is ver moord. De inbreng van de twee detectives levert meteen resultaat op. Het vermoorde meisje blijkt namelijk een geheime relatie te hebben gehad met een zekere Walter Finch (Robin Williams). Finch wordt de 'primary suspect'. Wanneer de lokale politie een hinderlaag probeert op te zetten om Finch in te rekenen, loopt de ze actie op een gruwelijke wijze af. Donderdag en vrijdag in Schie dam Zaterdag in Vlaardingen Lundi Matin Regie: Otar Iosseliani Iedere maandagochtend start voor Vincent met dezelfde mono tone routine: met de auto naar de fabriek waar hij als lasser werkt en waar niet gerookt mag worden, terwijl thuis in zijn dorp het leven stil staat. Zijn vrouw, kinderen en moeder die hun dagen slijten, de oude Albert die langs de weg zit, de postbode die stiekem de brie ven leest, en de priester die zijn ogen niet van de dorpsvrouwen af kan houden. Weer thuis gekomen, heeft Vincent nooit tijd voor zijn grote passie schilderen, want er is altijd wel een lekkende dakgoot die gerepareerd moet worden. Op een goede dag besluit Vincent de fabriek niet binnen te gaan. Hij maakt rechtsomkeert en bezoekt zijn oude vader in de stad. Met geld van zijn vader vertrekt hij naar Venetië voor het grote avon tuur. Met nieuwe vrienden ont dekt hij de stad vanaf het water en geniet van het uitzicht op de da ken. Eindelijk heeft hij tijd en in spiratie om te schilderen, en af en toe stuurt hij een kaartje naar huis. Hij wordt met open armen ontvangen door een excentrieke graaf die zo zijn eigen manier heeft om het leven naar zijn hand te zetten. Ondertussen houdt zijn gezin zich staande met wat geld van oma. Als hij terug keert naar huis, lijkt alles snel weer vergeten te zijn. Niets is veranderd en de goot lekt nog steeds. Vrijdag in Vlaardingen Zaterdag in Schiedam Lilo en Stitch Regie: Dean Deblois en Chris Sanders Stitch is een buitenaards wezen tje, resultaat van een experiment op een andere planeet, bedoeld om een onverwoestbaar en ge meen monster te creëren. Stitch ontsnapt, komt op aarde terecht, belandt in een dierenasiel en wordt daar uiteindelijk opgepikt door het meisje Lilo, die samen met haar oudere zus op Hawaï woont. Onder begeleiding van de zoetgevooisde klanken van Elvis, tegen de achtergrond van de Ha- waïaanse oceaan ontdekt Stitch dat hij ergens bij wil horen. Hij wil deel uitmaken van het geman keerde gezinnetje van Lilo en haar zus. En zo verandert een kwaadaardig monster in een vriendelijke huisgenoot. Zaterdag en zondag in Schiedam Filmhuis Schiedam, Nieuwstraat 12 in Schiedam, aanvang 21.00 uur. Filmtheater 't Zeepaard, Schiedamseweg 51 in Vlaardin gen, aanvang 20.30 uur. De kin dervoorstelling in Schiedam be gint om 14.00 uur. van donderdag 13 t/m woensdag 19 februari VOETBAL - zaterdag: Rohda'76-VVK(14.30 uur), PPSC-Soccer Boys(14.30 uur), Zestienhoven-DRGS/za( 14.30 uur), TSB- HBSS(14.30 uur), Melissant-GTB(14.30 uur). Zondag: SVVSMC-VCS( 14.00 uur), Velo-Excelsior'20( 14.00 uur), Spaland-VOB( 14.00 uur), Hoek van Holland-SVDPW( 14.00 uur), Ammerstol-Hermes DVS(14.00 uur), Dynamo'67-Demos( 14.00 uur), DRGS/zo-Naaldwijk(14.30 uur), Schiedamse Boys-Schiebroek(14.00 uur). Dinsdag: SVVSMC-Antilliaans elftal( 19.30 uur oefen). DAMESVOETBAL: zaterdag PPSC-HPSV(14.30 uur), HBSS- SVS( 14.30 uur); zondag Hermes DVS-MSV'71(12.00 uur). G-VOETBAL: zaterdag Vlotbrug-HBSS(l 1.00 uur). ZAALVOETBAL: donderdag Groenoord 13-Hermes DVS; maan dag All Greens-HBSS, Margriethal 20.00 uur PPSC-Rozet 2, 21.00 uur Groenoord-Rozet; woensdag sportcentrum Rotterdam-West 21.00 uur Hermes DVS-MSV'71 6. HANDBAL: zaterdag Asko/Zwaluwen'30-DWS(da), Margriethal 19.30 uur Ventura-De Volewijckers 2(da), Ventura-Sittardia 2(h) zondag Loreal-DWS(h). HOCKEY: zondag Thurlede 12.45 uur oefen Asvion-Pollux(da). KORFBAL: vrijdag Merwede 4-ODI; zondag Margriethal 14.50 uur Harga-Zwijndrecht. TAFELTENNIS: zaterdag FVT/De Keij-Brandersstad, sportzaal Dr.Kuyperlaan 17.00 uur Brandersstad-DOV Klaver Lelie(da); zon dag sportzaal Dr. Kuyperlaan 14.00 uur Brandersstad-De Treffers; dinsdag Noad 10-Schiedam. VOLLEYBAL: zaterdag Hajraa-Rijnmond(h), sporthal Groenoord 17.00 uur Rijnmond-TSL Activia(da). SCHIEDAM - Dankzij de 4-4 tegen de reserves van Charlois Euro poort heeft Groenoord nog steeds zicht op het kampioenschap van de promotieklas schaken. In het klassement hebben de Schiedammers evenals RSR Ivoren Toren negen punten uit zes wedstrijden. De Rot terdammers zijn officieel lijstaanvoerder omdat zij een beter bordge middelde hebben. Het beslissende duel tussen beide koplopers staat voor vrijdag 7 maart op de agenda. Tegen Charlois Europoort 2 Hans Uitenbroek, Ben Riksen en Leo van Steenoven boekten een remise en Arie Verschoor en Jos van den Dool (beiden weer in hun oude en dus goede vorm) wonnen. Bij een tus senstand van 3 1/2-3 1/2 lag er een grote last op de schouders van Kees Sio. De routinier vocht voor wat hij was en leverde (nota bene in tijdnood) een remise af. Excelsior'20 blijft vriend en vijand verbazen. De Schiedammers staan in de top van het klassement, maar moeten zich waarschijnlijk met één 'periode' tevreden, omdat koploper vrij riant aan de leiding gaat. De stand (gebaseerd op het doelgemiddelde): 1. Zwaluwen 5,80 (29 doelpunten voor, 5 tegen); 2. Excelsior'20 2,69 (35-13); 3. WK 1,87 (30-16); 4. VFC 1,66 (35-21); 5. Spaland 1,65 (33-20); 6. Demos 1,60 (37-23); 7. SWSMC 1,52 (29-19); 8. PPSC 1,47 (28-19); 9. GTB 1,35 (27-20); 10. Deltasport 1,30 (26-20). SCHIEDAM - Het echtpaar Hollander - van Hilten vierde 10 febru ari hun zestigste huwelijksdag. De heer H. Hollander is 20 augustus 1914 geboren te Rotterdam en heeft een eigen kleermakerij gehad. Mevrouw M.C. van Hilten komt ook uit Rotterdam en werd gebore nen op 7 mei 1920. Ze hebben twee zoons, een dochter en vijf klein kinderen. Het diamanten echtpaar woont reeds achttien jaar in Schie dam, boven de bakkerij van hun zoon. VLAARDINGEN- Het Uit+Thuis Videomagazijn is op zoek naar uw verhalen uit de oude doos. Dit magazijn dat gevestigd is aan de voormalige Volumemarkt behoort tot de cultuurzone De Strip aan de Floris de Vijfdelaan in Vlardingen de voormalige winkelgale rij in Westwijk. Peter Westerberg, oprichter van het Uit+Thuis Vi deomagazijn, heeft met zijn ruime collectie film en video's steeds één gezamenlijk thema voor ogen: de verbondenheid met een plaats, nostalgie naar een verlaten moederland of het verlangen naar oorden waar het leven beter is. De video dient bij Uit+Thuis Videomagazijn tevens als actief gereedschap om de relatie met de omgeving te onderzoeken. Zo biedt het leven en wonen in Westwijk stof voor video's die in samenwerking met de bewoners worden ge maakt. Nu is het Uit+Thuis Videomagazijn op zoek naar oudere bewoners die zich verhalen van hun ouders herinneren. Welke verhalen ver telden uw ouders aan u? Kunt u zich grappige anekdotes herinne ren uit uw ouderlijk huis? Wat hield uw ouders bezig? De leukste verhalen worden in korte filmpjes door kinderen uit Westwijk na gespeeld. Zodat oude verhalen blijven leven onder de jongere ge neratie. Woont u in Westwijk en wilt u een verhaal (door)vertellen? Neem dan contact op met Peter Westenberg, telefoon: 06-14436679. Adres Uit+Thuis Videomagazijn: De Strip, Floris de Vijfdelaan 144-150, Vlaardingen. Internet: www.videomagazijn.org. SCHIEDAM - De gemeente Schiedam heeft onlangs een drietal historische bruggen in de binnenstad afgesloten voor alle autoverkeer. Het gaat om de Ap pelmarktburg, Korte Havenbrug en de Beursbrug. Reden is dat het autoverkeer ernstige schade veroorzaakt aan de historische monumenten. De bruggen blij ven wel toegankelijk voor voet gangers en (brom)fietsers. De afsluitingen maken deel uit van het Parkeer- en Bereikbaarheids plan Binnenstad. Foto: LEENDERT VAN DER WAAL Industrie extra kwetsbaar voor terroristische aanslagen r archieffoto: ED DEWAERHEIJT Foto: ROEL DIJKSTRA

Het Nieuwe Stadsblad | 2003 | | pagina 9