Kwaliteit zwemwater langs stranden vorig jaar 'drastisch' verslechterd Waterweg film SCHIEDAM Vrijwilliger gezocht Gesprek aan de Schie SP in actie tegen treinen met Amerikaans oorlogsmaterieel Valentijnsdag in Groenelaan Hulde Expositie Ed Annink 't Schiedams Appeltje is zomerfris drankje g (Tb Openingstijden Zwembad Zuid tijdens de voorjaarsvakantie van 24 februari t/m 28 februari 2003 HET NIEUWE STADSBLAD DONDERDAG 20 FEBRUARI 2003 8- 1512 INGEZONDEN Hulde aan Theo Schoenmakers. Eindelijk een politicus die op stapt. Eerst er een puinhoop van maken en als er dan kritiek komt uit de eigen fractie opstappen. Alleen hebben al die mensen die op hem gestemd hebben en ik moet met schaamte bekennen dat ik daar ook bij hoor, gehoopt dat er eindelijk eens politici zouden komen die kritiek niet als een aanval op hen zelf zouden zien maar als een stimulans om het anders en beter te doen. Wij wa ren naïef dat geef ik toe, maar zo arrogant en regentesk als dhr. Schoenmakers daar kan zelfs de PvdA nog wat van leren. Daarom niets dan hulde en opgeruimd staat netjes. Wie volgt? Andreas Rose SCHIEDAM - Stichting Oude renwerk NWN is op zoek naar een vrijwilliger die op maandag ochtend de receptie in diensten centrum de 4 Molens aan de Nieuwe Damlaan 766 in Schie dam wil beheren. De werktijd is van 9.00 tot 12.00 uur. De werk zaamheden bestaan onder andere uit: het aannemen van de tele foon en doorverbinden, bezoe kers wegwijs maken in het dien stencentrum, verkopen van tele- taxibonnen, postzegels en strip penkaarten. De Stichting Ouderenwerk NWN wil ouderen graag de gele genheid bieden hun ervaring en kwaliteit in te zetten en biedt daarom vele vormen van vrijwil ligerswerk. Behalve vrijwilli gerswerk in de dienstencentra, kan men bijvoorbeeld ook maal tijden bezorgen, visiteclubs be geleiden, meewerken aan huisbe zoekprojecten en nog veel meer. In totaal zijn er in Schiedam en Vlaardingen bijna 600 vrijwilli gers bij het ouderenwerk werk zaam. Alle vrijwilligers worden bege leid door professionele mede werkers. Jaarlijks ontvangt men een attentie en worden regelma tig informele bijeenkomsten ge organiseerd. Voor wie dat wil, zijn er mogelijkheden om scho ling te volgen. Bovendien heeft de Stichting Ouderenwerk NWN een ongevallen- en aansprake lijkheidsverzekering afgesloten. Voor algemene vragen over het doen van vrijwilligerswerk bij de Stichting Ouderenwerk NWN kan men bellen met telefoon nummer (010) 248 68 90. Wie belangstelling heeft om bij dien stencentrum de 4 Molens als re ceptiemedewerker aan de slag te gaan, kan bellen met telefoon (010) 470 55 00. SCHIEDAM - De ontwerper Ed Annink exposeert vanaf vrijdag 7 maart in de Schiedamse Ko renbeurs. Annink, een bekende naam in Nederlandse ontwer perswereld, onderscheidt zich door zijn brede aandachtsge bied. Hij ontwerpt als het ware 'on the run' en de objecten die hij maakt lijken wel van onder geschikt belang tussen de ideeën en activiteiten die hem omrin gen. Annink is mede-oprichter van en nog steeds werkzaam voor het Haagse ontwerpersbu reau Ontwerp werk. SCHIEDAM - De openbare bibliotheek Schiedam organi seert voor 7 maart voor de derde keer een Gesprek aan de Schie. Onderwerp van ge sprek is integratie in Schie dam onder het motto 'Multi cultureel Schiedam: naast el kaar of samen?' De opzet van de avond is geënt op het televisiepro gramma 'Het Lagerhuis'. On der leiding van het presenta tieduo Köksal Aytemir en Marco Visscher wordt door deskundigen en bezoekers ge discussieerd over de betekenis van de multiculturele samen leving in Schiedam. Mede werking wordt onder andere verleend door historicus Han van der Horst en Brahim Bourzik, Gemeenteraadslid van Groen Links (Rotterdam). De discussieavond wordt ge houden in Bibliotheek Stads- erf, Stadserf 1 in Schiedam en begint om 19.30 uur. De toe gang is gratis. De Socialistische Partij stond vrijdag met acht actievoerders bij de in gang van het havenbedrijf Handelsveem Steinweg in Rozenburg. De actievoerders hadden informatie dat vrijdag het eerste oorlogsmate rieel van de Amerikanen in Rotterdam zou arriveren. Buiten wat po litie en bewakingsdiensten, verscheen er verder niets. Maandag reed echter de eerste van 26 treinen binnen. De Socialistische Partij was weer present. "Ik denk dat ze vrijdag het eerste transport hebben afgeblazen. Door onze aanwezigheid", meldt Krista van Velzen, Tweede Kamerlid van de Socialistische Partij en defensiewoordvoerder voor die partij. "Door onze actie duurt het misschien langer voordat de oorlog kan beginnen". Dat is niet het doel van de acties van de SP. "Wij willen la ten zien dat we het er niet mee eens zijn. Dit is gewoon oorlogsvoor bereiding en wij vinden dat Nederland zich daar niet voor moet le nen", aldus Van Velzen. Terwijl de eerste trein met oorlogsmaterieel binnenrolt, voeren de ac tievoerders hun eigen strijd. "We hebben met die bootjes de kade be reikt. Daar hebben we vredestekens en 'No War' op de kade geschil derd." De actievoerder blijken geen last te hebben gehad van de stren ge bewaking van de transporten. "De marechaussee stond er bij en keek ernaar. Ik heb het vermoeden dat ze onze actie wel okay vonden. Op een gegeven moment zeiden ze alleen dat het beter was om nu weg te gaan. Dat hebben we ook gedaan." door KLASKE GEERST SCHIEDAM - Nog maar net bekomen van het Schiedam se Bruids-drankje, (oranje van kleur met echt bladgou den snippertjes er in) dat ter gelegenheid van Hét Hu welijk in 2002 werd gebrou wen, is er in het diepste ge heim gewerkt aan een nieu we variatie van de plaatselij ke specialiteit. Maandag avond werd in Jeneverie 't Spul in de Hoogstraat - op een steenworp afstand van de Appelmarkt en het Stede lijk Museum - de naam van het nieuwste drankje ont huld: 't Schiedams Appel tje'. Onder de tpnen van Het Jenever orkest uit Amsterdam mochten al le aanwezigen op de nieuwe smaak toasten. Maar eerst mocht Anniek Vrij van het Stedelijk Museum de met zorg ontworpen fles in ontvangst nemen uit han den van Rob van Klaarwater. Die weer samen met Wiebe Hooge- veen, en Leo Fontijne van Diste- leerderij H.van Toor Jz.(Vlaardin- Presentatie van het nieuwe Schiedamse drankje gen) het nieuwe drankje ontwik kelde. En de eer was aan Nicolaj Oerlemans om het etiket en de kunstzinnige affiches (in Cobra stijl) te ontwerpen. REGIO - De kwaliteit van het zwemwater langs de Hol landse stranden is vorig jaar 'drastisch verslechterd'. Ge volg is dat enkele stranden dit jaar niet in aanmerking ko men voor de zogenoemde Blauwe Vlag, het internationale keurmerk voor veilig zwemwater. De ANWB, coördinator van de activiteiten voor de Blauwe Vlag in Nederland, heeft bij de andere betrokkenen alarm geslagen over deze situ atie. Staatssecretaris Schultz van Haegen zegt de zorg van de ANWB te delen, maar bestrijdt dat het Nederlandse kustwater een gevaar voor de gezondheid zou zijn. 'On danks de overschrijding van de streefwaarden voldoen alle locaties wel aan de wettelijke grenswaarden van de huidige EU zwemwaterrichtlijn.' De relatief strenge norm van de Blauwe Vlag voor de hoeveelheid menselijke en dierlijke ontlasting in het water werd vorig jaar langs vrijwel de gehele kust royaal overschreden. Ter hoogte van Monster en Hoek van Holland werd de norm 'slechts' bij één meting, eind au gustus, zeer fors overschreden. Bij de stranden bij de Maasvlakte bleek het zwemwater alle vijf de metingen in orde. Ter hoogte van Oostvoorne en verder zuidwaarts ging het meerdere keren goed mis. De ANWB stelt dat baders en zwemmers aan de betreffende stranden een verhoogd gezondheidsrisico lopen. Er zijn waarden gemeten die vele malen hoger liggen dan het niveau waarop deskundigen van een verhoogd risico spreken. Rioolwater Grote boosdoener van de slechte waterkwaliteit is volgens de ANWB de lozing van ongezuiverd rioolwater en ander afvalwater met mense lijke en dierlijke fecaliën op zee. Dat gebeurt bijvoorbeeld bij zware regenval als de capaciteit van de riolering en de zuiveringsinstallaties tekortschieten. De Unie van Waterschappen benadrukt in een reactie dergelijke overstorten niet de enige oorzaak zijn. Ook uitspoeling, vervuilde waterbodems, specifieke lokale omstandigheden zoals een jachthaven dragen bij aan de vervuiling. Onderzoek van Rijkswaters taat wijst bovendien uit dat ook de badgasten zelf bijdragen aan de vervuiling. De smaak- en ervaringsdeskundi gen lieten direct hun mening ho ren: "Mmmmmmmverras send appelig," en "Fris, frui tigverrukkelijk!" Het drank je, dat heerlijk 'wegdrinkt', is een Likorette - puur natuur - van hoog niveau en bevat slechts 14,9 alcohol. Dit, omdat 't Schie dams Appeltje zowel verkocht moet kunnen worden in de Jene verie 't Spul als de diverse musea van Schiedam. Het is vooral een zomerfris drankje en wordt bij voorkeur geserveerd met een blokje ijs. (Een bevroren appel blokje blijkt bij de presentatie een toepasselijk originele variant.) Cobra tentoonstelling 't Schiedams Appeltje is geënt op de nieuwe Cobra-tentoonstel ling: 'Cobra: de kleur van vrij heid' die op 29 maart officieel geopend wordt en zal duren tot september 2003. Er worden dit jaar zo'n 60.000 tot 100.000 toe risten in Schiedam verwacht en dan is een bezoek aan de Schie damse musea vanzelfsprekend. De Gekroonde Brandersketel is museum en ambachtelijk bedrijf in één, met een authentieke branderij zoals er aan het begin van de 20e eeuw een paar hon derd in Schiedam gevestigd wa ren. Het museum produceert nog regelmatig echte Schiedamse je never. Het Stedelijk Museum, geves tigd aan Hoogstraat 112, dicht bij de bekende Appelmarkt, in het voormalige Sint Jacobs Gas thuis, werd gebouwd in 1787 door de Italiaanse architect Ian Giudici en is tegenwoordig vooral bekend om haar Cobra collectie. Het 'Stedelijk' bevat met meer 250 Cobra-schilderij- en en sculpturen de grootste Co bra-collectie in ons land. Het is een prikkelende tentoonstelling die de beroemde Schiedamse Cobra-collectie in zijn volle glo rie en breedte toont. Schilderijen van de bekende Cobra kunste naars zoals Karei Appel, Corn- eille, Constant, Lucebert, Anton Rooskens zijn het trotse bezit van het Stedelijk Museum Schiedam. Schiedammertje "Op de wereldkaart bezien ligt Schiedam al eeuwenlang cen traal als jeneverleverancier" al dus Klaarwater, die het daarom maar onbegrijpelijk vindt dat sommige lieden nog steeds veel moeite doen om Schiedam 'op de kaart' te plaatsen. Hij toonde maandagavond nog maar eens op ludieke wijze aan dat Schie dam wereldwijd een centrale po sitie inneemt. "Sinds jaar en dag wordt er al je never of genever in Schiedam geproduceerd, maar ook ge schonken. Schiedam en jenever noemt men in één adem en we bedoelen ook hetzelfde. Want bij 'een Schiedammertje' denkt nie mand aan een klein mens die in Schiedam woont, maar een 're latief' klein glaasje met geestrijk vocht. En overal ter wereld is de naam bekend, ook al spreken ze het soms wat vreemd uit; gin, genièvre, sch napps, geneva, ginebra, en skie- dam. Er zijn vele producten uit deze drank, of uit het oerproduct (de moutwijn) ontstaan. Zoals de nu gepresenteerde nieuwste loot aan de Schiedamse jeneverboom is 't Schiedamse Appeltje', dat inderdaad, met het oog op Karei Appel en de Appelmarkt, niet ver van de boom blijkt geval len!" Dienst Sport en Recreatie Zwembad Zuid Westfrankelandsedijk 3 3115 HG Schiedam Telefoon (010) 426 16 82 The Pianist Regie: Roman Polanski Adrien Brody speelt op een schitterende manier Wladyslaw Szpil- man, een joodse pianist die in 1939 in de radiostudio van Warschau live een stuk aan het spelen is wanneer Duitse bommen de stad tref fen. De familie Szpilman is aanvankelijk optimistisch - wanneer de BBC meedeelt dat Engeland Duitsland de oorlog verklaart, houden ze een dineetje om dat feit te vieren. Wat kan er hen overkomen nu de Britten meedoen? Dat blijkt een grove onderschatting van de situatie te zijn. Ze worden ingesloten in het getto, en ondergaan het willekeu rige geweld van de Duitsers. Later wordt het getto opgeruimd, en de familie van Wladyslaw wordt op een trein richting concentratiekamp gezet. Door stom geluk ontsnapt Wladyslaw op het laatste nippertje aan dit lot, en gedurende de rest van de oorlog verhuist hij van het ene onderduikadres naar het andere. Roman Polanski baseerde deze film op ware feiten, en kan zelf ook meespreken over de materie: zijn moeder werd gedood in een con centratiekamp, Polanski zelf zag het getto van Krakow van binnen. Hij filmt zonder franje, in een simpele stijl die door sommigen af standelijk werd genoemd. Die sobere vormgeving zorgt er wel voor dat watje ziet genadeloos aankomt. Donderdag en vrijdag in Schiedam Zaterdag in Vlaardingen Die Reise nach Kafiristan Regie: Fosco Donatello Dubini Kafiristan, dat klinkt als het geheimzinnige buurland van Afghani stan. Een sprookjesgebied met uitgestrekte dorre vlakten, en erboven een staalblauwe of juist krijtwitte hemel. Wie Kafiristan wil bereiken, moet langs steden met wonderlijke namen als Ottavia en Eufemia, en ontdekt uiteindelijk ten noorden van Kabul een land van blonde, blauw-ogige ongelovigen. Tenminste, als wij de regisseurs mogen ge loven... De eigengereide Zwitserse etnologe Ella Maillart vertrok anno 1939 daadwerkelijk in een Ford Roadster De Luxe vanuit Genève richting Kabul, samen met landgenote en schrijfster Annemarie Schwarzen- bach. De reis bood het tweetal een vluchtroute voor de dreigende oor log en Schwarzenbach hoopte eindelijk van haar morfineverslaving af te komen. Maillart schreef reportages, Schwarzenbach maakte er de foto's bij en tussendoor kregen de vrouwen ook nog eens een heftige relatie met elkaar. Het valt allemaal te lezen in Schwarzenbachs dag boek, reisverslagen en verhalen. Die Reise nach Kafiristan is geen droge bewerking van historisch ma teriaal geworden. Het is eerder een verfijnd-lyrische, soms ook magi sche roadmovie, vol totaalshots van de Ford die als een lieveheers beestje de horizon bekruipt of een wedstrijdje aangaat met een stel ka melendrijvers. Traditionele tegenstellingen als man-vrouw en wes- ters-oosters worden opgeheven, en zelfs de oorlogszwangere tijd ver liest zijn grip. "De grenslijnen moeten innerlijk overschreden worden, niet op de kaart", zegt Schwarzenbach. Zo is het maar net. Vrijdag in Vlaardingen Zaterdag in Schiedam Peter Pan, terug naar Nooitgedachtland Regie: Maria Lindes en Robin Budd Terug naar Nooitgedachtland opent een nieuw hoofdstuk in Walt Dis ney's klassieker Peter Pan. Nog éénmaal maken we een magische reis naar een plaats waar we nooit oud worden. Peter Pan is er nog steeds - samen met Tinkelbel, de Slimme Jongens en de schurkachtige Ka pitein Haak. Maar Wendy is weer thuis en volwassen geworden en heeft nu zelf kinderen. De Tweede Wereld Oorlog is aan de gang en Londen is een slagveld geworden. Wendy probeert haar kinderen ge rust te stellen met verhalen over de opmerkelijke plaats die zij kende: Danny houdt van deze verhalen voor het slapen gaan - maar de 12-ja- rige Jane is een praktisch kind zonder geduld voor deze onzin. Totdat zij ontvoerd wordt door die verschrikkelijke kapitein Haak.... Zaterdag en zondag in Schiedam Filmhuis Schiedam, Nieuwstraat 12 in Schiedam, aanvang 21.00 uur. Filmtheater 't Zeepaard, Schiedamseweg 51 in Vlaardingen, aanvang 20.30 uur. De kindervoorstelling in Schiedam begint om 14.00 uur. SCHIEDAM - De Groenelaan in Schiedam was vrijdag 14 februari extra gezellig vanwege Valentijnsdag. Buiten waren vlaggen opge hangen met Valentijnsharten en alle winkeliers hadden hun etalage passend ingericht. Het winkelend publiek werd verrast met een leuk presentje: een bloem met een rood hart, die werd uitgedeeld door drie 'Valentijntjes'. Kinderen konden rekenen op rode lolly Het valen- tijnsprogramma was een initiatief van de middenstandvereniging, die voor dit jaar meer thema's in petto heeft. GlASBAk MM UöU* WiMO Oiai yocfl pfiptEK GL*yM&ill OTBLOEDlWAWj HANDEL: ëTONWEG foto JOHN DE PATER Cobra-tentoonstelling wordt ingeluid met glas Appelj enever Foto: Roel Dijkstra Maandag 10.00 uur - 15.00 uur recreatief zwemmen Dinsdag 10.00 uur - 15.00 uur recreatief zwemmen Woensdag 12.30 uur - 14.30 uur recreatief zwemmen Donderdag 10.00 uur - 15.00 uur recreatief zwemmen Vrijdag 10.15 uur - 15.00 uur recreatief zwemmen Alle overige activiteiten vinden op de normale tijden plaats.

Het Nieuwe Stadsblad | 2003 | | pagina 9