Televisie Etalage tentoonstelling oude RET-trams Verkiezingsboek voor verstandelijk gehandicapten Meer invloed burgers op agenda Provinciale Staten Waterweg film Eerste paal voor gebouw Nieuwe Maas de grond in 'Schaf verkiezingen voor provincie af' SCHIEDAM RWS hervat studie naar A4 Purper aan de Schie Schrijf een nieuw provincievolkslied Laatste bruidspaar in Stadhuis Corrie Kortleven, voorzitter bewonerscommissie MUWII en MUWIII: Natuurwijzer voor 'groene' kiezers >7 HET NIEUWE STADSBLAD DONDERDAG 6 MAART 2003 10 - 1512 INGEZONDEN BRIEF Het gebeurt ons allemaal wel eens, dat we de tv aanzetten, de een wat meer dan de ander, maar aanzetten doen we hem allemaal. Hier in het Schiedamse hebben ze er toch maar mooi voor ge zorgd dat we zo'n beetje over veertig kanalen kunnen beschik ken. Vanuit de luie stoel -als je die bezit natuurlijk - kan je half Europa op de buis zien daardoor. We klagen vaak over Schiedam, over: daar hebben ze niet goed bij nagedacht, dat gebouw is foeilelijk, er ligt te veel glas op straat, je ziet nooit een agent, enz. enz. Maar de goede dingen die hier gebeuren moet je toch ook zo af en toe benoemen. En dat zijn dan die ongeveer veertig kanalen die je op onze Schiedamse buis kunt ontvan gen. In veel andere steden heb ben ze, om maar weer eens een voorbeeld te geven, geen TCM. Dat is dat filmkanaal waar je ou de tot zeer oude films kunt zien. Dat is met een beetje goede wil genieten van Bettie Davis en Humphry Bogart en hoe die vo gels allemaal verder heten. Heerlijke zwart/wit films waarin nog echt werd geacteerd. U moet eens niet naar die verve lende spelletjes kijken - vanuit uw luie stoel, als u die tenminste heeft - maar naar TCM, zo'n film uit 1938 bijvoorbeeld, dat is pas genieten! Wat ook heel spannend kan zijn, is kijken en lezen wat LOOK TV te bieden heeft. Je gaat heerlijk - weer in diezelfde luie stoel - ach terover zitten, maar wel zorgen dat je de buis ziet natuurlijk, an ders kun je niet meelezen. Dus, kussentje in de nek, voetjes op tafel en genieten maar. "Waarvan genieten?" Van die politieberichten natuurlijk. On der een zacht muziekje lees je de meest afgrijselijke dingen die hier in Schiedam gebeuren: be rovingen, inbraken, vernielin gen, vechtpartijen, ongelukken in ons verkeer en zo af en toe een dooie. Als dat niet spannend is weet ik het niet meer, heerlijk, heerlijk allemaal. Dus nu niet meer klagen over die lege winkels op de Hoogstraat, over die halflege Passage, over fietspaden op de Broesvest die plots stoppen, over randjes waar je over struikelt, over een fiets pad langs de Poldervaart die er zou komen en er nu nooit meer komt, omdat ze er een zieken huis gaan bouwen. Dat is trou wens een heel ander verhaal. H.C.M. Vlek, Schiedam SCHIEDAM - Minister De Boer van Verkeer en Waterstaat heeft besloten dat Rijkswaterstaat (RWS) de procedure naar de aan leg van de A4 Delft-Schiedam hervat. Resultaten daarvan wor den in het eerste kwartaal van 2004 verwacht. Op basis van dit onderzoek nemen de ministers van Verkeer en Waterstaat en Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieubeheer eind 2005 een besluit over de daad werkelijke aanleg van de A4. SCHIEDAM - De voorstelling De Extra Editie van Purper is za terdag 8 maart te zien in Theater aan de Schie. De uitbundige, ko mische show wordt gespeeld door het trio Frans Mulder, Alf red van den Heuvel en Trudy. Aanvang is om 20.15 uur, toe gang kost 22 euro, de kortings prijs bedraagt 21 euro. REGIO - Wat maar weinigen weten is dat Zuid-Holland een eigen volkslied heeft. Omdat dit volgens Leefbaar Zuid-Hol land vreselijk oubollig en ver ouderd is, heeft ze een prijs vraag uitgeschreven. Wie een nieuw volkslied voor de pro vincie maakt - zowel tekst als muziek - maakt kans op een prijs van 250 euro. De inzendingen worden beoor deeld door een vakkundige ju ry bestaande uit oud-Statenle den Dick Jense, Ton Clarijs en Emma Kraak. De sluitingsda tum is 11 maart. Het volkslied kan verstuurd worden naar: e-mail: leefbaar- zuidholland@zonnet.nl. post adres: Leefbaar Zuid-Holland p/a Warande 56 2285 JB Rijs wijk. SCHIEDAM - Ellemiek Ahrens en Vincent van Staalduinen wa ren het laatste bruidspaar dat het stadhuis van Schiedam betrad voor de renovatie Afgelopen vrij dag traden ze in het huwelijk. Het 'ja, ik wil' zal niet meer in het stadhuis te horen zijn voordat de werkzaamheden worden afge sloten. Om die reden had het bruidspaar, dat aanvankelijk op een later tijdstip wilde trouwen, besloten de plechtigheid te ver vroegen. Andere bijzonderheid was dat de heer H. Smits het hu welijk voltrok. Hij was jarenlang ambtenaar van de burgerlijke stand Schiedam en in die hoeda nigheid trouwde hij zijn vijf kin deren en drie kleinkinderen. REGIO - Tochtig, geen want het neemt de problem centrale verwarming, geho- m ÈfölImSwwryl^i, niet weg." REGIO - Tochtig, geen centrale verwarming, geho rig, geen isolatie en geen dubbelglas. In sommige huizen is de waterstraal vaak zo erbarmelijk dat douchen bijna onmogelijk is. "Bijna twintig jaar gele den is besloten dat de 617 woningen van het complex MUWI II, die tussen de Se ringestraat en de Sneeuw balstraat IN Vlaardingen zitten ingeklemd, worden gesloopt," weet Corrie Kortleven, voorzitter van de bewonerscommissie MUWI I en MUWI II. "Al die tijd is er weinig tot helemaal niets meer aan die huizen verbeterd, maar MUWI II mag niet het rioolputje van de regio worden." En als het aan Waterweg Wonen ligt, zal er ook geen groot onder houd meer plaatsvinden aan de woningen in het meest zuidelijke deel van de Babberspolder-Oost. In 2008 zal daar gestart worden met de sloop. In 2014 zijn de huizen in MUWI I, tussen de Van Hogendorplaan, Meidoornstraat en Kethelweg, aan de beurt. Ook deze zevenhonderd woningen verkeren in niet al te beste staat en zullen daarom wel worden opgeknapt, omdat de huizen nog twaalf jaar bewoonbaar moeten blijven. Zo krijgen deze woningen onder meer tochtstrips, dubbelglas, ventilatie in wc en douche en wordt de watervoorziening ver anderd, zodat mensen weer on der een normale straal water kunnen douchen. Volgens Rob Jansen, directeur van Waterweg Wonen, zullen de huizen in MU- WI II niet verstoken blijven van het normale onderhoud, zoals schilderwerk. Ook zullen de klachten worden behandeld en zoveel mogelijk worden opge lost. Jansen: "Maar een wijk die in 2008 wordt gesloopt gaan we na tuurlijk niet een grondige op knapbeurt geven. Een complex dat over vijfjaar tegen de grond gaat, gaan we nu niet meer voor zien van dubbel glas en kuststof kozijnen, dat is weggegooid geld. We kunnen het geld maar een keer uitgeven en dan doen we het liever nuttig besteden." "Daar komt nog eens bij dat voor de woningen in MUWI I nog geen definitief sloopbesluit is genomen. Dit deel van de wijk moet in ieder geval tot 2014 be woonbaar blijven. Ik kan me voorstellen dat deze boodschap voor de bewoners van MUWI II heel vervelend is en dat zij het gevoel hebben dat ze niet aan de beurt komen, omdat er al twintig jaar bijna niets aan de woningen is gedaan, maar ze moeten ook begrip hebben voor ons stand punt." Volgens Kortleven is MUWI II altijd een ondergeschoven kindje geweest. "Deze huizen hebben een achtergestelde positie ten opzichte van MUWI I. De bewo ners hebben dan ook het gevoel dat er flink aan hen is verdiend. Wij vinden het als bewoners commissie ondoenlijk dat men sen in zo'n woning moeten leven en eisen dan ook dat ook deze woningen gedeeltelijk worden opgeknapt. Dubbelglas zou al heel wat zijn. Alleen een likje verf is niet genoeg. Dat is weg gegooid geld en geen oplossing, want het neemt de problemen niet weg.' In Conclaaf Daarom is de bewonerscommis sie nu in onderhandeling met de woningcorporatie over een even tuele opknapbeurt in MUWI II. Kortleven: "We zijn driftig in conclaaf en ik heb wel een goed gevoel over de uitkomst. Er wordt in ieder geval naar ons ge luisterd. Kijk, de woningen'van MUWI I worden in 2014 ges loopt, als dat besluit tenminste wordt genomen. Dat is pas over twaalf jaar, dus is het niet meer dan logisch dat het woongerief en uiterlijk wordt verbeterd. Maar de woningen van MUWI II moeten ook nog vijfjaar mee en ook die huizen moeten bewoon baar blijven. Ons standpunt blijft dat zowel MUWI I als II leefbaar en bewoonbaar moeten zijn, ook al worden de wijken gesloopt." Begin april zal de bewonerscom missie met de bewoners overleg gen, want ook onder hen bestaat nog grote verdeeldheid over de toekomst van de wijk. Sommi gen vinden dat er wel moet wor den gesloopt, anderen niet of zijn bang dat een deel van de wijk na de renovatie in een ghetto veran dert. Kortleven: "Stel dat Waterweg Wonen niet aan onze eisen wil tegemoetkomen, dan zullen we actie ondernemen. Zo kunnen we een langdurige procedure starten waarin we de huurverhoging weigeren of de sloop tegengaan. Hoe dan ook, er moet iets gebeu ren. De periode van twintig jaar geen onderhoud, moet worden goedgemaakt." SCHIEDAM - De Schaalmodellen van de Rotterdamsche Electrische Tram van A.F. Teunissen zijn momenteel te zien in de etalage van Op ticien Paul Berg. Wijlen de heer Teunissen is bij vele Schiedammers bekend omdat hij in de jaren zestig zijn brood verdiende met orgel 'De Waterpoorter'. Zijn vrije tijd besteedde hij goeddeels aan het op schaal namaken van R.E.T. Trams, die hij van binnen en van buiten met eindeloos geduld kopieerde. Het gaat om vijf unieke modellen uit de jaren twintig t/m vijftig. In tegenstelling tot de kant en klare bouw dozen zijn deze schaalmodellen geheel vervaardigd van restmateriaal. "Het is ongelooflijk knap gedaan. Regelmatig blijven mensen voor het raam staan kijken. Zelf moet ik ook steeds even kijken", vertelt Paul Berg. De modellen zijn jarenlang tentoongesteld in het R.E.T. in formatiecentrum in Rotterdam. Sinds het overlijden van de Teunissen zijn ze weer in bezit van de familie, die ze uitleende aan de opticien. De minitentoonstelling wordt gecompleteerd door gebruiksvoorwer pen van het RET-personeel en boeken. Tot en met 22 maart kunnen belangstellenden een kijkje nemen in de etalage van de opticien aan de Mgr. Nolenstraat 418. REGIO - De Gemiva-SVG Groep heeft speciaal voor mensen met een verstandelijk handicap een boek gemaakt over de verkiezingen voor mensen met een verstandelijke handicap. De verkiezingen van de Provinciale Staten in Zuid-Holland worden hierin belicht. Getracht wordt antwoord te geven op de vraag wat de politieke partijen nastre ven bij onderwerpen als locaties voor woningbouw, groengebieden, wegenbouw, land- en tuinbouw en bedrijfsterreinen. Het boek is duidelijk ingedeeld en heeft eenvoudige teksten en plaat jes in kleur. Verschillende partijen hebben hun medewerking ver leend. Het boek is niet verkrijgbaar op papier, maar kan wel worden gedownload van de website van Gemiva-SVG Groep: www.gemiva- svg.nl. Op deze site is ook een beschrijving te vinden met foto's over hoe stemmen in zijn werk gaat Beide boeken kwamen tot stand door samenwerking van het Educatief Centrum voor Cliënten en de afde ling PR Voorlichting van de Gemiva-SVG Groep. Deze organisatie ondersteunt in Zuid-Holland zo'n 3.000 mensen met een verstandelij ke, lichamelijke of meervoudige handicap en mensen met niet-aange- boren hersenletsel. Haar doel is om ondersteuning te bieden die ertoe leidt dat mensen met een handicap zo veel mogelijk aan de samenle ving kunnen deelnemen, waarbij zij zelf of met ondersteuning keuzes maken voor hun eigen levensomstandigheden en hun persoonlijke toekomst. REGIO - De Provinciale Staten van Zuid-Holland hebben vorige week een verordening Recht van Initiatief vastgesteld. Deze verorde ning geeft burgers het recht om onderwerpen rechtstreeks op de agen da van de Provinciale Staten te zetten. Wanneer een onderwerp door 1000 inwoners van Zuid-Holland wordt ondersteund, zijn de Provin ciale Staten verplicht het onderwerp op de agenda te zetten. Het on derwerp kan geen vraag of klacht zijn op het beleid van de provincie, want daar zijn al andere mogelijkheden voor. Verder moet de provin cie wel bevoegd zijn om over het onderwerp te beslissen. Verder mag het onderwerp niet gaan over iets waar de provincie korter dan een jaar een besluit over heeft genomen, het mag niet over personen gaan of in strijd zijn met de mensenrechten. De verordening Recht van Ini tiatief loopt tot 1 juli 2006. Voor die tijd wordt het geëvalueerd. De in dieners van de aangenomen verordening, Groen Links, verwachten dat er twee initiatieven per jaar komen, maar hoopt op meer. REGIO - Om stemgerechtig den op weg te helpen bij het maken van de juiste keuze bij de Statenverkiezingen van 11 maart is er na de stemwijzer nu ook de politieke natuur wijzer. De natuurwijzer in een initiatief van de Vere niging Natuurmonumenten. De vereniging heeft op inter net per provincie en per partij een overzicht gemaakt van de belangrijkste standpunten op het gebied van natuur, land schap, recreatie en water. In tegenstelling tot de Stem wijzer, waarbij de kiezer door het beantwoorden van geslo ten vragen een stemadvies krijgt, doet de Natuurwijzer geen aanbevelingen. 'Wij vinden dat de kiezers zelf de beschreven partijpunten maar op hun waarde moeten schat ten', stelt Ruud Kreetz, woordvoerder van de vereni ging. De zegsman hoopt dat de natuurwijzer ertoe bij draagt dat meer mensen op 11 maart hun gang naar de stem bus maken. 'Provincies spe len een belangrijke rol als het gaat om de natuur', stelt Kreetz. 'Het rijk bepaalt de grote lijnen en stelt het geld beschikbaar, maar de provin cies stellen uiteindelijk het beleid op.' De natuurwijzer is te vinden op www.politiekenatuurwij- zer.nl. Alleen al de eerste dag trok de site 2.500 bezoekers. Ramses Regie: Pieter Fleury Ramses: de acteur, zanger, schilder, levensgenieter, Bhagwan-aan- hanger, personificatie van de vrijheid-blijheid van de sixties. Samen met Joop Admiraal ging hij naar Rome om op z'n minst een rolletje te krijgen in een Fellini-film. La dolce vita. Ze kwamen terug met een liedje. En zo werd alles een liedje: de pijn, de sentimentaliteit, de af wezige moeder, de stille straten van Amsterdam, het faillissement; al leen de drank niet, want de drank deed dat alles vergeten. Veel archiefbeelden van een uiterst levendige en geëxalteerde man. Veel vrienden en geliefden die met stille woorden naar herinneringen zoeken die dat vitale beschrijven. En dan af en toe die camera die langs lege trappen en een onbespeelde vleugel glijdt of een strak op gemaakt bed in het rusthuis waar Shaffy nog wel degelijk woont, op genomen wegens Korsakof. Daar komt Willeke Alberti in haar Am sterdams voor de bewoners zingen en neuriet Ramses een beetje ver dwaasd mee. Beter dan dat kan de film niet duidelijk maken hoe de Ramses wiens energie in alcohol is weggespoeld misplaatst is in deze wereld. Pieter Fleury maakte zijn film omdat Shafiy ooit zijn over buurman was en verschafte na Hazes en Normaal ook artistiek-links Nederland van een zangersportret. Donderdag en vrijdag in Schiedam Zaterdag in Vlaardingen Marie Jo et ses Deux Amours Regie: Robert Guédiguian Regisseur Robert Guédiguian filmt altijd Marseille, de arbeidersklas se en de tragische liefde. In Marie-Jo et ses deux amours vormt de onmogelijke dubbelliefde van een vrouw van middelbare leeftijd de ingang. Daniel kookt af en toe verrukkelijke eendenborst, is goed voor zijn jonge werknemers en kan ook nog eens aardig dansen. Maar Marco fluistert 'dank je wel' na een orgasme, pleegt romantische te lefoontjes en weet altijd het juiste sfeervolle jazzplaatje uit te kiezen. Marie-Jo is gelukkig getrouwd met de eerste en heeft een hartstoch telijke affaire met de laatste.Ze houdt oprecht van beide mannen en kan niet kiezen. Hoewel zijn verhalen bestempeld kunnen worden als onversneden melodrama, weet Guédiguian emotionele dynamiek op te wekken zonder te steunen op grote gebaren. De regisseur neemt vo lop de tijd om het bitterzoete dilemma van een besluiteloze, verliefde vrouw neer te zetten. Ook de mannen, betrekkelijk passieve spelers in deze onmogelijke liefdesgeschiedenis zonder uitweg, weet hij meer dimensionaal neer te zetten: ze zijn niet alleen boos en ongeduldig maar vooral verward en bedroefd. Vrijdag in Vlaardingen Zaterdag in Schiedam Pietje Bell Regie: Maria Peters Pietje Bell weet als geen ander de stad op stelten te zetten met zijn dwaze avonturen. Sommigen spreken er schande van, maar anderen vinden hem een held, zoals zijn vriendje Sproet. Dan doet de depres sie zijn intrede. Ook vader Bell krijgt het financieel moeilijk. Pietje doet allerlei pogingen om geld te verdienen. Hij vindt een baantje als krantenjongen en organiseert een eigen circusvoorstelling. Helaas gaat dit circus in rook op. Hij slaat op de vlucht en komt per ongeluk op het spoor van een echte dievenbende. Maar niemand wil Pietje ge loven. Er verschijnen nare stukken over Pietje in de krant. Zelfs zijn beste vriend Sproet keert zich tegen hem. Pietje wil wraak nemen óp de krant die voortdurend jacht op hem maakt. Hij besluit onzichtbaar te worden. Vanaf nu krijgen ze te maken met de bende van De Zwar te Hand. Zaterdag en zondag in Schiedam SCHIEDAM - Op een feestelijke wijze ging onlangs de eerste paal de grond in van bedrijfsverzamelgebouw Nieuwe Maas op het gelijkna mige bedrijventerrein in Schiedam, gelegen op de hoek van de Fortu- naweg en de Mercuriusweg. Hiermee is de bouw van het gebouw of ficieel begonnen. Het slaan van deze paal werd gedaan door één van de eerste kopers van een unit, Marcel Broxks, van het Installatiebe drijf Combifour. Gestart is nu met de bouw van de eerste fase, de kleine units. De twee de fase gaat van start zodra er meerdere grotere units zijn verkocht/verhuurd. Wanneer alles volgens plan verloopt, wordt de eerste fase opgeleverd rond de bouwvakvakantie. Er zijn plannen om op de kop van het bedrijventerrein nog een wo ningbouwplan te realiseren, bestaande uit gestapelde woningen en eengezinswoningen. S- REGIO - De Leidse hoogleraar politieke wetenschappen Galen Irwin neemt geen blad voor de mond. Hij zegt dat het 'sterk de vraag is' of het wel zin heeft volksvertegen woordigers op provincieniveau te kiezen. Volgens hem blijkt uit de opkomst bij de Statenverkiezingen dat het werk in de provincie de mensen maar weinig boeit. In Zuid-Holland kwam vier jaar geleden 42 procent van de kiezers opdagen. Deze maand zijn er opnieuw Statenverkiezingen. Irwin zegt hierover tegen een regionaal dagblad: 'Ik kan de thuisblij vers geen honderd procent ongelijk geven. Wat de provincie doet zien de mensen niet terug in hun persoonlijke leven, en dus interesseert het ze niet.' Volgens de Leidse hoogleraar is het de vraag of een volks vertegenwoordiging als Provinciale Staten wel nodig is. 'Als de pro vincie voor mensen zo weinig betekenis heeft, kun je je afvragen waarom je er mensen voor laat kiezen. Het is zelfs de vraag op je wel een volksvertegenwoordiging op dat niveau nodig hebt. De taken van de provincie zouden wellicht net zo goed gedaan kunnen worden door een puur administratief orgaan.' Irwin zou meer voelen voor een ver andering van de opzet van de Eerste Kamer. De leden van de Eerste Kamer worden nu indirect gekozen, door de leden van Provinciale Staten. Irwin noemt dat een 'paradoxale situatie'. 'Je zou van de Eer ste Kamer een ander soort orgaan kunnen maken, meer op basis van regionale vertegenwoordiging. Vergelijk het met het Amerikaanse systeem, waar de Senaat bestaat uit vertegenwoordigers van de staten. In veel van de voorstellen voor staatkundige hervorming wordt ge sproken over invoering van een districtenstelsel. Je zou een Eerste Ka mer kunnen maken op basis van regionale vertegenwoordiging: elk gebied of elke stad zou dan een eigen volksvertegenwoordiger hebben in de Eerste Kamer. Met een Tweede Kamer die op dezelfde manier wordt gekozen als nu, dus op basis van evenredige vertegenwoordi ging, heb je dan een evenwichtig systeem.' I Foto: ROEL DIJKSTRA i "MUWI II mag met het rioolputje van de regio worden' Op de Seringenstraat in Babberspolder krijgt vooralsnog alleen de buitenkant een opknapbeurt. Foto: MIRJAM VAN DER HOEK/ROEL DIJKSTRA De Schaalmodellen van A.F. Teunissen. i ROEL DIJKSTRA

Het Nieuwe Stadsblad | 2003 | | pagina 11