KORTWEG Vrijwilligers gezocht voor paddentrek Schiedam wil meer geld voor veiligheid Nieuws van de Hargahoeve 'Musicalover enige stadsheilige eindelijk in Schiedam Beukenhof speelt in op thema Boekenweek SCHIEDAM Wandelen met de Tippelaars vb< Autoservice Eigenraam Betrokken Betrouwbaar Het Nieuwe Stadsblad HET NIEUWE STADSBLAD DONDERDAG 6 MAART 2003 10 - 1510 ROTTERDAMMERS wereldmuseumR tterdam U STEMT TOCH OOK 11 MAART OP HET CDA Door SANDRA DON öu%a?s noccM zelf cuDeewe&pEfij ü/eze^, D>£ woqcem 8ESf%Q- ~k£sj door. pRomctfiüz BEZORGING: 0900 - 8998200 (€0,10 per minuut) (010) 4699.444 SCHIEDAM - De wandelsport vereniging De Schiedamse Tip pelaars heeft weer een aantal ac tiviteiten op de agenda staan. Op zondag 9 maart is er een mara thonbingo in het verenigingsge bouw. Op zaterdag 15 maart kan worden gewandeld tijdens de Ooievaarstocht in Gorsel en een dag later kan de zesde Schie- wijktocht in Rotterdam-Over- schie worden gelopen. De dertig ste RET-wandeltocht start op 29 maart om 9.00 uur. De agenda voor april vermeldt een tocht voor medewerkers van DST en op 5 april wordt de VOJ Trim- loop in Vlaardingen gehouden. Het jaarlijks terugkerende hoog tepunt van de vereniging is de DST-tocht en vindt plaats op 12 en 13 april. Voor meer informa tie, afstanden en aanvangstijden is te bellen met secretaris Robin Timmers, tel. 010 - 426 84 73. PARANORMALE AVONDEN - Paragnost Jan Bouw start op maandag 18 maart een serie ge- sprekavonden in wijkcentrum De Blauwe Brug, Bachplein 590 in Schiedam. In acht avonden wordt ingegaan en uitleg gegeven over helder ziendheid magnetisme, reïncar natie, karma en leven na de dood. Voor meer informatie en inschrijvingen is Jan Bouw te bereiken via telefoonnummer 06-20130673. EXPOSITIE IN KOREN BEURS - Ontwerper Ed Annink exposeert vanaf vrijdag 7 maart in de Korenbeurs in Schiedam. Annink, een bekende naam in Nederlandse en is mede-oprich ter van en nog steeds werkzaam voor het Haagse ontwerpersbu reau Ontwerpwerk. SCHIEDAM Vandaag is bij Harmonia me vrouw Willems-Godschan te gast, die waarnemingen doet aan de hand van paraffinestuk- jes, aanvang 19.45 uur in het wijkcentrum aan het Wibaut- plein 165, toegang 5 euro. Zondag is er een ruilbeurs in de Vier Molens aan de Nieuwe Damlaan. Vanaf 13.30 uur kun nen er postzegels, munten en te lefoonkaarten worden geruild, toegang gratis. In de Frankelandkapel is zondag om 9.15 uur eucharistieviering met als voorganger pater L. v.d. Velden met medewerking van het Liduinakoor. Zaterdag 15 maart is er een EH BO districtswedstrijd in ver band met het 75-jarig bestaan van de vereniging, er zijn zeven deelnemende verenigingen, aan vang 13.45 uur in scholenge meenschap Buiten de Veste, Van der Leeuwlaan 3, toegang gratis. Zondag is de kerkdienst van de Nederlands Gereformeerde Kerk te horen, voorganger is Ds. J.F. Blokhuis, in zendtijd voor ker ken om 17.02 uur via 747am voor info: www.zvk.nl. Boekenweek-thema is Styx; le ven en dood in de letteren van 12 tot en met 22 maart. Een belang rijk onderdeel van de boeken week is ode aan de doden, lande lijk op 16 maart om 12 uur. In Schiedam op 15 maart om 16 uur in crematorium en begraafplaats Beukenhof aan de Burgemeester van Haarenlaan 1450. Voor info: 4268151 of 4712313. Activiteiten van evangelie ge meente De Deur: 8 maart om 20 uur de film 'Een banier voor het volk'; 9 maart 11 uur een specia le dienst over de hedendaagse ontwikkelingen in het licht van bijbelse profetieën; 15 maart om 20 uur een muziekavond met als thema 'zinloos geweld'. Alle vinden plaats aan de Wesfranke- landsestraat 10, toegang gratis. SCHIEDAM - ONS en KNNV houden op woensdagavond 12 maart van 20.00 tot 21.00 uur voor vrijwilligers een instructieavond over de paddentrek in Natuurcentrum de Boshoek, achter het Bachplein. Tij dens de avond worden vrijwilligers geïnformeerd over de paddentrek en worden afspraken gemaakt over wanneer en hoe vaak kan worden geholpen met het overzetten van de padden. Om dit project te laten slagen is er dringend behoefte aan enthousiaste vrijwilligers. Rond februari/maart ontwaken padden uit hun winterslaap en trekken zij tot ongeveer half april massaal naar hun geboortesloot om eieren af te zetten. In het groene deel van Schiedam Noord trekken veel padden over en worden vaak door het verkeer doodgereden. Om dit te voorkomen, worden langs wegen als Harreweg, Slimme Watering, Joppelaan, Kerkweg en Zwaluwlaan, verkeersborden geplaatst met een advies snelheid van maximaal 30 kilometer per uur. Ook zijn vrijwilligers nodig om de padden 's avonds over te zetten. Elke vrijwilliger wordt uitgerust met een zaklantaarn, een oranje veiligheidsvest, een noti tieblok en handschoenen. Vrijwilligers kunnen zich aanmelden bij Dick van Leeuwen, ONS af deling Groen, tel. 010-631 5290 SCHIEDAM - De 26 grote steden, waartoe ook Schiedam behoort, hebben er bij de informateurs voor gepleit de komende vijfjaar 100 miljoen euro extra vrij te maken voor vergroting van de veiligheid. De steden willen dit geld vooral inzetten voor preventieve maatregelen. Zo zou er 24-uursopvang moeten komen voor een kleine groep maat schappelijk ontheemden, die relatief voor een groot deel van de over last zorgt. De steden willen ook meer geld inzetten op preventieve maatregelen voor de jeugd. Daarnaast vinden zij dat er niet bezuinigd mag worden op subsidies voor werkgelegenheid, omdat de steden dankzij die sub sidies veel toezichtbanen in stand kunnen houden. De grote steden vinden dat er opnieuw een minister moet komen voor grote-stedenbeleid. Op grond van de tegenvallende conjunctuur vragen de 26 steden ook om een extra impuls voor de economische ontwikkeling in hun ste den. Deze impuls vinden ze nodig om de snel stijgende werkloosheid een halt toe te roepen. SCHIEDAM - Wekelijks zetten we in deze krant enkele tij delijke bewoners van dierenasiel de Hargahoeve in de schijnwerpers. Deze week is dat Bassie. Hij zit in de die renopvang te wachten op hun eigen of een nieuwe baas. De medewerkers van de Hargahoeve laten hun 'vondeling' zelf aan het woord: Bassie Ik ben een bastaard beagle/foxterriër van ongeveer tien maanden oud, of iets ouder. Op zondag 2 maart ben ik gevonden op het stationsplein van station Schiedam/Rotterdam-West. Ik ben voornamelijk wit van kleur met een beetje zwart en bruin. Wie kan de mensen van de Har gahoeve vertellen waar ik thuis hoor? Dierentehuis Hargahoeve aan de Sportlaan 2 is geopend op dinsdag tot en met vrijdag tussen 11.00 en 12.00 uur en tussen 13.30 en 16.00 uur. Zaterdag van 11.00 tot 15.00 uur. Voor informatie over de die ren: tel. 4714151 en internetsite www.hargahoeve.nl. SCHIEDAM - Nog ruim twee maanden te gaan en dan is het zover: een een malige muzikale voorstel ling over het leven van de enige Schiedamse stadshei lige Liduina wordt op vrij dag 16 mei in Schiedam ge speeld. Zaterdag werd er voor het eerst gerepeteerd door de twaalf hoofdrolspe lers. Verder bestaat de cast uit tien kinderen, die ook allen een rol hebben in het spel. Zaterdag werd in de basiliek die vernoemd is naar Liduina gere peteerd. Op 16 mei wordt er op getreden in de St. Janskerk, de andere kerk die nauw verweven is met het korte leven van de stadsheilige; daar is ze namelijk begraven. "Het lijkt misschien allemaal be kende informatie voor de rasech te Schiedammer, maar mijn er varing is dat de inwoners van de jeneverstad eigenlijk maar bar weinig van Liduina afweten", vertelt initiatiefnemer en regis seur Marco Kalkman. "Ikzelf be hoorde ook eens tot die groep, maar inmiddels ben ik een echte kenner geworden en heb ik het Liduina-archief ontdekt." Voor de mensen die even hun ge heugen willen opfrissen: Liduina is de enige stadsheilige die Schiedam kent. Ze leefde in de vijftiende eeuw en werd be roemd omdat ze langdurig ziek in bed verbleef. Als jonge vrouw viel ze op het ijs, waarna ze ziek werd en altijd ziek is gebleven. Tijdens haar 30-jarige ziekbed gebeuren er allerlei opvallende dingen om haar heen. Zo krijgt Liduina de meest verschrikkelij ke visioenen tijdens haar dro men. En deze dromen zijn door Kalkman in de muzikale voor stelling samengebracht. "Je begrijpt dat ik daar geen lichtvoetige musical van heb kunnen maken, dus hebben we geprobeerd eruit te halen wat identiek is voor de vijftiende eeuw en voor de stadsheilige zelf. Tijdens een rondleiding door de basiliek zag ik allerlei schilderijen over het leven van Liduina hangen. De opvoering is dan ook het beste te omschrijven als een levend schilderij. De voorstelling stopt bij het overlij den van Liduina. Wat er daarna is gebeurd - ze werd tot stads heilige uitgeroepen - beelden we niet uit. Mensen moeten wel op een leuke manier naar een twee uur durende voorstelling kunnen kijken." Ervaren Van een musical wil de regisseur niet spreken. "Liduina is geen musical, want daar hebben men sen altijd een bepaald verwach tingspatroon bij. Maar die ver wachting kunnen we in een kerk, die pas is gerestaureerd en waar veel licht is, niet waarmaken. Bij een musical verwacht je 'special effects', vooral met licht, maar dat is dus niet mogelijk. Daarom spelen we de muzikale voorstel ling ook pas om 20.30 uur - als het donker is - om ervoor te zor gen dat het vele licht niet de don kere Liduina-sfeer verpest." Volgens Kalkman zijn de twaalf volwassenen en tien kinderen al lemaal ervaren zangers en spe lers. "Dat moet ook wel, want we hebben maar twee maanden om te repeteren, dus deze mensen weten van wanten. Ze zijn alle maal zeer gemotiveerd en gedra gen zich als profs. De rol van Li duina wordt gespeeld door een van de beste zangeressen van Schiedam, Annette Rogers." De musical over Liduina werd al eerder opgevoerd in Warmond, waar zich een Huize-Liduina be vindt. Kalkman maakte daar deel uit van de plaatselijke cantorij, maar hij is en blijft Schiedam mer. "In Schiedam vonden ze het maar raar dat een musical over het leven van de enige stadsheili ge niet in Schiedam zelf werd gespeeld. En dat is nu wel het ge val, ook al gaat het maar om een eenmalige voorstelling. Maar Li duina is nu dus op de plek waar ze thuishoort; in de jeneverstad." De uitvoering van de muzikale voorstelling Liduina vindt plaats op vrijdag 16 mei in de St. Jans kerk en begint om 20.30 uur. De regie is in handen van Marco Kalkman en Annika Campfens. Bas van Houten is als dirigent verantwoordelijk voor de muzi kale begeleiding. Kaarten zijn verkrijgbaar bij het VVV-kan- toor. SCHIEDAM - Crematori um en begraafplaats Beu kenhof speelt in op het the ma van de Boekenweek, Le ven en dood in de letteren, die gehouden wordt van 12 tot en met 22 maart met een open dag. Op zaterdag 15 maart wordt deze gehou den tussen 11.00 en 16.00 uur. De begraafplaats is te vinden aan de Burgemees ter van Haarenlaan 1450 (ingang via de Laan van Spieringshoek) in Schie dam. Bezoekers kunnen een kijkje ne men achter de schermen en zich oriënteren op de mogelijkheden die Beukenhof biedt. Bovendien zijn er deskundigen aanwezig die vragen beantwoorden over bij voorbeeld rouwverwerking en Erfrecht. Ook is er een pottenbakker die demonstreert op welke wijze een urn gemaakt wordt. De Historische Vereniging, de bibliotheek en de Stichting KN- NV/Natuurcentrum De Boshoek zijn tijdens de open dag aanwe zig op Beukenhof. De Historische Vereniging Schiedam informeert bezoekers over de bekende Schiedammers die op Beukenhof begraven lig gen, de begraafplaatsen in Schie dam en over de historie van de stad. De bibliotheek zorgt ervoor dat bezoekers een speciale col lectie boeken kunnen bekijken, die aansluit op het thema. Voor kinderen is een activiteitenhoek je ingericht. Onder begeleiding van de KN NV kan een natuurhistorische wandeling worden gemaakt. Als park behoort Beukenhof name lijk tot de mooiste binnenstede lijke natuurgebieden. Er groeien vele bijzondere planten en bo men en zijn er geregeld unieke vogels te spotten. De natuurhis torische wandeling is ook terug te vinden in een boek dat Beu kenhof heeft laten uitgeven. Dit boek verschijnt vandaag, don derdag 6 maart, en wordt ook tijdens het open huis verkocht. Voordat de dag wordt afgesloten met een 'Ode aan de Doden' waarbij de Schiedamse schrij vers Francois HaverSchmidt en Ary Prins centraal staan, kunnen bezoekers een herdenkingscon cert bijwonen in de aula van Beukenhof. Tentoonstelling over de multiculturele samenleving, anno nu Meer Informatie 010 - 270 71 72 www.wereldmuseum.rotterdam.nl Fokkerstraat 576, Schiedam.Telefoon OIO - 462 20 22 PEUGEOT Met een open dag tijdens de Boekenweek speelt Beukenhof in op het thema U vindt ons ook in Vlaardingen en Naaldwijk Interlanden Spreigroep Bezorgklachten: NS verschijnt elke woensdag en donder dag in Schiedam en Kethel en is een van de 28 edities van Wegener Huis- aan-Huiskranten b.v., regio Groot Rotterdam, behorende tot Wegener N.V. Oplage 40.868 REGIOKANTOOR: Fransenstraat 14 Postbus 52 3130 AB VLaardingen Telefoon: (010) 4.344.022 Telefax (010) 4.602.727 Kantooruren: 8.30 - 17.00 uur (vrijdag tot 16.00 uur) ADVERTENTIEVERKOOP: R. Spierings, tel privé: 06 24921359 Lokaal accountmanager: E. Kampschuur, tel.: 06 142 38 281 Bladmanager: C. Vijfvinkel REDACTIE: Tel. (010) 4455599 Fax: (010) 4600.205 E-mail (alleen voor tekst): redactie.ns@whw.wegener.nl Redactie: Ellen Mannens, Ger van Veen Chefredacteur: Evelyn de Ruyter HOOFDKANTOOR: Wegener Fluis-aan-Huiskranten West Regio Groot Rotterdam, Prins Hendrikkade 16 3071 KB Rotterdam Postadres: Postbus 1980, 3000 BZ Rotterdam Telefoon: (010)4.699.911 Fax: (010) 4699.362 Duo's: DIRECTIE: W. van der Steen HOOFD REDACTIE: Jan Sieben Wegener huls-aan-hulskranten Liduina's dromen vertolkt in eenmalige voorstelling Foto ROEL DIJKSTRA Zaterdag werd er voor het eerst geoefend in de Liduinabasiliek voor de eenmalige muzikale voorstelling over het leven van Schiedams enige stadsheilige Foto ROEL DIJKSTRA

Het Nieuwe Stadsblad | 2003 | | pagina 3