Crematorium en Begraafplaats Beukenhof Zaterdag 15 maart tussen 11.00 en 16.00 uur I Het eigen boek van Beukenhof tijdens de Boekenweek Beukenhof in het kort EU Beukenhof Open Huis Beukenhof: voor iedereen die meer wil weten! Op zaterdag 15 maart houdt Crematorium en Begraafplaats Beukenhof tussen 11.00 en 16.00 uur Open Huis. Onze medewerkers heten u van harte welkom en vertellen tijdens deze dag graag over hun werk en de betekenis daarvan. En natuurlijk staan zij open voor al uw vragen. Voor ons Open Huis hebben wij een speciaal programma samengesteld, dat u gelegenheid biedt kennis te maken met die dingen waar u op een gegeven moment mee te maken kunt krijgen, ledereen die zich afvraagt wat er op zo'n moment allemaal kan, moet en mag, nodigen wij van harte uit voor ons Open Huis. En voor wie Beukenhof eens van een andere kant wil leren kennen, organiseren wij tijdens deze dag verschillende activiteiten op het gebied van historie en natuur. Het thema van de Nationale Boekenweek 2003 is ontleend aan de Griekse mythologie en heeft als titel: 'Styx - leven en dood in de letteren'. De Styx is de grensrivier tussen het dodenrijk en het rijk der levenden. Ons Open Huis vindt plaats midden in de Boekenweek. Mede daarom hebben wij het initiatief genomen een boek te laten uitgeven over de veranderingen in de uitvaart- wereld en de plaats die Beukenhof daarin inneemt. In dit boek komen ook andere Schiedamse begraafplaatsen aan bod. Daarnaast is in het boek een natuurhistorische wandeling opgenomen, die u langs graven van bekende stadsgenoten leidt. Ook wordt er meer verteld over literaire teksten op grafstenen. Het met kleurenfoto's geïllustreerde boek is vanaf vrijdag 7 maart te koop bij de Schiedamse boekhandels en Beukenhof. Het boek kost€ 13,95. Programma Open Huis 15 maart Op zaterdag 15 maart opent Beukenhof tussen 11.00 en 16.00 uur haar deuren. Onze mede werkers heten u van harte welkom. Bij een kopje koffie of thee kunt u hen alles vragen over de mogelijkheden die Beukenhof biedt. Zij nemen rustig de tijd om u voor te lichten over allerlei persoonlijke wensen. Ook kunt u op uw gemak eens rondkijken op Beukenhof. Niet alleen op onze begraafplaats, maar ook in ons crematorium. Het programma voor ons Open Huis hebben wij samengesteld in samenwerking met de Historische Vereniging Schiedam, de Bibliotheek, de Stichting KNNV/Natuurcentrum De Boshoek, notariskantoor Van der Valk, Bonga Partners en de werkgroep Boekenweek. Ook hebben we een pottenbakker uitgenodigd die u laat zien hoe een urn precies wordt gemaakt en hoeveel verschillende soorten urnen er zijn. In het programmaoverzicht leest u meer over hun activiteiten tijdens deze dag, waarvoor wij overigens ook kinderen van harte uitnodigen. Voor hen is een hoekje ingericht om bijvoorbeeld bloemen te schikken en tekeningen te maken. Bibliotheek en Historische Vereniging Ons Open Huis valt precies in de Nationale Boekenweek. Dat is niet toevallig. Het thema van de boekenweek is namelijk 'Leven en dood in de literatuur'. Mede daarom hebben wij de bibliotheek uitgenodigd een collectie boeken samen te stellen met dit onderwerp. Tijdens ons Open Huis kunt u deze collectie op uw gemak doorlezen. De Historische Vereniging vertelt u over bekende Schiedammers die op Beukenhof begraven liggen, de begraafplaatsen in Schiedam en over de historie van de stad. Natuurhistorische wandeling Onder begeleiding van deskundige vrijwilligers van KNNV natuurcentrum De Boshoek kunt u een natuurhistorische rondwandeling maken over onze begraafplaats. U zult zich verbazen over de bijzondere bomen en planten die op Beukenhof voorkomen. Ook krijgt u uitleg over de graven van bekende Schiedammers. De wandeling start elk heel uur, tussen 12.00 en 15.00 uur, bij de ingang (né de parkeerplaats). Voordracht rouwverwerking Om 14.00 uur verzorgt deskundige Jan Klijnsma in een van de ontvangstkamers een voordracht over rouwverwerking. Wilt u deze voordracht bijwonen, dan vragen wij u vriendelijk dit van tevoren even telefonisch aan ons door te geven op nummer (010) 471 1222. Informatie over Erfrecht Tussen 12.00 en 15.00 uur geeft Mike van Spil van notariskantoor Van der Valk, Bonga Partners antwoord op al uw vragen over onder andere het Erfrecht, dat per 1 januari 2003 is veranderd. Muziek uitzoeken en beluisteren Tussen 11.00 en 14.00 uur kunt u verzoeknummers aanvragen en deze in de aula of condoleance ruimte beluisteren. In een speciaal boek kunt u ons muziekrepertoire inzien, dat 6000 muziek stukken en 21 muziekcombinaties omvat. Herdenkingsconcert Van 15.00 tot 15.45 uur verzorgt een kwartet (fluit, cello, viool en altviool) in onze aula een herdenkingsconcert, waarbij klassieke muziek ten gehore wordt gebracht. Dit om de herinnering aan de overledenen in ere te houden. 'Ode aan de Doden' Ons Open Huis sluiten wij om 16.00 uur af met een herdenkingsbijeenkomst in onze aula. Deze bijeenkomst, waarin de Schiedamse schrijvers Frangois HaverSchmidt (Piet Paaltjens) en Ary Prins centraal staan, wordt verzorgd door de werkgroep Boekenweek en draagt als titel 'Ode aan de Doden'. Begraafplaats Beukenhof werd in 1930 geopend ter vervanging van de oude begraaf plaats aan de Singel, die eigenlijk al vanaf 1892 niet meer voldeed. In 1985 werd Beukenhof uitgebreid met een crematorium, de bijbehorende urnenmuren en -tuinen en een anoniem strooiveld met zuilen voor naamplaatjes. Op Beukenhof vinden jaarlijks zo'n 900 crematies en ongeveer 300 begrafenissen plaats. Beukenhof is een Schiedamse begraafplaats; het crematorium heeft een regionale functie. Jaarlijks bezoeken meer dan 100.000 mensen de afscheidsplechtigheden en de begraafplaats. Het plein voor de aula vervult in het bewaren van de herinneringen en het eerbewijs aan de overledenen een bijzondere rol. Zowel de Gedenkmuur als De Grote Urn, een kunstwerk van de Schiedammer Diet Wiegman, vormen een passende achtergrond voor bespiegeling op het leven. Aan de Gedenkmuur hebben de namen van Schiedammers, die sneuvelden tijdens de politionele acties in het voormalig Nederlands-lndië (1945-1950) en de strijd in Korea (1950-1954), een plaats gekregen in bronzen plaquettes. Op de begraafplaats bevindt zich eveneens een rij eregraven uit de Tweede Wereldoorlog. Afslag Schiedam - noord Hoek van Holland TOïl l*M Rotterdam Afslag Schie NS station Nieuwland Schiedam Metro Troelstralaan BK laan Europoort EB] Utrecht NS station Schiedam - Centrum fotterdamcow.-fi. Crematorium en Begraafplaats Beukenhof Burgemeester van Haarenlaan 1450 (ingang via Laan van Spieringshoek) Schiedam Telefoon (010) 471 1222 Open Huis, zaterdag 15 maart tussen 11.00 en 16.00 uur Burgemeester van Haarenlaan 1450, Postbus 241, 3100 AE Schiedam, telefoon (010) 471 1222, www.beukenhofschiedam.nl Y Beuken h

Het Nieuwe Stadsblad | 2003 | | pagina 8